SJC steekt zelf handen uit mouwen Oplossing voor sluiskwestie Zeebrugge nabij Bijeenkomst basisschool scholengemeenschap Eloy VIER SOZEN VOOR BEJAARDEN IN FESIE-ONDERHANDELINGEN KAREL KORFKER: EEN ELEMENTAIR LEVEN TUSSEN GEITEN EN PENSELEN VAN AARTSEN BEZOEKT VANDAAG AARDENBURG RECREATIEZAAL DE BURCHT UITGEBREID stad streek MET CLUBHUIZENBEMAND DOOR OPBOUWWERKERS GAS Dorpsbelangen en toerisme vergadert in Zuidzande Oostburg Af scheids- tournee St. Jansteen BIJEENKOMST DS'70 IN DE EENHOORN Subsidies Kaaispugers eindigden seizoen met reisje naar Oostende FLAIR GANZEN kmv-KJ Donderdag 21 maart 1974 9 (Van een onzer verslaggevers) ZEEBRUGGE Deze week zal in Zeebrugge de beslissing vallen over de manier waarop de werkzaamheden aan de grote sluizen zullen worden voortgezet. Deze liggen al geruime tijd stil, zoals bekend, omdat door bronbemalingen schade aan nabij gelegen huizen werd veroorzaakt. Hierover ontstond toen een conflict tussen de aannemer van de werken en het Belgische ministerie van Openbare Werken. (Van een onzer verslaggevers) CADZAND Het bestuur van de Stichting Streek- jeugdcentrale (S.J.C.) heeft de mogelijkheden bestudeerd om de stichting zelf uitvoerend werk te laten doen. Geko zen werd voor de opzet om één of meer clubhuizen te stichten in het werkgebied en aan die clubhuizen een op bouwwerker te verbinden. „Hij werkt dus in het gehele gebied, terwijl een clubhuisleider alleen in zijn clubhuis, eventueel met dependance werkt", aldus staat te lezen in een pas-geproduceerde nota. De schuldvraag is nog' steeds niet opgelost, maar ondertus sen heeft men wel- een manier uitgewerkt om door te kunnen werken. Voorgesteld is nu ge woon „in het water te wer ken", dat wil zeggen dat geen bronbemaling voor de werk- putten zal worden toegepast. Lagen de sluitwerken stil, de beide kanalen die vanuit het land water afvoerden naar zee zijn zo goed als ingekokerd, dat wil zeggen dat zij in zee uitmonden (en ondergronds lo pen) door middel van beton nen tunnels. Achter de geplande sluizen komt een fors stuk industrie terrein, waarvoor al belang stelling is getoond door gega digden. Een gasdistributie maatschappij Heeft 60 ha ge kocht- Op dit stuk grond wil men aardgas in tanks opslaan. De tanks zouden in 1975 ge bouwd moeten worden om ze in 1976 operationeel te heb ben. Intussen heeft de Maat schappij voor de Brugse Zee havens bij monde van zijn be heerraad nog geen definitief standpunt ingenomen ten aan zien van de voorgenomen bouw van een kerncentrale in Zeebrugge. Men wil eerst de proeven van het waterloop kundig laboratorium in Bor- gerhout afwachten. Men is in ieder geval wel tegen de bouw .'an deze centrale op de be staande havendam, omdat dit de verdere uitbouw van de Zeebrugse haven zou tegen houden. Zoals bekend wil men o.m. twee nieuwe strekdam men aanleggen. (Van een onzer verslaggevers) 1JZENDIJKE De groepe ring Dorpsbelangen en Toeris me heeft maandagavond in ca fé Lievens in IJzendijke een besloten vergadering gehou den. Op deze vergadering werd het verkiezingsprogram ma 1974 en de te voeren cam pagne met algemene stemmen goedgekeurd. Er werden, zo werd meegedeeld, vruchtbare contacten gelegd met burgers uit IJzendijke. 'De groepering zal op 29 maart in hotel De Zwaan m Zuidzande een openbare ver gadering houden. Benoeming Met ingang van 4 maart 1974 is aan de scho lengemeenschap Sint-Eloy be noemd de heer I. Ruissen te Wemeldinge als leraar voor muziek. De heer Ruissen is in dezelfde functie reeds ver bonden aan de lan lbouwhuis houdscholen in Schoondijke en IJzendijke. Z126DDD (Vam een onzer verslag gevers) AARDENBURG Vanmiddag (donderdag) brengt commissaris der koningin in Zeeland mr. J. van Aartsen een be zoek aan Aardenburg in het kader van zijn af- scheidstournee. De heer en mevrouw Van Aartsen worden om 14.30 uur ontvangen in de hal vain het stadhuis, waarna de commissaris een gesprek vam een uur zal hebben met die ge meenteraad- Om 15.45 uur zal hij in gezelscnao van het college van B. en W. de steenfabriek (de enige in Zeeuw3ci- Vlaanderem) bezichtigen, waarna om 16.45 uur nog een rondrit door de gemeente volgt. Mevrouw Van Aart- sen-Stap zal om 14a45 uur in die ambtswoning een gesprek hebben met pas tores van de Aarden- burgse kerken over de samenwerking van de kerken iin Aardenburg. Daarna zal zij, in ge zelschap van de echtge notes van het college van B. en W. een bezoek brengen aan Sint-Kruis (dorpskerk) en Eede (bezichtiging fabriek King Shirts). Schieting De schuttersso- citeit St.-Jan houdt zondag 24 maart schietingen bij café Sport. De aanvang is half drie. De centrale functie, het jeugdwerk, staat voorop. „Ech ter de poging die enkele jaren geleden ondernomen is een opbouwstichting te realiseren met in dienst een opbouwwer ker krijgt binnen de huidige subsidieregeling, naar ons ge voel, weer wat meer vaste grond onder de voeten", aldus de nota. Het S.J.C.-bestuur, waarvan een delegatie gisteren bespre kingen heeft gevoerd met de drie West-Zeeuwsch-Vlaamse colleges van B. en W„ wil in de komende jaren op een vier tal plaatsen werkeenheden stichten met eventueel daar aan verbonden een aantal de pendances. De ombuiging van de huidige S.J.C. ziet men in fasen. In de eerste fase wordt de S.J.C. een uitvoerend or gaan (en niet begeleidend zo als thans het geval is) met het starten van een werkeenheid in één van de woonkernen. Tijdens deze overgangsfase stelt de S.J.C. een opbouw werker aan ter ondersteuning van plaatselijke initiatieven. In de tweede fase zullen werk eenheden (clubhuizen) in di (Va®, een onzer verslaggevers) OOSTBURG Met enig feestelijk vertoon is een ver nieuwde recreatiezaal vain het, bejaardenhuis De Burcht dins dagmiddag in gebruikgeno- men- De vernieuwing bestaat eruit dat de voormalige hob- bykaimer, door een muur ge scheiden van de recreatiezaal nu bij de zaal is betrokken en er een paar gezellige zitjes en een bar zijn bijgekomen. De hobbykamer is nu in de kel der van het gebouw onderge bracht. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Ui het kader van de komende Statenverkie zingen belegt DS'70 een verkie zingsbijeenkomst in hotel De Eenhoorn te Oostbnrg. De avond begint om 20.00 uur en er zal gelegenheid be staan tot het voeren van dis cussies. Sprekers zijn het Twee de-Kamerlid mr. K. Keunlng en de heer J. Weber, provinciaal lijsttrekker van DS'70. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG In de overblijfkantine van de scholengemeen schap Sint-Eloy wordt op donderdag 21 maart weer de jaarlijkse bijeenkomst tussen de leerkrachten van het basisonderwijs in YVest-Zeeuwsch-Vlaanderen en de scholengemeenschap gehouden. Het hoofdthema van deze avond, die om 19.30 uur begint, is „Bas sonderwijs-voortgezet onderwijs: aansluiting of integratie" Óver dit onderwerp zal een inleiding worden gehouden door de heer J. P. Scholtes van het Pedagogisch Centrum Zeeland. De brugklasleider van St.-Eloy zal informatie geven over de toela ting van het vorig jaar en over de ervaringen van een half jaar werken met brugklasleerlingen. Na beide inleidingen zal gele genheid bestaan tot discussie. verse andere kernen worden gesticht. Deze veranderingen hebben consequenties onder meer voor de personeelsbezetting en ge bouwen. „Wordt het schema zoals is aangegeven uitgevoerd binnen een meerjarenplan dan betekent dit een personeelsuit breiding naar 4 elubhuisleiders en 1 opbouwwerker". Thans heeft de stichting twee functi onarissen in dienst, een uit breiding van 3 man derhalve, die bovendien moeten kunnen beschikken over b.v. twee ad ministratieve krachten. In de beginfase zullen de drie West-Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten gezamenlijk de kosten voor de opbouwwerker dragen en zal die gemeente waar de werkeenheid tot stand is gekomen de kosten hiervan dragen. Dit geldt ook voor gemeenten waar in een later stadium werkeenheden gesticht zullen worden. Een begroting voor een clubhuis draait globaal rond ^8.000,- gulden. CRM geeft 50 procent subsidie op perso neels-, huisvestings- en organi satiekosten en nu 40 procent subsidie ap de actïviteitskos- ten. Het rijk veronderstelt dat de gemeenten dit werk met een gelijk percentage subsidiëren. De subsidies die de gemeenten vaststellen komen in aanmer king voor verrekening tot 80 procent ingevolge de financi ële verhoudingswet, dat wil zeggen dat de gemeenten uit eigen middelen slechts 10 pro cent van het subsidiabele be drag betalen. (Van onze correspondent) SLUIS De Sluise karna valvereniging „De Kaaispu gers" heeft haar activiteiten dit seizoen besloten met een bezoek aan Oostende, waar de kaïnavalsve;niging „De som brero's", waarmee De Kaai spugers goede betrekkingen onderhouden, overgingen tot aanstelling van hun prins Al- brecht en prinses Isabella. Daaraan voorafgaande wei den de Kaaispugers met talrij ke andere karnavalsverenig n gen uit Oostende en omstre ken ontvangen op het stadhuis van Oostende, waar aan de voorzitter van de Kaaispugers de heer A. Houben door bur gemeester J. Piers een specia le plaquette met het wapen van Oostende werd geschon ken. Prins Camiel I van Sluis verleende aan de Oostendse burgemeester zijn ere-medail- ie. Na een stevige maaltijd volgde in de Dortmunder Thier Brauhof in Mariakerke een daverende karnavalszitting waarbij de „alaafs" niet uit de lucht waren en calrijke onder scheidingen werden uitgereikt, waarvan de Sluise Kaaispu gers ook hun deel kregen. Prins Camiel 1 die zelf de Belgische vrienden een nieuw .kabinet" aanbood, werd on derscheiden met de orde van „de Sombrero's", terwijl de ovrige Kaaispugers o.m. het ere-lint van prins Albrecht en prinses Isabella ontvingen. De verbroedering tussen de Som brero's en de Kaaispugers werd besloten met een bal, waarvoor veel animo bestond. (Van een onzer verslaggevers) WATERLANDKERKJE Bij vier bejaardensociëteiten zijn contacten gelegd om tot 'ei samenwerking te kunnen komen op net gebied van ont spanning. Een werkgroepje van drie man, bestaande uit 4e heren De Bruijn, Simpelaar en Buijsse, hebben de eerste contacten gelegd tussen de so ciëteiten van Waterlandkerkje e). Oostburg en Hoofdplaat en IJ/endijke. „Voorbeeld was eigenlijk Breskens-Sehoomdijke waar rreds een goede samenwerking is ontstaan", aldus de heer De Bruijn uit Waterlandkerkje. Wij hebben hier onlangs een 'achttal mensen uit Oostburg ontvangen, en zullen op onze beurt een bezoek aan Oost- Burg brengen. Er ir toen ge zellig met elkaar, en met te gen elkaar, gekaart" Deze contacten zullen in de herfst worden uitgebouwd. Nu heeft het weinig zin. De zomer staat voor d>e deur en dan zakken de activiteiten van de sociëteiten wait in. Maar de mogelijkheid om de contacten tussen de sozen uit te breiden zit er levensgToot in en dat is zeei verheugend- Ook voor de leden kan d'it gunstig zijn. Men is dan niiet meer zo aan de eigen woonkern gebakken, de horizon kan wat verbreed worden en d'at moeten wij sti muleren. De activiteiten die in deze combinatie gpleegd kun nen worden liggen wel uitslui tend op het vlak van de ont spanning. We willen er b.v. geen competitie met grote prijzen van maken, maar het moeten echt ontmoetingen blijven die, omdat het een aantal sozen betreft, wat ge coördineerd moeten worden", aldus de heer De Bruijn. In de Zeeuwsch-Vlaamse polders ergens achter Aar denburg staat een groep kleine huisjes die samentroe- pen voor de overval van de aanstormende ruimte. In één daarvan woont de kunstschilder Karei Korfker. Wie bij het lezen van dit beroep denkt aan olieverfschilde rijen als resultaat van artistieke bemoeienissen slaat in dit geval de plank mis, want Korfkers expressiemiddel is niet de wat taaie, stroperige olieverf op echt linnen, maar vrijwel uilsluitend aquarel en gouache op papier. „Dat is ook gemakkelijk gezegd: Van Ad Ver hoog. Van die droge zwarte kunstenaar heb: ik vooral veel van de fèéhniek opge stoken. Maar ja", voegt Korf ker er aan toe, „de plastische kunst is voor mij niet het allen zaligmakende. Ik kan even gemakkelijk met een ha mer als met een klein pen seeltje omgaan. Een mens moet zoveel moge lijk univerceel zijn, zei Le Corbusier en dat is, geloof ik juist. Ik zou bijvoorbeeld ook wel films willen maken, ik denk dat je zoveel mogelijk alle dingen lichtvoetig moet aanraken". „Maar de schilderkunst heeft toch wel uw voor keur"? „Och" zegt Korfber, „schil derkunst hoort voor mij bij het leven, ik doe het zoals ik andere dingen doe, muziek maken, timmeren of de schuur opruimen". „ik zou het technisch ge- loui ik wel kunnen, olieveil- srmiutirijen maKen zegt KorfKer, terwijl we in zijn woonnamer zilien te praten, „maar het ligt me niet. Wa ter v tri uat is veel Hjner om mee te werKen, etherischer' maar die wateiverf - „jk ge bruik altijd ais basis kerK- ueiis, een Konei ute je moet kOKen, uat is de moeuerinKt, uie ik overal uoor uoe",- weet hij verrassende dingen te uoen. ilij maant er zijn composities mee, soms ab stract, soms minuer aostract en Ietwat surrealistiscn, die rogetreent uit net onderbe wustzijn voortgekomen schij nen en zo haimonieren zijn innerlijke belevingswereld to ae kieurmaterie waarmee bij zich uitdrukt met el kaar. Karei Koriker is geen Zeeuw van geboorte. Zijn wieg stond in Amsterdam en op latere leeftijd woonde hij in Scheveningen. „Vandaar", zegt hij, „dat ik mijn oplei ding ook genoten heb aan de Vrije Akademie in Den Haag „Was en prettige tijd"? „Ja, ik denk er met veel piezier aan terug. Vooral aan bepaalde leraren daar, Geor ge Lampe, Habeler, Ber Mengel. Vooral die laatste heeft me veel gegeven. Het was een zachtaardige man die veej begrip had voor een an der en je vrij je gang uiet gaan. Als mens heeft hij ze ker het meest invloed op me gehad". „Van wie hebt u naar uw gevoel het meest geleerd"? „Is diat misschien de reden waarom u zo opvallend wei nig exposeert"? „Misschien wel ja, ik pro beer eigenlijk liever met iets anders mijn geld te verdie nen, met grafiek b.v. of met boeken illustreren, dat zou ik wat graag doen! dan met exposeren. Voor exposeren heb ie eer. zeker flair nodig en daarover beschik ik niet. Wat boVendien voor mij het allervoornaamste is is het maken van de dingen, het eraan-bezig-zijn: het resul taat komt in mijn waarde ring eerst vee' later". „Zoudt u kunnen proberen onder woorden te brengen waarom u schildert"? Karei Korfker kijkt mij aan met een dromerige en tuch vaste staalblauwe blik, die typerend voor hem is en het geheel van zijn blond- bebaard gezicht een uitdruk king van vastberadenheid geeft; „Ja", ik zou kunnen zeggen dat je wilt uitdruk ken wat strikt van je zelf is. wat je op geen enkele ma nier kunt uitdrukken. Dat gaat allemaal heel onbewust, veel later eerst zie je dan waar je in een bepaalde pe riode mee bezig bent ge weest". „U zei daarnet dat u een bepaald flair mist om te ex poseren....' „Ja", valt Korfker in, „dat is ook zo. Toch denk ik de laatste tijd wel vaker over exposeren dan vroeger.... Weet u, als beginneling stond ik erg vreemd tegeno ver de dingen-weredd, niet alleen erg vreemd, maar ook uitgesproken onhandig. De laatste tijd merk ik dat ik me er meer in ga thuis voe len, dat ik in harmonie raak met de wereld". „En die harmonie met de wereld bestaat dan voor u wel niet uit bepaalde uiter lijke technische verworven heden...." „Nee, nee, absoluut niet. Ik heb bewust geen televisie in huis bijvoorbeeld. Ik vind het verschrikkelijk zo maar een t.v. aan te zetten en dan opeens een sneeuwstorm te zien of uitgemergelde kinde ren, dat schept een vreselij ke verwarring. U begrijpt wat ik bedoel: ik kom lang zaam in harmonie met de wezenlijke dingen van het leven. En dat komt niet in de laatste plaats omdat ik hier zo'n beetje als boer leef...." Dat dit geen romantische grootspraak is wordt mij auidelijk als ik aan Korfkers Uitnodiging gehoor geef hem naar de schuur naast zijn woning te volgen. Die schuur in een complete en propere stal waar een paar geiten staan en waar de rest van de ruimte door het voor hen bestemde voedsel volge- stapeld ligt. Korfker kijkt even op zijn horloge: „Over een half uurtje is het melk tijd. Dat legt je natuurlijk wel een discipline op, maar hel is fijn". Ik kijk door de schuurdeur tegenover de ingangsdeur en zie een boorngaardje waar een troep ganzen loopt. „Die zijn ook van ons", verklaart mevrouw Korfker. „En scha pen hebben we ook nog". Die lopen in een weide aan de overkant van de weg die niet tot hun erf behoort maar waarvan de eigenaar hun toestemming gegeven heeft er hun dieren te laten gra zen. Karei Korfker staart over de schapen die trillend met hun wol mekkerend naar ons staan te kijken hun naar een punt in de verte. Ik volg zijn blik. En kele weiden verder lopen een paar paarden. „Een paard zou ik ook graag willen heb ben", zegt Korfker, „maar ja dat is een kwestie van finan ciën". Na een poosje zegt hij: „We willen hierin ons dage lijks leven zoveel mogelijk onafhankelijk maken van het pasklare en geprefabriceerde. Zo willen we samen met en kele mensen die daar inte resse voor hebben ook zelf brood gaan bakken in een echte boerensteenoven. Echt, zuiver brood, geen kleffe pasta. „Eigenlijk vreemd", zeg ik, „dat er, terwijl u hier zo dicht aan de natuur leeft en ae oorspronkelijke dingen zoekt, geen motieven uit de natuur in uw werk voorko men". „Nee, daar heb ik geen behoefte aan om dingen uit de natuur te nemen. Ik druk onbewuste dingen uit. Daarom geef ik mijn schil deringen ook met opzet geen titel. Als ik titels zou moeten geven zou ik zeggen: droom 1, droom 2, droom 3 n Z', verder! Wij lopen terug over het erf. „Wat ik wel graag zou willen doen zegt Korfker, „is monumentale dingen maken". „Hoe rijmt dat met de zeer individuele expressie van uw werk in het algemeen"? „Dat kan wel", zegt Korf ker nadenkend. „Denk maar eens aan die hele serie pren ten die ik gemaakt heb, met ogen.... Je komt toch altijd terug tot elementaire symbo len en vormen, vuur, water, aarde, mens, die een algeme ne taal vormen. Elementaire symbolen en vormen, elementair leven, dat zijn de sleutelwoorden die toegang geven tot wezen en werk van Karei Korfker, schilder en kleine boer in de polders achter Aarderaburg. WILLEM 'ENZINCK. eindredactie rein v. d. helm

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9