Spreidings- beleid tot mislukken gedoemd Man beschermt vriendin met pistool Een lieter uitzicht zonder te verhuizen D'66 nit raad Middelburg en Vlissingen Kans op voort bestaan huishoud school Langzame daling van aantal kinderen Bevolkingsgroei kwam te weinig ten goede aan de stedelijke centra Zeehengelwedstrijd DE GROOTSTE KOLLEKTIE LEREN ZITMEUBELEN IN Z.W.NEDERLAND Zeeuwen gaven t meest aan Rode Kruis stacS streek 1■«■llll Bill «1—8^ Warmer VEELZEGGEND MEEDENKEN Kinderen gaan bomen planten in Axel Luxaflex* 25 jaar long ROL TERNEUZEN OOSTBURG IJZENDIJKE AB V A-bijeen komst in Kr li in in gen Dinsdag 2 april 1974 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De onderzoekers van het pro vinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland koeste ren het vermoeden dat de zogenaamde gebundelde de concentratie van de bevol king in Zeeland tot misluk ken is gedoemd. Met gebundelde decon tratie word bedoeld. bet spreiden van de bevolking op zo'n wijze dat stedelijke zonen worden versterkt, en ile.a woonkernen op het platteland niet verder dan tot e enbepaal- de grens tot ontwikkeling worden gebracht. Uit de I,vuwste bevolkings cijfers, daterend van begin js- nuari van dit jaar, blijkt d„t vooral in Midden-Zeeland er op Schoawei.-Duiveland, een relatief sterk aandeel van de totale bevolkingstoename i'ar de niet .-t. -.olijke gemeen,en )s gegaan. Dii betekent alt aard, dat de groei die de klei ne kernen r oor hun reken.at hebben genomen, niet ten g >e de kon komen van de stedelij ke centra. Met andere den- de gebundelde deconc tratie gaat rp deze mame- langzaam maal zeker de mist ln. Uit de indexcijfers, waarop het jaar 19?0 op indexcinei Vooruitzichten voor woens dag en donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur: droog en vrij zonnig. Hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor woensdag: Aantal uren zon: 4 tot 13, Min. temp.: omstreeks 5 gra den. Max. temp.: omstreeks 16 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 90 pro cent. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 13. Min. temp.: omstreeks 5 gra den. Max. temp.: omstreeks 17 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 90 pro cent. walefslandon DEN HAAG Konstanz 4, Straatsburg 210 min 10 Plittersdorf 380 min 12, Maxaiu 440 min 11, Plochingen 158 plus 1, Mannheim 277 min 2. Steinbach 140 min 9, Mainz 287 min 8, Bingen 162 min Kaub 206 min 5, Trier 313 min 29, Koblenz 236 min 6 Keulien 222 min 7, Ruhrort 389 min 6, Lobith 1018 min 16, Pannerdense Kop 982 min 16, Nijmegen 814 min 17, IJssel- kop 880 min 12, Eefde IJssel 414 mir, 12, Deventer 292 min 5. Monsin 5458 min 12, Borg haren 4032 plus 13, Belfeld 1176 min 49. Grave beneden de sluis 498 min 28. hoogwalL'r Morgen, woensdag 3 april Bergen op Zoom 0.24 en 13.07 Hansweert 12.25 Terneuzen 11.53 Vlissingen 11.21 en 23.51 Wemeldinge 0.14 en 12.57 „honderd" 's gesteld, IV: jk* dat bv. Mie delburg met >-m indexcijfer van 115 op 1 janu ari 1974 een forse groei te zien heeft gegeven. Voor de Walcherse (plattelands) ge meente Valkanisse, was het indexcijfer echter 123! Vlis singen steekt met 105 bv. weer mager af tegenover een dorpje als Mariekerke, dat een indexcijfer van 113 heeft ge haald. Hulst (104), Sas van Gent (103) en Terneuzen (108) vertanen wel tekenen dat zij aan de wensen van gebundelde -deconcentratie vol doen. Meer landelijke gemeen ten in Zeeuwsch-Vlaanderen, zoals Axel en Hontenisse. ko men op het indexcijfer 99 uit cijfers die vergelijkbaar zijn met die van het dunst bevolkte deel van de provin cie: Noord-Beveland. Oostburg zit precies op het indexcijfer 100, terwijl Aardenburg met 101 voor de daig komt en Sluis met 95 Regionaal bekeken zijn de indexcijfers minder spectacu lair al blijven ze veelzeggend. De kanaalzone op Walcheren (de dubbelstad) heeft een in dexcijfer van 109, maar het plattèland van Walcheren met zijn vele kleine dorpjes komt tot 111. Voor geheel Zeeland is het indexcijfer 106. De groet van de bevoükinig, en die spreidikiig van deze be volking over de provincie, zal een van de onderwerpen zijn waarover in een drietal bij eenkomsten, georganiseerd door de Stichting Zeeland, van gedachten zal worden gewis seld. Het voornaamste praal stuk tijdens de drie bijeen komsten wordt gevormd door de zogenaamde oriënteringsno- ta ruimtelijke ordening, waar over de inspraak ditmaal a* vroegtijdig begint. Een 65-tal Zeeuwen heeft zich, na een oproep van de Stichting Zeeland, bereid verklaard om hardop over ae orienteringsnoia mee te den ken. Op 16, 17 en 18 apru gaan degenen die zich hebben aangemeld, respectievelijk it» Zierikzee, Middelburg en Ter neuzen, hun tanden in de pla nologie zetten. Het doel van de Inspraak Is, dat het kabinet, alvorens bet kernbeslissingen neemt voor de ruimtelijke ordening, in ons land van doorslag gevend belang zijn, de mening van de bevolking kent. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE Het Zee- hengelcomité te IJzendijke heeft besloten om het jaarlij zeehenigelconcours te houden op zondag 21 april van 12 tot 15 uur. Prijzen zijn ondermeer twee draagbare t.v.'s en een complete tiener-kamer. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Ook in Zeeland is de huwelijks vruchtbaarheid aan het dalen. In concrcto betekent dit, dat er per duizend gehuwde vrou wen ii de provincie geleide lijk aan minder kinderen wor den geboren dan in het verle den het geval was. Het provinciaal opbouwox- gaan Stichting Zeeland, dat uit deze ieaïïteit belangwekkende conclusies kan trekken over de te verwachten bevolkings groei m de toekomst, heeft de huwelijksvruchtbaarheid in Zeeland over een drietal ver schillende periodes met elkaar vergeleken. Uit een overzicht van de studieresultaten blijkt dat de da.ing van de huwe lijksvruchtbaarheid, die een algemeen Nederlands, en zelfs Westeuropees verschijnsel is, in Zeei.mn iets trager verloopt dan ir.cn op grond van lande lijke gemiddelden zou mogen vei-w..chten. In de periode 1959-1961 be droeg het aantal levend gebo ren kmdeien per duizend echtparen in Nederland (ge middelde 143,1. Zeelanid kwam diezelfde periode op 151,9 be duidend onder dit landelijke cijfer. In de periode 1967-1958 bedroeg het Nederlands ge middelde 143,1 Zeeland kwam d'aar toen in die periode met 142,9 dicht bij in de buurt, in de jaren 1971-1972 is het beeld opeens opmerkelijk ver sprongen Het landelijk ge middelde op t:et gebied van de huwelijksvruchtbaarheid lag bij 121,1 en Zeeland liet in diezelfde periode 126,1 voor zichzelf noteren De cijfers wijzen uit dat over een wat langere termijn genomen de huwelijksvrucht baarheid in Zeeland daalt, maar dat tegelijkertijd de lan delijk gemiddeMe vruchtbaar heid r.og sterker daalt. Al met al nog geen bewijs voor dr stelling, dat de Zeeuwse vrou wen de pi.' meer zouden schu wen dan de gemiddelde Ne derlandse vrouw dat doet. Volgens de Stichting Zeeland is het vooral de vrij snel d.r- ïemde huwelijksvruchtbaarheid die bij herhaling noopt tot herziening vart de bevolkings prognoses. De huwelijks vruchtbaarheid zegt ook iets (veel mee bv. dan een ge boortecijfer) over het sociaal- culturele patroon van eer. be paalde bevolking Met deze wetense.iro gewapend is het interessant om te zien hoe de huwelijksvruchtbaarheid in di verse Zaeuwse regio's of ge meenten zich verhoudt teri aanzien van bet orovmciaai gemiddelde van 126,1 levend geborenen per duizend ge huw - ae vrouw Er deden zich opmerkelijke dalingen voor in de gemeenten Veere. Westkapeiie Hontenis se en Huist. Omgekeerd waier er ecn'-r ook gemeenten die tegen .'e algemeen geconsta teerde ont'v.kkeling ;n, op merkelijk stegen: zoals Mir' den-Schouwen, St.-Philipsland, Tholen en Mariekerke. Het hoogst was de huwelijks vruchtbaarheid in 19.1 en 1972 n le eer "roten M.rie- kerke (203,1), Midden-Schou wen - 7,9)Arnemuiden (149,4). Borsele (144 1', St- Philipsiard C4'1.1' Renners waal (143,3) en Tholen (140,2) (Van een onzer verslaggevers) AXEL Op het terrein van de heer G. den Hamer langs de Langeweg tussen de Eerste Verkorting en de Kinderdijk in Axel gaan dc leerlingen van de zesde klassen van alle lagere scholen in de gemeente Axel woensdagmorgen bomen planten in het kader van de nationale boomplantactie. De bomen worden geplant in een gebied, waar volgens de rmlverkaveliingsplannen een bos moet komen. De leer lingen vam de scholen uit Zuiddorpe, Overslag en Koe wacht beginnen om negen uiur 's morgens meit hÉt planten van de bomen, de leerlingen van die Axelse scholen komen om half elf. In totaal nemen 205 leerliinigen aan de boom- plamtdag deel. 0 Huishoudschool IJzendijke: de geboorte van een school. (ADVERTENTIE) V hartje centrum nieuwe markt 9 roosendaal (Van eeti onzer verslaggevers) DEN HAAG Ook in 1973 hebben de inwoners van Zee. land het meeste geld geschon. ken voor de inzamelingscam pagne die elk jaar door het Rode Kruis gehouden wordt Voor de eenentwintigste keer staat Zeeland bovenaan de lijst van de elf provincies met een gift van gemiddeld 45,9 cent Der Inwoner. De to tale opbrengst in Zeeland vcnr de Rode-Kruisaetie komt hier. door op bijna 43.000 gulden te staan. Het landelijk totaal over 1973 bedraagt ruim vier m.l- joen gulden. De afdeling die verhou dingsgewijs de grootste op brengst bad. was St.-Philips land - Anna Jaeobaooider d'ie met 984 procent van het streef- bedrag (streefbedrag is één j gulden per gezin) een nieuw' record boekte. Deze afdeling veroverde voor de achttiende keer de landelijke wimpel. (Van onze correspondente) MIDDELBURG De officier van justitie van de rechtbank in Middelburg, mr. T. Lebret, heeft vrijdagmorgen zes maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf geëist tegen de 38-jarige W. O. uit Middelburg, en zes weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf tegen de 34-jarige P. van H. uit Vlissingen. een avond werd er in „e buurt weer glasgerinkel gelnioM Een grote groep Zuidmoluk- kers was ter plaatse. O. bedreigde op 20 decem ber vorig jaar de buurman v: zijn vriendin, E.G., met een geladen pistool. De vriendin van O. oefende in Souburg het oudste beroep ter wereld uit Dit zeer tot ongenoegen van die buurtbewoners Daarnaast bleek mevrouw geen Zuidmo lukkcxs als klanten Le willen aan.ne.nen. Zij had daartv- verschil.ende keren telefonisch het verzoek gek-egen maar mevrouw voelde er niets voor. Daaiop zou zij voigens haar vrienc en bescnermer (Tse kerer. bedreigd zijr. Zover was net echter nog nooit gekn men, maar wel moesten de ramen van de woonkaiue, het herhaaldelijk ontge'den. Cp (ADVERTENTIE) Als de irritatie over uw uitzicht tot verhuizens-toe gestegen is, is het hoogtijd voor een vertroostende 'Luxaflex' jaloezie. Kies bijvoorbeeld 'n blije kleur als perzik-oranje, appelgroen, topaasgeel of viooltjes- blauw. Laat de jaloezie zakken, regel de gewenste lichtinval. Doen! Wettig gedeponeerd Handelsmerk van Hunter Dougloa Een der buren, mevrouw M.S. gin? poolshoogte nemen. Zij wc.'cl echter door haar buurvxuuw uiigescn (den. Daaiep vloog de echtgenoot van mevr. M. S. naar buiten, om verhaal te gaan hme Ir de brtrdgang liep hij J t»gen het 'ijf, die hij met getrokken pistoo sommeerde, vwa. niet dichterbij te komen. „Ik voelde me echt bedreigd", verklaarde de SouLurgenaar frijdagmor- gen voor de meervoua ge ka mer. IN* onderzoek door de politie bleek dat nex pistool geleverd was door de zwager P. van H. van mevr. G. Zij voelde zich Dedreigd, vertelde hij en daarom wilde ik haar h -.Ipe.i. In december 1973 gaf b\ zijn schoonzusje het pistor!, dat hij zelf er. tijd gelede cadeau had geki egen. De '.lficier van institie stel de in zijn requisitoir lat er juist door het in bezit he' oen van wapens gevaarlijke situa ties kunnen ontstaan De laat ste tijd hebben we bier ellen dige Gingen op dit gt led meegemaakt. Vuistwao-n- si.;, ondergebracht in de zeer ge- vaailijke categorie ran vuur wapens. Ze spelen een belang rijke rol in kroegruzies en etablissementen, zoals O. ze exploiteert. Die verhalen van „Ik voelde me bedreigd" slaan natuurlijk nergens op, voegde de officier van justitie hem toe. Als je dit beroep als be schermer en profiteur uitoe fent, dan ben je toch wel wat gewend, dacht ik. De rechtbank doet op 10 april a.s. uitspraak. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de twee grootste steden in Zeeland, Vlissingen en Middelburg, zal D '66 uit de gemeenteraden ver dwijnen. Om dat de democraten verder nergens in Midden-Zee land raadszetels bezittetn, betekent dit, dat niet alleen uit Pro vinciale Staten, maar ook uit de gemeentelijke politieke colleges in Midden-Zeeland de vertegenwoordigers van D '66 straks ver dwenen zullen zijn. den. Zonder veel dramatiek heeft men toen maar besloten om niet aan de raadsverkiezingen deel te nemen. Noch in Middelburg, noch in Vlissingen werkt D'66 in PAK-verbanid. Ingenieur Ak- keirman wil te zijner tijd zijn vroegere kiezers wel een stem advies geven, zodat zijn geestelijke achterban toch bij een verwante groepering, of niog liever; een kwaliteitsver tegenwoordiger. terecht komt. Het is duidelijk een gebrek aan kiezersgunst dat de enige vertegenwoordiger van D'66 in de Middelburgse raad, inge nieur W. J. Akkerman, heeft doen besluiten om zijn lier aan de wilgen te hangen. Bij de statenverkiezingen van vo rige maand kreeg D'66 in Mid delburg namelijk slechts 199 stemmen, zo vertelt de heer Akkerman. Aangezien de kies deler (het aantal stemmen dat een partij moet halen om ten minste 1 raadszetel te kunnen krijgen) in Middelburg in de buurt van de 600 ligt, acht ingenieur Akkerman deelname aan de gemeenteraadsverkie zingen een tamelijk zinloze zaak. Ingenieur Akkerman is zich er overigens van bewust dat raadsverkiezingen iets to taal anders zijn dan staten- of kamerverkiezingen. Hij beseft ook, dat het per soonlijke image van politieke vertegenwoordigers en de kwaliteit van hun werk in sta ten of raden, een rol spelen als men een beroep op de kiezers gaat doen. Wat dat laatste betreft, de persoon lijke repatatie -L heeft het lot van d fractievoorzitter van D'66 in de Zeeuwse staten- de heer J. Roodenburg, ingenieur Akkerman de ogen wel geo pend voor de betrekkelijkheid voor dingen. Ingenieur Akker man is van oordeel dat Rood- enburg tot de beste statenle den behoorde. Desalniettemin hebben „zijn" kiezers hem la ten delen in de wangunst die D'66 op grond van een lande lijke beoordeling in de provin cie Zeeland ten deel is geval len. „Als je een redelijke kans op een zetel hebt, dan moet je stellig aan raadsverkiezingen meedoen", vindt ingenieur Akkerman. „Nu die kans niet reëel te achten is, zie ik het gewoon niet meer zitten". In Vlissingen waai D'66 met een tweemansfractie aan de gemeentelijke politiek deel neemt, was men in oktober van het vorig jaar al tot het inzicht gekomen dat de rol die D'66 als geweten van de demo cratie, heeft te spelen, althans voorzover dat de kiezers be treft, als uitgespeeld moest worden beschouwd, zo vertelt ons ingenieur C. W. Wonder- gem. Ir oktober probeerden de heren J. M. Bannink, fractie voorzitter van D'66, en Won- dergem om twee kandidaten voor een volgende ronde in de raad te werven. Zij konden echter zelfs niet twee recht vaardigen in Vlissingen vin- De heer S. Vlieger, die als enige D'66-er zitting heeft in de Terneuzense gemeenteraad, wilde niet vooruitlopen op de vergadering die zijn afdelings bestuur op 9 april met de PPR in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft waarbij de huidige crisis van D'66 punt van bespreking zal uitmaken. „,Ik vind het niet juist om nu al mijn standpunt mee te delen ten aanzien van de eventuele deelname van D'66 aan de gemeenteraads verkiezing in Terneuzen. Dat zou niet fair zijn tegenover de PPR", zegt de heer Vlieger. Ook in Terneuzen kreeg D'66 bij de laatste verkiezin gen voor de provinciale staten van Zeeland gevoelige klap pen. Er werden slechts 136 stemmen op deze partij uitge bracht. In 1972 bij de Kamer verkiezingen waren dat nog ruim vierhonderd stemmen. D'66 in Oostburg heeft nog geen beslissing genomen, aldus voorzitster mevrouw M. Berg werf! „Wij wachten eerst de vergadering van ons provinci aal bestuur en de algemene ledenvergalering van dé pro gressieve drie in Oostburg af", zei zij. Lijsttrekker J. Vergouwe (PvdA) zei het niet onlogisch te vinden als de D'66 kandi daat L. Maas, die nu als derde staat genoteerd en derhalve verkiesbaar is, terug zou zak ken naar een achtste On feite onverkiesbare) plaats. „D'66 behaalde bij de provinciale statenverkiezingen in Oost burg 62 stemmen en dat is geen grond om een verkiest» - re plaats te claimen", zo meen de hij. Overigens hadden ver schillende leden van zijn par tij de heer Vergouwe al ge beld met de vraag hoe het nu moet met D'66. Kandidaat raadslid Leendert Maas zei dat als hij naar de achtste plaats zou moeten hij zijn kandidatuur zou intrek ken. (Van een onze verslaggevers) IJZENDIJKE De kans dat de huishoudschool in IJ zendijke kan blijven bestaan Echter, er zal aatn een aantal voorwaarden moeten worden voldaan, „Nodig is de doorbre king van de schotjes tussen het nijverheidsonderwijs voor jongens en meisjes, en er zal een doorbreking moeten ko men maar het algemeen vor mend onderwijs. Met de huidi ge structuur zie ik het niet meer zitten". Dit zei gisteren de inspectrl- ce voor het nijverheidsonder wijs voor meisjes in Zeeland, mejuffrouw Glazenburg, t'i- dens de feestvergadering ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de r.-k. huishoud school Maria Aincilla in Ijzen- dij xe. De vraag of zij het nog zag zitten wend de inspectrice ge teld door leerlingen van de school tijdens de uitvoering van een eigenhandig gesctu- ven musical in het jeugdge- bouw. „De veranderingen ln net onderwijs gaan enorm snel en het nijverheidsonderwijs zal een zo laat mogelijke beroeps keuze en een zo groot moge hi ke keuze van vakken voor le individuele leerling kunnen bieden. Dat betekent dat ge werkt moet worden met grote re groepen leerlingen dan thans het geval iis", aildus de inspectrice. Burgemeester A. Schipper zei trots op de jubilerende school te zijn. „Wij zullen alle mogelijke moeite doen de sell ooi voor onze regio te be houden. Het onderwijs is ech ter volop in beweging, en ang stig vragen wij ons wel eens af: welke kant gaat het op? Wij hebben een achteruitgang in de bevolking, maar hopelijk zal de staatssecretaris clemen tie betrachten voor onze regio, die thans met structurele moei lijkheden te kampen heeft' De heer Schipper wees op de moeilijke doorstroming' naar het middelbaar onder wijs, en bepleitte in dit geval een integratie met de r.-k. scholengemeenschap m Oost burg. Dra. G. Blom, directeur van de onderwijsinstellingen van de NCB wees op de verdien sten van dit soort scholen. „Er is bijzonder veel gepresteerd. De verheffing van het platte land is vooral te danken aan dit soort onderwijs. Het zou jammer zijn als het moest ver dwijnen", vertelde hij zijn ge hoor. onder wie werkers van het eerste uur, zoals pastoor De Grauw, en ex-directrice mejuffrouw Hiel. Ook de heer Blom wees op de ontwikkelingen die gaande zijn in hei onderwijs, en meende dat de sjiool voor zijn belang rijkste moment van het bestaan stond. De feestdag gisteren was begonnen met een eucharistie viering in de parochiekerk. Na de feestvergadering volgde een door de leerlingen opge voerde musical in het jeugcige- bouw, waarvan de muzikale begeleiding in handen was win leerlingen van St.-Eloy uit- Oostburg. Daarvoor hadden de meisjes „Samen uit sa men thuis", een film van Louis de Funès bekeken. Na ae mu sical volgde nog een bijzonder geanimeerde receptie, waar vele belangstellenden, onder wie uiteraard oud-leerlingen, bestuur en directrice mejuf frouw Van Morrelgem van harte gelukwensten. (Van onze correspondent) KRUININGEN In hotel Inter Scaldis is een jubileum bijeenkomst gehouden voor de leden van de ABVA Zuid-Be veland-Oost. Voorzitter C. de Jonge heette vele aanwezigen welkom. In verband met het veertig jarig lidmaatschap kreeg M. Pieterse uit Kruiningen het gouden NVV-insigne. Zijn echtgenote kreeg zilveren on- derzetschaaltjes pius een bloe metje. Het zilveren NVV-in signe in verband met het 25- jarig lidmaatschap kregen J. A. Verijzer, M. C. Daane, W. Ponse, J. L. van de Velden, C. Bogaart, allen uit Kruiningen; H E. Ensing, A. van Gent, afkomstig uit Hansweert en R. D. van den Berge afkomstig uit Oudelande Hun echtgeno ten ontvingen een lepeltje en een bloemetje De avond werd besloten met een gezellig di ner.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 3