i: aatschappij van Ooft n tuinbouw verdwijnt Streeklandbouwmuseum krijgt bijenafdeling Een Amerikaan in Oostburg Minde van een echt stukje leeuwsch- Vlaanderen volksleven MONIEK BOETIEK tj MONIEK BOETIEK Cursussen Geen zin meer stad r\--v5f bankstellen eigen fabri Wij kopen: A. v. Roesse en Zn. 12 - Putte, t de Edah IJzendijke Hernieuwing Charme FILMS IN ZEELAND Vrijdag 5 april 1974 t~... pen wijs nnen wil |lle pienwel fcnt r;enoeg om te ill fitie O,geen 65 N A Grote sortering kw- stoffen. 5 jaar garA binnenwerk. Noruj 1400,- voor 795, Meubelfabriek, Cule 03450-2602. TOONZ, Culemborg, fabriek weg 8. Bergen 0p j Wassenaarstr 15 nl Grotestr. 98. GeopJ t/m za. van 10-17 tot 21 u. Winkelcentrum ETTEN-LEUR Walstraat 68 VLISSINGEN Lederen en suède H uit eigen fabriek, d tallen guldens voort Ook naar maat. LEUKE DAMESPAI in suède en leder v.a. 99,75 PANTALONS van 46,90 Nu 19,71 I Vrijdag in Etten-Lemi I 9 uur 's avonds geopf 0 Bezoek van prinses Juliana in 1934 aan de tentoonstelling in Zuidzande. (Van een onzer verslaggevers) MOOSTBURG Na meer dan 96 jaar te hebben bestaan, wordt de Maatschappij van Ooft en Tuinbouw, een typisch West-Zeeuwsch-VIaamse instelling, geliquideerd. Het kas saldo wordt bestemd voor het oprichten van een bijenkast op het Streeklandbouwmuseum in Heille. „Hiermee is weer een echt stukje Zeeuwsch-Vlaams volksleven geschiedenis geworden", aldus voorzitter A. Hoolhorst, die vanaf 1917 het wel en wee van de maatschappij heeft meegemaakt. zaterdag en zond.,. kanaries, zebravinkenj kieten, diamantdii valkparkieten, fazante. groot soort parkieten. Vogels brengen bij St.-Janstraat 54, OOSTERHOUT Tel. 01620 - 2336! MEUBEL FABRIEKEN B.V.J Breda Tolbrugstraat 11, MEUBELEN direkt van fabriek. De maatschappij, die tot de MretWereldoorlog grandio- driejaarlijkse tentoonstel- ltagein in de verschillende ge meenten vaat de streek ver- adrgde, is de kiap van de tidOi-5' wereldoorlog nooit meer te boven gekomen. Kon men tussen beide wereldoorlo gen in de gehele West- zeeuwschvlaamse bevolking op (lp- been brengen, na de oorlog kre< men de mensen er niet meer warm voor. *;"De maatschappij werd ln 1878 opgericht door de Aar- dfcburgse hoofdonderwijzer Vosterman van Oyen, die het we'; en we van land- en tuin bouw nauw aan het hart lag De maatschappij was bedoeld r boeren, burgers en bui- ^.lui. zoals de heer Hoolhorst feet uitdrukt. „Vosterman wil de de fruitteelt en de tuin bouw in onze streek opvijze len. Er w egdrg cn-w niieaae len. Er werd weinig aan ge daan en de enkele fruitbomen die her en der op de boerijen stonden, waren bepaald niet rendabel. Hij wilde van deze teelt een deel van het econo misch leven maken en tevns de streek verfraaien". De maatschappij begon met tuinbouwcursus'sen, die in de begintijd door een Belgische tuinbouwleraar werden gege ven. Later breidden de cursus sen zich uit over de verschil lende gemeenten en werden in de avnonduren gegeven. Er kwamen snoeicursussen en la ter sproeicursussen. „En met succes", aldus de heer Hool horst. „Vooral in de dertiger jaren bereikte de fruitteelt in West-Zeeuwsch-Vlaanderen een hoogtepunt. Nergens kon je zulke goede goudreinetten telen als hier. Na de oorlog verdween dit. Wat met velel moete was opgebouwd, werd afgebroken door de bedrijfsbe indigigingen enz." Hoogrtepunten uit het volks leven in die jaren waren de driejaarlijkse tentoonstellingen van de maatchappij. Die ten toonstellingen, meestal ün gro te tenten, maar soms ook in kerken zoals de St.-Baafs in Aardenburg, duurden vier da gen en iedereen werd er bij betrokken. Beroepskwekers stalden trots hun produkten uit, evenals de amateurs, die naar prijzepi konden dingen voor de mooiste bloemkool, de grootste savooiekool of de f raaistekorp. sla. „Het was erg leuk, men had er plezier in en inzendingen kwamen zelfs vanuit België". Later breidde de maatschappij zijn activiteiten uit en deelde plantjes uit die in de loop van het jaar weer ter keuring moesten worden ingezonden. Een traditie die nu alleen nog in Retranchement in stand wordt gehouden. De eerste tentoonstelling na de Eerste Wereldoorlog, 1919 in Sluis, was een groot succes. De heer Hoolhorst herinnert zich nog het feestlied .,0, mijn fietske is kapot". Iedereen bezocht de tentoonstelling en men ging bij elkaar op visite. Als mooi ste herinnering heeft de maat schappij het bezoek dat prin ses Juliana in 1934 bracht aan de tentoonstelling in Zuid zande. De eerste tentoonstellingen na de Tweede Wereldoorlog stonden hier tegenover in schrille tegenstelling. „Men had er geen zin meer in etn dat is ook nooit meer terugge komen. We hebben geprobeerd er nieuw bloed in te brengen, maar het lukte niet. Daarom hebben we de laat ste leden die we nog kenden (en allen lopen al naar hun oude dag toe), bij elkaar ge roepen en men was het er over eens dat de maatschappij geen jeetaamsrecht meer had. Zij had zichzelf overleefd en met het kassaldo gaan wij nu een bijenkast zetten in het Land bouwmuseum met daarbij een gedenkbord aan de maatschap pij, waardoor zij (figuurlijk) nog een tijdje hoopt door te leven". Zo besloot de heer Hoolhorst. WANDMEUBEL Grandioos van ini ling. Leverbaar heel wit of wit mü! wengé. Ja U leest het goei| Tijdelijk AANBOUW ZIT ELEMENT Handig te combine ren tot 2 of 3 zit hoek. Ongelooflijk, Tijdelijk 79,per stut I ZEER MODERN AANBOUW SLAAPKAMER. Met vele mogelijk' heden. b.v. ledikant nachtkastje plus kast. Maandaanbieding 498,—J (Van onze correspondent) HEILLE Het Streekland bouwmuseum „West Zeeuwsch-Vlaanderente Heille zal binnenkort worden uitgebreid met een bijenafde ling. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de Bijenhouders vereniging afdeling „West- Zeeuwsch-Vlaanderen' die op het terrein van het museum een bijenkast zal oprichten. De leiding en de verdere uit voering zal door de bijenhou dersvereniging zelf worden verzorgd. Het is de bedoeling de bij enkast te bevolken en in de omgeving een passende be planting aan te brengen. Het geheel zal worden gefinan cierd door de Maatschappij voor Ooft- en Tuinbouw afde ling West-Zeeuwsch-Vlaande ren, die in liquidatie is en momenteel nog ca. f 2000 in kas heeft en dit bedrag voor de inrichting van de bijenkast beschikbaar wil stellen. Het bestuur van het Streek landbouwmuseum toonde zich bij monde van de vice-voorzit- ter, de heer H. A. M. van de Vijver bijzonder ingenomen met dit initiatief en wil gaar ne dit aanbod accepteren. Zo dra de bijenafdeling gereed zal zijn, zal deze met enig feestelijk vertoon aan de Stichting Streeklandbouwmu seum worden overgedragen. COMPLETE EETHOEK. In groen 4 stoelen en tafel zeer fraai af gewerkt. NU 129,- Zangkoor Tijdens een l>lj eenkomst van het zangkoor „God is mijn leed" te Bres- Jfcens heeft de heer J. Bastings fijn 25-jarig dirigentschap van TBit koor gevierd. De heer Bas ting heeft 25 jaar geleden de dirigeerstok van zijn vader overgenomen. Er werden hem Vele geschenken en bloemen Overhandigd. Voorzitter De Baare s prak de jubilaris toe en dankte hem namens bestuur en leden. Voorts sprak nog de heer Bas ting sr. Hij dankte de dirigent voor de ontvangen attenties. Vismijn - te Breskens 8045 kg. 1,51—4,07; garnalen 1 bot 0,400 0,54—1,80; 0,57—1,89; 5,26—10,56; 5,75—11,15; Aan de vismijn werd aangevoerd; export garnalen 425 ka. pellerij 51—4,46; 7241 kg. 50; 727 kg. schar 6104 kg 5878 kg. 227 kg. 347 kg. sohol tong tarbot greet 2,50—5,90; 10,817 kg. kabel jauw 0,882,62 5220 kg. wij ting 0,481,14; 9 kg. rog 2.49—2,83; 140 kg. poon 1,32— 2,39; 11 kg. haai 2,18; 2 kg. baars 5,30; 13 kg. kom- meraal 1,89; 37 kg. tongeschar 4.505,48; 381 kg. steenbolk 0,40—0,64. Puntenschieting Ir het Hofzicht Theater in IJzendijke wordt zondag 7 april, aanvang 15 uur, een schieting op het liggend spel gehouden. Het is de eerste in een reeks van dl'ie schietingen in mei en juni volgen de twee andere, die geldt voor een puntenklasse- ring. De schutter die in deze drie schietingen het hoogste aantal punten weet te behalen kan zich eigenaar noemen van een nieuwe boog, die door de organisators hiervoor i» be schikbaar gesteld. John Gale, het nieuwe hoofd van het bureau van As sociated Press in Nederland, is vorig jaar om iets van Nederland te leren kennen, op ons advies op vakantie gegaan in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hq was bijzonder en thousiast over het landschap en mensen en heeft zijn impressies over Oostburg vastgelegd in een featurever- haal, dat via het wereldwijde net van Associated Press naar alle hoeken van de wereld is gegaan. Het zou best kunnen zijn dat dit A.P.-verhaal aanleiding wordt voor een soort pelgrimage van met name Canadese en Duitse oudstrijders naar Oostburg en omgeving. „Het is ongeveer 30 jaar geleden dat de Zeeuwsch- Vlaaimse bevolking zwaar ge slagen werd in de belangrij ke veldslag diie Antwerpen openlegde voor de geallieer den", zo begint John Gale zijn verhaal. „Het land was gebrandschat en de woon plaatsen vernield. Er waren vele honderden burgerlijke slachtoffers. De Duitse bezet ters leverden grimmige ach terhoedegevechten, maar werden tenslotte verdreven door het Eerste Leger van de Canadezen. Vandaag de dag zijn de woonplaatsen herbouwd en de streek bezit een der vruchtbaarste landbouwge bieden van Nederland. Duit sers trekken weer de aan dacht, maar nu als toeris ten. Antwerpen viel op 4 sep tember 1944 in geallieerde handen, maar de toegang tot de Noordzee .was afgesneden. Op beide oevers van de Wes- terschelde, in het zuidwesten van Nederland, hielden de Duitsers stand. Er was een zwaar luchtbombardement nodig om hen te verzwak ken, gevolgd door de beslis sende Canadese aaravail om hen te verdrijven. bij niettemin 200 slachtoffers vielen. Thans heeft Oostburg 4.000 inwoners en is 9pnieuw op gebouwd rond een lieflijk vierkant plein, dat opmerke lijk vooroorlogse aanblik toont en nog steeds een we kelijkse markt herbergt. Er zijn zeven nieuwe scholen, een bioscoop, een ziekenhuis, een protestantse en een ka tholieke kerk en een goed geaccommodeerde sporthal met overdekt zwembad, dit alles gebouwd sinds de Twee de Wereld oorlog. De charme van de plaats is zo groot dat toeristen - voornamelijk Bel gen en Nederlanders maaT ook veel Duitsers - er weer neerstrijken net als voor de oorlog Ook het stadhuis is nieuw. Een glas-in-lood-raam en een oorlogsgedenkteken vormen de achtermuur van het gebouw, dat in verschil lende verdiepingen is opge trokken. Jan Hoekstra (50), compta bele bij de gemeente-aidimini- stratie, legt uit dat ondanks al de aangerichte schade er in Oostburg geen bitterheid tegen de geallieerden heerst. „De geallieerden moesten Antwerpen openleggen", zegt hij. „Het is de schuld van de Duitsers al die schade en verlies aan mensenlevens, zij hadden hier niets te zoe ken". Op een paar honderd me ter van de plaatselijke mid delbare school staat nog een oorlogsherinnering. Het is begroieid, maar nog in een opmerkelijk goede staat. Een complex van fortificaties dat eens het Duits divisiehoofd kwartier herbergde. De plek waar het kanon stond opge steld kan nog steeds bereikt worden via roestige ijzeren trappen, maar nu is het een vreedzaam geheel en jongens van de middelbare school voetballen op een nabijgele gen veld. Landbouwer Aciel Sturm overleefde zowel bezetting als bevrijding. Op het eind van de oorlog lagen 500 Duitse soldaten ingekwar tierd in zijn schuur, 8 kilo meter buiten Oostburg. Toen de streek strijdtoneel werd leefde hij en zijn gezin da genlang in een soort schut tersputjes. Op een zekere dag in oktober 1944 kwam Aoiel Sturm uit zijn put en ontdekte Candeze troepen die een groep zwervende Duitse soldaten krijgsgevan gen maakten. Sinds die tijd heeft hij nog steeds geboerd, maar bewaard in zijn booer- derij een Duits aanplakbiljet waarin alle mannelijke Ne derlanders tussen 17-40 jaar werden opgeroepen zich te melden voor gedwongen ar beid op straffe van doodge schoten te worden. Duitse bezoekers worden thans goed ontvangen in Oostburg, maar", zo besluit John Gale zijn verhaal, „het plaatsje gniffelt nog steeds over een verkeersincident. Een jonge Nederlander haastte zich met zijn auto door een drukke straat, waarbij hij een Duitse voet ganger verschrok die in pro test de arm hief. De berouw volle Nederlander stopte en wilde zijn excuses- aanbie den. Toen hij ontdekte wie de voetganger was sloeg hij hem neer", Inmiddels heeft men op het gemeentehuis in Oost burg de eerste reactie uit het buitenland op het A.P.-artikel ontvangen. Mevrouw Elsje Starrenbnrg uit Berea in de stad Centucky schreef de heer Hoekstra blij verrast te zijn over dit artikel, dat zij in de plaatselijke krant aan trof. Zij voegde hierbij een kranteknipsel met de opmer king; „Nu kunt U eens zien, hoe in Amerika over 't land je wordt geschreven. REIN VAN DER HEIM Een vaartocht met een veerpont over de W ester- schelde brengt u naar het vroegere strijdtoneel Bres kens, waar 400 burgers wer den gedood door bombarde menten en waar zware scha de ontstond aan de havenin stallaties. De oorlogslittekens zijn verwijderd uit Breskens en buiten deze kleine haven plaats ontvouwt Zeeuwsch- Vlaanderen zijn charme. Pol derwegen voeren u recht streeks door het ononder broken Nederlandse land schap. Rijzige populieren staan gegroepeerd rond rood bakstenen boerderijen. (Toen John Gale zijn vakantie hier doorbracht was nog niets be kend van de ziekte die de populieren heeft geteisterd. Red.). 's Zomers zijn de grote stranden ideaal voor baden en de modderige wijde ri viermonding van de Wester- schelde is een paradijs voor ornithologen met zijn duizen den kevieten en scholekaters die in ondiepten rondfladde ren. lEen halfuurtje vanaf de veerhaven ligt Oostburg waar de Duitsers, die werden teruggeslagen uit Belgie, het hoofdkwartier opzetten van hun 64e legerdivisie. Toen een stad met 2700 inwoners, was Oostburg voor 70 pro cent door bomibairdementen vernield, een beproeving die zijn bevolking de landerijen deed invluchten maar waar- 9 Oostburg toen. De weg naar Zuidzande. HULST KONING VAN ENGE LAND. Vrijdag om 20.00 uur, zaterdag om 21.00 uur, zon dag om 17.00 en 21.00 uur en maandag om 20.00 uur, voor maar liefst de dertiende week Vrolijke ontucht in Ti- rol. De avonturen van een paar stevige knapen, die bij naar sex zoekende dames volledig waar kunnen ma ken. Maar als dat een hele zomer duurt, verandert er wel het een en ander aan de pret. Vooral als de dames er gewoon niet genoeg van kun nen krijgen. Alles bij elkaar veel malle bedsituaties om er eens ontspannen bij te lach en. Wel voor 18 jaar en ouder. Zaterdag en zondag om 19.00 uur, Puppet on a- chain. Toegang 14 jaar. Zon dagmiddag om 3.00 uur, Go liath en de barbaren. Hij was sterker dan twee paarden en hij kon 15 volwassen kerels aan. Als een monster kwam hij uit de wouden te voor schijn. Voor 14 jaar en ou der. TERNEUZEN LUXORTHEATER. Zater dag tot en met dinsdag om 20.00 uur en zondag ook om 14.00 uur, Robert Taylor, De borah Kerr, Peter Ustinov en vele anderen in het imposan te Quo Vadiz. Rome ten tijde van de wreedste aller Ro meinse keizers, Nero die op een onbarmhartige manier de christenen vervolgt en de stad in brand steekt om een nieuwe Neropolis te kunnen bouwen. Hij beschuldigt de gehate christenen van de brandstichting en dat is aan leiding om er een bloedbad onder aan te richten. Twee geliefden, Lygia en Marcus dreigen er eveneens het slachtoffer van te worden. Maar de reus Ursus zorgt voor een happy end. Histo risch wel niet allemaal zo heel juist, maar boeiend ge noeg om er naar te kijken. Toegang 14 jaar. Gezien de lengte van de film is er zon dag maar een middagvoor stelling. OOSTBURG LEDELTHEATER. Zater dag en zondag om 20.00 uiur en zondag ook om 2.00 uur, Gevecht om de apenplaneet. Met Roddy Mc. Dowall, Claude Akins en Nathalie Trundy. Na dat de werled is verwoest door een atoomoor log, ontketend door een op stand van intelligente apen. Toch ontkomen er een paar mensen en apen aan de tota le vernietiging. Zij kunnen dus helemaal opnieuw begin nen. Dat gebeurt echter niet voordat er weer flink ge vochten is, maar tenslotte ze- genvieren de gevoelens van menselijkheid en fatsoen en dat is meer dan wij nu kun nen zeggen. Toegang 14 jaar. Zondagmiddag om half vijf en dinsdag om 20.00 uur, Meisjes die denken dat alles mag, met Helen Viat, Astrid Frank en Ralf Wolter. Deze Duitse film pretendeert een kijkje te geven achter de schermen van de moderne Duitse toeristenindustrie. Vooral de reisleiders dienen ophim tellen te passen als er meisjes in hun gezelschap komen, die denken dat alles mag. Soms valt zo'n leider in een „afgrond". Maar hij valt dan wel zacht en niet alleen. Toegang 18 jaar. MIDDELBURG CITYTHEATER. Live a;id let die, de nieuwste James Bondfilm met Roger (The Saint) Moore, Yaphet Kotto en Jane Seymour. Natuurlijk beleeft geheimagent 007 weer de meest spannende, maar ook de meest wrede avonturen, met liederlijke gangsters, betoverende 'vrou wen en krokodillen. James Bond zou Roger Moore niet zijn als hij niet al zijn vijan den zou verslaan. Toegang 18 jaar. Zondagmiddag half drie, Achilles met rodon Mit chell, Jaques Bergerac, Christina Gaioni, Enio Giro- lami en Gloria Milland. Tij dens het beleg van Troje door de Grieken onder leiding van o.m. Agmemnon en Achilles, ontstaat tussen deze twee een twist over een paar buit gemaakte (knappe) slavin netjes. Hoewel het er eerst naar uitziet dat de Grieken de strijd zullen verliezen keert voor hen zich alles ten goede. Toegang 14 jaar. GOES GRAND THEATER. Don derdag, vrijdag, maandag en dinsdag om 20.00 uur en za terdag en zondag om 19.00 uur en 21.15 uur, Vrolijke ontucht in Tirol. Zie voor nadere gegevens bioscoop Hulst. Vrijdagavond om 23.00 uur, nachtvoorstelling van Het Pornoschip. Een nogal moeilijke film over een broer en zijn zuster op een vakantieschip, dat zij aan al lerlei genotzoeksters verhu ren. Broer blijkt nogal ja loers op zijn zusje te zijn en dat geeft een heleboel ver wikkelingen. Toegang 18 jaar. Zondag en woensdag om half drie Hammetje, de olijke avonturen van biggetje Hammetje, een Nederlands gesproken film van de Han nah Barbara studio's, o.m. bekend van de Flinstone's en Yogi Beer. Hammetje ont dekt vanuit de boerderij waar hij is geboren de we reld en dat gebeurt onder lei ding van de wijze spin Char lotte. Zij beleven samen heel wat dolle avonturen. Ge schikt voor de kleintjes

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9