Valse-dollarzwendel MINISTER GRETSJKO DWARS Kissinger had geen Moskou succes in GRIEKS FEEST IN OISTERWIJK IN GEVAAR NIXON MAAKT KNIEVAL VOOR JAWORSKI I )e?e|ycl Goed sparen is: hoge rente en betere voorwaarden. Rente 5%% tot 9Wo toe. jMAlCn® reëel loon al lager Derde weg Slechte dienst Doorgaan of ophouden? D'66 beraadt zich op stembus V.N.O.: Arrest Hoge Raad in zaak Rode- Jeugdlid verschoven binnenland buitenland E Afval- race van onze politieke partijen VAST® MINDER V.S.- TROEPEN IN THAILAND Sadat wilde Israëli's bij Suezkanaal liquideren DIRECTEUR KUSTERS VAN KASKI OVERLEDEN E van Tanscliot Zaterdag 30 maart 1974 commentaar en van de opvallendste resultaten van de Statenverkiezingen van deze week was de stabiliteit van de confessionele partijen, c.q. de aantrekkingskracht van het C.D.A. Als men bedenkt hoezeer de confessionele partijvorming het mikpunt is geweest van aanvallen van links en rechts en hoe vaag het innerlijk verdeelde Christendemocratisch Appel bij veel kiezers moet zijn overgekomen dan is het meer dan opmerkelijk hoe de confessionelen zich gehandhaafd hebben. Pe jjotclusie ligt voor de hand: de stelling „Den U/1 of Wiegel wordt door bijna één derde deel van de kiezers a gewezen. Woensdag hebben zij zich onverbloemd uitgespro ken voor een andere, een derde weg: die van de confessionele partijvorming. Wat zij daarmee politiek precies hebben willen zeggen is niet helemaal duidelijk. Daarom is de verdeeldheid binnen het CDA nog te groot. Wel is duidelijk geworden, dat een grote groep kiezers zich in ieder geval qua sfeer etc. niet thuisvoelt bij VVD of PvdA. Zij hebben behoefte aan een eigen politiek tehuis. ne P°!.itieke conf°uren van dat tehuis blijven nog schimmig. Willen zij de winst van deze Statenverkiezingen veilig stellen dan zullen de voormannen van het CDA er voor moeten zorgen dat de onderlinge tegenstellingen worden overbrugd en het CDA een duidelijk, eigen politiek gezicht krijgt. Met zo'n trouwe aanhang moet het CDA als op een rots gebouwd kunnen wor den en nog het niet op een heen-en-weer-bootje lijken. Voor zo n partij kan de politieke partnerkeuze ook geen kwestie van lood om oud ijzer zijn. Maar als zo'n partij, een maal gekozen heeft, zoals nu in meerderheid nu voor het kabinet-Den Uyl, mag zij ook eisen stellen. r^ich progressief noemende jongeren hebben in Amsterdam het overwinningsfeest van de VVD verpest. Met kreten en gezang werd VVD-voormannen het spreken onmogelijk ge maakt. Was de politie tenslotte niet ten tonele verschenen dan zou deze „ludieke happening" in een ordinaire vechtpartij zijn ontaard. Deze jongelui hebben de maatschappij-vernieuwing, die zij zeggen voor te staan, de slechtst denkbare dienst bewezen. In een democratie, waarin wij het geluk hebben te leven is alleen plaats voor een botsing van argumenten en ideeën. Wie met zijn politieke tegenstanders op de vuist gaat of hen monddood probeert te maken heeft niet alleen niets begrepen van die democratie: hij is er een gevaar voor. "jVTa de geweldige klap, die D'66 bij de Statenverkiezingen hebben gekregen staan de Democraten voor de vraag: heeft het nog wel zin door te gaan of kunnen wij beter stop pen? Het lijkt ons een kwestie van politiek fatsoen tegenover kiezers en kabinet en van karakter om in ieder geval niet nu al tot opheffing te besluiten. De D'66-fractie in de Tweede Kamer zijn niet vanwege hun aardige gezicht naar het Binnen hof afgevaardigd. De Democraten zitten daar omdat een grote groep kiezers destijds van mening was, dat zij een waardevolle eigen bijdrage zouden kunnen leveren aan de staatkundige vernieuwing en aan de vormgeving van een vooruitsfrevénd beleid zonder dogmatische rim-ram. Aan die opdracht is nog niet voldaan. Ook in het huidige kabinet heeft D'66 met één minister en drie staatssecretarissen een functie, die niet zo maar kan wor den neergelegd. Dat zou leiden tot een verstoring van het politieke evenwicht binnen de club van ministers, tot een ver traging van allerlei plannen en tot het wegvallen van waarde volle mogelijkheden tot stimulering en correctie van het rege ringsbeleid. D'66 heeft een belangrijke inbreng gehad bij de pogingen het politieke bestel in Nederland te vernieuwen. Nu zich in de Nederlandse politiek drie hoofdstromingen zijn gaan aftekenen kan misschien geconcludeerd worden, dat D'66 (ten dele) aan zijn doelstelling heeft voldaan. Zo'n conclusie dient echter wel overwogen genomen te worden, niet in de katerachtige stem ming na een verkiezingsnederlaag. Bovendien zou toch ook bezien moeten worden of en hoe tot enthousiaste, iedeeënrijke D'66-ers van het eerste uur voor de Nederlandse politiek be houden kunnen blijven. (Vervolg van pagina 1) Het gevolg was dat ook de „dominee" werd aangehouden. Aangezien diens uiterlijk overeenstemde met het signa lement van de man die overal onder valse naam, steeds met het gefingeerde adres „Voor straat 20", in diverse plaatsen, valse dollarbiljetten had weten in te wisselen, wilde de politie hem vasthouden. Diverse ge tuigen we den met hem ge confronteerd, maar het leverde weinig op en tenslotte zag de officier van justitie in Middel burg zich vorige week vrijdag tot grote teleurstelling van de politie genoodzaakt de „domi nee" op vrije voeten te stel len. „Wij gingen daarop weer naar Gerat om bij de fabrieks directeur uit Terraeuzen, die daar vastzat, nog eens ons geluk te beproeven", aldus hoofdinspecteur Sietsma. „Hij hield echter zijn kiezen op elkaar over de partij papier, die hij iin Goes had opgehaald. Door een heel gek toeval is hij door de mand gevallen". De rechercheurs legden de man nl. een landkaart van Brabant voor. Om het plaatsje Waalre was bij een heel ander onderzoek vroeger met inkt een cirkeltje geplaatst. „Jullie weten het kennelijk al", zei K. zuchtend. „Waarom zeg je het niet meteen?", en hij wees op Waalre. In Waalre is maar één druk kerij, die van N. J. van der K. „Ik had van de dominee ge hoord, dat ilk bij die drukkerij moest zijn", aldus de verdach- te. Prompt deed de politie een inval bij de drukkerij in Waalre. Er was niets meer te vinden. Onmiddellijk na zijn vrijlating had de dominee vrijdag de drukker opgebeld en hem gewaarschuwd dat de zaak fout zat. Wel had de drukker alles verwijderd uit de drukkerij, doch in zijn auto trof de recherche nog de nega tieven voor de clichés en de nummeraitors, waarmee de nummers op de biljetten wer den gestempeld. Toen de drukker door de dominee gewaarschuwd bleek te zijn, werd de laatste ten tweede male gearresteerd. Hij heeft woensdag volledig be kend. Vrijdagochtend zijn wegens opzetheling voorts nog in ar rest gesteld de 35-jarige hotel houder Frans V. uit Terneuzen dlie ook bij de zaak-Oegstgeest betrokken was, alsmede twee verdachten uit Zaandam, de 46-jarige P. J. van der M. onderaannemer, en de 44-jari- ge Pieter S„ directeur van een klein bedrijf. (Van onze parlementaira- redactie) DEN HAAG Het bestuur en de Kamerfracties van D '66 beraden zich vol gende week op de koers die men moet volgen na de ver kiezingen van de afgelopen woensdag, waarbij de partij feitelijk ten onder is gegaan en zich zelf geplaatst ziet voor de vraag: „opheffen of door gaan?". Er zijn al plannen voor een speciaal congres, maar vast ligt in ieder geval, dat het bijzondere congres niet vóór de gemeenteraadsverkie zingen in mei bijeen wordt geroepen. Intussen zal dat laatste een aantal partij afdelingen er toch niet van kunnen weerhouden om van deelneming aan die locale verkiezingen af te zien. zien. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) LONDEN In Europa en de Verenigde Staten heerst teleurstelling over het mislukken van Kis singers missie in Moskou. De Russische militairen hebben het bereiken van een overeenstemming met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, over beperking van de strategische kernbewapening is Moskou deze week geblokkeerd, zo hebben bewegde diplomatieke kringen in Lon den gisteren bekendgemaakt. Het feil dat van Sovjet- militaire zijde een politiek akkoord is doorkruist, wekt bezorgdheid in Westerse diplomatieke kringen. De militairen kregen steun van een groep van de harde ljjn in de hoge kringen van het politiek leiderschap. Vol gens genoemde diplomatieke kringen speelde de minister van defensie Andrei Gretsj- ko, de leidende rol bij het blokkeren van een akkoord. Hij keerde in haast naar Moskou terug van een be zoek aan Irak. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Aanhangers van de Griekse militaire regering willen het heft in handen krijgen op een feest dat Griekse gast arbeiders zaterdag aan inwoners van Oisterwijk aanbieden. Dat vreest in ieder geval de Stichting Buitenlandse Gastarbeiders Midden-Brabant. De directeur van deze in Tilburg gevestigde organisatie, de heer Karei Leemreize, zegt over sterke aanwij zingen te beschikken in die richting. De bedoeling van de spion nen van het Griekse regime zou zijn in Oisterwijk opnieuw te beginnen met een bureau van een arbeidscommissie. Een soort gelijk bureau werd in november vorig jaar in Utrecht gesloten, nadat een actiegroep het had bezet. Daar zijn toen veel dossiers en andere papieren gevonden die bewezen dat Griekse gastar beiders en hun gezinnen in Nederland voortdurend worden ge controleerd op hun politieke gezindheid. De heer Leemreize zegt dat materiaal uit Dordrecht en Gorinchem er op wijzen dat de aanhangers van de Griekse kolonels in Nederland willen probe ren via een te stichten kantoor in Oisterwijl de Griekse arbeiders in Brabant te bespioneren. Hij wijst er op dat een poging van de kolonels-aanhangers een arbeidscommissie in Dordrecht te ves tigen, onlangs is mislukt door optreden van een actiegroep. WASHINGTON (AFP/ Reuter) President Nixon zal de bijzondere officier van justitie voor de Water- ga te-affaire, Leon Jaworski, het aanvullende materiaal leveren dat hij voor zijn on derzoek heeft opgeëist. Dit heeft gisteren woordvoerder Ronald Ziegler van het Wit te Huis meegedeeld. Ziegler gaf geen nadere toe lichting waarom het precies gaat, maar bekend is dat Ja worski gevraagd heeft om 27 geluidsbanden en een niet na der genoemd aantal documen ten die betrekking hebben op de bijdragen v aan Nixons her- verkiezinigsoampagne door de zuivelindustrie en het concern International Telephone and Telegraiph Corp. (ITT). Het Witte Huis is tot nog toe niet ingegaain op de eis van de commissie voor justitie van het Huis vara Afgevaar digden die 42 geluidsbanden wil hebben. Het Witte Huis stelt dat de commissie al 13 geluidsbanden heeft ontvangen of nog zal ontvangen en mear dan 700 documenten. Nixons besluit Jaworski als nog het materiaal te leveren, kwam een uur voor de door de officier van justitie gestel de tijd. Aanvankelijk had Ja worski maandag als laatste tijdstip gesteld, maar Nixons advocaten wisten uitstel tot gisteren te krijgen. Jaworski zou anders een gerechtelijke uitspraak hebben gevraagd en men veronderstelt dat Nixon dat heeft wil len vermijden. Een woordvoerder van Ja- worski's kantoor had geen commentaar op de mededeling. Hij wilde slechts zeggen dat het materiaal nog niet binnen is. Inmiddels heeft senator Mi ke Mansfield, leider van de democratische meerderheid in de senaat gezegd te menen, dat er op het ogenblik een voldoende meerderheid in het Huis van Afgevaardigden Is om een verwijderingsprocedu re tegen de president op gang te brengen. Voormalig onderminister van Mansfield eens. „In de haus was het met de uitspraak can Mansfield eens. „In de afgelopen twee of drie weken is er een tamelijk dramatische wijziging van houding in het huis", aldus Ruckelshaus, die samen met minister van justi tie Elliot Richardson ontslag nam toen Nixon in oktober vorig jaar de toenmalige offi cier van justitie voor Waterga te, Archibald Cox, ontsloeg. (Van onze soc. ecc-n. redac tie). DEN HAAG De nieuwe maatregelen van het kabinet leiden al bij een bruto jaarin komen van ongeveer f 20.000,- tot een verlaging van het wer kelijk beschikbaar in-komen (koopkracht). De grootste werkgeversorganisatie, het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO) heeft diit berekend. Door de regeringsmaatrege len (loonsverhoging van f 15,- voorschot van 3 procent op prijscompensatie en belasting verlaging) gaan de werkne mers met een inkomen van f 13.000,- er ruim 1,5 procent op vooruit. Voor de inkomens van rond f 17.500,- is er een voor uitgang in het besteedbaar in komen van ongeveer een half procent. Werknemers met een jaarin komen van circa f 24000 gaan er een half procent op achte ruit. Voor de inkomens van ongeveer f 36000 is de achter uitgang in besteedbaar 'oon ongeveer 2 procent, voor inko mens van 48 mille rond procent en voor inkomens van f 72000 ongeveer 3,5 pro cent. BANGKOK (AFP) Ver. Staten zullen omstreeks medio mei een begin maken met het terugtrekken van on geveer 10.080 man militairen en een aantal strategische en tactische gevechtsvliegtuigen waaronder B-52 bommen werpers uit Thailand. De Er werd een speoiale bijeen komst van het Politbureau ge organiseerd ter bespreking van de kwestie van de strate gische kernbewapening toen Kissinger in Moskou was, daar er binnen het Kremlin ver schillen van mening over deze belangrijke zaak waren. Gretsjko was daarbij aanwe zig. Het Politbureau sprak zich uiit tegen een overeenkomst op basis van de beginselen Kissinger aan de Sovjetleiders had voorgesteld. Daarop bood de Sovjet-Unie een tegen-plan aan, dat Kissinger op zijn beurt onaanvaardbaar vond. Er waren in de afgelopen weken sterke aanwijzingen dat Rusland zich nog niet graag definitief bindt aan de finitieve beperkingen van de strategische kernbewapening. Vorige maand gaven commu nistische diplomaten te kennen dat Rusland niets minder d-an tenminste volledige gelijkheid, zowel kwalitatief als kwanti tatief, van de strategische be wapening wenst". Het is bekend, dat de Rus sen grote vaart zetten achter 'n ingrijpend program van het ontwikkelen van nieuwe ra ketten. Met name concentreer den zij zich op het vervaardi gen van meervoudige atoom koppen (MIRV), op welk ge bied de VS tot nu toe een aanzienlij ke voorsprong had den. Zij beproefden de nieuwe wapens enkele weken geleden in het gebied van de Stille Oceaan. Aldus is het nieuws uit Moskou somber. Er is wei nig of niets bereikt door Kis singer. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) B.V. HOTEL DE KROON BREDA Ruime zalenaccommodatie; onbeperkte parkeerruimte Gelegen in centrum Breda Boschstraat 28 Tel. 01600-32687 In Kort DE ledenvergadering van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen heeft in Utrecht be sloten binnen drie weken een landelijke actiedag te organise ren om kracht bij te zetten aan een compensatieregeling voor buiten de normale uren ver richte werkzaamheden. DE Bundesbank heeft gisteren op de valutamarkt in Frankfort 11,8 miljoen dollar gekocht te gen de officiële „fixing" van 2,5230 D-mark per dollar ter ondersteuning van de Ameri kaanse munteenheid. MINISTER-president Den Uyl acht het „niet waarschijnlijk" dat D '66 zichzelf zal opheffen na de verpletterende verkie zingsnederlaag van jongstleden woensdag. DE Sovjet-Unie heeft zonder opgave van redenen inreisvisa geweigerd aan de Britse staatssecretaris van justitie Peter Archer en drie lager huisleden. Archer en de drie parlementsleden een socia list en twee conservatieven maken deel uit van een comité voor hulp aan joodse Rus- PROF. dr. H. W. J. Bosman, hoogleraar geld-, krediet- en bankwezen aan de katholieke hogeschool in Tilburg, heeft te kennen gegeven niet voor her benoeming tot kroonlid van de Sociaal-Economische Raad in aanmerking te willen komen In de daardoor ontstane vaca ture zal nog nader worden voorzien. CAIRO (RTR) President Sadat van Egypte had eind vorig jaar het besluit geno men de Israëlische troepen op de westelijke oever van het Suezkanaal te liquideren. Dat was twee maanden na het be stand vam de oktoberoctrlog. Het besluit werd, om onduide lijke redenen, niet ten uitvoer gelegd. Dti blijkt uit een inter view dat Sadat heeft toege staan aan de Libanese journa list Aliz El-Solj en dat in het gezaghebbende Egyptische blad El Achram is gepubliceerd. J \s DEN HAAG (ANP) De Hoge Raad zal 14 mei arrest wijzen in de zaak van het 23- jarige Emdhovense Rodejeugd lid Luci-en van H. Het lag aanvankelijk in de bedoeling 2 april uitspraak te doen, maar d-e Hoge Raad heeft de datum verschoven, omdat het arrest dan nog niet gereed kan zijn. Van H. heeft de Hoge Raad cassatie gevraagd van het ar rest van het gerechtshof in Den Bosch waarbij hij we gens het bezit van bommateri- aal en van een revolver is veroordeeld tot een gevange nisstraf van twee jaar met af trek van voorarrest. Advocaat- generaal mr. J. Remmelink heeft de Hoge Raad in zijn conclusie geadviseerd het cas satieberoep te verwerpen- Wat lazen wij gisteren weerBrood, melk en sigaren duurder; vakantiebungalows in Zeeland te duur. En wat lezen wij vandaag verder? Specialis tentarieven voor particuliere patiënten omhoog, rol beschuit vier cent duurder, een bepaald automobielmerk duurder, werkplaatstarievegarages omhoog. Waar wijst dat op?...Ik wou maar even zeg gen. Een patrouilleauto van de Westberlijnse politie hield een automobilist aan, die een wat erg jonge indruk maakte. De bestuurder was een jongen van 13 en de wagen was ge stolen. S- Een drama: Mary Lou Fol- lett, een 22-jarige verpleegster en James Johnson, een 20-jari- ge medisch assistent besloten onlangs om voortaan samen door het leven te gaan en op dat moment begonnen de moeilijkheden. Want Mary Lou is toevallig tweede luitenant en James slechts soldaat eerste klas. Dus was James de ondergeschikte van Mary Lou („Hello") in het legerhospitaal in het Duit se Heidelberg. Nu staat het Amerikaanse leger geen verbroedering toe tussen hoger legerpersoneel en gewone soldaten. James werd derhalve overgeplaatst naar een post in Worms30 km. verderop. Maar ons paar vecht door. Ze delen nog steeds een wo ning in Nussloch, dicht bij Heidelberg. Een ingediend protest leverde niets op. Het Amerikaanse leger had James in Worms nodig en daarmee uit Het Amerikaanse leger is de doordraver-van-de-week. Om zo'n ontluikende liefde om zeep te brengen... Kettingbotsing: een der wei nige manieren om met elkaar in contact te blijven. Slagermag stress van u. ik drie ons Waarom wij niet veel ver der doorgaan. De wegen wor den weer wat voller, gelieve derhalve goed tot zeer goed uit te kijken. V Veel succes en good luck. MERÏJN DEN HAAG (ANP) In Den Haag is drs. W. J. J. Kusters gisteren op 50-jarige leeftijd plotseling overleden. Drs. Kusters was vanaf april 1964 directeur van het Kaski, het Katholieke Sociaal-kerke lijk instituut. Na enige jaren studie aan het groot-seminarie te Hoeven studeerde de heer Kusters van 1945 tot 1949 economie aan de Katholieke Economische Hoge school te Tilburg. Daarna was hij werkzaam bij de Rijks dienst voor het Nationale Plan als hoofd van de afdeli-rag in dustriële ontwikkeling en daarna bij het ministerie van CRM als wetenschappelijk as sistent. In december 1954 trad hij in dienst bij het KASKI in ker. Bij dit instituut heeft hij Den Haag, als stafmedewer- de leiding gegeven aan zeer vele kerkelijke sociologische onderzoekingen op het gebied van pastorale planning en or ganisatie, als ook van vernieu wing van orden en congrega ties. Vraag onze brochure over alle spaarvormen. bankiers 's-Hertogenboscb, Amsterdam, Breda, Den Haag, Eindhoven,Nijmegen,Roosendaal,TUDurjjvngm. Spaaragentschappen over heel Nederland.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11