Kruisverenigingen in W.-Z.-Vlaanderen op punt van samenwerking Nieuwe versie Matthaus Passion in Aardenburg TAAK VAN RIJKSPOLITIE TE WATER VOOR VELEN EEN GESLOTEN BOEK \ieuwe clubkampioen bij Sebastiaan Aardenburg RAYONS WORDEN HERVERKAVELD stad streek Herverkaveling Verkiezings bijeenkomst KVP/AR/ CHU in Oostburg NU VOOR 21-STE KEER Hulst Contributies Terneuzen Honfenisse Aardenburg Kandidatenlijst Gemeentebelangen Aardenburg is nu bekend Gevaarlijk Visjes Vrijdag 22 maart 1974 9 (Van onze correspondent) AARDENBURG Richard de Wispelaere is de nieuwe kampioen van de schutters- maatschappij Sint-Sebastiaan in Aardenburg geworden. Hij behaalde in totaal 43 punten en heeft daarmee de kampioen van vorig jaar, de heer H. van Iwaarden onttroond. Clubkampioen bij het klep- schietem werd de heer H. de Rijcke. De nieuwe kampioen behaalde in totaal 27 kleppen. Dij onttroonde hiermee de beer J. Cattoor d e zich een jaar kampioen klepschieten had mogen noemen. Voor de kampioenen bekend waren, werd eerst nog een puntenschietinig gehouden. Hieraan namen 22 schutters deel. De uitslag was als volgt: hoogvogel: J. Cattoor, zijvo gels: R. de Rooze en J. Cat toor, kallen: R. de Wispelaere (2x) en meeste kleine vogels: J. Jansen (6 stuks) De eindstand voor het kam pioenschap punten was als volgt: 1 en kampioen R. de Wispelaere, 43 p., 2 H. de Rijcke 43 p., 3 G. Blondeel 41 d„ 4 J. Cattoor, 41 p., 5 J. Jan sen 40 p., 6 J. Heyboer 39 p., 7 H. vain Iwaarden, 35 p., 8 R. de Clerck, 31 p., 9 H Lippens, 31 p en 10 A. Ballegeer, 28 p. Er werden In totaal 23 schut ters geklasseerd en er namen gemiddeld 17-18 schutters aan de wedstrijden deel. De eindstand van de klep- schietlng is 'als volgt: 1 en kampioen H. de Rijcke, 2 J. Cattoor, 3 H. van Iwaiarden, 4 K. de Wispelaere, 5 J. Jansen, 6 R. de Clecrk, P. Blondeel, 8 H. Lippens, 9 Rob de Rijcke en 10 Jac. van Iwaarden. In totaal 20 schutters werden ge klasseerd. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG In West-Zeeuwsch-Vlaanderen bestaan vergevorderde plannen tot samenwerking tussen de dis tricten van het Wit-Gele en Groene Kruis en het Groene Kruis Breskens. Op een vergadering die volgende week wordt gehouden, zullen de drie dagelijkse besturen zich buigen over een plan tot herverkaveling van de rayons waarin de elf wijkverpleegkundigen van de drie vereni gingen werkzaam kunnen zijn. „In districtsverband bestaat reeds langer een vorm van samenwerking, zoals het waar nemen tijdens ziektes en de her A. Goossens, bestuurslid van het wit-Gele Kruis. „Die praktische samenwerking wordt nu wat verder uitge diept en zal misschien binnen een jaar kunnen leiden tot in tegratie op bestuurlijk ni veau. U moet dit zien in het kader van de landelijke ontwikke ling, waarin veel over een in tegratie van de kruisvereni gingen wordt gesproken. De volgende week te nemen 3tap is al een heel belangrijke, want door west-Zeeuwsch- Vlaanderein inelf nieuwe ray ons te harverkavelen, ver krijgt men een efficiëntere werkwijze coor de verpleeg kundigen, die herverkaveling heeft de instemming van de elf betrokken verpleegsters. „Er wordlt al vel samenge werkt en de wil tot verdere stappen is anwezig, al zullen er misschien eepaar kleine weerstandjes moeten worden gladgestreken'*, aldus de heer Goossens. Uit een oogpunt van efficiency en coördinatie is die samenwerking wel gewenst. „Bijvoorlbeld in Aarderaburg. Daar kennen we een grote Wit-Gele Kruisvereniging en een veel kleinere groene kruisvereniging. In andere plaatsen zal dat andersom kunnen zijn. Wat is nu logi scher dan dat je e werkzaam- Een archieffoto van één van de vorige uitvoeringen van de Matthdus Passion. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG In het kader van de Provinciale Statenver kiezingen op 27 maart zullen de drie christelijke partijen in Zeeland een verkiezingsbij eenkomst beleggen in hotel Du Commerce in Oostburg. Op deze avond, die om 19.30 uur begint, zullen de drie lijst aanvoerders de heren J vain dien Boa (ARP), A.J. Ka- land (CHU) en A.L. van Geesbergen (KVP) als sprekers optreden. Zij zullen voorlichting geven over datge ne wat de drie confessionele partijen iin Zeeland verwezen lijkt willen zien en hoe zij dat willen bereiken. Na de inleidingen zal een forum worden gevormd, waar in ook de regionale kandidaten zittomg nemen. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Zondag 31 maart zal voor de 21e keer in successie in de historische Sint-Baafskerk te Aardenburg een uitvoering worden gegeven van de beroemde Matthaus Passion van J. S. Bach. De trouwe bezoekers, en dat zijn er in de loop der jaren velen geworden, zullen echter een andere versie voor geschoteld krijgen dan zij zijn gewend. Teeravond De Hulster topbiljartclub Marionette houdt vanavond om 19.30 uur in het caf van Willy van Swaal aan de Grote Bagijne- straaf te Hulst de jaarlijkse teeravond voor haarleden en hun dames. Na het nuttigen van een ge zamenlijke maaltijd zal er een onderlinge competitie van ver schillende spelen gehouden worcten. Piet vain Egmomid, grote ani mator van de passie iin Aar- dieraburg, heeft om gezond heidsredenen dit jaar verstek laten gaan. Met medewerking van de familie Van Egmornd is het actieve Baehcomité in Aarden burg erin eslaagd Charles de Wolff met zijn Nederlandse Bachvereniging uit Naarden (o.m. bekend van de jaarlijkse t.v.-uitvoeringen van dit orato rium) naar Aarderaburg te krijgen. Het koor van de Nederland se Bachvereniging dat dit jaar concerten zal geven in Finland ter gelegenheid van het staat- siebezoek van koningin en prins aan dat land, bestaat uit 102 leden en heeft door zijn vertolkingen vermaardheid tot buiten de (enge) landsgrenzen verkegen. „De opvattingen van Chan-les de Wolff zijn misehien anders dan die van Piet van Egmond maar ook deze uitvoering zal volgens ons aan de hoge ver wachtingen die aan Aarden- burg gesteld mogen worden voldoen", zo werd tijdens een persconferentie van het comité in het Aarderaburgse stadhuis gezegd. „Hoewel met een nieuwe opzet, hebben wij zoveel mo gelijk onze eigen solisten ge houden", aldus de voorzitter van het comité, de heer Jans- sens. Nieuw is wel de tenor Hans Jürgen Wachsmuth, die de zware evamgelisterapartdj zal zingen. „Het is een jonge tenor die door zijq kristalzui- vere tenor een graag geziene gast is", zo werd gezegd. De overige solisten zijn Max van Egmond (Christuspartij) die onder meer heeft gezongen onder directie van Bernard Haitirak, Nelly van der Spek, sopraan, Delia Woolford alt, Reinier Schweppe (die ai vele jaren naar Aardenburg komt) Ruud van der Mees (bas) en Wim van Beek (orgel). Naast de Bachvereniging zal optreden het Haagse knapen koor, die ook al lange jaren deelneemt aan de t.v.— en ra dio-uitvoeringen van de Mat thaus passie. Een andere traditie is even eens verbroken. Tot nu toe werden koorleden onderge bracht bij de Aardenburgse bevolking.Nu reizen de zan gers en zangeressen in één dag op en neer. De Sint-Baafs is verdeeld in twee rangen, respectievelijk f 15,- en f 11,-, heden over de twee wijkver pleegkundigen verdeeld", zo wprdt gesteld. Een ander plan dat men thans koestett is het gelijk trekken van de contributies in de verschillende afdelingen. „En door als een geheel op te treden kunnen financiële pro blemen die nu bij bepaalde afdelingen misschien optreden, gemakkelijker opgelost wor den", zo zegt men. „Hoewel ik niet sta te drin gen voor een bestuurlijk sa mengaan, bein ik toch wel voorstander van integratie. Er zijn in de streek wel meer voorbeelden, zoals het maat schappelijk werk. Het is een ontwikkeling die gaande is in West-Zeeuwsch-Vlaanderen en daar kunnen we op inhaken. Langzaam maar zeker zullen we elkaar vinden, wat boven dien gemakkelijker wordt ge maakt omdat de bevolking van de streek gemêleerd is en er geen overheersende bevo- bestaan". De drie betrokken kruisver enigingen hebben rond 7100 leden in alle kernen van de streek. Komt de integratie, zo als wordt verwacht binnen een jaar tot stand, dan ligt West- Zeeuwsch-VIaanderen in dit opzicht beslist voor op de rest van Nederland. Uurloop De sportvereni ging Scheldesport te Terneu- zen organiseert a.s. zaterdag (23 maart) in het recreatiege- Died de Braakman, een.massa le prestatie-uurloop. De tocht Degmt om 15.00 uur op de Spanjaardweg, nabij het aqua duct. De deejnemers zijn niet verplicht te lopen, zij mogen ook wandelen. Na een uur- krijgen de deelnemers een prestatiekaart. Raadsverkiezingen Vijf politieke groeperingen hebben ln Honterusse een verzoek in gediend om geregistreerd te worden als deelnemers aan de komende raadsverkiezingen. Alle verzoeken werden door het centraal stembureau inge willigd. De samenstelling van deze lijsten en van de lijsten, die geen aparte naam hebben, zal na 18 april, de dag dat de kandidatenlijsten moeten zi)n ingeleverd bekend zijn. De vijf aanvragers waren: ge meentebelangen (J. Menu Kloosterzande), Boerenpartij (Hoofdbestuur Bennekom), Partij van de Arbeid (actie centrum Hulst), Algemeen Be lang 1 (P. J. Everaert Wals oorden), Algemeen Belang 2 (E. J. vain Goethem Vogel waarde). Eucharistieviering Zon dagmorgen wordt om 10.00 uur iin de parochiekerk een eucharistie gevierd met ritmi sche zaïmg en muziek. Het mu zikale gedeelte wordt verzorgd door het jongerenkoor Aarden- burg. Thema van de eucharis tieviering is „Naastenltiefde in veertig dagen tijd". (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Voor de komende gemeenteraadsver kiezingen is de kandidatenlijst van de groepering Gemeente belangen vastgesteld. Lijstaanvoerder is de heer W. van Helden. Wethouder G.F. Bonte is als tweede man gekandideerd. De lijst ziet er verder als volgt uit: 3. H. van Iwaarden, 4 R. Pieters, 5 C, Dhondt 6 F. van Hal, 7 G. Hermie, 8 J. van Waes, 9 H. van Steen. 10 H. Bakker, 11 F. Vriends en 12 L. die Smet. De R.P. 64 ligt te dansen op het water nabij de oude zeevaartsluis te Terneuzen, als ik ongeveer tegelijk met opperwachtmeester-bootcommandant A. Slingeland aan kom. Ik ben die dag te gast op de R.P. 64, die patrouille gaat varen op het kanaal, vanaf Terneuzen tot aan de Belgische grens, één van de vele (water)-gebieden van het district Dordrecht van de rijkspolitie te water. De motor wordt gestart, aan boord zijn, behalve opper wachtmeester Slingeland, de wachtmeesters P. Schou ten en W. van der Meer. Wij varen langs de werf, die je als landrot nu ook eens van de andere kant kunt bekij ken. Langs de vele binnenvaartschepen, die er verder gemeerd liggen. En als de situatie daar gecontroleerd is, varen wij het kanaal op, langs een zeeschip van rond twintigduizend ton, getrokken door twee sleepboten en één er achter, die richting-grens varen. Wij komen langs het noorder- en zuiiderdok, waar een Rus ligt te lossen. „Even er langs varen", zegt opper Slingeland. De rijkspolitie te water controleert niet alleen of de verkeersregels in acht worden genomen maar ook de veiligheidsregels. „Wij letten streng op ae verkeers regels", zegt de heer Slinger land, due aan het roer staat. „Kijk, daar heb je er al een, die een overtreding begaat". Wjj zijn dan vlakbij de brug te Sluiskil. Een binnenvaart schip vaart door, als de lich ten al op onveilig staan. De RP 64 is zeker niet een van de snelste vaartuigen waaro ver de RP te water beschikt. Als de 64 langs vaart, kriigt wachtmeester Schouten op- diraoh't proces-verbaal op te maken. Daarbij heeft hij als taak de schipper duidelijk te maken, dat een soortgelijke verkeersovertreding bij zonder gevaarlijke situaties kan scheppen. „Het zal ook voor de leek duidelijk zijn, dat een ongeluk op het wa ter heel ernstige gevolgen kan hebben. Misschien dat er in dit geval niet direct mensenlevens mee ge moeid zijn, maar de schade kan al gauw in de duizen den guldens lopen", zegt de heer Slingeland- Misschien heeft hij geraden wat ik denk: (Moest dat nou, er was toch geen enkel ander schip in de omtrek), want hij zegt: „Als je op het land door een rood licht rijdt, dan ben je toch ook strafbaar, ook als er geen enkel ander voertuig te zien is?" hem varende schip niet op die manier mag inhalen. Niet als dat andere al een zodani ge snelheid heeft dat de ma noeuvre te veel tijd in beslag neemt. Bovendien mag op bet kanaal niet harder dan zestien kilometer gevaren worden. Als wachtmeester Schouten weer aan boord van de RP 64 stapt, steekt de schipper zijn hoofd buiten de s uurhut, lacht vriendelijk en groet. Kennelijk heeft de wachtmeester hem op een zeer vriendelijke manier dui delijk gemaakt dait hij iets gevaarlijks deed en begreep de schipner dat zo iets niet kam worden toegestaan. „Och," zegt de heer Slin geland, „dat is een kwestie van optreden, en de mensen begrijpen meestal wel dat dit nu eenmaal onze taak is en dat het bovendien om hun eigen veiligheid gaat". Hij zegt verder dat er nogal eens schippers zijn die van de vaairreglemerabem niet al te veel afweten. Dat ontmoet je heel vaak bij mensen op pleziervaartuigen. „Het is ei genlijk te gek om los te lo pen, dat je, als je zestien bent, zo maar met een mo torboot b.v. op de Wester- schelde kunt gaan varen, zonder dat je over de nodige ervaring beschikt Een paar dagen later schreef de districtscomman dant mij dat de recreatie - vaart een sterke groei ver toont, vandaar dat de rijks politie te water zich ook intensief met dit probleem is gaan bezighouden. „Naar schatting zijn er thans onge veer 1101)00 pleziervaartui gen (exclusief kano's, rub berbootjes e.d.). D#t vaartuigenbestand groeit meit tien procent per jaar. De suggestie om een vaarbewijs verplicht te stel len, lijkt daarom wel aan trekkelijk doch een en ander dient met de nodige voor zichtigheid te worden gehan teerd, wil niet ook de spe lende jongen met de kano op de Braakman daaronder val len. Het district Dordrecht van de rijkspolitie te water om vat Zuid West-Nederland met o.m. de grote intematiio- nale vaarwegen van Rotter dam naar Duitsland en Bel gië, de zeevaartroute naar Antwerpen en zeer belan- grije water-recreatiegebieden als Brielse- en Veerse Meer, Grevelingen en Brabantse Biesbosch. Het district - or ganiek 96 man - verdeeld over vier groepen en negen posten, is onvoldoende om aan de behoefte aan politie toezicht te voldoen. Reeds in 1971 werden voorstellen in gediend om tot verbetering te komen door uitbreiding tot lz8 man. Voor de oplei ding wordt bij voorkeur per soneel aangetrokken afkom stig uit de binnenvaart. .Na de eerste algemene politieop leiding dienen het schippers- diploma en het radardiploma te worden behaald. De taak van de rijkspolitie te water is. beslist niet uit sluitend het uitdelen van bon netjes, zo is mij tijdens de tocht op het kanaal - en reeds eerder - duidelijk ge worden. Er wordt zeer veel aandacht besteed aan het preventieve werk, zoals voorlichting aan recreatie- en beroepsvaart, acties ter be vordering van de veiligheid te water, uitreiken van de folders „wenken voor de wa tersport" en „veilig varen in Zeeland", publikaties in schippersbladen en water sportperiodieken enz. Mr. Mensert Spaanderman heeft over een en ander al heel wat gepubliceerd. Het repressief werken spitst zich toe op het bestrij den van de waterverontreini ging. de controle on het ver voer van gevaarlijke stoffen en de visserij, dit laatste me de in het belang van de vis stand. Door het ontbreken van goede conceptie en het niet kunnen beschikken over goed en op dit terrein erva ren persoMcol, is de crimina liteitsbestrijding op de bin nenwateren, de feitelijke ba sis "hu "e dienst, enigszins op de achtargrondgeraakt. G. WIJNE eindredactie rein v. d. helm Het begint te regenen. Het toch al sterk vervuilde ka naalwater wordt er zo moge lijk nog grauwer door. Op het water zitten een paar eenden en Je vraagt je af wat die beesten er zitten te doen. Ik zeg dit tegen de bootcommandant, maar die vertelt dat het op het ogen blik nogal gaat. Hij zegt laatst nog een visje te heb ben zien drijven. Met zijn buik naar boven, dat wel. Als we terugkeren wordt wachtmeester Schouten nog eens aan boord van een bin nenschip gestuurd. De schip per maakt zioh schuldig aen een verkeerde inhaalmanoeu vre. De heer Slingeland zegt me dait de schipper het voor

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9