Extra subsidie voor vergiftinzameling Schoolhoofden: niet voor PPR-karretje Pensionhoudster in 14-18 Culturele drempel „De Halle te hoog STATENCOMMISSIE GAAT AKKOORD Zacht ONDERSCHEIDING VOOR HERCULES ONDERZOEK SCHILDERIJ DIEFSTAL De Schelde opent parkeer terreinen PHILOMENE DE PAUW PvdA-AFDELING AXEL STELT ONDERZOEK IN stad streek Kruisinga komt morgen naar Midden-Zeeland een milfoen gulden aan prijzen Orlane Weinig interesse voor PZEM-uitleg over kernenergie Donderdag 21 maart 1974 3 ■■■■■III (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Tien van de elf schoolhoofden uit de Mid delburgse stadswijken Dauwendaele en Magistraatwijk hebben laten weten dat zij door hun lijflijke aanwezigheid geen extra glorie willen bijzetten aan een discussiebijeenkomst van de PPR. Op deze discussiebijeen komst, die vanavond in het kerkcentrum De Hoeksteen wordt gehouden, wil het PPR- actiecentrum Middelburg de gedachten op gang brengen over een plan om de Roozen- burglaan, de voornaamste ont- sluitingsweg van Dauwendae le, zodanig van obstakels te voorzien dat de automobilisten het wel uit hun hoofd zullen laten oin deze laan als race baan te gebruiken. De PPR heeft zijn aandacht vooral op de Roozenburglaan geriobt, omdat er dagelijks naar schattin,g duizendmaal door schoolkinderen van dieze weg gebruik wordit gemaakt. Aan de discussiebijeenkomst wordt onder andere deelgeno men dooi' een vertegenwoordi ger van de Vereniging Be scherming Voetgangers en van het actiecomité Stop de Kinder moord. Volgens tien van de elf schoolhoofden (de elfde is zelf lid van de PPR) ruikt de dis cussieavond, waarvoor ook PPR-staatssecretaris M. van Hulton is uitgenodigd, naar een doodgewone verkiezings bijeenkomst. Dat leidt men af uit het tijdstip van de verga dering een kleine week voor de statenverkiezingen. Da veiligheid van de aan hun zorgen toevertrouwde schoolkinderen wordt door de schoolhoofden serieus geno men, zo hebben zij laten we ten, maar zij wensen niet met hun eigen bezorgdheid voor het barretje varn een politieke partij te worden gespannen. Van de kant van de PPR wordt ais verweer aangevoerd, Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur: tamelijk zacht met zonnige perioden, maar ook plaatselijk een bui. Weers vooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min. temp.: omstreeks 6 gra den. Max. temp.: omstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 50 pro cent. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min. temp.: omstreeks 6 gra den. Max. temp.: omstreeks 13 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 60 pro cent. waterstanden Konstanz 292 plus 2, Rhein- felden 24 min 9, Straatsburg 244 min 8, Plitterdorf 448 plus 5, Maxau 516 plus 6, Plochin- gen 190 plus 3, Mannheim 352 plus 38, Steinbach 180 plus 1, Mainz 351 plus 63, Bingen 216 Plus 54, Kaub 264 plus 264 Plus 63, Trier 552 plus 92, Koblenz 331 plus 77, Keulen 289 plus 74, Ruhrort 410 plus Lobith 1020 plus 34, Pan- uerdense Kop 985 plus 34, Nijmegen 805 plus 31, IJssel- kop 879 plus 24, Eefde IJssel 419 plus 19, Deventer 291 plus 15 Monsin 5520 min 5, Borg haren 4129 min 4, Belfeld 1320 Plus 125, Grave beneden de sluis 517 plus 56. hoogwater Morgen, vrijdag 22 maart Bergen op Zoom 3.13 en 15.32 15.32 Hansweert 2.12 en 14 38 Terneuzen 1.35 en 14.01 V'issingen 1.09 en 13.29 "emeldinge 3.03 en 15 2" dat het discussieproject Roo zenburglaan juist nu gereed is gekomen. Samentreffen met de statenverkiezingen is puur toeval. Bovendien wil mem de heer Van Huiten minder als paradepaard van de PPR, dan wel als staatssecretaris vam Verkeer en Waterstaat bij het publiek introdtuceren. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het Ame rikaanse concern Hercules, dat een produktiebedrijf in Mid delburg beeft, heeft een door The Sports Foundation inge stelde prijs gewonnen als er kenning voor behaalde resulta ten op het gebied van de be strijding van watervervuiling. De prijs werd toegekend voor een waterzuiveringsinstallatie in een fabriek van Hercules in Mississippi. De zeven verdie pingen hoge installatie kan per dag 12 miljoen liter water zuiveren. Het zuiveringssys teem kostte bijna 9 miljoen gulden. (Vain een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - GENT Twee inspecteurs vam de ge rechtelijke polliltie in Gent stellen op het ogenblik in Zeeuwseh-Vlaanideren een on derzoek in om te weten te komen hoe de in 1972 uit het huis van een arts te Zelzate verdwenen Rubens, voorstel lende Jezus blij Simon de fari zeeër, viia Zwitserland en Frankrijk in Antwerpen te koop ban zijn aangeboden. Zoals bekend is als verdacht van deze schilderij diefstal de Terneuzenaiar J. de K. gear resteerd en in Gent opgeslo ten. Volgens de politie be weert De K. de Rubens door bemiddeling van een Libanees in zijn bezit te hebben gekre gen. Daarna zou de Temeuze- niaar het schilderij hebben aangeboden aan de Antwerpse kousenhandelaar R. S. waar het doek enige tijd geleden werd ontdekt. De oorspronke lijke eigenaar dr. Jakobs uit Ertvelde heeft de Rubens, waarvan de waarde op onge veer f 2 miljoen is geschat, inmiddels weer in zijn bezit- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG In zijn ver- kiezingstoernee zal CHU-frac- tieieider dr. R. Kruisinga mor gen Midden-Zeeland aandoen, vergezeld van het eerste ka merlid mr. Piket. Het Zeeuw se statenlid H. Eversdijk zal zijn „Haagse" partijgenoten begeleiden. Om half een worden de drie politici in het raadhuis van Borsele (Heinkenszand) ont vangen voor een gesprek met het college van b. en w. van die gemeente. Onderwerp van het gesprek is de milieu-pro blematiek als gevolg van de industrialisatie. Raadsleden van de CHU zullen dit ge sprek bijwonen. Om drie uur volgt een bezoek aan het be jaardentehuis Poelwij ck in 's Heer-Arendskerke, waar zo wel met het bestuur als met de bewoners wordt gepraat. Kruisinga komt overmorgen trouwens nog eens in Zeeland. Dan zal hij hetzij in Goes, hetzij in Middelburg een spreekbeurt verzorgen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De statencommissie voor sociale zaken, volksgezondheid en maatschappelijk werk, heeft gisteren una niem geadviseerd 15.000 uit de provinciale schatkist te halen om de extra kosten van de inzamelingsactie van verboden be strijdingsmiddelen te financieren. „Er is kennelijk grote schoonmaak gehouden", con cludeerde commissievoorzitter Everaert, „en daarom hebben we er die f 15.000 extra graag voor over". De heer J. v. d. Voor de informeerde of er, na de grote schoonmaak, nog steekproeven zullen worden uitgevoerd naar de aanwezig heid van vergeten restanten verboden landbouwvergif. Vol gens gedeputeerde Stenvert, die de commissievergadering als adviserend lid bijwoonde, valt de controle op de achter gebleven restanten landbouw vergif onder de normale op sporingswerkzaamheden van de politie in de diverse Zeeuwse gemeenten. ("Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Met ingang van zaterdag aanstaande stelt de directie van de N.V. Ko ninklijke Maatschappij Dé Schelde het parkeerterrein van deze maatschappij aan de Aagje Dekenstraat ter be schikking voor het parkeren van personenauto's. Er is ruimte op de terreinen van de Schelde voor maximaal 200 voertuigen. Door deze maatregel, die al leen voor de zaterdagen zal gelden, wordt een uitbreiding van de parkeermogelijkheden verkiregein voor de bezoekers van het centrum van Vlissin gen, dat door middel van de nieuwe impulsen, krachtig aan het opleven is. Het parkeerterrein zatl zijn geopend van acht uur tot twintig uur. En het is uitslui tend toegankelijk via de hoofdpoort vatn De Schelde, aan de Van Dishoekstra-at. Het parkeerterrein ligt op onge veer 400 meter van de Wal- straat-promenade, de voor naamste attractie in de Vlis- singse binnenstad. Rectificatie Op de VVD- vergadering vanavond in Bres kerus komt niet spreken mr. J. F. G. Schlingemaon, zoals aan gekondigd, maar de liberale staitenka-ndidiaat J. Elenba-as. De kosten van de inzame lingsactie van verboden land- bouwbestrijdingsmiddelen werden aanvankelijk geraamd op f 10.000. Het klaarblijkelijke succes van de actie heeft echter ge leid tot de stijging van de kosten tot in totaal f 25.000. De commissie van Sociale Zaken besprak gisteren ook twee voorstellen die aanlei ding gaven tot een discussie over de vraag wie in Neder land precies wat moet subsi diëren. In het eerste geval ging het over een provinciaal subsidie van f 2950 ten behoe ve van het vakantie- en vor mingswerk voor de Zeeuwse blinden. Het college van G.S. stelt zich op het standpunt dat hoewel het voor 1974 nog tot het geven van subsidie be reid is hier primair een taak voor andere subsidiege vers is weggelegd. Bijv. voor de gemeenten of de zogenaam de serviceclubs. Een soortgelijke discussie ontspon zich rond de vraag of de provincie moet blijven bij dragen in de exploitatiekosten van de militaire tehuizen in Nederland. De provincie Zee land draagt voorlopig tot 1975 jaarlijks zo'n f 6.000 bij ten behoeve van het werk in de militaire tehuizen. De heer Van de Voorde merkte nuch ter op: „Het is liet rijk dat de jongens in militaire dienst roept. Laat het rijk dan ook de militaire tehuizen subsidië ren". Gedeputeerde Stenvert zette uiteen dat het rijk, dat de militaire tehuizen tot 22 procent van hun lasten subsi dieert. van het standpunt uit gaat dat de militaire tehuizen een vorm van ..super-zorg' belichamen. In de kazernes vinden de militairen immers ook kantines en andere wel zijnsvoorzieningen. Het mili taire tehuizenwerk wordt van ouds als een opdracht voor het particulier initiatief gezien dat dan ook goed is voor 72 procent van de ruim drieën eenhalf miljoen gulden die jaarlijks met het tehuizenwerk gemoeid zijn. Een flink deel van de „particuliere bijdra gen" zit verscholen in de ei gen exploitatie van de tehui zen die immers niets voor niets geven. Provincies, die voor drie procent subsidie wordten aan gesproken, morren de laatste tijd steeds luider. Aldus de heer Stenvert, omdat zij het tehuizenwerk meer en meer als een rijkstaak zien. (ADVERTENTIES) Parmex BV Apeldoorn Elke week te winnen voor 1,- OOGMAKE-UP COFFRET ORLANE, het beroemde Franse cosmetische huis, stelde voor de Puzzel Aktie Natuur, elke zaterdag in deze krant, fraaie oogmake-up coffrets ter beschikking. Voor elk type vrouw, bij elke garderobe. Een fijne prijs voor een gelukkige winna res! 0 Philomene de Pau in haar Zeeuwsch-Vlaamse woning. (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT „Ik ben al tijd een echte deugniet ge weest, en dat ben'k nog", zo denkt de vieirennegentigjarige Philomenc de Pauw uit Koe wacht over zichzelf. Philome- ne heeft een rijk geschakeerd leven achter de rug. Ze was pensionhoudster in Duitsland, baker in Nederland en koek- verkoopster in België. On danks haar ouderdom heeft ze nog altijd de doortastendheid en radheid van tong die haar langs alle moeilijkheden heeft heen geholpen. Met haar voortvarendheid eno ndeugendheid heeft ze tij dens ondermeer de eerste we reldoorlog dertien jaar eein pension gehad in Essen iin Duitsland, In dat pension ver bleven de naar Duitsland geëmigreerde Nederlandse gastarbeiders. Deze meestal jonge mannen konden in Ne derland geen werk krijgen en gingen in die tijd om de kost te verdienen in de Duitse ko lenmijnen werken. Het gastar beiderspension van ..Frau Leimsen",. zo heette Philomene toen ze getrouwd was. her bergde zo'n twintig mijnwer kers. Behalve het pension dreef Philomene ook een win kel in hetzelfde gebouw. Dat het in de mannenmaatschappij rond'om de mijnen rauw toe ging, blijkt uit een van de vele kleurige verhalen van de ex-pensionhoudster: „Ze heb ben ar wel eens een uit m'n huis vermoord. Toen ie in een café mot kreeg lokten ze hem mee in de bossen en sloegen hem dood. De verdachte woon de ook bij mij. Ze onderzoch ten zijn kaimer an vonden er schoenen van de vermoorde man, die had ik herkend aan het eelt op zijn handen. Dat was een timmerman. Het was altijd vechiten, met flessen. Maar ails ze niet braaf waren, dan was het d'r uit". Als de politie dan kwam dan kon ik zeggen: Meine kostgamgern ha- ben nachts geimach-t". Het Duits heeft Philomene nog niet verleerd. Ze heeft daan- met haar aangeboren handigheid gebruik van ge maakt tijdens de tweede we reldoorlog toen ze weer thuis in Zeeuwsch-Vlaanderen was en het beroep van baker op vatte: „Ik moest diaig en nacht lopen, O'verail naar toe, ook in België. Toen de Duitsers kwa men mocht dat niet meer, 0 PI H-omene de Pau boven iedereen uitstekend) 65 jaar geleden. maar ik heb om een bewijs gevraagd. „Sie kriegen numero eins" zei die soldaat toen". Vijfenzestig Jaar lang ls Philomene baker geweest. Ze heeft zowat heel Koewacht op de wereld geholpen. Hoeveel het er zijn geweest weet ze niet. Van de koningin heeft ze een onderscheiding en een me daille gekregen diie in haar huisje aan de wand hangt. Haar woninkje staat aan de wouterij iin Koewacht. Onbewoonbaar verklaard staat er op. Als men de ge ruchten die door Koewacht gaan moet geloven, is dat alle maal maar schijn en heeft Philomene nog ergens een he le vette ouwe kous. Naar haar zeggen is ze zonder een enkele cent uit Duitsland teruggeko men. Haar man die vijfender tig jaar dood is, bleef toen nog in de mijnen werken. „Ik had niks toen ik terugkwam, ik ging aardappelen rapen en chocolade verkopen. Ik was blij als ik een stuk spek kreeg". Dat ze nog helemaal niet versleten is billijkt uit het feit dat ze élke dag nog minstens zo'n kilometer of tien wandelt. Ook gaat ze vaak naar haar zoon die in Antwerpen woont en 71 jaar oud is. Als ze tijd over heeft zit ze te haken aan grote beddespreiien, waarvan ze er in de afgelopen jaren er al een stuk of dertien gemaakt heeft. Verder zorgt ze nog voor het potje vam haar buur man die daar zelf niet meer toe in staat is. In haar enthousiasme kan ze zelfs de fotograaf nog omhel zen. Als je haar leeftijd ver keerd raadt, krijg je een dreun op de koop toe. Over haar potigheid heeft ze nog een mooi verhaal: „Toen ik een keer 's nachts over straat liep, reed er een kerel zowat tegen me aan. Ik geef hem een draai en hij vloog de sloot in. Ik weet nog niet wie het was". (Van een onzer verslaggevers) AXEL „Ik geloof wel dat er drempelvrees bestaat bij de bewoners van Axel. Het is een sjiek gebouw- Het had beter een gemeenschapshuis kunnen zijn dan een cultureel cen trum". Dat is het idee van exploitant B.J. Reinerie over het functioneren van het cul tureel centrum De Halle in Axel. De heer Reinerie, al vijfen- eenhalfjaar beheerder van het gebouw, zegt dit naar aan leiding van het feit dat de PvdA afdeling Axel besloten heeft om een onderzoek in te stellen naai' een mogelijk ge brek aan belangstelling voor Halle. De heer Reinerie zegt over deze enquête: „Ik vind het niet fout, er komt altijd iets uit, al is het maar dat er oorzaken opgespoord worden. Ik vindt het alleen vreemd dat ze er niet vijf jaar eerder mee gekomen zijn". Toch is hij helemaal niet pes simistisch over de gang van zaken rond het cultureel cen trum. De zaalverhuur en het restaurant draaien geweldig. Wat culturele evenementen betreft komen we misschien iets te kort. We zijn van start gegaan met twaalf grote evenementen per jaar- Daar ls er elk jaar een afgegaan. Er wordt steeds minder subsidie verstrekt". Als beheerder geeft hij toe dat het gebouw eigenlijk een beetje tie hoog gegrepen ts voor een gemeente als Axel. De mening van de heer Reine- nie: „Toen we begonnen, had den we een functie voor de hele streek. Later zijn er ver enigingsgebouwen ta plaatsen als Hulst en Terneuzen ge bouwd. In Axel alleen zijn er te weinig verenigingen om het gebouw te laten draaien. De verenigingen die er zijn zitten al hier". In Axel zijn de afgelopen vijfjaar zes verenigingen op de fles gegaan. Ondanks de armoede aan verenigingsleven lsi de gemeente is er voor de grote culturele evenementen wel belangstelling. Voor vier van de zeven culturele avon den van dit jaar zijn de kaar ten uitverkocht. De hoofdzaal van de Halle heeft zo'n vier honderd zitplaatsen Om het restaurant van het centrum ook in de zomer maanden op volle toeren te la ten draaien, ligt het gebouw teveel uit de toeristische rout, meent exploitant Reinerie. Mevrouw Reinerie begrijpt niot waar het idee dat de Hal le slecht loopt, vandaan komt: „Ik heb echt geen reden tot klagen. Het enige wat ik vind is, dat hét gebouw verkeerd otaat. Het had meer in het centrum moeten staan". De heer Van Schaik uit Spui motiveert namens de PvdA Axel het onderzoek over De Halle als volgt: „De gewone man is bevreesd om in zo'n sjiek gebouw naar binnen te gaaoi De culturele drempel moet verlaagd worden". Op dat punt is hij het wel met de beheerder van het centrum eens. Hij vindt een soort en quête echter wel noodzake lijk. Dat gaat de PvdA-afdeling dan ook doen. Getracht zal worden om het onderzoek oo- veel mogelijk huis aan huis te houden. Het onderzoek naar het functiianeren van De Halle start begin april (Van een onzer verslaggevers) 's KEERENHOEK Slechts vier belangstellende inwoners van de gemeente Borsele tel den wij op een forumavond over kernenergie, die werd gehouden in de Jeugdhoeve te 's-Heerenhoek. Of men Merijntje Gijzens Jeugd belangrijker vond dat zijn eigen toekomst, of dat men niet bang is voor de kerncentrale of wellicht ook vervuld van vertrouwen in de overheid en de staf van de n.v. PZEM werd gisteravond uiteraard niet duidelijk. De animo was in elk geval min der d'^n minimaal. Het zaaltje in de Jeugdhoe ve waar die brain-trust van de PZEM versterkt met ir. A. Brand van de KEMA en enke le andere specialisten waren aangetreden herbergde een dertigtal personen, waaronder B. en W. en enkele raadsleden van Borsele, een half dozijn mensen van de N.V. PZEM on ongeveereen gelijk aantal vertegenwoordigers van actie groepen. De laatsten vertoon den zich met „alternatieve" tentoonstellingsborden over kernenergie aan de toegangs weg tot de Jeugd'hoeve. Het inleidend betoog werd genouden door ir. Brand, die ip rustige wijze uiteenzette dat kernenergie de schoonste en milieuvriendelijkste brand stof is die men zich bedenken 'can. De kerncentrales, zo leg de hij uit, zijn berekend op engelukken die alleen maar theoretisch denkbaar zijn, en de normen voor stralingsbelas ting van de omgeving zijn dermate scherp dat het bij wijze van spreken gevaarlij- xer is om je eens per jaar te laten doorlichten dan oin vlak In de buurt van een kerncen trale te wonen. In een forum discussie werden hangende vragen, vooral over de conse quent'^ van de afvalverwer king van kerncentrales nader besproken. «I

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 3