HONGAREN MET 2-1 VERSLAGEN Ruud Geels uitblinker in Jong Oranje SCHORSING DENKERS In Parijs-Nice EDDY MERCKX HEERSEN BLIJFT Bond strikt veel sponsors GARANTIE AUSTRALIËRS De Vlaeminck tweede r, I/MM 74 New Castle- NottmÉam Moore DUJARDIN vieux extra m VIEUX EXTRA i PSV tegen Barcelona Wapeningen ÏITEL VOOR ZAIRE sport Vrijdag 15 maart 1974 (Van onze sportredactie) DEVENTER Jong Oranje heeft gistermiddag met 21 gewonnen van Jong Honga rije. De wedstrijd, die woensdagavond wegens mist werd gestaakt, kon nu wel voor zesduizend toeschouwers geheel worden gespeeld. De wedstrijd stond vooral in het teken van de goed spelende Ruud Geels, die volgens trainer Cor van der Hart in deze vorm zonder meer thuishoort in de groep van 22 voor de wereldkampioenschappen voetbal in West-Duitsland. De spits van Club Brugge, die zijn gemiste vrije dag niet hoeft te betreuren, maakte zich meer dan waar. Cor van der Hart, toch wel vol lof over zijn mannen: „Geels was een openbaring". De ex-topscorer in de eredivisie was agressief, schoot gemakkelijk, leverde een aantal fraaie voorzetten af. schroomde niet mee in de ver dediging te gaan en verzorgde de winnende treffer. De voor malige Feyenoord- en Go Ahe- ad-speler kreeg heel wat te incasseren bovendien. Geels: „Ik heb heel wat tikken ge had. Maar ik ben wel tevre den. Die Hongaren zijn zo slecht nog niet. Als je er niet TORTOKETO (AFP) De Italiaan Sigfrido Fontanelli heeft gisteren de derde etappe van de wegwedstrijd „Dwars door Italië" gewonnen. Hij legde de 210 kilometer, van Pescasseroli naar Tortoreto, af in 5 uur, 7 minuten en 36 seconden. De Belg Roger de Vlaeminck werd tweede en de derde plaats was voor diens landgenoot Walter Godefroot. In het algemeen klassement behoudt de Italiaan Italo Zilio- li de eerste positie. De uitslag van de derde etappe is: 1. Fontalelli (It) 210 kilometer 5.07.36, 2. R. de Vlaeminck (Belg). 3 Gode froot (Belg), 4. Planekaert (Belg), 5 Moser (It). De stand in het algemeen klassement is: 1 Zilioli (It) 14.03.16, 2 Planekaert (Belg) 14.03.31, 3 De Vlaeminck (Belg) 14.03.35, 4 Fontanelli (It) 14.03.41, 5 Verbeeck (Belg) 14.03.43. (ADVERTENTIE) VAN WENNEKER ROOSENDAAL bovenop zit, wordt je wegge speeld". Dat gevaar heeft er niet in gezeten, ofschoon Nederland na vijf minuten al met 01 achterstond. Het was Balint die een uit onwennigheid ge boren misverstand in de Ne derlandse verdediging (Kila, Van Ierssel) uitbuitte. De de fensie, waarin Notten zwak begon, en het middenveld, wa ren meteen klaar wakker en ven verder geenkans meer weg. Simon van Vliet als voorstopper speelde foutloos en was, evenals de veel opko- gaven verder geen kans meer niet te breken. Van de mid denvelders kreeg de verras sende Peter Arntz van Cor mende Aad Kila, conditioneel „Hij speelde vooral in de tweede helft erg goed". De andere twee, Jaap Visser en Frans Thijssen, liepen teveel met de bal, een gevolg van het feit dat het elftal nog niet ingespeeld is en zij soms moeilijk een vrije man konden vinden- Visser bracht overi gens een aantal geslaagde schoten op zijn naam. In de frontlinie kwam Bert van Marwijk, ondanks een serie goede bewegingen, niet uit de verf. Theo Husers zag een doelpunt wegens hand-s afge keurd en van de vervangers Jaap Bos en Nico Jansen viel alleen de laatste, in de korte tijd die hem gegund was, op met een woedende volley (net naast) en door het krijgen van de gele kaart. Na lange aarzeling hield de En gelse arbiter Matthewson de onstuimige Amsterdammer het geel voor wegens een overtre ding tegen Balin-t. Jong Oranje, dat acht minu ten voor rust een schot van Notten via Varga achter de op hoge ballen uiterst onzekere doelman Kovacs had zien ver- DAMMEN De achtste interlandwedstrijd tussen de damploegen van Nederland en de Sovjet-Unie, die halverwe ge dit jaar in Nederland zou plaatsvinden, gaat niet door. De Russische damfedera-tie heeft gisteren telegrafisch la ten weten, dat zij hei-aas geen team kan afvaardigen. Een re den is niet opgegeven 9 Ruud Geels (rechts, half zichtbaar) scoort met een kopbal het tweede en winnende doelpunt. Op de voorgrond Cees van Ierssel. dwijnen (11) gaf de Honga ren weinig ruimte. Zeker niet meer na het doelpunt van Geels. De formatie bewees zijn voetbalinteliigentie door in het tijdsbestek van één wedstrijd behoorlijk Inge speeld te raken en de balvaar- dige tegenstander kort te hou den. Dat ook doelman Spijker man (Go Ahead Eagles), opge roepen wegens een blessure van Anderlecht-goalie Leen Barth, in de 87ste minuut met een spectaculaire redding op de proppen kwam, accentueert de prestatie van Jong Oranje als geheel. Ondanks het ver meende ontbreken van vedet ten, ondanks de ongelukkige voorbereiding, ondanks de con centratieproblemen na de af gelasting van woensdag, was hier een elftal aan liet werk dat niet per se wijziging be hoeft. Maar wei is te hopen dat Ruud Geels over een maand weer vrij krijgt van zijn werkgever. 9 Ruud Geels viert feest nadat hij Jong Oranje de winnende treffer heeft bezorgd. ZEIST (ANP) Gerrie Deijkers van PSV is gister middag door de tuchtcom- missie van de KNVB voor een wedstrijd geschorst we gens de gele kaart die de Eindhovenaar opliep in de wedstrijd tegen FC Utrecht na een overtreding tegen Karei Bonsink. Deijkers kreeg daarnaast nog een boete van tweehonderd gul den. De overige straffen zijn: Haarlem: H. v. d. Aar twee wedstrijden onvoorwaar delijk en f 100. Feyenoord: A. P. Nanlohij twee wedstrijden onvoor waardelijk en f 75,-. Heracles: W. Grobben een wedstrijd onvoorwaarde lijk, een wedstrijd voorwaar delijk en f 125. FC Utrecht: V/. Leenen een wedstrijd onvoorwaardelijk en een wedstrijd voorwaarde lijk. NAC: M. Neefs een wed strijd onvoorwaardelijk, f 75 en instandhouding van een lo pende voorwaardelijke straf. Vitesse: J. Quairz een wedstrijd onvoorwaardelijk en f75. Veendam: G. Luiken twee wedstrijden voorwaarde lijk. Excelsior: A. Wickel een wedstrijd voorwaardelijk en f 150. Go Ahead Eagles: J. van Loon een wedstrijd voor waardelijk en f 125. J. Rep (Ajax) en M. P. Block (Wageningen) kregen een boeking. De zaak tegen Cees van Koote-n van Teister (opge schreven door Vervoort in de wedstrijd tegen FC Twente wegens aanmerkingen op de leiding) wordt mondeling be handeld. Eddy Merckx (links) gaat als winnaar over de streep. Rechts Rik van Linden die derde werd. e,t r®eomm«nd* P«rt"u>lt" pja* Wu »A (Wd .„UUe* nut.il* (Van onze sportredactie) FRANKFURT Het ziet er naar uit dat de Australische voetballers die tijdens het wereldkam pioen voetbal tot de natio nale selectie behoren, be slist niet behoeven te kla gen over hun inkomsten. Had een eind januari ge houden protestactie al tot gevolg dat de winstpremie per WK-wedstrijd werd opgevoerd, thans heeft men in het Australisch voetbal zoveel sponsors weten te strikken, dat men de totale selectiegroep al een niet gering mini mum „salaris" kan bieden. Besloot de Australische voet balbond kortgeleden dait voor iedere overwinning die Aus tralië in West-Duitsland mo gelijk zou boeken voor de ploeg een totaalbedrag van 50.000 gulden beschikbaar kwam, nu heeft bondsvoor zitter Sir Arthur George al bekendgemaakt dart de elf sponsors die men thans heeft aangetrokken, ook garant staan voor een basis-premie per speler van bijna 11.000 gulden. Daarnaast ontvangen alle geselecteerden nog eens een wekelijkse vergoeding van 500 gulden voor de peri ode die men in West-Duits land doorbrengt. Op dit mo ment heeft trainer Rasie voor vier weken (inclusief de voorbereidingsperiode) in West-Duitsland gereserveerd. In Australië bereidt men zich intensief op het komend WK-rtoernooi voor Naast een serie officiële vriendschappe lijke interlands, staan er ook veel wedstrijden tegen gere nommeerde buitenlandse clubs op het programma. Na dat men begin dit jaar al twee wedstrijden had ge speeld tegen het Hongaarse Ferencvaros, wachten bin nenkort nog drie wedstrijden tegen de Braziliaanse ploeg Parana. In mei komt het Londen.se Chelsea naar het vijfde continent om liefst in vijf wedstrijden als tegen stander van de „Aussies" te fungeren. De Australische voetbalbond heeft echter besloten dat geen van deze oefenwedstrij den in Sidney wordt ge speeld. Daarmee heeft men gehoor gegeven aan de wens van de clubs. In Sidney be vindt zich nu eenmaal het hart van het Australische voetbal en ook vele clubs uit het top-voetbal spelen juist in deze stad. Om nu te voor komen dat de voetbalsuppor ters door de wedstrijden van de nationale ploeg tegen bui tenlandse tegenstanders te verwend raken en dat daar door de belangstelling voor de competitie-wedstrijden zou kunnen afnemen, heeft de Australische voetbalbond alle oefenwedstrijden buiten Sidney gepland. Het het organisatiecomité van wereldkampioenschap voetbal verwacht dat er tij dens de WK-wedstrijden van Australië in Hamburg (14 ju ni tegen Oost-Duitsland en op 18 juni tegen West-Duits land) in de Duitse havenstad weieens veel hotelbedden leeg zullen blijven staan. De Australische voetbalbond heeft maar 1406 toegangsbe wijzen voor de wedstrijden aangevraagd terwijl een Aus tralisch reisbureau in Ham burg liefst 2500 bedden voor de periode van het wereld kampioenschap heeft gere serveerd. „Wij zijn be nieuwd", aldus Kurt Eigel van het organisatiecomité, „waarvoor dan wel die op papier ongebruikte 1100 bed den bestemd zijn". De Oostduitse voetbalbond heeft afgezien van het plan om op 2 april in West-Duits land een oefenwedstrijd te spelen. In eerste instantie waren de Oostduitsers al tot overeenstemming gekomen met het Hamburgse HSV om in het Volksparkstadion (waar Oost-Duitsland twee maal tijdens het WK-toer- nooi in aktie moet komen) te spelen. De oorzaak van het annuleren van deze oefen wedstrijd hebben de Oost duitsers niet bekendgemaakt. v De Italiaanse voetballers, die komende zomer m de sport school van Ludwigshafen hun trainingskamp opslaan, zullen geestelijk worden bij gestaan door een priester. De directeur van de sportschool in Ludwigshafen Walter Tripps heeft namelijk de priester, die in Ludwigshafen nok de Italiaanse gastarbei ders ten dienste staat bereid gevonden om voor de gehele periode van het wereldtoer- nooi als „geestelijk adviseur" van de Azuries op te treden. De Oostduitse spitsspeler Hans-Jürgen Kreische, die de afgelopen dagen met zo veel succes zijn rentree in het Oostduitse elftal heeft gemaakt, krijgt van chef trainer Georg Busohner weer even wat rust. Hij is gisteren dan ook niet in actie geko men tijdens het vriendschap pelijk duel tegen de Belgen. Chef-trainer Buschner. „Kreische heeft het de laat ste dagen zeer goed gedaan, nfaar ik wil geen roofbouw op zijn lichaam plegen. Hi.l heeft natuurlijk altijd nog conditioneel een achterstand weg te werken en daar kan Kreische nu aan gaan wer ken. Ik weet in ieder geval al voor honderd procent dat hij tijdens het wereldkampi oenschap een van mijn vaste kanspaarden is. Daarom zal ik de komende maanden zo weinig mogelijk risico's met hem gaan nemen". Op dit moment zijn in Frankfurt, Düsseldorf, Gel- senkirchen, Hannover, Ham burg, West-Berlijn, Stuttgart, Dortmund en München weer kaartjes in de verkoop voor het wereldkampioenschap voetbal. De meeste van de in totaal 719.750 beschikbare toegangsbewijzen liggen in Düsseldorf (120.700), Gelsen- kirehen (111.800) en München (111.300) nog op kopers te wachten. Voor de in totaal vijf wedstrijden die in Frankfurt worden ge speeld zijn nog maar 41.000 plaatsen beschikbaar. Op 20 april sluit de voorver koop voor de WK-wedstrij den. Twee dagen later kun nen de eigenaars van de in de voorverkoop afgegeven reserveringsbewijzen, hun officiële toegangsbewijzen voor de wedstrijden komen afhalen. De volgende wedstrijden zijn reeds totaal uitverkocht: ope ningswedstrijd Brazilië-Joe- goslavië: 22 juni in Hamburg West-Duitsland - Oost-Duits land en de finale op 7 juli alsmede de strijd om de der de en vierde plaats op 6 juli in München. Daarnaast zijn voor de wedstrijden Brazilië- Schotland en West-Duitsland - Australië respectievelijk nog maar 600 en 2000 staanplaat sen beschikbaar. BANDOL (ANP) Ook in de vijfde etappe van Pa rijsNice heeft Eddy Merckx geheerst. Ondanks een verkoudheid van de meester slaagde niemand erin een beslissende demar rage te plaatsen. In de eind sprint hield Merckx zijn concurrenten Guimard en Van Linden gemakkelijk achter zich. Guimard stortte na afloop in elkaar en het is niet zeker of hij in de zesde etappe weer van de partij is. Merckx, had, naast zijn ver koudheid, met nog een handi cap te kampen. Zijn „mees terknecht" Jos Bruyère kon vanwege een valpartij in de vorige etappe niet starten. De Pool Szurkowskii moest veel terrein prijsgeven. Bij een klim kon hij het hoge tempo iran Merckx, Guimard en Van Linden niet volgen en liet zich terugvallen in het peloton. Van de Nederlanders was. Hennie Kuiper de beste met een elfde plaats. Cees Bal werd twaalfde. Joop Zoete melk eindigde op de 20e plaats. In het algemeen klasse ment is Zoetemelk echter wel de hoogst genoteerde Neder lander met een zesde posi tie De uitslag van de vijfde etappe is: 1 Merckx (Belg) 214 kilometer in 5.36.34; 2 Guimaird (Fr.) 5.36.36; 3 Van Linden (Belg.) 5.36.38; 4 Van Roosbroeck (Belg.) 5.36.39; 5 Gimondi (It.): 6 Wezemaal (Belg.); 7 De Cauwer (Belg.); 8 Lievens (Belg.): 9 Genet (Fr); 10 De Geest (Belg.); 11 Kuiper (Ned.): 12 Bal (Ned.): 20 Zoetemelk (Ned.). De stand in het algemeen klassement is: 1 Merckx 26 uur, 24 minuten en 5 seconden: 2 Vain Linden 26 24.14; 3 Swerts (Belg.) 26.24.21; 4 Santy (Fr.) 26.24 23; 5 Pouli- dor (Fr.) 26.24.24; 6 Zoete melk 26.24.24; 7 Gimondi 26.24.24; 8 Guimard 26.4.7; 9 Mortensem (Den) 6.24.29; 10 Van Roosbroek 26.24.31. LONDEN (Reuter) De Engelse voetbalbond (FA) heeft gisteren be slist, dat New Castle United en Nottingham Forest hun kwartfinale- wedstrijd voor de FA- cup (Engelse beker) moeten overspelen. Vaar aanleiding van de wed strijd, die eindigde in een overwinning van 43 voor New Castle, diende Nottingham een protest in wegens grote ongeregeldheden bij een stand van 31 De wed- 1 strijd zal worden over gespeeld op een nog on bekend neutraal terrein. De halve finale wed strijd tussen New Castle en Burnley komt hier door automatisch te ver vallen. (Van onze sportredactie) TILBURG Op 19 mei wordt in Tilburg een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tus sen Barcelona en PSV- De baten van de wed strijd, die is georgani seerd door enkele Til- burgse voetbalverenigin gen, zijn bestemd voor liet Koningin Wilhelmi- na fonds. WAGENINGEN (ANP) De eerste di visieclub Wageningen verkeert in liquid! teits- moeilijkheden. De op brengsten van dit sei zoen liggen ruim f 100.000 beneden die van vorig jaar. De club heeft liet gemeentebestuur ge vraagd een subsidie van minimaal f 34.000 te verstrekken en tevens wil men, dat de gemeen te garant staat voor nog eens een lening van f 50.000. De club zal met de speiersraad praten over het inkrimpen van het aantal contractspe lers met ingang van het volgende seizoen. LONDEN (Reuter) Bobby Moore heeft gis termiddag bij de Engelse tweede divisie club Ful- ham een contract gete kend voor r-5.0CO pond, ongeveer f 162.500,- Moore was enige dagen geleden na een gesprek met West Ham United, de ploeg waar hij zes tien jaar voor speelde, op de transferlijst ge plaatst. CAIRO (Reuter) Zaïre, de Afrikaanse vertegenwoordiger in de eindronde van het toer nooi om het wereldkam pioenschap voetbal, heeft gisteren beslag ge legd op het kampioen schap van Afrika. In de finale, die werd ge speeld in Cairo, werd Zambia met 20 versla gen. Bij de rnst was de stand 10. Het was de tweede keer, dat de ploegen tegen elkaar in de finale speelden. De eerste wedstrijd eindig de in een ge-liikspel van 22, zodat er een extra duel nodig was. (ADVERTENTIE) Tja, mevrouw J. te D, mooie poezen hebben nu eenmaal de grootste moeite om zich de heren van het lijf te houden. (Vlocht u overigens ook wat w'illen weten over haar eten, vraag dat dan bij de dierenspeciaal zaak. Alleen daar ligt tiouwens het uitstekende Witte Molen POEZE- DINER, een nieuwe kdmplete puurnatuur maaltijd. Met 2x zoveel vleesbrokken als andere diners. Warm water of bouillon d'r over en ram-wam-wèg! Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort, j

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 17