Oppervlakkig profiel van Andriessen Van der Louw: hardstikke leuk Schmelzer: „midden" is in opbouw Eerste kwam stembusuitslag uit Asperen ElO Piano akkoord bender Opname gemaakt door onbekend gebleven fotograaf STEMBILJETTEN FOUT BEZORGD Velsenaren stemden twee keer binnenland PÏ»lT5TTH!5B Verbaal voor PvdA- propaganclisten kettner SC duwaer I Prof. Goudriaan overleden REACTIES OP UITSLAG STATENVERKIEZING ARPteruggang D '66: klap DAJAN NAAR WASHINGTON OUDSTE (102) EN JONGSTE (2) KIEZER OP STEMBUREAU NU OOK COLA EN UP EEN HEERLIJKE CITRUSDRANK Bus op vracht auto: 5 gewonden Donderdag 28 maart 1974 jyjr Frans Andriessen, de politieke leider van de KVP heelt een beetje geluk gehad. Zijn „profiel", versche nen in de reeks „profielen van politici" bij H. Meulenhoff in Baarn, is juist uitgekomen in een tijd, waarin de politiek niet uit de dagelijkse portie nieuws weg te denken is. In de aanloop tot de verkiezingen voor Provinciale Staten, waar alle landelijke grootheden zich meer dan ooit mee gemoeid (lees: vermoeid) hebben. Het profiel is in dit geval AMSTERDAM (ANP) In Amsterdam-Noord heeft de Amsterdamse politie in de nacht van dinsdag op woens dag proces-verbaal opgemaakt tegen twee personen, die bezig waren met het aan deurknop pen van woningen ophangen van „laatste-dag" verkiezings folders van de PvdA. Dit geschiedde op grond van de bepaling uit de algemene politieverordening van Am sterdam, waarbij het verboden wordt aan eigendommen van de gemeente en van particu lieren pamfletten aan te plak ken of op andere wijze te bevestigen. De PvdA verspreidde in het gehele land met behulp van enkele duizenden vrijwilligers niiet minder dan anderhalf miljoen „laatste-dag" fol ders. MERCURIUS lijkt erg op de maan, dat blijkt uit de foto's die het Amerikaanse ruimtevoertuig Mariner-10 naar de aarde heeft overge seind. getekend door NOS-redacteur Hans van der Werff, die, net als iedere politieke verslagge ver, geacht mag worden thuis te zijn in Haagse kringen en deswege wat gemakkelijker een portoet van een politiek man kan schrijven. Van der Werff heeft bepaald niet de moeilijkste weg geko zen om Andriessen in beeld te krijgen. Een naar omvang i meten niet onbelangrijk deel van het boekje is gereserveerd om gedeelten van redevoerin gen of artikelen van mr. Frans Andriessen af te drukken. Die redevoeringen, in of buiten de Tweede Kamer afgestoken, verwijzen vooral naar de her komst van de politicus An driessen uit de sfeer van de Volkshuisvesting. Voorts vermeldt het boekje voor wie daarin is geïnte resseerd wat gedetailleerde gegevens over de voorkeur van de Andriessense voor bor deaux en droge witte wijnen, over zijn vrouw, zijn auto en zijn (allesbehalve volkse) huisvesting. En voor het overige gaat het natuurlijk om Andriessen als politicus, waarbij Van der Werff het nadeel heeft, dat zijn „onderwerp" in tijd ge meten nog niet zoveel historie geschreven heeft. Diens rol als politiek leider dateert eigen lijk pas van de Kamerverkie zingen van 1972 en de daarop volgende kabinetsformatie. Wim Kan typeerde hem dat staat ook in het boekje nog eens te lezen als „een slak die afremt in de bocht". Zo, maar dan in wat meer parle mentaire termen, komt An driessen ook uit de profielte kening naar voren als hij spreekt over „stap-voor-stap- politiek" en over geleidelijke vooruitgang. Voor een zo op de actualiteit inhakend boekje is het opvallend, dat er van de CDA-barensweeën nauwelijks of niet wordt gesproken. En dat is tooh iets, wat aan An driessen toch niet ongemerkt voorbij zal zijn gegaan. Om het zo maar eens roorzichtig te zeggen. TOON KLOET (ADVERTENTIE) „Een piano? Daar ko men wij niet aan toe". Mag Bender-K&D voor zichtig veronderstellen dat mensen die zoiets zeggen, de prijs van een piano mis schien een tikje verkeerd taxeren? Voor nog geen 3100 gulden namelijk hebt u al een piano van een kwaliteit waarBender-K&Dvolledig achter kan staan. En dan niet van een merk want keus hebt u bij ons in over vloed (wij voeren minstens 11 merken]. Het moet dus wel vreemd lopen, wilt u na een rustig en bijzonder infor matief gesprek niet tot een akkoord komen. 9 deskundig in klank Breda: Van Coothplein 12 DEN HAAG Op de be graafplaats Westerveld in Den Haag is het stoffelijk over- sohot ter aarde besteld van prof. dr. ir. J. Goudriaan, oud president van de Nederlandse Spoorwegen en oud-hoogleraar die op tachtigjarige leeftijd is overleden. Hieronder reacties van poli tieke leiders op de verki®- zing-suitslag;. De verkiezingsoverwinning van d<e PvdA is een gunstig resuiltaat voor het kabinet Den Uyl. De PvdA is de partij geweest, d'ie het meest vierkant achter het kabinet is gaan staan. Aldus het eerste commentaar van PvdA-fractievoorzitter Van Thiljn. Van Thiijn vond, dat zijn partij zeer behoorlijk uit de bus kwam. „De PvdA heeft de handscheon van W iegel opgepakt en be schouwde die statenverkie zingen als eerste graadmeter VELSEN (ANP) Twee honderdvijftien kiezers in Vel- sen-Noord die woensdagmor gen hun stem voor de provin ciale staten hadden uitge bracht, hebben dat 's middags nog eens over gedaan, omdat zij niet het stembiljet van het kiesdistrict Velsen maar dat van Amstelveen hadden ge bruikt. In totaal hebben 315 Velsenaren het verkeerde bil jet ingevuld, maar 100 van hen konden woensdag niet meer worden bereikt om nog eens te stemmen. Gebleken dB, dat een diruk- beirij uit IJmuiclen (een vajn de drtie diie in ons land de stembiljetten drukt) abusieve lijk een palkkiat met 1000 bil jetten bestemd voor Amstel veen naar Velsen foeeflt ge stuurd. De gemeentesecretarie van Velsen kom woensdagavond mog niet meedelen wat de consequent zijn van de fout. Er is proces-verbaal op gemaakt vam hiet gebeuren. Het hoofdstembumeau in Haar lem, diat oen beslissing over deze zaak moet nemen, kraamt vrijdagmorgen aanstaande op het stadhuis te Haamtem bij voor Den Uyl en zijn ploeg". P. v. d. A-voorzitter André van der Louw vindt de uit slag van de statenverkiezin gen „hardstikke leuk". „Hei zijn de beste statenverkie zingen na de oorlog". Een reden voor de vreugde van Van der Louw: de grote op komst bij deze verkiezin gen De- eerste indruk van sena tor van Riel (VVD) was, dat, aangezien de provincie vrij stabiel blijkt te zijn ge bleven, die winst voor de VVD voorall uit de randstad is gekomen De teruggang is onmisker. baar. Aldus het commentaar van ARP-fractievoorziler AanLes op de verwachte uitslag voor zijn par'ij. Maar hij vond het een be langrijk vesohi'jnsel, dat de confessionele partijen in to taal bun positie hebben we ten te baindlhaiven. „Het midden in Nederland is in opbouw. Dat geeft mij vertrouwen voor de toe komst", aldus het commen taar van de oud-minister Schmelzer (KVP) op de verkiezingsuitslag. Hij had de ind'ruk dat het inet het voorspelde verlies van de drie christelijke partijen wel mee viel. De winst van dé PvdA zit volgens de heer Schmelzer in het feit dat het kabinet gematigd is door de inbreng vafi de ARP en de CHU. De PPR heeft volgens dr. De Gaay Fortman, voorzitter van. de Tweede-Kamerfrac tie van deze partij een uniek resultaat geboekt. „Wij dragen medeverant woordelijkheid in deze rege ring en wij hebben een be hoorlijke winst", zei hij. „Hierdoor is ondubbelzinnig gebleken dat de PPR als onafhankelijke partij moet blijven optreden". 0 Partij voorzitter Wouter van Daim van de PPR schreef het succes van zijn partij vooral toe aan de aandacht die wordt be steed aam de kwestie vso het milieu. 9 „Wie wisten dat het ons stemmen zou kosten als wij in de coalitie met PvdA en PPR zouden gaan zitten Toch hebben wij daar geen spijt van". Dit heeft D '66- voorziitter Ten Brink in een eerste commentaar ge zegd. Het verlies vam D'66 is voor mevrouw Ruby van der Scheer, vice-voorzitter vam deze partij, niet geheel onverwacht. „Het is de zo veelste klap", zei zij, „maar er zijn naar mijn gevoel geen landelijke consequen ties aan verbonden". Voor DS'70-voarzitter De Brauw is het meest specta culaire van de verkiezings uitslag' het zich handhaven van de confessionele partij en. „Voor DS '70 is de uit slag teleurstellend", zèi hij Volgens hem komt dit door dat aiin partij tot dusverre geen vertegenwoordigers in de Provinciale Staten had. „De polarisatie heeft nu baar effect op DS'70 doen gelden. Wij zullen ons ge luid sterker moeten laten horen". Voorzitter Hoogerwerf van de PSP: „De vorige staten verkiezingen in 1970 werden voor de PSP een dieptepunt. Nu is duidelijk een vooruit gang te constateren". Binnen het kamp van de progressie ven, zo constateerde Hooger- werf. is er een verschuiving naar links. „Er is alle.n verlies voor D'66, De accen ten keren terug naar Ke-:ï- puni '72. Het is duidelijk dat dit kabinet minder zal worden afgeremd door de confessionelen". 9 Dit is de persfoto van 1973. De opnamevan een onbekende fotograaf, toont president Allende met een pistool in de hand. Bezorgd omhoog kijkend op het moment waarop hij de binnenplaats van zijn paleis betreedtomringd door eveneens gewapende lijfwachten. (Van een onzer verslagge vers) AMSTERDAM „De laatste dag van president Allende." Zo luidt de titel van de Persfoto van het Jaar. De winnende fotograaf van de door „World Press Photo Holland" georganiseerde in ternationale competitie voor in 1973 gemaakte persfoto's is echter onbekend. De Persfoto van het Jaar Iaat Allende zien op de ochtend van de militaire staatsgreep in Santiago (Chili; 11 sep tember), terwijl hij een rondgang maakt door zijn paleis, vergezeld vam lijf wachten, om na te gaan waar hij zijn verdediging zal in richten. De Persfoto van het Jaar is er een uit een serie van zes, die op de laatste levensdag van de Chileense president zijn gemaakt. Via de Latijns- Amerikaanse corresponden ten van de New York Times kwamen de foto's in het we reldnieuws. Omdat de foto graaf onbekend is en dat waarschijnlijk ook voorlopig wenst te blijven in verband met de politieke situatie in Chili zal de eerste prijs 5.000,-) vrijdag door Prins Bernhard overhandigd wor den aan Daen Bath, een van de hoofdredacteuren van de New York Times. Zodra mo gelijk zal de prijs doorgege ven worden aan de nu nog onbekende fotograaf. Vorig jaar kon de winnaar van de Persfoto van het Jaar („Napalm-meisje") de eerste prijs ook al niet in ontvangst nemen. Voor de nu al voor de zeventiende maal door de Stichting World Press Photo Holland georganiseerde foto competitie werd dit jaar een record-aantal foto's ingezon den, namelijk 332. Er werd door 603 fotografen uit 38 landen aan deelgenomen. Ne derland was op de Verenigde staten en de Sovjet-Unie na het sterkst vertegenwoor digd. Drie Nederlandse foto grafen wonnen een prijs. Cornelis Mooij ontvangt een eerste prijs („Het gouden oog" voor zijn reportage over de tragedie op het cir cuit van Zandvoort, waarbij de coureur Williamson om het leven kwam. Roberto Peeters krijgt een tweede prijs voor zijn foto van twee zwangere vrouwen op het strand van Muiderberg. Ste ven Breukel ontvangt een derde prijs voor zijn foto van koningin Juliana tijdens haar zilveren jubileum. Van alle ingezonden foto's komen er een kleine 330 te hangen op de tentoonstelling van World Press Photo die door het hele land zal trek ken. Er komt ook weer een foto-boek van op de markt. 9 De eerste prijs „vrolijk nieuwswerd gewonnen door Sal Veder fotograaf van het Amerikaanse persbureau Associated Press, die deze plaat (links) maakte bij de terugkeer van een Amerikaanse krijgsgevangene uit Vietnam, 9 De derde prijs „vrolijk nieuws''. De foto (rechts) werd gemaakt door de Haagse fotograaf S. Breukel tijdens de viering van het zilveren regeringsjubileum van koningin Juliana. 9 De eerste prijs features werd gewonnen door de West duitse fotograaf Norbert Rzepka die deze plaat maakte bij de start van de Ronde van Italië. TEL AVIV De Israëlische minister van defensie, Mosje Dajan, vertrekt vandaag naar Washington miet een uitvoerig plan voor een scheiding tussen de Israëlische en Syrische troepen aian het Gofliainfnonit. (ADVERTENTIE) SPECIAAL O In Amstelveen brachten de premier en zijn echtgenote hun stemmen uit voor de verkiezing van Provinciale Staten. en haar tweejarig zoontje Marco verschenen om hun stem uit te brengen. Zoonlief had ook een oproep gekregen om te stemmen. De moeder mocht de oproepingskaart van haar kind als aandenken mee nemen. 0 B. en W. van Doetimchem hebben de PvdA in die stad gis teren geweigerd om met een geluoldswagen door de stad te rijden. Op die dag der verkie zingen willen we het rustig houden, heeft het college la ten weten. Plaatselijk voorzit ter van de PvdA, de heer O. Feitsma, vermoedt dat de wei gering op politieke gronden berust. Dat nog niet iedereen weet hoe met een stembiljet te han delen is in Zoetermeer geble ken. In een van de stembu reaus had een kiezer zolang werk met het invullen van het biljet dat de voorzitter van het bureau hem erop wees dat slechts één hokje mocht wor den ingevuld. Zijn wenk kwam te iaat. De man zei dat niet geweten te hebben. Hij had alle hokjes van kandida ten uit Zoetermeer al rood ge maakt. Er kwamen gisteren in de gemeente Grondingen bij de stembureaus nogal wat klach ten binnen van kiezers diie meenden dat het stempotlood niiet goed was. Zij konden hun hokje niet goed rood krijgen. Oorzaak bleek d'e slechte kwa liteit van die stembiljetten. (Van onze redactie binnen land) De eerste stembusuitslag in de verkiezingen voor de Provinciale Staten is uit Aspe ren (bij Gorinchem) gekomen. Om tien over zeven was de uitslag daar bekend. In het stembureau Voor burg 1 heeft woensdagmorgen de 102-jarige heer M. Heimig persoonffijik zijn stem uitge bracht. Hij is vermoedelijk de oudste kiezer die zijn stem is komen uitbrangen. Op het stembureau Prinses Ireneschool in Doesburg zijn woensdagmorgen mevr. Oort SS!-*" NUMANSDORP (ANP) Bij een ongeluk met een bus zijn gistermorgen vijf passa giers gewond geraakt. In de dichte mist botste de bus van Zuid-Beijerland naar Numunsdorp op een dijkweg tegen een vrachtauto. De bus viel hierna de dijk af en de vrachtwagen kantelde. 9 VVD-fractieleider bracht genote zijn stem uit. in Amsterdam samen met zijn echt- VAN de joodse bevolking in Israël wil meer diam elf pro cent het lainid verlaten. Dit blijkt uit een opiniepeiling waarvan het resultaat in het blad Baairetz is gepubli ceerd.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 15