Bestuurders uit ontwikkelings landen bestuderen Zeeuwse situatie Huisvrouw zag doodknuppelen van zeehonden OPLOSSING PUZZEL 25: ALLES BOEIT WAT LEEFT EN GROEIT Vrienden Hartstichting schenken P.LP.-toestel PPR-fractievoorzitt er deed Zeeuwse stations aan ENQUêTE OVER WONEN IN DE GRIFFIOEN Foto-expositie in Terneuzens museum DE GROOTSTE KOLLEKTIE LEREN ZITMEUBELEN IN Z.W.NEDERLAND stad streek In Middelburg Zacht Deltadienst And ré v. d. Louiv spreekt in Goes CD A-kandidaten volgen uitslag vanuit Vlissingen Beslissing over kerncentrale wacht op energienota Aanwinst Julianaziekenhuis PvdA-Vlissingen wil brug liouden Dinsdag 26 maart 1974 3 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Door de internationale vereniging van plaat selijke overlieden is de provincie Zeeland uitgekozen als studie terrein voor een groep van ongeveer dertig bestuursfunctionaris- sen uit de ontwikkelingslanden. De bestuurders zijn afkomstig uit Afrika, Azië, Oceanië en Latijns-Amerika. De bestuursfunctionarissen uit de ontwikkelingslanden begonnen gisteren aan de Zeeuwse studieweek in de Statenzaal te Middelburg. Zij kregen de film te zien „Er zijn nog Zeeuwen", die indertijd is gemaakt in opdracht van het (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de nieuwe Middelburgse stads wijk Griffioen is een belan gengroep tot stand gekomen die is begonnen met het orga niseren van enquête in de wijk- zulks in samenwerking met de Welzijnsraad Middelburg. Aan het onderzoek zul len meer dan 90 enquêteurs meewerken. De gemeente Middelburg zal de kosten van het onderzoek, die op f 1400 begroot zijn, aan de Welzijns raad vergoeden. De werkerkinig van de gege vens uit de enquête zal in de maand april door de 18 leden van de belangengroep Griffi oen geschieden. Men hoopt dat het eindrapport in mei gereed zal zijn. De vragen in de enquête hebben voornamelijk betrek king op de belevingswaarde van de woningen, de woonom geving en de wijkvoorzie- ningen in de Griffioen. Ook wordt aan de bewoners ge vraagd hoe zij denken over de stichting van een wijkgebouw, over de totstandkoming van een wijkvereniging, en over hun eigen bereidheid om ge meenschappelijke activiteiten te ontwikkelen. Vooruitzichten voor woens dag en donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur: zacht weer met plaatselijk een bui. Weers vooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor woensdag: aaautal uren zom: 4 tot 12. Min. temp: om streeks 7 graden. Max. temp: omstreeks 17 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een gehieel droos etmaal: 80 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 1 tot 9. Min. temp: om streeks 7 graden. Max. temp: omstreeks 15 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. waterstanden Konstanz 304 plus 1, Rhein- fèlden 235 min 10. Straatsburg 230 min 10, Pliitteirsdorf 410 mim 16, Maxaiu 474 min 10, Plochiingem 167 min 3, Mann heim 317 man 3, Steinbach 158 min 5. Maamiz 327 miin 8, Bin- gen 199 mom 7, Kaub 248 min 10, Trior 425 miin 27. Koblenz 308 min 9, Keulen 309 min 30, Ruhrort 482 min 51, Lobith 1147 min 42, Pannerdense kop 1109 min 41, Nijmegen 950 min 35, IJssellkop 987 min 35 Eefde IJssel 538 mie 10, De venter 409 min 5, Monsin 5466 min 30, Borgharen 4089 min 23 Belfeld 1278 min 46, Grave benedien de sluis 553 min. 42. hoogwater Morgen, woensdag maart. Bergen op Zoom 5.51 en 18.14 Hansweert 5.00 en 17.26 Temeuzen 4.16 en 16.43 Vlissingen 3 47 en 16.10 Wemeldinge 5.41 en 18.04. 27 provinciaal bestuur. Daarna gaf drs. M. C. Verburg, direc teur van het ETI, een algeme ne inleiding over de Zeeuwse situatie. De heer Verburg dook terug in de vroege geschiede nis waarna hij de ontwikke lingsfasen schetste van het Zeeuwse vanaf de industriële revolutie in de Napoleontische tijd. Met name de ontwikkeling sinds de jaren zestig gaf de heer Verbm-g extra aandacht. Na de inleiding van de heer Verburg weTd een inleiding gegeven door de heer W. D. de Bruine, directeur van de provinciale Zeeuwse biblio theekcentrale. De heer De Bruine sprak over de proble men van bibliotheekvoorzie ningen in Zeeland. Daarna be zocht het gezelschap de pro vinciale bibliotheek. De bastuursfunctdomarissen uit de ontwikkelingslanden zijn iin Nederland in het kader van een cursus „MilMjing Lo cal Envirorreenits" welke is georganiseerd door de interna tionale vereniging van plaatse lijke overheden. Het program ma van de Zeeuwse studie week zelf is georganiseerd dioor de afdeling voorlichting van de provincie. Men wol de bestuuirsfunotiionarissen met name kennis laten nemen van de problemen op industrieel en recreatief gebied, waarmee het agrarische Zeeland mo menteel worstelt. Dit met d'e intentie, dat „u zoveel moge lijk profijt zult trekken dn uw eigen stituaitie van de informa tie die u hier op dtodt", zoals die voorlichter van de provin cie zei ion zijn welkomst woord. De bestuursfiinctiionjarissen zullen deze week nog bezoe ken brengen aan de Delta dienst van rijkswaterstaat te 's-Heer Aremdskerke, aan Veere ter bestudering van de recreatieproblemen, aan de Provinciale Planologische Dienst, aan de gemeenten Bor- sele en Vlissimgen. Woensdag -s er een officiële ontvangst door de commissaris van de koningin mr. J. van Aartsen. Q Bestuursjunctionarissen uit ontwikkelingslanden in de Statenzaal. (Van een onzer verslaggevers) GOES De Goese afdeling van de PvdA houdt op donder dag 4 april haar ledenvergade ring om 20.00 uur in de Prins van Oranje te Goes. De agenda vermeldt onder meer een nabeschouwing van de gehouden statenverkiezin gen. Als spreker op deze ver gadering is uitgenodigd lande lijk partijvoorzitter André van der Louw. (ADVERTENTIE) Heerlijk...gebakken vis! Schol, schar, makreel, wijting, schelvis, kabeN jauw, koolvis, spiering, tong gebakken: verrukkelijk! Laat de schoongemaakte en licht gezouten vis op vergiet uitlekken. Gebruik een pan met stevige bodem. Wentel de vis luchtig door de bloem en bak ze in hete olie of boter mooi bruin. U bóft als u van vis houdt want vis houdt fit Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij h»t Produklscha^j voor Vis en Vlsprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag^B VLISSINGEN Alle ver kiesbare kandlidaitein van het CDA in Zeeland zullen ia 9 uur bij- im hotel Aliaaf in de Wolstraat te VMasingen om de uiltslagem van die verkiezingen gezamenlijk te vdlgen. Men verwacht veel belangstelling van leden van de ARP. de CHU en de KVP en andere belangstellenden. 0 Mevrouw De Jonge in het koude noorden bij één van de diertjesdie nog niet door stropershanden zijn gevild. nieuwe markt 9 roosendaal (Van een onzer verslaggevers) GOES Bas de Gaay Fort man is gisteren op verkiezings- toemee geweest in Zeeland. Op de N.S.-stations van Krui- ningen, Goes en Middelburg heeft de PPR-fractieleider in de Tweede Kamer met reizi gers gesproken en het „mi- lieuspel" gespeeld. In de stationsrestauratie te Goes speelde de heer De Gaay Fortman het milieuispel met Ernst Peter de Lange, een twaalfjarige jonjgen uit Zierik- zee. Onder grote belangstelling van de ongeveer 30 aanwezi gen vlogen de dobbelstenen en de portretten van fractielei ders over tafel. Het bleek voor Ernst Peter de Lange een te moeilijke opgave om de gerou tineerde milieuspeler De Gaay Fortman te verslaan. Tussen de worpen en zetten door "af PPR-fractieleider commentaar op problemen welke in Zeeland spelen. Zo was hij van mening dat het plan Klaasesz voor de Ooster- sehelde vijf jaar te laat kwam, waardoor de kosten ervan enorm veel hoger komen te liggen. Hij deelde verder mee, dat een werkgroep van de PPR momenteel nog studeert op mogelijkheden om het mi lieu en het natuurlijke leven in met name de Oosterschei de te behouden. Hij sprak verder over de kerncentrale bij Bors- sele, waar volgens de Gaay Fortman geen tweede centrale moet komen. In de Goese stationsrestau ratie werden verder milieu- spellen verkocht, waarop de PPR-fractievoorzitter zijn handtekening plaatste. Middel burg vormde het eindpunt van het verkiezingstoemee van De Gaay-Fortmam. Vandaag houdt de PPR-fractievoorzitter zijn laatste rondreis per trein door Noord-Holland. Muzieksucces Twee leden vain de harmonie „De Verenig de Vrienden" te Sas van Gent hebben een leuk succes be haald op het solistenconcours te Kapellc. Voor Roger Neyt soloklarinettist in de vaandel afdeling betekende dit een eerste prijs met lof. Voor zijn broer Robby Neyt solotrompet tist was er de eerste prijs in de afdeling uitmuntendheid. (Van onze parlementair» redacteur). DEN HAAG De beslis sing over de bouw van een tweede kerncentrale bij Borse- le zal niet worden genom™ voordat de regeringsnota over de energie bij de Tweede Ka mer is ingediend. Minister Lubbers (Economi sche Zaken) zegt d'it in ant woord op vragen van CHTT- fraetieleider dr. R. Kruisingn. De nota is deze zomer te ver wachten. Kruisinga had zijn vragen gesteld naar aanleiding van een uitlating van minister Trip (Wetenschapsbeleid), die van mening is dat het aantal kerncentrales niet moet wor den uitgebreid. De CH-fraetio- leider wilde van de regering weten of minister Trip niet de „consequen ties moet trekken" (lees: af treden) indien zijn uitspraak n,et de mening van het kabi net vertegenwoordigde. Minis ter Lubbers noemt het weinig zinvol daarover te speculeren, zolang er geen besluit is geno men. (Van een onzer verslagge vers) AXEL De jonge zeehond jes worden er gewoon doodge knuppeld. Vaak zijn ze na ze ven acht acht slagen pas dood. Het doden van de dieren is een liefhebberij omdat de mensen er 's winters niets te doen hebben. Met dat bloede rige beeld levend voor ogen is de Axelse huisvrouw me- vrodw S. de Jong thuisgeko men na een negendaags ver blijf in het koude noorden van Canada. Mevrouw S. de Jonge ging naar Canada op uitnodiging van Brian Davis, de Canadese voorvechter voor het behoud van de zeehonden. Zelf is ze in Zeeuwscr-Vlaanderen niet on bekend als ijveraarster voor het mollige zoogdier. Met behulp van haar man probeert ze al dirie jaar lang, niet zon der succes, sympathie te win nen voor haar streven om de zeehandenjacht in zijn geheel af te schaffen. Voor de over koepelende organisatie van Brian Davis, de „international fund for animal welfare", heeft ze in Zeeuwsch-Vlaanderen al heel wat geld bijeengebracht. Nu heeft ze zelf een korte impressie gekregen -am de slachtpartijen die plaats vin den in de-Canadese St-Lau- rensbaod. Per vliegtuig ging ze naar de Magdalena 'eilanden. Wat ze daar gezien heeft, heeft haar strijdlust alleen nog maar doen toenemen. Ze zegt daarover: „In het begin twij- richten niet overdreven waren. Maar 't is nog erger dan Brain Davis zegt. Ik heb het gezien en ik blijf er voor vechten tot mijn laatste adem". Ze vertelt dat ze een keer een jacht heeft gadegeslagen. Ze mocht geen foto's maken. „Ze komen aan de kant en dan worden ze neergemept, met verzwaarde knuppels. Enkel de jonge zee hondjes, de oude kunnen ze niet te pakken krijgen. Als de velletjes gestroopt zijn komen de zeehondenmoeders de ka davers ophalen. Pottekijkers hebben ze er niet nodig". Nog onder de Indruk zegt ze hoe ze de jonge zeehondjes op schoot gehad heeft en geaaid heeft „Ik heb er ook met m'n mond open gestaan bij het zien van die ongerepte na tuur". Als je dan bedenkt waarom ze diie beesten jagen?. De velletjes brengen niet veel op. Het is een hobby om te doden, een soort koorts. De meesten zijn kreeftvissers en die hebben er 's winters niets anders te doen. Ze hebben veel geld en grote auto's e zuipen er bier als koewater Ze legt verder uit hoe de or ganisatie van Brian Davis nu probeert om toeristen getuige te laten zijn van de wrede jachten met de publieke opi nie op de hand wil men trach ten te komen tot een algehele afschaffing van de zeehonden- jacht. In het voorjaar van 1975 gaat een reisbureau uit Ter- neuzen een reis verzorgen naar de kraamkamer van de zeehond in de St-Laurensbaai. Voor opgave kan men zich richten tot mevrouw De Jonge lm Axel. Wandeltocht De nationale trim-wandeldag zal dit jaar op zaterdag 6 april worden ge houden. Op deze dag kunnen jong en oud deelnemen aan een wandeltocht van 5 of 10 kilometer. Het startbureau is gevestigd iin de Kerklaan 1 te Hansweert en is geopend vanaf 12.40 uur. Na afloop van de tocht ontvangt iedere wande laar een trimwandelspeld. WEEKHOOFDPRIJZEN Een auto PEUGEOT 104: M. v. d. Leden-Bonsang, Bijer straat 41, Den Haag; PHILIPS kleurentelevisie: R. Plomp, Wandelweg 137, Wormerveer; SAMENGESTELDE PRIJS f 94G,F. van Douveren, Reigerstraat 20, Velp; Voor 850,— BAUKNECHT apparaten: Mevr. Eijligers, Gemer- seweg 6, Oplo (N.B.); CARNIELLI hometrainer fiets: J. van Boven-Drentje, Zaagmolenweg 11, Zutphen; SINGER naaimachine: Jac. v. d. Broek, Radiostraat 22, Eindhoven. ANDERE WEEKPR1JZEN ILFORD diaprojector: Mej, M. L. van de Eijnden, Kerkstr. 34, Ossendrecht. ILFORD elektronenflitser: Ellij Akkermans, Julianastraat 33, Dongen, KODAK camera: F. C. Dek ker, Vondellaan 23, Oosterhout. Doos k 12 bus SPRèME: W. Janse, Voorborch 18, Middel burg. MEULENHOFF plantenboek: M. J. Dieleman, Tramstraat 9, Terneuzen. Boek „Prins Claus" DE BOE KERIJ: J. C. Korenman, Otter- ring 20, Breda. 12 fles SPAwater: Mej. E. Boonman, Nieuwstraat 37, Oost burg. Setje ORLANE oogmakc-upi Mevr. C. Ruijzing, De Vries- straat 2, Dinteloord; G. Feijen- Gruben, Bouwen Ewoutstraat 14, Vlissingen. Puzzel Bomse Cartonn.fa- briek: Mevr. Van Dijk-Baart- mans, Molenstraat 27a, Roosen daal. ABN spaarboekje met 500,M. Hendrickx, Ridder straat 32, Gilze. ABN spaarboekje met 100,Mevr, Vasseur, Schu- mannstraat 21, Temeuzen; Me vrouw M. A. Brouwers-v. d. Corput, Heiningen 443, Bergen op Zoom; C. J. den Ridder, Wil- deborgflat 4, Roosendaal; M. N, J. v. d. Zanden, Concordialaan 151, Etten-Leur; M. Leijten, v. Abcoudestraat 9, Klundert. (Van een onzer verslaggevers). TERNEUZEN Het Ter- neuzense comité van „Vrien den van de Hartstichting" heeft het Julianaziekenhuis een zogenoemd P.I.P toestel geschonken, een beeld en gc- luidscassetterecorder die nutti ge diensten kan bewijzen aan herstellende hartpatiënten. Het apparaat werd door mevrouw A. Hendriks-IIeuts namens hel comité aangeboden aan burge meester J. R. Aschoff, de voor zitter van het bestuur van het Julianaziekenhuis. Het toestel zal in beginsel een vaste plaats krijgen op de afdeling hartbewaking van het ziekenhuis, maar de mogelijk heid bestaat ook de appara tuur in bruikleen te geven aan Kruis- of EHBO-veren din gen. De hefer P. de Graaf, promo tor vain de Nederlandse Hart stichting voor Zuid-West-Ne- denlamd, sprak waarderende woorden aian het adres van me vrouw Hendriks die ingehaakt had op een initiatief van bur gemeester Aschoff om een P.I.P-toestel aan het Juliana- ziekenhuiis aan te bieden. De heer De Graaf bracht ook dank aan de internisten C-an Gelder en Van der Piil voor hun me dewerking. Burgemeester Aschoff zei heit P.LP.-toestel in grote dank te aanvaarden als een belang rijke bijdrage aan de volks gezondheid. Het prees me vrouw Hendriks voor haar ac tief aandeel in het geschenk en sprak de wens uit dat het Temauzense comité nog veel vrienden van de hartstichting zal maken. Zij die het werk van de Nederlandse Hartstichting willen steunen kunnen dat onder meer doen door hun stentje bij te dragen aan de collecte die van 1 tot en met 7 april wordt gehou den. Collectanten kunnen zich opgeven bij mevrouw M. A. Hendriks-Heuts, de Genestct- straat 5 in Temeuzen, tel. 01150-4678. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De afde ling Vlissingen van de PvdA heeft in een brief aan b. en w. van deze gemeente gepleit voor een zodanige herziening van het plan voor de half-hoge brug over het Kanaal door Walcheren bij Souburg, dat de huidige Souhurgse brug be houden kan blijven. De PvdA-Vlissingen acht het onaanvaardbaar, dat door de inwoners essentieel geachte voorzieningen zoals de hui dige brug in Souburg zou den moeten verdwiinen tenge- 1 vilge van het feit, dat de rijks overheid nalaat de conse quenties van het eigen indus trialisatiebeleid te dragen In de bri'ef verwijst de PvdA- Vlissingen voorts naar eerder gedane uitspraken door de PvdA afdelingen Vlissingen, Middelburg. Goes en Borsele over de dammenweg. die op grond van de nieuwste prog noses over bevolkings-aantal, verkeersintensiteit en op grond van planologische over wegingen overbodig zou zijn. De toegangsweg tot het platte land van Walcheren zal. aldus 'e PvdA-Vlissingen, via de nieuwe hoge brug bij Sou burg moeten worden gereali seerd, dit ingepast in een her- zene wegen structuur voor dit deel vaar Zeeland. (Van onze correspondent) TERNEUZEN „De ont wikkeling in de fotografie" is een tentoonstelling waarvoor het materiaal werd bijeenge bracht door fotograaf Henk Hommers uit Terneuzen en die wordt gehouden vanaf gisteren tot 12 mei in het Terneuzens museum aan de Burgemeester Geillstraat, te genover de Kamer van Koop handel. Een schat aan plaatwerk geeft een overzicht van de toepassing in bijv. de astrono mie, geneeskunde, archeologie, druk, research enz. Sinds de fotografie ruim 150 jaar geleden haar eerste aarze lende stappen deed, is er een enorme ontwikkeling geweest, die nu op vrijwel alle terreinen is doorgedrongen. Daarmee 1» zij een onmisbaar element ge worden, die smaak en denken beïnvloedt. Nièpce zocht naar een ma nier om op lithografische wij ze tekeningen te reproduceren en maakte gebruik van reeds bekende optische en scheikun dige verschijnselen. Hij gaf zijn uitvinding in 1882 de naam „heliografie". Zijn came ra verbeterde hij door haar te voorzien van een balg en een diafragma. In samenwerking met Daguer- re slaagde Nièpce erin, kwa liteitsverbeteringen te bewer ken. Niettemin bleven belich tingstijden van 15 tot 30 mi nuten nog noodzakelijk. De uitvinding van de „droge plaat" in 1861 was een nieuwe mijlpaal. Hierdoor werd het mogelijk om reeds eerder ge maakte opnamen op een later tijdstip af te drukken. Het was tevens de aanzet tot een wereldomvattende fotoindus trie. Het duurde echter nog tot 1888 voordat de box zijn op mars begon, onder het motto „you press the button and we do the rest". Parallel aan de verdere groei en perfectionering, ver beterden de onderdelen en hulpmiddelen: sluiters, licht meters, lenzen, flitsen, chemi caliën, Lichtgevoelig materiaal enz.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 3