jEEG-beraad loopt it op groot fiasco NKV niet voor prikacties bij Philips KVP en AR: Machtigings wet blijft nodig HARTPATIËNTEN BEZETTEN KAMER MINI-OORLOG" IN GOLANZONE week SWHOKST mm ustaabt 351) ,.Gaslad russen gezocht voor jongeren in crisis" g is uw leven >er als u bij EDAH, 'RANKRIJK WEIGERT OVERLEG MET V.S. commentaar BELASTINGPLANNEN GENERAAL ELAZAR ZONDEBOK Personeel- tekort bij Van Thiei Zachte winter spaarde aardgas binnenland buitenland en .295 ■n 2 .155 j esoep ^3? oem jj? s iöen j99 i dehagel r129 l ger 2291 5 ings ttq] ^109 hen 239 mse .69 ensap ^155 [pootjes 189 rt, Markt 2 -Putte, M Naast de Edah n ïeschied-vervalsing Ministersniveau Uitgeblust Winstdeling levensverzekering I verandert niet f Werknemers delen winst Rotterdam in Europees luchtnet opnemen Hulpverleners in Brabant en Limburg: vacuum verpakt 250 gram-243" B verpakt jong belegen (Zwan) (Ola) vanille IN DE MEESTE ZAKEN VERKRIJGBAAR /oensdag 3 april 1974 11 13 eken geleden stelden wij: komt kopen kunnen wij orgaan met deze felle sverlaging, misschien wel t Pasen. Welnu u bent weest, u hebt kennis maakt met het lage zengeweld van ED AH. De Igende week is het Pasen en hebben die 50 artikelen edkoper kunnen blijven eren.Maar EDAH gaat rder! Voor wie 50 sverlagingen niet genoeg Hier 'n uitbreiding om te en zien dat het EDAH enens is met dë inflatie strijding. Nu geen 50, geen zelfs geen 60 maar 65 tikelen goedkoper. ten Je landelijke vereniging Vormingswerk Jonge Volwassenen heeft in bijna 40 bladzijden even „de geschiedenis van de arbeider en zijn tegenspelers in Nederland de laatste 500 jaar" uit de doeken gedaan. Haar maandblad is er geheel aan gewijd. Het is, laten wij dat meteen maar zeggen, een jammerlijk stuk geschiedvervalsing geworden. De groep die tekent voor deze „geschiedschrijving" heeft nergens ook maar geprobeerd haar interpretatie van het historisch gebeuren de objectiviteit te geven die leidt tot een genuanceerde en daardoor werkelijk inzichtverrijkende benadering van datgene wat is geschied, en dat de bouwstenen heeft opgeleverd waarmee ons heden is opgebouwd. Integendeel, eigen ideologische opvattingen zt|n botgevierd op een wijze die de geschiedenis vervormden tot en lachspiegel. Alles krijgt contouren en afmetingen die het zicht op ons verleden volkomen verduisteren, scheef trekken. Geschiedenis wordt de lezers gepresenteerd ais een uitersi eenzijdige Marxistische interpretatie van het verleden, duide lijk gericht op indoctrinatie. De samenstellers van dit fraais missen daarbij echter in alle opzichten het niveau van Marxis tische historici als om maar een voortreffelijke wetenschaps- Ibeoefenaar in eigen land te noemen Jan Romein. Zij staan kennelijk op het standpunt dat „alles geoorloofd is dat leidt tot ons (niet kenbaar gemaakte) doel": omverwerping van de verafschuwde maatschappelijke structur zoals die in de wester- se samenleving in de loop van vele eeuwen is ontstaan. Zij weten natuurlijk heel goed dat bun lezers over het algemeen het inzicht en de kennis missen om vanuit eigen achtergrond en overtuiging dat valse spel te doorzien. Als ze sociale geschiedenis hadden willen schrijven maar het is zeer de vraag of ze daartoe in staat zijn hadden ze hun lezers een voortreffelijk stuk maatschappelijk inzicht kunnen j bijbrengen. Een inzicht dat in ieder geval gebaseerd zou zijn geweest op eerlijke voorlichting over ons verleden. Het is de redactie van deze „geschiedenis" echter helemaal j niet te doen om het geven van eerlijke voorlichting, hoe ver eenvoudigd ook. Alles wordt in een notedop getrokken in het teken van de polarisatie. Wetenschap, kunst, techniek, conomie vult u maar aan worden uitsluitend beschreven In het kader van de klassenstrijd. De samenstellers doen, alsof ze maar één historisch verschijnsel kennen: de tegenstelling tussen bezitters en niet-bezitters of, om het in moderner fer- I men re zeggen, kapitalisten en arbeiders. Er wordt op deze manier vivisectie gepleegd op geestelijk weerlozen. Zij worden voor het politieke karretje gespannen i van mensen die hen misbruiken zonder dat ze duidelijk maken welke politieke doeleinden ze nastreven. De schrijvers van deze „geschiedenis" beledigen, zo menen wij, de jonge men sen voor wie zij schrijven en wier lot zij beweren te willen verbeteren. Zij slaan die jonge mensen immers heel laag aanj met deze vivisectie. Die bovendien de gemeenschap die zij! verafschuwen ook nog mag subsidiëren. LUXEMBURG (ANP) De ministers van buitenlandse zaken van de EEG hebben, nadat ze maandag de algemeen als anti-Europees beschouwde speech van de Britse minis ter James Caüaghan hadden moeten aanhoren, gisterochtend weinig vorderingen gemaakt met een ander probleem: De verhouding tussen-Europa en de Verenigde Staten. Frankrijk heeft pogingen van de ministers van buitenlandse zaken der EEG. die beoogden het overleg met de VS over hoe de EEG-Ianden de Arabische wereld en bepaalde internationale problemen moesten benaderen, gesmoord. Het lukte minister Michel Jobert met stelligheid elke po ging om Washington een stem te doen geven bij de besluiten van de EEG, de kop in te drukken. De negen ministers hebben in totaal zes uur ver gaderd en tenslotte bleef Frankrijk alleen staan. Toen de negen ministers gingen praten over overleg met Washington over zaken die zowel Europa ais Amerika aangaan, gaven de Fransen toe dat er wel behoefte was aan contact, op de een of andere manier, „met andere mogend heden". Maar dit overleg moest dan worden gehouden op minis tersniveau, aldus Jobert. Een Franse woord-voerder deelde gisteren mee dat Jobert een Belgisch voorstel tot het hou den van regelmatige bespre kingen tussen hooggeplaatste functionarissen verwierp „om dat dit te snel zou gaan en het niveau der gesprekspartners dan te laag zou zijn". Wat het overleg van Europa met de Arabische landen be treft, dit is nog opgehouden omdat de Britse minderheids regering dit nog nsiet heeft be vestigd. De Britse minister Callag- han had gisteren wel aangebo den het gesprek met de Ara bieren te gaan beginnen, maar alleen als de EEG bereid was over elk stadium van dit over leg ook met Amerika te spre ken. Hiermee waren alle mi nisters het eens opnieuw behalve die van Frankrijk. Het overleg met de Arabie ren, aldus een Franse woord voerder, „zou wel jaren kun nen darren". Als Europa dan na elk stadiuim met Amerika moest gaan overleggen „dan zou het niet langer mee een Europees-Arabisch, maar een Europees-Arabisch-Ameri kaanse overleg gaan wor den". De Europese gemeenschap, die de laatste maanden toch al niet van activiteiten bruiste, is na de ministerraad, maandag en dinsdag in Luxemburg in een van de ernstigste crises (zo niet de ergste) van haar bestaan terecht gekomen. Twee dagen vergaderen van de raad plus het daar tussen door gevoerde ministerieel po litiek overleg hebben niets an ders opgeleverd dan een uitge blust gezelschap van ministers, die gisteren, in de loop van de dag dan ook een voor een met sombere gezichten naar hur diverse hoofdsteden afreis den. (vervolg van pag. 1) Toen met neme C. H.- woordvoerder Tolman op op positionele toon bij de rege ring voor dit soort maatrege len pleitte kon landbouwmi nister Van der Stee zich niet inhouden: hij stond achter de regeringstafel op en riep Tol man toe: „Als u vanmorgen JERUZALEM (AP) De commissie van onderzoek die i de Israëlische militaire stra tegie voor en tijdens de okto- bei oorlog tegen het licht heeft gehouden heeft gisteren staf chef It.-generaal David Eïazar opgedragen zijn ontslag in te dienen. De commissie acht Elazar als eerste verantwoor delijk voor de gebrekkige wij ze waarop de Israëlische I strijdkrachten de Arabische aanval in het eerste oorlogs stadium hebben opgevangen. DEN HAAG (ANP) Er bestaan bij het levensverzeke ringswezen geen voornemens tot verandering of verhoging van de winstdeling. Dit heeft de voorzitter van de Neder landse Vereniging tot Bevor dering van het Levensverzeke- I ringswezen (NVBL), de heer H. Gerritsen, lid van het pre sidium van de raad van be stuur van de ENNIA, du-ide- i li.il gemaakt in „Welwezen" blad van de NVBL. Hij ver- klaarde, dat er ook geen af spraken tot verhoging of ver andering van de winstdeling zi]n gemaakt. geluisterd had naar de Kamer voorzitter had u kunnen ho ren, dat de regering morgen haar beleid op dit punt uiteen zal zetten". De PPR-Iractie hieeft zich, gekeerd tegen bet voornemen van de regering om de inves teringsaftrek op gebouwen te verhogen en die op inrichting in te voeren. Van Gorkuim: „Het nut kunnen wij niet in zien, tenzij dat dit alleen maar dient ter vergroting van de winsten. Deze maatregel biedt geen garantie voor bevorde ring van de werkgelegenheid: zij houdlt geen rekening met de aar-1 van de werkgelegen heid. Dit bedrag (ongeveer f 1 miljard) kan beter verstrekt worden als steun aan zwakke bedrijven, aan gemeenten en aan gewestelijke arbeidsbu reaus ter opvanging van de problemen van werklozen". De PvdA-fractie twijfelt aan het nut van de investe ringsaftrek op inrichting van industriële gebouwen. De PPR-fnactie is van oordeel, dart het door de regering geboden pakket maatregelen ter be strijding van de werkloosheid weinig soelaas biedt, omdat het maar een beperkt aantal werklozen weer aan het werk zon kunnen zetten. Door KVP en AR werd on omwonden verklaard, dat de machtigingswet nodig blijft. Roolvdnk (ARP): „Nu er niets te verdelen valt doordat de stijging van de arbeidsproduk- tiviteit nihil is, is het niet verantwo rd de volledige \ft-ij heid te hergeven aan het vrije spel van maatschappelijke krachten" CH-woo-rdvoerder d-rs. Van der Mei daarentegen verklaarde: „Wij hebben steeds minder waardering voor de machtigingswet". Hij on da-nam echter, hoewel aange kondigd, geen poging om de Kamer te laten uitspreken, dat de machtigingswet nu moet worden ingetrokken, maar dreigde wel met een motie om uitgesproken te krijgen-, dat deze wet in ieder geval niet verlengd mag worden tot een tijdstip na SI december 1974. EINDHOVEN (ANP) „De industriebond van het NKV staat niet achter een eventuele op roep tot prik-acties bij Phi lips". Dit heeft een woord voerder van de industriebond uit Utrecht gistermorgen des gevraagd meegedeeld. Volgens het NKV is er bij de opstel ling van het betreffende pam flet waarin wordt opgeroepen tot diverse solidariteitsacties waaronder dc prik-acties, geen Overleg gepleegd met het be stuur in Utrecht. De eveneens in het pamflet aangekondigde protestdemon stratie, die zaterdagmiddag in Helmond moet plaatsvinden, is volgens de woordvoerder van het NKV een zuivere aangele genheid van de KWJ. De dis trictsbestuurders van het NKV die betrokken zijn bij de be zetten- van de Helmondse Us- fa-vestiging hebben verklaard dat het pamflet alleen nog maar een concept was, waaro ver men zich nog intern moet beraden. Overigens heeft het NKV gistermorgen aan de Hel-mdnd- se bezetters het door Philips ingehouden gedeelte van het salaris uitbetaald. De industriebond NKV be schouwt de beslissing van Phi lips om USFA-Helimond te sluiten op z'n zachtst uitge drukt als een poging tot ver dere escalatie, waarvoor alleen Philips de verantwoordelijk heid zal moeten dragen. De bond beschuldigt Philips van woordbreuk zowel tegeno ver de werknemers als tegeno ver de Helmondse gemeen schap aan wie de vestiging van een Philipsbedrijf was oegezegd. Er DEN HAAG ANP) Vijftien leden van de Neder landse Hartpatiënten Vereni ging zijn gistermorgen op het Binnenhof de vergaderzaal van de Tweede Kamer bin nengedrongen om te protes teren tegen het uitblijven van voldoende open hartope raties. Zij bezetten de stoe ien van het presidium van de kamer. De voorzitter van de hartpatiëntenvereniging, de Bredanaar H. S. Fievet, zete lend op de plaats van kamer voorzitter Vondeling, deelde mee dat de vijftien, allen geopereerde hartpatiënten, niet zouden vertrekken voor de minister in een gesprek met hem de toezegging zou hebben gedaan dat meer geld voor open hartoperaties be schikbaar zal kometn. Op de foto is te zien hoe de plaatsvervangend voorzit ter van de Tweede Kamer, de heer Weijters, probeert de heer Fievet tweede van rechts te bewegen 's lands vergaderzaal te verlaten Hoewel de hartpatiënten een onderhoud eisten met minister Van Kemenade van onderwijs, waren, ze tevreden met een gesprek met minis ter Vorrinik en staats-secreta- ris Hendriks Volksgezond heid). Staatssecretaris Hen driks deed de toezegging dat nog" voor de zomer het aantal hartoperaties wordt uitge breid. Bij een vergeefse poging de heer Fiepet en de zijnen uit de vergaderzaal van de Tweede Kamer te weren, werd de hoofdportier Joop Mulders zo onwel, dat hij naar het ziekenhuis werd ge bracht voor een hartonder- zoek. Hij kon later zijn werkzaamheden hervatten. UTRECHT (ANP) Een wegvervoersondernemer in Winsum (Fr)., de heer Rein Hitman, is met zijn tien chauffeurs, de boekhouder en de monteur een winstdelingsre- geling overeengekomen. De nettowinst, die volledig in het bedrijf wordt geïnvesteerd, wordt omgezet in waarde papieren voor de helft eigen dom Van het personeel. Op die manier krijgen de werknemers elk een aandeel in de helft van de groei van het bedrijfsvermo gen. Over 1973 bedroeg de netto-winst enkele tiendu:_en- den guldens. 55 (Van onze redactie binnenland) BEEK EN DONK De schroelboutenfabrek Van Thiei United in Beek en Donk, diej een jaar geleden door een spontane bezetting van het personeel voor de ondergang is behoed, kampt op het mo ment met een levensgroot per soneelsgebrek. „Dat is allemaal het gevolg van de negatieve publiciteit die er ten tijde van de bezet ting in kranten en op de tv is geweest', zegt de heer Jansen, personeelschef bij Van Thiei. „Nu is er weer die opschud ding rond het reorganisatie plan. de heer de Ruyter van de NKV beambtenbond Unie BLHP beweert dat er tiental len ontslagen zullen vallen in de administratieve sector. Dat is helemaal voor zijn rekening Over het aantal is namelijk nog niets bekend", zegt een verontwaardigde heer Jan sen. ROTTERDAM (ANP) De Kamer van Koophandel van Rotterdam heeft <J» KLM ge vraagd of het niet mogelijk is de Maasstrad op te nemen in het Europese luchtnet. De na tionale luchtvaartmaatschappij, die vanuit Rotterdam alleen een dagelijkse dienst op Lon den heeft, voelt hier echter weinig voor. In #t kort IN Milaan braken drie gemas kerde mannen in in een wa renhuis en verdwenen met een bedrag van, omgerekend, 38.000 dollar. Een nachtwacht werd doodgeschoten. EEN met een nylonkous ge maskerde man heeft gisteroch tend vroeg in Purmerend de 44-jarige veekoopman Leeu wenkamp uit Schoorl beroofd van f 400. HET hoofdbestuur van de VVD heeft gisteren meege deeld, dat de heer W. Woude van de WD-lijst in Ermnes geschrapt dient te worden. Omdat hij momenteel raadslid is voor de Boerenpartij. TEL AVIV/DAMASCUS Sinds ruim drie weken woedt er een „minioorlog" aan het front in de heuvels van Golan, waar alle diplomatieinspannin- gen ten spijt nog geen schei ding tussen de Israëlische en Syrische strijdkrachten is be reikt. Maandag, op de 22ste dag van de beschietingen over en weer met zware artillerie en tanks, meldde de Israëlische pers dat Syrië zijn strijd krachten aan het hergroeperen is voor een mogelijk groot of fensief Ook bepaalde Syrische militaire acties zouden hierop wijzen. Israël zou volgens de ze persberichten in verband hiermee versterkingen naar het Golanfront hebben gezon den. In Ted Aviv was echter van militaire zijde geen bevesti ging te krijgen van de berich ten over een op handen zijnd Syrisch offensief. Ook buiten landse waarnemers in Damas- dus waren van mening dat er geen enkele aanwijzing was diait dé Syriërs iets anders van plan zouden zijn dan het blij ven uitoefenen van militaire druk aan het Golanfront. De Israëlische minister van defensie, Mosje Dajan, die maandag van zijn besprekin gen met minister Kissinger in Washington terugkeerde, zei bij aankomst in Tel Aviv niet te geloven dat het tot een oorlog met Syrië zal komen tenzij een of meer andere Arabische landen Damascus militair zouden gaan helpen. Wel zei hij van mening te zijn dat een escalatie van de uit- puttingsoorlog met Syrië van negatieve invloed zal zijn op het tot stand komen van een vredesregeling met Egypte. Het Israëlische kabinet ls gisteravond in bijzondere zit ting bijeengekomen om ver slag aan te horen van de be sprekingen die minister van defensie Mosje Dayan in de Verenigde Staten heeft ge voerd. DEN HAAG (ANP) De zachte temperaturen in januari en februari hebben de ener giebesparing sterk in de hand gewerkt. Voornamelijk als ge volg van de kwakkel winter was het aardgasverbruik in Nederland nagenoeg een mil jard kubieke meter lager dan de gasunie voor de periode 1 januari tot einde februari j.l. had begroot. Het Nederlandse aardgas verbruik heeft in de eerste twee manden van dit jaar in totaal ongeveer 8.2 miljard ku bieke meter bedragen of bijna evenveel als in dezelfde perio de periode van het vorige jaar. toen het verbruik 8,0 miljard kubieke meter bedroeg. Men had gerekend op een binnen lands verbruik van nuim 9 miljard kub. meter. Nu vind ik Harold Wilson, zijnde een fervent pijproker, best aardig, aardiger zelfs dan die zeiler Heath, maar nu maakt hij het wel bont, al is- ie consequent, want hij had aangekondigd dat hij een com fortabeler en voordeliger stoel in de EEG wilde. Een eng(els) zaakje. Voor het overige blijft het weder teder als blanke bloe sem. Cr En de sjah van Perzië is door een Amerikaanse mode club (Fashion Foundation of America) tot de best geklede staatsman van de wereld uit geroepen. ■Cr Hij kleedt er dan ook ge noeg andereit voor uit. Cr Nog even de States, waar een lichte vogel baalt van de krantekoppen over oorlogen, ontvoeringen en begrotingste korten. „Ik heb genoeg van slecht nieuws", zegt hij. De man in kwestie, Alex Parker, gaat daar wat aan doen, en dat kan hij, want hij heeft veel geld. Hij is bv. eigenaar van de toren op de wolkenkrabber in New York van Times, waarop een lichtkrant al sinds 1928 dag en nacht nieuws spuit. Mijnheer Parker gaat op zijn lichtkrant voortaan alleen nog maar opgewekt nieuws geven en reclame. cr Alsof de gemiddelde recla me niet één grote opgepepte droeve toestand is. Cr Maar goed, hij is de baas van het spul, dus hij kan het doen. Zo gaat dat in deze tijd. Nog steeds. Helaas. Er zijn overigens veel men sen,, dU vinden dat de kranten en 'de radio- en tv-journalen veel te veel ellende en narig heid laten zien en veel te weinig, wat men dan noemt „positief nieuws". O ja, onder u zijn ook heel wat mensen die dat vinden. In wezen zijn dat wereld verbeteraars, dat wel. Alleen willen ze de wereld verbete ren door hun ogen dicht te doen of de andere kant op te kijken. Struisvogelpolitiek: als je het nieuws niet weet, is het immers net of het niet ge beurt. Cr Maar is het vaak ook niet zo dat wat de een goed nieuws vindt voor de ander slecht nieuws is. Denk maar eens aan verkiezingsuitslagen. Het ligt er maar aan vanuit welke hoek je de wereld inkijkt. Nee, je verandert de wereld niet ten goede als je de ogen sluit en alleen maar vrolijke grapjes op je lichtkrant zet. Je verandert de wereld misschien wel een beetje door eraan mee te helpen dat er geen oorlo gen, geen ontvoeringen, geen honger. geen martelingen, geen gemene politiek, geen onderdrukking enz. enz, meer voorkomen. Cr Dit zou pas leuk nieuws zijn. Maar het zal wel hel laatste nieuws worden. Groetjes. MERIJN. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Er komt binnenkort een nieuwe vorm van georganiseerde hulp voor Limburgse en Brabantse jon geren tussen 14 en 18 jaar. die in een crisissituatie zijn ge raakt. Een aantal samenwer kende hulpverlenende instan ties in beide provincies gaat proberen zoveel mogelijk mensen te vinden die bereid zijn om een jongere, die >n -en crisisituatie verkeert, en kele dagen tot enkele weken onderdak en voeding te ge ven. Het gaat hier om jonge ren, die van huis zijn weggelo pen, het thuis „niet meer zien zitten", uit een internaat zijn ontsnapt of door hun ouders op straat zijn gezet. Bij de werving van gasta- dressen zullen instellingen voor algemeen maatschappe lijk werk, opvoedkundige bu reaus en andere instellingen voor geestelijke gezondheids zorg, opvangtehuizen, alterna tieve hulpverleningsinstellin gen ais JAC, Release, Adjeu, jeugd- en jongerenadviesbu- reaus, de raad voor de kinder bescherming, verenigingen voor de kinderbescherming en de politie zo nauw mogelijk samenwerken. Binnenkort zullen elf adres sen in Brabant en Limburg worden bekendgemaakt, waar bij men zich als gast voor een in nood verkerende jongere kan aanmelden. (ADVERTENTIE) 14-BDT G0MB0 KOFFIE 18Q 329 KAAS

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11