Antonio de Spinola Portugese De GauJJe - schreef zich naar de ondergang KANSELIER MOET OP VOETSTOK, ZE VERGETEN DAT Hl] MOET REGEREN W estduitsers laten Willy Brandt vallen OVAALTJE NIET UIT DE HANDEL STRIJD LOOPT TEN EINDE ElO Veertig Hessen kwik gestolen Nederland geeft miljoen aan Sahel-Ianden binnenland buitenland 9 1HEHMMSlBflEBBHtó Sensatie Eerbetoon Levensloop In Afrika Held ten val Man na val van stelling overleden Vaders Emotioneel Openhartig Corruptie Leeuwenwelp zaait paniek Jeugdige joy-rider NU OOK COLA EN UB EEN HEERLIJKE CITRUSDRANK papiep w pen Opgestoken vingertje Komisch nummer Bloot in Athene Dinsdag 19 maart 1974 0 Antonio de Spinola: te drastische plannen en een te drastisch boek. LISSABON (RTR) Por tugal soldaat nummer een en held van de anti-guerilla- oorlog verloor zijn functie omdat hij het boek van het jaar schreef. Generaal Anto nio de Spinola, een 63-jarige cavalerist, was al herhaalde lijk getipt als een toekomsti ge leider van Portugal. En kele commentatoren hadden hem zelfs beschreven als een Portugese De Gaulle. Maar zijn plannen oin Portugals Afrikaanse oorlogen op te lossen waren te drastisch voor de rechtervleugel van de regering en de militairen en zo verloor hij eind vorige week zijn functie als plaats vervangend staf-chef van de strijdkrachten. De crisis in Portugal is overigens nog niet bezworen. Lissabon hield - zoals giste ren gemeld -zelfs rekening met een grotere rebellie dan die zich zaterdag in het gar nizoen van Caldas de Rainha manifesteerde. Misschien heeft dit alles wel tot gevolg, dat president Thomaz zal aandringen op wijzigingen in de regering van premier Caetano. Zijn boek „Portugal in de Toekomst" dat op 22 februari werd gepubliceerd veroor zaakte een sensatie in Lissa bon door de boute verklaring dat de meer dan tien jaar durende oorlog met de Afri kaanse nationalistische gue- rillastrijders in de gebieden van Portugees-Guinee, Ango la en Mozambique niet uit sluitend met militaire midde len kan worden gewonnen. In plaats daarvan was hij voorstander van een politie ke oplossing op grond waar van de overzeese gebieden deel zouden uitmaken van een federale structuur, waar bij hun bijna eenzelfde sta tus zou worden gegeven als het moederland. In de ogen van het rechtse regime in Lissabon dat nu bijna een halve eeuw aan de macht is, waren dit radicale uitlatin gen - vooral van een legerof ficier. Maar generaal SPinola is wel wat meer dan een ge woon beroepssoldaat. De functie van plaatsvervangend staf-chef van de strijdkrach ten was speciaal voor hem geschapen, nadat hij vier jaar lang in Portugees-Guinee had gediend als gouverneur en opperbevelhebber en was onderscheiden met Portugals hoogste ordeteken voor moed - het kasteel met het zwaard en de palmen. In zijn nauw keurig gedocumenteerde ana lyse van wat hij noemt het wellicht zwaarste uur in Por tugals lange geschiedenis spreekt generaal Spinola zich uit voor een federatie van vier gelijke staten - Portugal (of zoals hij voorstelt Lusita- nia), Mozambique, Portu gees-Guinee en Angola. Elk land zou zijn eigen parle ment en gekozen gouverneur hebben, die verantwoording verschuldigd zijn aan een fe deraal parlement. De federa le regering zou de verant woordelijkheid dragen voor defensie finan ciën en fe derale zaken. Antonio de Spinola werd in 1910 geboren in Estremoz (Zuid-Portugal). Hij was een zoon van een inspecteur-ge neraal van financiën tijdens de 40-jarige dictatuur van wijlen Antonio Salazar. Zijn legercarrière begon in 1930 als cavalerist op de militaire academie. Deze opleiding bracht hij later onder meer in praktijk tijdens de Spaan se burgeroorlog, waaraan hij als vriwiliiger deelnam. Tij dens de Tweede Wereldoor log bezocht hij als luitenant de Duitse frontlinies bij Sta lingrad, waar hij een waar nemingsmissie moest vervul len. Terug in Portugal kreeg hij in 1943 bevel over een cavalerieeenheid met de rang van kapitein. Generaal Spinola'g Afri kaanse jaren begonnen als luitenant-kolonel in 1961, toen hij vrijwillig diende in Angola in het kader van de campagne tegen de guerilla- strijders. Hij bouwde zich vrij snel een reputatie op wegens zijn persoonlijke moed en zijn militaire be kwaamheid. Promotie tot ko lonel volgde in 1963 en het jaar daarop keerde hij naar Portugal terug, waar hij tot brigade-generaal werd be noemd. Hij kwam pas goed in de schijnwerpers te staan na zijn benoeming tot gou verneur en opperbevelhebber in Portugees-Guinee, waar hij de faam verwierf soldaat nummer een van Portugal te zijn, zowel om de wijze waarop hij de guerilla-oorlog aanpakte als om zijn werk op economisch en sociaal ter rein in de kolonie. De kleine, parmantig* ge neraal die altijd een rij zweep droeg, zelfs bij zijn bezoeken aan de jungle, voerde een nieuw beleid te genover zijn troepen die hij dagelijks per helikopter in het veld bezocht. Onder het motto Voor een beter Gulnee liet hij nieuwe school- en wegenprojecten uitvoeren en vormde hij eenheden van uitsluitend Afrikaanse mili tairen. Spinola, die in 1969 tot generaal werd benoemd, richtte een congres op voor het volk van Guinee om het zeggenschap te geven in de ontwikkeling van de provin cie. Na meer dan vier jaar keerde hij in 1972 als een held in Portugal terug. Hij ontving de hoogste militaire onderscheiding van zijn land en kreeg de speciaal gescha pen functie van plaatsver vangend staf-chhef van de strijdkrachten. In die hoeda nigheid zag men hem als de man die de Afrikaanse cam pagnes moest leiden. Maar de publikatie van „Portugal en de Toekomst" bracht zijn eigen toekomst in gevaar en kostte uiteindelijk hem en staf-chef Francisco da Costa Gomes hun functies. ROTTERDAM (ANP) Vit een loods aan de Gusroweg in Rotterdam zijn het afgelopen weekeinde veertig flessen kwik met een totale waarde van f 80.000 gestolen, iie fles sen zaten in een container, die üoor de dieven was openge broken. Een juwelier aan de Panne- koekstraat in Rotter-tcum mist twee cassettes met trouwrin- jfën. ter waarde van f 12.000. \olgens de politie moeten de fingen afgelopen vrijdag uit w winkel zijn gestolen. ROTTERDAM (ANP) In not Dijkaigtziekenhuis in Rot terdam is de 41-jar'tge vork- truc «chauffeur A. K Persson uit Papendrecht overleden aan e verwondingen die hij afge- ■cpen zaterdag bij een ongeluk opliep. Terwijl hij bezig was timet het afbranden van verf aan de achterkant van een hun- aan de Oranjelaan in Rot terdam, stortte hij van een stelling en kwam acht meter lager op een granieten balkon- vloer terecht. Hij liep fataal hoofdletsel op. (Van onze correspondent) BONN In een weelderige tuin rond het kanselierskas teeltje wees Rut Brandt on langs op de voor hen stromen de rivier: „Willy, wil je niet weer eens even op de Rjjn gaan wandelen?" Het ant woord bleef natuurlijk uit, omdat de vraag niet door de charmante Noorse Rut, maar door een satiricus gesteld werd. Met zijn woorden druk te hij hetzelfde uit als de lij nen, die karikaturisten met ironische pennestreken op hun geduldige papier trekken. Zij plakken bondskanselier Willy Brandt vleugels op de schou ders en aureolen op het hoofd of laten hem aan ballons de kabinetszaal van Bonn bin nenzweven. Willy Brandt is „entrückt", snauwde onlangs de schrijver Giinter Grass, die eens Brandts boezemvriend was, maar hem nu teleurge steld voor de voeten wierp, dat de kanselier aan de aarde ontrukt in de wolken leeft. De laatste weken is diezelf de Willy Brandt echter al ver schillende malen op de begane grond geploft. De jongste plof was de verkiezingsuitslag van afgelopen zondag in Rijnland Palts, waar zijn SPD opnieuw voor de tweede maai in twee weken een zeer ge voelige nederlaag leed. 0 Willy Brandt en zijn vrouw Rut tijdens een carnavalsviering vorige maand, toen het gonsde van geruchten dat Brandt diep in de put zat en dacht aan aftreden. Het schrille geluid dat Grass op zjjn blikken trom mel rammelde is gecompo neerd in dezelfde toonaard als waarin steeds meer Duit sers gaan denken. Willy Brandt heeft voor hen niet aan sympathie ingeboet, maar hun vermetel geloof, dat hjj voor hen de Bonds republiek in een Hof van Eden zal veranderen is uit geblust. De schuld hiervoor ligt meer bij de burgers dan bij de kanse lier. Duitsers zijn een volk van monumenten. Konrad Adenauer was zo dom niet zijn eigen afbeelding te laten vereren en bleef de „Realpoli- tiker", waartoe Hitiers tyran- nie hem opleidde. Ludwig Er- hardt viel al spoedig van zijn voetstuk in gruizelen en bij Kurt-Georg Kieainger was de klei te slap. Vaders moeten Duitse rege ringschefs ook zijn. Niet va ders bij wie men even kan uithuilen en opnieuw beginnen en die verstandig redenerend de kinderen tot inzicht bren gen, maar vaders die met nim mer verflauwende dynamiek en gezag het huiswerk voor hun kinderen maken. Willy Brandt wilde het eerste type worden, maar maakte daarbij de fout het voetstuk aan te nemen waarop de Duitsers hem in bewondering plaatsten: de grootste staatsman in de ogen van oost en west en dat is meer waard dan in hun eigen, door minderwaardig heids- en schuldcomplexen vertroebelde blikken. Toch had Günter Grass met zijn gifbijl maar een kleine kern getroffen. Op zijn voet stuk begon Brandt wel te filo soferen, maar het produkt hiervan was een dictionair-po- litieke wijsheid, die hij in de kleine uurtjes aan zijn dag boek toevertrouwde. Brandt was geenszins zo „entrückt", dat hij het regeren vergat, maar de Duitsers vergaten dat hij regeerde, omdat zij in Bonn niet elke dag een autori teit van onweerlegbaar for maat zagen en hoorden. Zij vergaten, dat het kabinet- Brandt stabiliteitsmaatregelen heeft uitgevaardigd, die de remmen op de inflatoire economie beter liet ingrijpen dan vrijwel overal elders in de wereld. Terwijl andere re geringen aan dit karwei alleen al meer dan de handen vol hebben of falen, ging het soci ale en juriai-vhe hervormings werk in Bonn onverdroten voort. Brandt durfde hierbij zijn hand aan de bom van de medezeggenschap in de bedrij ven te leggen. Behoedzaam bouwde hij ook voort aan zijn OosteuroPese politiek, met als resultaat dat de diplomatieke banden nu met al deze landen geknoopt zijn. Die met het westen werden hierbij ook niet in het geringst verwaar loosd. De Duitsers gaat het echter allemaal te langzaam. Uit de euphorie van de „Ostpolitik"" en van de hervormingspoli tiek, waaraan de regering ook niet geheel onschuldig is, zijn zij op de harde bodem van de politiek van alledag gevallen. De builen, die zij hierbij op gelopen hebben, schrijven zij Willy Brandt toe. De „Ostpoli tik" noemen zij een fiasco, omdat Moskou en Oost-Berlijn niet enthousiast alle deuren geopend hebben. Zij vergeten, dat op de stortbui van 40 ja ren verbitterde vijandschap niet van de ene dag op de andere rozegeur en maneschijn volgt en zien daarom de klei ne stapPen op de grote weg niet. De Duitsers kunnen ook moei lijk in groter verband denken. Willy Brandt is voor hen ook ongeloofwaardiger geworden door de energiecrisis, die in de Bondsrepubliek niet bestaat, laat staan door hem veroor zaakt zou zijn. Brandt was echter ook niet de godheid die hen zelfs maar voor de ge dachte aan een «nergiecrisis kon bewaren. Het volk van dichters en den kers argumenteert ook emotio neel en ziet de problemen daarom door een vergrootglas. Terwijl het beter leeft en zich in meer gestabiliseerde banen beweegt dan welk ander volk ook, zit het in zak en as. De twee inflaties die hen deze eeuw dreigden te vernietigen zijn wel een verklaring, maar geen excuus, omdat de situatie niet zo dramatisch is en de Duitsers nog robuust genoeg zijn om ook een derde te overleven. Desondanks kreeg Willy Brandt na de Hamburgse land dagverkiezingen van zondag 3 maart de kwitantie franco thuis gestuurd. Meer dan 10 ver loor de door hem omhoog ge- katapulteerde SPD hier aan stemmen. Jongstleden zondag verloor Brandts SPD weer: nu was het 6 pet. Al moet een aan tal procenten zeker ook ande ren in de schoenen geschoven worden, de modderspatten van de stembriefjes komen toch op Brandts gezicht terecht. Een nuchtere beschouwing brengt de erkentenis, dat zij voor het merendeel onver diend zijn. Brandt is zeker niet gemaakt uit onbuigzaam, vuurvast materiaal. Hij heeft aanvallen van zwaarmoedig heid, die typisch is voor de kustzone van moord-Duitsland, zijn geboortestreek. De storm in zijn gevoelens wakkerde tot een orkaan aan toen hij de vakbonden er niet toe kon be wegen met hun looneisen on der de 10 te blijven. On voorzichtig genoeg had hij hieraan al zijn prestige gekop peld in de overtuiging, dat hij vanaf zijn voetstuk onverbid delijk gehoor zou vinden. Toen hij verloor, beleefde hij weer een van zijn vele levens- crises, die een mens niet ont sieren. Moreel hersteld ver scheen hij kort daarna alweer voor zijn partijfractie: „Het kan ook wel eens een kanse lier te veel worden en ik had lust de hele boel er bij neer te smijten. Mag een kanselier ook wel eens «en zwak mo ment hebben?" Hij sprak met een openhartig heid die Duitsers niet willen horen. Zij verlangen energie en daadkracht en niet het ge duld van een Brandt, die met het onrustige links wil discus siëren om het met zachte hand en verstandelijke argumenten tot een positieve factor in de maatschappij te maken. De felle onlusten van Frankfurt van 23 februari wijt het volk aan deze duldzaamheid, maar het vergeet ook hier weer, dat de straatgevechten in Berlijn en andere steden van het ein de van de zestiger jaren voor de staat veel gevaarlijker wa ren. Toen regeerde de SPD weliswaar ook. maar onder leiding van de CDU. Brandts filosoferen heeft zijn vermogen tot activiteit zeker niet zodanig verlamd, dat hij niet in staat zou zijn het land met alle middelen tegen aan vallen van rechts en links te beschermen, maar ook dit ge vaar wordt in een vertekenend prisma gezien. Zijn filosofi sche overpeinzingen hebben hem wel aan zijn dagboek doen toevertrouwen, dat de democratie in nagenoeg de he le westelijke wereld met haar latijn aan het einde schijnt te zijn. Mijmeringen over Enge land, Frankrijk, Italië, Amerika en in geringe mate ook over Nederland hebben bij hem het spookbeeld doen ontstaan, dat de politieke partijen voor hun kiezers niet meer geloofwaar dig zijn. Overal is hun gezag en daardoor dat van de rege ringen aangetast. Een rege ringswisseling biedt in geen enkel land meer een machts wissel irag, want de macht schuilt buiten de politieke partijen en volgens de sombe re overwegingen van Willy Brandt "in de interessesfeer van het ongrijpbare kapitaal. De burgers, zo schreef hij ook op een nacht, toen alles rond hem stil geworden was, in zijn dagboek, zullen zich van de partijen afwenden, omdat zij niet meer in staat zijn sterke regeringen te vormen en de corruptie buiten de deur te houden. Wanneer het doek over de westelijke wereld valt, dan kan het alleen maar communisme of fascisme be dekken. Deze vrees is de vrucht van onophoudelijke overwegingen over de kwets baarheid van menselijke sa menlevingen en vooral van de Europese, die hij neer ziet storten. Ook op Ruts uitnodiging niet zal Willy Brandt op de Rijn gaan wandelen. Het geloof van een Petrus bezit hij niet, maar voor hem zit er ook geen hei land in de boot, die het angsti ge vissersvolk wil redden. De ze taak rust op zijn schouders. Hij is hem nog toevertrouwd, maar de les van Hamburg en Rijnland Palts mag geweest zijn, dat hij voortaan meer voor de openbaarheid verborgen nadenkt en zijn voetstuk wegtrapt. Adenauer sprak van de begane grond tot het volk. Daarom luisterde het, maar ook lang niet altijd. FRANS WENNEKES DEN HAAG (ANP) Vol gens staatssecretaris H -ndriks 'Volksgezondheid) bestaat er eeen aanleiding de verkoop van het zogenaamde ovaaltje te verbieden. Hij heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vragen van de PvdA-Kamerleden mevrouw Haas-Berger en mevouw Epe- ma-Brugman. Uit het antwoord blijkt, dat de staatssecretaris het genees kundig staatstoezicht op de volksgezondheid gevraagd heeft een onderzoek in te stel len naar de vraag of over heidscontrole op de graad van betrouwbaarheid van deze chemische anti-conceptiva mo gelijk is. Ook zal worden na gegaan of voorschriften gege ven kunnen worden voor de vermelding van de gebruiks aanwijzing op de verpakking van deze middelen. Volgens de staatssecretaris kan een chemisch middel als het ovaaltje nooit honderd procent bescherming bieden, omdat ook andere factoren een rol spelen. Het verdient dan ook aanbe veling, aldus de staatssecreta ris, chemische middelen altijd te gebruiken in combinatie met een mechanisch anti-con ceptivum. DEN HAAG (ANP) Mi nister Pronk van Ontwikke lingssamenwerking heeft f I miljoen ter beschikking ge steld aan organisaties die nulp verlenen in het droogtegebied in Afrika, de zogenaamde Sa- helzone. Van dit bedrag gaat f 500.000 naar het fonds dat de hulporganisatie OSRO van de wereld voedsel en landbouw organisatie ten behoeve van de hulpverlening in dit gebied heeft ingesteld. De andere f 500.000 zijn voor het kinder fonds van de Verenigde Naties Unicef. PAVEL Litwinow, een van de meest vooraanstaande Russi sche dissidenten, is gisteren met zijn vrouw en twee kin deren in Wenen aangekomen. Hij zal zich waarschijnlijk in Amerika vestigen. BRUSSEL (ANP) Een zes maanden oude leeuwen welp heeft afgelopen week ui Sera mg in België paniek ge zaaid. Het dier had zich weten te bevrijden van de halsband waaraan een twaalfjarig meis je de koning der lieren mee uit wandelen had genomen. Overal waar het dier zich liet Zien vluchtten de mens- n in paniek weg. De leeuwenwelp kei 'nnsiotte door de politie woi- den gevangen Bij hm onder zoek bleek dat het twaalfjan- ge meisje zich 39.000 franks van naar ouders had toegeëi gend (een goede 2700 gul den) waarmee ze zi.'n het dier bij een dierenhandelaar in Luik was gaan aans -haften. (ADVERTENTIE) ROTTERDAM (ANP) wee jongens van zestien jaar uit Rotterdam heboen het af gelopen weekeinde op ver schillende plaatsen in de stad tien auto's van het merk Fiat 650 opengebroken en zijn daarmee uit rijden gegaan. De ongens werden zondagavond aangehouden in Rotterdam- Ommoord. De politie vond alle auto's later terug in de omge ving van Rotterdam. SPECIAAL Brieven voor deze rubriek moeten rrtót volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevalle»- ^ns is met inhoud, c.q. strekking. De politiek der krachtig af keurende rceeringsverkiaj in- gen èn de diplomatie van hel bestraffend o pgestoken vin gertje beginnen ons allengs- kens meer wrange vruchten op te leveren. Was het giste ren de sjeik van Koeweit me kennelijk genoeg kreeg van een stel arrogante bemoe'alien op het Binnenhof, vandaag zien we een verbolgen sjah van Perzië, wiens inziens te recht niet voornemens h.er nog langer met zijn trouwhu'- tige afgezanten te laten spot ten. Voorshands doen we dus beter, geen vriendelijke haas- meisje of behulpzame socio logen naar Teheran te sturen. En wie volgt, aan het interna tionale boycotmfront? De keizer van Ethiopië, die ook a.1 mets schijnt te begrijpen van de volmaakte superdemocratie waarin wij leven? Of de pre sident van de Verenigde Sta ten, die volgens geruchten nachtenlang wakker ligt van Den Uyl's banvloeken inzake de Watergate-affaire? Wij, Ne derlanders staan nergens vooi als het erop aankomt de tak ken af te zagen waarop wc zelf zijn gezeten. Maar nie mand weet, waar- wq met z'n allen heengaan, op deze manier. En de zogenaamde zwijgende meerderheid doet intussen maar precies wat van haar verlangd wordt: Zwijgen, desnoods tot 't bittere einde. BREDA L PTSON In uw blad van zaterdag j.i. stond een aardige uiteenzet ting in de commentaren „Niet geruststellend" en „Komisch nummer". Ik ben het met uw uiteenzetting volkomen nem en ik hoop velen met mij Ik erger mij steeds dood, ais je moet toezien hoe weinig maat regelen deze regering neemt om het gezags vacuum te slop pen. Het oohliekorps kun je dat niet kwalijk nemen. Deze mensen hebben ook hun han den vol, maar het wordt nu toch wel eens tijd dat er weer zwaardere straften worden ge geven voor al die grove mis drijven. Soms hebben wij, buitenstaanders, het idee dat de strafgevangenissen meer en meer m pensions veranderd zijn. En dan het „Komisch nummer". Ja, wat moet een normaal burger daar nu van denken, voor mij staat vast dat de CHU. liever met tie VVD in zee gaat dan met de PvdA en zodoende zal er ook nooit van een CDA met de CHU samen sprake kunnen zijn. Het lijkt wei of de KVI' en de ARP-leiders blind zijn. Maar het zal hun wel stem men kosten, denk ik. Eerst wilde ik met hun mee, maar de vele' commentaren over de CHU houden voor mij het schip CDA voorlopig af. ROOSEND i AI W BAKKER ATHENE (AFP) Een iunge Griek heeft de eerste „streaking" in de geschiedenis van het moderne Griekenland uitgevoerd. Ondanks een pitti ge kou vertoonde de 19-jarige zich bloot op de Alexandra- weg, een van de belangrijkste verkeersaders van de hoofd stad. De politie kwam en ar resteerde hem. DOOR:GREET BUCHNER Al eeuwenlang strijden de vrouwen voor gelijke rechten en bij die strijd hebben ze de meest uiteenlopende middelen te baat genomen, van ordinair schreeuwen tot haarscherp discussiëren, van strijdvaardig optreden tot slim gebruik ma ken van de geboden kansen van het hanteren van strijd kreten op de spandoeken en or> de eigen buik. Al deze middelen brachten enige winst met zich mee. maar ze leidden nimmer tot de overwinning. Dat kon ook niet, want die zelfde vrouwen die op de bres stonden voor de rechten van de vrouwgingen vrolijk door met het leven te schenken aan baby's, Waarvan de helft van het mannelijk geslacht. Zo brachten dan de vrouwen van de ene generatie altijd weer de onderdrukkers van de daaropvolgende generatie van vrouwen voort en nog nimmer zijn ze op het idee gekomen dat daar de fout zou kunnen zitten. Trouwens ook al had den ze dat ontdekt, dan nog was het moeilijk geweest om hierin enige verandering te brengen, want het geslacht van een baby is nu eenmaal moeilijk op voorhand te beïn vloeden of beter gezegd was moeilijk op voorhand te beïn vloeden. Want nu weten we wel beter. Een aantal Hon- - gaar se gynaecologen is name lijk tot de nogal onthutsende ontdekking gekomen dat vrou wen die de pil gebruiken aan zienlijk meer baby's van het vrouwelijk geslacht ter wereld brengen dan vrouwen die van de pil geen weet hebben. Met dit gegeven als uitgangspunt zie ik de emancipatiestrijd binnen enkele generaties op gelost, niet zozeer dank zij nog meer strijdvaardigheden en listigheden van de kant van de vrouw, maar simpel weg dank zij het besluit van alle vrouwen waar dan ook ter wereld om pardoes op de pil over te stappen. De verhou ding mannelijke baby's tot vrouwelijke baby's zal dan in een komende generatie nog steeds volgens de Hongaarse gynaecologen één op drie zijn. Het is duidelijk dat deze verhouding in elke daarop vol gende generatie nog gunstiger wordt voor de vrouw, zodat we rustig kunnen stellen dat binnen drie generaties de vrouw in alle delen van de wereld, niet alleen nummeriek verreweg in de meerderheid is, maar bovendien in staat is om haar getalsterkte ten op zichte van die van de man te handhaven en te vergroten. Bij een verhouding van bij voorbeeld vijf vrouwen op één man kan geen sprake meer zijn van enige vorm van emancipatiestrijd van de vrouw. Integendeel, de vrou wen die dan leven en het heft in handen zullen hebben, zul len moeite noch zorg mogen sparen als het gaat om de instandhouding van het man nelijk geslacht, want zelfs in een totaal geëmancipeerde we reld zullen we de mannen niet kunnen missen, al was het al leen maar om het leven te kunnen schenken aan een vol gende generatie van strijdbare dochters. V

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9