ATERDAG. - JAC-spits Henk van Rooy: ERLINGEN Okker toch uitgesloten KNWU wil meer inspraak Nieu w. ten Cale Color! CEULEMANS IN MOEILIJKHEDEN Positie Zagalo in groot gevaar WK '74 99 O11 i ten Cate. Kleurige mode voor bodyenbeen. CITROËNA Schwemmle terug naar Duitsland ■Mi H sport commentaar upporters Utrecht 5 april 1974 17 23 .NIET BLINDSTAREN ■oen-agenten heten u van op hun expositie - zaterj inde oogje op uw vakantie Houde genten weer open ierdag. Dan bent u !kom om even stil te de vele vakantie-ideeën die J eenmaal geven. De 2CV is n. Maar ook de Dy- Ami, de GS, en de i raad met zonnige gangers die vrijheid en veiliql e zuinig en toch comfortabel q la Citroën. Een aar- intie ligt al op u te (Van onze sportredactie) een serie oude an Jjederi dei zich over het algemeen met het ten, waarop naar huis te sch- Ilicht over uw nieuwe Citroën .alfrsercn van de voetballer^, m Nederland plegen bez.g DO vakantie-kilome- 7-J houden, schudden steeds verwonderd het hoofd wanneer '"(■H l over het fenomeen NAC buigen. Hoe is het moge- vraagt men zich af, dat een ploeg die twee seizoe- Irukkelljk tot de degradatiekandidaten behoort, zich goed tweemaal in de bekerfinale speelt. BEKERSUCCES In |NAC-kringen zelf doet nen weinig moeite om een ntwoord te vinden op deze •raag. I>aar heeft men de zege ip FC Utrecht en de hierdoor erkregc" bekerfinale gekwa- ificeerd als een „aardigheid- e". Immers, NAC wordt nog schap voor H.A.V.O. gen: ngseisen: diploma mavo- (le leerjaar), vereist ken- latingseisen: min. leeftijd 2e en 3e leerjaar); toela- :er mogelijk! iet verdient aanbeveling leeftijd 16 jaar. (Vatt onze sportredactie) DEN HAAG FC Den dreigt leeg te lopen, al eerder berichten rden over het moge- jke lyertrek van Dusbaba FC Amsterdam) en 'C Twente) is er nu [e van dat doelman Ton dgen rechtervleugelver ingen uit België heb- fjekregen. dit seizoen toch al ge- FC Den Haag, dat ie tegenslagen moest en (Fugelset en Van afgekeurd, blessure 'eld, perikelen rond Theunissen) dreigt ook Thie, die in zijn or veel punten heeft door vooral de helft van de compe- bijzonder sterk te ope- te verliezen. Het dit seizoen toch al ge- FC Den Haag, dat :e tegenslagen moest in- (Fugelset en Van Ee- 'gekeurd, blessure Mans- perikelen rond trainer dreigt daardoor die in zijn eentje 1 punten heeft ge- door vooral de tweede de competitie bijzon- irk te opereren, te ver Hij I zou in onderhandeling met Beerschot, terwijl FC je interesse zjou hebben [Wijn-gaarde. In de on- migs [opgerichte stichting be laid Voetbal 's Gravenhage. ie zich tot doel stelt de clu-b lirder te maken en het deven te interesseren :n overigens tot dusver geinig positieve reacties T>pgeleverd) en het be- _van FC Den Haag is grote ongerustheid Jan. Men wi-1 proberen te ijden dat de leegloop in- lad gestalte krijgt. Of daartoe in staat zal zijn loet (ernstig worden betwij- 5ld. Er zal bij de onderhande ngen over contractverlenging iet het huidige spelersbestand an uit moeten worden gegaan at de financiële draagkracht ■- Den Haag ook volgend hie' 1 zijn. lar niet buitengewoon groot door degradatiezorgen ge kweld en de ploeg van Wul- lems wil zich door het gewel dige bekersucces niet laten af houden van het voornaamste doel: behoud van het eredivi sieschap. Pak Henk wan ftooy. De lan ge spits was te-gen FC Utrecht een van de uitblinkers in de Bred-ase ptoeg. Maar Van Rooy, die zich de hele wed strijd wezenloos heeft ge werkt, wil een dag later wei nig weten van deze voor hem en voor zijn ploeg onvergete lijke avond. Stelt Van Rooy rustig: „Na de wedstrijd wa ren we mabuurlkjk dioor het dolle heen. Wat denk je. Drie minuten voor tijd de 3-2 ma ken, na met 2-0 te hebben achtergestaan. Zoliets is een geweldige belevenis. En ook vandaag voel ik nog -iets van het machtige gevoed dat succes heet. Maar verder moeten wij niet gaan. Zondag wacht ons de wedstrijd tegen PC Gronin gen. Die is momenteel veel belangrijker dan de bekerfina le op 1 mei. Hoewel, ik heb van de andere jongens ge hoord dat d-e wedstrijd tegen NEC iets onvergetelijks is ge weest. Zoiets meemaken, daar droomt natuurlijk elke voet baller van-. Maar we mogen ons niet laten verblinden door een incidenteel bekersuc ces". En over zijn eigen -geweldi ge spel wil de bescheiden Van Rooy nauwelijks iets kwijt. De voor in het seizoen zo vaak NAC-spits Henk van Rooy: verguisde, maar nu populaire Zondag tegen FC Groningen. Dat is belangrijk." «pits, is dolverheuigd dat hij momenteel goed draait maar hij weigert om daar mee te koop te lopen.. „Ik vind het voor de spelers, het publiek, de trainer en het bestuur ffijn dat het goed gaat. Al deze mensen verwachtten iets van miij toen ik van Roda werd gekocht. Ik heb mezelf wekenlang rot gevoeld toen het zo slecht ging. Ik kon in het begin geen bal aange speeld krijgen of ik was hem weer kwijt. Niets lukte er. Geen wonder dat je dan bij het publiek verkeerd over komt". MüNCHEN (SID) Tom Okker is uitgesloten van verdere deelneming aan het WCT-prof tennistoernooi in Miinchen. De als eerste ge plaatste Nederlander liep woensdagavond na een aan tal incidenten in zijn party tegen de Fransman Pierre Barthes van de baan en wei gerde verder te spelen. Bar thes, die aanvankelijk te laat was. nam de schuld van alle verwikkelingen op zich en trok zich terug, waarop Ok ker tot winnaar werd uitge roepen. WCT-manager Dickie Dillon en hoofdseheidsrechter Helmut Penzel zijn gistermiddag op De wedstrijdleiding zich min of meer tol i A(dministratief) Ofnder- of 19 jaar (2e leerjaar) I. imerciële richting, nd van 19.00 tot 22.15 h). 74. pril en 3 en 24 juni) tot jk Lyceum, Noordendljk Lange Slagenstraat 1, ehaalde diploma's en/of C. A. Verbree, Grote 1.00 tot 17.00 uur, tel. ~\e supporters van FC Utrecht hebben geen al te beste naam in de Nederlandse voetbalwereld. Dat is algemeen be- end. Maar wat de aanhang van de Utrechtse fusieclub woens- 'agayond in stadion De Vliert, waar NAC ten koste van FC Itrech» de bekerfinale haalde, presteerde, liep de spuigaten an alle kanten uit. Openlijke provocatie van NAC-supporters loor het Utrechtse voetbalpubliek zevenduizend man sterk i Den Bosch bleek een doodnormale zaak. Het gooien van olieblikjes bier naar de spelersbank van NAC ook. NAC- ramer Henk W-ullems kon zo'n projectie! nauwelijks ontwi|ken. la afloop werden op het parkeerterrein auto's beschadigd, arwijl halfdronken Utrechtenaren vernielingen aanrichtten in uinen van huizen in de buurt van De Vliert, omdat zij op die nanler bij mensen binnen konden kijken, die Studio Sport «keken. Nogmaals het Utrechtse voetbalpubliek heeft geen goede laam. Maar het is toch te gek, dat een stadiondirectie van evoren moet sidderen als FC Utrecht een wedstrijd komt spe en. Het wordt dan ook tijd, dat de KNVB ingrijpt. Het enige vat de KNVB kan doen is FC Utrecht een wedstrijd (of meer- lerejj zonder publiek te laten spelen. Op die manier kan de E ^NVB het Utrechtse publiek laten merken, dat men het niet tens is met de mentaliteit van de aanhang van FC Utrecht. De Utrechtse club lijdt dan ongetwijfeld een fors financieel 'erlies, maar daar staat tegenover, dat de aanhang van de Jtrechters in den lande al heel wat schade heeft aangericht. deze beslissing teruggekomen. „Het mag geen rol spelen dat Barthes door een zeker schuldgevoel zich bereid heeft verklaard Okker de overwin ning te geve». Okker heeft de partij gewoon gestaakt en vol gens de geldende regels komt dan de tegenstander de zege toe. Iedere andere beslissing zou het scheppen van een pre cedent betekenen, waaruit on gekende moeilijkheden kun nen voortkomen", aldus Pen- zei heeft [ot de dis kwalificatie van Okker ge dwongen gezien, omdat een groepje vooraanstaande spe lers, onder wie de Roemeen Ilie Nastase, gedreigd had het toernooi verder te boycotten als er geen maatregelen tegen de Nederlander zouden wor den genomen. Aangezien de publieke belangstelling in München toch al tegenvalt (6900 bezoekers in -drie dagen tegen 12.000, vorige week in Rotterdam) was dit voor de organisators een onverteerba re zaak De partij Okker -Barthes betekende woensdagavond een aaneenschakeling van moei lijkheden. Om te beginnen was Barthes ruim een kwar tier te laat. Reglementair kwam Okker op dat moment de zege toe. Hij verklaarde zich bereid te wachten en Barthes, die wegens zakelijke verplichtingen was opgehou den in Nice, arriveerde kort daarop. De partij begon, doch reeds bij de tweede slagwisse ling bestreed Okker een be slissing van een lijnrechter. Sn bij deze ene keer bleef het niet Het publiek keerde zich te gen de Nederlander, die de eerste set met 36 verloor en na afloop keihard een bal in het publiek joeg. Bij 030 in de eerste game van de tweede set werd het Okker te veel. Hij slingerde zijn racket weg en verliet in een oorverdovend fluitconcert de baan. De ont zette Barthes verklaarde: „Het ia mijn schuld dat het alle maal zo is gelopen". De Frans man trok zich terug, wat nu door de wedstrijdleiding niet is geaccepteerd. Henk van Rooy geeeft eerlijk toe, hoewel hij dat niet als dé verklaring voor zijn aanvanke lijk falen beschouwt, het ere divisievoetbal toch we-1 enigs zins te hebben onderschat. Van Rooij: „Bij Roda was het voldoende als ik voetbalde. In de eredivisie wordt er meer van je verwacht. Daar moet je een hele wedstrijd meeknok- ken. Ik ben niet beroerd om dat te doen, maar ik moest er wel aan wennen. Pak nou zo'n Co Adriaanse in de wedstrijd van woensdagavond. De eerste vijf minuten heeft hij niets anders gedaan dan schoppen en slaan waar hij me raken kon. Vroeger was ik misschien boos geworden, of ik had de moed opgegeven, maar nu heb ik voor iedere klap die ik er kreeg er twee teruggegeven. Adriaanse vist toen gelijk waar hij aan toe was. Ik heb er de hele avond geen last meer van gehad. Ik zeg niet dat deze mentaliteit me ligt. Buiten het veld ben ik een heel andere Van Rooy. Dan ben ik de rust zelf. Maar als je je enigszins in de eredivisie wil handhaven, dan moet je je wel eens anders voor doen dan je in werkelijkheid bent". HARRY VERMEULEN. ENSCHEDE (ANP) Die ter Schwemmle,, de Duitse rechterspits van FC Twente, keert terug naar zijn geboorte land. De ranke vleugelspeler was vorig jaar voor ongeveer 140.000 gulden gekocht van VfB Stóttgart welke club liet weten hem graag terug te wil len hebben. De transfer ketste echter af, waarna Kickers Of fenbach zich als gegadigde aanmeldde bij de Nederlandse olub, die met Feyenoord de eerste plaats op de ranglijst deelt. Twente is met Offenbach tot een mondelinge overeenkomst gekomen voor een transferee drag van ongeveer 150.000 gutden. Schwemmle, die aan het begin van dit seizoen een overeenkomst voor twee jaar inet Twente tekende, zal per 1 juli beschikbaar zijn Voor zijn nieuwe vereniging. UTRECHT (ANP) De Koninklijke Nederlandse Wielren Unie zal in de komen de jaren de weg naar een meer open organisatievorm be rijden. In zijn behandeling van het jaarverslag tijdens de vlot verlopen algemene verga dering gisteravond in Utrecht stelde voorzitter mr. J. P. A. van Ballegojen de Jong dat er als gevolg van een al sinds jaren bestaand plan een com missie is benoemd, die gaat werken aan herziening van de sterk verouderde statuten en het huishoudelijk reglement. Het ligt in de bedoeling van de commissie, waarin onder meer secretaris J. van Duim zitting heeft, door het hele land hoorzittingen voor leden en clubs te houd-en, waardooi het mogelijk zal zijn voor het hoofdbestuur een ra-pport op te stellen waarin wensen en ver langens van heel wielrennend Nederland naar voren komen. In deze „nieuwe lijn" paste ook volledig de opmerking van mr. Van Ballegojen de Jong, dat een gesprek met vertegenwoordigers van de amateurrenners zeer positief ls geweest. Bij de buitengewone algemene ledenvergadering van 23 januari 1974 lagen juist deze amateurs dwars ten op zichte vrn het bestuursbe leid Tevens is, m samenwerking met de bond van amateurspon sors een studiecommissie voor sponsoring zijn werk begon nen. De unie is in die commis sie vertegenwoordigd door de heren Middelink, Smidt en Van Gestel, de BVAS door de heren Van Turenhout, Lokker en Van den Ende. De begroting van de Unie voor 1974 beloopt een bedrag /an bijna 1 .miljoen gulden. Bijna een-derde van dit be drag wordt gevormd door de .rosten voor topsporters, name lijk voor training, landenwed- strijden en wereldkampioen schappen. De aftredende be stuursleden T. L. Nieuwenhuis en mr. G. Bergsima werden herkozen. De eveneens aftre dende bestuursleden P. van Dijk en H. J. van Hengel had der zich niet herkiesbaar ge steld. Deze vacatures zullen niet worden vervuld. Op voorstel van het bestuur benoemde de vergadering de heer W. van Steen-bergen (on der meer oud-voorzitter van de sportcommdssie) tot lid van verdienste. Onderscheiden met het zilveren wiel voor hun werk op organisatorisch ge bied werden de heren D. Steenkamp (bestuurslid W. V. het Oosten) en J. van Veen ('bestuurslid W.S.V. Zwolle). (ADVERTENTIE) De kleurige panty in ctefc handige bewaardoosje. Veel lieve lentetintjes. Keus uit twee maten. Modieus en praktisch? Van ten Cate. En toch maar 2.95, ANTWERPEN (ANP) Door een sensationele ne derlaag van Yoshihara te gen de Amerikaan Torres en een remise van Dielis tegen de Spanjaard Rico is de kop groep van het wereldkam pioenschap driebanden in Antwerpen in de vijfde ron de tot twee man uitgedund: De Japanner Kobayashi en titelverdediger Ceulemans. Vooral de nederlaag van Yoshihara kwam hard aan voor de Japanner, die hal verwege nog meer dan twin tig punten voor had gestaan. Niemand had toen meer ge rekend op Torres, die tot dan in dit toernooi weinig had laten zien. Maar hij kwam. Overweldigend. Met een aantal series waarvan een zeven als top, kwam de Amerikaan gelijk (5757) en versloeg zijn tegenstan der vervolgens in 50 beur ten 5960. Dielis had het zo mogelijk nog moeilijker. Rico, die af en toe uitschieters heeft, bleef de Belg tot op vijf punten volgen en ging hem in de slotfase voorbij. Het werd zelfs 5850 voor de Spanjaard, die zich een grootmeester in de verde diging toonde. Dielis doorbrak die echter, stond op 58 toen Rico uitging en scoorde in de naibeurt de verdiende remise, zijn tweeide in dit kampioen schap. De grootmachten Kobayashi en Ceulemans hadden het aan merkelijk minder moeilijk te gen respectievelijk Thögersen en Gonzalez. Even leek het wel alsof Raymond Ceulemans in de onitm-oeting tegen de Co lombiaan in moeilijkheden zou geraken, toen hij in de begin fase maar geen afstand kon nemen. Na 24 beurten was er nog altijd hoop voor de Zuida merikaan, die slechts twee punten achterstond: 2624. Daarna schakelde de Belgi sche titelverdediger naar een hogere versnelling en liet Gonzalez, diie nota bene naar Europa was gekomen met een beu en drie topeinden zonder pomeransen, ruim achter zich: 6043 in 46 beurten. Beteken de deze zege het herstel van Ceulemans? Er was na afloop niog twijfel? Hij komt immers steeds on der grotere druk te staan, om dat zijn achterstand in gemid delde op Kobayashi bleef groeien. Het verschil na de partijen van gistermiddag be droeg al 33 beurten hetgeen in de praktijk betekende dat de Belg zich geen nederlaag meer kon permitteren. De Japanner daarentegen, die bovendien een lichter programma voor de boeg hacb, zou zelfs door een| nederlaag de kans nog in el- gen hand hebben. Aan verlies van Kobayashi geloofde overigens niemand na de opnieuw gave demonstratie van de Japanner in de vijfde ronde tegen de bij voortduring falende Deen Peder Thöger sen. Met series van acht, vijf, zes en negen als basis voltrok Kobayashi in 41 beurten een pijnlijk vonnis over de Deen: 2260. Jan Doggen tenslotte nam revanche voor de enkele maanden geleden In het Euro pees kampioenschap in Eeklo tegen de Fransman Richard Bitalis geleden nederlaag. Op de heüft van de partij kon Doggen overigens pas losko men van de 28-jarige inwoner van Pau, die wat ongelukkig speelde en daardoor steeds nerveuzer werd. Toen Doggen met een paar kleine series tot 3146 was ontsnapt was het slechts een kwestie van routi ne om de winst in handen te houden. Ook een serie van ze ven in de slotfase baatte Bita lis niet meer: 4960 in '74 beurten. De Nederlandse kam pioen, die niet zo heel erg best speelde, veroverde daardoor de vijfde plaats. SKI Karl Schraaz is ln de politiek gegaan. Hij werd zondag in de gemeenteraad gekozen van het wintersport- oord St.-Anton. (Van onze sportredactie) DORTMUND In het toernooi om het wereldkam pioenschap zal Nederland niet alleen in het mooiste en nieuwste voetbalstadion in actie komen, maar de Oran je-equipe kan er ook zeker van zijn dat men in een erg sfeervolle „kuip" om de WK- punten moet strijden. Vlak naast de eens zo befaamde „Kampfhahn Rote Erde" is namelijk een erg moderne „voetbal-arena" gebouwd. Een stadion waarin liefst 85% van alle plaatsen over dekt zijn en waar geen van de 54.000 toeschouwers ver der dan 40 meter van de rand van het stadion verwij derd is. Helmuth Schön, de Westduitse bondscoach die in de loop van de jaren onnoemlijk veel sta dions in de gehele wereld heeft bezocht, zegt over het stadion in Dortmund: „Het Azteken-stadion van Mexico City is lange tijd 's werelds fraaiste „voetbaltempel" ge noemd, maar ik weet zeker dat over enige tijd het stadion van Dortmund in de gehele wereld geroemd zal worden. In Dortmund is aan alles ge dacht. Voor spelers en publiek zal het een genoegen blijven om in deze omgeving te toe ven". Het Stadion van Dortmund wordt deze maand officieel geopend met de vriendschap pelijke wedstrijd West-Duits- land-Hongarije. De wedstrijd wordt gespeeld op 17 april. Na de oijzonder teleurstellen de wedstrijd van wereldkam pioen Brazilië tegen Mexico (1- 1) heeft de president van de Braziliaanse voetbalbond Ha- velange gezegd, dat bondsco ach Mario Zagalo ontslagen zal wdrden, wanneer komende zundag tijdens de strijd tegen Tsjedho-Slowakije geen beter spel wordt geleverd. Havelan- ge zei na het duel in Mexico: „Ik zal de vroegere bondsco ach Qsvaldo Brandao onmid dellijk alle macht in handen geven, wanneer Zagalo niet in staat is om onze ploeg te blij ven inspireren". Zagalo heeft inmiddels de linksbuiten Edu van Santos aan zijn selectie toegevoegd. ITet Braziliaanse voetbalelftal zal het tijdens het wereldkam pioenschap zonder doelman Felix en verdediger Carlos Al berto moeten stellen. Felix is momenteel herstellende van en slijmbeursontsteking en zal niet op tijd genezen zijn. Carlos Alberto, die vier jaar geleden in de finale van het toernooi om de wereldtitel in Mexico het vierde Braziliaanse doelpunt tegen Italië maakte, heeft nog steeds last van ste kende pijnen in zijn benen, die veroorzaakt zijn door een blessure. Van het team, dat vier jaai geleden de Coupe Jules-Rimet definitief won zijn nu vier spelers, die door blessures met aan het komende toernooi kunnen deelnemen: Tostao, Gèrson, Felix en Carlos Alber to. Het Australische voetbalelftal zal als voorbereiding op de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap eind april twee oefenwedstrij der spelen tegen Uruguay, dat tijdens h 'lfde toernooi bij Nederlanc ;s ingedeeld. De twee duels tegen de Zuidame- rikaanse formatie kosten de Australische voetbalbond 490.000 gulden. Men hoopt het geld voor een groot deel terug te verdienen door het trekken van veel publiek. „Als we 'bij het eersite duel ln Melbourne 15.000 en bij het tweede treffen 30.000 toe schouwers trekken spelen wij ongeveer quitte", aldus Brian Le Fevre, de secretaris van de Australische voetbalbond. De 400.000, die de Australische voetbalbond uitgeeft zijn be stemd voor de reis- en vei- blijfkosten van Uruguay, als mede het bedrag, dat Uruguay voor de twee wedstrijden vraagt. Daarbij komen ook no-g de kosten voor de eigen ploeg. ue Australische voetbalbond zal het team, dat deze zomer zijn drie groepswedstrijden ln West-Duitsland moet spelen, een bedrag van ongeveer 600.000 uitbetalen. Welke som de spelers ontvangen, indien zij de kwartfinales van het toernooi bereiken is 'door de bond niet bekend gemaakt. De Joegoslavische spelers is een aantrekkelijke premie in het vooruitzicht gesteld wan neer zi] de eerste of tweede plaats kunnen bereiken in de eerste finale-ronden. Wanneer Joegoslavië doordringt tot de laatste acht van het toernooi krijgt iedere speler minstens een premie van 14.000 de man. De J oegosla vische selectie- groep bevindt zich thans in een trainingskamp te Split. Tot en met 14 april zal bonds coach Miljanic zijn spelers bij elkaar houden. Het bestuur van Hajduk Split is overigens erg kwaad op Miljanic. „Het trainingsprogramma voor de nationale ploeg dupeert onze club", aldus de bestuurders van Hajduk. „Door al die ex tra trainingen van onze meeste spelers, krijgt de competitie geen normaal verloop. Onze spelers raken overbelast; ze ker als in de toekomst ook nog competitie-wedstrijden op de woensdagen worden ge speeld".

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 17