XEL VERDEB ScL MATEURTONEEL llN ZEELAND EER IN TREK Rijkspolitie Zeeland zocht wegloper GELD TERUG DE B.B.-CLUB EN „HET RIJKE ROOMSCHE LEEVEN Op visite Halsketting Poppetjes Zangkoortje Sierkippen Beter 5Mensen zijn kassie kijken beu' fc - Hotel International Dierentuin in| St. Niklaas weer open MARKTEN IN KIELDRECHT reuró Minder zacht NV V-vrouwen willen waren huis in Goes lit loitiertroef 0 G.S. NIET BANG VOOR SMOG- VORMING door NETTY VAN ZALINGE a ïM |e) als We pf te het pgen we luto- leten Iheb- van risen kun- |elij- We |iter- de |echt G. ferse vvx dirijgen", aldus de heer den Bosse. „Denk maar aanl weekmarkt, de kleding, l bos, de camping en straks Li nieuwe zwembad. Verder héj ben we verschillende lei; fietsroutes. Er wordt alle nog te weinig gebruik j maakt van de gelegenheid i evenementen te laten opnera. in de provinciale eveneme tenlijst. We gaan verder pr» beren wat meer reclame vo de jeugdherberg te maken er in de wintermaanden h» voorbeeld conferenties te latfl houden. Ook zal er in de nief we informatiegids van A aandacht aan de VVV won geschonken Inng j ge- pno- C. de rice- Jrne- I tien ■veel be- brie ft em is I van rice- pialei puur de als van P. laats |654 en por tiers en lan- jilen con bcht I uit uit fer- :>in- ide |ijn. Ider rees net on- VV eu- eu- ner ook de eu- che te ran jde I ch-| De! is-1 vee er- HULST - Tel. 01140-3453*1 KOFFIETAFELS v.a. 5,9ó| voor BRUILOFTEN MENU'S v.a. 12.50 (Van een onzer verslaggever! ST.-NIKLAAS Het wJ zoo-dierenpark in St.-Niklai is weer nieuw leven ingebt zen. Het park dat een beet uit de gratie van het publit was geraakt wordt zaterd; zes april door de Belgisi minister Willi de Clerq op gesteld. De dierentuin van St.-N. klaas heeft opnieuw een rijt' on gevarieerde verzamel.' van allerlei diersoorten. - z^n„,.er dertig verschiüenc roofdieren, zoals leeuwen, ti gers, poema's, jaguars en b ren. Verder allerlei exotisd vogelsoorten en een kolon, roofvogels. Naast het dierer park is er ook een uieu v speeltuin. (Van een onzer verslaggevers1!! KIELDRECHT De Wal marktkramersvereniging z: oij wijze van proef in Kiel drecht maandelijks een marl gaan houden. Dat zal gebeur op de eerste vrijdag van el- maand. De eerste marktdal wordt gehouden op drie mei. (ADVERTENTIE) DIPLOMEERD >GEMAKER VAT 36-42 BREDA bo - 3 90 24 MTOISE KLOKKEN tar 1750 tot 1800 riginele (geen nieuwe) - intie tie van en handel in (E KLOKKEN ilen voor dezelfde prijs I i een andere. AF 325,— I (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Er schijnt weer behoefte aan to neel te zijn. De mensen zijn -het kassie kijken beu. Dat is ■het hoofdpunt geloof ik Ze willen er gewoon een keertje git", dat voert Fons Pierssene reisseur van de Heikantse Eomedie in Zeeuwsch-Vlaan- deren aan als mogelijke reden voor de opbloei van het Zeeuwse amateurtoneel. Zijn -mening wordt gedeeld door lAu van Noort, cultureel amb- enaar. van de provincie Zee and. Fons Pierssene, die niet zijn ■Heikantse Comedie juist enke le succesvolle opvoeringen van i„Een man van adel" achte" de .rug heeft, merkt verder op dat Ier vooral in Zeeuwsch-Vlaan deren steeds meer amateurt.o- zichzelf in kunnen herkennen", neel verenigingen komen. „Je ziet het de laatste jaren groei- JA Weill t6lt en". Ad van Noort geeft als me dewerker van het Zeeuws centrum voor amateurtoneel nog een aanwijzing voor de plotseling groeiende belang stelling voor zijn tak van cul tuurbeleving: „Er is behoefte aan een soort toneel dat aan dans is dan het allermodernste. Ik geloof diat de mensen daar op afgeknapt zijn. De grote middenmoot wil herkenbaar toneel en diaair heeft het tot op heden toe aan ontbroken". Een belangrijk symptoom ziet hij in het feit dat een groep be jaarden uit Walcheren aan to neel wil gaam doen: „Die me- gen willen miet kijken. Ze wil len zelf diets doen, waar ze Volgens de heer Van Noort kan ook de teruggang in het beroepstoneel een reden zijn voor de groter wordende inte resse in het amateurwerk. Erg blij is hij met het idee dat het amateurtoneel in Zeeland sterk in kwaliteit is gegroeid. Door die kwaliteit krijg je een volle zaai je ziet aan de groep Heer Hendrik' uit 's Heer- Hendrikskinderen en aan het werktheater in Middelburg. Je trekt nu volle zaken en dat was vorige jaren ndiet zo". De door de overheid in Zee land beschikbaar gestelde sub sidies voor toneel vindt Van Noort te laag: „Er moet een uniforme regeling komen voor W Zeeuwse rijkspolitie ingezet bij zoekactie. Vooruitzichten voor donder- I dag en vrijdag, opgesteld door [het KNMI op dinsdag om I 18.90 uur. Zonnige perioden, [mogelijk een lokale bui en I voornamelijk in het binnen- lland iets minder zacht. Weers- I vooruitzichten in cijfers ge- I middeld over Nederland. Voor donderdag: Aantal uren zon: 4 tot 13. Jin. temp.: omstreeks 6 gra- jden. Max. temp.: omstreeks 17 I graden. Kans op een droge [periode van minstens 12 uur: 195 procent. Kans op een ge- [heel droog etmaal: 80 pro- 1 cent. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min. temp.: omstreeks 6 gra- den. Max. temp.: omstreeks 16 [graden. Kans op een droge [periode van minstens 12 uur: 195 procent. Kans op een ge- llieel droog etmaal: 70 pro- l cent. waterstanden DEN HAAG De water hoogten van dinsdagmorgen, meegedeeld door rijkswater- I staat: Konstanz 311 plus 1, I Riieinfelden 234 plus 1, 1 Straatsburg 218 plus 8, Plit- I tersdorf 388 plus 8, Maxau 438 I mm 2, Plochingen 152 min 6, Mannheim 262 min 15, Stein- j bach 134 min 6, Mainz 287 onv., Bingen 159 min 3, Kaub 200 min 6, Trier 313 onv, Ko- blenz 229 min 7, Keulen 205 I min 17, Ruhrort 378 min 11, Lobith 1011 min 7, Pannerden- se Kop 975 min 7. Nijmegen 1 807 min 7, IJsselkop 873 mirr Eefde IJssel 408 min 6, Deventer 280 min 12, Monsin I 5454 min 4, Borgharen 3996 min 36. Belfeld 1180 plus 4. Grave beneden de sluis 507 plus 9. De minste waterdiepten in de vaargeul, vermeld op de Waarschuwingsborden zijn: IJsseikop - Driel 300, Diel - Amerongen 290 centimeter. hoogwater Morgen, donderdag 4 april Bergen op Zoom .35 cn 14.05 Hansweert 0.51 en 13.29 Terneuzen 0.18 en 12.57 Wissingen 12.24 Wemeldin-ge 1.25 en 13.55. (Vervolg van nae. 1) Maandagmorgen waren de weggelopen jongens van de geslo ten Amsterdamse tuchtschool het Lloyd Hotel overgeplaatst naar Zeist, waar in groepsverband een persoonlijkheidsonder zoek zou plaatsvinden. De jongen uit St.-Jansteen was daar ge plaatst in opdracht van de Middelburgse kinderrechter. In tegenstelling tot het Lloyd Hotel, is Eikenstein een open inrichting. De bewoners krijgen alle kansen om weg te lopen. Volgens een verklaring van de directie van het obser vatiehuis waren de jongens 's middags na hun aankomst in Zeist opgevangen door de psy- (Van een onzer verslaggevers) GOES De vrouwenbond NVV afdeling Goes is van me ning, dat er in Goes een wa renhuis dient te komen. De Goese vrouwenafdeling heeft dit schriftelijk te kennen ge geven aan burgemeester en wethouders als reactie op de intentieschets Goese binnen stad. De NVV-vrouwen stellen in hun schrijven, dat een waren huis grote aantrekkingskracht heeft voor de mensen uit de regio. Als tweede argument geeft de vrouwen-afdeling, dat naast een goede accommoda tie voor de culturele instellin gen een goed koopcentrum voor de huisvrouw van groot belang is. (ADVERTENTIE) cho-logen en groepsleiders van de inrichting. De directeur had de nieuwkomers bij di gele genheid gewaarschuwd niet weg te lopen. ,,'s Avonds", aldus de direc tie van Eikenstein, „was de Zeeuwsch-Vlamirug nog gesig naleerd op het voetbalveld van het observatie huis. Later had men hem gezien in de kantine. Tegen acht uur was hij samen met de Dordtse jongen verdwe nen". Onmiddellijk werd alarm geslagen, waarna de klopjacht begon. Nog voor de jongens gisteren werden aangehouden verklaarde de directie niet de indruk te hebben dat ze ver zouden komen. „Ze hadden 's middags zakgeld gekregen, een bedrag van drie gulden zestig per persoon, het rant soen voor vier dagen". Giste ren werd rekening gehouden met de mogelijkheid dat de Zeeuwse delinquent zou pro beren terug te keren naar zijn oude omgeving, zodat met na me de Zeeuwse rijkspolitie met veel materieel en man kracht deel nam aan de speur actie. Het is de bedoeling dat beide jongens teruig worden gebracht naar het observatie huis, omdat men wil starten met het persoonlijkheidsonder- Zbek Aldus een verklaring van de directie van Eiken stein 1 Costa del Sol 15 dg. v.a. 367.- Tunesië 15 dg. v.a. 481.- Prijzen excl. brandstoftoeslag. Vraag de zomerreisgids bij uw reisadviseur of bij Eindhoven - Rechtestraat 56, Tel. 040 - 6 9211 Amsterdam - Heiligeweg 44, Tel. 020 - 6 51 ^FitVli Fit Vliegreizen B.V. Den Haag - Wagenstraat 86, Tel! 070 - 18 01 36 de subsidiëring vam het ama teurtoneel. We gaan daarover met de gemeenten praten. Zo als de situatie nu is, is cultuur in Zeeland nog altijd een sluitpost. Alles wat ze erover hebben, i:s w-at er over is, en diat is meestal niets. In Zee land komt nog altijd eerst de welvaart en dan het wel zijn". In Zeeland zijn op dit mo ment zo'n veertig toneelvere nigingen die staan ingeschre ven bij het Zeeuws centrum voor amateurtoneel. In Ze-euwsch-Vlaanderen zijn er vrij veel actieve verenigingen. In Middelburg en Vlissigen zijn er respectievelijk het werktheater Middelburg en de ZeeuWse Comedie. Verder zijn -er op Tholen nog enkele clubs die regelmatig toneelstukken opvoeren. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedepu teerde Staten van Zeeland achten het niet waarschijnlijk, dat de gassen, die zullen ont snappen uit de verbrandings oven van Dow Chemical te Terneuzen. zullen bijdragen tot smogvorming. Het college kan daarom dit bezwaar niet on derschrijven. dat mondeling was gemaakt tegen de uitbrei ding van Dow Chemical te Terneuzen door mevr. A. Vaas-Van Oven namens de Vereniging Milieuhygiëne Zee land. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben zoals gemeld aan Dow twee vergunningen verleend voor uitbreiding vain haar fabriek te Terneuzen. Een vergunning op grond van de wet luchtverontreiniging en één op gronid van de hinder wet. Het gaat hier om de bouw van een oven voor de verbran ding van gechloreerde koolwa terstoffen. Mevr. Vaas had hiertegen verder het bezwaar gemaakt, dat in het verzoek van Dow voor de bouw hier van de gegevens ontbraken van de uitstoot van stoffen van de gehele inrichting. Het college van Gedeputeerden zegt daartegenover, dat de wet op de luchtverontreiniging niet eist dat een totaal overzicht wordt gegeven van alle eerder verleende vergunningen krachtens de hinderwet. Aan de vergunning wet luchtverontreiniging is de voorwaarde verbonden dat de installatie uitsluitend mag worden gebruikt voor de ver branding van afvalprodukten uit het chlorotheneproduktie- proces. De verbrandingstempe- rat-uur moet tenminste 1200 graden celsi-us zijn. Aan fos- geen mag niet meer dan 10 milligram per uur naar buiten komen, terwijl deze maxima voor chloor 10 gram per uur en voor zoutzuur 1 kilogram per uur bedragen. Deze uit worpen en de uitworp van koolmonoxyde en stikstofoxy- de moeten eenmaal per maand worden bepaald. De uitkom sten hiervan moeten worden gemeld aan provinciale water staat. De restgassen uit de ovën moeten in de atmosfeer worden afgevoerd op een hoogte van tenminste 30 meter boven het maaiveld. (Vervolg van pagina 1) De heer Van Eeden en zijn dochter hebben tenslotte vier dagen buiten hun schuld om in arrest gezeten en het va- kantieplezier is grondig bedor ven. „Dit soort eisen is niet gebruikelijk in Nederland dacht ik, maar zijn geld krijgt hij zonder meer terug. Ik zou niet anders willen. Zo gauw hij terugkeert uit Amerika zullen wij contact met hem opnemen. Bij latere transacties in Wemeldinge is 1 men niet meer op valse dollars gestuit. Bestudeerd wordt thans of de schade die de bank heeft gele den bij de verzekering ver haalbaar is onder het hoofd stuk fraude. Q De Bejaarden Borduurclub vam 's Heerenhoek aan heiwerk. Als de dames van 's-Heerenhoek zondags naar de kerk gaan dan loopt er voor een kapitaal op straat. Maar het moet gezegd, dat het dan ook een vorstelijk gezicht is. Want waar vind je in Zeeland een gemeenschap waar nog zoveel vrouwen in historische klederdracht rond lopen? Jawel u hebt het juist geraden in 's-Heerenhoek op Zuid-Beveland. Tachtig dames tonen dan dagelijks het verleden en allemaal lijken ze met elkaar te ijve ren wie de mooiste is. Je zou het bijna niet geloven, als je het niet met eigen ogen kan zien. Een bezoek aan de B-B.-Club van 's-Heerenhoek lijkt daarvoor de beste ge legenheid. Een afspraak met de huis houdster van mijnheer pas toor was snei gemaakt, 's- Heerenhoek heeft ruim 2000 inwoners en op zo'n vijftien gezinnen na is heel 's-Hee renhoek katholiek. Midden in het dorp staat een kapitale kerk die het middelpunt vormt van de hele gemeen schap. „Op zondag krijgen we gemiddeld zo'n 1200 mensen in de kerk", vertelt pastoor C. Kroon heel trots. „We hebben hier vijf koren, die veelvuldig in de kerk optreden. Half augustus be staat de parochie 175 en de kerk honderd jaar". Er wordt gesleuteld aan een marathon feestprogramma, waarin luim en godsvrucht elkaar zullen afwisselen. Er mag nog ei genlijk niet over gepraat worden, maar de bevolking loopt al te gniffelen bij voor baat. Maar nu even terug naar de B.B. Club. Je zou er heel wat van denken, maar die letters staan voor Bejaarden Borduurclub van 's-Heeren hoek met als leidster me vrouw Kommertje Raas-de Korte. De huishoudster van .mijnheer pastoor Katrien Keizer, ook een vijfenzestig plusser, loopt, als ik binnen kom, al te zwoegen met een ketel koffie. Het gekakel en gelach van de dames komt me van verre tegemoet. Mijnheer pastoor heeft de vergaderzaal van de pastorie welwillend afgestaan aan de wekelijkse bijeenkomsten van de BBC Op de drempel staand overzie ik het kleur rijke geheel. Opvallend zijn de glimmende lichtblauwe kapjes van de dames in kle derdracht. De zes rijen dikke bloedkoralen met de kostelij ke gouden sloten. De prachti ge gekleurde beuken met de veelkleurige, in kunstige plooien gespelde doeken. De overmuts van kant, die de dames het specifieke katho lieke accent geven, hebben ze thuis gelaten. Uiteindelijk is het maar een doodgewone doordeweekse dag, als ik op bezoek kom. Ik~mag de ketting passen van de 77-jarige Johanna Visser. Even later wordt me de halsketting van mevrouw Westdorpe overhandigd. De verzamelaars zouden water tanden van zoiets moois. Met gepaste eerbied leg ik ze rond mijn hals. Met de kle ren die ik draag harmonieë- ren ze helemaal niet en me vrouw Westdorpe zegt: „Die naagelakke staet nae niks bie die -bloedkoraele!Ze heeft nog gelijk ook. Ik haast mè om de kostbaarhe den terug te geven aan de eigenaresse. Kommertje Raas, u weet wel de leidster van de groep vertelt, dat de meeste dames nooit zonder die ketting lo pen. Ze hebben doordeweeks dan de daagse kralen wel aan, die zijn minder royaal maar toch ook mooi. Zonder die kralen voelen ze zich ka le kippen. Terwijl ik zit te passen laat mijnheer pastoor, die er inmiddels gezellig bij is komen zitten, een oude foto circuleren waarop een groot aantal mensen zich geschaard hebben om een ion,ge priester Ze staan on der een boog waarop staat Hulde aan den Jonge Pries ter". De oehs en a's zijn niet van de lucht. Er moeten poppetjes be steld worden voor de hand- werkclub en mijnheer pas toor spit de prijslijsten voor. „Voor 59 cent heb je al een aardig popje, maar dan heeft hij geen haar", roept hij naar de dames. „Dat geeft niks", wordt er geantwoord. „Daar verzinnen we wel wat op", intussen heeft Kommertje Raas een grote voorraad arti kelen voor de dag gehaald. „Allemaal door de dames ge maakt' zegt ze. Ze zijn be stemd voor de jaarlijkse fan cy fair. De helft van de op brengst is voor de missie. Een derde voor een goed doel, eenderde voor aanko pen. Op de kast staan drie pop pen gekleed in Zuidbeve- 1 and se dracht. Dat is een specialiteit van de dames. Maar het is wel eén dure hobby. De kledinig van de poppen wordt vaak gemaakt van originele Zuidbevelandse kleren. Nieuw is de stof. bij na niet te betalen. De gouden tippen en de spelden, de kra len en de sloten van de ket tingen zijn nagemaakt en dat maakt de hele zaak zo duur. De dames zijn dan ook vre selijk blij, als er authentieke kleren worden afgestaan aan de club. De poppen zijn erg in trek. Veel bewoners van 's-Heerenhoek willen de her innering aan de oude kleder dracht zoals moeder ze droeg bewaren. Zelf piekeren ze er niet meer over om de kle derdracht te dragen. „De vrouwen beneden de zestig voelen er niets meer voor Wordt ons van alle kanten gezegd. Uit de dames borduurclub is ook nog een zangkoortje geformeerd. Ze voelen niet veel voor een verzoeknum- mertje, maar na enig aan dringen wordt het bejaarden lied aangeheven. Aanvanke lijk een beetje schuchter, maar als een van de dames de woorden blijkt te kennen, wordt er hard mee getrala- laad. Als ze komen bij „Hier is geen hoogmoed of afgunst in het spei, we zijn AOW-ers dat weten we wel" wordt er uit volle borst mee gezongen. „De een krijgt niet minder de ander niet meer. En iedere maand brengt de post het ons weer". Met moed en volharding dan voort op het pad. Dal voor ons zo menig bejaarde be trad. Ons lot is te benijden, ons uitzicht is schoon. Want straks op het eind wacht ons bliidschap en kroon. Zo gaan wij voorl op ons pad onver vaard. We kunnen nog heel veel, ook al zijn we bejaard. De zwakken en zieken, we staan ze steeds bij. Zo ma ken we ook anderen geluk kig en blij!" Het Heilig Hart beeld in de hoek. lijkt bij deze woorden rijn glimlach te verdiepen. „Vinden jullie ook werkelijk, dat jullie het veel beter heb ben dan uw ouders vroeger?" wil ik weten, „Ja wis en waarachtig'wordt er van alle kanten geroepen. „Wij hebben geen zorgen. Onze ouders moesten werken tot ze er bij neervielen. Bij ons is het beulen met 65 afgelo pen. „We hebben nu tijd voor leuke dingen zoals deze handwerkclub", zeggen ze. „Vroeger moesten de vrou we alle sokken breien. Tijd voor handwerken hadden ze niet'vertelt Kommertje. „Er waren er bij die nog moesten ieren haiken". Kommertje zelf is ook een verhaal apart. In haar eentje bracht ze haar zes kinderen groot. Haar man, een rijkspo litieman overleed op zeer jonge leeftijd. Ze bleef ach ter met zes heel kleine kin deren. Ze zijn allemaal goed op hun pootjes terechtgeko men, Mijnheer pastoor roept over tafel: „Kommertje hield nog wel eens van een geintje. Op een dag waren wij, met de kaj otters aan het kampe ren. Japie Raas een boom van een vent van 18 jaar, de zoon van Komkommertje, vindt in zijn plunjezak een babydoll in plaats van een ordentelijke herenpyjama. Voor mij heeft zijn moeder hem dat geflikt! Japie is de hele verdere vakantie het mikpunt van de groep geble ven", galmt mijnheer pas toor nog naglunderend over tafel. „Kijk even naar de pastoor zijn sierkippen", zegt een van de dames, „en zeg er eens wat van". De tuin doet me denken aan het heerlijke Roomsehe Leeven van vroe ger. Als je met pa en moe, keurig opgedoft naar Heer oom mocht. „Denk er om, dat je met je vingers van de appelboom afblijft en dat je de kippen van Heeroom niet opjaagt," werd je steevast meegedeeld, aLs je de tuin werd ingestuurd. Maar Heer oom zelf was heel anders. „Plui gerust een appel, als je zin hebtzei hij altijd tegen ons. De waarschuwende blik ken van j>a zorgden er wei oor, dat je de appels maar liet voor wat ze waren. Maar toch heb ik genoten van mijn bezoek aan 's-Heerenhoek. Het kruisbeeld aan de muur. Het H. Hartbeeld in de hoek. Het rotsvast godsgeloof van de bejaarde bezoeksters. Even leek het er op of ik weer thuis was!! Mijnheer pastoor wrijft vergenoegd in zijn handen. eindredactie: w rein v. d. helm

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 3