WIM DE KOEIJER UIT AXEL Voorstopper Axel werd „gelukkige pechvogel" Jisservice. uizen Eugène van Dorsselaer is reeds 64 jaar schutter te Sint-Jansteen Credietbank ONDANKS SLECHTE FINANCIËLE SITUATIE ZOMA heeft toch vertrouwen in de toekomst voorschot enhuyze n en Verhuizen, 160 pag uistipsen allerlei wetens- gheden over het kopen en van huizen. Onmisbare jr voor iedereen die aan nderhuis denkt, slechts ƒ1,-af te bij de Amro Bank 3uurt. f J*P.' Verloting Carnaval Enthousiasme nzen is het kje. nuerciag 4 april 1974 AXEL „Zo'n actie van de jongens is natuurlijk fan tastisch. Daar had ik nooit op gerekend. Het kwam als een complete verrassing voor me", zegt Wim de Koeijer, de 27-jarige voorstopper van Axel, de succesvolle formatie van Rudi Steel, die voortreffelijk meedraait aan de top van de derde klasse D. We zetten Wim de Koeijer deze eerste keer graag in het zonnetje in onze nieuwe rubriek „Sport man van de week". Wim de Koeijer kwam in het nieuws door een ongeluk kige aanrijding in Hulst na afloop van de belangrijke wed strijd HVV '24Axel. Axel verloor het duel en De Koeijer nog in gedachten bij de wedstrijd reed terug op weg naar Axel zijn Opel total-loss. De Koeijer, die met zijn vrouw Jenny, zoontje Werner (6 jaar), dochtertje Natasja (3 jaar) en een doch tertje van een collega in de wagen zat was slechts WA verzekerd en dat betekende een „dure wedstrijd" voor de Axelse voorman-timmerman. Gelukkig kwamen de inzit tenden er met wat blauwe plekken af, maar Wim de Koeijer zat inmiddels zonder wagen. En lopen doet hij dan graag op het voetbalveld, maar daarbuiten is het toch een las tige manier om je snel te ver plaatsen. Piet Verpoorte, de Axelse doelman, trainer Rudi Steel en enkele collega's uit het selectie-team van Axel leef den imtena mee met r'onfor tuinlijke De Koeijer. .et idee kwam naar voren om een in zameling te houden onder de eerste- en tweede-elftalspelers en dat bracht al een aardig sommetje op. Voorts werd zondag tijdens de thuiswed strijd van Axel tegen Steen een bliksemyf*rloting op touw gezet, waarvan de baten be stemd waren voor Wim de Koeijer, zodat <Üe weer 2u snel mógelijk over een twee dehands auto zou kunnen be schikken. Garage Kerck- haert, de Opel-dealer uit Hulst, deed er nog een finan ciële schep bovenop door f 250,- korting te geven op wat voor wagen in welke prijsklas se danook, zodat de onfor tuinlijke De Koeijer de toe komst weer optimistisch tege moet ziet. Ue Koeijer: „Dat is pas col legialiteit. Ik vind het gewel dig wat de spelers hebben ge daan voor me. Daar reken je gewoon met op. Ik ben enorm blij, want op deze manier wordt de strop aanzienlijk verkleind. Ik weet nog niet welk bedrag er bijeenge bracht is, ik wacht rustig af. Maar ilk weet nu in elk geval dat ik niet erg lang te voet door het lieven zal hoeven gaan. Wim de Koeijer, die al aan zijn achtste seizoen in het eer ste team van de Axelaars in uctie is, voelt zich door deze geste van zijn medespelers nog nauwer verbonden met Axel. De Koeijer: „Je merkt dan dat je gewaardeerd wordt door je vrienden. Ik sla geen enkele training over. Ik werk er keihard voor. Die trainin gen vallen wel eens niet zo mee, twee keer per week, maar ais je mee wilt blijven draaien in het eerste moet je toch twee keer per week in actie komen. In het begin van de competitie zelfs drie keer. Ik heb het er graag voor over". Voor Jenny zijn charmante echtgenote vormt dat geen en kel probleem. Jenny de Koeij er: „Ik ben zelf ook gek op voetbal. Ik sla vrijwel geen wedstrijd over. Als het even kan ga ik mee. Het is een gezellig stel. Vooral nu ook met Rudi Steel. De vrouwen van de Axel-spelers hebben al een mooie bijnaam voor Rudi Steel „De Peter Post van de voetbaltrainers". De Koeijer die behalve van voetbal ook veel van zeehen- gelen houdt is eveneens inge nomen met de trainingsmetho de van Steel. De Koeijer. „Het is nog een jonge vent. Moder ne opvattingen. Met alle res pect natuurlijk voor Toon van do Velde, die geweldige ver diensten heeft gehad voor Axel. Maar het verschil in aan pak is toch wel duidelijk". Leukste herinnering van Wim de Koeijer aan zijn acht jaren Axel is wel de keer dat hij bijna onder de lat had gestaan in het Zeeuwse elftal, dat vier jaar geleden tegen FC Utrecht speelde. De Koeijer: „Dat was een mooie blunder, van de lei ding van het Zeeuwse elftal. Mijn broer Jo die destijds in het eerste van Axel keepte had eigenlijk moeten worden uitgenodigd, maar in plaats van naar hem had men die invitatie naar mij gestuurd. Zo zat Ik in Vlisslngen op de bank als reservekeeper. Trai ner van het Zeeuwse team was toen Bram de Smit, die mij persoonlijk nog wel kende en pas in Vlisslngen toen hij me zag achter de vergissing kwant. Ik heb die wedstrijd gewoon als reserve op de bank gezeten. Er gebeurde niets. Maar als de doelman zou zijn uitgevallen hadden we wel kunnen lachen denk ik. Ik had nog nooit onder de lat gestaan. De „fortuinlijke pechvogel" Wim de Koeijer hoopt nog lan ge tijd te kunnen meedraaien in het eerste team van Axel. De Koeijer: „Ik zal vechten voor mijn plaats. Na alles wat mijn medespelers nu voor me gedaan hebben ben ik dat wel verplicht ook. lijk die wasautomaat die vaatwas- 'uitrusting. Maar op welke wijze? iriclusie: naarde Nederlandse d overziet is het „een weet" voor u, aliteit van de Nederlandse Crediet- g aflossen,zonderte veel belastte zijn, ekening, een hypotheek, ekeningen, termijn- en klimspaar- safe bij de dichtsbijzijnde vestiging OOSTERHOUT, Heuvel 14, tel. (01620)25558 STEENBERGEN. Markt 16, tel. (01670) 3463 rdnummer 5857, Amsterdam. OUDENBOSCH, Markt 50, tel. (01652) 2116 SLUISKIL, Loui'sastraat52, tel. (01157)401 ST. JANSTEEN „Min stens op iedere zon- en feestdag ga ik naar een schieting, behalve op nieuw jaarsdag", zegt Eugène van Dorsselaer, die op vrijdag 5 april 1974 zijn tachtigste ver jaardag viert en op 15 mei 1974 ook 54 jaren het huwe lijksleven heeft gedeeld met Mathilde de Backer die op 14 december van dit jaar eveneens 80 jaar oud wordt. Het echtpaar woont in een in het jaar 1921 gebouwde eigen woning te Sint Jan steen aan het adres Brouwe rijstraat 66. „Mijn schuttersjubilcum van 60 jaar heb ik reeds een vier tal jaren geleden gevierd", zegt Eugène, „en dit jaar trek ik er dus reeds 64 jaren op uit met boog en pijl om schietin gen op staande wippen en lig gende wippen bij te wonen". Zijn voorkeur gaat echter uit naar de schietingen op de staande wippen. „In on-ze eerste hiuweiajksja- ren, zegt Eugène, had mijn vrouw nogal eens bezwaren, dat ik er elke zondag op uit trok, maar deze bezwaren zijn van lieverlee achterwege ge bleven". De liefhebberij voor het schieten met pijl en boog is niet voortgesproten uit de famdllde van Dorsselaer, maar uüt de fa-malie van die zijde van ziljn vrouw. Haar broers, Dolf de Backer, Pons de Bac ker, Leon de Backer (in Ame rika) en de echtgenoten va-n haar getrouwde zusters, Fiel van <le Broeck en Piet Mor tier, zijn of waren allen ver woede schutters. Met veei plezier kan hij vertellen over de schietingen van voor de Tweede Wereld oorlog toen er nog geen au to's ter beschikking waren om de schietingen bilj te wonen en deze per rijwiel of per pony met rijltuig werden bezocht. „Dat was de schoonste tijd", zegt Eugène, „toen onze socië teit nog gevestigd was bij Ro- za Everaard in de Hemel- straat. Met mijn collega-schut ters: 'Jozef Bleijemberg, de Pi us vain Dorsselaer, Frans Viinck, Frans de Kuiper, mijn heer va-n Helsla-nd, Ca-miel de Block, Si-es Boussen, Bnu-gge- m-a-n en Blieck, bezocht ik per rijtuig de sch'iettiin-gen en we kwamen dan ook nog gemak kelijk thuis, ondanks de vele pinten bier, die werd gedron ken". Hij weet de tijd nog goed te herinneren dat hij zijn eerste schietingen bij-woonde te Ka- pellebrug aan het café van de Witte KadolToén kon men nog bogen en p-ijilen lenen van de sociëteit en was de inleg voor een schieting slechts f 0,30. Zi-jn eerste boog kocht hiij toen voor f 2,50 en een pijl voor 0,20. Nu kost een boog meer dan 100,- en een pijl meer dan f 5,-, terwijl de inleg minstens f 4.50 bedraagt. In zijn schuttersloopbaia-n Is li-ij ook dikwijls succesvol ge weest. Hij toomt met trots de 2 medailles die hij ontving op de Wilihedmi-nasch-ieititnigen te St.-Ja-nsteen. Resp. op 31.8.64 en 31.8.65 schoot hij de laatste vogel op de staande wip, waarvoor hij als beloning deze medailles ontvin-g. Tweemaal was hij ook kondnig van de sociëteit St.-Jon en de derde maal zou hij keizer geworden zijn. Alhoewel hij op deze seh-ieting de komngsvogel trol, kwatn dleze niet mar beneden tuimelen en wist de politie ambtenaar Schelfhout hem voor zijn n-eus af te schieten ein -ging het keizerssch-ap aiam hem voorbij. Meermalen schoot hij op een schiet ing de hoge vo-gël plus een zi j vogel. Eugène is nog zeer vitaal. Als men hem ziet gaan en staan za-1 men hem niet ouder dan 65 jaar schatten. Hij neemt ook deel aan de beja-ar- denschietin-gen. Zo schoot hij vorige week nog 5 kleine vo gels af op een bej-aairdenschie- trng te Sint-Ja-nsteen. Hij is ook te spreken over de huidige gang van zaken in de sociëteit St.-Jan. Een ge weldig actief bestuur en trouw wordt hij door deze of andere leden opgehaald om per auto een schieting te bezoeken. Een geluk vindt hij het dat er verschillende jeugdige leden lid zijn geworden zodat de schutterssport ook bij de jeugd de intrede doet. De West-Zeeuwsch-Vlaamse stichting ZOMA (Zeeuwsch- Vlaamse 'Operette- en Musi cal Amateurs) heeft een wat vreemd seizoen achter de rug. In artistiek opzicht was het tweede seizoen van deze amateurs zonder meer een succes te noemen. De uitvoe ringen van „Eine Nacht in Venedig", die in februari en maart in de Oostburgse schouwburg het Ledelthea- ter werden opgevoerd, wa ren weliswaar niet uitver kocht, maar werden toch zeer goed bezocht. En het publiek was er erg enthou siast over. Van de andere kant zit ZO MA na haar tweede seizoen met een nadelig saldo van f 14.000. Peter de Lijser, voor zitter van het stichtingsbe stuur, verklaart die slechte fi nanciële situatie: „We hebben het afgelopen seizoen met nog al wat pech te kampen gehad. Om een paar voorbeelden te noemen: een van de hoofdrol spelers werd een paar weken voor de uitvoeringen opgeroe pen voor de BB, terwijl een hoofdrolspeelster zich om ge- zondhe!dsredenen terugtrok. We hebben tijdens de repeti ties een andere regisseur ge zocht. Al die vervangers wer den semi-professionals en dat kost natuurlijk aanzienlijk meer geld, dan dat amateurs uit eigen vereniging die rollen spelen. Daar komt nog bij, dat we op zeer ongunstige avonden moesten spelen in het Ledel- tiheater. Met name in verband met het orkest moesten we wel naar de maandag en de donderdag toe. Dat zijn n-u niet direct de uitgaansavonden bij uitstek en dat heeft ons ook zo'n tweeduizend gulden aan recette gescheeld", aldus de voorzitter. Uiteraard Is het bestuur zich gaan afvragen, war men die f 14.000 vandaan moet halen. Door in het zomerseizoen vier opvoeringen in Cadzand-Bad te houden, hoopt men f 6000 bijeen te krijgen. Een verlo ting en wellicht een tussen- eon-cert fnoeten f 2000 gaan opbrengen. Over de resterende f 8000 moet het bestuur zich nog gaan beraden. Dat gaat dan het nieuwe bestuur doen, waarm ook twee mensen van buiten ZOMA zijn opgenomen. Peter de Lijster: „Voor het eerst dit seizoen hebben we twee za-kenüeden van bulten de stichting gevraagd in het bestuur zitting te nemen. Tot voor kort werd het bestu-ur gevormd door drie mensen van ZOMA, plus de dirigent en de regisseur. Wel, die laatste twee zijn natuurlijk vooral geïnteresseerd in een artistiek verantwoorde opvoering, waardij ze er niet zo gauw aan denken of het zakelijk gezien allemaal wel kan. En die andere bestuursleden zijn, net als alle andere ZOMA-men- sen, operetteigekken. Daarom leek het ons verstandig om twee lieden, die niet helemaal gek van operette zijn in het bestuur te halen. Hun taak is te bezien of de wensen van regisseur en dirigent allemaal wel financieel haalbaar z'.in". Die vereniging van operette- gekken ontstond twee jaar ge leden, nota bene op het carna val in Breda. Met enkele vrienden en bekenden trekt Peter de Lijser ieder jaar om streeks vastenavond die kan ten op, en in 1972 werkten die vier zotte dagen zo inspire rend, dat het idee voor een operettegezelschap in West- Zeeuwsch-Vlaanderen geboren werd. Eenmaal terug in Cad- zand plaatste Peter de Lijster een advertentie in de krant en binnen de kortste keren had den zich meer dan dertig lief hebbers bij hem aangemeld. Na een jaar lang wekelijks repeteren kon in maart 73 een aantal succesvole uitvoeringen van Der Zigeneurbaron wor den gebracht. Peter de Lijser: „We hebben n-u zo'n 35 leden, en ze zijn allemaal even enthousiast. Het ;;oitke is alleen, aat van die 35 er maar acht mannen zijn. Hoe dat kom-t weet ik ook niet: er zitten hier in het wes ten toch genoeg koren en der gelijke, dus er zijn genoeg mannen die kunnen zingen. Wij kunnen er nog best een paar gebruiken en ook vrou wen zijn nog welkom Ondan-ks de hierboven ge schetste moeilijkheden, zien de Wiest-Zeeuwsch-Vlaamse operettevrienden de toekomst niet al te somber. In de eerste plaats weet men zich verze kerd van een aantal subsidies voor het komen-de seizoen en bovendien zegt Peter de Lij ser: „Het enthousiasme bij de ZOMA-mensen is er. Maar je moet met vergeten, dat we nu pas twee seizoenen achter de rug hebben. Het publiek groeit en Je merkt, dat je langzaam maar zeker een eigen publiek op gaat bouwen. Maar dat heeft nog wel emge tijd nodig. In ieder geval is n-u al duide lijk, dat we hier in de streek gewaardeerd worden. Wat ik eigenlijk als onze taak voor de komende jaren zie, is om uit te kienen, hoe wij met eenvoudi ger middelen toch een artis tiek verantwoorde uitvoering Kunnen realiseren. Van de ene kant hebben de lerien er nogal wat voor over, van de andere kant moet het publiek een behoorlijk bedrag betalen. Dat betekent dat je iets goeds moet brengen. Daarom moeten we ons afvra gen, of het bijvoorbeeld niet mogelijk is om meer zelf te gaan doen aan kostuums, de cors, rekwisieten en dergelij ke. We moeten dat allemaal eens goed gaan bekijken. Waarbij we dan uiteraard wei voorop stellen, dat het artis tiek niveau ieder jaar hoger moet worden. Dat hopen we te bereiken door cursussen op het gebied van koorzang, be weging, dictie etc. voor onxe leden te organiseren. Nee echt, we hebben veel vertrouwen in de toekomst.".

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13