Minister Boersma o sociale werkplaats pende Ijl* ZWINHOEVE MAG TOCH BLIJVEN Kandidaten stellen zieh voor Zware bussen- bevalling WELZIJNSVOORZIENINGEN NIET BINDEN AAN BEVOLKINGSGROEI plan eikant KRITIEK OP „ONVERDIENDE" KRITIEK jjjimÈÈÈÈiËËÈK Rechter tot Axelaar: Laat je hier nooit meer zien Twee miljoen voor openluchtrecreatie in Zeeland ZCR wil meer contact met Pantserglas in bureau Vlissingse politie NOTA STICHTING ZEELAND NIET EENS MET PROVINCIAAL BELEID Dobbelaar terinair )ofd- specteur stad streek EREDIVISIE WERELD Wisselvallig r. Belg reed als kanon door Sluis: Spoor van vernielingen en twee weken cel 1 Vrijdag 15 maart 974 - IRHHH an een onzer verslaggevers) [ULST In hun huis aan Tivolistraat net buiten de ster wallen bladert het tpaar Dobbelaar trots in familieblaam, als we daar bezoek zijn om wat te we- te komen over zoon Mari- die per 1 augustus be- md is tot veterinair hoofd acteur van de volksge- dheid en directeur van de artsenijkundige dienst. M. J. Dobbelaar, zoals officieel heet, is op het nblik directeur van het traal dierenlaboratorium in negen, daarnaast oefent hij dierenartsenpraktijk voor ne huisdieren uit in zijn dige woonplaats Nijme- ij werd in 1929 in Nisse oren maar werd enkele :en daarna al inwoner van st, toen zijn ouders daar gen wonen. Op de lagere Dol kreeg hij ies van mees- Everaert aan wie het vol- s vader Dobbelaar vooral danken is, dat Marinus rging met studeren. r. M. J. Dobbelaar studeer- in 1954 af aan de faculteit diergeneeskunde van de suniversiteit te Utrecht, jaar later werd hij direc- - van de in oprichting zijn- voorziening voor onderzoek dieren aan de universiteit Nijmegen in 1962 promo- rde hij in Utrecht, op een efschrift over een bepaalde 'ur.gische ingreep bij een d. Dr. Dobbelaar is mo- ïteel voorzitter van de so- y for laboratory animal nee en bestuurslid van het '[•nationaal comité dat zich ighoudt met het laboratori- onderzoek met dieren. Van hand verschenen veel pu- aties op proef dierkundig ied. t bij het hele project te •ekken wil de stichting een :actcommissie vormen, be nde uit vertegenwoordi- van de verschillende ver dingen in Heikant- Van d® verenigingen in Heikant oen er nog maar enkele gereageerd op het verzoek de stichting om afgevaar- len te benoemen. Op 4 .1 zullen de contactcommis- en het stichtingsbestuur het eerst bij elkaar k°' Het ligt in de bedoeling het bestuur dan aan te en met enkele leden commissie. Van het stick- sbestuur maken behalve neer Weemaes ook de be- G Reijn (secretaris). O- >ge, R. Martinet en pastoor nput deel uit. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De onjuiste en generaliserende uitlatin gen over het werk en de sfeer in de sociale werkplaatsen in Zeeland zijn te betreuren. Zij hebben een onverdiend negatief effect op de sociale werkvoorziening. Wie kwalifi caties geeft als „vuilnisbak" en „kleuterschoolwerk" voor hetgeen er in de sociale werkplaatsen gaande is, die doet er goed aan, zichzelf af te vragen of hij daarmee de sociale werkvoorziening recht heeft gedaan, en de belangen van 'de werknemers in WSW-verband heeft gediend!". Deze verzuchting slaakte gisteren de minister van Soci ale Zaken drs. J. Boersma, toen hij de nieuwe gebouwen van het industriële centrum voor sooiale werkvoorziening op Walcheren opende. De mi nister reageerde op bovenge noemde wijze op de kritiek die van Zeeuwse vakbondszij de op de kwaliteit van het werk en de sfeer in WSW- verband is geleverd. Deze kri tiek heeft kennelijk ook in Den Haag de aandacht getrok ken. De minister wenste intussen niet de indruk te vestigen dat de sociale werkvoorziening de hemel op aarde vertegenwoor digt. evenmin zijn de sociale werkplaatsen oorden waar men als werknemer alle hoop wel kan laten varen. „WSW- bedrijven kunnen gezien wor den als normale bedrijven", zei drs Boersma. „En de WSW-arbeidskrachten als nor male werknemers". Volgens minister Boersma hebben tienduizenden landge noten voor kortere of langere tijd een werkkring gevonden op basis van de bij de wet geregelde rechtspositie en op landelijk geldende arbeids voorwaarden. Naar buiten toe zijn de sociale werkplaatsen produktiebedrijven die te za- men in Nederland een jaarop brengst van ruim 200 miljoen gulden noteren, maar die voor. een ander deel de publieke belangen van plaats en streek dienen. De binnenzijde is, al dus de minister, dat al die verschillende bedrijven een sociale achtergrond hebben, dat ze met financiële steun van de overheid in stand wor den gehouden, en dat zij aan bepaalde spelregels van de overheid gebonden zijn. „Deze binnenkant mag echter de ui terlijke verschijningsvorm niet bepalen", zo waarschuwde hij. „De wet sociale voorzieningen laat trouwens zorgvuldig het etiketten van de mensen die in WSW-verband werken ach terwege". De bewindsman bracht ook een onderscheid aan tussen de gesubsidieerde arbeidsplaatsen in het normale bedrijfsleven, (b.v. op grond van de30 procent loonkostenregeling en de tijdelijke arbeidsplaatsen regeling) en de WSW. „Er be hoeft geen vrees voor te be staan dat door de nieuwe ar- beidsvoorzieninsmaatregelen een soort „eredivisie" zou worden geschapen. De nieuwe voorzieningen zijn er op ge richt bij dreigende, langdurige werkloosheid alsnog de weg te effenen naar een werkgroep bij het vrije bedrijf of bij de overheid. De regelingen heb ben allerminst tot doel, per manente, gesubsidieerde werk gelegenheid te bieden", zo zei de'heer Boersma. Het gisteren door minister Boersma geopende industriële centrum voor sociale werk voorziening is, voor een be drag van 3.4 miljoen gulden, gebouwd aan de Grevelingen- straat in Middelburg. De voorzitter van de ge- ADVERTENTIE) 11 fi" i >r—I f-\ sua 1 V hartje centrum rfrm urn iT^irrirnïy^ffi Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 u. Wisselvallig en weinig ver andering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 1 tot 7; min. temp: om streeks 1 graad; max. temp.: omstreeks 7 graden; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal 60 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 5; min. temp: om streeks 1 graad; max. temp: omstreeks 7 graden; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: SO procent. hoogwater - De waterhoogten van don derdagmorgen, meegedeeld door Rijkswaterstaat: Kon- stanz 280 onv., Rheinfelden '07 plus 2, Straatsburg 160 plus 3, Plittersdorf 332 plus 5, Maxau 390 plus 14. Plochingen 170 plus 5, Mannheim 206 plus 3- Stein-bach 140 min 4, Mainz plug i, Bin-gen 116 plus 5, Kaub 155 plus 6, Trier 304 Pms 33, Koblenz 176 plus 4, Keulen 133 min 2, Ruhrort 283 mm 4, Lobith 923 min 1, Pan- nerdense Kop 892 min 1, Nij megen 723 onv., IJsselkop 849 mm 1, Eefde Ussel 376 min 2. -e^enfer 259 onv., Monsin 4'4 min 6, Borgharen 3950 mm 8, Belfeld 115? plus 36, w-ave beneden de sluis 516 Plus 13. Morgen, zaterdag 16 maart, tergen op Zoom 9.04 en 21.42 hansweert 8.31 en 21.02 ierneuzen 8.00 en 20.31. yi'ssmgen 7 33 en 20 06 "emeldinge 8.45 en 21.32 (Van een onzer verslaggevers) RETRANCHEMENT „Camping De Zwinhoeve, ge legen in het bestemmingsplan Retranchement (bedoeld voor de bouw van zomerwoningen) blijft onaangetast en kan blij ven bestaan. Ter verbetering van de camping is een nieuwe riolering gepland." Dit schrijft het Hoofd van de Directie Natuurbehoud en Openlucht Recreatie van het ministerie van C.R.M. aan het PPR-Tweede-Kamerlid Henk Waltmans. In een ijieüw plan, dat nog ter goedkeuring aan G.S. van Zeeland moet worden gezon den, is geen sprake meer van woningbouw, het omvat alleen de bouw van zomerhuisjes. Volgens het ministerie wordt hiermee tegemoetgekomen aan de bezwaren van de actiegroep Zwinhoeve, bestaande uit be woners van deze camping, die zich hadden afgezet tegen het aanvankelijke voornemen de camping te laten verdwijnen. Zoals bekend had de PPR zich ingezet voor het behoud van de camping en verzette men zich tegen de oude plan nen om in het gebied tot wo ningbouw over te gaan. Dit re sulteerde o.m. in een gesprek tussen Henk Waltmans (tijdens een werkbezoek aan Zeeuwsch Vlaanderen) en de actiegroep. De PPR intermedieerde voorts bij een gesprek tussen de actiegroep en de beleggings mij. Het Zeeuwsch Land. de huidige eigenaresse van de ter reinen. PPR-statenlid Constant van Waterschoot heeft inmiddels de actiegroep op de hoogte gesteld van de brief van het ministe rie. Men was bij deze groep uitermate verheugd over de pertinente mededeling dat het kampeerterrein onaangetast blijft en kan hliiven bestaan, zo dpplde de heer Van Waterschoot mee. 0 Minister Boersma tijdens zijn rondgang doo r de werkplaats. meenschappelijke regeling werkplaatsen Walcheren, de Vlissingse wethouder G. J. Janse, schetste in een wel komstwoord de geschiedenis van de totstandkoming van het centrum- een schone industrie. Zoals even later de Middel burgse wethouder M. Hu- bregtse, zei, die tot de grote bedrijven in Middelburg be hoort. Er is plaits voor 300 werknemers in het centrum, dat 1 niet alleen eenvoudige produkten vervaardigt, maar ook de assemblage van eiec- tronische orgels ter hand heeft genomen voorwaar geen eenvoudig karwei. In geheel Zeeland worden, naar analogie van hetge-m er op Walcheren is gebeurd, sa menwerkingsvormen ten be hoeve van de sociale werk voorziening geschapen. De werkplaatsen in Hulst, ast burg en Terneuzen werken reeds in een bestuurlijk kader samen. De werkplaatsen op Tholen en in Goes worden centraal geleid, en op Sch <u- wen-Duiveland zS men naar samenwerking opweg. (Vr.a onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministe rie van CRM heeft verleden jaar ruim twee miljoen yulcien beschikbaar gesteld voor de openluchtrecreatie in Zeeland, uiteraard voornamelijk voor de waterrecreatie. Alleen al ee:: miljoen gulden was be stemd voor het scheppen van nie-uwe eilanden in het Veerse Meer De rest van de 2 >D4 DO gulden werd besteed aan dijk- overgangen, de bouw vna steigers. oeververdedigmp.en en t'a lf rboothellingen. Inmid dels is voor de inrichting van de plaat van Oude Tonga, na bij de Grevelingendam, het stari.se'1 gegeven. De totale rijksbijdragen aan de Zeeuwse r.p-nlucbtreereatie belopen in middels dik elf miljoen. (Van onze correspondente) AXEL-MIDDELBURG G. H. C. uit Axel haalde op 14 oktober in Hulst f 70 weg en nog wat Belgisch geld in een kleedlokaal van de hockeyclub aldaar. Twee maanden eerder, op 2 augustus, had hij ook al een brommer „geleend", waar mee hij naderhand de gracht in slipte. De schade aan de brommer bedroeg f 250,- en die had de jongen inmiddels al vergoed. Van de politierechter kreeg hij donderdagmorgen f 300 boete, waarvan de helft voorwaardelijk en twee jaar proeftijd plus toezicht van de katholieke reclasseringsvereni ging. „We zullen maar denken dat dit gebeurde in een tijd dat je nog niet op je zelf kon passen". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De sectie informatie van de Zeeuwse Culturele Raad neeft het ii4- een gemis ervaren daf er geer rechtstreekse contacten zijn met de federatieve provinciale biblifub ekcentrale. „De verhouding met dezf instelling laat naar onze me ning te wensen over" zo neet de sectie informatie aan hei bestum van de bibliotheekcen trale 'aten weten De sectie heeft dan ook voorgesteld om tot een ge sprek met een delegatie va* het oestuur v^an 4 de biblio theekcentrale te komen, zo (Ja er een beter onderling cnntac wordt verkregen Men wi over dit onderwerp een ge sprek houden op 9 april a.s. (Van een onzer verslag gevers) VLISSINGEN De agentenwaeht, alsmede de achterdeur van het oo'itiebureau van VRs- singen zullen worden voorzien van pantser glas, B. en W. van Vlis- singen hebben de ge meenteraad daarvooi een Krediet van f 18.000 ge vraagd. Het gaat hier, aldue een poi t]pwoordvoerder om een voorzorgsmaatve- gel en niet om een voor ziening waarvan d* noodzaak in het verle den gebleken zou z'in De agentenwacht en ne achterdeur van het Vlis singse politiebureau ?,ijr. nog nimmer met vuur wapens bestookt Maa mocht zulks onvern >op gebeuren, dan zou men graag zien dat de even tue'e schutters geen UdChtoffars maken Ver schillende belangrnk- ►nderdelen var ploi i° ouTeaus in Neder anc worden tegenwoor.be van pantserglas voor zien. Een teken dat hei geweld ook in Ned er- and tot de mogeli.ikhe den gaat behoren, en bo ✓endien dat de drei-gim van dit geweld tot extrp kosten voor de gemeen schap leidt. (Van onze correspondente) MIDDELBURG De Belg R. V. trok op 20 januari in Sluis een spoor van vernielin gen achter zich aan. De oor zaak was hierin gelegen, dat hij stomdronken in zijn auto reed. De officier omschreef de si tuatie donderdagmorgen -ls volgt: „V. was als een kanon zo dronken", zei hij. „Hij heeft als een idioot door Sluis gereden. Daarbij vloog hij te gen drie auto's aan. De hoe veelheid gebruikte drank loog er ook niet om. Tegen de poli tie bekende hij met bravoure elf glazen Campari en drie kwart fles wijn achterover te hebben geslagen". Om herha ling te voorkomen kreeg V. twee weken onvoorwaardelij ke gevangenisstraf en acht maanden ontzegging uit de rij bevoegdheid. Naam: Jacobus Weber Leeftijd.: 47 jaar. Adres: Hoofdstraat 122 te Kortgene. Tel. 01108-632. Eventuele gezinssamenstelling: Getrouwd met 3 kinderen, 2 jongens en een meisje. Opleiding: HBS-A 5-jarige cursus. Huidige functie: Directeur Al gemene Zaken op het Zeeuws Instituut voor de Geestelijke Volksgezondheid te Middel burg. C ommissariaten: Geen. Partij: Democratisch Socialis ten '70 (DS'70). Waarom vindt u, dat de kie zers het beste op uw partij kunnen stemmen? Ten eerste, omdat DS'70 het als haar bestuurlijke taak ziet de zwakkere in de samenle ving' te beschermen en op te komen voor de belangen van b.v. het kind in nood, de ver eenzaamde mens, de kleine gepensioneerde, de slecht be huisde, de lichamelijk of gees telijk gehandicapte, de voet ganger in het gemotoriseerde verkeer en anderen- Ten twee de omdat DS'70 niet gelooft in polarisatie namelijk, dat het conflict de motor van maat schappijvernieuwing moet zijn, maar integendeel uitgaat van de idee, dat wij in een democratie niet alleen naar anderen moeten kunnen luiste ren, maar ook de ander een oplossihg moeten kunnen laten leveren voor bestaande proble men (Harmoniemodel). Wat heeft uw partij concreet gedaan aan de verbetering van het woon-, werk- en leefkli maat in Zeeuwsch-VIaande- ren? Vanuit de Tweede Kamer, op landelijk niveau,'heeft DS'70 binnen het raam van haar mo gelijkheden bijgedragen aan de verbetering van het woon-, werk- en leefklimaat in Zeeuwsch-Vlaanderen. Vanuit de Provinciale Staten wil DS'70 straks grote aandacht schenken aan het totale leef milieu in die regio, mede door een selectief industrievesti- gingsbeleid, waardoor in ste den en dorpen door wonen, werken en recreëren bij el kaar te brengen, voorwaarden ontstaan om tot verbetering van menselijk contact te ko men. Hoeveel zetels verwacht u voor uw partij in Zeeland? Wanneer de kiezers in Zee land een bewuste politieke keuze zouden maken, zodat stemmen uit traditie wordt na gelaten, zal DS'70 tenminste 7 a 8 zetels behalen. In werke lijkheid zal DS'70 3 zetels be halen. Wie zijn de kandidaten van uw partij voor het college van Gedeputeerde Staten? Aangezien wij van oordeel zijn, dat alle partijen naar evenredigheid (afspiegelings college) in Provinciale Staten vertegenwoordigd moeten zijn, is onze lijst zodanig samenge steld, dat alle kandidaten zon der meer geschikt zijn voor G.S. Wat vindt U van het kabinet Den Uyl? Het kabinet Den Uyl voert een ongeloofwaardig „zig-zag" beleid. Ministers spreken el kaar op dezelfde dag tegen, zodat per saldo het kabinet moest besluiten een soort spreekverbod af te kondigen oor ministers. Het ene mo ment kondigt Den Uyl een cri sissituatie aan, dan weer is alles plotseling normaal. Bij de aanvang van het jaar 73-74 worden de belastingen ver hoogd, een paar maanden later zijn er Plannen tot belasting verlaging. Kortom er is geen beleid, waarbij men nadenkt vóórdat m^n een beslissing neemt, maar slechts een slecht reageren op de dagelijkse ge beurtenissen in de wereld. De politiek van het kabinet Den Uyl wordt gekenmerkt door onverwacht remmen en gasge- ven. Inkomensnivellering:: Ik ben voor het optrekken van de inkomens van de laagstbe taalden en het beknotten van excessief hoogste inkomens. Openbaar vervoer: Ik ben voorstander van verbe tering van het openbaar ver voer en wens het gebruik daarvan zo sterk mogelijk te stimuleren, welk idee thans ook door andere partijen wordt gepropageerd, die op dit terrein veel oorspronkelijke DS'70-ideëen hebben overge komen- Actiegroepen: Naar mijn mening kunnen ac tiegroepen, resp. pressiegroe pen een bijzonder nuttige functie in de maatschappij vervullen, mits men de be perktheid van het eigen doel goed voor ogen houdt. Nationaal atoompark in Bors- sele: Ik acht de uitbreiding hiervan momenteel absoluut prema tuur, maar aangezien onze kinderen straks ook energie nodig hebben is verdere diep gaande studie over kernener gie en de daarmede samenhan gende problemen een dringen de én urgente noodzaak. Vervuiling kanaal Gent - Ter- neuzen: Ik vind deze vervuiling erger lijk en zij zal door de provin cie binnen het raam van haar mogelijkheden moeten worden aangepakt, naast de directe besprekingen van dit pro bleem door de regeringen van Nederland en België. De werkgelegenheid in Zeeuwsch-Vlaanderen: Ik wens doelbewust te streven naar verbetering van de werk gelegenheid in Zeeuwsch- Vlaanderen met zgn. schone industrie, die het milieu van lucht, water en land niet aan tast. De kleine woonkernen: Ik wens zonder voorbehoud de verdere aantasting van het woon-leefklimaat in de kleine woonkernen terug te dringen en in tegendeel deze kleine woonkerken met voorrang bin nen de financiële mogelijkhe den noodzakelijk geachte voorzieningen toe te wijzen. Smeerpijp Waarde: Ik zal met alle mogelijke mid delen streven naar een goede milieubescherming, hetgeen inhoudt, dat DS'70 de aanleg van zuiveringsvoorzieningen van voldoende capaciteit mede zal helpen bevorderen. (Van een onzer verslaggevers) Na een moeizame vrijage van twee jaar heeft er in het Zeeuwse streekvervoer op nieuw een huwelijk plaats, dat tussen ZVTM en SBM. Anders dan tussen natuurlijke perso nen, waar onderlinge familie banden liever vermeden wor den kan men aannemen dat tussen deze rechtspersoon het feit dal ze aan moederskant verwant zijn de bruiloft uit eindelijk heeft verhaast. Deze trage gang van zaken is we) kenmerkend voor de toch zo broodnodige eenwor ding van het openbare vervoer in Zeeland. Zelfs als het waar zou zijn dat er uit een bedrijf s- eco-nomisch oogpunt maar weinig rechtstreekse financiële voordelen van een zieh var Rotterdam tot Hulst en Sluis uitsii ekkend Deitavervoerbe- drijf te verwachten zouden zijn (hetgeen wij betwijfe len), dan blijven toch nog de niH in klinkende munt te me ten maar aan goodwill zo be langrijke winstpunten voor het otibliek in de vorm van min der overstappen, uniforme ta rieven. gemakkelijke herken baarheid van materieel en pers neel en doeltreffende pu blic-relations. De uiteenlopen de kapitaalsstructuren van de Zeeuwse vervoerbedrijven - die op sommige praktische pun'en het best met elkaar kunner. vinden - verhinderen een vlotte samensmelting, al moeten omstandigheden in de persoonlijke sfeer niet worden 'ongesloten. Stroekvervoerbedrijven heb ben een nauwe 'binding met het gewest dat ze bedienen. Voer Zeeuwsch-Vlaanderen zal een samengaan van SEM en ZV'iM onder meer ook kun nen betekenen dat de tegen standers van de ziekenhuis- concentratie een argument uit handen wordt geslagen. Wij zinspeelden er al op dat het met de eenwording van het Zeeuwse streekvervoer langzaam gaat. Soms komt dat tot uitdrukking in voor het pul bek onbegriine ;e din gen. Een voorbeeld. ZVTM en AMZ exploiteren een gemeen schappelijke dienst over de Westerschelde tussen Goes en Terneuzen. Van de zijde van de ZVTM is er geen bezwaar gemaakt deze bussen door te laten rijden naar Sas van Gent: gemakkelijk voor de reizigere en oneconomische wachttijden van materieel en personeel te Terneuzen wor den daardoor voorkomen Aan de Goeie kant is er eveneens een ruime wachttijd voordat *de bussen hun retourrit raar de overkant beginnen. Die wachttijd zou rendabel kunnen worden besteed door de bus sen langs het station Kruinm- gen-Yerseke te laten rijden. De Zeeuwsch-Vlaamse reizi gers behoeven dan niet hele maal naar Goes te gaan om de trein te pakken, ze kunnen in Kruimngen een trein eerder nemen Maar daar wil AMZ niéts van weten. Een van de deelnemers in die vennoot schap exploiteert immers een eigen verbinding tussen Goes en het station te Kruinriger, Het merkwaardige is daarbij wel dat deze onbevredigende situatie - waarbij de matenë.e belangen van de geïnteresseer den best kunnen wo-d=n ge waarborgd - blijkbaar de ré gen van de Commissie Ver voer - Vergunningen hief* Er als we daar al niet mem1 op kunnen bouwen,... 1 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Nog juist voor dé behandeling van de sociaal-culturele ontwikkelingsschets door Provinciale Staten van Zeeland, heeft het provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland, een analyse gegeven van wat men zou kunnen noemen „Welzijns-grootheden" in een provincie. De analyse leert dat het als dogma beleden beleidsuit gangspunt van het provinciaal bestuur „Welzijnsvoorzie ningen zijn pas in voldoende mate te scheppen als de be volking van Zeeland sneller groeit dan het landelijk ge middelde" niet houdbaar is als men op de naakte cijfers let. Uit materiaal van het minis terie v*r CRM destilleerde de Stichting Zeeland het merk waardige feit dat b.v. in Noord-Nederland, waar de be volkingsgroei is achtergeble ven in vergelijking met het andehjk gemiddelde het aan tal welzijnsvoorzieningen des ondanks is toegenomen. Het noorden staat er zelfs, wat een groot aantal welziinsaccommo- daties betreft, beter voor dan Zeeland Men vindt, er verhou dingsgewijs meer groenvoor zieningen, meer overdekte sport gelegenheden, meer sport hallen, zwembaden, sportvel den. sociaal-culturele centra distributiepunten voor biblio theken enz enz. Zeeland op ziin beurt blinkt ten opzichte van het noorden uit. in het aantal museums Niettemin is het ook waar dat Zeeland er gunstig afkomt als men een vergelijking maakt tussen sommige welzijnsvoor zieningen in deze orovincie er het landeliik gemddelde De vergelijkingen tussen Zee land en Noord-Nederland be perken zieh tot de kunstmati ge welzijnsvoorzieningen. Er is niet getracht om de opper vlakte natuurlijk zwemwater waarover Zeeland beschikt, te vergelijken met hel natuurlij ke zwemwater van b.v. het IJsselmeer In ronde cijfers valt de ver gelijking tussen het „achterge bleven noorden het groei ende Zeeland, aldus uit: Groenvoorzieningen in vierkante meter per inwoner- het noorden 533. Zeeland 371, landelijk 365. Pa* ken en plantsoenen noorden 8.2 m2 per inwoner Zeeland: 6.4 m2 oer inwo ner. 9 Bosgebied: het noorder ruim 260 m2 per inwonei Zeeland 56.8 n2 jer inwo ner. Sociaal-culturele centra: (per 100.000 inwoners), het noorden 95, Zeeland 91. lande liik 62. Sporthallen per 100.000 in woners. het m.orden 2. Zee land 1,6. het noorden per 100.000 Gymnast 'k- i. sportzalen,, eveneens per 100.000 inwoners, het noorden 56,3. Zeeland 55,6. 9 Snortveldei en sportb&nen per MiO.OOO mv oers net noorden 140, Zeeland 125. Zwembaden: 9,4 Zeeland 8.5 inwoners. Ge ekend naar oppervlakte kunstn.ötig zwemwater ue; in won» hpeft, het noorden twee- 'iaa! ieei te bieden dar Zee land. De meeste gebruikt- cij fers oattien van 1969 en I9r(0. in enkele gevallen is nok be- ciiferd hoe snel de groei in we'*/ 'iisvoorzieningen over een aantal jaren is ver'mvn Ook daarbij blijkt het „pro bleemgebied" het noorden snel Ier aar. zijn welzijns oorzie- ningen te zijn gekomen dan in Zeeland is gebeurd Mer. geeft in de soc.aal-culturele sfeer in n* t -«co'den trouwens meer geld uit ian in Zeeland het geval wes

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 3