huis )ken!) schuit shagel 239 65 npina Een jaar drs. W. Lockef eer MEERDERHEID ZLM/NCB VOOR PLAN WEG OOSTBURG-GROEDE Griezelige kettingbrief maakt Zeeuwen bang BEJAARDENMIDDAG MET COCKTAILTRIO IN LEDELTHEATER Aantal Groedenaren tegen verdwijnen rustiek tracé ALEXANDER DE MUL VERGELIJKT PHILIPPINE: VROEGER EN NU AARDENBURGS BURGEMEESTER: GEEN SPIJT VAN KEUZE Hitchcocks Topaz in Filmliga Oostburg :el SRV punten SRV punten MISSIONARIS BELOOFT RIJKDOM OF DOOD FN VERDOEMENIS Negentigjarige: „Of de mensen zoveel gelukkiger zijnis voor mij de vraag" stad streék 9 irlijk lekker Donderdag 14 maart 1974 ■MHI iter DV last van de iet erg hoor! eger of later, mers op zoveel eten. tjes, met zoutjes, :n... aet kaas. Als 't ta-kaas! >nge jong-belegen, ;kaas. •baar vers. melkvariaties (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG „Het bestuurlijke werk heeft mij altijd aangetrokken. Samen met anderen geef ik graag leiding. Alleen doe ik niets, alles gaat in samenspraak met de beide wethouders. En tot op de dag van vandaag heb ik geen spijt van de keuze die ik een jaar geleden gemaakt heb. Ik voel m\j wel in Aai denburg". 0 Drs. W. Locke jeer Dit zegt drs. W. Lockefeer, die eind deze week precies een jaar burgemeester van Aardenburg is. „Het bevalt mij goed in deze gemeente. Aardenburg is Zeeuwsch- Vlaanderen en bovendien een toegangspoort naar het andere Vlaanderen. En het sterke agrarische accent van de ge meente biedt de nodige moge lijkheden voor de gezinshobby die wij bedrijven, de paarden fokkerij", een hobby die ei genlijk onder leiding van mijn vrouw staat". Hoewel het de heer Locke feer uitstekend bevalt in Aar denburg is de burgemeester kamer hem soms wel te be nauwend. „Ik heb geen zit vlees en af en toe is de auto stoel mij liever dan deze waar op ik nu zit. Dan trek ik erop uit en ik geloof dat dat goed is. Vooral als je in een be paald afgelegen gemeente als Aardenburg zit is het weieens goed je oogkleppen wat te verwijden door elders eens een kijkje te nemen". Dat elders is soms Brussel, waar hij als lid van de COPA wel eens verkeert of Engeland waar -zoals bekend- wel enke le paardenenthousiasten zitten. „Ik heb zeer veel functies af gestoten toen ik burgemeester werd. Ook mijn zakelijke be langen heb ik aan de kant gezet omdat je niet in zaken kunt zitten én burgemeester zijn. De functies in de paar- denwereld heb ik echter aan gehouden, dat is tenslotte mijn liefhebberij". Eén hobby echter is voor hem afgedaan: de politiek. Hij was Eerstekamerlid (kwam echter na de grondwetwijzi ging niet meer terug) en is nog (tot na de verkiezingen) Statenlid van Zeeland. „Nood gedwongen zal ik de laatste functie moeten afstaan. Men wilde mij bij de KVP niet meer hebben, omdat men de functie van burgemeester on verenigbaar vond met dit sta tenlidmaatschap. Voor mij is het politiek gezien dus gedaan. Xk bewonder echter de wijze niet waarop men mij na 20 jaar lang trouwe dienst bij de KVP aan de kant heeft gezet en ik vraag mij af of de KVP electoraal gezien verstandig heeft gehandeld". De heer Lockefeer doelt hiermee op het groot aantal voorkeurstem men, dat hij bij de vorige Statenverkiezingen behaalde. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het bejaardenwerk West-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft voor morgen middag (vrijdag) een bejaardenmiddag georganiseerd in het Oostburgse Ledeltheater. Op deze middag toegangsprijs f 5,50 zijn alle bejaarden uit de streek welkom. De bijeenkomst, die om 14 uur begint, bestaat uit informatie en ontspanning. De in formatie wordt onder meer verzorgd door Veilig Verkeer Nederland over het onder werp: „Bejaarden in het verkeer". Na de informatie, waartoe ook bejaardenmedewer ker Gerard Verduyn zijn steentje zal bijdragen, volgt de ontspanning, verzorgd door Marie-Cecile Moerdijk, het Cocktailtrio, de zanggroep van de lagere school Zuidzande en een goochelaar. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de bejaardensociëteit, de tehuizen of telefonisch bij het kantoor voor het bejaardenwerk 01173-561. „Het statenlidmaatschap kost echter veel tijd en die kan ik nu nuttig in de gemeente in vesteren", aldus de heer Loc kefeer. Terugkijkend op het jaar burgemeesterschap vindt hij dat er -niet alleen door hem- in Aardenburg toch wel het een en ander tot stand is ge komen. „Er is een goede basis gelegd voor het onderwijs, wij hebben twee urgentieverkla- ringer losgekregen en wij krijgen tussen gymzaal en Wandeldreef een mooi scho lencomplex, waar zowel het katholiek als het openbaar on derwijs een plaatsje krijgen. Ik vind dat wel fijn, tenslotte spelen de kindren op straat ook niet in een katholieke of een openbare jurk". Afgelopen jaar kreeg ook het bestemmingsplan Oude Burcht gestalte en werd beslo ten woningwetwoningen te bouwen in Eede. Het stadhuis zal aan de eisen des tijds wor den aangepast, waardoor ook de dienst openbare werken uit zijn ruimteprobleem wordt ge holpen. „Dit alles", aldus de heer Lockefeer, „is tot stand kunnen komen dank zij de goede verstandhouding in het college en de prettige samen spraak met de raad. Dat wil ik uitdrukkelijk stellen". Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Vanavond (donderdag) draait in de cy clusfilms van de Filmliga Oostburg Alfred Hitchcocks verfilming van Topaz, het spi onageverhaal van Leon Uris. Het verhaal wekte indertijd beroering in Frankrijk, omdat het geënt leek op ware toe standen binnen de Franse spi onagediensten. In het kort komt de inhoud van de film er op neer, dat op een gewone werkdag in 1962 een in Kopenhagen werkzame, Russische hoge ambtenaar sa men met vrouw en dochter besluit de vrijheid te kiezen. Door de zorgen van een Ame rikaan worden zij naar Was hington overgebracht. Het nieuws van de overloper wordt op de Franse delegatie in Washington onthuld, iets wat de Fransman Deveraux verontrust omdat de inlichting uit eigen kring kwam, en niet van zijn Amerikaanse vrien den. Hitchcock heeft het gege ven aangegrepen om nog eens zijn meesterschap op het ge bied van thrillers te bewijzen. Vanavond in het Ledeltheater, aanvang 20.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) GROEDE Zestig procent van de leden der ZLM en NOB in Groede die nauw be trokken zijn bij de reconstruc tie van de weg Oostburg- Groede, zijn voor het gemeen telijke plan dat hiertoe is op gesteld Aldus de heer Salomé, woordvoerder van de plaatse- "ike standsorganisaties, op een hearing die was belegd in zaal Boerdam. Een aantal in woners van Groede had deze hearing^ uitgeschreven omdat zij liever een verbetering van •jet huidige tracé zien, waar door de huidige, kronkelige rustieke weg behouden kan blijven Op deze avond trad als woordvoerder van de gemeen te op de heer M. Doorns, di recteur van openbare werken, hij wees erop dat de recon structie geen liniaalrechte weg inhoudt. „Hij blijft tamelijk kronkelig en de knotwilgen die deze weg op sommige Pa at san markeren. blijver buiten schot", zo zei hij. De Weg zou preventief voor onge vallen kunnen werken omdat langzaam en snel verkeer wor den gescheiden. Er komt na melijk een fietspad. De VVV Groede is voorstander van verbetering volgens het ge meentelijke plan, zoals woord voerder J. Schippers zei. „Er moet wel gezorgd worden voor veel goede beplanting", zo zei hij. Een betere bereikbaarheid zou Groede toeristisch ten goede kunnen komen zo was de mening van de VW. Mevrouw B. de Melker, fer vent voorvechtster voor be houd van het huidige tracé, zette nogmaals haar bezwaren tegen deze weg uiteen. „Het wordt met zijn zestieneneen- halve meter totale breedte een lelijke weg", zo betoogde zij. „De weg doet met zijn afme tingen tertiair aan. Hij zou meer verkeer aantrekken en daardoor onveilig worden" Volgens haar berekeningen zou een verbetering van het bestaande tracé tot viereneen- halve meter breedte in totaal een miljoen gulden minder kosten dan het gemeentelijke plan. Voor Oostburg zou uit- einH-üik een „oordeel van twee ton overschieten. Een fietspad is volgens haar niet nodig omdat de weg alleen voor lokaal verkeer bedoeld is. Een Vertegenwoordiger van de ANWB die persoonlijk de zaak in ogenschouw had geno men, had laten weten de func tie van de weg overdreven te vinden. Ook hij had erop ge wezen dat het snelverkeer meer gebruik ervan zal maken en hij vond de oplossing tot verbreding van viereneenhalve meter naar vijf meter beter. ',owel uit oogpunt van land- schapsschoon als uit veilig heid. Nadat gespreksleider f. Bergwerff een twintig minu ten pauze had aangekondigd werd een aantal schriftelijke en mondelinge vragen op de verschillende panelleden afge vuurd. De raad van Oostburg zal in de aprilvergadering de verbe tering van de weg Groede- Oostburg behandelen. Dit deel wethouder J. Barendregt -als toehoorder op de hearing aan wezig- mee Uit de discussie bleek wel dat in Groede be hoefte leeft aan snelle verbe tering van de weg. De wijze waarop bleef in het midden wat de talrijke bewoners, die op de hearing aanwezig wa ren, betrof. Op een desbetref fende vraag somde de heer Barendregt onder meer de be dragen op die de gemeenten (thans Oostourg en voor de herindeling Groede) aan deze weg hadden gespendeerd. „De ■veg heeft totaal geen onder grond en men zal erop deze manier geld in blijven stoppen en daaromvoet hij totaal ver nieuwd worden", aldus de heer Barendregt. Raadslid C, Dekker vond oijeenkomst zeer nuttig voor de raadsleden. Dit zei hij ii antwoord op een opmerking uit de zaal of de bijeenkomst wel zin had en „men werke lijk iets in de melk kon brok kelen". „Een goed raadslid zal hier naar luisteren. Hoe de beslissing uiteindelijk valt is een andere zaak", aldus de heer Dekker. Raadslid A. Ver- hage pleitte voor een snelle kleine opkanpbeurt van de weg in afwachting van een grondige reconstructie. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Bij de Middelburgse politie zit men met hoog opgetrokken wenk brauwen tegen een griezelige kettingbrief aan te kijken. Het is er ditmaal niet een van het soort waarbij men als deelnemer aan de „ket ting" een hoop ansichtkaar ten of postzegels ontvaingt, maar het gaat om een ket tingbrief die ofwel rijkdom, ofwel dood en verdoemenis belooft. „Wij kunnen strafrechte lijk tegen de kettingbrief niets ondernemen", zegt men bij de politie. „Wij zijn beter thuis op het gebied van ket tingbotsingen. Niettemin wil len wij het publiek de raad geven; laat u door die brie ven niet intimideren en doe aan die onzin niet mee". Gebleken is dat veel Zeeu wen die de kettingbrief heb ben ontvangen, er bang van zijn geworden, omdat de brief een occult bijsmaakje heeft. Kenmerkend voor de ket tingbrief waarover het dit maal gaat, is dat degene die hem ontvangt, altijd kan be ginnen met het gaan betalen van strafport. De brieven (dat staat in de tekst ervan te lezen) moeten namelijk ongefrankeerd worden ver zonden. Op de plaats waar de postzegel thuishoort, treft men de letters „PEGE" aan. Niemand weet wat dat be tekent, maar de PTT zet er wel strafport op. PTT is dan ook de enige, die materieel wat wijzer van de ketting brieven wordt. Toch is deze kettingbrief niet als een spe ciaal winst'object door PTT opgezet, tenzij een over werkte beambte op het idee is gekomen. Dit staat er in de ketting brief te lezen: „Deze ketting uit Venezuela was geschre ven door St.-Antoine de Ga dis, een missionaris uit Zuid- Amerika. Sinds deze brief een reis om de wereld moet maken, is het de bedoeling dat je 24 kopieën maakt, iden tiek aan deze, en verstuurt naar vrienden, ouders en kennissen. Na een paar da gen kun je een verrassing krijgen. Dit is waar, ook als je niet achterdochtig bent. Neem notie van hetgeen volgt: Constantin Dias ont ving de ketting in 1953. Hij vroeg zijn secretaris 24 ko pieën te maken er. verzond ze. Een paar dagen later won hij twee miljoen dollar in zijn land. Carlos Brandt, kantoorbe diende, ontving de ketting. Hij geloofde er niet in, en gooide hem weg. Een paar dagen later verloor bij zijn baan. Hij hervond de brief en zond hem naar 24 men sen. Negen dagen later had hij een betere baan. Zarin Bezzabolli ontving de ketting en zonder er in te geloven gooide hij hem weg. Negen dagen later stierf hij. Om geen reden, welke ook, mag deze ketting ver broken worden. Maak 24 ko pieën en verzend ze. In vier dagen kun je een verrassing krijgen. Schrijf PEGE in de rechterbovenhoek van de en veloppe in plaats van een postzegel. „Vertrouw in de Heer, met heel je hart en al je wil en kennis, en hij zal je weg verlichten". Dit gebed is naar u gezonden voor geluk. De originele brief kwam uit Ne derland. Het is al negen keer over de wereld geweest. Het geluk is naar u gezonden. U ontvangt geluk binnen vier dagen na ontvangst van deze brief. Houdt deze brief niet. Hij moet u verlaten 96 uur na ontvangst. In de Philip- pijnen verloor generaal Walsh zijn leven, zes dagen nadat hij de ketting had ont vangen. Hij zond de ketting niet door, hoewel hij voor zijn dood 775.000 dollar ont ving, welke hij had gewon nen. Zendt u a.u.b. 24 kopieën en kijk wat er gebeurt op de vierde dag daarna. Voeg uw naam onder aan de lijst en laat de eerste weg als u de brief kopieert". Onder de brief staan telkens 24 namen, waaronder de laatste tijd op merkelijk veel Zeeuwen. „Vroeger hadden de mees te mensen een hard bestaan, armoe is er nou niet meer, maar of de mensen zoveel gelukkiger geworden zijn is voor mij nog een vraag". Dit zegt Alexander de Mul uit Philippine, vorig jaar sep tember negentig jaar gewor den, nog vitaal en bij de tijd, die in bijna een eeuw heel wat heeft zien veranderen, ook in zijn geboorteplaats Philippine, waar maar wei nig meer aan de tijd van ruim een halve eeuw geleden herinnert. Met het verdwijnen van de mosselcultuur, waarvoor Phi lippine vooral in België en Frankrijk -men kan wel zeg gen beroemd was- heeft het zijn karakter grotendeels verloren. Alexander de Mul (in Philippine zeggen zij al- gefneen Sander Mul) is nog één van de weinige Philippi- nenaren, die zich de „goeie ouwe tijd" nog goed herin nert. Opvallend is voor een man van zijn leeftijd dat hij niet uitsluitend in de oude tijd leeft. „Vader leest nog elke dag twee kranten en hij weet soms beter wat er in staat dan ik", zegt zijn dochter, die met twee broers bij hem inwoont in een keurig nieuw huis (Sportparklaan 2). „Hij kijkt ook regelmatig naar de tv en hij is overal goed van op de hoogte". „Weet je", zegt Sander de Mul, „je kunt de tijd van vroeger en nu niet goed met elkaar verge lijken. Vroeger dan was het ook allemaal niet zo best, maar de mensen hadden toch meer voor mekaar over. Al leen, je moest wel zwijgen als je iets wist van iemand die meer geld had, dan jezelf, want ze draaiden je wel de nek om". Zoals dat in die tijd ge bruikelijk was, ging ook hij al vroeg werken. In zijn ge val varen. Met zijn vader op de Westerschelde garnalen vissen. Tijdens de oorlog '14 '18, voer hij, evenals sommi ge anderen uit Philippine op de grote vaart. Dat wil zeg gen, hij maakte één reis mee naar New York. Daarna voer hij bij een schoonbroer, die op ouchaute-Haven woonde en daar was hij „kind aan huis". „Ik voelde me daar op „d'Aovende" niet zo best thuis, want die lui daar had den een hekel aan de Philip- pinenaars en ik riskeerde liever geen pak slaag", zegt hij hierover. Toen hij 22 jaar was, kwam hij terug naar Philippine om daar te gaan werken, bij wat zij toen noemden de mosselbazen. Dat waren de eigenaars van de (meestal) houten mossel schepen. Dan komen de na men van deze Philippiense „grootmachten", zoals zij toen gezien werden, los. Bij Norbert Rammeloo, Sander Minnebo, Polydoor en Victor Wijne. Dat betekende mos selzaad halen, uitzetten op de mosselbanken in de Ooster- schelde en later, als de mos sels goed voor de consumptie waren, opnieuw uitzetten in het Westgat, dat een gedeelte van de Braakman was. Tenslotte het vissen en overbrengen naar het haven tje van Philippine, dat één en al bedrijvigheid was, als de vloot binnenvoer. Mannen en vrouwen hielpen bij het 0 Alexander de Mul lossen en opzakken. Uit Gent kwamen voerlui met platte wagens en de paarden had den garelen met veel blin kende koperen belletjes. Maar ze kwamen ook met kruiwagens en karretjes met een ezeltje ervoor. Later werden de mossels ook aan afnemers in Noord-Frankrijk verkocht en menige mossel baas kreeg toen soms een brief uit die streek, die maandenlang onderweg was geweest. Een kleine vergis sing in het adres en de brief was eerst naar de Philippij- nen geweest. Tenslotte, „what is in a name". Maar hij kwam terecht. „Ik weet nog wel dat je vader de eer ste was die een Kromhout motor in zijn schip had", herinnert hij zich. In die Sportparklaan staan veel riante huizen. „Vroeger waren hier schorren, die rond 1919 zijn ingepolderd", weet Sander de Mul zich te herinneren. Het oude Philippine is weg. Hoogstens een paar ou de straatjes en een paar na men herinneren aan de tijd, toen de mosselschippers op zondagavond met de broeks pijpen in lange blauwe kousen, een zak of mand met kleren en proviand op de schouder naar hun schepen gingen, om 's maandagsmor gens vroeg aan de slag te kunnen. Dan bleven zij min stens één week, soms veer tien dagen weg. Het was wel een hard le ven aan boord van zo'n pri mitief vaartuig. Gedurende die tijd zagen zij meestal alleen maar elkaar aan boord. Nu wandelen de oude schippers door Philippine, dat het oude vissersdorp niet meer is. Er worden steeds meer riante huizen gebouwd en waar vroeger water en riet stond, staat nu een groot bord met de mededeling dat dit nu het in voorbereiding zijnde bungalowpark is. Waar eens de mosselvaartui gen in en uit voeren, staan een school en een paar mos selrestaurants en groeien er struiken. Het is allemaal al zo lang geleden. De jongeren hebben er nauwelijks nog weet van. G. WIJNE. eindredactie rein. v. d. helxn

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9