pakken, !kt uithaalt itenmaar: ornado's teisteren V.S. NIXON MOET GELD LENEN Elegant WX0N NAAR Uit ÖThuiRO UW DIENST BftTflbURE POMPIDOU 32 Alsu het er écht goed van neemt, laat u een heleboel staan. Eet minder maar lekker. Echte boter. NAVO jubileert zonder tamtam WERKGEVERS TEGEN TACHOGRAFEN Spaanse arbeiders demonstreren na dood collega innenland buitenland besproken voorbeeld stuum terecht bestaat, >akken met alle goede i van de huidige mode; ontspannen pasvorm. Jitgedachte details en sportieve stiksels. e je er direkt uithaalt, ook om de prijs, 180: 'Iheids- beperking onver bindend Positie Da jan in gevaar Wilson spant proces aan tegen kranten Vliegramp ZLM en NCB tevreden met steun Akkoord over nieuw salaris ambtenaren Viertal liet 20 eethoeken bezorgen Fiat-directeur in Argentinië doodgeschoten Kind gestikt in trappelzak Strenge straf geëist voor dichter Washington geeft geld voor opvang Russische joden VfTjdag 5 april W* w nm t (Van oate redactie bttitetiiaod) ICAGO De ergste wervelstormen sinds bijna e eeuw hebben elf Amerikaanse staten getroffen over bekend meer dan 300 mensenlevens geëist. —eveer honderd tornado's i in de nacht van woensdag nderdag door. een gebied «ken, dat zich uitstrekt (Alabama en Georgia tot sor, in de Canadese pro- s Ontario. m Kentucky lijn er 78 do den, in Alabama 68, in Ten- naaeee 5S, in Iwddana 43, in IffiM 39. in Georgia 15, in Moord-Ca na 4, in Michigan 3 in West-Virginia 2, in Hli- i 2 en in Oklahoma 1. De is giroot dat de cijfers uilen stijgen, a Pearson, hoofd van de «ra^huwingsdienst voor vare stormen van de nattona- ^perdienst, zei dat de wer- Ermen ontstonden uit een jroon diep lagedruksys- d at zich dinsdag boven [UTRECHT (ANP) De kantonrechter in Utrecht, mr. H. F. Oos- tuis, heeft de snel- sbeperking tot 100 aelter per uur voor slwegen onverbin dend verklaard. Hij deed dit in zijn uit spraak in een proefpro ces dat de journalist J. Olde Kalter had uitgelokt, door zich in februari em maart opzettelijk te la ten verbaliseren wegens •ersehrijding van de maximumsnelheid. ■voor overschrijding van de 100 kilometer op een autoweg is de jour nalist veroordeeld: con form de eis van de offi cier van justitie mr. D, JlBuijs tot f 11 boete of een dag hechtenis. 1UZALEM (AP) Op de Israëlische minister van de fensie Mosje Dajan wordt in toenemende mate druk uitge oefend om af te treden in verband met het falend beleid bij het uitbreken van de okto beroorlog. Tot degenen die zijnj aftreden eisen behoren istaande leden van zijn lerspartij, onder wie td ce-premier Yigal Allon en ml nister van arbeid Yitzkhak Rabin. De jongste verwikkelingen in de Israëlische top zijn ver oorzaakt door de publikatie van het rapport van de com missie die een onderzoek heeft ingesteld naar de gang van zaken voor en tijdens de eer ste oorlogsdagen. In dit rap port werden de Israëlische stafchef David Elazar en twee andere generaals als de boos doeners aangewezen. De marxistische partij „Ma pam', die deel uitmaakt van de regeringscoalitie, heeft ook het aftreden van Dajan open- Ujk':geëist. Ook de Israëlische dagbladen hebben geëist dat hogere functionarissen zouden worden aangepakt. Wyoming begon te vormen. Pearson zei dat de straal stroom „functioneerde als een enorme pomp" die stormen opjoegen tot ruim 18.000 meter hoogte waar deze zich splitsten in tornado's die naar de aarde terugkeerden. De ziekenhuizen in het ge troffen gebied maakten mel ding van honderden gewon den. Troepen van de nationale garde werden gezonden naar rampgebieden. De materiële schade is nog niet te schatten. In Indiana werden de plaat sen Borden, Hamtburg en Mar tinsburg voor 60 procent ver nield. De meeste rampgebie den zijn geïsoleerd daar de verbindingen zijn uitgeval len. In Windsor, Ontario, vlak over de grens met Detroit, vielen acht dioden en tien ge wonden toen het dak van de curlingclub werd afgerukt. Er waren 48 mensen op de Club toen het dak door een wind stoot op het ijs terecht kwam. fn Ohio werd de helft van de stad Xenia, die 25.000 in woners telt verwoest. Hele wijken en gebouwen zijn ver woest en vrachtwagens wer den weggeblazen. De telefoon verbindingen in de stad wer den verbroken. Eenheden der nationale garde zijn opgeroe pen om te helpen met de eva cuatie en om plunderingen te voorkomen. Terwijl de Wervelstormen huishielden werden de staten in het midden-westen ook nog getroffen door een lichte aard beving. Hiertvij zouden geen slachtoffers zijn gevallen. Be halve met de storm had een aantal staten ook te kampen met hevige regenval. Het nationaal weerkundig Instituut had van tevoren voor de wervelstormen gewaar schuwd, maar veel kleinere gemeenschappen werden niet temin volkomen verrast. WASHINGTON Als ge volg van de betaling van 467.000 dollar achterstallige belasting is president Nixon „financieel vrijwel volkomen van de kaart geveegd". Zo heeft de woordvoerder van het Witte Huis, Gerald War ren, gisteren gezegd. Hij moet waarschijnlijk een le ning sluiten om de belasting te kunnen betalen. Op de waag of Nixon zijn huizen in San Clemente, Ca- lifornië, of in Key Biscane, Florida, zal verkopen ant woordde Warren dat hij S'an Clemente niet zal verkopen omdat hij deze villa „aan het Amerikaanse volk heeft be loofd na het overlijden van hem en zijn vrouw". Warren zei dat Nixon de bevindin gen van de belastinginspectie niet aal aanvechten en het hele nagevonderde bedrag zal betalen. Ook al meent Nixon dat zijn advocaten de aanslag waarschijnlijk met succes zouden kunnen bestrijden. De con g rescom m s si e, die een onderzoek heeft inge steld naar Nixons belasting schulden, prees de president gisteren voor zijn direct ge nomen besluit om tot beta ling over te gaan. De com missie heeft haar onderzoek afgesloten en al haar stukken overhandigd aan de commis sie voor justitie van net huis van afgevaardigden, die een mogelijk impeachement van Nixon bestudeert. 0 Een beeld van de ravage in het plaatsje Kennard waar o.a. een school met de grond gelijk gemaakt werd. LONDEN (AFD, REUTER) Premier Harold Wilson van Engeland heeft een proces we gens smaad aangespannen te gen twee dagbladen naar aan leiding van berichten dat zijn naam is verbonden met bouw grondspeculaties een jaar gele den. De aangeklaagde kranten zijn de Daily Mail en de Daily Express. Eerstgenoemde krant schreef dat Wilsons naam en handte kening werden nagebootst on der een brief op briefpapier van de socialistische lagerhuis fractie en dat de inhoud ging over een transactie ter waarde van ongeveer een miljoen pond sterling Medewerkers van Wilson, onder wie zijn privé secreta resse mevrouw Marcia Willi ams en haar broer en zuster, zouden bij de affaire betrok ken zijn, die overigens geheel wettig was. FRANCISTOWN, BOTSWA NA (AP) Een'viermotorige DC-4 Skymaster, vol met zwarte mijnwerkers op de te rugr&s naar hun woonplaatsen In Malawi, is gisterochtend vroeg even na de start neerge stort. De Zuidafrikaanse Press Association stelde het dodental van de ramp op 77. een voorbeeld uit onze grote kollektie Batalure schoenen, iri de kleurenkombinaties: marine/wit, groen/wit, oranje/wit. in de maten: 36 t/m 41 PARIJ; De weduwe van president Pompidou, haar naaste familieleden en enige ledQn der regering hebben donderdag een treurdienst bij gewoond voor de overleden Franse president, die een uur duurde en werd gehouden in een kerk op het eiland Sair' Louis, in de Seine. Na de dienst werd de dood kist naar het kerkhof van het P'attsje Orvilliers gebracht voor de teraardebestelling. Pompidou bezat daar een landhuis. Orvilliers Ligt 60 ki lometer van Parijs en 20 maanden geleden had de pre sident schriftelijk doen weten dat hij daar zou willen wor den" begraven. In de kerk waren donderdag ongeveer 250 personen aanwe zig! Op de kisit van Pompidou lagf slechts een enkele krans van rode rozen, afkomstig van rijd- familie Het Witte Huis heeft giste ren bekendgemaakt, dat presi dent Nixon vain de Verenigde Staten zaterdag in Parijs de rouv. plechtigheid voor presi dent Georges Pompidou van Frankrijk zul bijwonen. Nixon 'S niet van plan in Parijs uit voerige besprekingen te voe ren met andere staatslieden en politici. Jacques Chaban-Delmas die van 1969 tolt 1972 premier van Frankrijk was, heeft gisteren bekendgemaakt dat hij zich kandidaat stelt voor het presi dentschap. Kort na Chaban-Delrmias liet de voorzitter van de nationale vergadering, de 65-jarige Ed gar Faure, weten dat hij zou meedingen. Faure zou kunnen rekenen op de steun van de ..reformateurs", de centrum oppositie bestaande uiiit de cemtrumpartij van Lecanuet en de radicale partij v!an Ser vian-Schreifoer. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG - GOES De landbouworganisaties NCB en ZLM vinden dat de glastuin bouw moet worden ontziem bij het optrekken van de aardgas- prijzen. De glastuinbouw moet zich kunnen aanpassen aan de veranderende situatie. Van ZLM-ziijde tekende men daarbij nog aan dat een over- schiakeiiinig van olie op aardgas de tuinders uiteindelijk niet veeil halipit omdat beide warm tebronnen eiven duur zullen worden. Men hoopt, dat de tuinders ais kleinverbruikers zullen worden beschouwd. Daar die groep meer onitzien zal worden dan de grote afne mers. Overigens zijn beide organi saties van mening dat het pakket steummaiatregeien van het kabinet niet is tegengeval len. Het landbouwschap uitte zich -al eerder in gelijke zin. BEVERWIJK (ANP) Ze ker duizend Spaanse werkne mers van Hoogovens hebben gistermiddag met een demon stratieve tocht door de straten van Beverwijk uiting gegeven aan hun ongenoegen over de medische verzorging van gast gastarbeider. Romano Camino leiding tot deze demonstratie was de dood van een Spaanse gastarbeider, Ramono Camino Romero, die deze week be zweken is aan hersenletsel, dat hij had opgelopen bij een v erkeersongeval. D Spaanse gastarbeiders, die grotendeels niet op hun Werk bij Hoogovens wareti verschenen, trokken in een lamge stoet naar het Rode Kruis-ziekenhuis aan de Be- verwijkse Vondellaan. Zij voerden spandoeken mee met opschriften als „dokter moor denaar" en „Caminn Romero overleed dioor gebrek aan me dische hulp". DEN HAAG (ANP) Ln de donderdag gehouden verga dering van het Centraal geor ganiseerd Overleg in ambtena renzaken is overeenstemming bereikt over salarismaatrege len voor het burgerlijk over heidspersoneel. Met inachtne ming van wat krachtens de machtigingswet in algemene zin is bepaald, krijgt het over heidspersoneel met ingang van 1 april een toeslag van f lb per maand. De reeds per 1 januari toegekende toeslag van f 30 wordt dan bepaald op 1 45. De salarissen worde r voorts verhoogd met drie pro cent met een vloer van f 37,50 per maand als compensatie voor prijsstijgingen, aldus een mededeling van het ministerie van binnenlandse zaken. (Van («ize redactie buitenland) BRUSSEL Het Atlantisch bondgenootschap, de NAVO, heeft gisteren in Brussel be scheiden zijn 25-jarig bestaan gevierd. Bescheiden, niet al leen omdat over dit jubileum de schaduw van politieke moeilijkheden en verwikkelin gen valt, maar ook vanwege het overlijden, dinsdag van de Franse president Pompidou. Secretaris-generaal Joseph Luns hield een korte toe spraak, waarin hij onder meer zei: „Wij hebben thans alle redenen om te zeggen dat dit (Van onze correspondent) EINDHOVEN De politie van Eindhoven heeft twee mannen en twee vrouwen van het woonwagenkamp Eindho ven aangehouden. Het viertal wordt verdacht van oplichting en flessetrekkerij voor een be drag van meer dan een ton. De twee mannen zoude n bo vendien 35 inbraken op hun geweten hebben. De buit van de inbraken zou ook boven honderdduizend gulden lig gen. Het viertal kociht duurzame goederen en liet die bezorgen. Winkeliers uit Eindhoven, Weert, Deurne, Roermond, Den Bosch, Leende, Oss en Tilburg zijn het slachtoffer geworden van het Eindhoven- se viertal. Zij lieten in het woonwagenkamp o.a. achter 20 eethoeken, 3 kleuren-t.v.'s, 20 Perzische tapijten, 4 wasma chines, 3 kroonluchters, een orgel en nag een groot aantal andere goederen. De verdach ten verkochten bijna alle goe deren door. (Van onze redactie buitenland) CORDOBA De directeur personeelszaken van de Fiat- fabriek in Cordoba (Argenti nië) de 39-jarige Roberto F. Klecher, een Argentijn, is donderdag door een man met een machinegeweer doodge schoten. (Van onze redactie binnenland) ARNHEM De elf maan- ien oude Jeffrey Vredegoor it Arnhem is woensdag ge tikt in het bed van zijn ;rootouders, die in Wagenin- ;en wonen Het kind is met :ijn hoofdje verward geraakt n een trappelzak. De ouders waren op bezoek bij de groot ouders. bondgenootschap een onver deeld succes is geworden. Maar er bestaat geen reden om het hier maar bij te laten. De Sovjet-Unie, gevolgd door de landen van het pact van Warschau, gaan voort met het uitbreiden hunner strijdkrach ten terwijl wij moeten vast stellen dat er in de landen van >ns bondgenootschap een naast unanieme tegenzin bestaat het iodige voor de eigen verdedi ging te doen.. Dit is zorgwek kend". Op de door de Atlantische commissie georganiseerde her denkingsbijeenkomst ter gele genheid van het 25-jarig be staan van de NAVO in de Haagse Ridderzaal heeft mi nister Van der Stoel van Bui tenlandse Zaken gistermiddag betoogd dat alle voor de NA VO genoemde alternatieven eerder grotere risico's voor vrede, veiligheid en stabiliteit in Europa lijken op te leveren dan voortzetting van het bond genootschap. Over de Interne vernoudln- gen binnen de NAVO zei mi nister Van der Stoel „Ik heb nimmer de indruk gehad, dat de Verenigde Staten erop uit zijn het proces van de Europe se integratie tegen te gaan. Menigmaal heeft Amerika ook laten blijken dat in vele op zichten de relatie tussen Euro pa en Amerika zou zijn gebaat wanneer eerstgenoemde met één stem zou kunnen spre ken". In 't kort DE 25-jarige vertegenwoordi ger J. P. uit Stiens heeft bij de politie van Leeuwarden toegegeven door het vervalsen van bestelbonnen f 15.000 in zijn zak te hebben gestoken. DE gemeenteraad van Rotter dam heeft gisteren een beslis sing over het herstel van de start- en landingsbaan op Zes tienhoven veertien dagen uit gesteld op verzoek van de PvdA-fraetie. HET Amerikaanse onbemande ruimteschip Mariner 10 is oververhit en draait nu om de zon. Een aantal experimenten is niet doorgegaan. DE Noordierse autoriteiten hebben de CIA (de Ameri kaanse inlichtingendienst) en Interpol gevraagd mee te wer ken aan het opsporen van rou tes voor wapensmokkel naar Noord-Ierland. MINSTENS dertig personen zijn omgekomen toen een klei ne veerboot omsloeg in de Parnaibarivier in de staat Pi- aui van Noord-Brazilië. THAILAND is na Zuid-Viet- nam het land geworden waar gesla chtsziekte het meest voorkomt. Tot dusver zijn on geveer 600.000 gevallen be kend. In Zuid-Vietnam zo'ir drie miljoen. DE Amerikaanse comedie The Sunshire Boys van Neil Simon zal onder dezelfde titel het komende seizoen in ons land worden uitgebracht. Annie M. G. Schmidt gaat de vertaling ervoor maken. BRUSSEL (ANP) Voor de correctionele rechtbank in Brussel is gisteren een strenge straf geëist tegen de 32-jarige Vlaamse dichter Stefaan van den Bremt. De Vlaming is er van beschuldigd betrokken te zijn geweest bij de aanslagen op de aardgasstations in de Nederlandse gemeenten Ra- venstein en Ommen in 1972. Springladingen richtten diaar toen een forse schade aan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vijf werk geversorganisaties uit het vrachtvervoer hebben bij de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat geprotesteerd tegen de verplichte invoering van een tachograaf (een klok die allerlei ritgegevens vast legt) in de vrachtautos. Zij beroepen zich erop dat de aanwezigheid van een ta chograaf reparaties moeilijker maakt en dat de tachografen na de reparaties weer in door tachograaf-importeurs erkende werkplaatsen moeten worden aangebracht. Hierdoor ontstaan verliezen door het buiten dienst zijn van de kostbare vrachtautocombinaties. De werkgevers nemen het de staatssecretaris kwalijk dat hij wel met de importeurs, maar niet met hen heeft overlegd. WASHINGTON (REUTER) Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woensdag een overeenkomst getekend met het .United Is raël Appeal", waarbij de Amerikaanse regering 30,5 miljoen dollar beschikbaar stelt voor de opvang van Rus sische Joden die naar Israël emigreren. Het United Israël Appeal is een Amerikaanse liefdadigheidsinstantie die nu in totaal 74,5 miljoen dollar bijeen heeft gebracht voor fi nanciële hulp aan emigranten naar Israël. Och, och, ach, ach, er gebéu ren toch dingen, mensen. Neen nu het lot van die bedelaar »n de Peruaanse hoofdstad Lima, Manuel Chavez Valderrama. De man had 32 jaar lopen bedelen en besloot dat het welletjes was. Hij ging „met pensioen". Om het helemaal fijn tehou- den besloot hij tevens zijn carrière af te sluiten met het bad, dat hij een jaar of dertig eerder al had moeten ne men. te Manuel trok hemd en broek uit en waadde een fontein er gens in Lima in. En toen bij onbekommerd poedelend rond- spetterde, zag hij opeens tot zijn meer dan grote schrik hoe in de verte op het droge een dief zijn broek weggriste en daarmee de som gelds waar mee hij van zijn levensavond had willen genieten - een kleine 5C.000 gulden. Dat was hij tenminste bij de politie komen vertellen. te „De werkloosheid daalt niet naar verwachting", zo lees ik bovenaan de voorpagina van gisteren. Mijn humeur wel. Maar neem mij niet kwalijk. Laten wij ons opmonteren. te Linthorst tot De Jong: Ho- man! •fe En het aardgas wordt zacht jesaan duurder, zegt Den Uyl. We worden dus gezellig ver gast op een prijsverhogink- je. te Nixon komt zaterdag naar Parijs voor de rouwdienst voor dc overleden Franse pre sident. te De overige genodigden ge lieven de mandjes, de zakjes en de schalen gereed te hou den voor de collecte. Want Nixon komt geld le nen. Mede namens de Ameri kaanse belastinginspecteur wil ik u allen bij deze op het hart drukken: geef de man niks. Het is Watergate naar de zee dragen. ■ft- Volgens mij heeft Nixon ook nog nooit de waterlei, sorry, ivatergateleiding betaald. En het gas ook niet. En het licht niet en zijn bandrecorder ze ker niet. te Zijn pianolessen heeft-ie he lemaal nooit betaald. Dat kun je trouwens wel horen. te Ik krijg er gewoon weer een goeie bui van. te Right or wrong, my taxfree country. te By, Tricky Dick, byby. MERIJN (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13