2,50 69 EIJDEN Canisvliet opnieuw bedreigd MARKT OP KEIZER KAREI PI ETN Gemeentebode Jan v. d. Berge overleden Cadzandse beste biertapster (LoBOgjssitrD De Stem/De Vrije Zeeuvi afvalwater tijdig opgevangen uwen Handelsregister ïtrijd andse Hart- aakt deel eldwijde ganiseert de artweek1974 uw hart •ept de artstichting te geven nten. iroep gedaan jw verstand ren op 50 of op !48 van de artstichting j Woensdag 3 april 1974 stad streek SUN TAFEL- MARGARINE IJSTAART HAM Voorgeleiding verdachte hotelhouder Zuiddorpe Scheepvaart stilgelegd Terneuzen St. Jansteen In zeeland Paasshow in vrijetijdscentrum te Terneuzen Burgerlijke stand 5 1 i 2 PAKJES 3 a 4 personen van 3,75 voor SAPPIGE 100 gram (Van een muter verslaggevers) WESTDORPE Het heelt bitter weinig gescheeld of de Canis- vlietkreek bij VVestdorpe zou wederom de volle laag hebben ge kregen van het afvalwater van de Belgische grensgemeente Zei- zate. Dankzij vooral het Ingrijpen van het waterschap Axeler Ambacht werd dit gevaar op het nippertje bezworen. Gebleken was nl. dat de dieselpomp die het afvalwater van Zelzate via een sloot in het kanaal Genit-Terneuzen I loosde haar taak niet goed I meer aankon. Daardoor dreig- de het vuile water weer via het Reigerskil naar de Canis- vliatkreek te stromen en daar- Imee zou dezelfde situatie zijn ontstaan die vorig jaar aanlei- I ding gaf tot ophefmakende ac ties van de Heemkundige lering Sas van Gent gericht j tegen de „smeerpijp" van Zel- I zate. (van onze correspondent) TERNEUZEN De Terneu- zense hotelhouder F. V. die maandagmiddag werd overge bracht naar Amsterdam om al daar door de gemeentepolitie te worden gehoord in verband met de valse dollaraffaire wordt vrijdag voor de officier van justitie te Amsterdam voorgeleid. (vervolg van pag. 1) Ook vroeg drs. Verburg naar de „formule" van het dat de minister aan de rijks planologische commissie de raad voor de heeft gevraagd over de vaste oeververbinding de. Gaat dit nu alleen in het tracé Kruiningem - of is er nadrukkelijk ook ge vraagd om een advies over het alternatieve tracé bij Ook drs. Y. P. W. van der Werff (WD) hield een plei dooi voor de vaste oeverver binding Westerschelde, waar van hij vond dat belangen van infrastructuur (goede wegver binding) hier hand in hand gaan met belangen van werk gelegenheid. Hij vroeg de be windsman, die volgende week zal antwoorden, of dit de be slissing in gunstige zin beïn vloedt. Over «Ie Oosterschelideptan- nen van de corrunissie-Klaa ses had Verburg vooralsnog lof, al wilde hij zijn definitief oordeel wel laten afhangen van nadere studies. Het moet. in ieder geval zo snel mogelijk duidelijk worden, meende hij welk financieel offer we moe ten brengen voor het milieu behoud, want het alternatief- Kiaasesz kost volgens eerste berekeningen een a anderhalf miljard gulden meer. Ook KVP-semator ir. J. G. Gooden zei positief te staan over de Oosterscheldeplannen van de commissie-Klaasesz. Hij vroeg eveneens naar de financiële consequenties. Voorts wilde hdj weten of het geulenstalsdl in de Wester schelde net ingrijpend zal ver anderen als de Oosterschelde volgens het plan-Kl'aasesz wordt afgeslotens. v-an der Werff (WD) zei over de Oosterschelde, dat de Zeeuwen recht hebben op be veiliging en dat ze eveneens zo snel mogelijk moeten weten op welke wijze die veiligheid gegarandeerd wordt. Zijn oor deel over het plan-Klaasesz wilde ook hij laten afhangen van nadere bestudering. Zoals bekend had dit optre den van de milieubeschermers tot resultaat dat de vervuiling van de Canisvliet een halt werd toegeroepen. I.p.v. in het Reigerskil weed net Zelzaatse afvalwater langs een nieuwe poldersloot naar het kanaal Gent-Temeuzen getransporteerd. Voor de overheveling van de sloot naar het kanaal zorgde een dieselpomp. Deze pomp begon de laatste weken steeds meer nukken te vertonen. De heer G. van de Waa, hoofd technische dienst van het waterschap Axeleram bacht; „De toestand werd wer kelijk kritiek. Van de ene op de andere dag kon die diesel pomp helemaal uitvallen en flan was het afvalwater weer in de Canisvlietkreek terecht gekomen. We zijn toen met het ge meentebestuur van Zelzate gaan praten. Technisch wais] het probleem wel op te lossen, i maar financieel lag de zaak' veel moeilijker. Weliswaar; werd vorig jaar door CRM enj ie provincie Zeeland een kre- diet van f 45.000 beschikbaar' gesteld voor het aanbrengen van een noodvoorziening die de Canisvliet van de onder gang moest redden, maar dit geld is vrijwel opgesoupeerd. De kosten zijn op dit ogenblik op f 60.000 geraamd. Daarvan zou Zelzate de helft voor zijn rekening nemen. Uit onze ge sprekken met het gemeentebe stuur van Zelzate hebben we overigens wel vertrouwen ge put dat Zelzate zijn deel van de kosten zal dragen. Daarop; zijn we overgegaan tot de aan- schaf van een elektrische; pomp als vervanger van de j dieselpomp. Die elektrische pomp werkt nu sinds een week tot volle tevredenheid. De elektrische stroom wordt geleverd dioor de Ebis-centrale in Zelzate en dat is natuurlijk meegenomen. Burgemeester opent markt in Sas van Gent. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT De marktkooplieden konden zich bij de feestelijke opening van de weekmarkt op het Keizer Karelplein in Sas van Gent geen beter weer wensen. Een mild voorjaarszonnetje ver leende een extra fleurig ac cent aan deze eerste markt in een nieuwe omgeving. De nieuwe standplaats van de Sasse weekmarkt betekent een duidelijke verbetering wat beschikbare ruimte betreft ten opzichte van de vorige situe ring in de Sasse binnenstad. Zowel het gemeentebestuur als de centrale vereniging van de ambulante handel toonde zich dan ook bijzonder ingeno men met de verplaatsing van de weekmarkt naar het Keizer Karelplein. „De markt valt hier veel beter op. De algehele indruk is uitstekend. Wij hopen dat deze markt mag bijdragen aan de groei en bloei van Sas van Gent", zei burgemeester drs. W. Dusarduijn in zijn ope ningstoespraak. „We zijn eindelijk in het beloofde land. Hier hébben we volop ruimte om het publiek te ontvangen", aldus de heer L. Mareelis hoofdbestuurslid van de centrale vereniging van de ambulante handel. Hij was he^ gemeentebestuur zeer erkentelijk voor de medewer king bij de verplaatsing van de markt. De plaatsing van de week markt op het Keizer Karel plein geldt bij wijze van proef voor een half jaar. De heer Marcellis bood mevrouw Du- jarduijn als attentie bloemen aan en burgemeester Dusar duijn en marktmeester A. de Vries werden bedacht met een fles geestrijk vocht. Bij de Kaaner van Koophan del en Fabrieken te Terneuzen werden de volgende onderne mingen ingeschreven: A. J. Riemens-Van Es, Hulsterseweg 55 te Axel; Ambulant patates frites-bedrijf. Koffieshop lunch room Passage, Bierkaaistraat te Hulst; Corjjn, Van Ostade- straat 3, Oostburg, markthan- del in souvenirartikelen; fa. A. J. Pladdet-Kostense, School- laan 35 te Biervliet, kleinhan del in schoenen; C. J. Visser, bar Drieschouwen, Kinderdijk 14 te Axel; b.v. voorheen fir ma Muller. Scheldekade 30-311 Terneuzen, expediteurs-, car gadoors-, stuwadoors- en tran- sportbedrijf, benevens het waarnemen van agenturen op het gebied van scheepvaart, handel en transport; fa. Rima, autosloperij. Emmabaan 30 Koewacht bar Laporrouge. Dubbele Poort 2 Huist. Reserve rijkspolitie In het café Het Gemeentehuis (M. de Kok) te Zuiddorpe werd vrijdagavond de jaarlijk se schietavond van de reserve rijkspolitie van de groep Axel gehouden. Onder leiding van opperwachtmeester P. Beun streden de ongeveer veertig aanwezigen om de hoogste plaatsen. Bij de heren waren dat: P. Beun, 2 E. Vermont, 3 F. Leenknecht. De beste da mes schutters waren: 1 me vrouw van Meurs, 2 Mevrouw Van Laere, 3 mevrouw Ver mont. De schieting met de ge- luiksschijf leverde de volgende winnaars op: 1 F. van Taten- hove, 2 mevrouw van Meurs, 3 mevrouw Hamelink. (Van onze correspondente) AXEL Geheel onverwacht is vorige week zaterdag de be kende Axelaar Jan van den Berge op 69-jarige leeftijd over leden. Iedere rechtgeaarde Axelaar kende hem, want de heer Van den Berge bekleedde tal van functies die hem vaak met de plaatselijke bevolking in contact brachten. ONDER de vuurspuwende berg de Etna op Sicilië zijn in het weekeinde in een tijdsbe stek van 24 uur 2*4 aardbe- j vingen geregistreerd, zo heb ben Italiaanse vulcanologen zondag meegedeeld. De drie beste biertappers van Zeeuwsch~V laanderen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Mevrouw Erna de Groot-Pleyte van de Blue Corner in Cadzand heeft In de groep eenmanszaken bij de nationale biertapwedstrij den district Zeeuws-Vlaande ren gehouden in Grand Hotel Rotterdam In Terneuzen, de eerste prijs behaald met 379 punten. Bij de teamwedstrijd gingen de heren Groosman en De Witte van dancing Lam- mensvliet uit Sluis (786 pun ten) met de eerste prijs strij ken. Het aantal deelnemers aan deze biertapwedstrijd bleef met 22 (7 teams en 8 een manszaken) ver beneden de verwachtingen. Mede daardoor] werd veel later met de wed-' strijd begonnen, dan het vast gestelde tijdstip van 14 uur. Ondanks deze tegenslagen kenmerkte de strijd van de biertappens zich door een ge zellige sfeer en een gezonde rivaliteit. De uiterst kritische jury keek met argusogen toe of het gerstenat op de juiste wijze „van het vat" werd ge tapt of uit het flesje werd geschonken. Belangrijke details zoals het spoelen van de gla zen, het afvegen van het flesje bier en het deponeren van de kroonkunk in het daarvoor be stemde bakje telden bij de beoordeling terdege mee. En dan natuurlijk de juiste maat van de schuimkraag, niet te smal en niet te breed. Verdei' werd gelet op de wijze van serveren en. de verzorging vtn kleding en handen. De tweede plaats bij de een manszaken was voor de heer Van Hilst van het Wapen van Zeeland in Axel met 371 punten en de derdie plaats voor de heer J. Pleijte van het Wa pen van Breskens met 366 pun. Nummer twee bij de teams werden de heren Reinkemeijer en Koene van hotel De Schel de In Cadzand met 777 punten en de derde plaats werd bezet door de heer en mevrouw Smoorenburg van bar-dancin-g „Bij Jopie" in Retranehement met 765 punten. Bij een raadsbesluit van 13 december 1938 werd de heer Van den Berg, die kleerma ker was, benoemd tot concier ge van het stadhuis, een be trekking die hij op 1 januari 1939 aanvaardde. Zijn dienst- woninig was toen onderge- j bracht in hel in die tijd nieu we stadhuis. In 1940 kreeg hij zijn vaste aanstelling en op 1 maart 1942 werd hij gemeen- tebode-concierge. Op 1 sep tember 1942 kwam daar nog eens «ie functie van buitenbo de bij. Na de oorlog, op I Januari 1946, werd de heer Van den Berge ook controleur voor de vermakelijkheidsbelasting en In mei van datzelfde jaar deurwaarder voor de plaatse lijke belasting. Hij was een sympathiek, zachtaardig mens die een hekel aan ruzie had, en die het niet zo leuk vond met de dwangbevelen rond te gaan. In januari 1953 werd de heer Van den Berge ook nog marktmeester; een functie die hem in nauw contact bracht met de marktkooplieden. In mei 1958 werd de heer Van den Berge wijkmeester (de verhuizingen in «ie wijken rapporteren aan de afdeling bevolking) en in januari 1964 werden eindelijk al deze ne venfuncties ondergebracht in de aanduiding „gemeentebo de". Na de reorganisatie van 12 februari 1964 verhuisde de heer Van den Berge met zijn gezin uit het stadhuis naar de Beatrlxstraat en op 1 mei 1969 werd hij eervol ontslagen we gens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Om zijn opvolger in te werken bleef hij evenwel nog een half jaar doorwerken. De heer Van den Berge laat een vrouw en twee zoons achter. Vandaag (woensdag) zal het stoffelijk oversohot ter aarde worden besteld. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Dinsdaga vond werd alle scheepvaart verkeer op het Nederlandse gedeelte van het kanaal Gent- Temeuzen stilgelegd wegens olielozing. Na een half uur werd 't vaarverbod opgeheven. De havendienst van Gent (B) kon alleen mededelen dat de olielozing, hetzij door een schip hetzij door een fabriek op het grondgebied van de ge meente Zelzate (B) moet heb ben plaatsgehad. Men kon evenwel niet zeggen wie de olie geloosd had. Diefstal Op de mr. F.J. Haarmanweg te Terneuzen hield de gemeentepolitie dins dag de Terneuzenaar F.B. aan die de in zijn bezit zijnde bromfiets bleek te hebben ge stolen. De eigenaar ervan is tot nu toe onbekend. Ook ver klaarde B. dat hij tesamen met de in Middelburg wonen de F.O. bij de melkcentrale aan de Industrieweg te Ter neuzen 10 kratten met lege flessen had ontvreemd. Bromfiets De bromfiets van L.V. uit Sluiskil die bij garage Visser te Terneuzen werd gestolen is in de haven teruggevonden. Aanrijding Op het kruis punt Zuiidlandstraat - Parallel weg - Guido Gezellestraat te Terneuzen werd het elfjarige meisje M. van de B. toen zij zonder op het verkeer te let ten met haar fiets overstak aangereden door een personen auto bestuurd door de even eens te Terneuzen woonachti ge J. de B. Het meisje liep verwondingen aan «ie voet op. Dronken In de nacht van zondag op maandag werd W. van R. uit Sluiskil op de ver bindingsweg tussen de mid den- en westsluis te Terneu zen door de politie aangehou den omdat hij dronken achter het stuur zat. Tegen hem werd proces verbaal opgemaakt. Muziekkorps De rooms- katholieke harmonie met drumband Klaroenblazertjes en majorettenkorps, uit St.- Jansteen zal op zondag 7 april deelnemen aan de grote „lente cavalcade" in Charleroi in Wallonië in België. Voor de reis naar Charleroi die met twee bussen wordt gemaakt Kan men zich voor donderdag opgeven bij de voorzitter van de harmonie, tel. 2430. De kos ten zijn tien gulden. Voor niet-leden vijftien gulden. V.v. Steen De supporters club van de v.v. Steen houdt op vrijdag vijf april de jaar vergadering in café Sport in St.-Jansteen. De aanvang van de vergadering is 19.30 uur. Feestavond Zaterdag 6 april gaat de stichting Steens carnaval in café Sport de jaar lijkse feestavond houden. Aan deze avond is tevens een etentje verbonden. BERGEN OP ZOOM Roxy 20.00 u.: Jesus Christ superstar a.1. Etcetera, Molenstraat 10a, exposities Teachers-in van Bergenaren en streekgenoten (t.m. 7 april). Dag. van 13.30- 17.00 u. en op vrijd. van 13.30- 18.00 u. en van 19.00-21.00 u„ zat. en zond. van 13.30-18.00 u. Markiezenhof, Steenbergse- straat, expositie Teachers-In (zie Etcetera), t.m. 7 april. Dagelijks van 14.00-17.00 u. GOES Grand 14.30 u.: 66 a.l. Batman HULST Galerie Van Geyt, expositie olieverfschilderijen van Van der Ven uit Zierikzee (t.m. 16 april). KOEWACHT A. de Kind 15.00 u.: jaar- marktachieting. H. de Vliegher-Naessens 20.00 u.: dansavond. KOEWACHT (B) J. de Guchteneire 15.00 u.: Jaarmarktschieting. ROTTERDAM De Doelen (hal) 12.45 u.: koffieconcert met Harold Mar tina, piano. De Doelen (kleine zaal) Pro Arte serie met Han de Vries, Kees de Wijs en Rudolf Jansen. De Doelen (grote zaal) 20.15 u.: Klas siek Staatsballet van Mos kou. Schouwburg 20.15 u.: „De Revisor" door Publiekstheater. Oe Lantaren 20.30 u.: Ca mera Obscura: De zangen van Maldoror, toneel. Luxor Thea ter 20.00 u.: Toon Her mans. TERNEUZEN Museum, Burgemeester Geillstraat expositie „De ontwikkeling van de fotogra fie',' samengesteld door foto graaf Henk Hommers uit Ter neuzen (t.m. 12 mei). Stadhuis Expositie „Met u naar Afrika" (t.m. 24 april). Open op werkdagen van 8.15- 17,15 u„ op vrijd. ook van 19.00-21.00 u., zat. van 14.30- 16.30 u. WESTDORPE Galerie Troutzaerte, Singel 5, expositie Mareike Geys en Jan van Stolk met schilderijen en klein plastiek en keramiek (t.m. 29 april). Di. t.m. zat. van 9.00-18.00 u., zondag van 14.00-18.00 u. Op me. geslo ten. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Op vrijdag (Goede Vrijdag) 12 april, paaszaterdag en tweede paas dag wordt in het vrijetijdscen trum Mannaert (Rotonde nabij Driewegen) te Terneuzen de traditionele Paasshow gehou den. Het vrijetijdscentrum is in belangrijke mate uitgebreid met o.a. zeiljachten, rubberbo ten en buitenboordmotoren. Deze laatste van 2 tot 135 PK. Voorts zal men een groot as sortiment tuin- en balconmeu- belen, grasmaaimachines, licht- aggregaten, motorwaterpom pen met een capaciteit van 15.000 liter per uur (voor b.v. zwembaden) en kampeer- vouwwagens aantreffen. Ten slotte zullen de nieuwste mo dellen auto's (Audi en NSU) worden getoond. IJZENDIJKE Streekmuseum, expositie „Ooggetuigen',' collectie toto's van de Nederlandse Kunst stichting (t.m. 21 april). Geo pend tijdens de weekenden van 14.00-16.00 nur. Vanaf 15 april iedere dag van 10.00-12.00 u. en van 14.00-16.00 u. ZIERIKZEE Burgerweeshuis. Meelstraat 27, expositie Heieen de Gier en Fred van de Berge met schilderijen en gouacnes (tun. 12 april). Werkdagen van 10.00-17.00 u. BRUGGE Stadshallen, expositie Joe goslavische naïeve kunstenaars (t.m. 13 april). BOSCHKAPELLE Onder trouwd: J. Bral en G. Dobbe- laer. CLINGE Geboren: Wen dy dv B. Smet-Van de Velde; Marino zv W. Bolssens-Van Dorsselaar. Ondertrouwd: R. de Koek en B. Bauwens. Overleden: H. Segers, F. de Windlt. GRAAUW Geboren: Mark zv W. van Molen en M. Roels; Michiel zv J. Kipsen- Kindt. Ondertrouwd: J. de Smit en E. Weemaes. Overleden: E. Kindt; E. de Vilder; J. Weemaes. HEIKANT Ondertrouwd: W. de Witte en G. Pilaet. HENGSTDIJK Onder trouwd: W. Rijk en P. Jansen- Verpl anken W. de Bakker en R. Group. KLOOSTERZANDE Ge- horen: Matty dv J. Schipper- Van de Bunder; Danny zv G. Pauwels-De Booy; Edwin zv A. Boenne-Van Rumste. Ondertrouwd: J. de Koster en J. van Maanen; B. Mille- en J. van Maanen ;m B. Mille- naer en J. van Heese; R. Col- paert en J. Jansen; M. van Goethem en B. de Baar. Overleden: A. Asselman; M. Kakebeke; R. Christiaens; R. de Bakker; J. de Waal; M. Mannaert. KOEWACHT Onder trouwd: F. Kind en J. Suy; M. de Munek en M. Wijnacker. Overleden: M. Kegels-Mat- thijs; M. de Block; E. Drabbel; Maessens. LAMSWAARDE Onder trouwd: J. van Damme en R. Bruiggeman. Overleden: S. de Theye. NIEUW-NAMEN Onder trouwd: R. Poppe en M. J. Colpaert. ST-JANSTEEN Onder trouwd: P. Kindt en R. Swin- ne; P. Dierik en G. van Waes- berghe. Overleden: Th. de Cock; J. Steyaert; L. Segers; A. de Buck; D. Weemaes; P. Ver- ket. Overleden: G. de Maayer. STOPPELDIJK Onder trouwd: C. Hamelinek en P. d'Hooghe; T. Peersma en R. Baert. DEN BRIEL is gistermiddag opnieuw ingenomen door de watergeuzen. Een herhaling van de gebeurtenis van 1 april 1572. Precies om halfdrie werd de stadspoort op het Maarland in Den Briel geram meld. Uitgave; Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Editie Zeeland RAYONKANTOREN TERNEUZEN Nieuwstraat 9, tel. 01150-7920 (4 lijneh); HULST: Steenstraat 14. tel. 01140-3751 (3 lijnen); GOES: Klokstraat 1, tel. 01100-8030 (3 lijnen). KANTOORUREN Maandag t.m. vrijdag 8.15 - 12.30 en 13.30 - 17.00 uur. BUITEN KANTOORUREN ADVERTENTIE-EXPLOITATIE Breda Maandag t.m. vrijdag van 19.00-20.00 uur, tel. 01600-22341, zaterdag van 10.00 - 11 00 uur, tel. 01600 - 49900, zondag van 20.00 - 22.00 uur. tel. 01600 - 22341. BEZORGKLACHTEN Zeeuwsch-Vlaanderen tel. 01140-3751 of 01150-6297; Midden- Zeeland 01100 -4944. HUIS AAN SLUITINGEN REDACTIE Chet Zeeuwse redactie: S, C. Augustijn, kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. 01150 - 7920. privé tel. 01150 - 5745; algemeen re dacteur Zeeland: A F Koopman, kantoor Kromme Weele 4, Mid delburg, tel. 01180 - 7764. privé teL 01130 - 7438; redacteur Midden- Zeeland: drs. J Bouwmans, tel 01100-3405. kantoor Klokstraat 1, Goes, tel. 01100 - 8030, privé Colijnshof 35, Goes; redacteur te Terneuzen en Kanaalzone: G van Berkel. kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel 01150 - 7920. privé tel. 01150 - 4866; redacteur W.Z. Vlaanderen: R. van der Helm. Melkweg 40. Oostburg, tel. 01170- 3370; sportredactie Zeeland: T Koomen, tel. 01155-2594. FOTOJOURNALIST ZEELAND C. J. de Boer, Trumanlaan 10, Axel, tel. 01155-2237. ABONNEMENTEN-EXPLOITATIE Inspecteur Zeeland: P. Konings, tel. 01150-6297. ADVERTENTIE-EXPLOITATIE Inspecteur Zeeland: C. Menu, tel. 01100-4316.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 5