Saeftinge gevaarlijk gebied Schooljeugd maakt kennis met cultuur „ER MOE ANDERS ELD KOMEN VOOR TOEZICHT LLEN ER DODEN" Voor jaarscollectie in Hulst stem MM® BLIJSPEL EN ZAALVOETBAL IN DEN DULLAERT over snoeien" Golden Delicious „DEN DULLAERT" KRIJGT stad slreék 1mm m iwi i DOMHEID WATER K Mf,*MsÊ!ËtÊr3ÈÊ Terlouw blij met plan-Klaasesz Zuiddorpe GESLOTEN „DE SMIDSE" Studenten houden school hezet EIGEN SPEELVELD Zaterdag 16 maart 1 '74 (Van een onzer CLINGE „Het wordt teve begrijpen. De gemeente Hulst i„ Saeftinge en de mensen die het geld komt voor een vaste man toch een keer moeten komen on woorden komen uit de mond v ventig jaar oud en veertig jaar Saeftinge. De heer Van de Zande is de kermes- van Saeltingeland in Zeeuwsch-Vlaiamder'en. Hi| kent alle kreken en geulen van het gebied als geen ander Meer dan de helft van zijn leven heeft hij gewijd aan het rondleiden van mensen over de schorren en slikken. Hij heeft het altijd gedaan ais hobby, zonder vergoedingen, als onbezoldigd rijksambte naar- Hij spreekt met ervaring als hij zegt dat het land van Saeftin-ge een gevaarlijk ter rein is. Hij vindt het onver antwoord dat de mensen ge woon het gebied ingaan zon der deskundige begeleiding. Met gevaar voor eigen leven heeft hij er al vele verdwaal- 'an bij opkomend water en minnaar de veilige dijk te- ruggebr§eAv. J11! is dan ook van mening daCfl. overheid nodig in moet grijp'erï?Pe'''ii« Van de Zande: „Je k/tit tegen de mensen zeggen, ie komt er niet op, maar ij/ kan niet overal met m'n bóts staan om dat te controle/n. Bovendien fiets ik niet meer zr hard. Hij gaat verder „Je moet de dom heid vain dp mepten niet on derschatten, ze gaan zelfs met vloed nog het gebied in. Het wordt tijd vroi' een officiële regeling. Tfet is het mooiste reservaat ran heel West-Euro pa. Ik kan er niet meer van af. Al moeten ze me er met een hivalidekar naar toe rij den. Ik ga d'r naar toe"- De oude gids uit Ciinge is vastbesloten, maar hij wordt een dagje ouder. versiaggevers) (ADVERTENTIE) voor een mens, dat moeten ze verplicht voor de veiligheid van Iiczoeken te zorgen. Als er geen ie toezicht houdt, dan zullen ze t lijken op te vissen". Deze harde 'i n de lieer F. van de Zande, ze- nbezoldigd gids in liet land van Daarom raakt het tijd vooi het aflossen van de wacht. Sinds twee jaar heeft hij ech ter een heiper-gids. Een even- grote natuurvriend als hijzelf. Het is de heer Eddy van de Brande uit Heikant. Deze gaat zo zachtjes aan de taak van de Zande wat verlichten. Dat is nodig, per jaar bezoeken zo'n acht a negenduizend mensen het land van Saeftinge. Van de Zande heeft dagen dat er zeventien aanvragen binnen komen van groepen die een voettocht van enkele uren wil len ma-ken. Dat zijm voor tach tig procent Belgen, maar ook Russen Finnen Amerikatnen en Canadezen. „ixun Je je indenken" zegt nij als we aan de dijk staan, „dat een ouwe man van ze ventig ja-ar, dat niet meer alle maal bij kan benen". „Maar ik kan er niet afblijven"- Even later springt hij met onver wachte lenigheid over een meer dan een meter brede kreek. „Lk heb sinds de dertiger Jaren nooit iets anders meer gehoord dan Saeftinge, Saef tinge. Het gebied zelf is niet gevaarlijk, maar de wind en I Im-1 water, die moet je ken-! nen". Eddy van de Brande, is intussen al door schade en schande wijzer geworden. Hij is een keer tot zijn middel weggezakt in de verradelijke blubber. „Ik gooide me achter over en toen ben ik er nog uit kunnen klauteren, maar er zijn mensen geweest die zijn er in gegaan en die zijn nooit teruggekomen". De oude en de jonge gids van Saeftinge op „hun" terrein. Openbare bijeenkomst: Maandag 18 maart aanv. 20.15 uur. HANS WIEGEL spreekt in TILBURG in de grote zaal van de Stadsschouwburg Koninginnegracht 57, Den Haag, 070 - 614121 (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE „De omme keer in de Oosterschelde zaak is de belangrijkste poli tieke gebeurtenis die ik heb meegemaakt in de laatste ja ren, belangrijker dan polarisa tie en inllatie-bestrijding". Dat zei Jan Terlouw, fractie voorzitter van D '66 in de Tweede Kamer gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst in het Verenigingsgebouw De Haven in Yerseke. Het voornaamste onderwerp op deze avond was de Ooster schelde in het licht van het rapport van de commissie „Klaasesz". Voor een gehoor (Van een onzer verslaggevers) HULST Zes Hulster Mid denstanders: Herenmodes Ge orge Meersschaert, Damesmo des Reiss van den Berghe, Re- mortel Sport, Jetty Kindermo de, Maison Neelemans en Joris Schoenen, hielden gisteravond in vlot tempo twee virtuoze modeshows binnen vier uur. De show had naast doorlopen de vertoning van Charly Cha plin's Slapsticks een sensatio neel begin door een gladde en stijle helling in het plankier. Dit werd echter snel en vak kundig verholpen. Bij de voorjaars- en zomer collecties zien wij bij de da mesmode veel beige, bruin, zwart en pasteltinten. Ook de grote, brede revers van de jas jes, en de verbrede schouder lijn, al dan niet opgevuld met kussentjes, zijn nieuw en doen aan de dertiger 'jaren den ken. Bij de heren zien we vooral in de meer geklede costuums veel ruiten en wijd vallende pijpen zonder omslag, maar in de vrijetijdskleding zijn de nim en jeans nog steeds troef. Zo liet dressman Mare ons een blauw katoenen jeanspak zien, afgebiesd met rood, met een lichtblauw overhemd met gro te kraag. Voor de jonge dames zijn bloemetjes rokken tot ver over de knie met een effen (even tueel zijden) blouse, al of niet opengewerkt, „je van het". Wie zich daar niet meer an wil wagen zal de chemisier of doorknoopjurk in geen geval willen missen. Erg mooi was de roze-wit gebloemde chemi sier, waarbij een kobalt blau we zomermantel gedragen werd. Degene, die niet altijd In Japon of rok met blouse wil, kan de pantalon dragen, want die hoort er nog steeds bij. Mannequin Iris droeg een prachtige roomkleurige panta lon gecombineerd met opengewerkt vestje en bruine blouse. Cecile ging utt in een witte japon met blote rug, afgebiesd met roze en blauw, gecomple teerd met een grote roze sto la. Huilende Babs, de Jongste mannequin, en haar vriendjes en vriendinnetjes toonden schattige en kleurige kleding om te spelen en te pran-ken. Lady-speaker was Karin Kraaykamp. 9 Witte japon met blote rug, rose/blauwe garnering en rose stola. van ruim 50 aanwezigen ver telde Terlouw nog niet van zijn verbazing bekomen te zijn over de ontwikkelingen in de Oosterschelde-kwestiie. De D'66-fractievoorzitter zei het rapport Klaasesz ra zend knap te vinden: „Ik ben er erg blij mee. Het is eigen lijk geen compromis, maar beide partijen, openhouders en afsluiters komen toch voldoen de a-an hun trekken". Wat hij ook erg belangrijk vond, was de rol van de bevolking met betrekking tot de Oosterschel de. Terlouw: „Als de Ooster schelde open blijft, komt dat niet van de regering, maar vanuit de wil van de bevol king van Zeeland". Alvorens de heer Terlouw aan het woord kwam, gaf het Zeeuwse Statenlid J. Rooden- burg van D '66 zijn visie op enkele regionale problemen, zoals b.v. de vervuiling van de Westerschelde. (Van onze correspondent) HULST 0:k dit week eind worden in Den Dullaert weer diverse activiteiten ge houden. Zaterdag (vandaag) begint om 20.00 uur in de sporthal een zaalvoetbaltoer nooi. Op hetzelfde tijdstip be gint in de grote zaal het blij spel „Slippers", waarin onder meer meespelen Willeke Al- berti, Jeroen Krabbé, Guus Hermus en Mary Dressel- huys. Zondag vergadert om tien uur 's morgens de postzegel club het Land van Hulst in Den Dullaert. Dat gebeurt in de grote zaal. In de ontmoe tingsruimte wordt dan een grote ruilbeurs gehouden van tien tot twaalf uur kan ieder een daar dan terecht om zaken te ruilen als postzegels, mun ten, stickers, speldjes, biervilt jes, bierglazen, sinaasappel wikkels. sigarenbandjes, boe ken en tijdschriften, stripver halen en foto's- Opening Burgemeester A. de Kam van Axel zal op vrij dag 29 maart de officiële ope ning verrichten van de nieuwe recreatiezaal in het bejaarden centrum Linden-hof te Zuid dorpe. Om de recreatiezaal te huisvesten werd de zolder bo ven het hoofdgebouw van een nieuw dak voorzien. De ruim te die daardoor vrijkwam, werd niet alleen benut voor het realiseren van de ruim 140 vierkante meter grote recrea tiezaal maar ook voor het on derbrengen van een keuken, een hobbykamer voor de man nelijke bewoners, een pedicu re-, en een kapsalon, een podi um, een bergruimte en een verzamelplaats voor wasgoed. Tot nu toe moesten de bewo ners van het bejaardencen trum de eetzaal als recreatie ruimte gebruiken- Met het verbouwen van de zolder is men ongeveer een Jaar bezig geweest. (Van een onzer verslaggevers) HULST Dit jaar zullen de scholen voor zowel lager als voortgezet onderwijs in en in de omgeving van Hulst kunnen profiteren van de activiteiten, die vanuit de werkgroep Uit en de stichting cultuurspreiding Zeeland worden ondernomen om de schooljeugd wat meer kennis te laten maken met een aantal cultuurverschijnselen. Voor maandag 29 april zijn twee programma's samenge steld voor alle leerlingen bij het voortgezet onderwijs in Hulst de leerlingen van de lts, het beroepsonderwijs voor meisjes, en de twee mavo's gaan dan naar een voorstelling van 't internationaal folkloris tisch danstheater in Den Dul laert. De leerlingen van het Jainseniuslyceum en de bezoe kers van de Levensschool zul len een optreden bijwonen van de liedjeszanger Miel Cools in de aula van het Lycoum. Begin mei zullen vierde, vijfde en zesde klassers van de BLO en van de basisscho len in St.-Jansteen Kapelle- brug. Heikant, Clinge, Nieuw Namen, Graauw en Hulst in Den Dullaert gaan kijken naai de verrichtingen van het Am- stel Toneel, dat een voorstel ling komt geven van het stuk: het Mannetje van Stavoren Voor de leerlingen van de eer ste drie klasser is een wat luchtigere toneelvoorstelling in voorbereiding. Dat alles is vooral te danken aan de activiteiten van wis en natuurkun-deleraar E. Ve- mandel die op verzoek van de werkgroep uit ruim een jaar geleden begonnen is met een oriënterende gesprekken voor wat hij het ontwerpen van een onderwijsplatform noemt. Sinds enige tijd wordt hij geholpen door het hoofd van de basisschool in Kapellebru. de heer J. Gremmen, die zich vooral bezighoudt met de te organiseren programma's voor de lagere scholen. De heer Vermandei zegt, dat men dit jaar voorzichtig met het organiseren van program ma's is begonnen. Volgend iaar wil men wat meer activi teiten ontplooien. De heer Vermandei vindt het positief, dat alle scholen in principe hebben gezegd, dat ze het met het idee achter het schoolplat- form eens zijn. (ADVERTENTIE) Maandag, dinsdag, woens dag en donderdag a.s. Vanaf vrijdagavond weer iedere avond gezelligheid en sfeer, in BAR Grote Bagijnestraat 23 HULST Tevens vragen wij voor het weekend een meisje voor de bar, plm. 20 jaar (Van een onzer verslaggevers) HULST Tijdens een bij eenkomst, die de NFO gistera vond in de Koning van Enge land te Hulst hield, luisterden ongeveer dertig fruittelers uit Oost-Zweeuwsch-Vlaanderen naar een uiteenzetting van de heer De Coster van de Belgi sche Boerenbond over het che misch uitdunnen van de appel soort Golden Delicious. In België gaan steeds meer telers zich specialiseren op het telen van deze appelsoort. De heer De Coster zei, dat het chemisch bespuiten van dc zich ontwikkelende appel ver uit te verkiezen valt boven het uitdunnen met de hand. Om het effect van de ver schillende dunmiddelen, die e in de handel zijn te bepalen zijn in België al heel wat proeven verricht. Uit die proe ven trok de heer De Coster ei) conclusie, dat de Golden Deli cious het best bespoten kan worden met een combinatie van de middelen car banol en NAB. Het fect van de verschillende dun middelen bleek steeds nogal verschillend te zijn. Niet al leen door de aard van de mid delen zelf, maar ook door de manier en vooral het tijdstip, waarop ze worden gebruikt. De manier waarop de dun middelen gebruikt worden, beïnvloedt, zo is in België ge bleken, niet allen de grootte van de appel, maar ook zaken als de kleur,en de dikschillig heid Uit de proeven was geble ken, dat de temperatuur op het moment van de bespuiting erg belangrijk is. Hoe warmer het op dat moment is, des te beter is het resultaat. Dc heer De Coster gaf de telers dan ook de raad het tijdstip van bespuiting veel meer van de warmte af te laten hangen, dan van het aantal dagen na de bloeitijd of de grootte van de zich ontwikkelende ap pel. Een rem voor de verschil lende lagere scholen om aan de activiteiten mee te gaan doen zijn echter de reiskosten, die moeten worden gemaakt om naar Hulst te komen. Daarom is er bij de gemeente een verzoek ingediend de ver voerskosten voor een of twee keer per jaar te vergoeden. Het is de bedoeling, dat het schoolplatform een overlegor gaan wordt, waarin wordt be slist welke scholen aan welke activiteiten gaan meedoen. Al le betrokken scholen hebben dan ook een vertegenwoordi ger benoemd, die de op die scholen levende wensen naar bepaalde programma's naar voren kunnen brengen. Die programma's kunnen, zo zegt de heer Vermandei ook ge bruikt worden als toelichting bij de verschillende school vakken. (Van een onzer verslaggevers) GENT Sinds enige dagen houdt een honderdtal studen ten, overigens op vreedzame wijze een meisjesschool bezet. Deze actie is niet gericht re gen hun studiegenoten van het andere geslacht, maar we] te gen het reglement waarin staat dat bezoek van vrouwe lijke studenten alleen toege staan is wanneer de deur van het flatje open blijft. Populair gezegd willen zij afschaffing van de sex-controle. Het zijn studenten van 18 jaar en ou der en zij vinden het verne derend en hinderlijk voortdu rend op de vingers gekeken te worden Er werden reeds ulti matums gesteld aan rector De vreker Maar deze wil onder dergelijke druk niet onder- nandeien. Over deze affaire kan alleen gesproken worden tijdens de eerstkomende bij eenkomst van het vast bureau en dat is niet eerder dan 5 april Indien de studenten doorzetten ziet het er naar uit dat de bezetting nog een paar weken zal duren. DE Britse socialistische rege ring heeft gisteren een vloot bezoek aan Chili afgelast. Eer gisteren was dit gebeurd met een voorgenomen bezoek van twee schepen der marine aan Griekenland. (Van een onzer verslaggevers) HULST De lagere school jeugd uit de wijk Den Dul laert krijgt een eigen speel veld. De gemeente Hulst heeft daartoe het braakliggende ter rein op de hoek van dc Von delstraat en de Sportlaan aan de buurtvereniging ter be schikking gesteld. Vanuit de buurtgroep is eni ge tijd geleden een commissie gevormd, die de gemeente om zo'n speelveld had gevraagd. In een brief aan de gemeente had de commissie drie ge schikte plaatsen voor het speelveld genoemd. Voorzitter W. Everaerd van de buurtvereniging toonde zich gisteren blij over de plaats, waar de speelgelegen- heid nu komt. Vooral omdat de betreffende plek in het centrum tussen de scholen en de sporthal ligt, gemakkelijk bereikbaar en gemakkelijk overzien is. Dinsdag komt de commissie bijeen om te bespreken men met het speelveld gaan doen. Volgens de heer Everaerd is men niet van plan het terrein te voorzien schommels en wippen, bij de kleuterspeeltuintjes de wijk- Men denkt eraan zandbak aan te leggen en terrein verder wat in te rich ten met oud materiaal, zi boomstammen. De rest van inrichting wil men aan de f_.. tasie van de jeugd zelf overla ten. Ook voor de ouderen is buurtvereniging op het ogen blik bezig activiteiten te muieren. Zo is men bezig de oprichting van een kaart club. Om tot wat meer activi teiten onder de dames te men wordt op 9 april bijeenkomst gehouden, waarop alle vrouwen uit de wijk wel kom zijn. van zoals in een het straat 45k te Zuiddorpe, tel. 01156-336. Hoek, Philippine en Sluiskil Zr. Bouwens tc Hoek. tei. 01154-1274, b.g.g. 01154- 1771. Hulst en Hontenlsse Zr. De Waal-Cambeen, tel. 01148- 402- Sas van Gent Zr Van Waes. Sehulpenpad 43, tel. 01158-1548, b.g.g. 01158- 1567. Terneuzen Zr. L. Claeys sens, Jac. van Lennepstraat 85, tel. 2706 b.g-g. 01158 1781. W.-Z.-Vlaanderen Zr. Snel, Havenstraat 16 te Biervliet, tel. 01152-216. Wolphaartsdijk, Wissenkerke, Kortgene en Coliinsplaat Zr. V. d Plank tc Wolp haartsdijk, tei, 01198 362- HUISARTSEN Aardenburg en Oostburg Dokter N. Rijk, Oude Kerk stra-at 2 te Aairdienburg, tel. 01177-1466. Axel Dokter Kok. tel. 01155-1555. Biervliet, Hoofdplaat en IJzen- dijke Dokter A- Lievens, Beussstra-at 6 te IJzendijke, tel. 01176-1266. Borssele en Nieuwdorp De praktijk van dokter Kiviet wordt waargenomen door dokter Sterrenburg te Nieuwdorp, tel. 01196- 12327. Breskens en Groede Dokter v d. Berg te Groede, tel. 01171-366. Cadzand, Retranchemcnt, Sluis en Zuidzande Dokter De Meijer te Sluis, tel- 01178- 1366. Clinge, Koewacht en St.-Jan steen Dokter H. Brabers, tel. 01140-2361. Driewegen, lloedekenskerke, 's-Heerenhoek en Ovezande De praktijk van de huis artsen J. Kole, S. Wöstmann en H. Zwartelé wordt tot maandagochtend 800 uur waargenomen door dokter J. Geldof, Korteweg 23 te Driewegen, tel. 01195 275 Goes Dokter Keijzer, Fr. den Hollanderlaan 29, tel. 6405. Hoek, Philippine en Sluiskil Dokter H. Hofstee, Julia- nastraat 10 te Hoek, tel. 01154-1345- Hulst Dokter W. Glelen, tel. 2969. Kloosterzande Dokter R. Buwalda, Kloosterstraat 12 te Kloosterzande, tel. 01148- 1277. Tot maandagmorgen 8.00 uur. Middelburg Dokter J Do- minicus, Dam 55, tel. 2830, b.g.g. 5555 (zaterdag) en dokter H. Delfos, Rouaanse- kaai 47, tel. 2637 (zondag). Visites aanvragen vóór 10.00 uur Spreekuur voor drin gende gevallen van 12.30- 13.00 en van 17.30-18.00 uur. Reimerswaal Dokter J. de Bcij te Hansweert, tel. 01130-1344 voor de dorpen Hansweert en Yerseke. Dok ter C- Donker tc Krabben- dijke, tel. 01134-1544 voor de dorpen Krabbendijke. Kruinin-gen en Rilland Bath. Sas van Gent c.o. Dokter E du Puy. Stationsstraat 26 te Sas van Gent, tel. 1777. Terneuzen Dokter P Nijs- ten, Anna Bijnsstraat 25, tel 01150-2324. Vlissingen Dokter G. de Greef, tel. 2121 (tot za terdag 24.00 uur) en dokter A. van Dijk, tel. 3459 (van zaterdag 24.00 uur tot zon dag 24.00 uur)- Visites aan vragen vóór 10.00 uur Spreekuur voor dringende gevallen van 12.30-13.00 uur en van 17.30-18.00 uur. Wolphaartsdijk, 's-Heer Arendskerke en Heinkens- :and Dokter A. Vos te Wolphaartsdijk, tel. 01198- 231. Zaamslag Dokter C. Ver boom, Axelsestraat 2, tel- 1377. TANDARTSEN O-Z.-Vlaanderen Tandarts J. van der Burgh. Praktijk: Canadalaan 1 te Sas van Gent en privé: Westkade 120 te Sas van Gent. Tel. 01158-1889 (spreekuren za- terdag van 10.00-10.30 uur en van 18.00-18.30 uur, zon dag van 12.00-12-30 uur). W.-Z.-Vlaanderen Tandarts N. Janssen te Aardenburg, tel. 01177-1380 spreekuur zaterdag en zondag van 12.00-12.30 uur). Walcheren Tandarts J Rombouts, Langeviele 47 te Middelburg, tel. 01180-288.' (spreekuren zaterdag van 9.00-10.00 uur. zón-dag van 11-00-12.00 uur). Z.- en N.-Beveland Tand arts E. Klinkert, Turfkade 15 te Goes, tel. 01100-6504. spreekuren zaterdag en zondag van 9.00-10.00 uur). DIERENARTSEN Axel en Zaamslag Dokter J. de Haas te Zaamslag, tel 01153-1366. N.- en Z -Beveland Dr. Karelse te Heinkenszand. tel. 01106-1290. Walcheren en deel N.-Beve land Dokter R Barkeroa te Middelburg, tel. 01180- 3118 Consult alleen na tele fonische afspraak. W.-Z.-Vlaanderen Dokter H. v. d- Vijver te IJzendij ke, tel. 01176-1388. APOTHEKEN Goes Goese apotheek tel- 7104. Middelburg apotheek A Ringeling, Lange Delft 133 tel. 2538. Terneuzen Apotheek Klas sen, tel. 2090. Vlissingen Apotheek D d. Kleine Mulder, Singel tel. 2730. WIJKVERPLEGING Aardenhurg, Cadzand. Oost burg en Sluis Zr. Jonge te Cadzand, 01179-367. Biervliet, Breskens, Groedf- Hoofdplaat, schoondijke IJzendijke Zr Snel te Biervliet, tel. 01152-216. Ellewoutsdijk e.o. Zr Boller, Ellenbaasstraa-t 2 's-Heer Arendskerke, te 01106-1303. Goes Zr. C. v. d. Kooy, tel 5383 Groot Axel en Zaamslag Zr. Y- Moilet, Boekwe»

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 2