ïo staan treinen stil, zo sprinten ze weer weg Niets voor de krant Boek van de Maandi Hervormde kerk schrijft brief aan Braziliaanse ambassadeur Perzische Golf uit handen van Britten Nieuw leven voor een oud stoeltje ©lens van Nederland Kankerverwekkende stoffen in ravpen Goede start van '74 voor ABN binnenland buitenland 1 arvoor hebben we héé! - uis. Fijne modieuze, iekker k zittende vrijetijdspakken. b.v. de?e, naar ontwerp Holthaus. Van wol/trevira ie. In camel 198.- Ifde vrijetijdspak, van tinneroy 198.- iicht voorjaarstweed met effekt. 235.- it dacht u van een modern ak metkontraststiksel. 145.- In speciale Boek van de Maand oplage f 12.50. Daarna f 19.90. (De aanbieding is geldig t/ u 4 mei 1974. Ministers wijzen proeftocht op Urkervisser af Van Agt buigt zich over wijk Katendrecht papier jw pen Boerenpartij Blote man veroorzaakt kettingbotsing Steekpartij op Walletj es Blindenbibliotheek meer in trek Bonn: Leger niet geoefend in folteren Vr'^dag 5 april 1974 J Ik zie het niet meer ztt- tei:- Dat is de eerste zin van een 'brief, die wij ontvingen Zn een 53-jarige Bredanoor die een vrouw zoekt maar m het vervolg van die brief torri tot de verzuchting tornt: „Wat is het tegen- Koordig toch moeilijk om aan een passende levenspart ner te komen. Ik ben schuld loos gescheiden, heb reeds van alles geprobeerd om aan eer goeie vrouw te komen maar het is me tot op heden miet geluktDe man ergert zich. naar hij schrijft, aan atvêrtenties „van een wedu we of jonge vrouw, die ken- wil maken met een tin". Volgens hem staat er in nog wel eens bij dat de iwelijkskandidaat niet ge- Wéiden mag zijn. De Breda- far schrijft dan uit de Sjnd van zijn hart: „Dat fid ik wel zo waardeloos. Of een gescheiden man niet net es KAN zijn. Zijn die weduwnaars en vrijgezellen toms allemaal fijne jongens? Nou, vergeet het maar". En verder: „Zijn er dan geen gewone vrouwen meer van arbeidersklasse, die het aan durven mei een schuldloos gescheiden man? Ook heeft die man dan geen eigen auto of huis"? Hij voegt er ten slotte nog aan toe: „Als twee mensen het maar goed met elkaar kunnen vinden, ook al moeten ze misschien samen gaan werken. Dan nog kun nen ze gelukkiger zijn dan mensen bij wie alles maar op rolletjes gaat". We kunnen ons best voor stellen dat deze man zich beroerd voelt. Het doet er inderdaad niet toe of je ge scheiden bent, een auto of huis bezit, rood of zwart haar hebt. Toch zou deze man waarschijnlijk wat min der zelfbeklag tonen wan neer hij er zich wat meer van bewust was dat het zoe ken van een levenspartner nauwelijks onpersoonlijker kan dan dóór middel van een advertentie. Deze advertenties staan bovendien bijna altijd vol onmogelijke stereotiepen. Men mag niet gescheiden zijn. Men mag geen schulden hebben. Mannen zoeken al tijd nette dames, die bijna zonder uitzondering jonger dan zijzelf moeten zijn. Op zijn gunstigst gespro ken vormen kinderen uit een vorig huwelijk geen be zwaar. Het komt eigenlijk hierop neer dat kinderen uit een vorig huwelijk genadig lijk op de koop toe worden genomen. En waarom moet die arme Bredanaar, die maar niet aan een vrouw, kan komen, tot tweemaal toe in zijn brief en m de advertenties, die hij plaatst, zo nadrukkelijk ver klaren dat hij geen schuld had aan het stuk lopen van zijn eerdere huwelijk? Dat klinkt even ongeloofwaardig als het onredelijk is dat an dere trouwlustigen, een part ner, die gescheiden is, bij voorbaat uitsluiten. Natuurlijk: eenzaamheid bestaat. Het verlangen naar een levenspartner kun je niet zomaar uit je gevoelens wegstuffen. Maar je vindt een levenspartner doorgaans niet op bestelling, niet per advertentie. Dat is sneu, maar wel reëel. Probeer je het toch langs die weg (eh dat wordt door velen vaak als een laatste mogelijkheid voor het leggen van contac ten gezien), bouw dan asje blief een groot risico op mis lukking in. Hou eerder reke ning met een teleurstelling dan met een happy end. De .treinen .gaan snel tegen woordig. Ze stoppen nog maar nauwelijks op de stations. Zo staan ze stil, zo sprinten ze weer weg, het volgende stati- oitifeen Veel mensen Wijken moeite te hebben met deze haast-je- rep-je-mentaliteit van de Ne derlandse Spoorwegen. Het komt regelmatig voor diat ou dere, slecht ter been zijnde mensen niet gauw genoeg bij de automatisch sluitende deu- renjïtoinnen komen. Ze zijn dan gedwongen verder mee te reizen. Gevolgen: paniekge- voelens (soms) en (in ieder geval) tijdverlies. Men kan hetBolgend station pas weer Uitstappen en men moet daar wachten op de eerste de beste trein terug naar de plaats van bestemming. Ook grotere gezinnen met veel bagage hebben soms moeite om compleet uit de trein te komen. Niet zo lang geleden werd zo'n gezin een voudig in tweeën gesplitst. De helft (stond op het perron., de rest zag de deuren dichtklappen H^Hvoelde zich opnieuw meegenomen door de vaart, die de Nederlandse Spoorwe gen lachter zijn tijschema De I voorlichtingsdienst van Nederlandse Spoorwegen regelmatig klachten óver de korte stops op de stations. Klachten van mensen, lie het perron net niet ge haald hebben. Klachten ook van-«anderen, die het perron over het .algemeen wel berei ken maar toch steeds het ge voel hebben dat ze daarvoor een spannende strijd hebben moeten levenren. De NS toont veel begrip voor deze klach ten, maar heeft tegelijkertijd het gevoel dat veel Wachten door tijdig reageren voorko men zouden kunnen worden. De Nederlandse Spoorwegen voerde de korte stops op de stations vier jaar geleden in. Ze vormden een onderdeel van een nieuw beleid (Spoors lag 1979) dat er op gericht was de treinen sneller en effi ciënter te laten rijden. Stond een trein vóór 1970 meestal 3 tot S mirrutn stil op eeen stati on, op het ogenblik staan de treinen alleen op de grotere stations nog wel eens laniger dan één minuut stil. Juist om deze korte stops mogelijk te maken zijn de au tomatisch sluitende treindeu ren ingevoerd en zijn de meeste tremen uitgerust met een omroepinstallatie met be hulp waarvan de reizigers tij dig kunnen worden geïnfor meerd over de eerstvolgende stopplaats. Om er zeker van te zijn tijdig uit de trein te kunnen komen raadt de Nederlandse Spoorwegen oudere o.f slecht ter been zijnde reizigers aan als het even kan een zitplaats te zoeken, die dicht bij de uitgang ligt. Zit men halver wege twee deuren en heeft men er moeite mee naar de uitgang te lopen wanneer de trein nog rijdt, dan wordt het op tijd uitstappen al een ha chelijke zaak. Behalve dat de tijd vaak te kort schiet loopt men een goede kans dat men ook nog tegen de stroom in stappende reizigers moet op boksen. Een mogelijkheid, die merk waardig genoeg weinig ge bruikt wordt, is om tijdens de reis de conducteur te vragen om op het station waar men wil uitstappen een oogje in het zeil te houden en de auto matische deuren niet eerder dicht te doen dan nadat men veilige voet op het perron heeft getzet. Geen conducteur, die een dergelijk, vriendelijk gedaan verzoek zal negeren. Wat ons betreft rest nog slechts een goede raad voor al die behulpzame wegbrengers- achterbljvers, die nog gauw even de zware koffer van de reiziger de trein mee innemen en in het bagagenet gooien. Eén op de drie dat ook u verrast wordt door de korte stop en ongewild zult moeten meereizen omdat uw wilde, wanhopige poging om net bui ten de hap van de automatisch sluitende deuren te blijven jammerlijk is mislukt. Zet die koffer maar liever vlakbij de uitgang in de trein. Er is altijd wel een aardige man of vrouw, die de koffer, als dat al nodig mocht zijn, verder de trein in brengt. Een boerin uit Hooge Zwa- luwe schrijft ons enthousiast over twee mannen, die vlakbij haar boerderij de waterleiding aan het repareren waren en „spontaan en daadwerkelijk giehoipen hebben" bij het op de wereld zetten van een kalf. Niet alleen hadden zij ontdekt dat een koe van de boerin aan van mens tot mens het kalven was, zij hadden ook gewaarschuwd dat het zo was en zij hadden zelfs de handen uit de mouwen gesto ken om de boer bij het aftrek ken van het kalf behulpzaam te zijn. Wanneer men zó hulp vaardig is mag dat wel eens in de krant, vindt de boerin. Wij willen de boerin echt niet voor het hoofd stoten, maar we zijn het niet met haar eens. In het verkeer van mens tot mens moet het niet meer dan normaal zijn dat men elkaar in dergelijke ge vallen helpt. En normale huis- tuln-en-keuken-dingen komen nu eenmaal niet in de krant. (ADVERTENTIE) De wieken draaien. De stenen malen, t daggen staan in top. De molens van federland komen weer tot leven,in het nieuwe >ek van de Maand. Daarin vindt u alles over deze markante is van Hollands'nijverheid. Anecdotes, i,prenten. Die vertellen het levensverhaal van onze stille werkers. Wél met een tikje Weemoed. Maar niet in mineur.Want Nederland is nog rijk aan mooie molens. Echter zolang de voorraad strekt.) Met het niéuwe Boek van de Maand komt u ze allemaal op het spoor. Molens van Nederland. Een kostelijk boekwerk met 300 foto's (waarvan 200 in kleur) en 6 pagina's vol gedetailleerde molenkaatten. Haal het nu bij uw boek- j handelaar. DEN HAAG (ANP) Ook het breed moderamen van de Nederlandse hervormde kerk heiaft in een brief aan de am bassadeur van Brazilië in Den Haag zijn diepe bezorgdheid geuit over de arrestaties die eind januari en begin februari van dit jaar plaatsgevonden in de bisdommen van Sao Paulo, Blo de Janeiro en Curitiba. De ambassadeur wordt ge vraagd bij de Braziliaanse re gering aan te dringen op het onverwijld beëindigen van de geconstateerde onmenselijke martelingen, de onmiddellijke invrijheidstelling van degenen die in strijd met de Brazili aanse wetten gevangen zijn gezet en het verschaffen van juridische bijstand aan de ge vangenen. Volgens betrouwbare inlich tingen zijn in de tweede helft vain januari en begin februari in de drie genoemde bisdom men vooral christenen gearres teerd die zich inspannen voor hulp aan de bewoners van volkswijken. LOS ANGELES (AP) Som mige afvalstoffen van olie die uit leisteen wordt gewonnen bevatten kankerverwekkende stoffen, die in het milieu te recht kunnen komen, 20 meldt een rapport van de Ameri kaanse Nationale Stichting voor Wetenschap, dat woens dag is gepubliceerd. De stof fen zijn aangetroffen in afval van leisteenolie, dat de bedrij- ven met tonnen tegelijk in ra vijnen willen storten in de westelijke staten van de V.S, Colorado, Utah en Wyoming. Gevangen zijn gezet leden van de arbeiderseomités onder wie Wairiemar Rossi, lid van de commissie voor Justitia et Pax (gerechtigheid en vrede) van het aartsbisdom Sao Pau lo, journalisten, onder wie Darmi Asevedo, die onder meer directeur van het infor matiecentrum van het aarts bisdom .is, en sociologen en onderwijskrachten, onder wie de pedagoge Maria Nilde Mas cellani, stichtster van vor mingswerk ondier volwassenen in Brazilië. AMSTERDAM De Alge mene Bank Nederland is het nieuwe jaar behoorlijk begon- nien. Toch is het uiterst moei lijk voor heel 1974 een prog nose te geven, omdat er daar voor tc veel onzekere factoren zijn, zoals loonontwikkeling en remtemaxges, aldus dr. A. Ba tenburg, lid van het presidium van de raad van beheer bij het uitkomen van het jaarver slag 1973. Het geconsolideerde balans totaal ging met 21 pet. om hoog van f 23,8 tot f 28,8 miljard tegenover 7 pet. in 1972. De winst na belastingen en na aftrek van de minder heidsbelangen van derden ging met 4,5 pet. (v.j. 13,1 pet.) omhoog van f 78,1 min. tot f 81,9 min. BEIROET (AP) Iran en Oman zijn het eens geworden over een alliantie die de oude Britse rol van „bewaker van de Perzische Golf" zal overne men, aldus meldde het Bei- roetse tijdschrift Al Hawades gisteren. In diplomatieke kringen te Teheran had het blad verno men dat terwijl de Verenigde Staten de nieuwe alliantie steunde, de Sovjet-Unie trachtte de hulp der Arabische landen te verwerven om er tegen in te gaan. Een en ander geeft blijk van het gemanoeuvreer der grote mogendheden, aldus het blad, om de controle te krijgen over de belangrijke waterweg via welke tweederde wordt ver- DEN HAAG (ANP) De ministers Van der Stee '«Land- bouw) en Westerterp (Ver keer) hebben een aangeboden proeftocht aan boord van de UK-243 van de hand gewezen, Het Urker vissersvaartuig, en kele maanden in de vaart, liep 9 februari in de havenmond van Urk vast. De beide minis ters hebben die Tweede Kamer laten weten geen behoefte te hebben aan een proeftocht aan boord van dit schip, waarvan bij voorbaat vaststaat dat deze opnieuw zal vastlopen. voerd van de olie die bestemd is voor de landen van het wes ten. De nieuwe unie was tot stand gekomen, aldus Al Ha wades, nadat de leider van Oman, sultan Kaboes, Teheran had bezocht. Oman beheerst de zuidwestelijke kust van de toegang tot de golf. ROTTERDAM (ANP) Minister Van Agt vam Justitie gaat zich buigen over het prostitutieprobleam in de Rot terdamse wijk Katendrecht. Op donderdag 9 mei bespreekt de bewindsman dit probleem met de leden van de vaste kamercommissie van Justitie. Het mnsterie heeft dit laten weten aan het wijkorgaan Ka tendrecht, dat per brief om aandacht voor zijn problemen had gevraagd. Volgens het wijkorgaan is er momenteel weer onrust onder de bewoners van Katendrecht, omdat zij vinden dat er nog steeds een veel te tolerant be leid gevoerd wordt ten aan zien van die houders van bor delen en sexclubs. Hebt u ergens nog zo'n ou derwets fauteuiltje staan, van onbestemde datum, met ver schoten bekledingondefinieer baar van stijl, en met een kaal houtwerk? Die dingen die om vaak emotionele rede nen (oma heeft er vroeger in gezeten) niet met de vuilnis man mee gaan, leven dan een tweederangs-bestaan op een logeerkamer of op de zolder. Toch is er best iets van te maken dat in elk interieur past. Door een combinatie van de ouderwetse vormen en een nieuw fris kleurtje en een vrolijke nieuwe bekleding, krijgt zo'n voltooid verleden stoeltje ineens een lekker hip uiterlijk, zoiets als een kittig oud dametje dat zich op de jeugdige toer heeft gekleed en opgemaakt. Haal de oude bekleding er voorzichtig af, zodat deze heel blijft. Die dient als knip-mal voor de nieuwe stof, b.v. een felgekleurd patroon met gekke strepen of gestyleerde bloe men. Haal alle spijkertjes uit het hout, en schuur dan het stoeltje goed af, tot de oude afwerklaag helemaal dof is. Als er wasresten op zitten, wat meestal het geval is met die meubeltjes van tientallen jaren her, boen het dan af met heet sodawater of een ammo- niakoplossing. Naschuren, af wassen en drogen. Beschadi gingen in het hout met kneed baar hout bijwerken. Zet het meubeltje nu buiten op een paar oude kranten en verf het in een sprekende kleur. Met een spuitbus gaat dat het gemakkelijkstr Spuit in dunne lagen, zo nodig drie. Niet te dik opspuiten, want ook verf uit de spuitbus gaat dan gakken". Erg mooi is een hoogglanzende witte lak, ge combineerd met een donkere stof. Bij lichte stof past beter een donkere verf, b.v. knal. rood of opzichtig paars. Als de verf droog is, kan de nieuwe bekleding worden aan gebracht. Stofferen is een groot woord. De van de oude bekleding nageknipte nieuwe stof wordt met sierdopnagels aan de onderkant van de zit ting en de achterkant van de leuning strak vastgemaakt. Als de bekleding gevuld is ge weest met het ouderwetse „erin", een hooiachtig materi aal, vervang dit dan door een stuk dik schuimplastic. Op maat knippen met een natte schaar. Zet de bekleding eerst aan één kant vast met een paar kopspijkertjes, trek de stof dan strak naar de tegeno verliggende zijde en ook daar vastzetten. Dan de zijkanten. Een rij sier dopnag eitjes aan de zijkanten geven de finish ing touch. Een fraai zitmeubeltjè voor de tienerkamer of de slaapka mer is het resultaat. Als daar kleurige gordijnen hangen, ge bruik voor de stoffering van het stoeltje dezelfde stof. (ADVERTENTIE) VIJF jonge militante Carlisten zijn gisteren in Madrid ver oordeeld tot ee«i half jaar ge vangenisstraf en f 250 boete wegens een poging een televi sierede van generaal Franco te verstoren. Brieven voor deze rubriek moefen met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermteld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Vorige week vrijdag las ik in Dagblad de Stem, (Zeeuwse editie) het volgende: Tot de verbazingwekkende feiten bij de verkiezingen van woensdag j.1. behoort het behoiud van de ene zetel voor de boerenpartij. Het is noch het doeltreffende optreden van de Zeeuwse boe renleider De Waal, nioch de intelligente propaganda van de B.P. die hiervoor verantwoor delijk kunnen zijn. Heeft Va- derr Abraham voor redende engel gespeeld? En op pagina 1-7 onder de kop „Persepdeged" las ik: Voor het onverwachte succes van de boerenpartij heeft de Volkskrant de vol gende varklaring: Boer Koe koek pikte uiterst rechte nog wel een graantje mee, maar dat is wellicht meer aan het succesvolle carnavalsliedje dan aan het politieke optreden van zi-jn paritij te danken. Dus Dalgblad de Steim en de Volks krant beweren dot het succes van de B.P. te danken is aan het oarnavlasliedje van Vader Abraham en Hendrik Koekoek. Bij de Tweede Kamerver kiezingen op 29 november 1972 haalde de BP. in geheel Nederland 141.629 stemmen en bij de Statenverkiezingen van woensdag 27 maart 1974 haal de de B.P. 208.899 stemmen. Dat is dus een winst van 67.270 stemmen, En nu zouden beide kranten willen beweren d-at deze 67.270 mensen zo dom zijn, dat ze door een car navalsliedje zich hebben laten misleiden, bijde zo belangrijke Statenverkiezingen. Het hand je vdl mensen dat misschien wel door et carnavalsliedje, op de B.P. gestemt heeft, valt te verwaarlozen. EEDE „DE AKTEEGROHP- p.-a. H.C.A. vawRiïE. TURIJN, ÏTALIë In een drukke straat in Turijn ont stond woensdag een ketting botsing toen een 24-jarige mam zich plotseling van al zijn kle ren ontdeed en zich in het gemotoriseerd verkeer be- gaf. De man, afkomstig van Sar dinië, riep van tussen de au to's: „Doet uw kleren uit en laat ons allen naakt op zoek gaan naar het derde oog". Niemand van de automobi listen hoefde naar het zieken huis, de man wel. Een arts ha:', ontoerekeningsvatbaarheid vastgesteld. AMSTERDAM (ANP) -- In café -Notenboom" aan de Ou- wezijds Achterburgwal te Am sterdam heeft woensdagavond een cafébezoeker een levens gevaarlijke messteek in de hartstreek opgelopen, toen hij poogde een man tegen te hou den die een meisje te lijf wil de gaan. Het slachtoffer werd later door de recherche aangeduid als de 35-jarige A. van S., uitzendkracht, adres onbekend. Hij is in kritieke toestand naar het binnengasthuis ge bracht. DEN HAAG (ANP)' Het aantal uitleningen van gespro ken boeken aan blinden en slechtzienden door de Neder- landsche Blindenbibliotheek is in 1973 met veertig procent gestegen ten opzichte van het jaar daarvoor. Dit cijfer is gis teren genoemd in de ledenver gadering van de blindenbiblio theek in Den Haag, waar het tachtigjarige bestaan van deze instelling werd herdacht. De snelle groei van het aantal uit leningen (het waren er bijna 845.000 in 1973) schrijft de blindenbibliotheek toe aan de invoering op ruime schaal van eenvoudig te bedienen casset- te-apparatuur. BONN (REUTER) Het Westduitse ministerie van de fensie heeft de bewering van Amnesty International dat mi litairen in de Bondsrepubliek en andere NAVO-landen wor den geoefend in marteltech nieken, tegengesproken. Am nesty had aan de vooravond van d' 75ste verjaardag van 1 aangedrongen op stop. van hef onderricht in marteltechnieken.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 15