Gemeenteraden moeten hameren op behoud ziekenhuizen Streekmuseum Reconstructie van Kaaiplein toont foto's zeeuws Minder toneel in Terneuzen UIT IN IZEELAHDl Een bruid in de morgen Tardi leu speelt Tardieu Matthaus Passion in Baafs RAADSLID A. DE BADTS FAMILY IN DE HEMEL Ole Dole Doff VAN DAG TOT DAG x y Van zaterdag naar donderdag stad streek Weekenddienst Stem redactie Westdorpe Peuterspeelzaal lJzendijke Philippine Zaterdag 30 maart 1974 9 Van een onzer veslaggevers SLUIS In de raadsverga dering van Sluis heeft de heer A. de Badts gezegd dat de Zeeuwsch-Vlaamse gemeente raden moeten blijven hameren op het behouden van de zie kenhuizen, „Dat is een belang rijke taak van de raden", al dus de heer De Badts, die opmerkte dat de stelling in Zeeuwsch-Vlaanderen wonen Zeeuwsch-Vlamingen maar de Hollanders maken de dienst uit. „Het lijkt daar een beetje op", zo zei hij. Erop gewezen werd dat de nadelen van België ook opge vangen moeten warden in Zeeuwsch-Vlaanderen, zoals de geplande kernenergiecen trale in Zeebrugge. „Maar als we kunnen genieten van iets goeds in België zoals een goed geoutilleerd ziekenhuis, dan wordt dit vanuit Den Haag verhinderd", aldus de heer De Badts die hiermee doelt op het voortijdig afgebroken contact tussen het Oostburgse zieken huis en het Sint-Janshospitaal in Brugige. Loco-burgemeester F. Cuele- rvaere, die de zieke mr. H. van den Beid als raadsvoorzitter -erving, onderschreef het be toog van de heer De Badts. „Het gemeentebestuur van Sluis zal alle actise vanuit de bevolking tot behoud van de ziekenhuizen ondersteunen", zo beloofde hij de raad. ij (Van een onzer verslaggevers) AAKDËNBURG Het college van b. en w. van Aaarden- burg wil een begin maken met de zo langverwachte recon structie van het Kaaiplein. „Nu het werkseizoen is aange broken en reeds werken in e-verband in uitvoering zijn ge nomen mag o.i. niet te lang gewacht worden met het ne men van besluiten m.b.t. het Kaaiplein zo schrijft het col lege De raad wordt daarom een krediet gevraagd van f 8.000 Uit de toelichting blijkt dat bij de reconstructie rekening is gehouden met aanwezige weegbrug door voldoende ruimte open te laten voor het oprijden van de weegbrug. Voorlopig heeft men zich in de plannenmakerij beperkt tot het grond- en bestratmgswerk. Beplanting kan in het najaar worden aangebracht, waarover nog nadere voorstellen zullen volgen. Ook de fontein die op net plein wordt geplaatst bujlt nog buiten beschouwing ornaat het college zich nog wil bera den over de juiste vorm. Het college is meegegaan met een idee dat vorige raad werd geopperd om het gewen- sta de'structiehokje vooor sla- gersafval en dode huisdieren te plaatsen op de huidige vuil nisbelt aan de Appelstraat. De raad had vorige keer algemene bezwaren tegen plaatsing van dit hokje op een terrein aan de Bogaardstraat. Het bezwaar van gebrek aan stromend wa" ter wordt ondervangen door te aanwezigheid van een sloot, waaruit water wordt onder vangen voor schoonhouden van het hok kan worden ge- put. De raad krijgt ook een voor stel de rijzige populieren nabil de Elderschans, 102 in totaal, te laten rooien. De bomen blij ken aangetast door de schim melziekte en omdat verwacht wordt dat de waarde van het verkrijgen hout snel zal afne men wil men de bomen zo spoedig mogelijk vellen. De koninklijke muzieksocie- teit Aardenburgsche fanfaren kan, als de raad een desbe- '-el'fend voorstel overneemt, rekenen op een subsidie van f 2.800 gulden. Rekening 1973 sloot, zo wordt meegedeeld met een batig slot van bijna f 500.-. Voor redactionele aangele genheden kunt u zich dit week einde wenden tot de heren G. van Berkel 01150 - 4866 (voor Zeeuwsch-Vlaanderen) en J. Bouwman# - tot zondag 12.00 uur - 01100-3405 of 01100-8138 en T Koopman na zondag 12.00 uur - 01180 7438. De Flamingo's De Fla mingo's zullen zondag 21 juli deelnemen aan een muzikale show aan de „Hollandse week' in de Belgische plaats Kokseijde. Tijdens die week zullen nog diverse Nederland se groepen optreden, en één dag zal de gemeentepolitie uit Terneuzen het verkeer aldaar regelen. De bestuurders van De* Flamingos hebben ook on derhandelingen met de beken de groep Disco Poly Pam", om de jeugd enig amusement te bieden. De verenigde Vrienden In Kokseijde gaat op zondag 21 juli de muziekvereniging De Verenigde Vrienden en de Scouting Drumband uit Sas van Gent optreden, in nieuwe uniformen en met nieuwe in strumenten. Karabijnschieting Gezien de grote successen heeft de vereniging „St. Albert" op nieuw besloten om een wed strijd karabijnschieten te hou den in de zaal van Het Oud Raedhuys. bij J. vam der Goes. Deze wedstrijd wordt gespeeld zondag 31 maart. De organisa toren met als promotor de heer O de Jaeger, hebben een aantal mooie prijzen beschik- baar Re wedstrijd be gint om 3 uur. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE Vanmiddag om twee uur begint in het streek museum te lJzendijke een be langwekkende foto-expositie te lopen. De opdracht van de- 2e expositie, waarin 5 jonge fotografen hun eigen visie ge ven op gebeurtenissen rondom hen heen, werd eind 1971 in opdracht van het ministerie van C.R.M. samengesteld. De collectie werd in bruik leen ontvangen van de dienst voor 's rijks verspreide kunst voorwerpen te Den Haag en in circulatie gebracht door de Nederlandse kunststichting in Amsterdam. De vijf betrokken fotografen zijn Willem Diepraam (voor lezers van Vrij Nederland niet onbekend), Paul den Hollan der, Else Madeion Hooykaas, Onno Meeter en Marco de Nood. Willem Diepraam, zo blijkt uit zijn notities bij de exposi tie, vindt dat fotografen net als alle andere mensen voor zichzelf zouden moeten uitma ken aan welke kant ze willen staan en uit die keuze steeds de consequenties zouden moe ten trekken. De foto's van El- se Hooykaas zijn gemaakt in Disneyland in Californië waar zij park en de mensen type rend Amerikaans vond. „Het zijn geen „mooie" foto's maar ze laten mijn visie op Ameri ka zien", zo zegt zij. De foto's van Onno Meeter zijn, zo zegt hij, ontstaan uit een voortdurende mensenjacht welke een boeiende bezigheid is en blijft". Marco de Nood heeft als onderwerp een serie uit Polen waarin hij iets van de mensen, de sfeer en de omstandigheden wil weerge ven. De expositie in het streekmuseum zal de eerstvol gende drie week-einden geo pend zijn van 14.00-16.00 uur. Van 15 tot en met 21 april iedere dag van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Toegangsprijs f 1,- voor volwassenen, 0,50 voor kinderen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De peuter speelzaal Pimpanpoentje houdt op 4 april een ouderavond, die om 20.00 uur begint. Op het programma staan onder meer een film over de kinderen, gemaakt door mevrouw Cau- wels tijdens het Sint-Nieolaas- feest. In de pauze bestaat ge legenheid met de leidsters van ie speelzaal te praten over de kinderen.Na de pauze zal de heer Van de Vijver iets ver tellen over „kind en dier". Eucharistieviering In het kader van de Vastenactie 1974 wordt in lJzendijke en Hoofd plaat een speciale kerkdienst gehouden.1 Onder het motto: Samen bouwen, tegen de ach tergrond van de indringende inhoud van de vastenbrief van de Nederlandse bisschoppen over: Macht-Onmacht-Hop. In Hoofdplaat is de dienst zater dagavond om 19.00 uur en in lJzendijke zondag om 10.30 uur. De gezangen worden in beide kerkdorpen verzorgd dor de gemengde parochiële koren en worden rythmisch begeleid. Ledenvergadering Dins dag 26 maart werd tijdens een ledenvergadering van de ten nisvereniging in Philippine een definitief bestuur gekozen. Op 7 februari is deze vereni ging opgericht, tijdens een vergadering, uitgeschreven door de stichting „Tennis" in Philippine, die nu verder kan gaan met de realisering van twee tennisbanen. DE tennis vereniging ging goed van start met ongeveer 80 leden. Uit in Zeeuwsch-Vlaanderen, u weet wel de organisa tie op regionaal niveau, die bijna alle theaterevenemen ten en concerten organiseert in Zeeuwsch-Vlaanderen, moet helaas dit seizoen enkele aangekondigde toneel stukken laten vervallen. Zo zullen de „Wilde Eend" van Ibsen (toneelgroep Globe) en „Uitkomst" van Her man Heyermans (toneelgroep Theater) niet worden uitgebracht in Terneuzen. De reden is even triest als ergerlijk: nauwelijks belang stelling van het publiek. De organisators hebben dat kunnen peilen aan de hand van de abonnementsinsclirij- vlngen. Voor de twee met name genoemde stukken te kenden minder dan vijftig mensen in. Alleen een heel erg goede kaartverkoop (al tijd vanaf twee werkdagen voor het evenement) zou nog Iets goed kunnen maken Maar vervelend genoeg valt de losse kaartverkoop voor erg veel evenementen dit seizoen nogal tegen. Vandaar dat UIT ln Zeeuwsch-Vlaanderen niet veel verwacht van de losse kaartverkoop voor „De Wilde Eend" en „UUitkomst". In overleg met de toneelgezel schappen is daarom besloten deze voorstellingen te annu leren. Wa-rom laat het theater publiek (dus u!) zo verstek gaan. Een, twee seizoenen konden de Zeeuwsch-Vtoam- se tb maters nauwelijks uw belangstelling verwerken. Schrijft u ons daar eens over, dan komen we daar graag in deze rubriek weer op terug. Uit in Zeeuwsch-Vlaande ren er, de VSC - Vlissingen brengen zaterdag, 6 april (Miduelburgse Pihouwburg) en zondag 7 april (Zuid- landitheater Terneuzenhet .hemelse" vervolg op het se rie-toneelstuk de Family. U kunt het zich nog wel herin neren, vorig jaar: de fantas tische avonturen van een nogal a-sociale familie, waar bij koekepanmen en bierblik jes tussen het publiek te recht kwamen. Dus nu het vervolg of het slot? - de Family is dood en dus in de hemel aangeland Komt dat zien: volgende week za terdag en zondag. Iene mtene muttejij bent uit! Het is het spel dat schoolkinderen spelen met hun onderwijzer in een Zweedse film van de hier nog onbekende Jan Troell. Vanwege zijn enorme vakbe kwaamheid heeft hij voor Zwedei de grootste en duur ste produktie aller tijden mogen maken met de bijna zes uur durende film De Emigranten. De regisseur, Jan Troell, is Ln eigen '.and veel meer ge liefd diam Bergman en zeker even bekwaam. Ole Dole Doff is een film over een onderwijzer, die aan zijn klas en aan zichzelf ten on der gaat. De onderwijzer wordt gespeeld door Per Ocarson de klas is een echte klas. Het was de klas, waar aan Jam Troell jarenlang les gaf, vandaar de onwaar- schiinliiike authentieke in druk die de film achter- laaf. De onderwijzer heeft geen enkele x„ns bij zijn leerlin gen, door zijn eigen frustra tes Is hij niet tof een mo derne aanvaardbare vorm vam communicatie ln staaf Hij begint bij het minste of geringste te sch reen wem. deelt klappen uit; pogingen van hem om sympathie bii zijn leerlingen te verwerven worden dan ook gevoelig af gestraft. De onderwijzer staat buitenspel, hii is af. D° leerlingen zijn de baas. Jan Troell heeft na o ndierwl j zers loopbaan aantal omderwijsfilms maakt en deed o.m. hef ka- merawerk van Bo Wider- bergs De Kinderwagen. M»' het creëren van de uitzicht loze situatie, waarin een ge frustreerde volwassene zich bevindt, heeft hij zijn steent je bijgedragen aam de alom bloeiende discussies over on derwijsvernieuwing en mocnafisering. zijn een Se- de- In Goes, nauwelijks een maand na de première in Tilburg, brengt het Zuidelijk toneel Globe het toneelstuk „Een bruid in de Morgen" van Hugo Claus, met Sacha Bulthuis, Annet Nieuwen- huyzen en Femke Boersma in de drie zo belangrijke vrouwenrollen in een regie van TON Lutz. En bruid in de morgen werd onder regie van Ton Lutz voor het eerst opgevoerd in 1955. Toen was Hugo Claus pas 26 jaar en stond aan het begin van zijn roem als romancier en to neelschrijver. Ondertussen is Claus de 45 gepasseerd en nadert het stadium van de oude schrijver, die teert op de roem die de voor het eindexamen verplichte boe ken hem brengt. „Een Bruid in dje Morgen herneemt ten dele een thema diat Claus in zijn roman De Metsaers ook bad gebruikt, n.l. de liefde tussen een geestelijk niiiet helemaal vol waardige jongen en zijn zus ter. De eenvoudige van geest is in de Literatuur vaak een schijngestalte van de dichter lijke mens. Clans legt er de nadruk op dat zijn Thomas Pattinii niet achterlijk is, maar vreemd, traag, behept met een grote fantasie, on praktisch en vooral onschul dig tussen zijn kompiotteren- de medemensen. Hij is de zoon van een mislukte com ponist. De zwakke fantast Henri Pattinii, die zijn leven lang bezig is aan een concer to te werken diait nooit af komt. Tegenover vader em zoon staan energieke vrou wen: moeder Pattind die wanhopig een uufweg zoekt uit de ellende waarin het gezin is geraakt en dochter Andrea die emotioneel ge bonden is aan haar broer. De moeder probeert nu di waf oudere rijke nicht Hilda die gecnarmeerd was van de jeugdige Thomas aan deze longen te koppelen, maar stuif daarbij op de hardnek kige tegenstand van Andrea, d.e met de aholute moraal van de jeugd deze bereken ende toeipg veracht en t» gelijkertijd haar dromerig kinderlijk» relatie tot Tho mas verdedigt. De moedei wint deze partij, omdat zii de tijd aan haar zijde heeft en de zwakheid van Thomas zijn nieuwsgierigheid, zijn belustheid op rijkdom en duur speelgoed zoals auto's en radio's, Andrea die 1n al haar fanatiek vasthouden aan een kinderverhouding een overbewust meisje is trekt de conseouente uit haar ne derlaag: zij pleegt zelfmoord In Vlissingen, ln het Vest- zaktejater, waar maar een stoel of zestig kan staan, speelt in de serie Vlissingen- specials de minuscule thea tergroep Tardieu. Minuscuul omdat de groep bestaat uit „slechts" één actrice Ellen Röhrmann en één acteur Ad Fernhout. Zij verlieten het grote toneel om samen een weg te vinden in de theater wereld. Omdat ze zichzelf als groep lanceren met zes een akters van Tardieu, hebben ze die naam ook als merk aangenomen. Dat is eem nieuwe trend lie duidt op het projec'ma tig bestaan van de kleine theatergroepjes. Denkt u maiair aan de Family en Baal. Jean Tardieu, een in Frank rijk levende en daar zeer bekende toneelschrijver, schrijft vrij absurdistische stukken, die echter anders dian het grote absurdistisch repertoire van Ioneseo e.a. erg humoristisch zijn en vaak omschreven worden als memenidailleties. V anavond zes hele kleine toneelstukjes dus in het Vestzakteiater We hopen voor u, dat er nog een plaats vrij is. zaterdagavond in Middelburg lerarenconcert Zeeuwse Muziekschool in de muziekbibliotheek zaterdagavond in Vlissingen zes eenakters van Tardieu in het Vestzaktejater de Johannespassion in de St. Jacobskerk zondagmiddag in Aardenburg de Matthauspassion in de St.-Baafskerk donderdagavond in Goes een Bruid in de Morgen in de Prins van Oranje vrijdagavond in Zierikzee Amsterdams Philharmonisch Orkest in de concertzaal zaterdagavond in Groede Wannes van de Velde in de Franse kerk Film en Filmhuis donderdag in de Veste Goes; vrijdag in het Kuiperspoorttheater Middelburg draait het J M Filmhuis: „Ole Dole Doff", een film van de Zweedse regisseur Jan Troell Op passie-zondag organi seert het Bach-comité Aar denburg wederom de jaar lijkse uitvoering van de Mat- :haus. Passion, in de St. ïaafskerk. Elk jaar komen van heinde en verre zowel het publiek als de zangers en musici naar de St. Baafs in Aardcnbnrg voor de vertol king van Johan Sebastian Bach's Matthaus Passion. Was het vorige jaren feite lijk een soort eigen produk tie van het Bach Comité Aardenb; -g, dit jaar gebeurt een en ander in nauwe sa menwerking met de Neder landse Bach Vereniging. Deze zeer oude vereniging organiseert al jaren een uit voering van de Matthaus in die kieirk van Naairden en Monnikendam. Hot Bach Co mité Aairdienburg is er in ge slaagd om deze vertolking ondier leiding van Charles de Wolff near de St. Baafs te krijgen. Vandaiair dat er diit jaar nogal waf andere namen ondeT de uitvoerenden zitten dat de vorige jaren. Om u even de namen tot slot te noemen: dirigent: Chairles de Wolff, evangelist: Hans Jiirgen Wachsmuth. Christus: Max van Egmond. Verder Nelly van der Spek, sopraan; Delia Woolford, alt: ReLnier Schweppe, tenor; Ruud van der Meer, bas en Wiim van Beek orgel; het Utrechts Svmwhonie Orkest, het Haags Knapen kon- en het Koor van de Nederlandse Bach vereniging. Nadat deze rubriek vijf entwintig zaterdagen op de ze plaats, proefondervinde lijk gegroeid is tot een stuk je zeer directe informatie van theater aan lezer, gaan we verhuizen naar een ande re dag in de week en een andere plaats in de krant. In het vervolg zult u de theater- informatie elke donderdag morgen in uw krant vinden. Wij menen dat dat een ver betering zal zijn. Immers we runnen u dan zeer actueel informeren over film-, to- ieel- muziek-, cabaret-evene menten die u die donder dag, vrijdag en zaterdag kunt bezoeken. En op die avonden gebeurt er over het algemeen nogal wat dwars door heel Zeeland. Ellen Röhrmann en Ad fernhout in Tardieu.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9