Horeca tegen sterke drank UITSLAGEN VAN SCHIETINGEN Expositie bij Van Geyt B. en W. Hulst willen beheer van Saeftinge niet mede-financieren Ook CDA voor behoud van beide ziekenhuizen REACTIE OP UITVAL NKV INZAKE GEMEENSCHAPSHUIZEN Aiito tegen tractor NKV-Lamswaarde hield LEZING IN AXEL Hoe leren Voorlichting over de kleuter in het verkeer te Oostburg we de vrede stad streek 1 BOTSING BIJ HULST Breskens Reimerswaal Sas van Gent St. Jansteen VOETBAL IN ST.-JANSTEEN St.-Jan blij met oud papier Axel niaaii 17/H Auto total-loss (Van onze correspondent) HULST Gistermiddag om halfdrie vond op het beruchte kruispunt Rijksweg 60 - Abs- daalseweg, nabij Hulst, op nieuw een aanrijding plaats, ditmaal tussen een Belgische en een Nederlandse personen auto. De S. uit St.- Amanidsbeng, stalk komende van de niohibilntg A: ijksweg reed, d over. V. kon een Axeil, zonder M.V. die kruising mnijidninig Witst meer vermijden. De bedde auto's botsten zo haird op el kaar, dat die waigen vain V. ok die nd be- van de Belgische aiutto, I. de M. lliop lichte verwoindinigen op. (Van een onzer verslaggevers) HULST - Bij het NKV begrijpt men niet wat wij bedoelen. Wij hebben nooit beweerd dat er in de gemeenschapshuizen en kan tines geen consumpties meer mogen worden gebruikt. Maar we vinden het wel onaanvaardbaar dat er sterke drank wordt ge schonken", aldus voorzitter M. Versprille van de horeca-organi satie in groot Hulst op de scherpe uitlatingen, die woordvoer ders van het NKV overlegorgaan in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen vorige week hebben gedaan over de kritiek van de horeca op de gemeenschapscentra. Belgische auto zwaar (Van onze correspondent) IJZENDIJKE Op de weg IJzendijke naar het Molenkot is een Belgische personenauto met een tractor in aanrijding gekomen toen deze geen voor rang kreeg van de tractorbe stuurder D. uit IJzendijke. De botsiinig kwam nogal haind aan. In de Belgische personen auto, bestuurd door R. uit Slij dingen, zat De Z. eveneens uit Slijdiiinigan, diie verwondin gen aan zijn gezicht opliep. Dokter Liieveras ruilt IJzenidiijke verleende eerste hiuilp en Met Z. per taxi naar een zieken huis naar het Belgische Bekloo overbrengen. De personenauto liep aanzienlijke sohiade op Hjiij zegt, dat man door zal om via de betreffende instanties gedaain te krijgen, dalt de gemeenten de zoge naamde para-commerciële ac tiviteiten itti de gemeenschaps huizen onmogelijk gaan ma ken. De uitslag vam de onder zoek, dat men door het pro- duktrvitaitscentrum van de ho reca laat uitvoeren om aan te tonen hoe groot de schade is, dliie de horeca lijdt door con currentie van die gemeen schapscentra varwaicht de heer Versprille binnen vier maan den. Desgevraagd zegt hij er geen bezwaar tegen te hebben, als ook deskundigen van het NKV aam het onderzoek zo-u- den meedoen. Wanneer, dat zou gebeuren, zou de vrees vain het NKV, dat de uitslag vam het onderzoek een eenzij dig beeld zal geven, wellicht opgeheven bunmiem worden. „Ooik wij zijn overtuigd van het nut vain die gemeenschaps centra en varanigtogsgebou- wem en we vinden het dian ook helemaal niet eng wanneer er nia afloop van de activitei ten eens een biertje of zo gedroinikien wordt. Maar we vinden het wel te ver gaan, als man in de gemeenschaps huizen bruiloften gaat vieren en recepties en koffietafels gaat houden. Dain warden die gebouwen gebruikt voor acti viteiten, w;iarvoor ze niet zijn gebouwd. Dergelijke activitei ten kunnen de nek van de horeoa breken", zo zegt de heer Versprille, die zich als voorzitter van de horeca-orga- nisatie mu bijvoorbeeld weer boos maakt over een fondiue- avond, di;e enkele slagers dn het gemeenschapscentrum te Cliinige gaan houden. (Van een onzer verslaggevers) HENGSTDIJK Aan de zaterdagschi-etimg, gehouden bij P. van Dijk, namen 26 schutters d-eel. Uitslag: hoge vogel: R. Herwegh uit Lams- waarde; eerste en tweede zij vogel: R. de Guytenaere uR Vogelwaarde: extra hoge vo gel: E. Lambert uit Vogelwaar de; grootste aantal (5): H. van Waterschoot uit Hencstdiik. HULST Aan de schieting op de liggende wip in café W. Blommaert te Hulst namen 40 schutters deel waaronder weer de nodige Belgen. Er werd geschoten op twee wippen. V. de Vos uit Hulst was met een hoog- en een zij vogel zeer succesvol. De hoogvogel op wip 1 werd geschoten door R. van Steenbergen te De Klinge de eerste zij vogel door P. Boënne te Hulst, de tweede zijvogel ging naar M. Paepe te St. Ni-Maas. J. Blommaert uit Hulst schoot met vijf stuks, de meeste kleine vogels. De extra hoogvogel schoot P. Vermeu len te St. Jansteen. Wip 2: de hoogvogel en eer ste zijvogel waren voor V. de Vos te Hulst, de tweede zijvo gel voor A. Mahu te Lams- waarde. Het hoogste aantal kleine vogels, zes stuks, schoot J. Eys-Ackers te Hulst. De extra hoogvogel was voor mevr. Oosting te Axel. Zater dag wordt weer een schieting gehouden, aanvang drie uur. KLOOSTERZANDE Aan de zaterdagschieting op twee wippen, gehouden in café „De Groene Molen", namen 45 schutters deel. Uitslag: Wip één: hoge vogel: Th. Pauwels uit Kloosterzande; eerste zij- vogel: mevr. Verhoeven-Pie- ters uit Kloosterzande; tweede zijvogel: B. de Booy uit Vo gelwaarde; extra hoge vogel: J. de Waal uit Groenendijk; grootste aantal (4): K. Ver schuren uit Lamswaarde. Op wip twee: hoge vogel: W. Pauwels uit Axel; eerste zij- vogei; L. de Frel uit Klooster zande; tweede zijvogel: A. de Bakker uit Hengstdijk; extra hoge vogel: F. Kouyzer uit Kloosterzande; grootste aantal (4): mevr. Van Meelen-van Puyvelde uit Kloosterzande. KLOOSTERZANDE Aan ée 20ndagschietin-g op twee wippen, gehouden in café D» Groene Molen", namen 55 schutters deel. Uitslag: Op wip één: hoge vogel: A. Remijn uit Ossenisse; eerste zijvoigel; J. de W-aal uit Kloosterzande; tweede zijvo-gel: J. Paiuwels uit Axel; extra ho-ge vogel: Th. Pauwels uit Kloosterzan de; grootste aantal (6): P. van Gassen uit Kloosterzande. Op wip twee: hoge votgel: P. Pau wels uit Kloosterzande; eerste zij vogel: W. Pauwels; tweede zij vogel: J. Pauwels beiden uit Axel; ex-tra hoge vogel: F. van Kruyssen uit Kloosterzande: grootste aantal (7): L. van Goethem uit Kloosterzande LAMSWAARDE Aan de zondagschieting op twee wip pen, gehouden bij P. Claessen, namen 52 schutters deel. Uit slag: Op wip één: hoge vogel: J. Ohristiiaensens uit Koe wacht(B); eerste zijvogel: G van Driessche uit Lamswaar de; tweede zijvogel: J. Ohristi- aensens uit Koewacht; extra hoge vogel: C. van Gassen uit Pi'osperpolder; grootste aantal (7): A. Cocqheyt uit Absdale, Op wip twee: hoge vogel: P Claessen uit Lamswaarde; eei ste zij vogel: H. van Water schoot uit Hengstdijk; tweede zijvogel; J. Maas uit Lama- waarde; grootste aantal (5); Th. van Goethem uit Lams- waande. ST-JANSTEEN Aan de schietimg op twee staande wippen bij café Sport in St.- Jansteen n-aimen zevenenne gentig schutters deel. De uit slagen waren op: wip 1: le hoge vogel N. Goossens-Klooster- zande; 2e hoge vogel: A. Jans- sens-Koew-acht; le zijvogel: J. Martens - 's Heerenhoek; 2e zijvogel: H. Merkx - St.-Jan- steen; 3e zijvogel: J. de Beule, St.-Jansteen; 4e zijvogel: A. Staal. Kloosterzande; le kal: A. de Nijs-Vrasene; 2e kal: W. Broers-Antwerpen; 3e kal: mevr. Rubbens-Antwerpen; 4e kal: G. van Waes, Westdor- pe. Wip 2: le hoge vogel: Th. de Pra-et, Nieuw Namen; 2e hoge vogel: N. Goossens, Kloosterzande; le zijvogel: J. Zaman, St.-Jansteen; 2e zijvo gel: A. Riubbens, Antwerpen; 3e zijvo-gel: E. Jonckheijm, Kloosterzande; 4e zij vogel: Th. van Darnme, Koewacht; le kal: P. Weemaes, St.-Jansteen; 2e kal: A. Rubbens, Antwer pen; 3e ka-1: M. Pluijm, West- dorpe' 4e kal: G. Savooi), St.- Jansteen. De heer Versprille zegt, d'at de ho-necabedir-ii]ven niiiet tegen de g-emeenschapsoemitra kun nen concurreren, omdat die gesubsidieerd wooden met ge meenschapsgeld en veel min der kosten hebben dan d-e ho recabedrijven. „Het publiek neemt bovendien in een ge meenschapshuis genoegen met veel mi-nder service en kwali teit, dan in een horecabedrijf, waar het publiek, die service en kwaliteit j-ui-^t eist Ook diat ós een reden dat de prijzen bij de gemeenschapscentra dik wijls veel la-ger kunnen zijn". Volgens de heer Versprille, waren de dreigementen van de horeca tijdens carnaval groten deels bedoeld om de publieke opinie wakker te schudden. „Carnaval krijgt in Hulst elk j aar weer meer betekenis en we zijn bang, dat het oarna- valsgebeuren straks naar Den Dullaert getrokken wordt, zo dat de zalen in de stad, waar men ook voor camnaivalsmiuziek zorgt, steeds leger zullen wor den. Volgens de heer Verspril le rijn het uiteindelijk de ho recabedrijven geweest die het carnaval in Hulst uit de grond getrokken hebben en de orga nisaties van het gebeuren later in handen gelegd hebben van de comités en d-e camiaivalE- stachtinig. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Tijdens een goedbezochte ouderavond van de openbare kleuterschool De Tragelrakkertjes heeft de heer Th. Pfann, regionaal consulent Veilig Verkeer Nederland, voor zijn hoofdzakeljk uit moeders van kleuters bestaand gehoor een inleiding gehouden over „De kleuter in het ver keer". Toegedicht met dia's wees spreker op de gevaren waar aan de kleuter in het heden daagse verkeer wordt blootge steld en gaf adviezen over het opleiden en begeleiden van de -leuter in dat verkeer. „Het is van g-root belang dat de ouders het goede voorbeeld geven omdat de kleuters veel al de ouders n-a-doen en dat ook in de praktijk brengen. Het spreekwoord Een goed voorbeeld doet goed volgen is zeker van toepassing", aldus de heer Pfaon. Na de pauze sprak hij over het gebruik van autogordels en gaf adviezen inzake de lceu-ze hiervan. Aan de hand van cijfers toomde hij het be lang van het gebruik der gor dels aan. Aan het slot van rijn inleiding deed de heer Pfann een oproep tot de aanwezigen ook in Oostburg te proberen een afdeling van Veilig Ver keer Nederland te stichten. Uit een reactie van een der aanwezigen bleek dat de eer ste stap daartoe reeds is ge zet. Aan het begin van de bij eenkomst bracht de voorzitster van de oudieroommissde, me vrouw J. Spaans-Huisin-ga dank aan hoofdleddster mej. Cijsouw voor haar goede zor gen en toewijding voor de kleuters en bood haar een bloemetje aan. Zij sprak de hoop uit dat de school spoedig mag uitgroeien tot een twee- klassige school, waardoor aan stelling van een leidster moge lijk is en de taak van de nu alleenstaande hoofdleiidster kan verlichten. Na afloop van de bijeenkomst bestond gele genheid de nieuwe school te bezichtigen en kennis te ne men van het werk der kleu ters. Lezing In het diensten centrum Te Goeder Tijd heeft dokter H. Houer, huisarts te Breskens, een lezing gehouden voor bejaarden. Hij zei o.a. dat de bejaarden bezig moeten zijn met o.a. zwemmen, fiet sen, wandelen. En sterk pleitte hij ook voor de bejaardengym- nastiek. De lezing, werd door ongeveer 65 bejaarden bijge woond. (Van onze correspondent). LAMSWAARDE Voorzit ter H. de Cock kon 52 NKV- leden met echtgenotes of ver loofdes begroeten op de jaar vergadering van de NKV-cen- trale Lamswaarde in het dorpscentrum De Luifel. In zijn inleiding liet de voorzitter de activiteiten in het afgelopen jaar de revue passeren. De gebruikelijke NKV-reis ging wegens te wei nig belangstelling niet door. Hij sprak de h oop uit, dat hiervoor dit jaar weer vol doende belangstelling zal be staan. De agenda werd vlot afgehandeld. De voorzitter merkte op, dat de centrale het afgelopen jaar, met de weinige middelen die haar ten dienste staan, toch weer heel wat heeft weten te doen. Bij de bestuursstemming werd de heer De Cock, na 14 jaar voorzitterschap, opnieuw herkozen met slechts één stem tegen en één ongeldig. Hierna was het woord van pastoor C. Knipseheer, adviseur van de vereniging. Hij haalde onder meer herinneringen op aan het realiseren vam het dorpscen trum, waaraan ook het NKV heeft bijgedravn. De voorzit ter wees er daarna met na druk op het belang tijdens de gemeenteraadsverkiezingen in ei te stemmen op de eigen, door het NKV-Lamswaarde gestelde kandidaat de heer Th. Leenknegt. De bijeenkorvt werd besloten met dansen en een tractatie. De avond duurde tot in de kleine uurtjes. 55 55 (Van onze correspondente). AXEL Op vrijdag 29 maart om acht uur zal drs. S C. Derksen, docent aan de pe dagogische academie te Mep pel, in de Halle in Axel een lezing houden over het onder werp „Hoe leren we de vre de?" Drs. Derksen schreef over dit onderwerp een boek en probeert in zijn inleiding on der andere een antwoord te geven op de vraag of we ooit lering zullen trekken uit de verschrikkingen in het verle den. Hij wijst hierbij op het grote belang van goedie gezins relaties, waarbij liefde en ge duld meer nodig zijn dan ooit tevoren. Zijn eindconclusie is, dat vrede niet meer mogelijk is zonder een radicale vernieu wing van onderwijs en opvoe ding die de mens weer wat beter met zijn levensomstan digheden in de pas kan doen lopen. De lezing wordt georga niseerd door het cultureel con tact Axel in samenwerking met de Zeeuwse Vokksuniver- 9iteit. Bij Boekhandel-Galerie Van' Geyt te Hulst toont de sedert een jaar of vijf in Zierikzee woonachtige schilder Van der Ven een twintigtal recente olieverfschilderijen. In een ge sprek tijdens het ophangen van zijn werk noemde Van der Ven, die eruit ziet als een met veel blond krulhaar begif tigde „ronde Zeeuw" en toch van origine Amsterdammer is, deze expositie een première. „Ik heb namelijk in tien jaar geen werk meer laten zien zei bij, „kort na mijn academietijd in Den Haag heb ik een tenitoomsteliliiing gehou den, je moet dam zo nodig, maar ik heb er zo'n kater vam overgehouden dat ilk het voor taan maar achterwege gelaten heb. Bovendien heb ik om den brode veel opdrachten uitge voerd voor de industrie, maar daar heb ik me op een gegeven ogenblik van vrij gemaakt om me eindelijk helemaal aan ei gen werk te kunnen wijden. En mu eerst heb ik het gevoel dat ik voor de dag kan ko men". Vain dier Ven zei daarmee niiets teveel warut hij komt nu, op rijpere leeftijd, overtuigend voor de dag. Als een schilder die naar zijn motieven gepre occupeerd is door het geheim zinnige, vreemde ein veront rustendie achter en iin mensen en dingen. Uit de zeer aparte vertekening van de gezichten van zijn figuren blijkt dat Vam dar Ven de mens als een voornamelijk door instinkten gedreven wezen ziet, ze heb ben iets dofs en dierlijks en daarin alleen reeds komt het geheimzinnige en soms ge vaarlijke tot uitdrukking. Het gevaarlijke vain het ge weld dat zij bedrijven em dat het nu eens minder dan meer ven-borgen thema vam veel vam rijn schilderijen is. Het meest openlijk spreekt het uit het imponerende tweeluik: De Muur. Op het eerste schilderij een man tegen een executie muur op de rug gezien, op het tweede alleen die muur met de gaten van de ingesla gen kogels. Verborgen en daardoor misschien nog drei gender komt eenzelfde sfeer van geweld tot ons over ullt het schilderij Kazerne: een grote muur, daarachter de ka zerne met uitstralend licht door de vensters, luguber Toch raakt Van der Ven ook andere menselijke emoties aan: het vaderschap in Vader en Dochter, kinderen en die ren in Het Ko-nijnenhok en hij laat ook de kettinghond vanuit zijm hok (In de Ochtend) de mens aankijken. Van der Ven geeft m rijn doeken geen afgerond beeld, geen gesloten verhaal, integen deel, hij werpt een vraag op of doet een suggestie en vaak is ri-jn werk polyinterpretabel. Daarom is het boeiend en soms aangrijpend. Het is dat echter evenzeer door zijn kleur en faktuiur, want Van der Ven kan gerekend wo-rden tot die nieuwe realisten maar dan wel tot degene die niet met het fototoestel willen wed ijveren meer schilder blijven. Van der Ven: een blijde ver rassing en een ontdekking Wie dat zelf wil konstateren kan terecht tot 16 april a.s. WILLEM ENZINCK. Muziekfestival Op woensdag 3 april komen de muziekverenigingen uit Rei- menswaal bijeen te Krutain- gen. In het cultureel centrum zullen rij praten over het tiweede Reimerswaal-festival, dat dit jaar te Krabbendijkie gehouden zal worden. Uitstapje De stichting so ciaal kultureel werk in Sas van Gent organiseert op zon dag 7 april een uitstapje voor de jeugd naar Brugge. De schaatser-s kunnen zich uitle ven in het ijsstadion in het Boudewijnpark. Degenen die daaraan geen behoefte hebben kunnen het oude stadscentrum bezoeken. De vertrektijden zijn: Westdorpe „Concordia'" 12.30 uur. Sas van Gent „De Roselaer" 12.45 uur. Philippine „De Schotse Hoek" 13.00 uur Biljarten De clubkampi oenschappen van de biljartver eniging „Het Groene Laken" 1973-1974 te Sas van Gent zijn weer verdeeld. In de eerste klasse werd Gerard Snelders kampioen en in de tweede klasse Piet van de Bergen. De spelers Chris Verhoeven en Wily Scheffer promoveerden van de tweede naar de eerste klasse. De eindstand van dit kampioenschap is: Eerste klas se: 1. G. Snelders 42 punten, 2. E. de Clerq 14, 3 .P. Dieleman 7, 4. J. de Blaay 5, 5. R. Sirens 4 punten. Tweede klas se: I. P. v.d. Bergen 33 punten, 2. C .Verhoeven 30, 2. A. Le- siene 29, 4. E. v.d. Bergen 26, 5. F. Vervaecke 22, 6. J. van Rossum 20, 7. W. Scheffer 19, 8. B. v.d. Berghe 9, 9. E. van Eetvelde 2, 10. K. de Kok 1 punt. De kampioenen krijgen op de feestavond een beker overhandigd. (Van een onzer verslaggevers) HULST De gemeente Hulst is niet van plan om op te draaien voor de kosten van een beter beheer van het Land van Saeftinge. De gemeente acht voor dit doel een taak weggelegd voor anderen. Dat staat te lezen in de raadsstuk ken voor de komende raads vergadering van de gemeente Hulst, op vrijdag 29 maart. De vogelwacht Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, „De Steltkluut", heeft in een brief aan de gemeente verzocht om in de toekomst op te willen treden als medebeheerder van dit natuurgebied, door een deel van de bewakingskosten te betalen. Het oo-llege van B en W. vam Hulst is echter van oordeel dat het niet op haar weg ligt om een nauwer toe zicht op Saeftinge te gaa-n be talen. Ook staat men afwij zend tegenover een voorstel vam „De Steitkluiuit" om Saef tinge op te nemen in een be stemmingsplan. In een toelichting hierop zegt de gemeente dat er ïm feite niets aan het gebied kan veranderen en dat er boven dien bestemmingsplannen zijn -die veel belangrijker zijn. Over een bijclraige in de bewa king stelt men verder nog dat het Land van Saeftinge eigen dom is van het rijk. Dat wil volgens de gemeente zeggen dat de domeinen belast zijn met het beheer, dat wellicht niet zover gaat als de verzoe ker van de subsidie wil, aldus B. en W. van Hulst. Op de agenda van dezelfde raadsvergadering staat ook de behandeling van het verzoek van de R.K. Harmonie „Sint Jan", te Sint-Jamsteen, om een bijdrage in de kosten van ceelname aan muziekconcour sen. De muziekvereniging doet hierbij een beroep op de ge meentekas voor culturele za ken. Via deze pot kunnen sub sidies worden toegekend voor reiskosten en kosten van mu ziekwerken. Dat alles tot een maximum van 750 gulden. Het college van B. en W. wil de harmonie 50 procent in de ge maakte kosten tegemoet ko men. Tenslotte zal ook d-e aanleg van een riolering in de Zeil- d-iijk door de raad bekeken worden. De kosten voor dit werk worden geraamd op bij na 19.000 gul-dien. De riolering voor de Zeildijk zal aan de achterkant van de huizen wor den gelegd dit om reden omdat het vanwege de smalle wegberm niet mogelijk is de buizen aan de voorkant te leg gen. Amusementsclub Onder grote belangstelling is in het verenigingsgebouw te St.-Jan steen het voorlaatste bal ge houden van de amusements- clrnib St.-Jansteen. De zaal was reeds dagen van te voren uit verkocht. Het toatste bal van dit seizoen wondt gehouden op 20 april met medewerking van het ornkest De W'illliaims. Bokkenpolder De oarna valsvereniiigimig De Bokkenipol- der uit St.-Jansteen heeft het behaalde succes in de afgelo pen carnavalsoptochten ge vierd. Er was een stevig diner en een feestavond met bingo en dansen afln verbonden. Na mens de carnavalsvereniging reikte de beeir R. Eeman een cadeau uit aan de exploitant* van oafé Kroon, die rich op velerlei marnieren verdienste Mljk heeft gemaakt voor de aairniavailsverendigirtg. (Vlan onze corirespondeint) ST.-JANSTEEN Vanavond speelt het eerste elftal van d« voetbalvereniging Siteen een lichtwedstrijd op eigen terrein tegen de Belgisahe voetbalclub Meerdonk. In deze oliub spelen enkele oud-Steenspeliers. De veteramen van de v.v. Steen spelen oip dertig maart een wedstrijd op eigen tjemrein te gen de personeelsvereniging van de TSM uit Ter-neuzen (Van onze correspondent) SINT-JANSTEEN De oud-papiteiraiktiie dliie zaïtierdiag door die lieden van de muziek vereniging St.-Jan is gehou den is een succes geworden. Over zes weken, op zaïterdag 14 mei wondt er weer papier opgehiaiaild. Diegenen voor wie het paipier een overlast wordt kan do vootrziitrtier van de mu- ziekverendigimig hiervan in ken nis stellen. Hert; aail dian tussen tijids wonden opfieihaaM Huldiging Herwonnen Levenskracht, afdeling Axel, een zelfstandige werkende on derafdeling van het NKV, die zich vroeger hoofdzakelijk be zighield met de T.B.C.-bestrij- d-ing en nu met de welzijns zorg, hield de jaarvergade ring in het Gezellenhuis in Axel. Velen waren geko-men om deze bijeenkomst mee te maken, want er werden maar liefst zes jubilarissen gehul digd. Na de opening door voorzit ter J. de Paoter werden de verslagen vam secretaris E. van de Bergen en penning meester A. Gillaert voorgele zen. Hierna kreeg hoofdbe stuurder Collenburg uit Ois- terwijk het woord om de jubi larissen in het zonnetje te zet ten. Een kist sigaren stond er klaar voor de comité-leden A v. Britson en A. Gillaert, die al 40 jaar lid waren Het zilveren comité-lid E. van de Bergen, kreeg een gouden speld, terwijl de zilveren speld (12,5 jarig lidmaat schap) werd uitgereikt aan de heer J. de Pooter (comité-lid) en de dames De Kort en De Roos, die al die jaren propa ganda voor de vereniging had den gemaakt. Bovendien wer den de dames nog verrast met een bloemstukje. Edelstenen De talrijke dames di-e de vergadering van de Axelse afdeling van de Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen in De Halle in Axel hebben bezocht, rijn be slist wijzer naar huis gegaan. Althans waar het edelstenen en half-edelstenen betreft, want een lezing over dit on derwerp vormde de hoofdmoot van d-e avond. Na de opening door de presidente, mevrouw S. Wolfert-De Regt, die vaar dig de huishoudelijke agenda afwerkte, was alle aandacht voor mevrouw O. Wikkerink- Schniltzler echtgenote van een Axelse juwelier. Ze wist boei end te vertellen over haaT hobby, het verzamelen van al lerlei soorten half-edelstenen en de verwerking daarvan in sierraden. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG „Het is noodzakelijk dat ziekenhuisbe sturen, gemeentebesturen en provinciaal bestuur één lijn trekken. Doen ze dat niet dan is het niet denkbeeldig dat de staatssecretaris een voor de streek onwelgevallige beslis sing zal nemen". Dit zei gisteravond gedepu teerde J- van de Bos (ARP) tijdens een verkiezingsbijeen komst van het CDA in Oost burg. De CDA staat achter het behoud van de beide zieken huizen in Hulst en Oostburg. „In Oost- en West-Zeeuwsch- Vla-anderen moeten steunpun ten gehandhaafd blijven voor 'n drieledige taiak: interne ge neeskunde, chirurgie en poli kliniek, zodat men voor een eenvoudige behandeling niet naar het streekziekenhuis be hoeft dat men in die Kanaalzo ne wil stichten", aldus de heer Van de Bos, die in dit verband erop wees dat hiervoor geïn tegreerde medische staven in het leven geroepen moet wor den. Hij deed een dringend beroep op de ziekenhuisbestu ren om in Den Haag met een eensluidend standpunt aan te komen, Volgens de gedeputeerde is het dioor de staatssecretaris gewenste aantal van 400 zie kenhuisbedden niiet „onaan tastbaar". Hij wees in dit ver band op het hoge percentage bejaarden in de streek. Voorts is het CDA het eriver eens dat Zeeuwsch-Vlaanderen voor topklinische behandeling van Belgische A-zieben-huizen ge bruik moet kunnen maken. „Het belang van de patiënt gaat boven-al d-an niet bestaan de internationale afspraken", zo zei hij. Gedeputeerde A. Kaland (CHU) zei dat het CDA niet terug wilde naar de Zeeuwse situatie van vroeger. „Wij wil len niet terug naar de ontvol king en daarom heeft de werkgelegenheid de grootste aandacht nodig. Met name Zeeuwseh Vlaanderen kan die gebruiken, hoewel dit een heel moeilijke zaak zal rijn. Gepro beerd moet worden voor de jongeren die airbeid te creë ren die bij hun opleiding past". Welzijn is volgens hem niet los te koppelen van wel vaart. „Het is onverantwoord waslijsten met welrijnsvoor- ziianiiinigen op tafel te depone ren, zonder de economische si tuatie daarin te betrekken". Statenlid G. Klaijs (KVP) die de verhinderde gedepu teerde A. van Geesbergen ver ving, wees op het belang dat recreatie- en agrarische sector hadden bij de statenverkiezin gen. „Op provinciaal niveau worden besldssgen over streek plannen en dergelijke geno men. Het is belangrijk als wij daarover kunnen meebe slissen. Wij zouden in de sta ten eigenlijk weer een „groen front" moeten hebben zoals dat vroeger bij de Tweede Kamer het geval was". Na de pauze bestond er voor de talrijke 'aanwezigen gele* gen he id tot het voeren va* een discussie. 7

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 2