Het punt van zelfbeschuldiging bereik ik nooit moet blijven! Vileda 35x38 cm \fensterzeem stooPlappen gram Soepvlees 250 qr<am Z68 Sinaasappelen 2189 Kilo Spinazie 1.35 Champignons 2 SOgtam 125 Licht Belegen Keurkaas, Milo 3.38 Pex Margarine 250^ 66 Vissticks pak«t!49 Stefario Montilla fe&95 Roomboter Carreesi aa centra 3tfuwCetflha,iMeeflek OMSTREDEN STATENKANDIDAAT MR. J. N. SCHOLTEN: Toeristen op Canarische eilanden bedreigd door tekort aan water En verder vraag t-ie voor Riblappen 500gram 4l98 KASSAKOOPJE ichmidt noemt revaluatie golden nuttig nr. 6 van lii Een sympathieke opmerking van de Centra-winkelier: Inkomsten Robeco gestegen tot 1142 miljoen binnenland buitenland Dag, burgemeester Spaanders Zwakke punten Argeloosheid Redelijkheid Briefje Geen details mr. jan nico scholten stemt daarom in het belang van onze streek Internationaal jazz-festival in Laren gezms- f Ia kon Remia ÏÏSiCOtl zonder zwoerd, 100 qcaro 145 pak 6 stuks lolrir 0 iPnormale fiakon 129 Onderzoek naar sterkte politiekorpsen Donderdag 14 maart 1974 AM)EL „Ik treed* uit mezelf terug vanwege alle publikaties over mij. Omdat ik me onschuldig voel. De kiezers moeten het maar uitmaken". Dat zegt, goed veertien da gen voor de dag van Provin- ciale-Statenverkiezingen, mr. Jan Nico Scholten uit Andel, aanvankelijk bestemd lijst trekker voor het C.D.A. te zijn in de kieskring Heus- den, daarna doorgeschoven naar de tweede plaats en tenslotte terechtgekomen op de niet-verkiesbare zesde plaats. Maar wat is niet-ver- kiesbaar? Sinds een paar da gen ziet het hele Heusdense kieskringgebied groen van de affiches en de stickers waar op staat „Scholten moet blijven". Met zijn foto. En Scholten wil blijven. Nu wel. „Ik ben van mening dat ik helemaal geen slechte dingen heb gedaan", zegt hij. „Ik heb grote idealen in de politiek en voor zover het van mij afhangt geef ik die niet prijs. Je kimt met je macht in de politiek iets doen voor de samenleving en voor de enkele mens". In het voormalige raadhuis van Andel, nu kantoor van het streekgewest, zeggen ze nog „dag, burgemeester" als Jan Nico Scholten binnen komt. Hij lacht erom met een tevreden lachje. „Zo gaat dat", zegt hij. „Als je tegen een hond tien jaar lang Fik kie hebt gezegd is het maar moeilijk om hem opeens an ders te noemen". Die tevredenheid is wel te verklaren. Dat „dag, burge meester" is een blijk van zijn populariteit. En die po pulariteit is het waar het C.D.A., vooral in het Land van Heusden en Altena, op mikt. Ik vraag hem, of de hele zaak van die niet-ver kiesbare plaats niet een spel letje is, een poging om zijn opposanten te laten zien dat Scholten en Scholtens repu tatie op eigen terrein niet klein t e krijgen zijn. Want nu zegt hij niet terug te willen treden, maar toen het op de kandidaatstelling aan kwam heeft hij het A.R.P.- bestuur laten weten geen kandidaat te willen zijn. Scholten: „Hoe dichter het water bij de sluis komt, des te groter wordt de druk. De kandidaatstelling was voor mij zo'n sluis. Ik werd steeds banger, dat mijn kandidatuur als discussie-onderwerp een eigen bestaan zou gaan lei den in de verkiezingscam pagne. Ten koste van het C.D.A. Daarom heb ik het A.R.P.-bestuur aangeboden af te treden. Maar men heeft mij met aandrang gevraagd op de lijst te blijven staan. Bang dat mijn heengaan stemmen zou kosten. En nu kun je buiten, aan de bomen en aan de lantaarnpalen, tot in Waalwijk, zien wat er ge beurt". Scholten doelt daarmee op de activiteiten van een comi té, dat zich onder leiding van D. Sonneveld uit Werkendam („Ik woon pas anderhalf jaar in dit gebied") inzet voor voorkeurstemmen voor Jan Niio Scholten. Sonneveld zelf: „Wij vor men een particulier niet-poli- tiek comité. Er zitten mensen in uit de K.V.P., uit de C.H., maar ook uit de PvdA, de VVD en de SGP Wij vinden dat Scholten de belangen van het Land van Heusden en Altena en van de Langstraat zó geweldig behartigt, dat hij moet blijven. Kijk, wij zeg gen, waar gehakt wordt val len spaanders. Nu kun je twee dingen doen. Je kunt de spaanders wegvegen en naar het werkstuk kijken en je kunt aleen de spaanders bij elkaar vegen en zeggen: wat een troep. Nou, dat laat ste willen wij niet". Maar met die spaanders heeft Scholten intussen zijn Land van Heusden en Alte na, en zichzelf trouwens ook, wél in de landelijke publici teit gebracht. En vanuit een bepaalde club binnen de C.D.A.-partner KVP is ge vraagd om een openbare ver klaring van Scholtens aange vochten handelingen als bur gemeester van Andel, Gies- sen en Rijswijk. Die verkla ring is er niet gekomen, zelfs niet intern binnen de Bra bantse ARP. Maar zijn partij heeft hem als statenkandi- daat wel overeind gehou den. Hijzelf zegt nu: „In een deel van de pers word ik zeer zwart afgeschilderd. Ik schijn als gemeentebestuur der niks goed te hebben ge daan. Nou, dat is onjuist, al wil ik best toegeven dat ik bepaalde bestuurshandelin gen beter anders had kunnen doen. Ja, dat wil ik wel toe geven. Maar het punt van zelfbeschuldiging, dat je in communistische landen te genkomt bereik ik nooit. Mijn beleid moet reëel wor den beoordeeld. Dan zul je op sterke en op zwakke pun ten stuiten. Die zwakke pun ten wil ik toegeven, maar verder ga ik niet". De kwestie van het indus trieterrein 't Dijkje, waar aannemer Van der Stoel in meespeelde, is een van die zwakke punten. „Achteraf bezien", zegt Scholten, „had ik me niet moeten opwerpen als beheerder van geld van een ander. Ik zal dat ook nooit meer doen. Noem het argeloosheid als je wilt, maar ik heb het, op verzoek van het gemeentebestuur, uit vei ligheidsoogpunt gedaan. Ik ga niet op details in, het is intussen zó'n verhaal gewor den. Dat kan ik in een uur niet meer duidelijk maken. Het komt erop neer, dat Van der Stoel industrieterrein wilde opspuiten, waar wij, de gemeente, geen geld voor hadden. Maar dan moesten wij voor de nodige formali teiten zorgen en de grond van particulieren aankopen. Nou, ik ga niet kopen als ik geen geld achter de hand heb. Toen heeft Van der Stoel f 160.000 op mijn reke ning gestort. Die hele affaire is nog in onderzoek bij de rijksrecherche. Als dat on derzoek klaar is zal blijken, dat er nog geen halve cent tusen wal en schip gevallen Is". Over de aangevochten pla nologische beslissing zegt hij: „Het beleid van het vroegere gemeentebestuur van Rijswijk en van mij als burgemeester wordt volko men verkeerd beoordeeld. Wijzelf hebben het roer om gegooid. Toen ik hier kwam was er vraag naar werkgele genheid in de eigen gemeen te. Daar hebben we het bui tendijks industrieterrein voor gepland. Tot een meneer van het Provinciaal Opbouwor- gaan mij, vanuit diezelfde stoel waar u nu op zit, kwam vertellen dat het allemaal anders moest. Wij waren toen nog niet zo milieube wust. Ik heb wel even hard en grondig gevloekt, maar wat de planologie betreft hebben wij onszelf be keerd". Tweede zwakke punt: de aankoop van de burgemees- terswontag. Scholten: „De minister wil dat raadsbesluit van Andel ter vernietiging aan de Kroon voordragen. Dat acht ik onjuist. Niet om mijn eigen belang, want u weet, dat ik intussen defini tief van de koop van het huis heb afgezien. Maar het gaat er nu om, of de ge meenteraad van Andel in re delijkheid tot het besluit kon komen het huis aan mij te verkopen. De minister moet het niet beter willen doen, hij moet de redelijkheid van dat raadsbesluit beoordelen. En dan zeg ik: het was redelijk, de raad kon dat doen. De raad was voorgelicht door een integer man en de prijs van f 72.100 paste in wat ik noem de regionale markt. Als ik f 125.000 had moeten betalen zou ik het nooit ge kocht hebben. Dan zou ieder een hier in het gebied me trouwens voor gek hebben verklaard. Maar los van de prijs is er het punt van de verkoop door de gemeente aan de burgemeester. Mr. Scholten: „G.S. als toe zichthoudend college hebben daar geen moeite mee gehad. Er zijn twee filosofieën over- De ene zegt dat het wel kan, de andere zegt van niet. Het is het recht van de raad uit die twee legale filosofieën er één te kiezen Zo'n transactie kan, als je goedkeuring hebt van de Kroon. Maar dat briefje heb je pas nodig als je bij de notaris zit. Wel, op dat moment zou ik geen bur gemeester meer zijn, dus toen verviel ook de noodzaak van dat briefje". Vraag aan Scholten: „Een transactie op basis van een besluit van een niet meer bestaande gemeenteraad (Andel was intussen opgehe ven en bij Woudrichem ge voegd, red.) aan een burge meester die geen burgemees ter meer is. Lijkt dat niet op kruip-door s'"'n '"orpolitiek? tiek?" Scholten: „Er zijn mensen die het zo uitlegen. Maar als ik het zo bedoeld had zou ik er, na al die ellende die ik toen al gehad had, nooit aan begonnen zijn". Derde zwakke punt: de grondtransactie uit de jaren 1967-1969. Mr. Scholten neemt zelf de kwalificatie „grondspeculatie" in de mond, maar alleen om te zeggen, dat daar geen sprake van is. „Dat is volkomen on juist. De rijksrecherche heeft die zaak, op klacht van der den, in 1972 tot op de bodem uitgezocht. Er is nog geen rapport over, maar daar ben ik heel gerust op". Vraag: „Zijn de bedragen die in verband met die grondtransactie worden ge noemd juist of onjuist? Ten- slote is de steeds in prijs stijgende grond, die aanvan kelijk door de burgemeester werd gekocht, via-via bij de gemeente terecht geko men". Scholten: „Ik ga daar nu niet op in. Ik beweer niet dat de genoemde bedragen onjuist zijn, maar ik zeg wel dat je zo'n zaak niet op ge gevens van een kadaster kunt beoordelen. Dan moet je de hele gang van zaken met alle achtergronden en details kennen. Maar die vertel ik nu niet. Kan ik ook niet doen, want er zijn be langen van derden in het ge ding. Helaas, ik kan me niet sterk verdedigen vóór het onderzoek is afgesloten. Ik ben me/ ervan bewust, dat me dat politiek gezien ook zwak maakt". Vraag: „Het dagelijks be- ondanks alles op de lijst wil len houden. Houdt dat in, dat daar de hele zaak wél be kend is, maar dat u absolutie hebt gekregen?" Scholten: „Als u het zo stelt, nee. Maar ik heb de vragen die verant woordelijke ARP-bestuur- ders mij gesteld hebben ver trouwelijk beantwoord. Ik heb niet alleen gezegd: ik ben onschuldig, ik heb dat ook toegelicht". Intussen wordt het in het Land van Heusden en Altena steeds groener. Niet vanwege het voorjaar, maar vanwege stuur van de ARP heeft u de voorkeursactie voor mr. Jan Nico Scholten, Affiches, grote en kleine, stickers, re clameplaatjes en bedrukte m Het land van Heusden en Altena ziet nog groener dan anders. Scholtens campagne (o.m. met deze sticker) in het groen uitgevoerd. ballonnetjes. Bepaald geen goedkope campagne. Voorzit ter Sonneveld daarover: „Als ik ergens een biertje sta te drinken krijg ik zo f 500 in mijn zak gestopt. En op ons gironummer komen bedragen binnen tot f 3.000. Wij heb ben nu al evenveel als D '66 voor zijn hele landelijke campagne. En we krijgen nog meer". TOON KLOET ROTTERDAM (ANP) Als gevolg van de ergste droogte, die de Canarische Ei landen sinds 50 jaar hebben gekend, werden de toeristen de afgelopen weken bedreigd door een tekort aan water. In middels hebben enkele regens ervoor gezorgd, dat enige ver lichting werd gebracht. Het toerisme heeft er, zo vertelde een aantal hotelhouders in Rotterdam, tot nu toe niet on der geleden. Dit neemt echter niet weg, dat als er geen maatregelen worden getroffen, het tekort aan water in de toekomst wel problemen kan opleveren voor hotels en appartementen. Het probleem is voorname lijk ontstaan doordat de laat ste jaren de hotels en apparte menten als paddestoelen uit de grond zijn geschoten. De open bare watervoorziening heeft hiermee geen gelijke tred ge houden, waardoor de eilanden bij grote droogte in moeilijk heden geraken. Om het tekort in de drink watervoorziening op te van gen, moeten er binnenkort •■wee waterleidingbedrijven bijgebouwd worden. Om dit te bekostigen wil de overheid de prijs van het water, dat de hotels afnemen, met 32 pro cent verhogen. Het eiland, dat het ergst door het watertekort wordt getroffen is Gran Canaria. Een bezoeker van dit eiland meld de dat het water daar zelfs op de zwarte markt werd ver kocht. Verschillende hotels on dervonden geen last van de droogte, omdat zij zelf een zuiveringsinstallatie hebben waarmee zij het water uit de zee pompen. De hotelhouders waren in de Maasstad bijeen op een bij- eenkomst van de scheepvaart unie reis- en toerismegroep (Suret), die hier een consor tium van 13 uitgelezen hotels t>p de Canarische eilanden vertegenwoordigden. HILVERSUM (ANP) - Voor het tweede achtereenvol gende jaar wordt deze zomer in Singer in Laren het Inter nationaal Jazz festival gehou den en wel van 6 tot en met 10 augustus. Evenals vorig jaar staat het festival onder auspiciën van de NOS en vindt het plaats in samenwer king met onder meer de VA RA en Singer. De opzet van het festival zal nagenoeg gelijk zijn aan die van vorig jaar. Het is op dit moment overigens nog niet be kend, wolke Nederlandse en buitenlandse groepen en solis ten aan het festival zullen deelnemen. (ADVERTENTIE) „3tj de grote schoonmaak kan ikeengroteiMlpzun: (en een goedkope; wind 0 a A Aanbiedingen geldig t/m zeterdag 16 maart. Prijswijzigingen en uitverkocht voorbehouden. Donderdag 14 maart 197- papier iw pen Brieven voor deze rubriek moete met volledige naam en adres worde ondertekend. Bij publikatie zullen dez ^errrfeld worden. Slechts bij hoge ui zondering zal van deze regd worde afgeweken. Naam en adres zijn dan b je redactie bekend. Publikatie van bri< ven (verkort of onverkort) betekent nie jjat de redactie het in alle gevalle eens is niet inhoud, c.q. strekking. Beter aanpakken Het is haast dagelij] nieuws: sluiting van bedrijvi of zg. reorganisaties erva hetgeen neerkomt op toenan van de werkloosheid. Dit laa ste is vooral voor de oude werknemer bijzonder trie: Hij komt zo maar niet a: ander werk. Steeds meer rij bij ondergetekende de vra< op. kan dit allemaal en alle gevallen zich zoma: voltrekken? Een an de laa ste voorbeelden bij „Vrede ïein", een concern in Loosdu nen, gaan weer zo'n 500 weri nemers de straat op, waarvj er 200. gezien hun hoge lee tijd niet meer „plaatsbaa: zijn, zoals dat heet, een tries zaak. Terwijl de z.g. moede onderneming van V redeste: in 1973 nog een winst hee geboekt van 56,1 miljoen dc lar, zeven miljoen meer dan 1972. Op de „centrale raad" vi de NKV industiebond det voorzitter P. Brussel m.i. ei kele goede suggesties me< naar aanleiding van nog et ,ekort van 20.000 arbeidsplaa sen in de mijnstreek, sinds mijnsluitingen. Hij stelde d ie overheid zelf met ove neidsgelden ondernemingf zou kunnen stichten, wannei het particulier initiatief gee voldoende werkgelegenhe zou verschaffen, verder vroe hij om concrete maatregele voor vestigingsfaciliteiten we ke in België veel beter zij dan in ons land. Tegen de achtergrond Vi zo'n 150.000 werklozen in oi land, komen mij de wense van Piet Brussel de moei waard voor om door de reg< ring overgenomen te worde Het zou m.i. een groter effe geven da nhet verhogen va oerheidsuitgaven van bepaa de werken welke overigei niet achterwege dienen te bli ven; het ene behoeft 't and< niet uit te sluiten. Maar et meer doortastende aanpa van de werkloosheid is zei zeker gewenst. C. J. Krol donge KOREBRITS DEN HAAG Er is ee onderzoek gaande naar ee nieuwe regeling voor de bep. ling van de sterkte der politi korpsen. Vooruitlopend op resultaten van dit otiderzoe wordt en zal het mogelijl orden gedaan om de politi' erkte aan te passen aan behoefte. Minister Van Agt (Justitii :ieeft de Tweede Kamer me jedeeld, dat bezien wordt ctra voorzieningen ten behcx 'e van de gemeentelijke pol iekorpsen zijn geboden c-rband met de verzwaari ■ontrole op de maximum-sne leden. ROTTERDAM (ANP) I totale inkomsten van Rotte amsch Beleggingsconsortiu V. (Robeco) in 1973 bedro en f 142 min. tegen f 1 •In. in 1972 en het winstsali teeg van f 108 min. tot f 1 "iln. Per 31 december 19 ■droeg het vermogen (i instdeling) f 3.69 miljai i j f 4,05 miljard) en h antal uitstaande aandeli leeg vorig jaar van bijna f 'vereenkomend met een g 'laaa'tst kajpitaal v: 966.300.000. Voorgesteld wor en onveranderd dividend i ■e keren van 2,5 pet. in aand en ten laste van de agiorese 'e, naar keuze op te nemen on tanten (f 5,20), aldus h aarverslag. Amsterdam (anp> -en opwaardering van de gi ■Jen en de mark tegenover nollar, het pond sterling en 'ranse franc kan zeer nuttj 5® voor de prijsstabiliteit Nederland en Duitsland. 'L heeft de Duitse minist an financiën Helmut Schmi mvchjard in een intervii jet het financieel Economis Magazine.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 14