obilisten DELLEN Werkgroep bezig met oprichten V.J.V. in West-Z.-Vlaanderen 't Kwakertje bestaat al weer twintig jaar OPENBAAR BASIS- EN KLEU1ER0NDEBWUS AARDENBURG WELLICHT ONDER ééN DAK Willem I maakte van Gent een volwaardige havenstad Kruisverenigingen gaan werkgebied herverdelen eden tot en met g 8 april a.s. n ONS BEDRIJF zichtigen 260 C - 240 G.T. 40 J-120 Y-100/\| Vormingswerk voor jong volwassenen stad streek TSUN-DEALER ed a se weg 36, JR 01608-4673 Rendabel ra vormingswerk jonge volwassenen „Verscteviging van de band tussen de Aardenburgers Westdorpe ZIEKE POPULIEREN BIJ ELDERSCHANS WORDEN GEROOID KAAIPLEIN Knipoogje uit Vlaanderen Bezoek Tentoon- stelling Voorkeur Verzet Ziekenhuis kwestie Zeeuwsch- Vlaanderen HET KIND Koewacht Westdorpe mderdag 4 april 1974 n van wasmiddelen irschillen. Zelfs wan- ergelijking per merk i de prijzen van een ;en, die we in de win- )m te kunnen konsta- ran 2000 gram in de andere f 7,45. Enzo- ten de adviesprijzen ken wasmiddelen be- ddelen zonder enzy- voor voor- en hoofd- Draagkarton 2100 gram icht f5,95 n der Broek f5,98 narkt 5 f5,98 nar f5,98 rama f. 5,98 count f6,70 f6,98 r f7,20 n f7,45 O f7,69 Noord f7,70 Ziezo f7,79 t Heijn f8,20 uyter f8,20 Draagkarton 2100 gram i der Broek f6,15 f6,30 f6,95 f7,05 f7,25 f7,45 f7,65 f7,80 f7,95 Plastic zak 2500 gram f4,75 f4,95 f4,98 f4,98 f4,98 f4,98 f4,98 f5,95 f5,65 f5,65 f5,79 f5,79 f6,15 f6,15 :ount lar r Noord t Heijn jyter lelman n der Broek count Hermans lar rama narkt Noord Ziezo Heijn jyter wij de prijzen van enten met meer en vee groepen werden ninder zijn en "min- prijzen van een aan kochten. Op datzelf- rrikanten de prijzen. Doeto Sport f 9,70 Dhelin kost nu f 9,50 (Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Sinds begin februari is een werkgroep bezig n. West-Zeeuwsch-Vlaanderen het vormingswerk jong volwasse- Een (VJV) van de grond te krijgen. Het VJV komt voort uit het Ivroegere Mater Amabiliswerk, cursussen die voor meisje» in de avonduren op huishoudscholen werden gegeven, en het Pater Fortus-werk voor jongens, dat aan de wieg heeft gestaan van de Ilatere levensscholen. met vaste groepen en vaste deelnemers op grond van een vast programma. Het is er vooral voor de werkende jon geren, die in zeker opzicht een eigen wereld vormen. „Terwijl leeftijdgenoten hun maat schappelijke keu« nog kunnen uitstellen en zich voorbereiden op een maatschappelijike posi tie, hebben zij hun (vaak toe vallige) keus al gedaan", aldus de folder. Werkende jongeren ervaren vaak de enge ruimte waarbinnen zij hun persoonlij ke interesses nauwelijks kwijt kunnen. Hierin wil het VJV hen begeleiden. i In 1968 werden deze histori sche structuren verlaten en sindsdien is het VJV uitgedijd I tot een instantie met een tach tig centra over geheel Neder land, waar zo'n 10.000 voorna melijk werkende jongeren tus- sen 17 en 25 jaar vrijwillig aan vormingswerk doen. Vor- S mingswerk, dat nauwe banden I heeft met de gemeenschap i waar de betreffende jongeren vandaan komen, aldus een fol der van VJV. In Zeeland treft men centra aan in Goes en in Vlissingen. De werkgroep in West- I Zeeuwsch-Vlaanderen heeft 0 Werkende jongeren achter de interruptiemicrofoons tijdens de vorige zomer gehouden landelijke ledenvergadering van het VJV in Driebergen. ot taak het voorbereidende werk te verrichten en een no- Jta te produceren waarin de overwegingen zijn opgenomen, waarom met VJV wordt be- .onnen. Het is, zo wordt ge teld, een beperkte opdracht ifdie uitloopt op een subsidie aanvraag bij de gemeente. Het yormingswerk wordit voor 95 rocent dioor rijk, provincie en gemeente gesubsidieerd, de resterende vijf procent moet worden opgebracht door de Jteelnemens. Een VJV-centrum werkt Om een centrum rendabel te kunnen laten werken zijn 45 vaste bezoekers nodig, die het gehele seizoen komen. De werkgroep in West-Zeeuwsch- Vlaanderen onderzoekt hoe de interesses liggen bij de wer kende jongeren. In totaal zijn er 2922 jongeren tussen 17 en 25 jaar in de regio. Uitgezocht zal worden hoeveel daarvan voor het VJV in aanmerking kunnen komen. Contacten legt le werkproep ook met instel lingen waar werkende jonge ren te bereiken zijn. Ook is contact opgenomen met belan gengroeperingen als KPJ, CPJ en PJZ. De werkgroep bestaat uit F. Soulimans, W. Spinne- wijn. J, Carels, A. Lokerse, H. de Meester, A. Hildiebrand en W. de Vuyst. Als voorzitter treedt op de streekjeugdwerk- leide-r J. Wielakker. De werk groep wordt bii gestaan door mejuffrouw M. Eggermont, re gionaal consulente van het VJV, ci] (Van een onzer verslaggevers) I OOSTBURG De Wit-Gele en Groene Kruisverenigingen West-Zeeuwsch-Vlaanderen er de afdeling Breskens van het Groene Kruis hebben in prin cipe tijdens een gehouden ver gadering besloten het gehele werkgebied te herindelen. Hiermee is wat het werk etreft eigenlijk een fusie tot 'and gekomen. Een voorstel tot die herindeling was door de betrokken wijkverpleeg kundigen ter tafel gebracht en is door de gezamenlijke bestm ren overgenomen. „Bestuurlijk zijn wij nog niet tot een fusie geraakt, maar persoonlijk zie ik dat binnen een jaar wel tot stand komen", aldus de heer A. Goossens uit Aardenburg, bestuurslid van het Wit-Gele Kruis, „In feite hadden wij elkaar al lang gevonden, en door de herindeling van het werkterrein maken we al een hele stap in de richting van een fusie". De nieuwe regeling zal we gens enkele technische proble men vermoedelijk pas na de zomervakantie in werking tre den. Door de nieuwe gebieds indeling hopen de kruisbestu- ren onder andere tot een effi ciëntere aanpak van het werk te komen en volgt men hier mee de landelijke ontwikke ling op de voet, eigenlijk ligt men er al iets op voor. Eervol ontslag Om ge zondheidsredenen is met in gang van 1 aipriü eervol ont slag verleend aan de heer J.J. Strobbe (56), die gedurende 16 JAAR ACTIEF AMBTE NAAR BIJ DE RIJKSPOLI TIE IS GEWEEST. De heer Srobbe is im Westdorpe een zeer populair figuur, dank zijn zijn activiteiten im het plaatse lijke verenigingsleven. Hij is ondermeer voorzitter van de E.H.B.O.-vereniigimg „St. Rap hael". (Van een onzer verslaggevers) F"' AARDENBURG Het Aar- denburgse mededelingenblad 't Kwakertje gesierd met een groene kikker bestaat deze maand 20 jaar. Het eerste jaar van zijn bestaan 1954, ver scheen het slechts een keer per maand, maar de belang stelling en de stuff waren zo groot dat vanaf 1955 het blad met de regelmaat van de klok op de le en 15e van elke maand bij de abonnees in de bus rolt. Hoewel door ambtenaren van de secretarie verzorgd, is het blad geen gemeentelijke uitgave. „De gemeente maakt er wel gebruik van om mede delingen door te geven, maar er bestaat een redactionele vrijheid. Zo was er eens een gemeentebestuurder die be zwaren had over onze bericht geving over de plaatselijke kermis, maar ingrijpen kon men niet", aldus oprichter ge meentesecretaris J. Pari- daen. Hat blad is bedoeld voor het kweken en instandhouden van een bepaalde bamd tussen de gemeentenaren, zo zegt de op richter. Dat men in die opzet ge staagd is blijkt wal uiit het feit dat van de ongeveer 1100 exemplaren die twee keer per maand verschijnen er ruiim 150 naar buiten de gemeente gaan, naar adressen in Austra lië, Amerika, Canada en noem maar op. „Emigranten die Aardenburg al jaren geleden verlaten hebben willen per se 't Kwakertje blijven lezen, evenals mensen die in Aar denburg gewoond hebben en nu elders in Nederland hun domicilie gevonden hebben", aldus de heer Paridaen. Het blad is niet gratis, er bestaat een abonnementsprijs, waaruit de kosten voor papier en port betaald worden. „Het blad is kostendekkend, wij be hoeven er niets aan te verdie nen". Bij bijzondere gelegenheden, berenmngsfleesten of iets der gelijks, verschijnt een extra editie van het blad. Het nieuws dat regelmatig wordt opgenomen is ndeft het harde krantennieuws, maar plaatse lijke wetenswaardigheden, die die buitenwacht niet zo inte resseren. Een axioma van de oprichter is ook: „Zoveel mo gelijk namen in het hlad. Als er 150 kinderen slagen voor een verkeerscipkxma, dan staan al die 150 namen er in. De lezers vinden dat leuk, vooral die buiten Aairdenburg, want men gaat dan gissen van wie dat of dat kind er een kan zijn". De burgerlijke stand ontbreekt niet en draagt ertoe bij dat de onderlinge band blfjft bestaan. Deze formule schijnt het goed te doen, want - zo zegt de heer Paridaen, wiens werk inmiddels is over genomen door ambtenaar Wal ter Dierick, we krijgen dik wijls leuke reacties". (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG De nieu we openbare lagere school en kleuterschool in Aardenburg zullen waarschijnlijk onder een dak geintegreerd worden. „Deze mogelijkheid wordt thans serieus bestudeerd omdat we, gezien de bevolkingscij fers, thans eerder voor een eenklassige, dar een tweeklas- sige kleuterschool kunnen kie zen", zo zei burgemeester drs, VV. Lockefeer tijdens de ge houden raadsvergadering. I De heer Lockefeer maakte deze opmerking naar aanleiding van vragen van het raadslid L. de Clerck, die vroeg of op korte termijn met de scholenbouw kon worden begonnen. Hij drong aan op spoed. Het ziet er echter niet naar uit dat in het nieuwe schoc ljaar het gebouw al kan worden betrokken. „We zijn zelfs nog geen eigenaar van de benodigde grond, de betreffen de stukken liglgen echter al bij de notaris", aldus de raads voorzitter. De heer De Clerck stelde in de rondvraag ook een advies van de woningadviescommissie voor de kern Aardenburg aan de orde. Het verdroot hem dat heit college van een unaniem advies van deze commissie was afgeweken. „Twee uur hebben wij er op gestudeerd, en zonder meer wordt het ad vies van tafel geveegd", zo hield hij het college voor. De heer Lockefeer, die er op wees dat het een adviescom missie betrof, zei diat het col lege de adviezen punt voor punt had bekeken, en besloten had di- niet op te volgen. De argumenten daarvoor zijn overigens niet op tafel geko men. Uitvoerig stond de raad ook stil bij een kredietaanvraag van f 8000 voor reconstructie (gadeeltelijik) van het Kaai- plein. De raadsleden waren het er over eens dat het plein mooi zou kunnen worden, maaT met .,ame de heren Standaent en Ferket dachten dat het ten koste van parkeer ruimte zou gaan. De heer Van Iwaarden drong er op aan de bestaande weegbrug in stand te houden omdat de agrariër, alle belang hebben bij een vrije weegbrug, een mening die door het college werd on derschreven. Tijdens de behandeling van dit punt haa'de de heer Loc kefeer een handvorm steen van de Aardenburgse steenfa briek uit zijn ta». Hij deelde de verraste raad mee, dat dit bedrijf alle stenen, nodig bij de aanleg van een fontein op het Kaaiplein, gratis zou leve ren. Een gebaar dat door de raad op hoge prijs werd ge steld. „Met bloedend hart", zoals de raadsvoorzitter het uitdruk te, kwam een voorstel ter tafel 102 zieke populieren nabij de Elderschana te rooien. „Wij vrezen dl, deze ziekte ook op andere plaatsen in onze ge- neente heeft toegeslagen", al ius de heer Lockefeer. De leer A. Paridaen drong aan op mélle heraanplant en vroeg zo poedig mogelijk een beplan mgsplan aan de raad voor te eggen. Er op gewezen werd toor wethouder G. Bonte dat Het flink wat geld kan gaar kosten omdat alleen subsidie vordt ontvangen voor de aan 'Vant van populieren. Momenteel wordt een lijstje opgemaakt van werkzaamhe-| den die gefinancierd kunnen j worden uit de uitkering histo rische stadskern. De heer Fer ket wees in dit verband op het nodige onderhoud van de, Kaaiipoort en de historische kerk in St.-Kruis. In tegenstelling tot wat men op basis van de geschie denis zou kunnen denken heeft Gent bijna uitsluitend goede herinneringen aan Willem I. Slechts in de ex- treem-patrottische kringen noemt men de jaren 1815- 1830 een periode van bezetting. In de meeste andere Vlaamse kringen denkt men echter nog met een beetje weemoed terug aan deze tijd. Vooral in economisch op- ziaht ging het Gent in die tijd - ofschoon de grote bo venlaag en de middenstanders Franstalig waren - voor de wind. Nadat België zich van Nederland losmaakte bleef Gent nog lang een bolwerk van het orangisme. De partij, die de afscheiding van Ne derland weer ongedaan wou maken was zelfs zo machtig dat de Gentse gemeenteraad uitsluitend uit aanhangers van deze groepering bestond. betrekking op het beleid. Ze dateren veelal uit de eerste jaren na Napoleons nederlaag te Waterloo en zijn over het algemeen in het Frans ge schreven. Om een enigszins Belgisch bestuur mogelijk te maken diende de regering in Brus sel zelfs een andersgezinde burgemeester de scepter over de raadsleden te laten zwaai- Wie wat meer wilde weten over de periode dat Willem I en Gent wat met elkaar had den te maken kon tot 24 maart in de Gentse Sint-Pie- tensabdij terecht voor de ten toonstelling: Gent en Willem I. De tentoonstelling beperk te zich bijna uitsluitend tot de jaren 1814-1830. Inder daad, bijna uitsluitend. Van betekenis op deze tentoon stelling is namelijk een uit 1857 daterend document, waarin wordt verzocht de oprichting van een Maet- schappij van Waepenbroe- ders van Willem den Eersten toe te staan. Het is een van de ongeveer 200 documenten die in deze tentoonstelling zijn ondergebracht. De mees te documenten zijn afkomstig van de stad Gent en hebben Op de tentoonstelling was te zien dat Willem I een bezoek aan de koninklijke academie te Gent op 11 sep tember 1814 honoreerde met zijn handtekening als.... Guil- laume... Overigens werd hij bij zijn eerste bezoek aan Gent en thousiast ontvangen. De Ga- zette van Gent meldde dat dit gebeurde onder „Het ge- luyd van alle de klokken, het losbranden van het ka non en de vreugdegeroepen des volks". Dit dan in tegen stelling met de doortocht van de toekomstige eerste koning van België, Leopold, die in Gent de luiken van de oran- gistisdhe huizen gesloten vond. Gent demonstreerde dus toen duidelijk zijn voorkeur voor de Nederlandse tijd en had daar tal van redenen voor. Tussen 1815-1830 wer den in deze stad immers de beslissende stappen gezet om Gent tot een van de belang rijkste steden van de Ne derlanden te laten behoren. Willem I besloot tot het op richten van een rijksuniver siteit in Gent, weliswaar door protectionistische maat regelen bracht hij te Gent de kantoenindustrie weer tot bloei (katoen, die vooral in het rijk van insulinde een groot afzetgebied vond), het was ook Willem I, die in 1823 opdracht gaf aan water staat om een kanaal van Gent naar Neuzen (zoals Terneuzen vroeger heette) te ontwerpen. In 1825 werden de werken aanbesteed en minder dan twee jaar later lag het kanaal er, compleet met Sluis. Dat Gent een voi- Willem I. waardige havenstad is kun nen worden heeft men daar dus in eerste instantie aan Nederland te danken. Overigens was het in Gent onder Willem I natuurlijk niet allemaal goud wat er blonk, De Fransgezinde gees telijkheid met aan het hoofd de Franse bisschop de Brog- lie bood fel verzet tegen de nieuwe grondwet omdat die de vrijheid van godsdienst proclameerde. Het was toen volop in de tijd van het cle- ricalisme. In de Hollandse periode wijzigde ook het Gentse stadsbeeld aanzien lijk. In het zuiden van de stad werd een citadel ge bouwd. Daar omheen en er boven is nu het grote park van Gent - veel mooie monu menten en huizen werden af gebroken, waaronder veel houten geveltjes. Positief was dan weer de oprichting in 1823 van de commission communale pour la conserva tion des monuments et objets d'art die tot op de dag van vandaag - maar dan onder Nederlandse naam - goed werk verricht voor het be waren van historisch waar devolle gebouwen. C. VAN DER DONK Naar aanleiding van hef artikel Mening over zieken huizen van de heer Leendert Maas, te Breskens, geplaatst in uw dagblad van 27 maart jj. zou ik graag het volgende willen opmerken. Ook ik ben, als inwoner van Zeeuwsch-Vlaanderen - en waarschijnlijk velen met mij - van mening dat gestreefd moet worden naar een kos tenbesparing van de Gezond heidszorg alsmede naar een optimalisering ervan. Dit streven - hoe noodza kelijk ook - mag echter geenszins ten koste gaan van welke inwoner van Zeeuwsch-Vlaanderen dan ook. Immers iedere Zeeuwsch- Vlaming heeft mijns in ziens recht op gelijke kansen voor wat betreft de genees kundige verzorging en zeker wanneer door ziekte of onge val levenskansen worden beïnvloed of bedreigd. Welnu, denkend vanuit dit sociaal recht van iedere Zeeuwsch-Vlaming, zie ik voor wat de Zeeuwsch-Vlaam- se situatie betreft geen op- lassing in een streekzieken huis of centraal ziekenhuis in het centrum van Zeeuwsch-Vlaanderen. Waar om niet Enerzijds omdat een dergelijk ziekenhuis niet meer verzorging of speciali saties te bieden heeft dan de huidige ziekenhuizen en an derzijds omdat de realisatie van een dergelijk ziekenhuis een inbreuk zou betekenen op het sociaal recht van ie dere Zeeuwsch-Vlaming, waar ook woonachtig. Uit het artikel van de heer Maas heb ik begrepen, dat ook hij behoort tot de naar mijn mening grote groep Zeeuwsch-Vlamingen, die zich laten misleiden door het woord streekziekenhuis of centraal-ziekenhuis. Een dergelijk woord wekt be paalde verwachtingen. Veelal is men de mening toegedaan dat een dergelijk ziekenhuis nagenoeg alle specialisaties op medisch gebied zal om vatten. Dit is echter een zeer groot misverstand. Want heeft de Staatssecretaris van Volksgezondheid de heer Hendriks niet gezegd, dat Zeeuwsch-Vlaanderen de topklinische gezondheidszorg alsmede een aantal gekwali ficeerde centrumfuncties zal moeten ontberen? (De Stem van 6 februari 1974). Iedere leek kan hieruit concluderen, dat een eventu eel streekziekenhuis in de kanaalzone niet meer func ties zal huisvesten dan de huidige ziekenhuizen. Kortom het zal een nieuw gebouw zijn maar ook niet meer dan dat. En de ver wachting koesteren, dat een dergelijk ziekenhuis voor wat zijn functies betreft meer en betere garanties zou kunnen bieden voor een opti male zorgverlening lijkt mij dan ook volledig ongegrond. De oplossing voor wat be treft de Zeeuwsch-Vlaamse gezondheidszorgvoorzienin gen lijkt mij dan ook 3 gelijk waardige ziekenhuizen. Al leen hierdoor zal het sociaal recht van iedere Zeeuwsch- Vlaming op gelijke kansen voor wat de zorgverlening betreft gewaarborgd kunnen worden. Uiteraard is een in terdisciplinaire samenwer king tussen de 3 gelijkwaardi ge ziekenhuizen een strikte noodzakelijkheid. En hiertoe lijken mij de ziekenhuizen dan ook bereid. HULST R. WEEMAES Een kind lijdt niet lang, maar het lijdt diep. Het is eigenaardig dat bij een kind zielekrachten tenvolle aanwe zig zijn, al zijn de lichaams krachten nog zwak. Zijn ver stand, zijn gave van opmer king is scherp, wordt mis schien zijn hele leven niet scherper. Het materiaal waarmee zijn verstand bezig »s is nog beperkt en eenvou dig, maar het staat even sterk tegenover zijn vraag stukken als u, volwassenen tegen het uwe. De opvoeder kan de wil wel buigen, breken of leiden, maar niet sterker maken. Opvoeden is dan ook niet het oefenen van de zielsvermo gens maar het geven van materiaal om de ziel van het kind bezig te houden. Over de kracht van de ziel hoeft hij zich geen zorgen te ma ken; die heeft God aan het kind meegegeven - en aan elke nieuwe mens - in eigen aardige verhoudingen, want hij wil dat ieder mens een persoonlijkheid zij. God fa briceert niet, hij schept. De school neemt in hoofdzaak de verstandelij ke ontwikkeling voor zijn rekening en tracht ieder kind dezelfde mate van kennis en bekwaamheid mee te geven. Het huisgezin ontvangt - ln tegenstelling tot de school - meestal maar één kindje te gelijk en ontvangt het als het no,g tot geestelijke ont wikkeling moet komen. Daarom kan het huisgezin de persoonlijkheid van het kind gadeslaan en dit leiden door het de gewenste omgeving te geven. Dat waarnemen en het leiden is een voortdurend genot want het maakt het leven van een huisgezin zo rijk, omdat elk kind weer anders is. Uw achtste ver schilt van al zijn zeven voor gangers. Ik wil hiermee niet zeggen hoe groot het aantal kinderen moet zijn, dat zal ieder voor zich moeten uit maken, met deze stel ik al leen het genot van het kin deren hebben vast. En als uw eigen tijd voorbij is smaakt ge het voor de twee de keer in uw kleinkinderen. Daarom God de dank voor het bezit van kinderen, van veel kinderen. Maar daarom ook de volksverleiders die trachten Gods inzettingen te verwerpen en hun volgelin gen leren dat het beter is dat kinderen maar niet geboren worden. Ze beroven hun vol gelingen van veel levensge not. Ik zie het hebben van kinderen en het opvoeden ervan - hoe moeilijk het soms ook kan zijn - als een verrijking van je leven hier samen. Jonge mensen, denk daar eens over na, hoe vol vreugde uw levensideaal kan zijn. AXEL R. K. Dansavonden Ter gele genheid van de Koewachtae 'aarmarkt worden in Koe wacht twee dansavonden geor ganiseerd. Deze vinden plaats n café Safari en worden ver zorgd door het dansorkest „The New Angels" met de Koewaohtse zanger Bert Fer ket. De eerste avond is op woensdag drie april en de tweede op zondag zeven april. De toegang is gratig. Hulshoudsucces Bij de Zeeuwse kampioenschappen voor huishoudscholen hebben Ellen van Dam en Tilly de Bock, beiden uit Westdorpe, zich de besten getoond. Zij zijn afgevaardigd naar het landelijke kampioenschap dat ln Amsterdam wordt gehou den. De hele school maakt de reis mee om Ellen en Tilly aan te moedigen. Juffrouw Trees Hoe groot de sympathie van de inwoners van Westdorpe voor Kleutei- leidster Trees Hamelinek is öleek toen zij dezer dagen haar koperen jubileum vierde aan de St.-Theresiaschool. De leidsters hebben zich Inge spannen om er een onvergete lijke dag van tc maken Ook het oudercomité liet zich niet onbetuigd.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9