Eet eens kalakukko en voleipapöyta Antonio d Portugef schreef zi naar de En de rest is stilte Mee- en tegen vallers Inlichtingen Zó komt men er Veertig flessen kwik gestolen Door Hen Bollen Fraai motel Onwezenlijk mooi Neusje van de zalm Zalig vakantieland Eerbetoon Dinsdag 19 maart 19 —ii uil ii .- ct BBHH Hotels, motelsbungalowparken en campings liggen in Finland vrijwel steeds aan een meer. De foto toont het strandje bij het Iso V alkeinen-motel te Kuopio. Tienduizenden meren waartussen hier en daar een stadje. Miljoenen sparren en berken. Wonderlijk lichte, weemoedig stemmende zomernachten. Hete, maar helaas korte zomer. Rood, groen, geel en blauw geschil derde houten huizen. Een sauna in elke achtertuin. Eindeloos varen over meren en ka nalen. Een taal om je tong op te breken. De hele dag Sibelius op de radio. Elke avond boerse hop-spring-en- sla-dood muziek in restaurants. De geur van vers gezaagd hout. Sappige rendierbiefstuk. Vuurrode zalm. Overvloedige voleipapöyta. Zwaar op de maag liggende kala- kukko. Bier klasse IV A Lahden. Vriendelijke, vaak wondermooie dienstertjes, kennelijk erop uit re cord hardlopen van Paavo Nurmi te breken. Vooral: een zee aan ruimte, schone lucht, kristalhelder water. En de rest is stilte. Dat is -in een paar woorden- Fin land voor mij. meevaller 1: de Finse zomer, kort (juni. juli, le helft aug.) maar he vig, 30 graden en meer. tegenvaller 1: het taalprobleem, vooral buiten de grote(re) steden, meevaller 2: ruimte, rust, schone lucht en water., tegenvaller 2: de sterk gestegen prijzen. meevaller 3: het uitgaansleven, wat simpel maar allerwege 's avonds dansen (is de nationale sport na at letiek en skiën). tegenvaller 3: het ontbreken van zeilboten; zeilen is niet geliefd in Finland. meevaller 4: zeer hygiënische toe standen op campings, in bungalow parken en uiteraard in hotels, tegenvaller 4: het Finse bier. meevaller 5: grote aantal Finse schonen. tegenvaller 5: grote aantal dronk aards meevaller 6: vriendelijkheid van de mensen. tegenvaller 6: jammer, zo ver weg. De Finse keukenprinsen en prinsessen vallen bij voorkeur terug op van ouds her gevestigde recepten. Op 'tplatteland resulteert dat vaak in wat eenvoudige, boers aandoende smakelijke gerech ten. Rendierbiefstuk staat hoog geno teerd maar is in de zomer schaars. Zalm, paling, kabeljauw, garnalen, sardientjes daarentegen zijn overvloe dig aanwezig op de lunchtafel van elk zichzelf enigszins respecterend res taurant, waar de Finse tegenhanger van het Zweedse smorgasbord ver leidt tot het nemen van uitzonderlijk grote porties. Dat koude buffet heet dan voleipapöy ta, en behalve vis en koude vleessoor ten bevat het minstens vier salades, knackebröd, roomboter, melk, ver schillende warme vleesspij zen, friet jes, gekookte aardappelen en soms rijst. Men drinkt vooraf een wodka (Koskenkorva) en tijdens het eten bier. Bier is er in vijf gradaties, de nummers 1, 2 en 3 kun je beter ver geten, bij 4 begint het leven en 4A is redelijk te drinken. Wijn wordt 's avonds gedronken en is niet duur. Kalakukko is een rond bruin brood, opengesneden en gevuld met vlees en vis. Opgepast ermee. En verder biedt ie Finse keuken alles wat internatio naal gegeten wordt: médaillons de veau, peperbiefstuk, chateaubriand, en- trecote enz. enz. Vaak moeten echter de „bijlagen" apart besteld en betaald worden. Menu's van drie gangen zie je er weinig. Een lekkere hap eten kost al gauw 20 finmark per persoon, een biertje erbij 2.50 mark, een fles wijn 7-10 mark. Het ontbijt komt meestal in zelfbedie ning op je af en kost (voor zover niet in de hotelprijs inbegrepen) van 4-7 mark, eten zoveel je wilt/kunt. Dat geldt ook voor het koude buffet (vo leipapöyta) dat in de betere zaken 10- 15 mark kost, maar in een cafetaria 6-8. Voor inlichtingen over Finland/- Kuopio kan men zich wenden tot: 1. Fins Nationaal Verkeersbureau, Oranje Nassaulaan 25 te Amster dam, tel. 020-761672. 2. Kuopio Tourist Service, Haapa- niemenkatu 17, 70100 Kuopio 10, Suomi/Finland. Finland ligt tussen Zweden en de Sowjet-Unie en wordt als regel een Scandinavisch land genoemd, wat het niet is. Het volk behoort n.l. tot de Finno-Oegrische taalgroep. Over land is Finland bereikbaar via Denemarken en Zweden waar na men vanuit Stockholm kan overvaren naar Helsinki. Meer voor de hand ligt de boottocht van Travemünde in Noord-Duitsland naar Helsinki (overtocht 38 uur) hetgeen voor een retourtje voor man, vrouw, 2 kinderen plus auto, plus verzorging aan boord op plus minus 1250 komt. Wie deze reis maakt moet toch wel wat ruimer in zijn vakantietijd zitten dan 2 weken, de reis vergt immers onge veer 2x4 dagen. Finnair vliegt dagelijks (soms meerdere malen) van Amsterdam- Helsinki v.v. Retourtje kost 818.- reducties voor meevliegende echt genote en kinderen zijn mogelijk. De binnenlandse vluchten van Fin nair zijn spotgoedkoop (laagste ta rieven ter wereld) n.l. 13 cent per km. Verder heeft Finnair een holiday- ticket a 90 dollar waarvoor men gedurende 15 dagen onbeperkt in Finland kan vliegen. Verschilende touroperaters o.a. Scanialux, Scandinavian Arctic Sunways, Neckermann (vanuit Duitsland) hebben geheel verzorg de vliegreizen naar Finland. Ook zijn er bijzondere vlieg- en boot reizen voor kampeerders, vissers, kanoërs, enz. 500.- voor 8-daagse tocht). Finland: pure natuur Leg de kaart van Finland op tafel, neem een speld in de hand, sluit de ogen en prik op goed geluk. Altijd prijs. Altijd prikt de speld op een plaats waar je water vindt. Want Finland is niet het land van duizend meren zoals we op school leerden, Suomi telt er ruim 66.000 zodat waar je ook heengaat in Finland je altijd verzekerd bent van een meer om te zwemmen, te watersporten en te vissen. Een DC-9 van Finnair tilde me de dag na aankomst voor dag en dauw van Helsinki naar Kuopio waar ik om kwart voor acht arriveerde, de bus pakte en belandde in het Iso Valkainen motel, een moderne zaak met voortreffelijk inge richte kamers (een koelkastje ontbreekt niet) waar je voor een nacht slapen plus ontbijt 60 fmk voor twee personen be taalt en 45 als je alleen bent. Dat motel, bestaande uit een viertal langgerekte la ge gebouwen, een cafetaria annex kiosk en een restaurant met terras alsmede een sauna en een klein binnenbad ligt, hoe kan het anders, direct aan een meer. Even met het handje proberen of het water behaaglijk van temperatuur is; ja, dit gaat uitstekend maar het zwemmen moet toch even wachten omdat zaken voor het meisje gaan. Met de bus voor 1 fmk naar Kuopio om me bij de VW te documenteren en oriënteren. Waar het om gaat: wat voor mogelijkhe den bieden Kuopio en omgeving voor een zomervakantie? Welke soorten van ac commodatie zijn er en kan ik er zoveel mogelijk bezoeken? WV directeur Nisiinen is helemaal in: „Elk jaar komen er meer Nederlanders naar Kuopio maar nog lang niet zoveel als wij graag zouden zien. Natuurlijk weten we dat Finland voor jullie Neder landers niet naast de deur ligt, dat de overtocht een tamelijk kostbare zaak is, maar zijn onze zomers niet heerlijk? Hebben wij niet zeeën aan ruimte? Brandschoon water? Eindeloze meren en bossen. Kraakheldere lucht? Bij ons komt de mens volkomen tot rust". De man heeft het grootste gelijk van de wereld, ook al klinkt het allemaal een beetje clichématig. We praten nog wat, eten uit het doosje frambozen dat Nisiin en die morgen op de markt heeft ge kocht en begeven ons dan op weg. Eer ste doei: de campings Taivalharju 4 km. ten noorden van Kuopio en Jannevirta. nog iets noordelijker. Taivalharju is een fijne camping, direct aan het meer, er staan hoge sparren en in het midden is een open terrein. Je kunt er voor 20 fmk. per nacht een hutje huren met twee kribben en evenveel stoelen plus elektra, that's all; goed voor mensen die 's avonds laat aankomen en te moe zijn om hun tent nog op te zetten. Maar om er een paar weken prettig in te wonen lijkt me dubieus. Niettemin doen heel wat Finnen, veel soberder levend dan wij, het met 't grootste genoegen. De camping ligt op 5 minuten lopen van het motel, zodat men desgewenst ook eens uit eten kan gaan en 's avonds een dans je kan maken, Driemaal per uur gaat er een bus naar Kuopio en een paar maal per week legt een rondvaartboot aan om klanten op te pikken. Die middag eet ik voleipapöyta in het motel. Voor 15 fimmark doe ik me te goed aan het Finse equivalent van het fameuze smorgasbord: een nauwelijks overzienbare hoeveelheid van het koste lijkste voedsel dat je je kunt voorstellen: vissoorten bij de vleet in aantal nauwe lijks onderdoend voor salades, vleesge rechten, fruit en broodsoorten, terwijl melk en goudgele roomboter de eerste ronde completeren. Voor de tweede ron de kun je kiezen: nog eens de koude schotels ontluisteren of overgaan op de warme vleesgerechten inclusief kalakuk ko wat een met warme vis en vlees ge vuld brooddeeg is, aan de zware kant naar 't mij wil voorkomen. In alle geval kan ik geen twee ronden van de koude sektor baas, maar ik zie smulpapen voor wie drie rondes geen opgave lijkt te zijn; hun maag en buik zijn dan ook (nog) omvangrijker dan de mijne. In de cafetaria kost een wat minder welvoor ziene lunch overigens 10 fmk. (1 Finmark 70 cent). De inwendige mens welvoorzien hebbend gaat het naar Jannevirta, maar valt dat even tegen. Een klein campinkje bij een oude boerderij, alles nogal aan de sobere kant, ook de sanitaire voorzieningen. Het terrein ligt aan een meer, je kunt ook in de boerderij overnachten of in een hutje, maar de ligging is niet van dien aard dat ik er langer zou willen kamperen dan één nacht. Nou ja, 't moet ook niet allemaal meezitten en trouwens de zon schijnt, het meer wacht op een duik en daarna is een partijtje roeien ook niet te versmaden, terwijl de avondlijke eetlust wordt opgewekt door de sauna gevolgd door een uurtje relaxen met een of meer flesjes Lahden IV A bier. Het moet wel IV A zijn, want III en minder kunnen nauwelijks als bier gekwalificeerd wor den. Het restaurant zit vol en de ober kijkt me een beetje verwijtend aan: u hebt geen tafel gereserveerd? Kom kom, zeg ik, ik woon hier, móet dat dan? Het moet niet maar verdient wel aanbeve ling. Omdat ik alleen ben is het pro bleem niet wezenlijk en hij vindt wel een gaatje voor me. En wat zullen we eten? vraagt hij gemoedelijk. Het wordt een medaillon de veau met rijst, doperw ten, worteltjes en sla en omdat het een „hortje" duurt voordat een en ander voor me staat, gaan er drie flesjes IV A tegen aan. Totale schade voor eten en drinken blijkt 28.03 fmk. te zijn, een kleine twintig gulden dus wat meer dan niks. Maar inbegrepen is dan de muziek van een van vervaarlijke snorren voorzien trio dat muzikaal zo'n jaar of vijf ach terloopt en waarvan de voorkeur even als trouwens die van het publiek uit gaat naar lekkere zwierige polka's en lettkis. 't Is zaterdagavond en van heinde en verre zijn eenvoudige zielen toege stroomd voor de nationale avondsport in Finland: dansen. Leeftijd en omvang tel len niet, als er maar gezwaaid en ge zwierd kan worden. Op reis zijnde is zondag nooit een rust dag en na het ochtendlijke duikje in het meer gaat de tocht in zuidelijke richting voor een snelle verkenning van Kuopio. Zo lang de zon schijnt en deze zomer was dat ongewoon lang zal de toerist Kuopio overdag misschien alleen bezoe ken om er inkopen te doen op de dage lijkse markt of in een supermarket. Maar als de zon eens verstek laat gaan kan het goed zijn te weten dat Kuopio een paar attracties rijk is om u tegen te zeg gen. Daar is allereerst het onwezenlijk mooie zwembad, overdekt, 50 meter lang met een inhoud van 2 miljoen liter wa ter dat driemaal per dag wordt ververst, met een restaurant, sauna's, een trimbaan en zelfs een kapsalon. Waarlijk een groots bad. Een bezienswaardigheid van gehele andere .aard is het orthodoxe ker kelijk museum van mei tot september dagelijks geopend van 13-18 uur waar men een uitstekende kijk krijgt op de geschiedenis van de orthodoxe kerk in Finland en dan met name van Karelië waar zich, voordat de Russen deze land streek annexeerden, grote centra van de orthodoxie bevonden. De openbare biblio theek is een tweede gebouw, dat men in een kleine stad als Kuopio niet zou ver wachten. Hypermodern van bouw, van alle gemakken voorzien: expositiezalen, leeskamers, aparte tienerza'al, studeerka mers, typekamer, een projectie-zaal en niet te vergeten een muziekkamer voor het beluisteren van platen, afgezien dan nog van de uitleenhal. Mensen wat een magnifiek, weldoordacht gebouw vol ar chitectonische snufjes en grapjes. Maar de Puijo-toren, de Euromast van Kuopio wacht, 't Is weer eten geblazen en de snelle lift brengt me in een zucht naar de top op 75 meter hoogte waar zich het restaurant bevindt. Een- of tweemaal per uur draait de vloer in het rond zodat men al etend ook kan genie ten van een uniek panorama van meren, eilandjes en bossen, van Finland in een notedop. Kuopio zou men derhalve in petto kun nen houden voor een minder mooie dag of om tussendoor eens wat anders te doen dan zwemmen, varen, vissen luie ren en wandelen. Jongelui en al wie jong van hart is kunnen trouwens 's avonds uitstekend uitgaan in de stad. Er zijn verschillende discotheken en in prak tisch elk restaurant kan gedanst worden, waarbij met name het Casino zeer in trek is. Ik heb ook een kijkje genomen in Jynk- ka, een piepklein plaatsje waar zich de enige jeugdherberg in de omgeving van Kuopio bevindt. Het is een groot oud houten huis, aan een meer en in geacci denteerd terrein met een camping en vier eenvoudige bungalows. De jongelui die ik er aantrof waren niet overgelukkig omdat het er erg saai is volgens hun zeggen en omdat ze zonder vervoer za ten zodat de afstand van 5 km. naar de stad wat problemen oplevert. De cam ping Rauhalahti, magnifiek gelegen in een enorm bos is zeer royaal van opzet en ligt ook 5 km. van Kuopio. Een ge weldig mooi terrein dichtbij een houten hotel waar gegeten (en gedanst) kan worden. in het seizoen 280 finmark per week kosten. Maar aangezien Neckermann in het seizoen 50 van deze bungalows heeft geclaimd en ze elk jaar zonder moeite aan de man brengt, lijkt het me weinig zin te hebben naar een bungalow in Ri- toniemi te solliciteren. Wel kan men er ook kamperen en lang niet slecht, de camping is van alle gemakken voorzien, er is altijd volop plaats, en men kan te vens gebruik maken van de faciliteiten waarover de bungalowbewoners beschik ken, zoals tennisbaan, waterskiën, zeilbo ten en kano's huren. Wil men naar Kuo pio dan kan dat ook over het water: 14 km. is de afstand. De camping ligt in een bos en het is eigenlijk te gek om het nog eens te zeggen: ook aan het water. 't Neusje van de Kuopiaanse zalm vond ik echter het bungalowpark Janismajat. Dat is nu precies wat je je voorstelt als je droomt van een vakantie in een Finse bungalow. Voor 120 finmark per week, dat is een kleine 85 gulden kun je er al een 2-3 persoons bungalowtje van een voudige snit huren, terwijl een luxueuze bungalow in rondborstige Finse blokhut stijl met alles erop en eraan inclusief een eigen sauna per week 385 finmark kost en dat is zo'n 270 gulden, wat ei genlijk gezien het gebodene: alle com fort, lekker rustig in het bos, het meer aan je voeten niet al te gek is. Volop privacy is bovendien gewaarborgd want de bungalows staan op flinke af standen van elkaar. Janismajat telde de ze zomer 21 bungalows maar elk jaar komen er nieuwe bij. Het park heeft een voortreffelijk restaurant in oergezellige stijl, men heeft er voor 26 finmark vol- pension (kinderen tot 12 jaar half geld) (halfpensioen voor 16, resp. 8 finmark) of a la carte eten waarbij men een rijke keus heeft en 's avonds is er muziek. Er is ook een centrale sauna, men kan er tennissen en volleybal spelen, de dichtstbijzijnde winkel is 4 km verwij derd maar men kan ook in het restau rant enkele levensmiddelen kopen, ter wijl Kuopio op 24 km. afstand ligt. In voor- en najaar gelden reducties, maar wie zin heeft in Janismajat moet niet te lang wachten met zijn reservering. Het park is enorm in trek en dat verbaast me niet. Ik wil niemand tekort doen, maar voor mij is het Janismajat, zonder meer. Een tweede keus, maar toch niet veel minder is Ritoniemi gelegen op Soisalo het grootste eiland van Finland, 56 km. van Kuopio waar men beschikt over zes tig mooie, deels nieuwe, bungalows, die Als ik terugkijk naar die veel te korte tijd die ik in Finland doorbracht, dan wordt het me ergens warm om het hart: een zalig vakantieland met een veel be tere zomer dan algemeen wordt veron dersteld, met zeeën aan ruimte, heerlijke bossen en oneindige meren, met toch nog wel betaalbare toestanden al is het er over de gehele lijn wel wat duurder dan b(j ons. Je kunt in Finland alle kanten uit, altijd over de weg en nog vaker over het wa ter. Maar ook in figuurlijke zin: wie ge steld is op gezellige drukte, blijve wat Kuopio betreft in de nabijheid van de stad; wie de eenzaamheid zoekt als 'n moderne Robinson Crusoë vindt in Fin land ruimte in overvloed om alleen te zijn met de stilmakende natuur. Al reali seer ik me dat die eenzaamheid en die stilte niet voor iedereen zijn weggelegd. We zijn nu eenmaal anders van aard dan Finnen die er geen been in zien da genlang op hun eentje of met een paar vrienden door de wildernis te trekken. Misschien houden wij dat een dag uit, maar dan ontwaakt dacht ik toch het gezelligheidsdier weer in ons en ver langen we naar mensen om ons heen. Wel: ook dat kan in Finland, ook dat kan in Kuopio. ROTTERDAM (ANP) een loods aan de Gusto Rotterdam zijn het als weekeinde veertig knik met een totale van f 80.000 gestolen, lt 'en zaten in een contant door de dieven was broken. Een juwelier aan de kriekstraat in Rotterdam twee cassettes met tro Ken, ter waarde van f Volgens de politie moe ringen afgelopen vrijd ue winkel zijn gestolen. 9 Antonio de Spinol drastisch boek. LISSABON (RTR) tugals soldaat numtr en held van de anti-g oorlog verloor zijn omdat hij het boek jaar schreef. Generaa nio de Spinola, een 6 cavalerist, was al het lijk getipt als een toe ge leider van Portug kele commentatoren hem zelfs beschreven Portugese De Gaulle, zijn plannen om P< Afrikaanse oorlogen lossen waren te d voor de rechtervleug de regering en de mi en zo verloor hij eind week zijn functie ais vervangend staf-chef strijdkrachten. De crisis in Porti overigens nog niet be Lissabon hield - zoah ren gemeld -zelfs r< met een grotere rebel die zich zaterdag in h nizoen van Caldas de manifesteerde. Mi heeft dit alles wel tot dat president Thom aandringen op wijzigii de regering van j Caetano. Sensatie Zijn boek „Portugal Toekomst" dat op 22 f werd gepubliceerd zaakte een sensatie in bon door de boute ver dat de meer dan tie durende oorlog met d kaanse nationalistisch! rillastrijders in de gi van Portugees-Guinee, la en Mozambique ni sluitend met militaire len kan worden geu In plaats daarvan w voorstander van een ke oplossing op grond van de overzeese g( deel zouden uitmake een federale structuur, bij hun bijna eenzelft tus zou worden gegev het moederland. In d van het rechtse regi Lissabon dat nu bijt: halve eeuw aan de ms waren dit radicale u gen - vooral van een 1 ficier. Maar generaal SPin wel wat meer dan ei woon beroepssoldaat functie van plaatsverv: staf-chef van de strijd ten was speciaal vooi geschapen, nadat hi, jaar lang in Portugees-i had gediend als gouv en opperbevelhebber e onderscheiden met Po hoogste ordeteken voor - het kasteel met het s en de palmen. In zijn keurig gedocumenteerd lyse van wat hij noet wellicht zwaarste uur i tugals lange geschi spreekt generaal Spino uit voor een federati vier gelijke staten - P< (of zoals hij voorstelt I nia), Mozambique, gees-Guinee en Angoli land zou zijn eigen ment en gekozen gouv hebben, die verantwo verschuldigd zijn aan e deraal parlement. De f le regering zou de v

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 8