eer Britse naar rd.-Ierland 21 90 1?9 l49 Tweede Kamer herdacht Pompidou KVP: MILDERE GEWETENS- BEZWARENWET plantaardig toelkastzacht net 2 pasteur nerken 3.40 79 3.6 Zuivering in top Israëlische leger I' 1Z95 kotalla wil aow olieprijs zou weer gaan dalen Kwart werkloosheid structureel" Nederlandse ploeg in Brighton l«] ede 'tois bier 064 )maten- J4Q ,340gi54l« m duyvis inda's as ten literblik rir pibb Lowland Weed aan VIVO beangstigd door prijsdumping Gekwetst door L de Jong Dennendal onoplosbaar binnenland buitenland 1wa^Ê^Êmmm Wagons ontspoord bij 't Harde i 400 gram 200 gram 390 65 trt père leonard 30 gram res t39 erde kaasplank 595-398 sjes a 1/4 literittttO- sjes a 1/2 liter .308 "756 commentaar Frankrijk in luchtledige K f? deGruyter Z Beroeps Kraak-kluizenaars Overstromingen in Noord-Algerije Linthorst Homan: Commissie: Vellekoop Geld invaliden- krant misbruikt ncterdag 4 april 1974 17 •*.W V I a Slur Moiltl» Cf M.HNt.il JjRto4S>NUi. HVlVUHb 1 HARDE (ANP) Bij t Harde zijn in de nacht van dinsdag op woensdag negen géteden wagens van een trein van de vuilafvoer-maatschappij oord. Van een trein uit irsfoort die achter de -trein reed, moesten de re&gers in Nunspeet uitstap pen vanwaar ze per bus naar Zwolle zijn vervoerd. Het kost te enige uren om de baan vrij telkrijgen. Pas in de loop van de middag kon het treinver keer tussen Zwolle en Amers- loort worden hervat. BELFAST (AP) De Britse regering heeft besloten j meer militairen naar Noord-Ierland te zenden, aldus is vandaag in welingelichte kringen in Belfast vernomen. Het besluit was genomen om krachtdadiger te kunnen optreden tegen het IRA, dat de laatste tijd heeft getoond nieuwe i strijdmethoden en nieuwe wapens te zijn gaan gebruiken. De versterking der troepen zou over een dag of wat gaan beginnen, aldus is vernomen. Zo zullen er meer soldaten worden ingezet ter bewaking van de grens met de republiek Ierland, waar de meeste wa pens voor de katholieke en de protestantse terroristen van daan komen. In de afgelopen weken heb ben bomajanslBigeii in Noord- Ierlanjd (Ulster) voor miljoe nen ponden schade aangericht. De laatste grote dreun weer klonk dinsdagavond in de voornaflmstre straat van An trim, dat 20 kilometer be- wijn 0,7 liter I.89I.69 eikaarlen zolang de voorraad strekt 89 gen frisdrank' 99 De plotselinge dood van de president van de Franse republiek werpt de Fransen van de ene onzekerheid in de andere. Al een jaar maakte men zich in de omgeving van Georges Pompidou zorgen over zijn gezondheid. Dat hing minder samen met de genegenheid voor zijn persoon, dan met de kwetsbaar heid van het Franse politieke bestel. Als Pompidou er niet meer zou zijn, wal dan? De meerderheid waarop het Gaullistische regime rust, was al lang afgekalfd. De president zelf kwam ln 1969 pas bij herstemming, en met een weinig overtuigend per centage aan het bewind. Sindsdien is de linkse oppositie alleen maar gegroeid, en ls de verdeeldheid ter rechterzijde groter geworden. De in de UDR verenigde Gaullisten moesten een zig-zag-koers varen om de schijn te wekken een regering van algemeen welzijn te vor men. De werkgevers hielden het maar liever op de onafhanke lijke minister van Financiën, Giscard d'Estaing, die van een In komenspolitiek niets wil weten, in tegenstelling tot de huidige premier, Messmer. Dan zi|n er zeker een miljoen Gaullistische stemmen verloren gegaan van volbloed aanhangers van de vroegere generaal, die Pompidou maar een onrechtmatige be zetter van de republikeinse troon vinden. Geen wonder dus, dat In de UDR alles in hef werk werd gesteld om Pompidou te be wegen zijn functie tot het einde van zijn zevenjarige ambts termijn in 1976 te bll|ven vervullen. Onder die druk heeft Pom pidou zelf zijn plan om de grondwettelijke regeerperiode tot vijf jaar te bekorten, laten varen. De paniek in de kringen van de Gaullisten komt wel het best tot uiting in de verklaring van UDR-secretaris Sanguinetti „dat ziekte geen belemmering is om een land goed te regeren". Die uitspraak werd één dag voor het overlijden van de president gedaan. Alle partijen erkennen trouwens dat Georges Pompidou het afgelopen jaar een bovenmenselijk lichamelijke, maar bovenal morele krachtsinspanning heeft geleverd, om z!|n politieke vifenden een uitzichtsloze situatie te besparen. Hoewel het aan tal afzeggingen van officiële plechtigheden voortdurend toenam Be laatste betrof het voorgenomen bezoek aan Japan en snees vaker bekend moest worden gemaakt dat de president voor Kortere of lang&e tl|d rust moest houden, werd naar buiten geoaan ot er niets ëan de hand was. ten van de verwijten die tct het ontslag van de vorige president-directeur van de Franse omroep hebben geleid, was juist dat In een televisiereportage over tiet bezoek van Pompidou aan IJsland, het vorige jaar, de Franse president in een bijna afstotend slechte conditie werd qe- toond. Dar een dergelijke interventie bij de omroep mogelijk was, dutdt er overigens op, dat het met de democratie in Frankrijk maar matig gesteld is. Dat maakte ook mogelijk dat de kabinets chefs, de secretarissen, van de president een onaanvaardbaar grote persoonlijke macht in de staatszaken aan zich trokken. Onder die omstandigheden is het verklaarbaar dat de Fransen zet' zich steeds onzekerdei begonnen te voelen. Een recente opiniepeiling duidt daar al op. Nog maar 20 procent verklaarde rtijdige presidentsverkiezingen als een slechte zaak te be touwen. Bijna, twee keer zoveel vond het omgekeerde. Die roegde presidentsverkiezingen heeft men nu. Ook in de internationale poiiiek !s het aantal ongewisse factoren weer met één vermeerderd. uyinit voorti SCtlOU v*rvr< nana een Ooi d a iemd b ruit, rood en er/katoen, maten 43MS5- Arendshof Oosterhout Winkelcen Hoge VucK I Geldig t/m woensdag 10 april. L AVIV Het Israëli- leger heeft gisteren een gfootscheepse reorganisatie van zijn top bekendgemaakt, at in een officieel rapport ëls fouten in de oktobe- og geweten waren aan falen van de inlichtingen- st. regering van mevrouw da Meir deelde mee dat zij over het interim-verslag van V speciaile commissie van on derzoek volgende week tijdens- een speciaile bijeenkomst van het parlement een verklaring zal afleggen. De oppositie hééft al aangekondigd dat zij dan een motie van wantrou wen tegen het kabinet zal in dienen met de eis dat de ge- e regering de parlementaire -antwoordelijkheid voor het rtschietein van het leger tvaardt. publikatie van de voorlo- le bevindingen van de com- Jsip onder de president van het hooggerechtshof Sjimon ®nat leidde dinsdagavond noorden Belfast liigt. Toen werden een aantal winkels en kantoren en een hotel zwaar beschadigd. Het aantal in Noord-Ierland aanwezige Britse militairen bedraagt thans 15.500, In Noord-Ierland zijn zij feitelijk 24 uur per etmaal „ln dienst". Het Britse leger bestaat ge heel uit beroepsmilitairen. In vredestijd moet het een sterk te hebben van 157.000 man. Op het ogenblik heeft men er 20.000 te weinig. Hoeveel militairen het Noord-Ierse garnizoen zullen gaan versterken is niet bekend maar wel dat er om te begin nen een bataljon van 650 man naar Ulster zal gaan. De militairen verrichten hun werk samen met het 8.090 man sterke „Ulster Defence Regiment", de nationale garde zou men kunnen zeggen. Zou den de Britten de grens met. het zuiden doeltreffend willen afgrendelen dan had men nier voor wel 30.000 man nodig en dlat zou Londen zich niet kun nen veroorloven ais men zich wil houden aian de regelingen getroffen met de NAVO (Van een onzer verslaggevers) BREDA Kotalla. één van de drie tot levenslang veroor deelde Duitse oorlogsmisdadi gers in Nederland, ligt met de Sociale Verzekeringsbank SVB, overhoop over een AOW-pcnsioenKotalla, die vorig jaar 65 is geworden, meent daar recht op te heb ben, maar de SVB betwist dit. Het geschil heeft intussen gediend voor de Raad van Be roep in Amsterdam. Mr. W. G. A. Kousemaker, de raadsman van Kotalla en mr. S. van der Zee, hebben daar hun argumenten naar voren ge bracht. De president van de Raad, mr. W.C. van Zwieten, zal op 30 april uitspraak doen*. tot het aftreden van de staf chef van het leger, luitenant generaal David Elazar, die overigens protesteerde tegen wat hij het eenzijdige karak ter van het rapport noemde. Volgens de commissie was het fallen van de Israëlische defensie in de oktoberoorlog in grote mate te wijten aan de inlichtingendienst. Het hoofd hiervan, generaal-majoor Elia hoe Zeira, werd gisterochtend vervangen en met verlof ge. stuurd. Een van de belangrijk ste fouten zou zijn geweest dait de beschikbare inlichtin gen verkeerd werden geïnter preteerd, doordat men er zon der meer van uitging dat de Egyptische troepenbewegingen aan het Suezfront oefeningen waren. Naar het oordeel van de commissie treft minister van defensie Mosje Dajan geen en kele blaam, aangezien hij zijn beleid had gebaseerd op de gegevens van stafchef Elazar en van de inlichtingendienst. AMSTERDAM (ANP) Het Franse filmproduktiebe- drijf van de broers Vincent en Louis Malle uit Parijs heelt van de Amsterdamse handels maatschappij in henneppro- dukten „Lowland Weed Com pany" een schadevergoeding- geëist van f 100.000. 13 maant j.l. overvielen drie leden van de hennepmaat- sohappij de filmploeg van de Joegoslavische regisseur Ma kavejev, toen hij opnamen wilde maken van bet aan boord van een schip dragen van kinderlijkjes, waarvan werd gesuggereerd, dat zij het slachtoffer waren geworden van een lustmoord gepleegd door een prostituèe. De opna me zou worden gemaakt aan boord van één van de schepen van de Lowland Weed Compa n-y, de Linguenda. 9 De Nederlandse delegatie voor het Eurovisie Songfesti val, is gistermorgen aangeko men in Brighton waar zater dagavond de grote strijd be gint. McNeal (zij) kwam per vliegtuig. Mouth (hij) per boot, omdat hij niet durft te vliegen. UTRECHT (ANP) De centrale leiding van de VIVO- org-anisatie (ruim 1700 zelf standige winkeliers en vier grossiers) will zich gaan bera den over de discountontwikke ling, jnet name bij het groot winkelbedrijf, waardoor de zelfstandige detaillisten in de verdrukking dreigen te gera ken. VIVO-directeur Boezel meent dat in ons land in navolging- van de Verenigde Staten een soort fair-trade- laws nodig zijn, dat wil zeg gen dat met handhaving van dé concünënüé afspraken worden gemaakt over redelij ke verhoudingen. „Als je voortaan alleen je boodschappen nog maar kunt halen in schuren en loodsen, is het met de zelfstandige win kelier gedaan", aldus de heer Boezel. In 't kort DE Perzen, die in Nederland wonen en onlangs de Perzi sche ambassade bezetten, zul len niet uit ons land gezet worden. Aldus heeft staatsse cretaris Glastra van Loon van Justitie meegedeeld. ARUBA zal als het on-alirtn- kelijk is geen bezwaar mak'en tegen de vestiging van een basis van de NAVO of <k Verenigde Sa-ten op het eiland. Dit heeft de leider van de MEP partij, Betico Croes dins dag gezegd. GISTERMORGEN hebben 55 studenten het negende insti tuut van de Katholieke Uni versiteit te Nijmegen be'.et Het is het instituut onderzoek wetenschappelijk onderwijs. IN Den Haag is dinsdag op 81- jarige leeftijd overleden mr. A. A. L. F. van Dullemen oud-procureur-generaal bij hei gerechtshof te Amsterdam. Hi.i was indertijd betrokken bij de zaak Anneke Beekman". EEN militair tribunaal in Bur gos heeft dinsdag twee Basken veroordeeld tot 15 jaar gevan genisstraf. Zij zijn beschuldigd van het opblazen van de villa van een industrieel. GISTEROCHTEND om halfze ven heeft de milieudienst van het Openbaar Lichaam Rijn mond alarmcode 2, van kracht geworden dinsdag om 23.15 uur, gewijzigd in alarmcode 1. (Vervolg van pagina 1) Hier volgt het verdere nieuws over Pompidou: Volgens de wens van me vrouw Pompidou en haar zoon zal niets wereldkundig worden gemaakt over de dramatische en smartelijke laatste maanden van president Pompidou. De president zelf heeft er nooit over gesproken met zijn entourage en zijn ministers. Werd discrete bezorgdheid over zijn gezondheidstoestand uitge sproken, dan maakte de presi dent zich er met een grapje van af. Geen wonder dat zijn dood voor allen buiten zijn gezins kring ais een donderslag aan heldere hemel was. Dat was hij ook voor de Sovjetrussische regering, die ln drie boodschappen aan pre sident ad interim Poher, me vrouw Pompidou en minister van buitenlandse zaken Jobert haar „grote smart" betuigde. „De Russen", zo staat in het telegram aan Poher, „hadden groot respect voor president Pompidou, eminent staatsman, die veel heeft gedaan voor de traditionele vriendschap tussen Frankrijk en de Sovjet-Unie". Hoewel de politieke leiders in Frankrijk naar buiten toe de schijn ophouden dat zij vóór za terdag geen politiek bedrijven, is achter de schermen de touw trekkerij rond Pompidou's op volging begonnen. Francois Mitterrand, secreta ris-generaal van de socialisti sche partij en favoriete presi dentskandidaat van het socia- listisch-communistische blok, verklaarde: „Dit is een tijd van bezinning en overdenking". Favoriete kandidaten van de Gaullisten voor Pompidou's op volging zijn ex-premier Jacques Chaban-Delmas en minister van financiën Valéry Giscard d'Es taing, zelf geen Gaullist, maar coalitiegenoot van de U.D.R. In de Tweede Kamer is gis termorgen het overlijden van Georges Pompidou herdacht. Waarnemend Kamervoorzitter A. C. Weijters en minister-pre sident Den Uyl betuigden ge voelens van rouwbeklag. De grootmeester van het huis vaar hare majesteit de ko ningin heeft bekendgemaakt, dat het hof wegens het over lijden van de Franse president vanaf vandaag tot en met za terdag 6 april halve rouw zal aannemen. Gedurende de halve rouw worden geen bijeenkomsten met een feestelijk karakter, maar wel herdenkingen, lezin gen en concerten bijgewoond, aldus een mededeling van de rijksvoorlichtingsdienst. Het Nederlandse hof kent drie verschillende graden van rouw; zware, halve en lichte rouw. Frankrijk heeft zich gisteren ln verband met het overlijden van president Pompidou, terug getrokken van het Eurovisie Songfestival. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Een ambtenaar van de Rijksdienst IJsselmeer- polders heeft onverwacht een eind gemaakt aan het kluize naarsbestaan van Andreas van Elburg (23) en zijn vrouw Anjo (27). Het tweetal leidde sinds oktober vorig jaar een eenzaam bestaan op een afge legen eilandje in het IJssel- meer tegenover Diemen. Twee weken geleden ont dekte de rijksdienst dat het opgespoten eiland gekraakt was. PARIJS (DPA) Zondvloed- achtige regenval, die de afge lopen dagen Algerië heeft ge troffen, heeft volgens gisteren ln Parijs ontvangen berichten minstens 50 mensen het leven gekost. Er zijn ook talrijke gewonden. Geteisterd is vooral het gebied Groot-Kabylië in het noorden van het land. DEN HAAG (ANP) „Mij kwetsten toon en teneur diep, want ik wil steeds graag fou ten erkennen, doch ntet din gen die niet hebben bestaan". Aldus mr. J. Linthorst Homan, een der mannen van het drie manschap van de Nederlandse Unie in de jaren 1940 tot juli 1942 in rijn donderdag gepu bliceerde levensherinneringen, over hetgeen prof. dr. L. de Jong hi het vierde deel van zijn geschiedschrijving van het Koninkrijk der Nederlan den in de tweede wereldoorlog heeft vermeld aangaande de Unie. Niemand van het Rijksinsti tuut van de heer De Jong heeft ooit Einthoven of De Quay of mij voor een gesprek uitgenodigd, aldus de heer Linthorst Homan. In 1952 of 1953 heb ik een der medewer kers van De Jong bij mij ge had met de vraag of ik nog gegevens had over de Neder landse Unie. En ik heb hem toen vanzelfsprekend alles ge- gewen wat ik had. Pas in 1973 is er een gesprek ge weest, deel vier van de ge schiedschrijving was toen al verschenen. Hoewel ik weet dat ernsti ger zaken de aandacht vragen en dat staatslieden, die tot eergisteren bij wijze van spre ken het bloed van de Franse president wel konden drinken, zich nu uitputten in lovende grafredes en tranen plengen om zijn heengaan, en hoewel ik ook begrijp dat al die staats lieden in feite over de nage dachtenis van Pompidou heen de toekomstige leiders van Frankrijk alvast vriendelijk willen stemmen, en dat we nu een paar erg belangrijke we ken voor de EEG enz. enz. tegemoet gaan, trof mij giste ren toch iets anders. De stropdas is verleden tijd, werd gemeld. Het blijkt dat de kreet gelanceerd wordt door een kledingmagazijn in de hoofdstad. Een reclame kreet dus. it Maar er is nog veel meer aan de hand. Immers, wie en wat loopt zonder stropdas rond? Behalve de gehele vrou welijke bevolking is dat zon dags én door-de-week het zo geheten alternatieve deel van de natie en in het weekend ook de overgrote hap van meer gematigdbehoudend Nederland. Nu lijkt het me niet de bedoeling van die reclamema kers om de traditioneel uitge doste Nederlandse man van de stropdas af te helpen, want de oude voorraden moeten toch ook op. Nee, het is een greep naar de macht over alternatief mannelijk Nederland: Kom maar weer bij ons, wij hebben nu stropdasloze confectie. UTRECHT (ANP) De commissie-Langemeijer heeft i staatssecretaris Hendriks een j interim-advies uitgebracht over de kwestie Dennendal. Ze zegt daarin dat ze geen vertrouwen meer heeft in het slagen van haar voorstellen omdat er in het conflict nietl meer te overbruggen tegen stellingen zijn gebleken. De commissis is tot die slot som gekomen, dat de ontsla-! gen directeur van Dennendal, drs. Corel Muller, niet in zijn functie zial kunnen terugkeren. Zij is „met erkenning van de waarde van een aantal denk beelden van de heer Muller over zwakzinnigenzorg, van mening dat hij te kort is ge schoten in het doelmatig doen functioneren van het door hem voorgestane model". Zowel de nog aanwezige zes stafleden op Dennendal als het pestuur van de Willem Arnitszstdchting waar de zwakzinnigen inrichting een onderdeel van is hebben afwijzend gereageerd op het pakket voorstellen van de commissie-Langamedjer van- 26 maart. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meer derheid in de KVP-fractie in de Tweede Kamer heeft zich door Pax Christi laten overtui gen van de redelijkheid, dat de zogenaamde atoom-pacifis ten" worden erkend als gewe tensbezwaarden tegen de mili taire dienst. Dit betekent, dat een ophanden zijnd kabinets voorstel tot erkenning van de ze mensen een meerderheid in de Kamer zal halen, omdat uiteraard ook PvdA, PPR, D'66, PSP en CPN er voor zullen stemmen. Het kabinet overweegt de erkenning van de „atoom-paci fisten" binnenkort aan de Ka mer voor te stellen in een nota van wijzigingen op een al in 1971 dioor de toenmalige De fensieminister Den Toom in gediende (maar nog steeds UTRECHT (ANP) Onge veer een kwart van de ar beidsreserve (die op het ogen blik ongeveer 150.000 mannen en vrouwen telt) is structureel werkloos en eveneens onge veer een kwart is permanent werkloos, aldus de heer mr. J. Hollander, directeur van het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO), in een inleiding op de gisteren ge houden bijeenkomst „Economi sche strategie voor Nederland" van het Nederlands Centrum voor Directeuren Behalve de structureel en de permanent werklozen zijn er de tijdelijk werlozen (maxi maal drie maanden werkloos), die ongeveer de helft van de arbeidsreserve (ongeveer 75.000 personen dus) uitma ken. Deze vorm van werkloos heid kan zo klein mogelijk worden gehouden door op kor te termijn meer functiegerichte scholing, en herscholing en op lange termijn door aanpassing van het produktieproces. Er be staat naast werkloosheid open staande vraag naar arbeids krachten en dat is, aldus de VNO-directeur, voor een deel het gevolg van de vrijheid van onderwijs en de vrijheid van keuze van arbeidsplaats, die wij in Nederland hebben. Voor zover deze discrepantie leidt tot tijdelijke werkloos heid (frietiewerkloosheid) ls dat een betrekkelijk lage prijs voor die hoog te waarderen vrijheden. ln een opleiding op dezelfde oljeenkomst van het Neder lands Centrum voor Directeu ren zei de heer P. Fentener van Vlissingen, groepsdlrecteur van SHV Holdings N.V., te verwachten dat over enige Ja ren de olieprijs weer zal gaan daien. Hij zei, dat de olie maatschappijen tegen 1980 hun greep op de eigen ruwe olie in het Midden-Oosten ver loren zullen hebben. Er ont staat dan prijsconcurrentie, wanneer de olieproducerende landen dan zelf hun olie gaan verkopen. Op dezelfde middellange termijn zullen ook andere fac toren de olieprijs doen dalen: m ae tijd van de zeer lage prijzen voor ruwe olie is de vraag sterk gestegen. De ge stegen prijzen zullen die vraag doen afnemen en tegelijk de winbare hoeveelheden vergro ten en de ontwikkeling van alternatieve energiebronnen bevorderen, aldus de heer Fentener van Vlissingen. niet dioor de Kamer behandel de) wijziging van de wet ge wetensbezwaren. Dit wetsvoor stel, dat eigenlijk alleen een versoepeling van de erken ningsprocedure behelsde, maar niet tornt aan de als verou derd ervaren erkenningsnor men, ontmoette al direct kri tiek in de Tweede Kamer, om dat het niet tegemoetkwam aan de wens de „atoom-paci fisten" te erkennen. Deze mensen raken vaak m gewetensnood, omdat ze wetend dat hun eigenlijke bezwaar niet erkend zal wor den voor de beoordelings commissie als bezwaaT aan voeren, dat ze tegein elke vorm van geweld zijn. In het voorlopige verslag (de cember 1971) heeft de Kamer al op deze problematiek gewe' zen. „Atoom-pacifisten" wijzen niet elke vorm van geweld af, maar verzetten zich tegen het gebruik van massale vernieti gingswapens en weigeren diaarom te dienen in een leger, dat het gebruik van kernwa pens niet bjj voorbaat uitsluit. Ondertussen heeft het hoog militair gerechtshof gisteren het krijgsraad vonnis beves tigd, waarbij de 22-jarige ge schiedenisstudent Kees Velle koop uit Delft wegens dienst weigering was veroordeeld tot een gevangenisstraf van 21 maanden met aftrek van voor arrest en tot ontslag uit mili taire dienst. De zaak-Velle- koop is de eerste waarin de minister van Defensie heeft geoordeeld, dat ©r wel sprake ls van gewetensbezwaren, maar niet zodanig dat Velle koop als gewetensbezwaarde in de zin der wet kan warden erkend. Waarom die machtsgreep? Eenvoudig, omdat de vorige is mislukt. De vorige hield in de introductie van de moderne, breed over de borstkas uit waaierende stropdas, waarvan de traditioneel ingerichte bur german echter bij voorkeur de meest afschuwelijke dessins pleegt te dragen waar schijnlijk omdat echte mooie afgrijselijk duur zijn en waarvan het meer progressie ve alternatieve deel één exem plaar aanschafte dat slechts op bruiloften en andere partijen uit de bast wordt gehaald. Maar de alternatieven bleven verder uit de heilige confectie hallen weg. als voorheen. En ze blijven weg. A Wat is eigenlijk een strop das? Een tot onnut siersel in geschrompeld overblijfsel van wat eens het voorhangsel van een tempel geweest moet zijn. En is het hele vege lijf, dat lichaam heet, niet vanouds de tempel van de geest ge noemd? it Het voorhangsel van de tempel is gescheurd maar dat ene smalle strookje is geble ven. De reden, ligt cultuurhis torisch gezien voor de hand. De stropdas is het door de beschaving van eeuwen gecul tiveerde viigeblad dat eertijds het welhaast meest besproken lid van de samenleving placht te bedekken. it Het verdwijnen van 9e stropdas kan ik derhalve toe juichen als weer een beschei den stapje terug naar moeder of eigenlijk vader na tuur. Als het eind van deze ontwikkeling kan men dan ook een wereld vol ongerepte natuur verwachten waarvan de huidige „streakers" wel licht de wat te snelle voorlo pers zijn. •ft Ik flits weg. Met wapperen de strop. MERIJN. NIJMEGEN (ANP) De Nijmeegse politie heeft het onderzoek afgesloten in een oplichtingszaak waarbij is ko men vast te staan dot een lid van de Nijmeegse gemeenteraad een kwalijke rol heeft ge speeld. De 54-jarige invalide afgevaardigde van de bejaar den- en arbeiders partij in de raad van Nijmegen S. blijkt voor meer dan 30.000 gulden advertenties geworven te heb ben ten behoeve van een in een oplage van 100.000 exem plaren te verspreiden invali- denkrarwt „Kom over de drem pel" In werkelijkheid kwamen slechts 12.500 exemplaren van de pers. Hij zou een groot deel van de opbrengst in eigen zak gestoken hebben. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 17