FLUOR-NEERSLAG NIET VERGROOT Kringraad BB verontrust over gevaar van kerncentrales SPEELSPIECEL1974: ZEVEN TONEELGE ZELSCHAPPEN IN ACTIE OPWAARDERING VAN DE GOLDEN WEINIG WAARSCHIJNLIJK AARDAPPELFABRIEK KAN VEEL PERSONEEL GEBRUIKEN NSM SCHENKT TERNEUZEN KUNSTWERK VOOR STADHUIS In periode november 1972 tot november 1973 Soms zon Brand in hotel te Kortgene GEVANGENISSTRAF VOOR STEKEN MET MES Dansgroep uit Bretagne in Kapelle Zwaartepunt in Zeeuwsch- Vlaanderen Problemen BRIEVEN AAN REGERING EN C.d.K. Twee verdiepingen vernield STIJLKLOKKEN Burgemeester teleurgesteld over opkomst verkiezingen SPEELSER MIDDELBURG LOF VAN OUD-MINISTER LANGMAN VOOR KABINET DEN UYL HULST SLUISKIL 2 enburg en Oostburg der F. Loose, Nieuw- iat 53 te Oostburg, tel 70-2121. Dokter Schiltman, tel. 7, bgg. 01157-1451. •liet, Hoofdplaat en IJ- jdjke Dokter A. Lie- ïs, Beursstraat 6 te IJzen- idijke Dokter A. Lie- I iele en Nie—uwdorp praktijk van dokter Ki- t wordt waargenomen >r dokter Sterrenburg te I buwdorp, tel. 01196- 127. kens en Groede Dokter I Maas te Breskens, tel. 172-1466. and, Retranchement, Sluis Zuidzande Dokter de I li j er te Sluis, tel. 01178- I 36. je, St.-Jansteen en Koe- icht Dokter H. Brabers, 01140-2361. wegen, Hoedekenskerke, i Heerenhoek eii Ovezande De praktijk van de huis- I tsen J. Geldof, J. Kole en I Wöstmann wordt tot I landagochtcnn 8.00 uur I largenomen door dokter I Zwartelé, Werrilaan 43 te I Heerenhoek, tel. 01105- I 80. i Dokter T. v.d. Werff, I ijnjgaardstraat 51, tel. I 51. s, Philippine, en Sluiskil Dokter van Haelst, I >oorstraat 46a te Sluiskil, I 01157-44. it Dokter W. Gielen, I 1. 299. Ksterzande Dokter R. ïwalda, Cloosterstraat 72 I Kloosterzande, tel. 01148- I 77. Tot maandagmorgen I 10 uur. delburg Dokter J. de la I ayze. Seisdam 22, tel. 4305 I aterdag) en dokter P. I :hram, de Krammer 14. I 1. 4664 (zondag). Visites I invragen vóór 10.00 uur. I rreekuren voor dringende I vallen van 12.30-13.00 en I m 17.30-18.00 uur. nerswaal -Dokter J. de I eij te Hansweert, tel. I 130-1344 voor de dorpen I answeert en Yerseke. Dok- I ir P. Allewijn te Kruinin- I en. tel. 01130-1566 voor de I irpen Krabbendijke, Krui- I in,gen en Rilland-Bath. van Gent c.o. Dokter F uylaert, Ostkade 19 te Sas I an Gent, tel. 1366. neuzen Dokter J. Ste- 1 ens, Scheldekade 27, tel. I 1150-2020. sin gen Dokter J. Meij- I .tel. 2225 (tot zaterdag I 1.00 uur) en dokter A. I üjnlieff, tel. 2525 (van za- irdag 24.00 uur tot zondag I 1.00 uur). Visites aanvra- 1 ?n vóór 10 00 uur. Spreek- I Lir voor dringende gevallen I an 12.30-13.00 uur en van I 30-18.00 uur. Iphaartsdijk, 's H. Arends- erke en Heinkenszand okter D. van Driel te 's H. I rend9kerke, tel. 01106-1202. I mslag Dokter C. Ver- I oom, Axelsestraat 2, tel. 377. NDARTSEN Z. Vlaanderen Tandarts 7 Neve, Rooseveltlaan 51 11 Axel, tel. 01155-2332 spreekuren zaterdag van 0.00-10.30 en van 18.00- 8.30 uur, zondag van 12.00- 2.30 uur). Z. Vlaanderen Tandarts L Streefkerk te Breskens, si. 01172-1498 spreekuren aterdag en zondag van 2.00-12.30 uur), lcheren Tandarts C. Kestveer, Loskade 21 te liddelburg, tel. 01180-6694 spreekuren zaterdag van .00-10.00 en zondag van 1.00-12.00 uur), en N. Beveland Tandarts Hage, Grote Kade 28 te roes, tel. 01100-6727 spreekuren zaterdag en ondag van 9.00-10-00 ur). ÏRENARTSEN Lxel en Zaamslag Dokter Cysouw, Stationsstraat 10 e Axel, tel. 01155-1488. en Z. Beveland Dokter Boneschanscher te Krui- lingen, tel. 01130-1233. lcheren en deel N.-Beve- and Dokter I. Klok te Jostkapelle tel. 01188-1443. lonsult alleen na telefom- che afspraak. -Z. Vlaanderen Dokter J- .d. Vijver te Oostburg, tel. 1170-2103. OTHEKEN Joes Goese apotheek, tel. '104. ddelburg Apotheek U- ',d. Boogert, Vrijlandstraat '9, tel. 2789. rneuzen Apotheek Klaas- en. tel. 2090. ssingen Apotheek J; "an-Meyer, Seheldestraat 16, tel. 2025. JKVERPLEGING Aardenburg, Cadzand, Oost- >urg en Sluis Zr. R's" leeuw te Groede, tel. 011"l* 122. ïrvliet, Breskens, Hoofd- at. Sehonnilijke en IJzen- lijke Zr. de Causemaec- cer, Europastraat 3 te IJzen- lijke. tel. 01176-1367 b-g-Ê- 11152-383. ewoutsdijk e.o. Zr. 3oudens-Boonman. A. de K°" ïingstr. 21 te Kwadendammc el. 01194-426. Zaterdag 30 maart 1974 (Van een onze verslaggevers) LEWEDORP De aardap- pelverwerkende fabriek van het Mc-Cain eonceru in Lewe dorp gaat nog dit jaar dras tisch uitbreiden In 1975 zal de fabriek plaats bieden aan 350 werknemers. Nu werken er in Lewedorp ongeveer 85 man. De uitbreiding vergt een in- verstering van in het totaal zesentwintig miljoen gulden. De export van de aardappel- verwerkende industrie n Le wedorp is de laatste jaren ver dubbeld. De fabriek in Lewe dorp die enkele jaren terug door Mc-Cain werd overgeno men van de firma Huson is een van de drie Europese ves tigingen van net wereld om vattende concern. Het oog van de direktie van Mc-Cain is voor de nieuwe uitbreiding gevallen op Lewe dorp omdat deze vestiging het meest centraal ligt in de Euro pese aardappel'verbouwende landen. De andere twee Euro pese vestigingen staan in Wer kendam en in Scarborough in Engeland. Met de bouw van een nieuw stuk aan de fabriek en een nieuwe diepv.escel zal in september worden begonnen. Het bedril f beschikt over een onlangs aangekochte opper vlakte grond van drieënhalf a vier hectare. 7 ilgens mr. Ge orge Mc-Clure, een van de tpo- functionarissen van Mc-Cain, krijgt Lewedorp de beschik king over de modernste aard appel verwerkende produk- tie-eenheden ter wereld. De capaciteit van deze eenheden is 200.000 ten aardappelen per jaar. Bij dn investeringssom ringsinstallatie die gebouwd z voor de uitbreiding in Lewe dorp zullen ook de kasten voor zuiveringsinstallatie die ge bouwd zal worden. Nadat het aantal werkne mers in deze vestiging in 1975 opgevoerd zal zi.n van 85 naar 350, hoopt de bedrijfsleiding van Mc-Cam het personeelsbe stand im de daaropvolgende ja ren op te voeren tot zeshon derd man. Het Mc-Cain con cern heeft over de hele wereld acht vestigingen, waarvan vier in Canada, twee enenenenen in Canada, twee in Neder land en een in Engeland en in Australië, Alles bijel- kaar heeft het bedrijf 3500 werknemers in dienst. Het ex port pakket, dat gaat maa vrijwel alle EEG landen en Oostenrijk en Z.viis irland om vat ondermeer diepvries pata tes frites, aardappelmeel, en aardappelspecia'it.eiten zoals allerlei soorten -hiips. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Ondanks het feit dat de aluminiumfa- briek Péchiney in het Sloegebied gaandeweg zijn produk- tie heeft vergroot, is in de periode van I november 1972 tot 1 november 1973 minder fluorneerslag gemeten dan in het jaar dat daaraan voorafging. De gunstige meetresultaten worden door het Instituut voor Plantenziektenkundig Onderzoek, dat 14 meetstations rond de industriezone in het Sloegebied heeft staan, toegeschreven aan de weersomstandigheden in het betrokken meetjaar. De windrichting en de wind sterkte zijn namelijk voor een groot deel bepalend voor de mate waarin fluor wordt ver spreid. De ongewone weers omstandigheden in het be- tn kken meetjaar hebben er dan ook toe geleid dat m de winterperiode o*p alle 14 meet punten minder fluor werd ge signaleerd en dat in de zomer op 9 van de 14 punten van een "?rm nderirtg sprake was Een en eder blijkt uit het, giste ren gepubliceerde me .-trapport 1972-1973 van het IPG De meetresultaten wijzen er op dat het gebied waarin ile ve» teelt het meest door fluor- neere.ag wordt bereikt, gele gen is in de strook oost noord- est drie tot vier kilometer van dt fabrieken in het Sloe gebied en noordoost tot vier viif kilometer van deze fabrie- Gl'OÊiltP v. iterc uitstoot van fluoride door de fabrieken. Bij een lan e periode va.i droogte, zo als wij die hepte' gekend wordt het gras. waarvan het videvee leeft, niei rloor het regenwater »ch tongesp »'ld if-.» fluorstof blijf' pt dan ook 1-tr.gei op aanwezig en het. vee k ;.*t er daardoor ai'omatisch .meer van naar oinnen. Niette min, aldus het Po U.niiT zich in de praktijk van de gladiolenteelt of de veeteelt toch problemen voordoen Voor zover er klachten zijn zal het onderzoek daarnaar in andere rapporten worden ver meld. D. o de provinciale gezono- he risdienst voor di :ren rn Zeeland die ook metingen in het Sloegebied verricht, zijn er ondanks de door het IPO til,uemde, relatief t O-gun stige hoeveelheden neergesla- ■ti.i fluor, toch pro ei e en mei net vee geweest. Uit was met n uï.e in Nieuwdorp .iet geval. V-i ,ens het IPO behoeft dit nog niet te wijzen op een Het IPO-onderzoek bestond, zoals gebruikelijk, uit metin gen op een aantal punten met de zogenaamde kalkpapiertjes. uit fluorgehaltebepalingen van grasmonsters uit het IPO- meetnet. En dat van de ge zondheidsdienst voor dieren, metingen aan bladpunten van gladiolen en aan gladiolenbol- len en uit een onderzoek van fruitgewassen en bladgroente- gewassen in de omgeving van Nieuwdorp. Op twee punten zijn bovendien metingen ge daan met zogenaamde imping- ers (wasflesjes) en kogelbuis jes. Wat die bladgroente betreft deelt het IPO mee, dat er in de omgeving van Nieuwdorp met de kropsla geen problemen zijn, terwijl de metingen van boerenkool, eind januari 1974 een iets hoger resultaat aanga ven dan in januari 1973. Af hankelijk van de monster- plaats binnen Nieuwdorp, ver. schilden de gehalten zeer sterk over soms zeer korte af stand. Bij slechts een monster van een plaats die siterk aan de verontreinigingsbronnen is blootgesteld, werd een waar de van 102 dpm-fluor gevon den. Even verderop daalden de gehalten opeens tot 40 a 56 dpm fluor. Vooruitzichten voor zondag cn maandag, opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18.00 uur: Overwegend droog met nu en dan zon. Weinig verandering in tem peratuur. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor zondag. Aantal uren zon: 1 tot 8. Min. temp.: om streeks 5 graden. Max. temp.: omstreeks 14 graden Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor maandag: Aanital uren zon: 1 tot 8. Min. temp.: om-| streeks 5 graden. Max. temp.: omstreeks 14 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 2 graden en voor maandag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. waterstanden Konstanz 309 pl. 2, Rhein- felden 234 -1, Straatsburg 220 pl.10, Plittersdorf 400 pl.6, Maxau 460 pl.8, Plochingen 17! pl.13, Mannheim 282 -12, Steinbach 140 -8, Mainz 301 - 6, Bingen 175 -3, Kaub 219 -4, Trier 344 -11, Koblenz 252 -6, Keu-ten 245 -8, Rubrort 410 -15 Lofoilth 1050 -18. Pannierdiense Kop 1016 -15. Nijmegen 848 min 22, IJs-selkop 900 -17, Eef- de IJssel 450 -26, Deventer 319 -21, Mansin 5464 -8, Borg haren 4000 -74, Belfeld 1212 - 30, Grave beneden de sluis 526 -4. De minste waterdiep ten in de vaargeul, heden ver meld op de waarschuwings bord-en, zijn in centimeters Driel-Amerongen 290, Ame- rongen-Lekkanaal 300. De stu wen in de Rijn zijn heden gesloten. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De kringraad van de BB in Zecuwsch- Vlaanderen maakt zich ernstig zorgen over mogelijke ca lamiteiten veroorzaakt door de kerncentrales in Borssele en het Belgische Doel. De kringraad besloot van deze ver ontrusting blijk te geven in brieven aan minister-president Den Uyl, de minister van Volksgezondheid en Milieuhygië ne en de commissaris van de koningin in Zeeland. hoogwater Morgen, zondag 31 maart Bergen op Zoom 10.02 en 21 23 Hansweert 8.05 en 20.43 Terneuzen 7.30 en 20.10 Vlissingen 7.02 en 19.45 Wemieldirige 8.33 en 21.13 Maandag 1 april Bergen op Zoom 10.002 en 22.44 Hansweert 9.26 en 22.06 Terneuzen 8.56 en 21.26 Vlissingen 8.25 en 21.11 Wemeldinge 9.52 en 22.34 Daarbij wordt aangedrongen de mogelijke gevaren van onge lukken in de kerncentrales op internationaal niveau onder de aandacht te brengen en te be zien welke maatregelen geno men kunnen worden ter be scherming van de bevolking binnen de stralingssfeer van de kerncentrales. Tevens wordt de regering en het pro vinciaal bestuur verzocht in het tractaat met België met betrekking tot de aanleg van het Baalhoekkanaal bepaalde garanties op te nemen betref fende de bouw van de kern centrale in Doel. Burgemeester A. Schipper van Oostburg herinnerde in de knnigraad van de Zeeuws- vlaamse BB aan de oprichting van een werkgroep in Midden- Zeeland, die tot taak heeft een alarmeringsregeling te ontwer pen met betrokking tot even tuele calamiteiten in de kern centrale van Borssele. Hij vroeg zich af of het mogelijk s dat Zeeuwsch-Vtaanderen aan een dergelijke regeling deel neemt, gezien het feit dat dit gebied niet zo ver verwij derd ligt van Borsele. Burgemeester P. Molthoff van Hulst wees in dit verband op de in aanbouw zijnde kern centrale in Doel bij Antwer pen Volgens hem zou de Ne- deriandse regering voorwaar den betreffende veiligheid van deze kerncentrale moeten op nemen in het ractaat inzake het Baalhoekkanaal. De voorzitter van de kring raad burgemeester J. C. Aschoff van Terneuzen. kon le meningen van zijn collega- burgemeesters ten volle delen. T-n"aanzien van de werkgroep in Midden-Zeeland merkte hij op dat het hoofd van de BB kring Zeeuwsch-Vlaanderen zitting zal nemen in deze werkgroep. De kringraad besloot verder een overeenkomst aan te gaan met het Nederland-se Rode Kruis Kring Zeeland voor iet besehikbaarstellen en gebruik van BB-materieel ter bestrij ding van rampen in vredestijd. (Van onze correspondent) KORTGENE Door onbe kende oorzaak is gistermorgen om 11 uur brand uitgebroken op de tweede verdieping van het hotel De Stadswijnkclder aan de Hoofdstraat te Kortge ne. De uitslaande brand, die de tweede en derde verdie ping van het 200 jaar oude pand totaal heeft vernield, is met groot materieel bestreden door de brandweerkorpsen uit Kortgene, Colijnspiaat, Goes en Kamperland. De Stadswijnkelder ligt mid den in het dorp en wordt be grensd door vele lager liggen de huisjes, die dan ook ge vaar liepen. De eigenaar van het pand, de heer A. Corbee ontdekte de brand rond 11 uur pand en waarschuwde direct de brandweer van Kortgene. Met meer dan 20 stralen werd de brand bestreden. De op de tweede etage van het schade kon daardoor beperkt worden tot de tweede en der de verdieping die echter ge heel uitbrandden. Dat ailecn de tweede en derde verdie ping uitgebrand zijn, is een gevolg van het feit, dat er tus sen de tweede verdieping en de eerste verdieping een brand vrij plafond was. Over het bedrag van de schade kon worden meegedeeld, dat die zeker de 200.000,zal over schrijden. De eigenaar is te gen brand verzekerd. Burgemeester Aschoff overhandigt het fotoboek aan de directeur van de N.S.M. Tegen de muur fotografische kunstwerken. (ADVERTENTIE) JUWELIER-HORLOGBR LANÓE NIÉUWSTRAAT 26 HULST (Van onze correspondente) MIDDELBURG De offi cier van justitie heeft gister morgen vier maanden gevan genisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk geé- eist tegen de 24-jarige F. S. uit Vaassen. Vorig jaar op 4 maart stak hij een Turk R.D. met een mes in buik en borst. Een groep Turken zat op de avond in een café in Middel burg wait te drinken. Een aan tal Zuidmolukkers voegde zich later bij hen, en er ont stond een ruizie. D. wilde naar huis gaan, maar werd in de Lange Delft neergeslagen en met een mes bewerkt dooir een groep jongens. S. had na het gebeuren direct de benen genomen. Hij kon drie weken geleden pas worden gepakt. Drie mede plichtigen werdien al eerder berecht. De meervoudige kamer deed vrijdag na een korte schorsing onmiddellijk uitspraak en ver oordeelde S. conform de eis terwijl hij onder toezicht van het reclasseringsbureau van het Leger des Heils werd ge steld. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De directie van de Nederlandse Stikstof Maatschappij in Sluiskil heeft' het Terneuzense gemeentebe stuur een uit tien delen sa mengesteld fotografisch kunst werk geschonken, vervaardigd door de Zeeuwse kunstenaar Peter Andringa. Het kunst werk siert een van de wanden van de raadszaal. Het geschenk werd bij af wezigheid van de door ziekte verhinderde algemeen direc teur vain de NSM, de heer Boudewijn, aan het gemeente bestuur aangeboden door de heer Feijen, chef personeelsza ken van de NSM. in aanwezig heid van tail van genodigden. De heer Feijen zei dat de tien fotopanelen van het kunstwerk op ireffende wijze de verbondenheid uitbeelden vain de industrie met de ge meenschap in al zijn geledin gen. Daarbij is duidelijk de mens centraal gesteld. De heer Feijen uitte zijn waardering over de goede re laties met het gemeentebe stuur. Van haar kant draagt de NSM tot deze goede verhou- diiragen bij met haar steun aan sociale en culturele manifesta ties. Nadat bedrijfsdirecteur ir. S. Martorana burgemeester Asschoff een verkleinde af beelding ain het fotografisch kunstwerk had geschonken richtte burgemeeser Aschoff woorden van dank tot de NSM-directie. ,,Het gemeen- tebstuur stelt het geschenk op hoge prijs. Het betekent een verfraaiing vam de raadszaal", zei de heer Aschoff, die Peter Andringa complimenteerde met zijn werkstuk. Als tegen prestatie bood burgemeester ir. Martorana een fotoboek van Terneuzen aan. (Van een onzer verslaggevers! KAPELLE Bretagne is het Friesland van Frankrijk. De Bretons zijn net zo trots op hun taal en hun cultuur als bij u de Friezen. Daarom willen wij mensen over een zo groot mogelijk gebied hiermee ken nis laten maken". Dit zei gis teren de heer E. Thibault, lei der van de Bretonse volksdans groep „Ensemble de dance et chant populair de Bretagne", tijdens de oficiële ontvangst op het stadhuis door burge meester H. G. van Suylekom. Op uitnodiging van het ge meentebestuur brengt de volks dansgroep uit het Bretonse plaatsje Quimpere een twee daags bezoek aan de gemeente Kapelle. Het programma had, enerzijds door de mist ander zijds door de vermoeidheid van de leden van de groep, enige wijzigingen ondergaan. Zo kon de excursie naar Schou- wen-Duiveland en Noclïd-Be- veland niet doorgaan. Burgemeester Van Suyle kom van Kapelle haalde in zijn welkomswoord herinne ringen op aan de oorlog, toen de heer Thibault in Kapelle was. De beer Thibault vertel de, dat hij vier jaar geleden in Kapelle geweest was met een andere dansgroep. De kleding is volgens de heer Thibault volkomen authen tiek. „Sommige kappen moe ten een halve dag stijven. Dit moet nog erg ouderwets ge daan worden", aldus de heer Thibault. Hij zei verder dat hij niet alleen gekomen was voor de buitenlandse reis, maar vooral om vrienden te ontmoeten. Aan het slot van de bijeen- kcfcist bood de leider van de volksdansgroep de burgemees ter drie flessen Bretonse wyn (Van een onzer verslaggevers) HULST Burgemeester P.J. Molthoff van Hulst is een beetje teleurgesteld over de miait'ige opkomst van Hulstena ren bd'j die deze week gehou den statenverkiezingen. Het opkomstpercentage van nog geen 60 procent zegt bij be droevend te vinden. „Er kwa men, voocr zover ik dat kan nagaan, in elk geval in het stembureau waar ik zat, te weinig jongeren. Ik ken de oorzaak niet van het wegblij ven van de mensen. Wellicht een algemeen gebrek aan be langstelling voor de statenver kiezingen. Het is te hopen dat de opkomst bij de komende gem eenter a acls verki ezdngen beduidend hoger liiigt". Zoals bekend lag het opkomstper centage in Hulst veel lager dan in de gemeenten Axel en Houten isse In Axel noteerde men een cpkomst van 75 pro cent en in Kloosterzande 70 procent. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Zeven to neelgezelschappen zullen te za- men drie avonden hoogwaar dig toneel gaan presnteren in het kader van de Speelspie- gel 1974. Het zwaartepunt ligt, zowel wat de toneelgezel schappen als wat de voorstel lingen betreft, op Zeeuwsch- Vlaanderen. Vijf van de zeven gezel schappen zijn n,l. in Zeeuwsch-Vlaanderen thuis. Het zijn Esmoreit uit Philippi ne de toneelgroep Groede, de Transfiguratie uit Hulst, de Heikantse Comedie en Semper Avanti uit Sluiskil. Midden- Zeeland komt iin de Speelspie- gel, die de erfgenaam is van het Zeeuws Landjuweel, met twee ensembles, die zichzelf werktheater noemen en die thuishoren in Middelburg en Goes. Naar de mening van de pro vinciaal toneeladviseur, de heer A. van Noort, kan men 11a twee speeispiegels conclu deren, dat de kwaliteit van de te spelen stukken zich langs een stijgende lijn beweegt. Het amateurtoneel, aldus Van Noort, getroost zich grotere in spanningen. Kwaliteit van de voorstellingen is naar zijn mening trouwens een waar borg voor het voortbestaan van het amateurtoneel naast het beroepstoneel en de televi sie. De voorzitter van het Zeeuws Centrum voor Ama teurtoneel, onder welks auspi ciën de Speelspiegel wordt ge houden de heer G. Baijens, vindt het geen tragedie dat het Zeeuws Landjuweel als fenomeen is verdwenen. „Er zat teveel een wedstrijdele ment in", zegt hij. „Toneel is nu eenmaal niet vergelijkbaar met sport. Van het wedstrijd element bij het Landjuweel hield men in de streken waar twee of meer gezelschappen om de titel streden dan ook vaak een 'bittere nasmaak over. De Speelspiegel is, zoals de naam al zegt, wat speelser. Men laat zichzelf en elkaar, alsmede een gelukkig steeds geroeiend publiek, zien wat men kan. Dat werkt inspire rend en bevrijdend." Gebleken is ook, dat het feit dat er elk seizoen een Speel spiegel wordt gehouden, de amateurtonelisten aanmoedigt om - speciaal voor dit festival - eenakters in studie te ne men. Op de drie Speelspiegel- avonden van dit seizoen wor den er telkens drie eenakters, een enkele maal afgewisseld door een cabaretvoorstelling, opgevoerd. Op zaterdag 6 april komt Esmoreit naar het Kui- perspoorttheater in Middel burg met een voorstelling van het ernstige stuk D.P. van An- dries Poppe. Daarna brengt de toneelvereniging Groede de eenakter April down van Phi lip Johnson en het werkthea ter uit Goes besluit de eerste Speelspiegelavond met het zelfgeschreven cabaret „Je blijft lachen!". 0 H. Langman. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Als het tot een nieuwe opwaardering van de gulden zou komen het geen overigens niet waar schijnlijk is dan zal deze aperatie zich in elk geval be perken tot de gulden en de Duitse Mark in hun relatie tot 'e Belgische en de Luxem burgse munteenheid. Door het opheffen van de vaste wissel koers ten opzichte van de Amerikaanse dollar, blijven revaluatie-effecten nu eenmaal beperkt. Dit was een van de ver wachtingen die mr. drs. H Langman, oud-minister van Economische Zaken en thans werkzaam in een hoge functie in het bankwezen, gisteren lan ceerde. Hij was gast-spreker op de lunchbijeenkomst van het departement Zeeland van de Nederlandse Maatschappij van Nijverheid en Handel. De heer Langman zette in een uitermate gedegen betoog uiteen welke schokken zich sinds de jaren zestig, in het internationale monetaire sys teem hebben voltrokken, wel- :te gevaren de wereldgeldhan del en daarmee de economie bedreigen, en welke grote ver antwoordelijkheden rusten op regeringen en centrale banken om weer stabiliteit in het in ternationale geldverkeer te brengen. De geboorte van de „Euro dollar' ,'een Russische vondst, die geleid heeft tot een nieu we geldmarkt waarop in 1972 voor niet minder dan honderd miljard dollar (USA) omging; de verbreking van de relatie russen het goud en de Ameri kaanse dollar, alsmede de olie- economie, waren de gebeurte nissen die het diepst in het monetaire organisme hebben ingegrepen. Gevolgen daarvan zijn voel baar in de betalingsbalansen •an diverse landen, zoals En geland, dat volgens de heer Langman op zijn vroegst in 1982, als het inkomsten uit zijn eigen olievelden in de Noordzee kan verwerven, weer op een evenwichtige be talingsbalans mag hopen. De heer Langman schetste het gebeuren in de monetaire wereld alsof het ging om de hormonenhuishoudiing in een menselijk lichaam. Het een beïnvloedt het ander, en door terugkoppeling en neveneffec ten wordt een aanvankelijk onbeduidend gebeuren tot een dramatisch proces, dat fataal kan aflopen. Voor een bevredigende op lossing van de monetaire pro blemen zal het nodig zijn, al dus de heer Langman, dat de westerse wereld zich te zamen met de olielanden inspant. De heer Langman was op dit ge bied overigens niet pessimis tisch gestemd. Voor de Nederlandse eco nomie voorspelde de spreker, lie lof toezwaaide aan het ka binet-Den Uyl dat twee en een nalfmiljard gulden in „onze economie" wil blazen het vol gende perspectief: Een geringe economische groei, een hoge werkloosheid, een evenwichtige beta lingsbalans. Dit drietal aspecten, dat vol gens de heer Langman minder gunstig is als het volgens som migen misschien lijkt, is een gevolg van de inkomenspoli tiek die de regering volgt. Er zal minder worden gespaard dan voorheen, en er zullen winstdalingen optreden, aldus de heer Langman. Voor de on dernemingen die grote zaken met het buitenland verrichten had de heer Langman nog een aantal interessante adviezen. Op zondag 21 april wordt in Der. Dullaert te Hulst het vol gende trio aan eenakters opge voerd: eerst komt de Transfi guratie met De Bonte Hond met Margareth Wood. De Hei- icantse Comedie speelt vervol gens .Een, twee, in de mant" van Albert Maurits en het werktheater uit Middelburg voert „De kale zangeres" van Ionesco op. Op zaterdag 4 mei wordt de Speelspiegel besloten in het Gi'ldehms te Sluiskil. Semper Avaruti brengt dan „Ik heb mooie blomme" van H.M. Bie- lart-Blok. De Heikantse Come die geeft een reprise van „Een, twee in de maat" en het werktheater uit MiddeLbui^ komt met die eenakter Oog om oog van Peter Schaffer. In het najaar zal er waar schijnlijk op het gohied van eenakters een culturele uitwis seling met West-Vlaanderen plaatsvinden. De voorbereidin gen ''aartoe worden thans ge troffen.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 3