Italië lijdt onder kidnappsycliose FC. RAC1G WHITE IN DE KNVB-COMPETITIE 9 Werktuigbouwkundige Glasinstrumentmaker Assistent-verkoopleider D) Administratieve Kracht Bor bez\ PZE Nederlandse Hartweek a 1974 A Zwaarste-epidemie sinds eeuwen Zeeuwse junioren in Cross der Azen Griekse bisschoppen berispt Titelstrijd libre in Ovezande BRIEF gering Niet Straffen Vergadering biljarten in Axel Zege van De Treffers ■HRW I i êr De hartaanval heeft zich ontwikkeld tot een epi demie zonder weerga. Dat geldt voor alle hoog ontwikkelde landen. In de ontwikkelingslanden openbaren zich andere vormen van hartziekten. De sterfte in Nederland ten gevolge van hart- en vaatziekten overtreft thans het aantal van 52.000 per jaar. Wie is Het volgende slachtoffer? Op deze situatie zou van toepassing kunnen zijn een moderne versie van een oud spreekwoord: .Heden gij... morgen ik'. o Het kan uw buurman zijn, of een dierbaar familielid, maar ook...Juist! Zeker is alleen, dat er maatregelen bestaan om deze doodsvijand te be strijden. Vooraan in die strijd staat de Nederlandse Hart stichting. Zij maakt deel uit van éen wereldwijde beweging en organiseert de Nederlandse Hartweek 1974 van 1-7 april. Een beroep op uw hart In deze week roept de Nederlandse Hartstichting iedereen op om te geven aan de collectanten. Er wordt een beroep gedaan op uw hart, op uw verstand en op uw beurs. U Runt ook gireren op postgiro 2040 50 of op bankrekening 248 van de Nederlandse Hartstichting te Den Haag. inde M. a. :hting jKL &L£u Hansweert 's-Gravenpolder Zuid-Limburg krijgt 45 mille Eis acht jaar voor moord op souteneur Amerikaanse filmploeg verongelukt B„V. HANDELSONDERNEMING LOHUIS ELECTRO B.V. GLOEILAMPENFABRIEK MEDILIGHTS B.V. LOHUIS REKENCENTRUM Zes weken strafkamp voor antiekroof Manageme praat over kantoorkos Vii|djg 15 maart 1974 (Van onze redactie buitenland) KOME De ontstellende toeneming van het aantal ontvoe ringen in Italië heeft veel welgestelden een „kidnapneurose" be zorgd. Wat "vroeger nagenoeg uitsluitend op Sardinië en Sicirë voor kwam heeft zich in de iaatste jaren als een besmettelijke ziekte over het gehele land uitgebreid. Alleen al dit jaar hebben zich al minstens zes ontvoeringen voorgedaan. Begin deze maand nog werd de zoon van een Milanese zakenman ontvoerd. Rijke Italianen die vrezen het slachtoffer van een ont voering te worden, hebben zich voorzien van wapens, hun huizen met ultra-moderne alarminstallaties beveiligd en lijfwachten in dienst genomen. De geëiste en meestal ook be taalde losgelden zijn gepeperd. Onlangs betaalde een zaken man in Rergamo 100 miljoen lire, c'rca 1.4 miljoen guld'n, voor de vrijlating van zijn 17- jarige zoon. Half februari werd een 32- jarige advocaat uit Milaan vrijgelaten, na gedurende twee weken door zijn ontvoerders te zijn vastgehouden. Het is niet bekend hoeveel losgeld voor hem werd betaald. De opzienbarendste ontvoe ring was die van Paul Getty', de kleinzoon van de bekende mult:-miljonair. Hij bleef vijf maanden in handen van zijn ontvoerders, die hem een oor afsneden om aan te tonen dat het hun ernst was, en kwam n december vorig jaar vrij nadat voor hem een enorm bedrag was betaald. Hoewel de familie Getty weigert de hoogte van het bedrag bekend te maken, meent men te we ten dat het ongeveer négen miljoen gulden moet zijn ge weest. Sommige rijke zakenlieden zijn ertoe overgegaan om uit vrees voor ontvoering hun route tussen huis en werk el ke dag te veranderen. Deze taktiek vermocht de ontvoer ders van graaf Luigo Rossi vorig jaar echter niet te mis leiden. Hij is nog steeds niet vrijgelaten. De politie in de grote steden ziet zich voor ernstige perso neelsmoeiüjkheden geplaatst doordat ze dagelijks veel men sen moet afstaan voor het be waker van diplomaten en po litici. Veel leden van de adel laten zich beschermen door hun pachtboeren. De nachtvei- 1 igheidsdiensten beleven gou den tijden door de vraag naar bescherming en bewaking. Ook de particuliere detecti ve-bureaus gaat het naar den vleze. Sommige halen een „omzet" van zo'n veertigdui zend gulden per dag. De tarie ven zijn dan ook niet gering. Een dag lang bescherming kost ongeveer 150 gulden. Voor een dag-en-nacht-bewa king moet de ontvoering vre zende wel 350 neertellen. Ver zekeringsmaatschappijen zijn met een verzekering tegen het risico van ontvoering op de markt gekomen. In een aantal kranten is aangedrongen op de stichting van een nieuw soort burgerlij ke verdedigingsdienst.die naast de politie zou kunnen optreden. Men is van mening dat de politie onvoldoende be scherming kan bieden. Sommi gen suggeren dat het beter zou zijn een „verdrag met de dui vel" aan te gaan, waarmee be doeld wordt beschermings overeenkomsten met de, onder wereld te sluiten, iets dat in de Verenigde Staten al tiental len jaren seherir en inslag is. Anderen willen de straffen die op ontvoering staan aan zienlijk verzwaren. Volgens moderne criminologen is dit echter een maatregel die niets uithaalt en die het gevaar voor het leven van het slachtoffer zelfs kan vergroten. Zij wijzen erop dat tot ver in de vorige eeuw ontvo - ing met de dood werd bestraft. Niettemin kwam deze vorm van misdaad veelvuldig voor. Volgens deskundigen is het feit dat ontvoeringen weer in de mode zijn gekomen het gevolg van de geldzucht en verspilling van de huidige consumptiemaatschappij. Vroe ger speelde de enorme kloof tussen rijk en arm een grote rol, maar f -nwoordig vormt de uitholling van ethische waarden bij de burgerij een factor van groot belang. Als de „handige zakenman" of de „lepe speculant" in zo weinig mogelijk tijd en met zo weinig mogelijk inspanning fortuinen bij elkaar kan schrapen en daarom in bladen, films, radio en televisie wordt bewonderd, is het verklaarbaar dat de bandiet de zoon van deze za kenman of speculant ontvoert om een deel van dit naar zijn mening van de gemeenschap „gestolen" geld in zijn eigen zakken over te hevelen, zo is de opvatting van deze deskun digen. De politie staat bij het op sporen van de kidnappers en hun slachtoffers voor een schier onmogelijke taka. Hiervoor is een reeks factoren aan te wijzen. Ten eerste de uitge strektheid van het land, waar door dc ontvoerders zich ge makkelijk kunnen schuilhou den. Voorts werkt de bevol king van de gebieden waar de politie naspeuringen verricht meestal niet mee, gezien de vijandige houding die bij deze mensen tegenover de politie is ingeworteld. En tenslotte on dervindt de politie vaak te genwerking van de kant van de familie van het slachtoffer die vreest dat de ontvoerders hun gevangene zullen doden als de politie wordt ingescha keld. Deze komt daarom dan ook meesial pas in actie nadat de ontvoerde is vrijgelateh. Hieraan zal het dan ook wel te danken zijn dat in Italië weinig ontvoeringen op een moord uitlopen. (Van onze sportredactie) AXEL Het bestuur van het district Zeeuwsch-Vlaan- deren van de Koninklijke Ne derlandse Biljart Bond houdt zaterdag een buitengewone al gemene ledenvergadering in mossel- en palinghuis Lensen in Axel. Op deze ergadering, die om 20.00 uur begint, dient van iedere aangesloten vereniging tenminste één stemgerechtigde afgevaardigde aanwezig te zijn, hoewel meerdere leden uiteraard welkom zijn. Er staat slechts een agendapunt vastgesteld, maar dat is be langrijk genoeg voor een bui tengewone vergadering. Het gaat om de kandidaatstelling voor een commissaris voor het bonidsbestuur. Dit is noodzake lijk geworden na de recente strubbelingen binnen het bondsbestuur, die hebben ge leid tot een crisis in de Konin klijke Nederlandse Biljart Bond, mei «arae op het be stuiurlijke niveau. (Van onze sportmedewerker) OOSTBURG Deze week vond de tweede vriendschap pelijke ontmoeting plaats tus sen de Axelse luchtbuksvere niging „Het Gulden Schot" en de Oostburgse luchtbuksvere niging „De Treffers". Deze keer moesten de Axelaars met een nog grotere nederlaag ge noegen nemen dan de eerste keer. Bij de vorige ontmoeting was het verschil zeer miniem, namelijk twee punten. Nu was het verschil twaalf punten. Uitslagen: „De Treffers": 1. M. Meyer 179 pnt., 2. A. de Pooter 175 pnt., 3. W. de Schrijver 175 pnt., 4. L. van Hanegem 174 pnt., 5. M. Dees 172. pnt. In totaal 875 pnt. „Het Gulden Schot": 1. mevr. Sol 176 pnt., 2. T. Willemsen 175 pnt., 3. C. Vasseur 171 pnt., 4. M. d-e Kraker 171 pnt, 5. M. Rihm 170 pnt. In totaal 863 pnt. (Van onze sportredactie) SAS VAN GENT De Sas se voetbalvereniging FC Ra cing White '70 zal in het vol geilde seizoen meespelen in de zaterdagamateurvoetbalcom- petitie van de KNVB afdeling Zeeland. Dit was het resultaat van een enquête onder de le den van FC Racing White '70, een resultaat dat tijdens een algemene vergadering van de vereniging werd bekend ge maakt. Het ligt eveneens in de be doeling voor het nieuwe sei- KBr - «MUM E - v 4 - 4 -Vf ■&-. V.:-- op zoen een jeugdafdeling op te richten. Belangstellende jon gens vanaf 6 jaar kunnen zich hiervoor melden bi-j de secre taris van FC Racing White '70. Beneluxstraat 17 in Sas van Gent. Deze activiteiten van Rucing White zijn mogelijk geworden door de toewijzing van twee gemeentelijke sport velden aan deze vereniging. FC Racing White zal ook blij ven deelnemen aan de zomera vondcompetitie in het rayon Sas van Gent. Nieuwe leden voor zowel de zaterdageompetitie als voor de zomeravondcompetitie kun nen zich opgeven bij het se cretariaat van FC Racing Whi te. Feestavond De gymnas tiekvereniging Sportlust zal op vrijdag 29 maart in het ge bouw Kaj Munk te 20.00 uur een feestavond geven voor le den en donateurs met hun echtgenoten. Opgetreden zal worden dor de artiesten Hans Borghardt, Nellie Roetus en Ton Cup. Zij zullen ten tonele brengen: Drie n een cup. (Van onze sportredactie) VLISSINGEN De jaar lijkse motorcross der Azen in St.-Anthonis, het pronkstuk van manager Ilarry Goossens uit Axel wordt dit jaar op zondag 17 maart gehouden. Behalve de internationalen met alle kleppers uit Europa en de zijspannen komen er in het voorprogramma ook de nationale junioren in de 250 CC-klasse in actie. Bij de junioren start een zevental Zeeuwse crossers. Dat zijn: Jan Kodde (Vlissin- gen op Maico), Leo Ovaa (Nieuwdorp op Husqvarna); Sjaak Meulmeester (Vlissin- gen op Maico) Leo Ovaa (Oost-Souburg op Maico), Jan Berends (Vlissingen op Maico), Wietz Witte (Middelburg op Montesa), Hans Witte (Mid delburg op Maico). Ongenode gast Voor de tweede maal deze week kwam burgemeester G. H. E. M. van Waes, van de gemeente Bors- sele een onverwachte gast in de voortuin van zijn ambtswo ning tegen. Gisteravond reed een personenauto, bestuurd door de 73-jarige L. uit Kapel- Ie, vanuit Goes het dorp bin nen. In plaats van rechtsaf te slaan reed de bestuurder rechtdoor de tuin in. De nieu we beplanting, die ter vervan ging van begin deze week vernielde struiken en bloemen was aangebracht, werd daarbij vernield. Ongeveer 30 meter in de tuin kwam de auto tot stilstand. HEERLEN (ANP) De re gering is bereid 45 miljoen gul den extra te steken in het herstructureringsgebied Zuid- Limburg. Dit heeft minister Lubbers van Economische Za ken meegedeeld aan het pro vinciaal bestuur van Limburg en de commissie-Hellemans die het sluitingsproces van de Zuidiimburgse mijnen bege leidt. Op een persconferentie woensdagavond in Heerlen zei minister Lubbers: „Er is in de laatste fase van het mijmslui- tingsproces een gat gevallen". Er is, aldus de bewindsman, te weinig vaart in de sociaal-eco- 'nomische ontwikkeling van Zuid-Limburg. Daaraan moet op korte termijn iets gebeu ren. Met de 45 miljoen extra zou volgens de minister op ad hoc-basis gewerkt kunnen worden. BISHOP CALIFORNIë) Te Bishop in de V.S. zijn 36 men sen omgekomen toen hun tweemotorige vliegtuig tegen een bergwand vloog. De om het leven gekomenen vormden een filmploeg, die net een film haa voltooid, getiteld „de strijd om het voortbestaan". Het verongelukte toestel was een Convair 440 van de „Siër ra Pacific Airlines", dat ver huurd was aan een filmonder neming. Onder de doden zijn zes acteurs, onder wie Janos Prohaska en Dennis Azzarel- la ATHENE (RTR) Het be stuur van de Grieks-Ortho doxe kerk heeft vijf bisschop pen berispt die in 1967 de gewezen aartsbisschop Hieron- ymos tot primaat van Grie kenland kozen. Zij deden dat op verzoek van de kolonels die in april van dat jaar de macht grepen. Volgens het kerkelijk recht moet zoiets ge beuren door de bisschoppen conferentie. De vijf mogen tien jaar lang geen deel uit maken van het kerkbestuur. Hieronymos is vorig jaar de cember afgetreden. AMSTERDAM De procu reur-generaal bij het gerechts- hof in Amsterdam, mr. D. La. I gerwaard, heeft donderdag te. gen de 35-jarige schilder Jaap J. uit Zandvoort wegen, doodslag acht jaar gevangenis straf met aftrek geëist. De schilder, die op 21 april I 1972 op het strand van Zand- voort de 42-jarige Henk Maet- tens in een strandstoel, met twee pistoolschoten om het Ie- ven had gebracht was door de rechtbank in Haarlem na eea eis van twaalf jaar veroor- deeld tot tien jaar gevangenis, straf. Jaap had aanvankelijk sa men met Henk Maertens za- I ken gedaan. Maar toen de prostituée Nel, die per wel acht „moppen" maakte, wat volgens het jargon bete' I kent dat zij dan f 800 verdiet- de, Jaap de bons gaf om men met Henk verder door I het leven te gaan, kwam de climax en schoot hij de mede- minnaar Henk dood. (Van onze biljartmedewei ker). BREDA Biljartvere-oigtn» I DOS, gevestigd in café Dt Eendracht te Ovezande, houdt vandaag, zaterdag en zoiida, het gewestelijk kampioen schap eerste klasse libre Aat deze titelstrijd van Noord Bra bant en Zeeland nemen acht distri», tskumpioenen deel. De deelnemers zijn A. va" de Boogaard (Sas van Gent) M. Verhagen (St. Oedenrode) I J. van de Heuvel (Lieshout), C Renntn (Rijsbergen), (1, Leyteu (Klundert), J. de Lpn-1 ga (Overloon), K.J. Huiszoor» I (Oost Souburg) en W. van de I Leur (Cromvoirt). De part in, I gaan over 200 caramboles. Ir, de eerste ronde worden vsn de Hem el-de Lange, Rennen- Leyten, Verhagen-Huiszion en I van de Leur-van de boogaard gespeeld. Deoverige patijen komen via het avé-systeem aan de trde. Wij zijn een jone en snelgroeiend bedrijf dat zich heeft gespecialiseerd op de fabricage en verkoop van gloei lampen. Voor een verdere uitbreiding van ons team van medewerkers roepen wij sollicitanten op voor de navolgende functies Voor deze functie zoeken wij een man die bij voorkeur ervaring heeft in montage en onder houd van machines voor gloeilampenfabricage. Praktijkervaring heeft de voorkeur boven theoretische opleiding. De man die geheel zelfstandig de fabricage van gloehampen kan coördineren kan rekenen op een passend salaris met uitstekende secundaire voorwaarden en een aandeel in de winst. Leeftijdseisen worden niet gesteld. Voor deze functie gelden in principe dezelfde voorwaarden als voor de onder „A" genoemde functie voor onze totale glastechnische problemen. Deze man of vrouw wordt toegevoegd aan onze verkoopleiding om deze verdergaand te ont lasten. Naast het behandelen en uitwerken van binnenkomende orders biedt deze functie na een in- werkperiode bovendien een geheel zelfstandig contact met onze afnemers in binnen- en bui tenland, zowel per telefoon als telex. bij gebleken geschiktheid zal de persoon in kwestie na een inwerkperiode onze exportactivrtei- ten moeten behartigen. Gevraagd wordt een man of vrouw in de leeftijd van ongeveer 20 tot 30 jaar met een admi- nistratief-commerciële opleiding en kennis van de Duitse, Engelse en Franse taal. Geboden wordt een salariëring in overeenstemming mei de verantwoordelijkheid van de ge boden functie. Voo» deze functie zoeken wij een jongen of meisje van ongeveer 16 tot 20 jaar oud met MAVO ot gelijkwaardige opleiding. Zij die in het bezit zijn van het typediploma genieten de voorkeur. Tol deze functie behoort het verzorgen van onze facturering op onze automatische factureer- machine, alsmede het assisteren van onze boekhoudster in alle voorkomende werkzaamheden. Toekomstmogelijkheden zijn ruimschoots aanwezig. Het aanvangsalaris ligt tussen Hfl. 575,— en Hfl. 875,— bruto per maand, afhankelijk van leef- tiid en ervaring. Voor alle functies geldt bovendien een vakantietoeslag van 8% en 20 vakantiedagen per jaar. Sollicitaties worden gaarne ingewacht schriftelijk aan ons adres Regenbeemd 16 te Breda of telefonisch onder nummer (01600) - 7 73 50 Vrijdag 15 maart 197- markten ma KAPFLLE, 14 Kroetappelen wit 18.1 13, Golden Delicious 48 I 70-80 37—47, I 1 60 32—33, II 80 70-80 3440, II 65 60 2430 Winston I 116, 1 70 106—114, I I 60 68—77. I 55 41, II 70 88-103, II 65 60 61 -69, II 55 31 3156. Goudreinett.e I 75 63 I 65 4249, II 7 65 38—42, IID 19—2 2429, Jonathan I 70 30, Zoete Ermgaard II II 55 70—79, Rode Gou te II 85 67, II 75 75, I II 65 35 grof 32. Cor aanvoer II 65 115, II 112. II 55 101—104. II 45 46, grot 8688, kroet 6 aardappelen Gr» enten: radijs 52, pi 99, rodekool 3846. I 65 35 29 I 7 65 U 79 (Van onze correspond MIDDELBURG tierechter in Middelhui de 19-jarige A. G. uit burg veroordeeld tot ken onvoorwaardelijke genisstraf. Daar werd zegd dat die zes weke gebracht moeten wor een penitentiair tr kamp. G. had in janua jaar samen met twee ingebroken bij een a in Middelburg. Omdat goed raad wisten met begroeven zij alles op terplaat in het Veers Alles was keurig in verpakt, zodat het an tand des tijds makkei meer jaren had kunne staan, en het een leuk ke spaarpot had kunn men. Het heeft niet zo zijn. G. kreeg gewete ging en verklapte de P1 zijn aanhouding de plaats. De twee med gen zijn al eerder vero Samen met vriend G V., eveneens uit Mid moest G. nog terech voor het stelen van e op 19 juli vorig jaar. gens waren midden nacht met de kano gaa Naderhand hadden zij de kano toch maar tr huis te nemen. De L voor dit feit zes wekei genisstraf voorwaardel proeftijd van twee ja 300 boete. De officier titie eiste aan-vank 600. (Van een onzer versla MIDDELBURG iing Zeeland van de landse Vereniging voo gement gaat zich in zi volgende bijeenkomst, dinsdag 2 april word den, tot de ondernem ten met de vraag: wei wat uw kantoor ko Het gaat hierbij, bestuur, om een bijzor iect. Onderzoekingen namelijk aangetoond vrij hoog percentage kantoorwerkzaamhede bodig is. Bekend is verschijnsel, dat de stratieve arbeid in sterk groeit, met al: een verandering in de ding van de admin medewerkers tot de personeelsleden in de ven. Ongeveer een d Van de Nererlandse bevolking is min of i administratieve arbei waaruit blijkt dat niet om een min vraagstuk gaat. De bijeenkomst va wordt ingeleid door c van 't Hof, directeur adviesbureau voor ment en kantooro: Dp bijeenkomst wor den in de kantine v; tritefabriek te Middel

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 6