Borstkanker en zelfonderzoek Ziekenfonds in acht talen CHAOS IN SHAME NA ONAEHANKEUJKHEID BRIEVENBUS INFORMATIE Spijker- automaat Contactarme kinderen Klimaat in SNV veranderen OVERHEID FINANCIERT POLITIEK binnenland buitenland ONBEKEND ONTDEKKING ZELF ONDERZOEK PRONK BIJ INSTALLATIE PRINS CLAUS Europa wil beter overleg in NAVO In Italië Nageltjes Magneetje Kromme papier iw pen Jumbo'j Ajax kampioen DaT IS IDEAAL VOOR UW EIGEN HUIS Vrijdag 15 maart 1974 Veel mensen vechten te gen eenzaamheid: een ver moeiende en vaak erg triest makende stryd. Eenzaam heid is nu eenmaal een moeilijk grijpbare tegen stander, die in vele gedaan ten op je afkomt. Eenzaam heid overvalt je, houdt je voortdurend bezig. Een zaamheid is vaak het ge vecht met jezelf. Voor een lege zaal. Tegen het decor van stilte. Eenzaamheid maakt het leven somber en de mens droefgeestig. Massa's mensen raken nooit uitgestreden tegen een zaamheid, laat staan dat ze ook maar een geurtje van de overwinning zullen op snuiven. Er zyn ook mensen die, voetje voor voetje, terrein winst boeken en de een zaamheid uiteindelijk de baas worden. Daarbij wor den soms ongebruikelijke en ogenschijnlijk lichte wa pens gehanteerd. Neem bij voorbeeld die vrouw van 58, die iets meèr dan een jaar geleden haar man verloor. Haar twee kinderen waren al lang niet meer thuis. Zij woonde in een huis dat ge bouwd was om er een heel gezin in te laten wonen. Overdag ging het allemaal nog wel. De buren, een vriendin, 's Avonds geluk kig nog wat „aanspraak" via de t.v. Maar na het laatste NOS-journaal viel de grote stilte, kwam de eenzaam heid in volle omvang op haar af. Het moeilijkste mo ment van de dag kwam wanneer ze de trap opliep, de slaapkamerdeur opende en het licht aandeed.. De la kens waren even kil als ze zichzelf voelde. Zo was het kort na de dood van haar man. Intussen heeft ze een middel gevonden om haar grootste probleem (het naar bed gaan in een groot, stil huis) te overwinnen. Ze heeft het nu zo geregeld dat ze halverwege de avond naar boven gaat en een ge zellig schemerlampje aan steekt dat op haar nacht kastje staat. Ze slaat de de kens van haar bed alvast uitnodigend open. Ze laat de slaapkamerdeur open staan wanneer ze weer naar bene den gaat om de rest van het t.v.-programma af te zien. Wanneer ze een uur later opnieuw de trap opgaat, nu om echt naar bed te gaan, komt de warme, gezellige sfeer van de slaapkamer haar weldadig tegemoet. Ze voelt zich mede hierdoor al een stuk minder eenzaam dan vroeger. Misschien hebt u zelf an dere middelen gevonden om de eenzaamheid te verzach ten. Wanneer dat zo is ver tel er ons dan eens iets over. We zouden uw eigen erva ringen via deze rubriek kun nen doorgeven. Ze zouden iemand anders, die nog steeds worstelt met een zaamheid, een eind op weg kunnen helpen. Medio februari promo-' veerde J. Poortman aan de rijksuniversiteit te Utrecht tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op 'n proefschrift over „geslachts hormonen en borstkanker". Een conclusie van dr. Poort man, die alle kranten haal de en in de koppen boven deze berichten ook het scherpst naar voren kwam, was dat Nederland van alle landen met een goede, be trouwbare volksgezond- heidsstatistiek de hoogste sterfte van vrouwen aan de gevolgen van horstkanker kent. "ver alle leeftijden geno men sterven van elk 100.000 Nederlandse vrouwen er 25 tot 30 aan borstkanker. De kans om aan deze ziekte te overlij den stijgt naarmate men ouder wordt. Wanneer de vrouw bo ven de 50 komt is de kans dat zij aan borstkanker sterft één op duizend. Dr. Poortman be rekende bovendien dat elk Nederlands meisje, dat nu ge boren wordt, 6 tot 7 procent kans heeft om in de loop van haar leven borstkanker te krijgen. Deze getallen, in een hard nieuwsbericht weergegeven, hebben ongetwijfeld schrik te weeg gebracht bij meisjes en onder vrouwen. Wanneer wij nu nader ingaan op deze ziek te hebben wij niet de preten tie de angst voor borstkanker te kunnen wegnemen. Men komt er nu eenmaal niet on der uit dat borstkanker in Ne derland bij de vrouw op ge slachtsrijpe leeftijd de meest voorkomende kwaadaardige aandoening is. Wat wij wel beogen is door wat meer in formatie over deze ziekte on nodige angsten weg te nemen of te verzachten. Bovendien willen wij wijzen op de moge lijkheid tot zelfonderzoek waardoor borstkanker zó tijdig kan worden ontdekt dat een noodlottige verspreiding van kwaadaardige celigroei voorko men kan worden. Begin maart is een stixhting opgericht die tot doel heeft de belangen van autistische kin deren en hun ouders te behar tigen. Autistische kinderen worden ook wel contactarme kinde1' n genoemd. Het zijn kinderen die weinig of soms helemaal niet praten. Het opvallendst is dat met deze kinderen praktisch geen „ogencontact" te krijgen is. Het grootste pro bleem voor de oucjers is om een g «v)e voi'm van onderwijs voor hun kinderen te vinden, 'oor veel ouders zit er vaak niets anaex-s op dan hun kind 111 een inrichting te plaatsen. De stichting „Vereniging van ouders van autistische kinderen" hoopt dat zoveel mogelijk ouders met haar con- 'act zullen opnemen om samen effectief te kunnen werken aan een verbetering van Ce bestaande situatie. Wanneer u zelf een contactarm kind hebt en lid van de stichting wilt worden kunt u zich het best xn verbinding stellen xnet me vrouw C. F. Anderson-K .lum- ms. Zesde Hambaken 136 Den B?sch (telefoon: X410&- 46735) Bijgaand artikel over borstkanker is tot stand gekomen na een gesprek met een vooraanstaand specialist op dit gebied. Oxn te beginnen is het van groot belang te weten dat het overgrote deel van de knob beltjes, die in de borst kunnen voorkomen, goedaardig is. Een grote meerderheid van specia listen is niettemin van mening dat het, het beste is om ook knobbeltjes waarvan bij het van mens tot mens onderzoek vrijwel zeker vast staat dat ze goedaardig zijn, chirurgisch te verwijderen. Een ogenschijnlijk goedaardig knobbeltje kan namelijk bij nader onderzoek toch kwaad aardig blijken te zijn. Andere punten, die voor be paalde groepen vrouwen in ze kere zin geruststellend gouden kunnen wei-ken zijn: De middelen om de ziekte te bestrijden zijn de laatste jaren veiliger, uitgebreider en tot op zekere hoogte doeltref fender geworden. Borstkanker komt zelden voor bij vrouwen beneden 30 jaar. Het krijigen vain kinderen op jonge leeftijd geeft, statis tisch gezien, enige bescher ming tegen borstkanker. Verwijdering van de eier stokken geeft eveneens be scherming. Het gebruik van de pil blijkt het risico op het krijgen van borstkanker niet te verho gen. Er zijn zelfs enkele nog niet helemaal betrouwbare aanwijzingen dat de pil juist enige bescherming geeft. Hoewel erfelijkheidsfacto ren, virussen en hormonen bepaalde invloeden kunnen uit oefenen op het ontstaan van borstkanker zijn de feitelijke oorzaken van de ziekte nog volstrekt onbekend. De cellen, waaruit ons lichaam is opge bouwd, worden doorlopend vervangen. Dat gebeurt vol gens vaststaande patronen. Van kanker is sprake wanneer dit vernieuwingsproces op een bepaalde plaats wordt ver stoord, wanneer kwaadaardige cellen gezonde cellen gaan overwoekeren. Wanneer een knobbeltje in de borst ontdekt wordt is het zaak dat zo snel mogelijk chi rurgisch wordt ingegrepen. Blijft een kwaadaardig ge zwelletje in de borst namelijk zitten zonder dat het behan deld wordt dan zijn de gevol gen -ii het algemeen fataal. Vóór de operatie wordt uit gevoerd worcllt doorgaans met de patiënt besproken welke radicale maatregelen genomen moeten worden wanneer tij dens de operatie blijkt dat het knobbeltje kwaadaardig is. Dit laatste wordt vastgesteld door een patholoog-anatoom, indien mogelijk tijdens de operatie, anders zo spoedig mogelijk daarna, Blijkt het gezwel in derdaad kwaadaardig te zijn dan moet het ruim woiden verwijderd waarbij de borst kan worden afgezet en ook de okselldieren weggenomen kunnen worden. Die onzekerheid vóór en, wanneer het gezwel kwaad aardig was, de afschuwelijke werkehjkheid na de operatie zorgen bij de patiënt meestal voor hoge psychische spannin gen. Meestal slaagt ze er met behulp van haar man, familie, goede vrienden en, soms de huisarts in deze crisis te bo ven te tornen. Lukt dat niet dan zal de hulp van specialis ten moeten worden ingeroe pen. Zoals bij alle vormen van kanker biedt zo vroegtijdig mogelijke ontdekking de groot ste kans op herstel. Ongeveer 85 procent van de knobbeltjes in de borst wordt door de patiënten zelf ontdekt. Een on derzoek in Amerika heeft uit gewezen dat er toch nog ge middeld vijf en een halve maand overheen gaat vóór een gezwel wordt ontdekt. Is een vi'Ouw zich eenmaal bewust van het bestaan van een knobbeltje in haar borst dan moet ze om- middellijk haar liuisarts raad plegen die, wanneer inderdaad van een gezwel sprake is, zal doorverwijzen naar de specia list. Het gaat er nu maar om de vertraging bij de ontdekking van de ziekte tot een mini mum te beperken. Dit kan door een goed uitgevoerd li chamelijk onderzoek. Aange zien onderzoek door de dokter van alle vruwen praktisch onuitvoex-baar is wordt dit meestal beperkt tot vrouwen, die een verhoogd risico dragen (bijvoorbeeld: vrouwen, die al eens voor borstkanker zijn be handeld, vrouweir, die op oude- re leeftijd een kind krijgen en vrouwen met een uitzonderlijk lange, vruchtbare periode). De vrouw kan ook door zelf onderzoek bereiken dat even tuele knobbeltjes snel worden opgespoord. Een vrouw kan vaak beter en sneller een af wijking in de eigen borsten ontdekken dan de arts. Het zelfonderzoek kan het best als volgt worden uitge voerd: 1. Ga zitten of staan voor ren spiegel met Uw armen ontspannen langs uw lichgam. Bekijk uw borsten zorgvuldig op veranderingen in grootte en vorm. Kijk of er rimpels of kuiltjes in de huid voorkomen, of de tepel veranderd is en of er vocht uit komt. 2. Sterk beide armen langs de oren boven het hoofd. Kijk opnieuw of u veranderingen ontdekt. 3. Ga op bed liggen. Leg een kussen of handdoek onder uw linkerschouder. Plaats uw lin kerhand onder uw hoofd. Zacht, maar stevig drukkend met de gestrekte aaneengeslo ten vingers van de rechter hand maakt u ronddraaiende bewegingen over de binnenbo- venkant van uw linker borst. U begint bij het borstbeen en u verplaast de beweging in de richting van de tepel. Onder zoek op dezelfde manier ook het gebied rondom te tepel. 4. Betast nu de binnenbene- denkant van Uw linker borst. Soms zult u in dit gebied strak weefsel voelen. Wees niet ongerust. Dit is volkomen normaal 5. Plaats nu uw linkerai'm langs uw liohaam en voelt u, r.og steeds met de vlakke hand, onder uw oksel naar een knobbeltje of verdikking. 6. Houdt uw arm langs uw lichaam en betast met dezelf de zachte druk de bovenbui- tenkant van uw borst vanaf de tepel tot de zijkant van uw lichaam 7. Tot slot onderzoekt u de benedenbuitenkant van uw linkerborst. U gaat daarbij van de uiterste benedengrens van Ook voor hen liggen folders klaar. Buitenlandse werknemers in ons land weten als regel wei nig of niets over de sociale voorzieningen in Nederland. Meestal komen ze uit landen waar de sociale zekerheid nog maar nauwelijks van de grond gekomen is. Van de ene dag op de andere Verandert hun situatie volkomen. Ze moeten talloze moeilijkheden overwin nen. Wat voor hun Nederland se collega's gesneden sociale koek is is voor hen doorglans onbegrijpelijk. (Eerlijk gezegd hebben ook Nederlandse werknemers nogal eens moeite met de sociale wetgeving maar zij kunnen, als ze lid zijn van een vakbond, terugvallen op de specialisten die de vakbe weging in dienst heeft). Om de buitenlandse werk nemers in het adacadabra van de sociale wetgeving wat be hulpzaam te zijn heeft het Voorlichtingscentrum S iniale Verzekering in het Spaans, Portugees, Italiaans, Arabisch Servo-Kroatisch, Turks en Grieks een folder uitgegeven waarin alle zaken behandeld worden, die met het zieken fonds te maken hebben, zoals: hulp van huisarts, tandarts, specialist. ziekenhuisvcrple- ging, ziekenvervoer, ver! os- kundige hulp en kraamzorg. De titel Van deze folder is: Het iZekenfonds. Hebt u een buitenlandse werknemer in dienst ol in pension of kent u van mens mens i PARAMARIBO De Surinaamse oppositieleider Jaggemath Lachmon van de Hindostaanse VHP meent dat bij een spoedige onafhankelijkheid in Suriname een chaotische toestand zal ont staan. Hij zei dit in een vraaggesprek voor de televisie in Para. maribo. De heer Lachmon wees erop dat zijn partij beslist niet te gen de onafhankelijkheid van zijn land is, maar dat die on afhankelijkheid volgens plan moet worden voorbereid. De beëindiging van het statuut zal volgens hem een reeks proble men met zich meebrengen die nauwelijks op te lossen zijn. Hij noemde kwesties zoals de nationaliteit, de economische opbouw van het land, de ver houding met de EEG, werk loosheid, huisvesting en de fi nanciële toestand. Er is aldus de Surinaamse politicus geen enkele zekerheid dat de Ne derlandse ontwikkelingshulp nadat Suriname onafhankelijk is, zal doorgaan. Hij zei dat Suriname dan volgens het plan var. minister Pronk van ont wikkelingssamenwerking uit de gemeenschappelijke pot zijn hulp zal krijgen. „En dat zal een zeer klein bedrag zijn". Hij wees er tenslotte op dat Suriname geen enkel belang heeft bij een voortijdige be. eindiging van het statuut. „Nie mand hoeft te schreeuwen dat hij Suriname zal bevrijden, Integendeel wanneer het sta tuut wordt opgezegd bevrijdt hij Nederland en bezorgt Suri name onoverkomenlijke pro blemen en daar werk ik niet DEN HAAG (ANP) Bij de installatie van prins Claus als voorzitter van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers heeft minister Pronk van Ont wikkelingssamenwerking don derdagmiddag gepleit voor een wijziging van het werkklimaat binnen deze stichting. Er moet een werkklimaat komen, waarin meer ruimte is voor de man van onderen" dan voor de gedachten „van bo venaf". In de memorie van toelich ting 1973 heb ik géschreven over het aanpakken van machtsstructuren in de wereld, het lijkt goed om daaraan in de eigen werkomgeving te be ginnen, zei minister Pronk. Minister Pronk sprak er zijn erkentelijkheid over uit, dat prins Claus zich beschikbaar heeft willen stellen voor het voorzitterschap van de stich ting. aan mee", aldus de heer Lach mon, die vervolgde „ik ben bereid de Surinaamse onaf hankelijkheid gestajte te ge ven, maar niet op het tijdstip dat Nederland het koste wat het kost wil". (Van onze redactie bui tenland) BRUSSEL Hoge ambtena ren van de ministeries van buitenlandse zaken van de NAVO-landen zijn in Brussel het overleg begonnen, dat moet leiden tot betere commu ïiicatie binnen het Atlantisch bondgenootschap. Van Eui'opese zijde is op dit overleg sterk aangedrongen, nadat er tussen de Verenigde Staten en de Europese part ners moeilijkheden waren ont staan. Deze ontstonden toen Amerika, ten tijde van de Midden-Oosten oorlog plotse ling en zonder vooroverleg, een algehele mobilisatie af kondigde, voor alle Ameri kaanse troepen over de hele wereld. ROME (VPI) Op de libe ralen na hebben alle in het Italiaanse parlement vertegen woordigde partijen woensdag overeenstemming bereikt over een wetsontwerp dat beoogt de politieke partijen in ver houding tot hun aanhang te financieren uit overheids geld. De partijen willen zidh op die wi(jze beschermen tegen omkoperij, nu de Italiaanse in dustriële hun handen van de partijen hebben afgetrokken. Ze zeggen in een gezamen lijke verklaring te zullen ijve ren voor strengere overheids controle op grote bedrijven en voor wijziging van het kies stelsel. gewoon iemand, die hier pro beert een wat beter bestaan voor het verre thuisfront op te bouwen, zorg er dan voor dat hij zo'n folder in zijn Bezi'. krijgt. Het is simpel genoeg Een telefoontje (020-927471) of een briefje (Rhijnspoor- plein 1 Amsterdam) naar het Voorlichtingscentrum Sojiale Verzekering is voldoeixde om de folder snel in huis te heb ben. En waimeer u zelf weinig inzicht hebt in ziekenfonds- saangelegcnheden: de fotdcr is ook in het Nederlands ver krijgbaar. Zitten bepaalde zaken u erg hoog? Hebt u gevoelens of gedachten waarvan u denkt dat anderen er iets aan hebben? Zet ze dan op papier en stuur ze naar: De Stem, redactie „Van Mens tot Mens", Rei gerstraat 16, Breda. Bij uitgeverij Kluwer te Deventer is Kluwers Sociaal Zakboek verschenen: een omvangrijk, haast verplicht losbladig naslag werk voor iedereen, die beroepshalve te maken heeft met de sociale verzekeringen en voorzieningen in ons land. Het is een boek dat maatschappelijke werkers in de ruimste zin van het woord ongetwijfeld dagelijks ter hand zullen nemen om even na te gaan hoe bepaalde regelingen precies in elkaar ziten of gehanteerd moeten worden. De prijs van dit boek bedraagt f 37,50. Aanvullingen kosten 7,5 cent per blad. uw borst tot aan de tepel. 8. Hetzelfde onderzoek ver richt u nu bij de rechter borst. Het zelfonderzoek kan het beste vlak na de menstruatie worden uitgevoerd. Het onder zoek moet in de overgangsja ren en daarna zeker worden voortgezet. Wanneer u een knobbeltje of verdikking vindt ga dan naar uw huisarts. En hoewei dat makkelijker is gezegd dan gedaan: vrees niet onmiddel lijk het ergste. Het kan name lijk niet vaak genoeg worden herhaald: verreweg de meeste knobbeltjes in de borst blijken achteraf goedaardig te zijn. kan verend bewegen, en wan neer men nu het uiteinde van het apparaatje op de plaats zet waar het spijkertje moet ko men, en men drukt stevig op het handvat, duwt men het spijkertje rechtstandig in het hout. Het spijkerautomaatje is te koop in twee maten, uiteraard beide berekend op kleine spij kertjes. Een grote nagel zou men immers niet geheel kun nen induwen. Voor een hele reeks spijker karweitjes is het apparaatje echter een feilloos hulpmiddel. Het Is dan eindelijk zover: er is een diing uitgevonden dat de hamer vervangt. Nu waren er al wel spijkerautomaten, forse machines die in een ra zend tempo nagels inslaan, maar dat is gereedschap voor de vakman, en dan alleen nog voor bijv. vloerenleggers, die honderdeai spijkers moeten verwerken. Het bescheidener spijkerwerk is altijd nog een kwestie van hamertje tik. En soms gaat dat wat lastig, bijv. wanneer men een heel stel kleine spijkertjes moet slaan, of op plaatsen waar men ook met een klein hamertje erg moeilijk uit de weg kan. Er is nu een „spijkerauto maat" te koop, een klein stuk je gereedschap dat op een schroevedraiaier lijkt. Het uit einde is echter hol. En daar kan een spijkertje in. Het wordt door een magneetje in de schacht vastgehouden, zo dat het er in een schuine stand niet uit kan vallen. De schacht Wie wel eens schrootjes heeft bevestigd, weet dat het een lastige klus is om de klei ne nageltjes in het hout te slaan. Men slaat gauw op de zijkant van de schroot, die dan beschadigd wordt. Ook moet er soms gespijkerd worden op plaatsen waar men met de ha mer niet kan komen. Met dit apparaatje echter kunt u het uiterste hoekje van een onbereikbare plaats een spij ker bevestigen. Het is ook duidelijk dat kromme spijkertjes er niet meer bij zijn, dan kan eenvou dig niet. Is de ondergrond, waarin gespijkerd wordt, vrij haind, dan kan het spijkertje er misschien niet geheel worden ingeduwd, maar een laatste tik met de hamer is dan voldoen de, eventueel met behulp van de drevel. Het is een van die simpele uitvindingen waarvan je, als ze er eenmaal zijn, zegt: dat had er toch veel eerder kun nen wezen! Het lijkt ons een typisch stukje gereedschap dat in elke huis-werkplaats, hoe bescheiden ook, thuishoort. En voor de kosten hoeft niemand het te laten, want beide typen blijven nog onder de zes gul den per stuk. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze verm'eld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Het moet me toch even van 't hart, u te moeten medede len, dat u er, wat vliegtuigin formatie betreft, nogal eens naast kleunt. In uw editie van maandag 4 maart, vermeldt u, dat de gekaapte „Vickers VC. 10" 'n toestel was van „British Airways". Nu, dat is aardig in de buurt, maar er zijn al vijf maatschappijen, die met „Bri tish beg.nnen en op „Air ways" eindigen. Het bedoelde toestel is er een van de BOAC oftewel: „British Overseas Airways Corporation" die met HVC 10's vliegt en 16 Super V.C. 10's. Verder spreekt u in het arti kel van het neergestorte Turk se toestel nabij Parijs over: „D.C. 10 Jumbo Jet". Dit klinkt ongeveer hetzelfde als: „Ford Chevrolet". De „Jumbo Jet" wordt namelijk gebouwd door „Boeing" met als type5»- aanduiding „747-Jumbo Jet". De D.C. 10 wordt gebouwd door Mc Donnel-Douglas en als zodanig aangeduid. Verder in uw artikel begaat u wederom de fout om een Lockheed Tri star ook Jumbo Jet te noe men. Geacht Inzender heeft ge lijk: gedeeltelijk althans. De B.A. (British Airways) is wel degelijk een zelfstandige maatschappij, d.w.z. een werk maatschappij binnen de hol ding BOAC. In de kopy van de grote Engelstalige persbureaus worden erg grote toestellen als de 747 en de DC-10 aangeduid als Jumbo's. In vertalingen ne men wij deze aanduiding over omdat de afkortingen de niet- deskundige lezer waarschijn lijk een te vaag beeld geven over de grootte van een vlieg tuig (redactie). Na de uitschakeling van Ajax voor Europacup I is het 'n duidelijke zaak geworden, wie kampioen van Nederland moet worden. Krijgt Ajax iedere wedstrijd wel ee,n of meer strafschoppen cadeau, bij de Rotterdammers worden de zuiverste doelpun ten laconiek weggewuifd door de heren scheidsrechters. De strafcommissie betaald voetbal maakt het nog wat bonter. Daar krijgt Jan Bos kamp voor zijn kopstoot in de wedstrijd Feyenoord - PSV 'n schorsing van drie wedstrij den. Terwijl Jan Mulder die wegens vechten van het veld gestuurd werd tijdens Ajax - AZ '67, slechts één wedstrijd geschomt wordt. Duidelijker kan het mijns inziensniet. OOSTERHOUT G. SEVERIJNS HONDERDEN gevangenen wilden iin Florence niet uit de recreatiezalen terug naar hun cellen als protest tegen het uitblijven van hervormingen in het strafrecht. Enkele tien tallen gingen het dak op. De gevangenis is door po-litie om singeld. (ADVERTENTIE) n Lange ladder tot de goot, die U moeiteloos kunt wegzetten in de schuur, de bergkast of op zolder. Dus géén sta-in-de-weg!! Met de korte delen, 1.80 m. (4 kg.), van de VLlTEX-stapclladder bouwt U in luttele seconden een lange ladder tot 5.95 m.ü! hoogte. IN NAJAAR EN WINTER: Blad uit de goot verwijderen en afvoer ontstoppen. Na een storm de pan nen rechtleggen en de antennedra den bijspannen. Snoeiwerk aan bo men. IN VOORJAAR EN ZOMER: Schilderwerk, natuurhout impreg neren. Klimplanten opbinden. Ra men zemen. De goot weer ontstop pen na een wolkbreuk. Duur onderhoud van Uw huis wordt «goedkoop zelfdoen" met VLITEX stapelladder Kiest de hoogte die U nodig hebt. 1 deel 1.76 mtr 44,— 2 dln. 3.15 mtr. 88,— 3 dln. 4.55 mtr. 132,— 4 dln. 5.95 mtr. 176, U koopt de VLITEX-stapelladder bij Uw verf- of doe-het- zelfwinkeher. VLITEX-laddcrfabhek NIJMEGEN Postbus 213 Telefoon 080-772217 Houthandel ,,'t CENTRUM" doe het zelf supermarkt b.v. Boschstraat 65 Breda Tei 41653

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 15