Nixon reikt EEG hand Vijfde deel „De Jong" verschenen P0K0N PUUR yd Den Uyl ontkent ruzie met K VP over Van Lent Perzische reactie verrassing y 21 I 22 ';i I I l m gs □eur AMERIKAANSE TROEPEN BLIJVEN IN EUROPA Fonds voor de pers op komst Kttige piepkleine pikzwarte pilletjes. Mishandelende korporaal acht weken detentie krijgt Reë!e invloed KVP en ARP 5» W commentaar „Alles kan niet meer Onbillijk en onverstandig POTTERS, LINIA BAS-LIJN Belasting op roomklopper binnenland buitenland plantenvoedsel Onschuld Frankrijk MINISTER VAN DER STOEL: Oud-strijders stichten schoolwacht Geen P. en C.- probleem in Nederland Ruim helft confessionelen voor CDP 23 I bouw wegenbouw, utrecht, zondag gesloten, dagelijks geopend van 9-17 uur. Donderdag 21 maart 1974 13 17 TXe zeer bescheiden welvaartstoename van dit jaar wil de U regering zo verdelen., dat vooral de laagstbetaalden er iets op vooruitgaan. Dat gebeurt via de loonmaatregel, waarmee het kabinet de verdelingsknoop, die werkgevers en werknemers zelf niet konden ontwarren, heeft doorgehakt. Dat gebeurt te vens door middel van een belastingverlaging van 750 miljoen per 1 juli a s., welke mede is bedoeld om de koopkracht op te voeren en daardoor de werkgelegenheid een nieuwe injectie te geven. Deze maatregelen passen in het inkomensnivellerings- en werkgelegenheidsbeleid, waaraan het kabinet-Den Uyl zo'n hoqe prioriteit heeft toegekend In een tijd, waarin het leven nog dageli|ks duurder wordt en zeer velen de tering wat meer naar de nering moeten zetten, zal dit nivelleringsbeleid niet door iedereen in dank worden afgenomen. Wie echter werkelijk soli dair wil zijn met de zwakslen in de samenleving en dat zijn nog steeds de lagere inkomens - zal, al is het dan misschien met van harte, de keuze van het kabinet moeten billijken. Toch wordt het hoog rijd, dat er wat meer inzicht komt in het nivelleringsbeleid op langere termijn. Bij gelijkblijvende con junctuur zullen de middengroepen, waar prijsverhogingen ook hard aankomen, er in toenemende mate moeite mee krijgen. En cf de laagstbetaalden er nu zo heel gelukkig mee zijn, is ook nog maar de vraag. Met elkaar krijgen ze wel een flink stuk extra van de nationale koek, maar ze moeten dat extraatje met zovelen delen, dat de bestedingsmogelijkheden per gezin slechts in zeer beperkte mate toenemen. De grootste moeilijk heid bij het nivelleringsbeleid ligt echter in feite in het gegeven, dat de burgers van de industriële landen de welvaartsgroei van de laatste jaren als een zo vanzelfsprekende zaak zijn gaan ervaren, dat ze ieder jaar meer en flink wat meer ver wachten. HOUSTON, Texas (Rtr.) President Nixon heeft de Europe se Economische Gemeenschap dinsdagnacht Nederlandse tijd een verzoenende hand gereikt met de belofte dat hij geen Amerikaan se troepen uit Europa zal terughalen, ondanks spanningen in de Noordatlantische betrekkingen. De president goot wat olie op de golven die hij vorige week vrijdag had opgeroepen met zijn scherpe kritiek op zijn Europese bondgenoten. Op (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Op 14 maart 1941 fusilleerden de Duitsers voor het eerst Nederlanders. Het waren de achttien doden, die door Jan Camper) zo onverge telijk zijn bezongen. De bezet ting kreeg daarmee voor de grote meerderheid van ons Die welvaartsgroei is echter Ten koste gegaan van gemeen-; volk een grimmiger karakter, schappelijke voorzieningen op het gebied van het onderwi|s, Het toen pas goed onbran milieubescherming, defensie etc. Deze achterstand moet worden ingehaald. Bovendien zullen er geweldige bedragen geïnves teerd moeten worden in de ontwikkeling van nieuwe energie bronnen en moet er steeds meer geld beschikbaar komen voor hongerende, overbevolkte ontwikkelingslanden, ook uit puur eigenbelang: chaos in de z.g. Derde Wereld vormt een directe bedreiging voor de z.g. rijke landen. Het wordt de hoogste tijd, dat de westerse wereld uit de welvaartsroes van de laatste jaren ontwaakt. Voor de alles-is- mogeiijk-opvatting moet een nieuwe filosofie in de plaats ko men, waarin menselijke solidariteit èn persoonlijke verantwoor delijkheid, particulier initiatief èn toenemende staatsinvloed op nieuw harmonieus gerangschikt worden. Uên groep kan echter niet wachten op het uitdokteren van zo'n J nieuwe visie. Dat is de middenstand. Daar komt de loon maatregel van de regering extra hard aan. Na al het geharrewar met de prijsbeschikking moet de middenstand wel zo lang zamerhand het gevoel hebben in een strafklasse geplaatst te zijn. De middenstanders zitten met het probleem, dat de regering, de fgrote) werkgeversorganisaties en de vakbonden zich primair richten op de loonontwikkeling bij de industriële bedrijven. Als men het daarover eens is, is iedereen al lang blij en komt men nauwelijks nog toe aan de loonpolitieke problemen in de agra rische sector en de middenstand. Natuurlijk kan men het niet iedereen steeds naar de zin ma ken Het is echter onbillijk en politiek onverstandig altijd dezelf de groep met de gebakken peren van de loonstrijd te laten zitten. (ADVERTENTIE) tn de pure poedervorm is plantenvoedsel voordeligei Water heeft U thuis! Uw planten houden er van! Elke week. Pokon is ook ideaal voor uw bloemen- en plantenbakken. Hoog in kwaliteit. Laag in prijs. 3ENDIEN - NAARDEN - HOLLAND DEN HAAG (ANP) Ml nister Van Doorn van CRM heeft gisteren de vaste Twee de-Kamercommissie voor CRM toegezegd, dat binnen drie maanden een bedrijfsfonds voor de pers met een voorlo pig karakter in het leven ge roepen zal worden. Voordat het zover is zal de bewinds man de Kamercommissie son deren over binnengekomen aanvragen voor steunverlening van de zijde van de pers. Het raadplegen van de com missie over de aanvragen ge schiedt voordat de regering een bindende beslissing neemt, maar het behoeft die beslis sing niet te beïnvloeden, zo deelde de minister mee in het| gevoerde overleg. I de verzet tegi-n de gelijkscha keling van alles wat een ty- pisch Nederlandse inslag had: de pers, de radio, de vakorga nisaties, lie verenigingen, schetst prof. dr. L. de Jong in het zojuist verschenen vijfde deel van zijn levenswerk, het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog. De directeur van het Rijks instituut voor Oorlogsdocu mentatie zet met deze nieuwe omvangrijke oublikatie een nieuwe stap op de weg die hem bij leven en welzijn op 1 april 1985 moet brengen tot do epiloog van zijn gigantische studie. Hij zal er dan dertig jaren aan hebben gewerkt. Er wordt overwogen van dit standaardwerk, dat nergens is geëvenaard, een Engelse samen vatting te laten verschijnen. De belang, :.eliing voor IV Jongs „Geschiedenis" is zeer groot. Van de vijf delen zijn tot nu toe m Nederland reeds 625.000 exemplaren verkocht Morgen gaan wij uitvoeriger in op de algen-ene strekking van het vijfde deel. de persconferentie waarop hij dat deed, beloofde hij de Amerikanen met onmiddellijke in-gamig meer benzine en her haalde hij diat hij zich niet door Watergate van de troon zou laten stoten. President Nixon werd door 3.000 leden van de Nationale Federatie van radiodirecteuren voor wier forum in Houston, Texas hij verschenen was, in overweldigende mate vriende lijk bejegend. Terwijl hij langdurig stil stond bij de buitenlandse poli tiek en de opheffing van het Arabische olie-embargo tegen de Verenigde Staten, herhaal de hij met klem dat hij in de Watergatezaak zijn handen in onschuld wast en geen reden tot heengaan heeft. Het voornaamste nieuws dat de president bracht was dat hij zich zou blijven verzetten tegen stemmen uit de senaat eenzijdig troepen uit Europa terug te trekken en dat hij gelooft in succes bij het ophel deren van de situatie waarin de Amerikaiains-Westeurapese betrekkingen beland zijn. Nixon maakte een vriend schappelijk gebaar in de rich ting van Frankrijk dat meent dat Amerika Europa probeert te overheersen dooi- te zeggen dat hij blij is met de wijze waarop de Fran se mimi-ster van buitenlandse zaken Jobert deze week heeft opgeroepen tot gematigdheid en het vermijden van ruizie in de Amerikaans-Europese be trekkingen. De president maakte om standig duidelijk dat hij Euro pa vorige week niet dreigde toen hij in Chioago zei dat het moeilijk zou kunnen blijken te zijn het congres in'Washington ervan te weerhouden in de Amerikaanse troepensterkte in Europa te snoeien tenzij Euro pa met Amerika meewerkte op economisch en politiek ter rein/ A (ADVERTENTIE) menthol pelll (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „De positie van de regering ten opzichte van de KVP is door het ge schil rond de benoeming van staatssecretaris Van Lent nie! veranderd. Verhoudingen tus- en regering en fracties wan den niet bepaald door derge- ijke 73 ken van ondergeschikt- belang". Premier Den Uyl keeroe DEN HAAG (ANP) De zeekrijgsraari in Den Haag heeft gisterochtend de 27-jari- ge korporaal der mariniers A. 9 C. veroordeeld tot een mili taire detentie van acht weken, waarvan vier weken voor waardelijk en een proeftijd van twee jaar. De korporaal stond terecht omdat hij op 2 augustus vorig jaar de 21-jari ge zeemilicien (dienstplichtig marinier) H. H. Meijer had mishandeld, teneinde hem te bewegen de namen te noemen van drie andere mariniers, die betrokken waren geweest bij de uitvoering van een zoge naamde „practical joke". Tevoren had mr. H. A. van Ee, fiscaal bij de zeekrijgs- raad, acht weken, gevangenis straf, waarvan drie weken voorwaardelijk en een proef tijd van twee ja-ar tegen ver dachte gevorderd. Het gebeurde heeft zich af gespeeld op donderdagavond 2 augustus 1973 in de Van Braam Houekgeestkazemne in Doorn Een onschuldig bedoel de grap van vier mariniers om de klepel van de kerk op het k rein vast te. binden ."iiir.-i;o uit de hand en ontaardde in een, zoals op de terechtzitting bleek, onnodige mishandeling van een van hen. Korporaal C. onder wiens eiding de oefenwacht van~di oas onder de wapenen geroe pen zeemiliciens werd uitge voerd, arresteerde Meijer. Hij nam hem toen mee naar het wachtlokaal, gaf hem order op zijn buik te gaan liggen, pakte vervolgens zijn hoofd en en kels vast en trok deze naar achteren, waarbij de betrokke ne pijn ondervond. De president betreurde de hele garag van zaken en zei, dat deze „barbaarse methode" niet nodig was geweest. „Ach teraf had het zo ook niet ge hoeven. Ik heb er spijt van wat ik heb gedaan, ook omdat de persoon in kwestie er ge volgen van heeft ondervon den", zo zei verdachte. Overigens is de eventuele invaliditeit van marinier Mei er nog in onderzoek bij de geneeskundige dienst Zee nacht. Is zijn^ Invaliditeit ten gevolge van zijn mogelijk aan geboren rugafwijking tien pro cent of meer, dan heeft hij recht op pensioen krachtens de algemene militaire pensi oenwet. (ADVERTENTIE) zich met. deze uitspraak in de Tweede Kamer tegen de op vatting van CPN-fractieleider Marcus Bakker, dat de KVP nu toch wel nelemaal in een oarlementaire verhouding ten opzichte van het kabinet is komen te staan omdat KVP- fractieleider Andriessen „weer eens zijn zin heeft gekre gen". Over wat Bakker nuemae „de ïuzie, die zelfs door de dubbele ramen van het minis terie van Defensie te horen was geweest" zei premie: Den Uyl sussend, dat de standpunten van minister Vre- deling en van Andriessen ver schillend waren maar dat er geen sprake was van een fron tale botsing. Minister Vred--~ ling zelf zei liever te spreken van een meningsverschil over een serieuze zaak. dan van een serieus meningsverschil, Als het tussen mij en eer, fractieleider niet hoger oploopt dan dit keer dan teken ik daar alsnog voor". In de loop van het interpe- latiedebat bracht Bakker een artikel ter sprake, dat staats secretaris Van Lent indertijd geschreven heeft in het blad G 3 en waarin hij de VVDM een anti-democratische en ge zagsondermijnende organisatie zou hebben genoemd. KVP- leider Andriessen noemde daarop andere artikelen van de hand van Van Lent, waar uit zijn positieve opstelling te genover een aantal vraagstuk ken van de krijgsmacht zou blijken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het vertrek va-n de Perzische ambassadeur heeft minister Van der Stoel ook verrast. Tijdens het ge sprek met hem over het „op zichzelf betreurenswaardige incident" bij de bereohtiging van de Perzische studenten, heeft de minister niet in de gaten gehad, dat dit aanleiding zou worden tot terugroeping van de vertegenwoordiger van de sj ah in Nederland. De minister bekende dit gis teren in de Eerste Kamer bij de behandeling van zijn be groting. Hij zei dit mede in antwoord op het betoog van de liberaal Vam Riel, die dinsdagi de mi-nister had verweten dat' diens excuus aan Iran te laat is gekomen. Minister Vam der Stoel herhaalde nogmaals, dat ook de Nederlandse regering de bezetting van ambassades onaanvaardbaar acht. De rege ring zal al het mogelijke doen om de ambassades een passen de bescherming te geven. Ook zei minister Vam der Stoel dat de ambassadeur een uiteenzet ting heeft gekregen over de onafhankelijke Nederlandse rechter, zowel wat de uit spraak betreft als de wijze waarop hij het proces leidt. Over de politieke vervolgin gen in Chili maakt de regering zich grote zorgen, Dat geldt ook voor de vervolgingen in Griekenland en in Portugal. De minister zei dit in de Eer ste Kamer maar aanleiding van opmerkingen van Kamerleden over de „getuigenissenpoli- tiek" die de regering zou voe ren. De minister herhaalde, dat het lidmaatschap vam Por tugal en van Griekenland van de NAVO de geloofwaardig heid van het bondgenootschap alis verdediger van de demo cratische vrijheden en men senrechten aantast. De rege ring brengt dit herhaaldelijk, zei het op minder spectaculai re wijze, tot uitdrukking in de ministerraad vam de NAVO. De erkenning van Guinee Bissau is nog niet zover, om dat de onafhankelijkheidsbe weging nog maar ten hoogste de helft vam de bevolking on der controle heeft. Voor de Benelux en andere EEG-lan- den is dat mede aanleiding de erkenning van dit Portugese gebied als een onafhankelijk gebied nog even uit te stel len. 0 Koerdische militairen de wapens gereed rustten uit in een theehuis in een dorpje dat onder hun controle staat. Hun strijd tegen het Irakse leger gaat onverminderd voort. (Van een onzer verslaggeefsters) ZAANDAM Het Legioen voor Oud-Strijders heeft een Schoolwacht opgericht om ou ders, die het niet eens zijn met de wijze waarop hun kin deren onderwezen worden, terzijde te staan. Volgens het legioen zetten leraren op veel scholen in Ne derland hun leerlingen aan tot. druggebruik. De leerlingen krijgen, zo meent het legioen verder, eenzijdige politieke voorlichting op school, waarbij zij met allerlei linkse ideeën worden overgoten. Tenslotte geschiedt de seksuele voor lichting op de meeste scholen op onbetamelijke wijze, aldus het legioen. Volgens de zes oprichters va-n de Sc.n ooi wacht, die zeg- - gen pal te staan voor „de de mocratische vrijheden, die de strijdkrachten in Indië en m '40-'45 veroverd hebben", wordt de anonimiteit van de rapporterende ouders' gegaran deerd (Van onze redactie binnenland) RIJSWIJK De directie van Peek en Cloppenburg Ne derland heeft gisteren meege deeld, dat eventuele moeilijk heden in de Duitse tak van het modehuis waarover wij gisteren berichtten, op geen enkele wijze het Nederlandse bedrijf raken. Peek en Clop penburg in Duitsland en Ne derland zijn volledig geschei den, zo werd ons meegedeeld, deeld. DEN HAAG (ANP) KVP en ARP hebben een reële in vloed gehad op het beleid van het kabinet. Meer invloed dan als wij de oppositie zouden hebben gekozen". Aldus heeft mr. Aantjes, voorzitter van de anti-revolutionaire Tweede- Kamerfractie, geschreven in het nummer van deze week van het weekblad „Nederland se gedachten" van zijn par tij. Hij herinnerde onder meer aam de advertentie, welke de progressieve drie partijen PvdA, D'66 en PPR publiceer den aan de vooravond vam de Tweede-Kamerverkiezingen in november 1972, waarin belof ten werden gedaan over het te voeren beleid, als de drie par tijen tot regeren zouden wor den geroepen. „Wie deze be loften vergelijkt met het door het kabinet gevoerde beleid kan tot geen andere conclusie komen d/an dat dit kabinet in elk geval geen keerpunt-kabi net is", aldus mr. Aantjes. Hij vond, daf men wat het chris ten-democratische program be treft, daarvan in het kabinets beleid zeker zoveel herkent ails van keerpunt. „Het kabinet kan niets doen zonder ARP en KVP, de oppositie kan niets verhinderen zonder ARP en KVP". Ja, en dan wil ik wel me teen kwijt dat wij hier nou wel tekeer kunnen gaan tegen het doodknuppelen van jonge zeehondjes, maar dat we dan niet zelf elk pril voorjaar op kievitseierenjacht moeten gaan. Er zullen wel mensen zijn die zeggen dat dat een gezon de selectie is, want dat er an ders teveel kieviten zouden komen, maar daar geloof ik niks meer van. De Nederland se land- en tuinbouw gaan echt niet op de fles als wij alle zich aandienende kieviten uit 't ei laten komen. En de commissarissen der koningin kunnen best wat an ders gaan doen dan kievietsei eren in ontvangst nemen. Zijn excellentie minister Gruyters is het eventjes bont aan het maken, zeg. Zei hij deze week op een persconfe rentie over actiegroepen (naar onze parlementaire redacteur weet te melden): „Je kunt die mensen niet het recht omzeg gen om met het bord dat ze voor de kop hebben, over straat te gaan lopen", Da's nou een grapje van D'n Erwtensoep, zoals de geëerde bewindsman in het Oostbra- bantse, vanwaar hij placht te stammen, genoemd placht te worden. Een snert-grap. Nou krijgen we er alweer vijftien gulden bij van Joop. Eigenlijk is die machtigings wet een machtige wet. Alle maal evenveel erbij, of even weinig, dat hangt af van wat je gewend bent. Jaja, er gebeuren nog steeds leitke dingen voor de mensen (U maakt maar uit of dat op' het vorige of het volgende slaat) ■fr ln Ierland zijn ze een unie ke bar rijker en wel in een door religieuze zusters, ook wel nonnen geheten, gerund ziekenhuis. De eerwaarde da mes runnen ook de zieken- huisbar. Werste zuster Theophane Collins van de zusters van Barmhartige vindt het me disch erg goed dat de lopen de) patiënten van tijd tot tijd hun borreltje kunnen nemen. De patiënten moeten hier zo normaal mogelijk leven, zegt ze. En de Ieren drinken nor maal gesproken wat af. •Ér De zusters van Bar(m)har- tigheid. ■fr Ik krijg er trouwens ook zin ln. Gezondheid en tot mor gen. "£r MERIJN Wat liet beleid zelf betreft wees mr. Aaoutjes op: het dui delijk terugdringen van de po larisatie, de geringe omvang van de inflatie in vergelijking met andere landen, het rede lijk veilig stellen van de werkgelegenheid, de standvas tige houding van Nederland tijdens de olieboycot. DEN HAAG De Politieke Partij Radikalen heeft een „Baslijn". De PPR heeft een speciaal Amsterdams telefoon nummer (020 246545) voorzien van een automatisch antwoord apparaat, waarop PPR-frac- tieleider Bas de Gaay Fortman enkele actuele politieke ge beurtenissen van commentaar voorziet. Gisteren zat hij in de Limburgse mijnstreek. Hij zei daar o.a. „Het zou oeteT geweest zijn de 750 mil joen belastingverlaging hier in de Limburgse mijnstreek te investeren." En even daarvoor: ,Er moet wat gedaan worden aan de stank van de Staats- nijnen, die we hier kunnen opsnuiven". De kwaliteit van het bandje laat overigens te wensen over. DEN HAAG (ANP) Vol gens D'66 moet een prijsver hogende belasting worden in gesteld op die huishoudappa- raten die tot grote energiever spilling leiden. Het onnodig gebruik van elektriciteit moet worden tegengegaan door in voering van een progressief elektrieiteitsverbruikstarief. Aldus een discussienota van D'66, uitgebracht ter gelegen heid van de zaterdag aan staande in Utrecht te houden energiedag. HILVERSUM (ANP) Een ruime meerderheid (59 pro cent) van de stemmers op de confessionele par*.jen (KVP, ARP en CHU) vindt dat een ehnsten-democratische pat tij bestaansrecht iaeeft. Ook b'.j niet confessionele stemmers geeft men de voorkeur aan een christen democratische partij boven een opsplitsing rr. niet confessionele partijen. Dit blijkt uit een enqueue die net voerd in opdracht van Ken- bureau Lagendijk heeft uttge- merk, de t.v.-rubriek »-an de gezamenlijke kerken. OONDERDAl maart vrijdag maart I [zaterdag maart

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13