Molenmuseum kost negentien mille M. IN 'E Raadslid in wethouder teleurgesteld V.V.Y. AXEL GROEIT VERDEi GEMEENTEWERKEN HULST HEEFT PLAN AL KLAAR Mensen Heikan tse Comedie met succes blij Voormalige lantaarnopsteker 40 jaar bij gemeente xy€? HULST Wj.J4.ScL m mm stad Koewacht Tentoonstelling Eigen Kunst Vogelwaarde Sas van Gent WAmS HET ADRES Rommelmarkt in Stoppeldijk Hotel International Dierentuin u St. Niklaas weer open MARKTEN IN KIELDRECHT reuró [Minder za ïoensadg 4 "P" Woensdag 3 april 1974 (Van een onzer verslaggevers) HEIKANT De Heikantse Comedie is gelukkig. Toen maan dagavond na afloop van William Sommerset Maugham's blijspel „Een man van adel" door spelers en regisseur werd gefilosofeerd over het succes van twee ijzersterke voorstellingen, zakte de spanning uit de benen. Die spanning had bijna zes maanden geduurd. Zo lang kan het soms aanlopen voordat een moeilijk drie-bedrijfs kostuumstuk klaar is voor de publieke toets. Tweemaal zag een uitver kocht huis de prestatie van de Heikantse Comedie. Het dorps huis stond tweemaal bol van Schieting Aan de zater- dagmiddagsehieting in café P. van Steen in Belgische Koe wacht, namen achtenzestig schutters deel. De uitslag is als volgt: de hoogvogel werd geschoten door R. de Weert uit Koewacht. De eerste zijvo gel was voor D. van Preenen uit Hulst, en de tweede voor Bea van Himsit uit Koewacht. De eerstvolgende schieting bij P, van Steen is op zaterdag 6 april. Aan de zondag gehouden af- scheidsschietinig bij R. Clap- dorp in Koewacht werd door negentig schutters deelgeno men. Uitslag: hoogvogel V. de Schepper uit Moerbeke, Eerste zij vogel Jo Hense uit Axel, en tweede zijvogel Om. Saman uit Koewacht. De meeste klei ne vogels, vier stuks, waren voor L. van Goethem uit Hei kant. De Troubadour rn café „De Troubadour" in Clinge is te biljartclub „De Trouba dour" voor de tweede maal van start gegaan met een han- dicapcompetitie. Na afloop van deze competi tie wordt besloten of zal wor den deelgenomen aan wed strijden met andere clubs. De uitslag van de eerste vier partijen is: H. de Cock wint met 41 caramboles van W. Romgens met 35 carambo les. R. Willaert wint met 60 caramboles van F. Pardon met 53 caramboles. F. Ras wint met 60 caramboles van P. Bol- sen met 38 caramboles. J Ivens wint met 75 caramboles van R. de Vos, die niet kwam opdagen. het applaus. De medewerkers hoorden het tenminste naar zij zeggen nog lang nasuizen. Misschien waren het de fraaie negentiende-eeuwse kostuums, misschien de speelse sfeer van het s-tuk, of misschien was het gewoon het enorme enthousi asme van de spelers, waaraan het succes te danken viel. In elk geval hadden de acteurs en actrices een paar uur na het vallen van het doek al heimwee. „Het ging zo lekker, je zou wel altijd willen blij ven spelen. Het was een heer lijk blijspel". Het was d-e eer ste maal in de tienjarige, ge schiedenis van de amateurto neelvereniging dat op een der gelijke wijze werd uitgepakt. De leden hadden bewust geko zen voor het opvoeren van een duur stuk in plaats van te recipiëren. Het werd een feest- uitvoering die klonk als een klok. Sommerset Maugham schreef scherp en onderhou dend toneel, met genoeg mo gelijkheden voor de spelers een eigen lijn te volgen. „Eén man van a-del" ver haalt van een complexe ge schiedenis. waarin in een Franse badplaats een Engelse familie, een Spaanse hertog, en een Frans grafelijk echt paar centraal staan. Persoons- erwisseling en net daaruit voortvloeiende gekrakeel, to-t bijna duels op de degen toe, werkt regelmatig op de lach spieren. Maar oo-k Maugham's fijne spot krijgt in het blijspel alle kansen. Jammer alleen dat men moest werken met een beroerde vertaling. Lange, ingewikkelde zinnen, waar sommige van de spelers toch n-u en dan moeite mee hadden.! Maar het liep al met al meer dan goed af. De Heikantse Co medie krijgt het nu pas echt druk. Op zondag 21 april neemt het gezelschap deel aan het eenakterfestival Speelspie- gel '74. De repetities voor dat situk moeten echter nog begin nen. Gezien de opmerkelijke ervaring die de Heikantse ac teurs en actrices blijken te bezitten, zal de eenakter er op tijd geheid inzitten. (Van een onzer verslaggevers) HULST „Ik heb zoveel heimwee naar de molen, dat ik straks als de stadsmolen museum wordt, heel graag mensen wil rondleiden en alles demonstreren. Als ik er langs loop, dan moet ik kiiken. Nee, als ik er toen financieeel beter had voor gestaan, had ik de molen nooit aan de gemeente verkocht". Augustein van Ilelsland, nu 6G jaar, wordt weemoedig als hij terugdenkt aan de veertig jaar die hij als laatste Hulster „mul der" heeft doorgebracht in de 26 meter hoge stellingmolen aan de nieuwe weg. De heer Van Heisiand', sinds 1970 toen zijn maalderij in de Korte Bellingstraat in Hulst werd gesaneerd, ambteloos burger, krijgt zijn zin als hij wil dat zijn molen voor het nageslacht blijft behouden. De dienst gemeentewerken heeft al een raming gemaakt voor het inrichten van de stadsmolen tot museum. Naar (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE Iin het dorpscentrum te Vogelwaarde wordt op vrijdag 19 april de tentoonstelling „Eigen Kunst 1974" geopend. De opening vindt plaats om half acht en zal verricht worden door de heer W. D. Lambert, wethou der van jeugd- en sportzaken van Hontenisse. Op de tentoonstelling zijn allerlei werkstukken te zien die de dorpelingen van Vogel waarde zelf gemaakt hebben. De openingstijden van de ten- toonstelling zijn: 19 april van j 20.30 tot 22.00: 20 april van' 14.00-18.00 en van 19.00-22.00;! 21 april van 10.30-12.00; 231 april 14.00-18.00 en van 19.00- 22.00 u. Biljartfeest De biljartver eniging het Groene Laken in Sas van Gent hield een feesta vond in zaal Reseda. Na de maaltijd was er- gelegenheid voor een dansje en werd een biljartprijskamp gehouden. Eerst.e werd H. Hellebrand. 2 E. de Clerq en 3 W. Schef- fer. De dobbelwedstrijd. voor de dames werd gewonnen dooi mevrouw Van de Bergen. Demonstratie Het drum-, trompetters- en majoretten korps The Arno's uit Sas van Gent geeft zaterdag 6 april een demonstratie tijdens de „eierenkoers", die in samen werking met de stichting soci aal - cultureel werk Sas vap Gent wordt gehouden. schatting zal dat negentien mille gaan kosten. Er wordt op het ogenblik nog gestu deerd op de vraag hoe de zaak financieel rond -kan worden gemaakt. Er zal waarschijnlijk een subsidie aan te pas moe ten komen. De gemeenteraad moet eerst en daarna het col lege van Gedeputeerde Staten groen licht geven voor de plannen. „De Hollandse Molen", vere niging tot behoud van molens in Nederland vroeg de ge meente Hulst van haar molen een museum te maken. Van de 950 molens in Nederland, zijn er slechts zeventig nog in be drijf of bedrijfsklaar te ma ken. De stadsmolen van Hulst werd door de vereniging zo goed bevonden, dat men alles in het werk wil stellen de korenmolen te conserveren. De inrichting is sinds de heer Van Heisiand de molen verliet, niet veranderd. De hele maalinstallatie, compleet met het houten rad op de vierde „zolder" waar mee de wieksnelheid geregeld werd, is er nog. In de dikke houten assen, wielen en bal ken sitaan de namen van de oude molenaars gekerfd. Het ls er nog stoffig', de vogels hebben er hun intrek in geno-j men en nogal wat laten vallen. Dat zal misschien dit jaar ver anderen. De inrichting van de molen tot museum brengt met zich mee dat er opgeruimd dient te worden. Beneden, ko- mep de zware molenaarswerk tuigen te staan. Tevens wor den er toiletten aangelegd. Op de eerste „zolder" zijn tafels en vitrines geprojec teerd, waarin boeken en pla ten worden tentoongesteld. Het materiaal wordt geput uit de collectie van de stichting stad en landschap in Rotter dam. De bovenste verdiepingen zuilen nagenoeg niet .veran derd worden, omdat daar het mechanische gedeelte is ge huisvest. Het ligt in de bedoe ling de molen regelmatig te laten draaien. Daarvoor denkt de gemeente enkele mensen te laten opleiden. Proefdraaien kan al voordat het museum erin gevestigd wordt. Op 11 mei is het molendag in Neder land en dan zal oo-k de Hulster stadsmolen haar wieken naar de wind keren. De heer Van Heisiand zal er besldjst bij zijn. Mi. Eeuwenoude techniek van dichtbij. In het luik de heer Lam bert. vVan een onzer verslaggevers) AARDENBURG „Vanavond ben ik weer een desillusie rijker geworden. Gebleken is dat het woord van een wethouder niet zwaar weegt en ik hoop daar in de toekomst mee rekening te kunnen houden". tijde uitgestapt en ik vind dat zo'n commissie geen duiventil is. Dan weer erin, dan weer eruit. Als men eenmaal een dergelijk besluit genomen heeft moet men niet meer te rugkeren", zo zei hij. De heer Paridaen vond dat men in een democratie echter best op zijn standpunt kon te rugkomen. Het voorstel van de heer Standaert werd onder steund door de beren Pari daen. Van Bellegem, Ferket en mevrouw Rijckaert, die bij stémming de vijf voorstem mers bleken te zijn. De heer De Clerck wees er op dat de Eedese raadsleden de kans hebben gehad in de commissie te blijven zitten en vond dat pas na de verkiezin gen herziening van de samen stelling van de commissie aan de orde moest komen. De hui dige commissie is thans sa mengesteld uit een raadslid uit Eede, de heer Buijck en een aantal niet raadsleden uit de kern Eede. Voordat de raadsvergadering begon bood de heer J. Rosseel, president-kerkvoogd van de Sint-Baafs, het gemeentebe stuur een eigenhandig ge schreven boekwerk over de geschiedenis van zijn familie aan. Het boekje was bestemd (Van een onzer verslaggevers) HULST Een man die vooral de oudere Hulstenaars nog zullen kennen als „Ber nard van 't gas", is binnen kort veertig jaar in dienst van de gemeente Hulst. „Bernard van 't gas, bij de burgerlijke stand bekend als Bernard van Laare, is op het ogenblik bij de gemeente in dienst als bui tendienst-ambtenaar bij socia le zaken. Op een mei 1934 trad hij in gemeentelijke dienst als leerling-fitter-meter- opnemer met als nevenbaan tje lantaarnopsteker. Als zeventienjarige begon hij met het nazien en opne men van gasmeters en het af rekenen van kwitanties. De rest van de tijd was hij fitter In de vroege ochtenduren zorgde hij ervoor dat de 150 gaslantaarns in Hufet werden gedoofd, 's Avonds stak hij ze bij toerbeurt met enkele colle ga's weer aan. De heer Van Laare vertelde ons hoe dat ginig: „Een gedeel te van die lantaarns was auto matisch. Je moest ze toch wel controleren of het waakvlam- metje met uit was gegaan. Dat lag aan de wind. We doofden ze altijd met een lange stok". Maar niet alleen Van Laare en zijn collega's doofden de lan taarns. Dat deden ook smok kelaars die in de donkere uren de grens overkwamen. Van Laare zelf was dan meestal nooit zover uit de buurt: „De voorman ging dan kijken waar de commiezen stonden. Als ik een smokkelaar zag, dan ritste ik met m'n stok over de ste nen en dan wisten ze dat het goed volk was. Het waren ar me mieters. Ze kwamen ook langs de gasfabriek waar ik stoker was. De commiezen stonden vaak zich te warmen in de fabriek. Als ze er waren dan zetten we een deur open Dit zei gisteravond een fe-j leurgesteld raadslid Standaert j tijdens de raadsvergadering in j Aardenburg, toen een motie j van hem om de huidige advies-1 commissie toewijzing woning- j wetwoningen Eede op te hef-| fen en te vervangen door eenj commissie waarin alle Eedese: raadsleden zitting hebben. Dej huidige commissie was naar; zijn mening te veel op één i leest geschoeid. In de toelichting op zijn mo tie had de heer Standaert erop gewezen dat in een telefoon gesprek wethouder J. van der Bliek hem had toegezegd een voorstel in deze richting te steunen Uit een schrijven aan de raad bleek echter dat het Aardenburgse college unaniem van mening was dat de huidige (tussentijds tot stand geko men) commissie gehandhaafd moest blijven tot na de ver kiezingen. Als argumenten voerde het college onder meer aan dat de commissie slechts sporadisch bijeenkomt en dat dit zeker voor de verkiezingen niet meer het geval zou zijn. Wethouder Van der Bliek zei het nog steeds te betreuren dat voor Eede niet een com missie bestond zoals voor Aar-I denburg, waarin alle Aarden-j burgse raadsleden zitting heb-i „JJIU ben. „Men i" er echter tussen-: VOOI het archief, zoals de heer Rosseel zei. Burgemeester drs. W. Lockefeer dankte de schrijver en zei dat de sfeer j in Aardenburg er wel goed moest zijn gezien het feit dat; de^familie Rosseel er eeuwen j heeft gewoond. „Het feit dat ui op uw leeftijd nog een derge lijk karwei geklaard hebt be wijst dacht ik, hoe gezond het in Aardenburg wonen is", al dus de burgemeester. Oud-lantaarnaansteker Van Laare met op de achtergrond een oud model lantaarn. en dan wisten de smokkelaars dat ze er waren. Dan keken ze dubbel uit". De oud-lantaarnopsteker heeft vaak dienst gedaan als invaller stokeT: „Als er een ziek was soms wel zes maan den. Je stond achter het vuur voor het halve loon van de eigenlijke stoker en dat stuitte ook wel eens". Als 's avonds het gas uitviel of de meter was ergens kapot dan werd Van Laare geroepen. Hij heeft het ook eens meege maakt dat bij het solderen een meter uit elkaar klapte, omdat ie niet goed was: „De ene helft van m'n gezicht was vuurrood en de andere helft was wit van de schrik". Bij het kwitantie ophalen gebeurde het volgens Van Laare nogal eens dat de men sen niet konden betalen. Dat was voor de oorlog: „Als het moeilijk ging en je kwam vijf keer voor niks aan de deur dan verscheurde ik de kwitan tie en betaalde ik zelf die zevenentwintig cent". In '66 toen het gemeentelijk gasbedrijf ovea- werd gedaan aan de Zegam, is Van Laare bij sociale zaken terechtgeko men. Hij heeft nog wel eens gesolliciteerd bij het Krui- ningse gasbedrijf: „Ik wilde er wel naar toe, maar m'n vrouw, die zei: ik prakkizeer er niet over Da's ook een echter Hul- sterse". Zodoende is Van Lgare bij de gemeente Hulst in dienst gebleven en dat zal wel zo - lijven denkt nij. Hij heeft het er wel naar zijn zin. Ook twee van zijn drie dochters werken er. Desondanks vindt hij de tweeëndertig jaar bij het gasbedrijf nog het leukst. „We hebben veel hard moeten werken en veel kou geleden, maar toch was het altijd ple zierig". (ADVERTENTIE) VOOR EEN GOEDE BRIL EN EEN GOED UURWERK (Van een onzer verslaggevers) STOPPELDIJK Op twee de paasdag vindt er in de oude kleuterschool aan de Ra penburg in Stoppeldijk een rommelmarkt plaats. Deze rommelmarkt wordt georgani seerd in het kader van de vastenactie. De spullen die te koop zullen worden aangebo den zijn bij elkaar gebracht door een aantal jongelui uit Vogelwaarde. De rommel markt in Stoppeldijk zal geo pend zijn van 14.00-18.00 uur. exatnens AXEL Aan de Rijksuni versiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen Ne derlandse taal en letterkunde mejuffrouw lneke Blok te Axel. (Van een onzer versl; l MIDDELBURG Lcliijnt weer behoefte -peel te zijn. De men lhet kassie kijken ben het hoofdpunt gelooi villen er gewoon eer „it" dat voert Eons rc isseur van de Comedie in Zeeuwse deren aan als mogelij Ivoor de opbloei Zeeuwse amateurton -mening wordt I Au van Nooft, cultun enaar. van de provir and. Fans Pierssene, die I Heikantse Comed'ie jul lt succesvolle opvoerde „Een man van adel' a rug heeft, merkt verdd vooral in Zeeuwsc| (Van onze correspondente) AXEL „Wij hebben als VVV een dienende taak. We zijn er niet op uit om zelf te organiseren maar naast het verstrekken van inlichtingen stimuleren en begeleiden we bepaalde evenementen (auto- ralley's). Hier in Axel moeten we het nu eenmaal niet heb ben van de natuur maar van de dingen die door de mensen zelf zijn vervaardigd. We kun nen Axel niet gaan vergelij ken met een badplaats. We moeten fungeren als achter land voor de recreatie aan de kust bij bijvoorbeeld slecht weer". Dit zei de heer P. G. van den Bos.se, de kersverse voorzitter van de Axelse VVV tijdens een persconferentie. Tijdens de jaarvergadering die de vorige week werd ge houden werd afscheid geno men van WV-voorzitter J. C. Vink, die de functie' van de heer Van den Bosse (vice- voorzitter) zal gaan overne men. Gedurende ongeveer tien jaar heeft de heer Vink veel tijd aan de Axelse VW be steed, maar drukke werk zaamheden noodzaakten hem te bedanken. De heer Vink is namelijk naast voorzitter van de streek-VW niu ook vice- voorzitter van de provinciale i VW. Het verdere bestuur bleef ongewijzigd. In de loop van 1973 heeft de heer A. J. Rocktus bedankt als administrateur. De kassier van de gemeente Axel, de heer P. M. Goethals heeft zijn plaats ingenomen. De heer Van de Bosse toon de zich niet ontevreden over het afgelopen jaar. De VW- informatrice, mejuffrouw Ma rianne Antheunis heeft 654 mondelinge, telefonische en schriftelijke inlichtingen ver strekt terwijl 7978 folders over Axel 578 hotellijsten en 37.873 Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren folders in diverse talen werden verspreid. Buiten de kantooruren kon men voor inlichtingen terecht bij de heren A. van Hilst uit Axel en W. P. v. Duyn uit Koewacnt. Het aantal ver strekte inlichtingen över bin nen en buitenland vertoonde duidelijk een stijgende lijn. Ook de ledenwerfactie onder de middenstand is een succes geweest. Het ledental is met tien procent gestagen tot hon derd. Er gaat wat de Axelse WV betreft weer van alles gebeu ren. Niet alleen is er een nieu we folder over Axel in vier talen in de maak maar ook ligt het in de bedoeling de welkomstborden te vernieu wen en op enkele Belgische wegen ook borden van Axel te plaatsen. Voorts worden er van 16 tot 21 juli in Koksijde die speciaal aan Zeeuwseh- Vlaanderen zijn gewijd. De opening zal worden opgeluis terd door twee ouders en twee kinderen in Axelse kleder dracht. „Axel heeft nog veel leuke dingen", aldus de heel den Bosse. „Denk maar aan| weekmarkt, de kleding, bos, de camping en strate| nieuwe zwembad. Verder I ben we verschillende le| fietsroutes. Er wordt nog te weinig gebruik maakt van de gelegenheid I evenementen te laten opnej in de provinciale evenem tenlijst. We gaan verder beren wat meer reclame de jeugdherberg te maken er in de wintermaanden voorbeeld conferenties te lal houden. Ook zal er in de ni| we informatiegids van aandacht aan de VW woij geschonken (ADVERTENTIE) HULST - Tel. 01140-34531 KOFFIETAFELS v.a. 5,9| voor BRUILOFTEN MENU'S v.a. 12,50 (Van een onzer verslaggever, ST.-NIKLAAS Het zoo-dierenpark in St.-Nikll is weer nieuw leven ingebl zen. Het park dat een beef uit de gratie van het pubn was geraakt wordt zaterij zes april door de Belgise minister Willi de Clerq op( gesteld. De dierentuin van St.-! klaas heeft opnieuw een ril en gevarieerde verzamelif van allerlei diersoorten, zijn er dertig verschilled roofdieren, zoals leeuwen, gers, poema's, jaguars en ren. Verder allerlei exotis vogelsoorten en een koloJ roofvogels. Naast het diertj park is er ook een oieu speeltuin. (Van een onzer verslaggevenl KIELDRECHT De Wa| marktkramersvereniging oij wijze van proef in Kie| drecht maandelijks een ma: gaan houden. Dat zal gebeur! op de eerste vrijdag van ell maand. De eerste marktd| wordt gehouden op drie mei. (ADVERTENTIE) RIJKSGEDIPLOMEERD HORLOGEMAKER CATHARINASTRAAT 36-42 BREDA 01600 - 3 90 24 FRANSE COMTOISE KLOKKEN van het jaar 1750 tot 1800 Alléén originele (geen nieuwe) met garantie Restauratie van en handel in ANTIEKE KLOKKEN Altijd in te ruilen voor dezelfde prijs j bij aankoop van een andere. PRIJZEN VANAF 325,— O Zeeuwse rijkspolil Vooruitzichten voor [dag en vrijdag, opges he.t KNMI op dim 18.00 uur. Zonnige [mogelijk een lokale 1 voornamelijk in het I land iets minder zachj vooruitzichten in ci middeld over Nedertai Voor donderdag: Aantal uren zon: [Min. temp.: omstreek [den. Max. temp.: oms [graden. Kans op e( I periode van minsten; j 95 procent. Kans op I heel droog etmaal: leent. Voor vrijdag: Aantal uren zon: I Min,, temp.: omstreek I den. Max. temp.: omsj I graden. Kans op f periode van minsten; 95 procent. Kans op j heel droog etmaal: I cent. waterstanden DEN HAAG D hoogten van dinsd; meegedeeld door ri I staat: Konstanz 311 Rheinfelden 234 Straatsburg 218 plus tersdorf 388 plus 8, b min 2, Plochingen li I Mannheim 262 min I bach 134 min 6, N onv., Bingen 159 min 200 min 6, Trier 313 blenz 229 min 7, K< min 17, Ruhrort 378 Lobith 1011 min 7, P: se Kop 975 min 7, I 807 min 7, IJsselkop 7, Eefde IJssel 408 Deventer 280 min 1! 1 5454 min 4. Borgh; min 36. Belfeld 118 Grave beneden de plus 9. De minste waterd de vaargeul, vermei waarschuwingsborden IJsselkop - Drie] 30 Amerongen 290 centin Morgen, donderdag 4 Bergen op Zoom 1.35 Hansweert 0.51 en 13 Terneuzen 0.18 en 12. I Vlissinaen 12.24 W'emeldinge 1.25 en 1

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 2