Vacaturemolen schot in de roos oksijde inder werklozen Zeeland jaar geleden Philipsdam heeft gevolgen voor waterhuishouding Brug over Eendracht gaat open voor alle verkeer KNEUSJESCONTROLE IN HULST J -• Betaling onder minimum jeugdloon vooral in Brabant en Limburg MAN GEWOND BIJ SCHEI,DE-RIJN- WERKZAAMHEDEN INBRAAK IN GOES r Rowans Hulst onderzochtei grotten Staking bij Lee-fabriek in St.-Niklaas DE GROOTSTE KOLLEKTIE LEREN ZITMEUBELEN IN Z.W.NEDERLAND toenemende waas: naxir metaalbewerkers Vjergadering van Dfeltafederatie METAAL Uil Terneuzen REGELING Recreatie basisplan voor Bevelanden POSITIEF Woningraad praat over doorstroming 'ers) Vo- »roep uit >p te Kok- de t ge ;sijde uit fees een op te statie sa- selij- VVV tiling di ge- jdra stel- foto's kken rfen- goed kun- urige •ders op in Kloosterzande v< vrouwenbond van het die haar vijftienjarig vierde. Daaraan voor; verzorgde de groep een dansavond voor het pe; van het Liduinaziekenh Hulst. Het blijft in de de maanden erg druk dansers. Op zondag moeten zij een optreden zorgen in het Belgische ghem. waar de nationale boomdag gehouden wordt] zondag 9 juni treedt de op tijdens een muziekf( Heikant, terwijl eind optreden in Luxemburg programma staat. Aan L. treden koppelt Hava N: een zesdaagse trip Luxemburg vast. De jongeren van HavaJ guila (een van de zeven lingen van de groep, die leidine staan van dans] Otto Vosveld) hebben, r oog op al deze officiële dens een aantal nieuwe d. ingestudeerd. Het is dan deze afdeling van de gri de belangrijkste op] voor haar rekening neei en dan, afhankelijk soort optreden, gaan bij beurt ook de andere aft gen, zoals de kindergrt, de tieners en de senioren als men voor een of evenement moet „uit; De Vogel waardse telt op het ogenblik en heeft als vaste 1 een klarinettiste (Anni Hoefeijzers) en een nist (Nico Bijl). fffcn een on*«r verslaggever*) JflDLM I Bl RG De nofe- rvacaturemolen bij Kekhandel Ververs in Ter- Beuzcr blijkt een succes te gijn. „De belangstelling hier voor te overweldigend", aldus de heer J. van der Gijp van het, districtsbureau voor de Mheidsvoorziening in de pro- vfcicir Zeeland. „Bij controle op 30 maart bleek dat tussen 6 en 700 belangstellenden de va- Shiremolen hebben doorze- anuffeld", lesultaten heeft het ook, uit vanuit het. bedrijfsleven «rdt gehoord dat vacatures. die via de molen worden be kendgemaakt, inmiddels ziin vervuld. Het experiment zal daarom worden uitgebreid. Onbeman de vaoaturemolens komen er ook in de Kerkstraat in Goes, in een drukke winkelstraat in Middelburg (nog geen defini tieve vestigingsplaats bekend), terwijl ook met de gedachte wordt gespeeld een dergelijke molen in Hulst te plaatsen. Dagelijks wordt in Terneu- zen de molen gecontroleerd. „Het hele systeem staat of valt met het actueel houden van d e vacatures", aldus de heer Van der Gijp, die tevre den 'is over de medewerking van de Zeeuwse bedrijven. Succesvol is ook de informa tiebank in Middelburg, zeker gezien de weinige bekendheid die hieraan gegeven is. „Sinds de openstelling komen gemid deld 15 mensen per ochtend zióh informeren, waarbij het opmerkelijk is, dat dikwijls de echtgenotes meekomen, kenne lijk om hun mannen te advise ren", aldus de directeur van het Middelburgse arbeidsbu reau. Veel belangstelling be staat voor het informatie-ma teriaal. De folders over de mi nimumlonen en de „wegwijzer voor werkende jongeren" blij ken toppers te zijn. (Van een onzer verslaggevers) ELBURG De geregistreerde arbeidsreserve in Zeeland was eind maart 2.491 nnen en 520 vrouwen, in procenten van de afhankelijke beroepsbevolking uitge- ukt respectievelijk 3,9 en 2,9 procent. In februari waren die getallen 3.040 en 612. Ijflhn een onzer verslaggevers) ■Boes De deltafederatie hengelsportverenigingen hóadt op zaterdag 27 april haar voorjaarsvergadering ln hotel de Korenbeurs te Bergen op Boom De vergadering be gint om 13.30 uur. Maast de behandeling van ^^■gebruikelijke jaarstukken er ook een bestuursver- hg op het programma. Af- nd maar herkiesbaar zijn ren A.A. van Overveld, J. Lepoeter, J. de C.H. van Schelven, W. en A. Hogesteger. De C.A. van Maldegem van io Zuid-Bevelamd is de- afgetreden. Voor h?m moet een nieuwe kandidaat uit ^HDlfde regio komen. Verder zal er verslag worden gedaan door de diverse commissies van dHJteltafederatie. Zo onder meer van de commissie Oos- elde, de oommissie Gre- gen, de commissie Veerse en de Commissie haven- De vraag naar arbeidskrach ten is ten opzichte van eind februari gestegen van 959 naar 1141 voor wat betreft de man nelijke arbeidskrachten en van 360 naar 1141 voor wat betreft bij de vrouwelijke arbeids krachten. Opmerkelijk is dat in de sectoren winkel- en ad ministratief personeel de vraag zich met name toespitst op jeugdigen beneden de 19 jaar, een effect dat moet wor den toegeschreven aan de in voering van het minimum jeugdloon. „Het einde van het winter seizoen en het begin van het voorjaar komt duidelijk tot ui ting in deze cijfers", aldus de H.I.D. voor de arbeidsvoorzie ning in Zeeland, de heer J. van der Gijp. Het percentage geregistreerde arbeidsreserve bij mannen, 3,9 procent, ligt beneden dat van vorig jaar in dezelfde periode, toen dit per centage 4,4 bedroeg. „Ongun stig steken hierbij af de per centages van de rayons Oost burg (7,2) en Zierikzee (5,9). Boven het provinciaal gemid delde liggen verder, wat de mannen betreft, de rayons Middelburg (4,4). Hulst (4.7) en Tbolen (4.31. ten beklommen. (Van onze correspondent). ■ooruitzichten voor woens dag en donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur: Óverwegend droog met jtaoteelijk wolkenvelden. La ger* temperaturen. Weersvooruitzichten in cij fer* gemiddeld over Neder- HULST Twee leden de Rowanafdeling van ting Hulst, Erminio Picavtl Ronald de Keyzer hebben itll fen Sf' Vo 'dl zon: Voor woensdag: Aantel uren Mm 1 tot 9, miin. temp: om- «toeeks 4 graden, max. temp: men met enkele andere 0H®tr«*ks 12 graden, kans op derlanders een speleolo™ een droge periode vajn min- speleol weekend doorgebracht i" 'I zuiden van België. De groep vertrok vaj Eindhoven meit drie busjes nj March en Famenne en fort. Onder deskundige 1*1 leiding hebben beide Hwj naars de grotten betreder. Ji droge periode van min- «ais 12 uur: 95 procent, kans op een geheel doog etmaal: 80 procent Voor donderdag: Aantal uren zon: 4 tot 13, Min. temp: omstreeks 3 graden, max. temp: omstreeks 12 graden, kans op een droge periode vam mtestens 12 uur: 95 procent, ze staan bekend om hun J 8 approcem, moeilijke toegang en humgj moe]. 80 Drooent TO°'^ diepte, soms wel honderd procent. ter. Met behulp van touwjl ders wist men tot in de >1 neste grotten af te dalen. Enkele akiviteiten waar Rowans van Hulst nog deel zullen nemen, zijn on< meer: de aanleg van een to baan en het meedoen aan landelijk georganiseerde kamp. Deze zomer zal er vendien nog een kamp negen dagen in Luxerat» zijn. Gevonden voorwerpen het politiebureau van Terp zen ligt weer een flinke I veelheid verloren voorwe' op de eigenaar of egenar te wachten. Hieronder be den zich weer tal van kle stukken, zoals handschel een schaatsmuts, een sja*! regenhoedje, een kinder^ een groene rok e.d. Ook h& er zoals gebruikeljk weer van sleutels en portemontfv] Verder zijn er twee boa waarvoor de polite de e' naar zoekt, evenals zaken een dolkmes» een kabe J een zak lijnzaad, een klaP- pistool, een parket en verekermigspl aatje. Een toeneming van de vraag vied met name te constateren in de afdeling metaalbewer- ken, 540. Zo worden er in Zeeland thans meer dan 100 maichinebankw erkers ge vraagd. „Geografisch dekt de Vraag echter het aanbod niet Wiilor'.t.indon De waterhoogten van maan- agmorgen, meegedeeld door Rijkswaterstaat: Konstanz 312 min 1, Rheinfelden 221 min 2, Steaatsburg 188 min 7, Plit- teredorf 362 min 4, Maxau 414 min 10, Plochingen 143 min 3, Mannheim 23 min 4, Stein- bach 127 min 7, Mainz 260 min 4, Bingen 135 min 4, Kaub 173 min 5, Trier 271 min 7, Koblenz 187 min 13. Keulen 162 min 5, Ruhrort 323 min 6, Lobith 949 min 10, Pannerdense kop 919 min 7, Nijmegen 744 min 13, IJsselkop 849 min 2, Eefde IJssel 374 iv, Deventer 250 onv, Monsin min 14, Borgharen 3941 min 12, Belfeld 1132 plus 2, Grave beneden de sluis 503 min 1. huotj w.itcr fforgen, woensdag 10 april. Bergen op Zoom 5.55 en 18.19. Hansweert 5.00 en 17.19. Terneuzen 4.19 en 16.43 Vlissingen 3.48 en 16.12 Wflmeldinge 5.45 en 18.09 (Van een onzer verslaegevers) ST.-NIKLAAS ln de LEE-spijkerkltedingfabriek in St.-Niklaas wordt al sinds een week gestaakt. De werkne mers van het bedrijf hebben het werk neergelegd omdat ze het niet eens waren met de wijze van betaling en cüe leng te van de werktijden. Maandagmorgen gingen tweehonderd veertig werkne mers van die LEE-fabriek in staking om te proteseran tegen de manier van betaling die de Amerikaanse spij kerb roeken - fabrikant toepast. In de LEE fabriek in St.-Niklaas werkt, men namelijk nog met een premiesysteem. Kort voordat de staking uit brak werden er in de fabriek nieuwe machnes geplaatst, Deze maakten het de werkne mers onmogelijk om nog lan ger een flinke premie te ver dienen. Het conflict over de uitbetaling van de lonen en de te lange werktijden lag al een poosje te sudderen. Maandag ging het gehele personeel spontaan over tot een staking, die nog steeds voortduurt. Er zijn al onder handelingen gevoerd tussen de directie van LEE en de vak bonden, die zich achter de sta kers hebben opgesteld. Dit overleg, dat vrijdag heeft plaatsgevonden, heeft niets op geleverd. Op vrijdag twaalf apriil zal er weer overlegd worden. Aanknopingspunten voor vruchtbare onderhande lingen zijn er volgens de Bel gische vakbondsbestuurders nog niet. altijd", zo werd meegedeeld. Het zomerseizoen begint ook zijn schaduwen al vooruit te werpen. In de horecasector en in de landibouw werd weer personeel aangetrokken. Pas na Pinksteren, als het vakan tie-seizoen gaat beginnen, zal voor wat de horeca-sector be treft de grote vraag losko men. In Zeeland zijn thans, zo werd gisteren meegedeeld, in totaal 372 mensen tewerkge steld op aanvullende werken, die in het kader van het werkgelegenheidsprogramma aan Zeeland ziin toegekend. „Hiervan staan er officieel 132 bij ons geboekstaafd, maar daar moeten we 240 man bij tellen, die werk hebben dank zij deze aanvullende werken", aldus de heer Van der GiiD. Sinds november-december van het vorig jaar zijn nog twee andere regelingen voor werkgelegemheids-verrui- min-g in Zeeland van kracht geworden. De z.g. „tijdelijk arbeidspla atse n -regel i n,g" (t.a.p.) en de z.g. 30 procent regeling. De t.a.p.-regeldng houdt in, dat mensen boven 45 jaar direct, of jongeren na een half uur werkloos te zijn ge weest, geplaatst worden bij overheids- of semi-overheids- instellingen. Hun salaris wordt voor 100 procent door het di rectoraat-generaal betaald. De 30-procentregeling geldt voor werknemers, die geplaatst worden bij particuliere bedrij ven, hun salaris wordt voor 30 procent betaald door de over heid. „Thans zijn in Zeeland 75 mensen in dit kader werk zaam", aldus de heer Van der Gijp. Hij was niet verontrust over de werkloosheidscijfers voor de leeftirjds-categorieën 15-16 jaar. Vier 15-jarige en 14 16- jarige jongens zoeken werk en twaalf 16-jarige meisjes. „De invoering van het mini mum jeugdloon heeft geen weerslag gehad op de werkge legenheid voor deze leeiftijd- categorieën. Het aantal werk loze 15- en 16-jarigen is niet lager dan in voorgaande jia- reni". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Grontmij N.V. in De Bilt heeft op verzoek van de gemeente besturen van Borsele. Goes, Kapelle, Kortgene, Reimers- waal ein Wissenkerke een voorstudie gemaakt voor een reoreatiebasisplain voor de Be- velainden. De studie houdt zich uitsluitend bezig met de open luchtrecreatie in de betrokken regio. Aam de hand vam be schikbare gegevens verschaft de voorstudie een beoordeling vam de mogelijke ontwikke ling op lange termijn vain de openluchtrecreatie. De voorstudie zal op donderdag 18 april officieel door de Brontmij N.V. worden overhan digd aan de voorzitter van de sameniwerkingscommissie „o- penluchtnecreatie en toerisme op de Bevelanden", gedepu teerde A.L. van Geesbergen. De Commissie is op initiatief van de provnciale raad voor de recreatie in Zeeland in het leven geroepen. De voorstudie voor de Bevelanden is de eer ste die in Zeeland gereed Is gekomen. Spill liiÊHSIrow (ADVERTENTIES) V hartje centrum nieuwe markt 9 roosendaal RODE WIJN PINOT NOIR i 4,95 p.fl. Drankenhandel BROER PLUYM Heinelstr. 13 - St.-Jansteen Telefoon «1140 - 2635 Zonnebloemactie De le den van de Zonnebloem, afde ling St.-Jansteen, zullen ter gelegenheid van Pasen zoals gewoonlijk, door de afdeling vervaardigde surprises uitrei ken. Deze zullen worden be zorgd bij zieken van St.-Jan steen die thuis verpleegd wor den in hét St.-Liduinazieken- huis en het bejaardencentrum de Blaauwe Hoeve in Hulst. (Van een onzer verslaggever*! BREDA-GOES De vraag punten, die het comité van samenwerkende Oosterschel- devcrcnigingen op verzoek van de raad van de waterstaat morgen bij deze dienst in gaat brengen, steunen grotendeels op de eerder vrijgegeven eer ste reaktie op het rapport- Klaasesz. Ceinitraal bij de SOS-ve-reroi- giingen staain opnieuw de door- vaartsluis in die Oosterschelde- dam en het vervangen van de Keetendam door een noordelij ker gelegen Philipsdam, of van Phfliipsland naar Nood- Schouwen. of van Philipslanid naar de Grevelimgendam. Behalve dat met deze laatste oplossing een aanzienlijk scho renareaal van de omidierganig gered kan worden, is er de consequentie dat het tij op do Oosterschelde vermindert door de grotere kombergiinig. Dit verminderd tij zou op een an dere manier door grotero betonblokken in de monding en een grotere doorsnee van het doorlaaitwerk ondervan gen moeten worden, iets waar ook de oommissie-KIaasesz niiet onwelwilend tegenover staat. Tweede consequentie is ech ter, dat de zoetwaiterhuishou- ding iln gevaar komt Gekozen moet worden voor lozing op de Oosterschelde of op de Grevelinigsn, waarvan uiter aard de laatste oplossing de meest aantrekkelijke is. De Grevelingen zal dan brak moe ten worden of stagnant zoet. rTV ÏW-m™® (Van een onzer verslaggeversl NIEUW-VOSSEMEER De brug over de Eendracht, die de verbinding gaat vor men tussen Nieuw- en Oud- Vossemeer en Tholen wordt donderdag 11 april voor alle verkeer opengesteld. Dat ge beurt zonder enig officieel vertoon, al zal burgemeester A. Remery wel aanwezig zijn om drie uur wanneer de mensen van rijkswater staat de bekken wegtrekken. Hoewel in eerste instantie gepland was om de officiële ingebruikname op zaterdag 13 april te houden, beeft men bier van af moeten zien onder meer omdat burge meester -I. E. van Kopijen van Groot-Tbolen on vakan tie is. Het ligt nu in de be doeling om in mei aan de openstelling een feestelijk tintje te geven. Dat valt dan samen met bet gereed ko men van de rondweg van Nieuw-Vossemeer, de laat ste en belangrijke schakel in de verbinding met Tholen. ln beslag genomen auto's in Hulst. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het politiekorps van Hulst heeft de afgelopen week in alle kernen van de gemeente een controle gehou den op de mogelijke techni sche gebreken bij auto's, moto ren en brommers. In totaal moesten- zoals gemeld vijf voertuigen van de weg verwij derd worden. De groepscom mandant van de gemeentepoli tie de heer A. van Hove vindt die oogst van vijf eigenlijk nog te veel. De controle die steekproefs gewijze werd gehouden heeft plaatsgevonden vanaf de eerste april op verschillende uren van de dag. Het hoofddoel van de Hulster gemeentepolitie was het nagaan van die techni sche staat van de voertuigen. Hiervoor werd het hele korps van Hulst ingeschakeld, dat in totaal vierhonderd auto's con troleerde. De meest voorko mende mankementen zaten in het chassis en aan de rem men. Ook de banden van óp aangehouden auto's waren nogal eens te glad. Over het nut van dit soort steekproeven zegt groepscom mandant Van der Hove: „Vijf auto's vindt ik nog niet zo weinig voor deze gemeente. Ik geloof dat deze controle nog eens herhaald moet worden, niet alleen in het belang van de eigenaars, maar ook in het belang van de veiligheid van de medeweggebruikers. We zullen het waarschijnlijk deze wel keer zomer nog doen". De heer V an Hove is van mening dat de automobilisten hun auto's slechter gaan ver zorgen. Hij heeft daar wel een aanwijsbare reden voor. „De garagekosten zijn veel duurder geworden, men wacht nu wat langer om een bepaald defect te laten repareren. Voor de groepscommandant heeft een auto niet te blinken: „Het is een vervoermiddel, maar het moet in orde zijn, er moeten geen ongelukken gemaakt worden omdat iemand te non chalant is". (Van een onzer verslasevers)' BREA In Brabant en Limburg wordt meer de hand gelicht met de betaling van het minimum jeugdloon dan in de rest van het land. Het NVV-jongerencontact conclu deert dit uit de respons op zijn nieuwe folder. Uit Zee land komen niet meer klach ten dan uit andere provin cies. Het jongerencontact ver- speidt de folders met de nieu we minimumlonen voor jeug dige werknemers sinds 1 april. Sinds die datum zijn uit Zee land eu Brabant tweehonderd schriftelijke en evenveel tele fonische reacties binnengeko men. Gebleken is diat in veel gevallen het minimumloon niiet betaald worot, maar ook dat sollicitanten die hierop staan, worden afgewezen, dat soms geen middagpauze meer wordt gegeven en dat hogere jeugdlonen worden terugge schroefd. Ook komt het voor, dat werkgevers weigeren om de reiskosten voor het woon werkverkeer te betalen. Het NW-jongerencontact zal zich met die regionale bonden bera den. over te ondernemen ac ties. Het miiinisterie van Sociale Zaken deelde desgevraagd mee tot nu toe slechts enkele tientallen klachten uit het hele land te hebben ontvan gen. Een woordvoerder van het ministerie noemde het aantal te gering om er een tendens in te kunnen ontdek ken. (Van onze correspondente) RILLAND De 40-jarige M.J.B. woonachtig te Drunen is gistermorgen overreden door een aanhangwagen. B. die vloerlegger is van beroep, was werkzaam op het Bene dak-terrein bij de Schelde- Rijn-werken. Hij wilde oD de trekstang springen van een tractor met aanhangwagen, die gelaten was met verf en kleurstoffen. Hij kwam te vallen en werd overreden door 'n voorwiel van de aanhangwagen. Met een ge compliceerde rechteroderbeen- breuk en vermoedelijk een heupwond is hij overgebracht naar het Lievensber.gzieken- huis te Bergen op Zoom. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het ge west Zeeland van de nationale woningraad zal in zijn voor jaarsvergadering die op zater dag 20 april in het restaurant „Slot Ostende" te Goes wordt gehouden, de tanden in een acuut probleem zetten: de doorstromingsregeling. Het; be<stuiur vam het gewest Zeeland is vam oordeel, zo blijkt uit een nota over dit onderwerp, dat doorstroming een heel slecht middel is om de gevolgen van de stijgende nieuwbouwhuren te bestrijden. Een andere stelling is, dat in dien die oveheid te veel subsi dies zou moeten bijdragen om tot betaalbare nieuwbouwhu ren te komen, het beter zou zijn een stelsel van woonbe lasting in te vieren. Over de Zeeuwse woning marktsituatie wordt door het bestuur opgemerkt dat voorko men moet worden dat op basis van het oude subsidiestelsel, woningen tot objecten van speculatie worden gemaakt. .•Heroriëntatie naar doelstel ling van het volkshuisves tingsbeleid is dringend nodig", aldus het bestuur, evenals ver nieuwing van het oude wo ningbestand. De woningbouw corporaties, die over een grote dosis kennis en ervaring be schikken. zouden landelijk, re gionaal en plaatselijk bij de beleidsbepaling op het gebied van de volkshuisvesting moe ten worden ingeschakeld, al dus het bestuur. De reacties van die mensen die aangehouden worden zijn over het algemeen vrij positief, ook van diegenen wiens auto in beslag genomen wordt. De poitie heeft diaar geen klagen over. Van Hove: „Drie van de vijf, die van de weg af moes ten. tekenden gelijk een sloop- verklaring. Ze zagen zelf ook wel. dat ze niet meer met hun vehikels de weg opkonden. De heer Van Hove legt er verder nog eens de nadruk op dat het echt niet de bedoeling van dp politie is om automobilisten te pesten: ,,Wi.i hebben er geen belang bij, dat we ze van de weg af nemen, we krijgen er geen procenten van. Het belang rijkste is dat de mensen niet met auto's op de weg komen die een gevaar zijn voor hen zelf en voor het leven van hun mede-weggebruikers". ''Van onze correspondete) GOES Tijdens het wee kend is ingebroken in de ver plaatsbare materiaalwagen van het GTI uit Terneuzen, staan de aan de Dr. Kuvperlaan te Goes. Door het forceren van de deur is men binnengekomen. De inbrekers hebben een elek trische sodeerbout en een transistor meegenomen. Zaterdagavond tijdens een dansavond in de Sporthal t« Goes is een donkerbruine rib- eordjas, eigendom van mejuf frouw S.C.W. uit Heiinkens- zand, ontvreemd.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 3