Amerika wil verder praten MENEBA EN BONDEN AKKOORD Peddelend de Rijn af Militaire top in Portugal heeft heft in handen GOLAN-FRONT NOG ONRUSTIG Wilson niet in gevaar Wiegel: tijdbom onder kabinet commentaar Werkgevers tegen beperking gastarbeid lagen binnenland buitenland emnHHHHi etingen VEERE ubseizoen ref. jeugd rabbendijke gesloten NIXON TOCH NAAR EUROPA? Boze sjah 623e STAATSLOTERIJ Staatsloten per giro VMF verhoogt dividend Windmill moet fosfaatstof- last voorkomen ik Proces Valpreda verdaagd I )e?e(yd EEN LIJST PPR-PSP BEERNINK CDA NIET FORCEREN 89% gaat stemmen Dinsdag 19 maart 1974 7 >nze correspondent) KENSZAND De eys te Heinkenszand het huwelijk van huu met de gekende schut- P. Timmerman een op de liggende wip- de heer A. Janse, en een 60-tal extra prij- natura. Er waren 50 s op deze schieting. g van de eerste wip: vogel: Jac. Doene van uit Kwadendamme. vogel: R. Verdonk van it 's-Heerenhoek. 2de G. Geys van Soranus nkenszand. Ie boven- P. Timmerman van Vi- s-Heerenhoek. 2e bo- P. de Koster van So- uit Heinkenszand. Ie li: H. v. Stee van Diana seke, deze schoot ook ede onderkal. Ie klep ker: C. D. Raas van gang uit Kwadendam- klep: W. de Jonge van uit Kwadendamme. 3e v. Eykeren van Vrije rs uit 's-Heerenhoek. ig van de tweede wip: oofdvogel: C. D. Raas ioruitgang uit Kwaden- 2e hoofdvogel: R. van Victoria uit ndamme. Ie zij vogel: oo van Vooruitgang uit ndamme. 2e zij vogel: Jonge van ADLM uit ndamme. 3e zijvogel: J. Antwerpen van Een- uit Vlissingen. 4e zijvo- de Koeyer van Diana rseke. 1ste kal: A. Dek- n Doel naar Hoger uit lartsdijk. 2e kal: Jac. van Victoria uit Kwa- nme. 3e kal: P. Repkens ictoria uit Kwadendam- kal: J. Rijk van Zee- uit; Ovezande. neeste punten met beker geschoten door A. an van Vrije Schutters -Heerenhoek. Na deze ng werden de prijzen mevr. Geys en mevr. irman uitgereikt aan de trs. handboogvereniging „Sn- 2" gaf bij, de heer A. een schicting op de lig- wippen. Van 14 vereni- waren 43 schutters zig. fdvogel: A. de Jonge man Willem Teil uit Ove- lste zij vogel: P. J. van Vios uit 's-Heeren- bij loting. 2e zijvogel: C. van Juliana uit Oude bij loting. 1ste boven- r. Rijk van Willem-Teil vezande. 2e bovenkal: O. aert van Vooruitgang uit endamme. 1ste onderkal: arys van A. D. L. M. uit endamme. Deze schoot e 2e cniderkal. 1ste klep: Raas. 2e klep: C. Brand. ;p: P. de Jonge allen lid fooruitgang uit Kwaden- le. Meeste kleine vogels: as van Juliana uit Oude zeven vogels. De vlie- vogelprijzen waren O. Steenaert van Voor- ïg uit Kwadendamme en aetheer van Juliana uit lande. tweede slag de .hoofdvogel: P. de Jonge Vooruitgang uit Kwaden- ïe 2e hoofdvogel: C. v.d. a van Diana uit Yersekc. :ijvogel: A. Clarys van AD iit. Kwadendamme. 2e zij- P. Steketee vain Diana erseke. 3e zij vogel: A. A. -?ns van Vios uit 's-Hee- lek. 4e ziivogel: W. Voet Soranus uit Heinkenszand. kal: G. Geys van Soranus leinkenszand. 2e kal: _W. van Soranus uit Hein- :and. 3e kal: C. Baas van a uit Oudelande. 4e kal: Koster van Soranus uit renszand. Meeste kleine s: J. Goetheer van Julia- lit Óuudelande, acht vo- ran onze correspondent) ABBENDIJKE Zater- liddag zijn 37 kinderen ®n leiders en leidsters l!J auto's vertrokken om bw end, ter afsluiting van lubseizoen, op de boerde- et Veerse Gat van Staats* 'heer bij de gemee" b door te brengen. "I1 end werd mede georgan'* I door de plaatselijke Ge meerde Jongerenvereni- goede stemming op ierij aangekomen, werden in deren op brood en soep kteerd. waarna men k°n inen aan een serie gezel- vspelen, zoals een soortc* bazar, ganzebordspej» en dierengeluidenspe spelevenementen werden dagavond onderbroke een door de heer RJ' geleide kerkdienst, ndagavond om halfzeven le de 37 kinderen weer vaarts. ARNHEM (ANP) De vakbonden en de directie van Meneba hebben in beginsel overeenstemming bereikt over de reorganisatie plannen om de Meneba-bakkerijen Roding in Nijmegen en Wieleman in Arnhem voor het grootste ge deelte in Arnhem te concen treren. Hoewel vooral de ban ketbakkers van het Nijmeegse bedrijf zich aanvankelijk fel verzetten tegen de overplaat sing, zijn zij nu toch akkoord gegaan met een regeling. Volgens AVG-bestuurdei Winters zou ongeveer 40 pro cent van het Roding-personeel (160 man) In Nijmegen kun nen blijven werken. De rest zal gaan pendelen tussen Arn hem en Nijmegen. De' broodbakkerij van Ro ding gaat dicht en wordt over gebracht naar Arnhem. In Nij megen blijven een afdeling voor de vervaardiging van „ambachtelijk brood" en het distributiecentrum. WASHINGTON (RTR) Het Witte Huis in Washing ton heeft gisteren een lans gebroken voor verbeterde be trekkingen tussen de Verenigde Staten en de Europese Economische Gemeenschap, zodat president Nixon z\jn plannen voor een Europees bezoek weer nieuw leven kan inblazen. De reactie van het Witte Huis is gevolgd op een in Washington als „mild en ver zoenend" overgekomen woord van de Franse minister van buitenlandse zaken Jobert over Nixons krachtige kritiek op de Europese landen vorige week vrijdag. Zonder met zoveel woorden te antwoorden op Jdberts uit latingen, zei presidentieel zegsman Gerald Warren 'giste ren: „Wij zijn geïnteresseerd in voortzetting van de discus sie (met de EEG) en wij ho pen van harte dat de Europea nen het ook zijn". President Nixon had vrijdag gezegd dat van een bijeen komst van staatshoofden geen sprake kon zijn zolang Europa niet bereid was met de Vere nigde Staten mee te werken op het economische en politie ke vlak. Waarmee hij kenne lijk plannen voor een vroeg bezoek aan West-Europa in de ijskast zette. Warren zei dat bij afstand nam van het woord „kritiek" dat een verslaggever gebruikte bij het stellen van vragen over Nixons woorden In Chicago. Hij zei dat uit de woorden Het houdt niet op, zo zal menigeen opmerken, met de serie conflicten van onze regering met „andersdenkende" landen. Nu liggen we weer overhoop met de sjah van Perzië en de zijnen. Enkele kamtekeningen: op de eerste plaats zijn het de Perzen die er een conflict van maken. Immers, zij trek ken hun ambassadeur terug. Op de tweede plaats pleit het voor de regering Den Uyl dat zij niet heeft toegegeven aan enkele eisen van de Perzische ambassadeur. De Perzen konden met name geen begrip opbrengen voor wat zij noemden „ab normaal milde vonnissen" tegen de studenten die eerder ee" korte bezettingsactie van de Perzische ambassade hebben uit gevoerd. Het meest opmerkelijke is, dat zoals blijkt uit de verklaring van premier Den Uyl, de Nederlandse regering er niet in is geslaagd de Perzische diplomaten bij te brengen wat we in Nederland verstaan onder onafhankelijke recht spraak. Het is niet verwonderlijk dat de Perzen daar niets van begrijpen. Ondanks de vele mooie verhalen over de sjah en de vorstelijke glamour om hem heen, kan voldoende bekend worden geacht dat democratische en onafhankelijke niet politiek beïnvloede rechters in zijn land dun gezaaid zijn. Aan de andere kant is het eenvoudig een feit dat in een democratisch land in deze tijd ambassadebezettingen be schouwd worden als min of meer normale protestacties. Voor sommigen een hoogst verontrustend gegeven, anderen troosten zich met de gedachte dat men alleen in een politiestaat van dit soort verrassingen gespaard kan blijven. Geen enkele re gering in vrije westerse landen kan garanderen dat ambas sades nooit bezet zullen worden, tenzij men ze constant laat bewaken door 'n grote politiemacht of ze verandert in bunkers. (ADVERTENTIE) 18 maart 1974 ^^4 tweede trekking prijzen van 15 zijn gevallen op nummers eindigende op: 8 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 94 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 18 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 516 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 339 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 418 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 071 1.000 zijn gevalen op nummers eindigende op: 4377 een prijs van 2.000 is gevallen op het nummer: 053686 2.000 is gevallen op het nummer: 098215 2.000 is gevallen op het nummer: 097879 2.000 is gevallen op het nummer: 010908 2.000 is gevallen op het nummer: 057793 de prijs van 5.000 is gevallen op het nummer: 014733 ƒ50.000 is gevallen op het nummer: 089904 Een extra prijs van f 100.000 is gevallen in de serie N op het nummer: 027559 En een troostprijs van 2.000 op nummer: 027559 van elk van de andere series. Een extra prijs van 100.000 is gevallen in de serie W op het nummer: 076702 En een troostprijs van 2.000 op nummer: 076702 van elk van de andere series. Gewonnen prijzen kunnen na de derde trekking worden geïnd De lotenverkoop voor de volgende loterij begint op 1 april a.s. bij de loterijkantoren. Postrekeninghouders kunnen nu reeds hele loten per giro bestellen voor de april-loterij. Giro-overschrijvingen (geen bank- °f gemeentegiro), ten gunste van postrekening 5151 t.n.v. Collec teur Directie Staatsloterij moeten uiterlijk 31 maart zijn uitgevoerd. Bedragen die later binnenkomen worden geboekt voor de mei- loterij. Inlichtingen over automatische afschrijving geeft de Directie Staatsloterij, postbus 565, Den Haag, tel. 070 - 65.39.55. van de president duidelijk was dat het tijdstip van een reis naar Europa beïnvloed zou worden door de vooruit gang die geboekt wordit in Amerika'® ruggespraak met de Europeanen. Warren voegde hieraan toe: „De president merkte op vrijdag op dat meer voorbereidingswerk voor dit overleg nodig is, zodat mo menteel geen plannen voor een reis in de onmiddellijke toekomst gemaakt worden". President Nixon had de Eu ropeanen vrijdag gewaar schuwd zich niet als blok te gen Amerika op te stellen- Hij had er zich over beklaagd dat Europa wel Amerikaanse mili taire bescherming aanvaardt, maar niet op economisch en politiek gebied samenwerkt. Hij scheen erop te zinspelen dat het aantal Amerikaanse troepen In West-Europa inge krompen zou kunnen wenden en hij wees een topconferentie met Europese leiders in april in Brussel af met die overwe ging dat moeilijkheden „over- geverfd" en niet weggenomen zouden worden- AMSTERDAM (ANP) De VMF (Verenigde Machinefa brieken N.V.) is van plan aan de jaarvergadering op 26 april voor te stellen over 1973 f 12 dividend per aandeel van f 100 uit te keren. Over 1972 werd een dividend van f 8 betaald. De netto winst over 1973 bedroeg f 18,4 min., een stijging ten opzichte van 1972 met 37 pet., aklus een mede deling van het bestuur. Van de netto winst van f 25 (v.j. f 18,40) per aandeel zal 52 pet. worden ingehouden. Voor de dividendverhoging Is in verband met de divi dendstop toestemming van het ministerie van Financiën verkregen. (Van onz* rechtbankverslag gever) ROTTERDAM Windmill B.V. Kunstmestfabriek te Vlaardingen, moet een aantal maatregelen nemen ter voor koming van de fosfaatstof- overlast die het bedrijf in een dichtbijgelegen woonwijk ver oorzaakt. Het bed»ijf gaat daartoe pra ten met de gemeente Vlaar dingen, de vereniging tegen milieubederf en een zeven- tler.tal particulieren,- die Windmill B.V. maandag in een kort geding voor de Rotter damse rechtbank daagden. Aan'eiding: de eerste maanden van dit jaar was al een drietal keren de „vettige fosfaataan slag' geconstateerd. De ge meente besloot daarop om sa men met particulieren en de milieuvereniging naar de rech ter te stappen. Zij eisten een serie maatregelen en bij overtreding een dwangsom van één miljoen gulden per keer. Sr-" tifcfifi,... TIEL (ANP) Acht Brit se marine-reservisten, die een poging doen met vier kano's de Rijn te „bedwin gen", zullen als alles goed gaat de laatste nacht van maandag op dinsdag van hun expeditie in Tiel doorbren gen. Vandaag zullen zij dan de laatste etajjpe afleggen van hun 1142 km lange tocht, die in Chur (Zwitserland) begon en mo*t eindigen in Willem-stad. Dan zullen zij de tocht hebben volbracht in 11 Vz dag. Zii zullen dan het re cord van l'7Ms dag hebben gebroken dat sinds 1961 op naam staat van sergeant John Kavanagh van de Brit se luchtmacht. De peddelaars die deze tocht maken als een oefen tocht in de tijd dat zij als reservisten van de Britse marine zijn opgeroepen, staan onder leiding van kapi tein J. Ashman (33), in het burgerleven politieman. De leeftijd van zijn metgezellen liggen rond de 36 jaar. Kapitein M. E. Heathcote, public-relationsoffieer van de Royal Marines vertelde, dat het leven van de mannen gedurende de tocht bestond uit peddelen, eten en slapen. Zo gauw het licht was, gin gen zij peddelen tot de duis ternis viel. Soms zijn zij ook tijdens het duister nog een tijdje doorgegaan. Willemstad is als eindpunt gekozen, omdat de vorige be dwinger van vader Rijn daar ook eindigde en omdat de Engelse marine er niet ge heel vreemd is. In 1793, op de 15de maart, heeft het Britse fregat daar Franse batterijen bestookt toen de Fransen Willemstad wilden veroveren. De Fransen zijn toen op de vlucht geslagen en de bewoners van Willem stad maakten de kanonnen buit. De Engelse officier die deze actie uitvoerde is enke le dagen later bij een aanval op een Frans kamp in de omgeving van Moerdijk ge sneuveld. (Van onze redactie buitenland) LISSABON Portugal heeft gisteren alle beperkingen voor zijn strijdkrachten opge heven, die voor het eerst tien dagen geleden werden inge steld toen er een politieke en militaire crisis van grote bete kenis naar aanleiding van het beleid van Portugal in de overzeese Afrikaanse gebieden zich aftekende. Een woordvoerder van het Portugese leger heeft ver klaard. dat de maatregelen waarbij de troepen in Portugal zelf opdracht kregen in de ka zernes te blijven, zijn opgehe ven. De staat van alarm is vervangen door „de staat van waakzaamheid'^ Naar het schijnt heeft de militaire leiding in Portugal weer het heft volkomen in handen na de rebellie van za terdag die eindigde met de arrestatie van minstens dertig officieren en 200 manschap pen. De agitatie onder jonge offi cieren was te wijten aan orite- vredenheid over geringe soldij en. omstandigheden in het le ger en werd verergerd door maatregelen tegen generaal Antonio de Spinola,. Waarne- (Van onze redactie buitenland) DAMASCUS - TEL AVIV Israël en Syrië hebben gis teren, voor de zevende achter eenvolgende dag, artilleriedu els geleverd in de Heuvels van Golan. Volgens een Syri sche woordvoerder openden de Syriërs het vuur op Israëliërs die poogden hun posities te versterker In de centrale en noordelijke sectoren van het front. Een Israëlische woordvoer der zei dat de Syriërs het vuur had-den geopend en dat gedurende drie uur schoten waren gewisseld waar de Is raëlische artillerie tot zeven kilometer diep in de Syrische linies schoot. Premier Golda Meir van Is raël heeft verklaard, dat haar land bereid is een troepen scheidingsovereenkomst met Syrië te sluiten, maar „wij zijn niet bereid de Syrische president een duimbreed land voorbij de grenzen van 1967 te geven". Mevrouw Meir zei dit in een interview in Time. „Indien president Nixon we gens ambtsmisdrijven in staat van beschuldiging zou worden gesteld,z ou dat een ware tra gedie zijn voor het Midden- Oosten en de rest van de we reld". Dit heeft president Sadat van Egypte verklaard in een vraaggesprek in het jongste nummer van Newsweek. Vol gens Sadat heeft de regering Nixon op revolutionaire wijze de stuwkracht van de Ameri kaanse politiek in het Midden- Oosten vergroot. Voordien was hetzelfde reeds geschied in de rest van de wereld. Koning Hoessein van Jorda nië heeft zich voor het eerst sinds de verdrijving van de Palestijnse guerrillastrijders uit zijn land bereid verklaard tot een ontmoeting met de Pa lestijnse opperbevelhebber Jasser Arafat. Naar van welingelichte zijde in Amman verluidt, zal de vorst na zijn terugkeer uit Washington een „kleine top conferentie" met de staats hoofden van Egypte en Syri«, resp. Sadat en Assad, en mo gelijk andere Arabische' lei ders onder wie Arafat beleg gen. Daarbij zal gesproken worden over de toekomstige verhouding tussen Jordanië en de Palestijnen. mend hoofd van de generale staf der strijdkrachten. Gene raal Spinola, die bij de lagere officieren in hoog aanzien staat, werd donderdag ontsla gen na de pubiikatie van een boek getiteld „Portugal en c!e toekomst". In dit boek wordt het beleid van de Portugese regering in de Afrikaanse ge bieden van Portugal gehekeld, keld. Maandag is evenwel gemeld, dat het boek van De Spinola opnieuw te koop is in de boek winkels in Portugal. De eer ste oplaag van 10.000 exem plaren waarvan de verkoop 22 januari begon was in twee da gen uitverkocht. Daarna was het boek niet meer te krijgen De autoriteiten hebben thans verklaard, dat de vertraging in de verkoop van een nieuwe oplaag te wijten is aan het langzame proces van de pro- duktie ervan. CATANZARO, ITALlë (Reu ter) Het lang verwachte proces tegen de Italiaanse anarchist Pietro Valpreda, die een bom zou hebben geplaatst in een bank In MDaan bij de ontploffing waarvan 16 men sen om het leven kwamen, werd gisteren anderhalf uur na zijn begin in Catanzaro, verdaagd. De bomaanslag in Milaan had in december 1969 plaats en maakte ook nog 88 gewon den. Valpreda heeft drie jaar in voorarrest doorgebracht, waarna de publieke veront waardiging hierover leidde tot een wetje dat zijn voorwaar delijke invrijheidstelling mo gelijk maakte. In februari leidde een juridisch onderzoek tot de conclusie dat de aanslag in Milaan in feite het werk was van neo-fascisten. LONDEN (RTR) De con servatieve oppositie in Enge land heeft gisteravond afge zien van uitdaging van de so cialistische minderheidsrege ring op het stuk van haar Voornemen zodra mogelijk de wettelijke beperkingen op loonsverhoging op te heffen. Het conservatieve schaduw kabinet besloot niet te staan op een stemming over de loon- kwestie, door intrekking van een motie die eerder aanlei ding was geweest tot specula ties over een mogelijke val van de twee wöken oude rege ring van premier Harold Wil- sen. Minister Foot had gezegd dat de door Heath ingestelde looncomimissie zou blijven functioneren totdat een vrij willige overeenkomst tot het beperken van loonsverhogin gen met de vakbonden Is overeengekomen. Minstens zes conservatieve afgevaardigden hadden ge dreigd zich liever van deelne ming aan een stemming te onthouden dan een nieuwe kb binetscrisis zo kort na de ver kiezingen van 28 februari uit te lokken. Politieke kringen in Londen zeiden dat dit zeer wel een overweging van het schaduwkabinet zou kunnen zijn geweest een confronatie met de regering-Wilson te vermijden. A DEN HAAG (ANP) Het Verbond van Nederlandse On dernemingen en het Neder lands Christelijk Werkgevers- sverbond hebben ernstige be zwaren tegen het voornemen van de regering de machti gingswet te hanteren bij het treffen van maatregelen ter be perking van de gastarbeid in Nederland. De verbonden vinden de zgn. vertrekbonus een zeer on sympathiek middel om te be reiken dat Nederland geen im migratieland wordt. Bovendien rijst de vraag of deze vertrek bonus niet het bedingen van „aanblijfpremies" zal uitlok ken. NCW en VNO vrezen dat een beperking zonder meer van het aantal buitenlandse werknemers per bedrijf het voortbestaan van vele onder nemingen en daarmee ook de werkgelegenheid van vele Nederlanders in gevaar zal brengen. V Oef, oef, vrienden, het dage lijks leven staat weer bol van de gebeurlijkheden. We hollen met onze aandacht van het binnenste binnen- naar het buitenste buitenland om allts maar te volgen. Prof. Piet Steenkamp: door de zure C.D.Appel heen bij ten. Vindt u het nou zo gek dal nogal wat mensen niet weten wat de CDA is? Afgaande op de t.v.- en andere reclame zoii je zeggen dat het om een nieuw automerk gaat of een nieuw wasmiddel. De snugger- sten denken dat het een soort KVP is. fir Maar, het CDA wat het ook wezen mag was, is, blijft en zal er komen in alle eeuwig heid, amen, al gaat de onderste Steen (kamp) boven. ■fr Nu moeten ze aan de andere kant niet zo staan gniffelen, want van dat PAK is ook nooit iets terecht gekomen. En dan de sjah. Nou wil-le ons ook nog gaan uit-Perzen. Als Farah Dibah nou boos op ons was, zou ik het wel accepteren. Een mooie vrouw is boos nog mooier, niet waar? Wat moet ah toch steeds In die namen? Hofleveranciers duiken ook overal op. ■fr Met de fluoridering zijn we in dit land ook nog lang niet klaar, als u het mij vraagt. Kom in dit land van waterrot ten niet aan het water. Dat moet schoon blijven, hoe rot het ook al is. fir Wij zweren bij de snoep jes. fi? Ons tandvlees ook. ■fir kies: Zeeuwse emergo. fluor Surinamer: Koninkrijks-top of koninkrijk-stop? Ik blijf er bij: het hoort niet. Maar neem nou die kerel vrijdagmiddag in Amsterdam. Negentien jaar oud, Engels of tewel Brits, streakt daar open en bloot over de Nieuioendijk en de Dam. Wordt aangehou den. Hij blijkt te zijn aange lokt door een affiche waarop een gratis maaltijd werd be loofd aan de eerste die naakt van de Dam naar een of ander restaurant zou rennen. ■fir Met dit weer overigens een koud kunstje. -fr Maar nee, ik ben er niet weg van. Al ben ik nu wel weg. fir MERIJN „Zolang het kabinet Den Uyl aanblijft en terwille van de politieke duidelijkheid moeten we een landelijke CD-partij niet forceren. Naar zijn me ning is het uittreden van de CHU bij de kabinetsformatie meer dan een incident in de christen-democratische samen werking. Deze kabinetsforma tie, zo zei hij, heeft een duide lijke breuk doen ontstaan tus sen KVP en ARP enerzijds en de CHU anderzijds. Uit de kerk van de paters Dominicanen aan de Nieuw- straat te Venlo is tijdens het weekeinde een enkele eeuwen oud en waardevol mariabeeld- je gestolen. OP de leeftijd van 60 jaar ls plotseling overleden de heer J, vV. Ooms te Giessenburg. Hij heeft in protestants-christelij ke kring grote bekendheid ge kregen als schrijver van vele streekromans uit de Alblas- serwaard- IN Utrecht is gisterochtend de federatieraad van de bouw bonden NVV - NKV geïnstal leerd- Deze raad is het hoogste orgaan van de sinds half 1973 functionerende federatie van de beide bouwbonden, die sa men 190.000 leden tellen. IN het kader van bet halfjaar lijks topoverleg zullen bonds kanselier Willy Brandt en pre sident Georges Pompidou op 4 en 5 april in Bonn bijeen zijn, zo is gisteren in Bonn bekend gemaakt. DE politie vermoedt dat er in Wehl bij Doetinchem een py romaan aan het werk is. Er zijn de laatste dagen branden geweest in het voormalige Ambonezenkamp en In een leegstaande boerderij. I Nhet oosten en noorden van Syrië zijn verscheidene hon derden mensen dakloos gewor den als gevolg van overstro mingen. Talrijke oorden zijn van de buitenwereld afgesne den. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Hans Wiegel ruikt in het najaar een kabi netscrisis. De inflatie-correctie is de tijdbom onder de rege ring-Den Uyl. Zeker als de Staten- en gemeenteraadsver kiezingen voor de KVP en de ARP ongunstig zouden uitval len. Ook als de PvdA duide lijk aanhang zou verliezen. Hij meent, dat dat in het verleden al drie keer is gebeurd bij dit soort verkiezingen. „Wij zijn bereid met Andriessen cn Aantjes de lont in het kruitvat te steken". Heel duidelijk ls, zo zegt hij, dat zowel de KVP-fractle- voorzitter Andriessen als zijn collega Aantjes van de ARP zich de laatste weken veel po sitiever hebben opgesteld te genover de VVD. De heer An driessen heeft zelfs de uitge stoken hand van de heer Van Thijn, de fractie-voorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, afgeweerd. Andries sen en Aantjes hebben geëist, dat de inflatiecorrectie wordt toegepast. Desnoods nog dit Jaar! „Welnu, dat is van ouds her een stokpaardje bij uitstek van de VVD". De heer Wiegel zei dat op een perscuu ferentie in Tilburg. Hij sprak er maandagavond op een zeer rumoerige openbare verkie zingsvergadering van de WD in de Stadsschouwburg. Sprekend over de problemen van Brabant stelde de heer Wiegel, dat de VVD maatrege len wenst, die gericht zijn op verbetering van het structure le klimaat. Alleen daardoor kan de werkgelegenheid op lange termijn in die provincie Brabant veilig gesteld worden. Daartoe is een verbetering van het belastingk-limaat nodig. ROTTERDAM (ANP) De PPR en de PSP gaan in Rot terdam de komende gemeente raadsverkiezingen in met een gemeenschappelijke lijst, zo hebben de Rotterdamse afde lingen van beide partijen be sloten. De PPR zal de lijst trekker aanwijzen, terwijl de tweede plaats op de lijst dooi een PSP'er wordt ingenomeh, tenzij de PSP bij de statenver kiezingen minder dan 2,2 pro cent van de stemmen behaalt. In dat laatste geval zal de PSP genoegen nemen met een derde plaats voor haar eerste ei-gen kandidaat. ALBLASSERDAM (ANP) Oud-CH-minister mr. H.K.J. Beernink meent dat de tostandkoming van een chris ten-democratische partij op landelijk niveau niet mag worden geforceerd. Hij zei dit gisteravond in Alblassefdam. (Van onze redactie binnenland) HILVERSUM Volgens het laatste onderzoek van Bureau Lagendijk voor de Avro zal een relatief groot aantal Ne derlanders volgende week woensdag naar de slembus gaan: 89 van de honderd kie zers zijn het van plan, slechts elf willen thuis blijven. Een opmerkelijk resultaat als men bedenkt dat uit dezelfde en quête bleek dat een ruime meerderheid nauwelijks weet wat het provinciaal bestuur ei genlijk doet. Interessant waren in dat op zicht de cijfers over de be trokkenheid van de staatsbur ger bij zijn politieke vertegen woordigers. De gemeenteraad kwam daarbij als topscorer uit de bus: 48% sterk betrokke nen tegenover veertig procent sterk betrokkenen bij de Tweede Kamer en slechts twintig procent bij de Provin ciale Staten. De groep maar mattg geïnteresseerden was bij de Staten het grootst niet minder dan 55% even als de in het geheel niet be trokkenen: 25%. Voor de Tweede Kamer bedroegen de- •'/e percenage veertig en twin tig procent en voor de ge meenteraden 32 en twintig procent.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 7