WCT-toemooi in Rotterdam die rol T eleur stellingen WK-deelnemers Michels tilt niet zwaar aan resultaat INTERESSE W.K. GROOT Leeuwezegel Negende plaats Jan de Jong Cees Bal slaat toe Timman: remise Nederlaag ijshockey- ploeg TEGEN OOSTENRIJK een miljoen gulden aan prijzen Puttemans geschorst van Red Band natuurlijk. Topbiljart in Roosendaal? sport margarine Dinsdag 26 maart 1974 TENNISLES VOOR FOK EN SANDERS BARCELONA (AFP) De Nederlandse wielrenner Cees Bal heeft gisteren de eerste etappe van de Catalaanse week gewonnen met de sensa tionele voorsprong van vijf minuten op het peloton. Het was een rit over 179 kilometer van Hospitaiet de Llobregat naar Nueatra Senora de Ca- ralps. Na vijftig kilometer ont snapten Labourdete (Fr) en De Sühiaenmaecker (Bel). Kort erop kregen zij gezelschap van Bal en de Spanjaard Perurena. De Zeeuw demarreerde na en kele kilometers opnieuw, nam drie minuten voorsprong op de kopgroep en zes minuten op het peloton, waarin Merckx, Ocana, Agostinho en Zoete melk. In de beklimming van de Caralps (1574 meter) de aankomstlij n lag op de top verloor Bal vrijwel geen tijd. In de laatste kilometers ver lieten noch Zoetemelk, Lasa (Sp.), Merckx, Delisle (Fra.) en de Spanjaarden Martos en Ocana de grote groep. Merckx eindigde op precies vijf minu ten van Bal, wiens winnende tijd 5 uur 17 minuten en 45 seconden was, Ocana kwam 5 minuten en 8 seconden na de Zeeuw binnen. BRUSSEL (AP-BELGA) Het bestuur van de Koninklij ke Belgische Atletiek Bond (KBAB) heeft gisteren Miel Puttemans, de wereldrecord houder op de 5000 meter, ver boden tot 31 juli van dit jaar deel te nemen aan atletie kwedstrijden in het buiten land. De sdhorsimJg Puttemans a; deelnam aan een veldloop ia Milaan. De Belgische Bonn had Puttemans verboden aan deze wedstrijd deel te nemen, omidait hij geweigerd had een week eerder te starten in d» „Cross des Nations". Putte mans miag wel in België aan wedstrijden deelnemen. Ver der besloot de bond Putte mans* manager Mouton voor het leven te schorsen, terwijl er protest werd aangetekend bij die Italiaanse Atletieds- bonid. (ADVERTENTIE) ROTTERDAM (ANP) Hoe het ABN-toernooi in Rotter dam ook moge verlopen, de bank mag zich nu reeds ver zekerd weten van de dank van de tennisfans. Met name het idee om een kwalificatietoernooi met louter Neder landse spelers te organiseren blijkt een voltreffer te zjjn geweest. Gisteren, toen de toerende tennisprofs zich onuit- geslapen en verkreukeld na de lange vliegreis over de oceaan in het sportpaleis Ahoy kwamen melden, werd het duidelijk waartoe alle kosten voor licht, verwarming en twintig man personeel hij het kwalificatietoernooi van vo rige week in het zelfde toen vrijwel lege sportpaleis hebben gediend. De nationale top kreeg tennisles. Althans twee van de vijf, alitijd. met drile of viler games weggeslagen. Dat overkomt me niet zoveel meer. Daarom heb ilk ook het wiwtercircuit gewonnen. Ik voel gewoon dat hot vooruit gaait. Volgend jaar kaïn i'k klaar zijn met mijn studie bedrijfs-economie en dan zrilt het er misschien wel in diait ik me op tennis sa toeleggen". Pierre Barthes, 32 jaar nu en een kleine tien jaar geleden een onoverkomenlijke hinderpaal voor Okiker in Da- vis Cup en op Wimbledon, heeft nog altijd een service waartegen weilnig te beginnen valt. Okker, die regelrecht uit het vliegtuig na een nachtelij ke vlucht (met twee uur ver traging) het sportpaleis op zocht om te gaan trainen met Marty Riassem, herinnert zich nog al te goed het hoog op springend effect. Sanders had die opslag welgeteld drie keer 'doeltreffend geretourneerd» toen hij zelf nn een moment van passiviteit zijn eigen ser vice verloor voor 56. Hij pakte de „break" onmiddellijk terug met een backhand recht door. die zelfs die Fransman de moeite van het bewonderen waard vonid. Als beloning speelde de tune van de „tie break" de eerste van het hele toernooi. In dat beslissende spel was de zwaarder wegen de service van Barthes door slaggevend al kwam Sanders van 16 terug tot 46, alvo rens een opgelegde kans te missen. Een vroege doorbraak in de tweede set was er de die zich naast Okker na tuurlijk hebben gekwalifi ceerd. Wouter Fok en Louk Sanders. Het lot zette ze in het enkelspel tegenover Hans Pohmann en Pierre Barthes, weliswaar de nummers twee van Duitsland en Frankrijk, maar in het milieu van de profs tot de krullenjongens ge rekend. Natuurlijk was het proftennis superieur aan het studententennis. Wouter Fok verloor met 46, 36 van Hans Jürgen Pohmann en Louk Sanders met 67 46 van Pierre Barthes. Na afloop was er bij beiden sprake vam opluchting naast bewondering. Opluchting om dat ze niett waren weggeslagen en dat het verschil aanzienlijk minider groot was dan ze had den gevreesd. Bewondering voor de wijze waarop de te genstander de tactiek gepaal de en de belangrijke punten inpalmde. Bij elkaar een hoogst leerzame ervaring, te meer daar in het verleden Sanders zelden en Fok in het geheel niet tegen sterke bui tenlanders hebben kummien aantreden. D'e 23-jarige Louk Sanders, die Barthes zeer be hoorlijk partij gaf, beoordeelt zijn temismogelijkhecten nu heel wait positiever dan een paar maanden geleden. „Eerst even afstuderen en dan het echte tennlia Daar begin ik hard over te denken", liet bij balancerend tussen luim en ernist weiten. „Vroeger werd ik Tom Okker rechtsen Marty Riesen bij aankomst in het Rotterdamse sportpaleis oorzaak van dat de Nederland se student in deze set vrijwel steeds tegen een achterstand aankeek. Hij handhaafde zich redelijk, hield bij 45 drie matehpoiinlts, maar ging ver volgens aan de service van Barthes ten onder. Sanders: „Op d'e beslissende momenten kan zo'n man doordrukken. Ik weert dat ik dan eigenlijk aan het mat behoor te staan. Maar ik ben er niet. Kennelijk is diait iets wat je moet leren". Wouter Fok, internationaal gezien zo groan alls gras, leer de zo mogelijk nog meer, al was Polhmann niet in de stem ming college te geven. De Duitser bewoog zich slaperig over de baan, mulste vooral met zijn dubbele backhand menig punt, maar controleerde na een achterstand van 2 Fok was er de vreugde van de ace hij sloeg er zeven en een ènciidentele snerpende backhand return. „Vastheid, daar ontbrak het mij aan'', analyseerde hij na afloop. „Die mannen verspelen geen ge makkelijke punten". Met zijn serveerkracht vormde Wouter Polk later op d'e dag een rede lijk 'betrouwbare dubbelpart- nier voor Mike Estiep. De Ne derlands-Amerikaanse gelle- genheiidsdiubbel kwalificeerde ziöh 'bij d'e laatste acht door een overwinning op bert Fran se duo Chanfreau-Goven (63 76). Dat leverde de man honderd dollar extra op. (Van onze sportredactie) FRANKFURT Gewel dige teleurstellingen hebben de afgelopen dagen de tech nische mensen bij de WK- elftallen van Brazilië, Australië en Uruguay be leefd. De oefenwedstrijden die deze ploegen speelden, boden namelijk weinig perspectief voor de toe- geld beschikbaar. Le Fevre! „we zouden nog graag wat bekende, sterke ploegen naar Sydney halen, maar het geld ontbreekt. Uruguay wilde wel tegen ons spelen, maar de 150.000,- die door de ploeg werd gevraagd als financiële vergoeding, was door ons niet op te brengen. De Joegoslavische voetbalbond heeft besloten 'zijn inschrij ving voor het toernooi om de Balkan-beker van dit seizoen komst. Uruguay kwam terug te nemen. De wedstrij- slechts met de allergrootste moeite tot een 10 over winning op Haïti. De goal van Uruguay (tegenstander van Nederland in groep III) kwam pas na rust tot stand uit een strafschop. De Braziliaanse ooach Mario Zagallo kon totaal geen waar dering opbrengen voor het spel van zijn A-selectie in een duel met de B-groep. Het A- elftal kwaim in Rio de Janeiro niet verder dan een 0-0 gelijk spel. In het geweldige Maraoa- na-stad-ion van Rio (waar overigens niemand tot de tri bunes werd toegelaten) ont brak slechts één Braziliaanse topspeler. Dat was aanvoerder Carlos Alberto. Hij is al enige tijd ziek. Op dit moment be staat er zelfs geen zekerheid of hij wel op tijd in vorm zal zijn voor bet wereldkampioen schap. In Sydney maakt Brian Le Fevre. secretaris van de Au stralische voetbalbond, zich zorgen over het spel van de nationale ploeg. Tegen Auck land kwam het Australisch elftal ook al niet verder dan een 0-0 stand. „Ik beu vooral geschrokken", aldus Le Fevre, „van de slechte conditie van mijn spelers. Zij waren zelfs in deze middelmatige wed strijd niet in staat om 90 mi nuten voluit te spelen Heeft men in Australië de fi nanciële problemen voor de spelers kunnen oplossen: voor het oefenprogramma van de .Aussies" is nog altijd geen den passen oiet in de voorbe reiding op het wereldkampi oenschap. - De FIFA heeft alle deelne mende ploegen aan de strijd om de wereldtitel op de hoog te gesteld van het feit dat in West-Duitsland geen vuur werk tijdens de wedstrijden mag worden afgestoken. De FIFA heeft de 16 deelnemende landen verzocht diit aan de supporters duidelijk te maken, omdat de scheidsrechters de opdracht krijgen om een wed strijd onmiddellijk te staken, wanneer er in een stadion toch vuurwerk wordt afgestoken. De Westduitse televisie heeft besloten dat alle wedstrijden die op een dag in het WK- toemoai worden gespeeld, de volgende dag voor een belang rijk deel op de tv herhaald worden. Na iedere speeldag zullen de volgende dag van 10.00 tot 13.00 uur de belang rijkste wedstrijdfragmenten opnieuw worden uitgezonden. Dit is vooral gedaan om ook de mensen die in ploegendien sten werken, volledig op de hoogte te houden van de ont wikkelingen in het toernooi. SCHIPHOL (ANP) Rinus Michels zal niet bijzonder zwaar tillen aan het directe re sultaat van de eerste wedstrijd die het Nederlandse elftal on der zijn toezicht speelt. Het duel van morgenavond in liet stadion Feyenoord tegen Oos tenrijk staat daarvoor te veel op zichzelf, valt feitelijk bui ten de opzet die hem voor ogen staat. De ontmoeting met de Oostenrijkers was dan ook ai vastgelegd voor de banden van het beleid in handen van Michels werden gelegd. De trainer van de CF de Barcelona, gisteravond iets vroeger dan verwacht op Schiphol geland met de andiere helft van de Spaanse injectie, voor 'de Oranje formatie Johan Cruijff, vindt het echter wel een duel dat voor de groep van waarde kan zijn. „Het bij- elikaatr zijn op dit moment in de voorbereidingsperiode", zei Michels, „is belangrijker dan het in de wedstrijd aanwezig zijn van alle sterke figuren waarover het Nederlandse elf tal in Duitsland zal kunnen beschikken. Wij hebben de ge legenheid wat zaken te bepra ten en een aantal dingen uit te proberen". Daarom vindt Michels het niet zo ernstig dat door een aantal pleasures een „aange paste" opstelling is gemaakt. „,Je kunt niet concreet stellen dat de afwezigheid van som mige spekers mijn plannen dwarsboomt. Daarvoor is het tijdstip van die wedstrijd te ongunstig, daarvoor staat het duel te geïsoleerd. Zo'n wed' strijd midden in de beslissen de fase van de oompetitie is niet passend om hem tot een beslissend punt in je planning te maken. Het zou anders zijn wanneer speciaal die competi tie zou zijn stilgelegd voor en kele oefenwedstrijden in eei korte periode". Rinus Michels 'aanvaardde ook met gevoel voor realit het feit dat Feyenoord eind mei, dus wel in de beslissende fase van de voorbereiding, mogelijk de finalewedstrijden (32 en 29 mei) voor Europa Cup ni moeit spelen. „Ik hoop in de eerste plaats dat Feyen oord die finale haalt en hem wint ook. De eindstrijd van de UEFA-oup 'is gewoon een ge geven dat je moet incalcule ren. 'k begrijp zeer wel hoe belangrijk die wedstrijden voor Feyenoord zijn. In die periode telt het clubbelang, hoe jam mer dat voor het Nederlandse elftal ook zou kunnen zijn". DEN HAAG (ANP) Ruim de helft van de Neder landse bevolking is geïnteres seerd in het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal. Van deze groep is 98 procent van plan de wedstrijden van het Nederlands elftal op de televisie te volgen, 87 procent ziet Nederland de poulewed strijden overleven en 11 procent denkt de Oranjeploeg de beste kans toe op de wereldtitel. Dat zijn de interessantste conclusies en cijfers van een nationale re presentatieve steekproef onder 2051 huishoudingen (de vragen werden beantwoord door de ge zinshoofden), verricht door In teract B.V., een instituut voor sociaal-psychologisch onderzoek en marktanalyse te Dongen (N.-Br.). De volledige resultaten van de steekproef zijn: Vraag 1: Bent u geïnteres seerd im de wereldkampioen schappen Voetbal dliie in de maanlden juni en juli hl Duits land Behouden zullen worden? Wel geïnteresseerd 55 pro cent, niet geïnteresseerd 45 procent De volgende vragen werden alleen gesteld aan diie perso nen die wel geïnteresseerd waren in die wereldkampioen schappen voetbal. Vraag 2: Bent u van plan de wedstrijden die dooT het Ne derlandse elftal giespeeld wor den op die televisie te volgen? Wel van plan: 98 procent, miert van plan 1, weet het nog niet 0 procent. Vraag 3: De traiiner van de voetbalclub Barcelona Rinus Michels is benoemd tot super visor van het Nederlandse elf tal, denkt u dat door deze be noeming de resultaten tijdens het kampioenschap zullen ver beteren, slechter zullen worden of hetzelfde zullen blijven? Deze vraag werd tevens ge analyseerd naar woonplaats. In onderstaande tabel worden dam ook de resultaten onder verdeeld maar: Amsterdam en omseviinig, Rotterdam en om geving en de rest van Neder land. Resultaten zullen beter wor den: (totaal Nederland, Am sterdam en omgeving, Rotter dam en omigeving, rest Neder land): 55 procent, 67 procent. 45 procent, 55 procent, Resultaten zullen sledhter worden: 1 perc., 0 procent, 1 Resultaten zullen hetzelfde blijven: 39 pro. 28 pr. 49 pr. 39 pr. Geen mienaing'. 5 pr. 5 pr. 4 pr. 5 pr. Zoals u kunt zien heeft d'e herkomst van de supervisor enige invloed op het oordeel over zijn technische kwalitei ten. Vraag 4: Nederland is voor dit kampioenschap samen met Uruguay, Zweden en Bulgarije in een groep ingedeeld. Op welke plaats denkt u dat het Nederlandse elftal in -deze groep zal eindigen? Als eerste: 40 procent: als tweedie: 47 pr.; als derde: 8 pr.; als vierde: 1 pr.; geen Vraag 5: Op welke plaats denkt u diat het Nederlandse elftal in die eind rangschikking te: 11 procent. Als 22 pr. Als derde: 27 pr. Als vierde: 15 pr. Als vijf- die 6 pr. Als zesde 3 pr. Als zevende 1 pr. Alas achtste: 2 pr. negende of lager: 9 pr. Geen mening 4 pr. LEEUWARDEN (ANP) Jan Timman heeft in de strijd om het Nederlands kampioen schap schaken een half punt van zijn voorsprong prijs moe ten geven. Gisteren speelde Timman in de zevende ronde van het toernooi zelf remise tegen Hartoch, terwijl de naaste concurrenten Van Dop en Vogel overwinningen be haalden op Scholl en Baljon. De uitslagen van de 7e ron de zijn: Hartoch - Timman Vz—Vz, Van Dop - Scholl 1—0, Ligterink - Donner 10. Lan- geweg - Sosoniko VzVz, En- klaar - Ree 10, Vogel - Bal- jon 10. De stand is nu: 1 Timman 5y2, 2 en 3 Van Dop, Vogel 4%, 4 Sasonko 4, 5 6 en 7 Donner, Ligterink, Ree 3%, 8 9 en 10 Hartoch, Scholl, Lam- geweg 3, 11 Enkl-aar 2y2, 12 Baljon 1%. (ADVERTENTIE) Gratis gS&öE SÜW lucifersmapje bij aankoop van 2 pakjes (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De doel- lieden in het eredivisievoet bal maken in de strijd om de Eddy PC-trofee nog steeds de dienst uit. Voorop natuurlijk Jan Jongbloed (FC Amsterdam), maanden achtereen nu al aanvoerder van de lijst en mede op grond van die prestatie mis schien ook wel geselecteerd voor het Oranje-elftal. Op de tweede plaa'ts komt keeper Piet Schrijvers vain de FC Tweinrte, terwijl ook T< Th'ie, 'de 'doelwachter van uc FC Den Haag en Jam die Jong, de goalie van NAC, zich De stand van het klassement aan de hand vain het gemid delde per wedstrijd', bijgehou den door de redactie vara Stu dio Sport, ziet er na de wed strijden vain afgelopen zondag als voligt uit. ('tussen haakjes het aantal wedstrijden era het toegekende puntentotaal) 1. Jongbloed (FC Amsterdam) 7.70 (27-208) 2. Schrijvers (FC Twenite) 7.56 (25-189) 35. Neeskens (Ajax), Fransz (FC Amsterdam) en Van Iers- sel (FC Twente) 7.48 (27-202) 67. Krol (Ajax) en Thie (FC Den Haag) 7.44 (27-201) 8. Fahlpiia'tz (FC Twente) 7.41 (27-200) 9. De Jong (NAC) 7.38 (26- 192) 10—12. Notten (FC Twente), Wildbret (AZ'67) en Doesburg (Sparta) 7.33 (27-198) 13. Blankenburg (Ajax) 7.31 (26-190) 14. Van der Kuylen (PSV) (Vam onze biljartmedewerker) ROOSENDAAL Het be kende internationale biljart- toernooi van de vereniging Schuttershof uit Roosendaal zal dit jaar weer op de wed- strijdkalender prijken. Er be staan plannen om het grootser on te zetten dan ooit tevoren. Plaats van handelen wordt schouwburg De Kring, waar men in de tweede helft van augustus Raymond Ceulemans, Tonny Schrauwen, Ludo Dic- lis, Hans Vultink, de Deen Thörgersen, Jan Doggen, de Fransman Bitalis en waar schijnlijk ook Christ van der Smissen in actie zal kunnen 7.25 (27-196) 15. Thijssem (FC Twente) 7.13 (27-194) 16. Van Hanegwn (Feyemoord) 7.14 (27-193) 17—22. Van der Merkt (FC Amsterdam), Nygaard (AZ'67), Suurbier (Ajax), Tneytel (Feyenoord), Lubse ear W. v.d. Kerkhof .(PSV) 7.11 (26-187) 23. Walbeek (Sparta)' 7.10 (26- 187) 24. Vara der Vall (FC Twente) 7,07 (27-191) 25—27. Vooys (AZ '67), Kris- terasen (Feyeraoomd) en Van der Ley (Go Ahead Eagles) 7.03 (27-190) 28. Overweg (Go Ahead Eag les) 7.00 (27-189). LJUBLJANA (ANP) De Nederlandse ijshockeypioeg heeft zich gisteren tijdens het toernooi oin het wereldkampi oenschap in de B-groep in de Zuidslavische stad Ljubljana de tweede nederlaag moeten laten welgevallen. De wed strijd tegen de met West- Duitsland op de eerste plaats staande ploeg van de Verenig de Staten ging verloren met 47, na de tussenstanden 02 3_5 2—0. Zonder Guus Bakker '(ge broken middenvoetsbeentje) heeft Nederland de Amerika nen redelijk partij gegeven, hoewel er geen moment naar heeft uitgezien dat de formatie van Jastremski weer voor een verrassing zou zorgen. Door doelpunten van Schneider en Palazzari in de eerste periode en nog een van Schneider in het begin van de tweede speeltijd kwam Nederland vrij hopeloos achter, maar een ver dienstelijke opleving leverde twee doelpunten op: een van Joe Simons en een van uit blinker Henri Hunting, die succes had met een fraaie so lo. Nadat Nederland was terug gekomen tot 23 zetten, de Amerikanen een tussensprin-t im, die hen op 72 bracht. De treffers kwamen van Krieger, Alley, Schneider en Polich. In de derde periode kwam Ne derland nog verrassend terug. Eerst scoorde Decloe uit een pass van Christiaans en even later zaïgem de scheidsrechters over het hoofd dat Oranje na een spelerswisselimig met zes tnan op het ijs stond. Burger stelde toen Schaeffer in staat te doelpunten met een fraai baickharadschot. (ADVERTENTIE) Een DAF 66 SL Sedan t.w.v. 9.550,— is de weekhoofdprijs van de 26ste puzzel van de Aktie Natuur. Aangeboden door DAF Nederland BV. Puzzel mee en win *m voor 1,—!

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11