Pedagogische academie leidt geen werklozen op Belgen willen vriendenprijs op veerboot Kandidaten stellen zich voor Vraagtekens bij zomerakademie SPIJKERPROJECT GAAT NIET DOOR N. VERBOON EN M. HAGE Bisschop opent scholen PZEM moet weten waar snel ze aan toe is'' stad streek r Moderne zilveren sieraden Zonnig EXPORT WEDGWOOD De Vos- Eggermont B.V. Vierde Rode Kruis Mars op 23 maart DR. KRUISINGA Install a lie onder nemingsraad verpleeg- en rusthuizen 3USl STEMBUS Kunstonderwijs Evenementen Zdfeiüa^ y 11lout i i y/4 1 3 HUISARTSEN Inburg en Oostburg F. Loose, Nieuw- lat 53 te Oostburg, tel lp-2121. Dokter Sehiltman, tel b.g.g. 01157-1451. [iet, Hoofdplaat en IJzen- Dokter Chr. Kalk- I, Burg. Maarleveldstraat Biervliet, tel. 01152- ble en Nieuwdorp De [tijk van dokter Sterren- wordt waargenomen dokter Kiviet te Bors- l tel. 01105-1203. [ns en Groede Dokter Maas te Breskens, tel [2-1466. nd, Retranchement, Sluis Jvezande Dokter Bom Cadzand, tel. 01179- Koewacht en St.-Jan- |n Dokter Adriaan- tel. 01140-2928. legen, Iloedekenskerke. [eerenhoek en Ovezande 3e praktijk van de huis- J. Geldof, J. Kole en Wöstmann wordt tot [ndagochtend 8.00 u. Irgertomen door dokter kwarto Ié. Werrilaan 43 te leerenhoek, tel. 01105- Dokter J. van der Oostsingel 118, tel. Philippine en Sluiskil pokter M. Jongsma, Juli- [traat 2, te Hoek, tel. [4-1356 b.g.g. 1345. Dokter J. Niesten, [3373. erzande Dokter J. Burg, Groenendijk 52 te [tenisse, tel. 01148-1377. maandagmorgen 8.00 llburg Dokter A. [winkel, Noordweg 214, 2460 (zaterdag) en dok- J. de la Hayze, Seisdam tel. 4305 (zondag). Visi- aanvragen voor 10.00 u.: pckuren voor dringende hllen van 12.30-13.00 u. an 17.30-18.00 u. [rswaal Dokter A. de te Yerseke, tel. 01131- voor de dorpen Hans- |rt en Yerseke. Dokter bonstandse te Krabben- |e, tel. 01134-1444 voor dorpen Krabbendijke, [iningen en Rilland- [n Gent e.o. Dokter F. laert, Oostkade 19 te Sas |Gent, tel. 1366. uzen Dokter H. van k, Mich, de Ruytersingel 1. 01150-4000. [gen Dokter D. Bom, 2233 (tot zaterdag 24.00 |en dokter J. Cramer, tel. (van zaterdag 24.00 u. zondag 24.00 u.). Visites [•ragen vóór 10.00 u. [ekuur voor dringende allen van 12.30-13.00 u. an 17.30-18.00 u. [aartsdijk, 's-H. Arends- [e en Heinkenszand ter H. van Maanen te fikenszand, tel. 01106- [lag Dokter W. Fraan- [lein 42, tel. 1244. iartsen (laanderen Tandarts lamann, Leeuwenlaan 58 |Terneuzen, tel. 01150- spreekuren zaterdag 10.00-10.30 u. en van [-18.30 u., zondag van [-12.30 u.). 'laanderen Tandarts van Goor te Oostburg, 01170-2077. (spreekuur [dag en zondag van -12.30 u.). [ren Tandarts H. [ingius, Badhuisstraat Vlissingen, tel. 01184- spreekuren zaterdag 9.00-10.00 u., zondag |l 1.00-12.00 u.). 4. Beveland Tandarts [art Laer, Markt 11 te [ningen, teL 01130-1443. eekuren zaterdag en ag van 9.00-10.00 u.). Inartsen en Zaamslag Dokter Cysouw te Axel, tel. >-1488. [Z. Bevcland Dokter [oneschanscher te Krui- ;n, tel. 01130-1233. ïren en deel N. Beve- Dokter L. Jobse te [skerke, tel. 01189-1389. ilt alleen na telefoni- |afspraak. Vlaanderen Dokter d. Vijver te IJzendij- [1. 01176-1388. [EKEN Zeeuwse apotheek, )"rg Apotheek L. v. rogert, Vrijlandstraat ïl. 2789. ren Apotheek Ha- tel. 2060. ?cn Apotheek J. v. [nde. Badhuisstraat 30- 2066. |ERPLEGING >urg, Cadzand, Oost en Sluis Zr. Ancilla ardenburg, tel. 01177- ft, Breskens, Groede, 'Plaat, Schoondijke en 1ijke Zr Schilders Ireskens, tel. 01172- itsdijk e.o. Zr. M. boom. wijkgebouw ie Kruis te Ellewouts- ;el. 01104-259. Zr. T. Coomans, tel. xel en Zaamslag Geensen-Delnad, Van 'lhovenstraat 53 te 'el. 01155-2145. 'hilippine en Sluiskil Bouwens te Hoek, tel. 1274. s Uontenisse Zr. de (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De harde cijfers wijzen uit dat de aanstaan de onderwijzers en kleuterleidsters beslist niet hoeven te vrezen dat zij zijn opgeleid voor het tamelijk passieve „beroep" van werkloze. Pessimistische voorspellingen uit het verleden, o.a. van de vroegere staatssecretaris Grosheide, zijn beslist niet be waarheid geworden. Dit stellen de directeuren van de twee Zeeuwse pedago gische academies, de heren N. Verboon (CPA) en M. Hage (RPA). „Als de sombere prog noses uit het verleden juist waren geweest, dan zouden wij nu al met een overschot aan onderwijzers en kleuter leidsters moeten zitten", zei den zij gisteren op een pers conferentie. „Welnu, het te gendeel is het geval". De beide pedagogische aca demies in Zeeland, die rnmid' dels met de werving voor de nieuwe cursussen zijn begon nen, hebben uit de eigen ad ministratie, maar ook uit de arbeidsmarktgegevens van het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening kunnen op maken, dat „het onderwijs" nog altijd van belang is, ook uit een oogpunt van werkgele genheid. „Het gaat er maar om", aldus de heren Verboon en Hage, „wat men precies onder het begrip „overschot aan onderwijzers en kleuter leidsters" verstaat! Volgens hen i- er sprake van een over schot als bij het begin van een nieuw cursusjaar op de peda gogische academies nog altijd werkzoekende afgestudeerden (ADVERTENTIE) JUWELÏER-HORLOGER LANGE NIEUWSTRAAT 26 HULST Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18.00 uur: Droog weer met zonnfge pe riodes. Plaatselijk lichte vorst in de nacht. Weersvooruitzichten In cij fers gemiddeld over Neder land. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min. temp.: om streeks 0 graden. Max. temp.: omstreeks 5 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor maandag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min. temp.: om streeks 0 graden. Max. temp., omstreeks 6 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Konstanz 285 -2, Rheinfel- den 195 -5, Straatsburg 162 onveranderd, Plittersdorf 331 - 5. Maxau 389 -3, Plochingen '07 -3, Mannheim 221 -11, bteinbach 148 onveranderd, Mamz 251 -4, Bingen 129 -1, Kaub 170 plus 2, Trier 282 -1, Koblenz 190 -8. Keulen 158 -3, Kuhrort 316 -5, Lobith 949 -7, Pannerdense Kop 918 -4 Nij megen 747 -8. IJsselkop 852 plus 2, Eefde IJssel 396 plus 8, Deventer 269 plus 4. Monsin J456 plus 2. Borgharen 3936 - Belfeld 1134 plus 3, Grave beneden de sluis 509 plus 5. Tijdens laag water is"de wa terdiepte tussen Vreeswijk en Krimpen aan de Lek tijdelijk minder dan 300. hoogwater Morgen, zondag 10 maalt. Bergen op Zoom 5.02 en 17.25. nansweert 4.13 er 16.37 Trineuzen 3.32 en 15.54 Vlissingen 3.02 en 15.23 Wemeldiinge 4.52 en 17.15. Maandag 11 maart. Bergen op Zoom 5.41 en 18.05. «answeert 4.49 en 17.13 Terneii7e- t 0 Vlissinp Womel er IR 30 V en 16 00 5.31 en 17.55. van het voorafgaande cursus jaar in de kaartenbakken van het arbeidsbureau te vinden zijn. Zulks doet zich m Zeeland niet voor. In oktober-novem- ber is de hele oogst aan afge studeerde onderwijzers ge plaatst en in december-januari krijgen de laatste kleuterleid sters een plaatsje voor de klas. ET is een levendige arbeids markt voor onderwijzers en kleuterleidsters ontstaan. Zee land „exporteert" pas afgestu deerde leerkrachten naar el ders. De vacatures die aan de Zeeuwse scholen open zijn ge bleven, moeten dan weer wor den '-ervuld door kandidaten van buiten de provincie, aldus de directeuren van de beide pedagogische academies. Ove rigens constateren zij, dat ook de Zuidhollandse eilanden in de werkingssfeer van de Zeeuwse onderwijsopleidingen beginnen te vallen. Op de vraag of men met deze gunsti ge situatie niet op een mo mentopname doelt, zeggen de heren Verboon en Hage: „Ook in de toekomst hoeft er voor een overschot aan leerkrachten geen vrees te bestaan. Men streeft naar kleinere klassen (hetgeen betekent: meer on derwijzers en kleuterleidsters per school) er is een ont wikkeling om de schoolhoof den meer dan nu vrij te stellen van het puur pedagogische en didactische werk. Er ontstaan eveneens nieuwe mogelijkhe den van hulp op wat men noemt „onderwijskundige knelpunten", waarmee gedoeld wordt op de scholen die veel leerlingen hebben uit sociaal of cultureel minder gemoti veerde gezinnen. Al met al, zo stellen de heren Verboon en Hage: het onderwijzersberoep heeft en houdt toekomst. Ten overvloede blijkt dit al uit de omstandigheid dat school hoofden bij de pedagogische academies al afgestudeerden „reserveren", nog voor dat de- ze personen aan hun eindexa men toe zijn. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een groep Vlaamse dagbladen heeft het provinciaal bestuur van Zeeland om een vrienden- tarief gevraagd ten behoeve van de deelnemers aan een zoektocht-per-auto, die in Oost-Zeeland moet worden ge houden. Naar schatting meer dan duizend Belgische automobus- ten zullen aan de „zoektocht", deelnemen, zo verwachten de organisators. Dit aantal zal echter beduidend dalen als de deelnemers de volle prijs mue- ten betalen voor hun overtocht met de veerboten ovr de Westcrschelde. De Vlaamse dagbladen hebben daarom aan G S. van Zeeland gevraagd om de deelnemers aan de zoek tocht tegen een zachter prijsje over de Schelde te willen vei- voeren. „Dat zou niet alleen m het aantal deelnemers sche len", zeggen de organisators, „maar ook in de omzet van de horecabedrijven die de deelne mers in Oost-Zeeeland met hun bezoek hopen te vereren". Als G.S. bereid zijn de Bel gische zoektochtdeelnemers le gen speciaal tarief over de W»sterschelde te laten vervoe ren, dan wacht hen een tegen prestatie van de kant van de Belgen, zo hebben de organi sators laten weten. „Over de aard daarvan moeten wij ons nog beraden", hebben zij er aan toegevoegd. De zoektocht speelt zich af in de periode van 13 april tot en met 8 Juni. (ADVERTENTIE) Korte Nieuwstraat 21 HULST Tel. 3558, b.g.g. 2209 9 Bisschop Ernst houdt openingstoespraak. (Van onze correspondente). MIDDELBURG Mgr. II. Ernst, bisschop van Breda, heeft vrijdagmiddag de R.-K. asisschool Gaudeamus en de R.-K. Kleuterschool Hel Vos senhol in de Middelburgse wijk Dauwendaele geopend. „Een school draagt bij tot de vorming van een mens, dat is meer dan hem alleen te laten functioneren of te leren de samenleving te veranderen. Het leven wordt beheerst door zelfzucht en de wil om te doden, m^ar het mens worden houdt juist een ommekeer in. Het doden wordt dan omgezet in het broeder en zuster zijn". „Een school kan iemand niet tot mens maken of hem zelfs maar het geloof brengen. Hij kan het kind in zijn leerplan wel leren mens te zijn. Dit kan alleen gebeuren als dit gevoel ook leeft in de onder wijzers en kleuteronderwijze ressen en in ieder die zich met de begeleiding van een kind bezighoudt. De school kan de verbinding naar de kerk tot stand brengen. En senool, kerk en gezin kunnen elkaar van dienst zijn". Met deze toespraak liet mgr. Ernst blijken hoe groot hij de waar de acht van deze nieuwe ka tholieke scholen in Middel burg. Mr. E. Sehute, voorzitter van het schoolbestuur, vertel de bij de ontvangst van de genodigden iets over de ge schiedenis van de school en over het hoofd, broeder Jan Gou- dens, die met de bouw van de ze school zijn derde soortgelij ke bouwwerk opleverde in zijn carrière Veel lof was er voor het drie manschap de drie broeders van het Humo die de school als het ware runnen. De Gau- deamus-school heeft momen teel 98 leerlingen. Ze wacht nog op toestemming voor een tweede leerkracht voor de kleuterscnooi. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De afde ling Middelburg van het Ne- delandse Rode Kruis houdt op 23 maart voor de vierde maal de zogenaamde Rode Kruis Mars. De tocht voert de deelne mers via vijf trajecten naar keuze door de mooiste streken in en rond Middelburg. De kortste wandeltocht is vijf ki lometer lang, de langste veer tig' kilometer. De deeln.-inersgelden komen ten goede aan het werk van het Rode Kruis. Men kan aan de mars in groepsverband deelnemen, maar ook indivi duele wandelaars zijn bijzon der welkom. Er wordt gestart bij het ontmoetingscentrum Dauwendaele vanaf 10.30 uur. Als prijzen zijn onder meer wisselbekers beschikbaar en verder krijger de deelnemers als herinnering een vaantje of een medaille. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Als het kabinet zou besluiten geen kerncen trales meer te bouwen dan moet de Provinciale Zeeuwse Elec- triciteits Maatschappij daarvan onmiddellijk in kennis worden gesteld, meent fractieleider dr. R. Kruisinga van de CHU. Hij stelt dat in schriftelijke vragen aan minister-president Den Uyl, omdat hij vindt dat moet worden voorkomen dat de PZEM on nodige uitgaven doet in het kader van een onderzoek naar de mogelijkheden van een tweede kerncentrale bij Borssele. Dr. Kruisinga heeft zijn vra gen onder meer gesteld naar aanleiding van de uitspraak van minister Trip (Weten schapsbeleid) op een perscon ferentie van de PPR. Daar deelde de bewindsman mee, dat hij vindt dat het aantal kerncentrales in ons land niet moet worden uitgebreid. Krui singa constateert dat de uit spraak in strijd is met de opvatting van minister Lub bers (Economische Zaken) en vraagt of minister Trip bereid is af te treden als het kabinet, tegen zijn zin in, toch besluit meer kerncentrales op te rich ten. Kruisinga wil van Den Uyl voorts weten of het kabi net binnenkort een beslissing neemt over de uitbreiding van het aantal kerncentrales. In een toelichting vertelde de heer Kruisinga ons, dat hi) op zich zelf niet veel moeite heeft met de uitspraak van de heer Trip, maar dat hij vindt dat ministers geen uitspraken moeten doen die ze achteraf niet kunnen waarmaken. Hij zegt, dat de kwestie van de kerncentrales dermate belang rijk is, dat minister Trip niet anders kan doen dan aftreden als blijkt dat de meerderheid van het kabinet voor uitbrei ding van de toepassing van kernenergie bij de opwekking van elektriciteit is. Volgens de CHU-fraclielei- der wordt de onpartijdige oor deelsvorming binnen het kabi net erg bemoeilijkt als me ningsverschillen over een zo belangrijke zaak op deze ma nier (via een persconferentie van de PPR) naar buiten tre den. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op maan dag 18 maart wordt in een speciaal daarvoor uitge schreven vergadering de 17 leden tellende ondernemings raad van de stienting Ver pleeg- en Rusthuizen Zeeland geïnstalleerd. De installatie zal geschieden door de voorzitter van het be stuur, de heer A.J. Kaland. De installatievergadering wordt gehouden in de conversatiezaal van de Zwakzinnigeninrich ting Vijvervreugd te Middel burg. De bijeenkomst begint om 11.45 uur. J ROODENBURG. '74 Naam: J. uoodenburg (Joop). (Joop) Leeftijd: 43 jaar. Adres: Van Doormlaan 8, West-Souburg (gem. Vlissiingen). Eventuele gezinssamenstelling: gehuwd, 3 kinderen Opleiding: Hogere Zeevaartschool, le stuurman G.H.V. Huidige functie: Lid. Prov. Staten van Zeeland Commissariaten: Namens Prov. Staten van de Zeeuwse Brug. Mij. Partij: D '66 Waarom vindt u, dat de kiezers het beste uw partij kunnen stemmen D '66 heeft metterdaad bewezen een progressief, toekomstgericht beleid te willen voeren. Niet beïnvloed door de wens verworven posities te beschermen. D '66 vecht voor een leefbare wereld voor ons, maar vooral voor onze kinderen, die niet het slachtoffer mogen worden van egoïstisch en kortzichtige politiek handelen. Als we niet ingrijpen kunnen de gevolgen zijn: vernietiging van het milieu, uitputting van grondstoffen, voedseltekort. Het gaat om de kwaliteit van ons bestaan. Dat vraagt politieke besluitvorming, waarhij D '66 de burgers nauw wil betrekken. Wat heeft uw partij concreet gedaan aan de verbetering van het woon-, werk- en leefklimaat in Zeeuwsch- Vlaanderen? Zeeuwsoh-Vlaanderen wordt bedreigd doordat men het ene zeehavenindustrieterrein na het andere wil aanleggen. d '66 heeft zich daartegen verzet en zowel een industrieterrein bij Ossen isse als bij Baathoek afgewezen. d '66 plei,t voor het aantrekken van schone industrieën en overslagbedrijven waarvoor in de kanaalzone nog plaaits is. Concentratie van visserij te Breskens, aanleg van vaste oeververbindingen over de Westerse helde, leefbaar houden van kleine dorpen ook in Zeeuiwseh- Vlaanderen is door ons bepleit. Hoeveel zetels verwacht u voor uw partij in Zeeland? Wij hopen onze 2 zetels in de staten te behouden. Als de kiezers het geluid van D '66 in Zeeland niet willen missen, zul'len ze daar voor zorgen. Wie zijn de kandidaten van uw partij voor het college van Gedeputeerde Staten? d '66 is een partij met realiteitszin. Daarom hebben we ons over kandidaten voor het' college van G.S. nog niet beraden. Wat vindt u van het kabinet Den Uyl? Een redelijk kabinet als geheel, dat door D '66 kritisch wordt bekeken. Het milieu beleid van het kabinet Den Uyl schiet echter tekort. Daar moet verandering in komen. Wilt u met één zin reageren op: Inkomensnivellering: Inkomensnivellering, gekoppeld aan spreiding van kennis en macht, kan een middel Zijn om tot een rechtvaardiger samenleving te komen, die de problemen van deze tijd aankan. Openbaar vervoer: Dient gestimuleerd te worden, waarbij wel moet worden bedacht dat in de Zeeuwse situatie' het eigen vervoer per auto toch belangrijk zal blijiven, gezien de geringe bevolkingsdichtheid en de vele verspreidiliggemde dorpen. Actiegroejien: De tekortkomingen in maatschappij en samenleving worden door de actiegroepen vaak duidelijk aangegeven, waardoor zij waardevolle bijdragen leveren om ons land leefbaar te houden. Nationaal atoompark in Borssele: Het atoompark mag er nooit komen. Het tegengaan van verspilling van energie en onderzoek naar veilige methoden van energie opwekking moeten verder gebruik van kernenergie tegenhouden. Vervuiling kanaal Gent- Temeuzen: Met België dienen geen nieuwe overeenkomsten te worden gestoten over Baalhoekkanaal of boohtafsnijidiing bij Bath., alvorens de gemaakte afspraken over de kwaliteit van het kanaalwater worden nagekomen. De werkgelegenheid in Zeeuwsch-Vlaanderen: De mvesteringspremieregeling moet voor die gebieden van Zeelland waar en voor die bedrijfstakken waarin werkloosheid is, weer worden ingevoerd. De kleine woonkernen: Moeten leefbaar gehouden worden door o.a. woningbouw op 'beperkte schaal toe te staan. Smeerpijp Waarde: Aan het ongezuiverd lozen bij Waarde dient zo snel mogelijk een eind te komen. HERHALING EERSTE ALINEA D'66 heeft metterdaad bewezen een progressief, toekomstgericht beleid te willen voeren. Niet beïnvloed door de weno verworven posities te beschermen. D '66 vecht voor een leefbare wereld voor ons, maar vooral voor onze kinderen, die niet het slachtoffer mogen worden van egoïstisch en kortzichtig politiek handelen. Als we wiet ingrijpen kunnen de gevolgen zijn: vernietiging van het milieu, uitputting voedseltekort. Het gaat om de kwaliteit van ons Bestaan. Dat vraagt politieke besluitvorming waarbij D '66 nauw wil betrekken. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De sectie „creativiteits-ontwikkeling" van de Zeeuwse culturele raad is door één der leden, de heer L. Maas, op een terrein gebracht waai diepgaande discussies over de „ontwikkelingsfilosofie" van de provin cie Zeeland mogelijk zijn. Dat alles naar aanleiding van het plan dat de stichting „Zeeuwse school voor kunst onderwijs" heeft ontwikkeld, om in het volgend jaar een zo geheten „zomeracademie" te or ganiseren. Dat plan gaat uiter aard de provincie het nodige geld kosten. De heer Maas nu vindt dat zulks méér inhoudt dan alleen wat cijferwerk in de kolom „cultuur" van de provinciale begroting. Hij heeft als kluifje voor de discussies die de sectie op vrijdag 15 maart over dit on derwerp zal gaan voeren, twee belangrijke stellingen ontwik keld. 1. Aangetoond moet woiden dat de zomeracademie het be lang van een groot deel van de Zeeuwse bevolking dient. Het gevaar van dit soort initi atieven is, dat zij (aangezien het geld voor ruime propagan da ontbreekt en het kunston derwijs in Zeeland geen „ge zicht" heeft) een aardig heidje 'voor een toch al be voordeelde elite worden. 2. Het gevaar is niet denk beeldig, dat een zomeracade mie en (in een later stadium) de totstandkoming van een Zeeuwse kunstacademie, al leen verkregen kunnen wor den door middel van een offer aan de „leefbaarheid" in Zee land. Met dit laatste begeeft de sectie creativiteitsontwikke- Ung zich nolens volens op het gladde ijs van het beleid. Het college van G.S. van Zeeland en verschillende plaatselijke autoriteiten in Zeeland, heb ben namelijk het standpunt verKondigd dat groei in de sociaal-culturele sector alleen maar mogelijk is, als die wordt opgewekt door groei in de economische sector. Popu lair vertaald: een kunstacade mie komt alleen in aanmer king, indien men weer een paar basisindustrieën weet aan te trekken. De heer Maas zegt dat dit een dubbel ongelukkige situatie zou kunnen opleveren, als bo vendien zou blijken dat (we derom populair vertaald) die basisindustrieën hun econo misch effect in sociaal-culture le zin beschouwd, zouden uit stralen op de kleine elite in Zeeland, die momenteel van de kunstzinnige vorming pro fiteert. De massa des volks zou alleen de rookpluimen van de nieuwe fabrieken mogen aanschouwen, terwijl de toch al niet misdeelde groep kunst- genieters, nog een schepje meer uit de exclusieve cul- tuurpot zou mogen ontvan gen. Maas heeft als ideaal een kunstzinnige vorming waar binnen muzikale, beeldende en dramatische vorming volledig geïntegreerd zijn, terwijl er bovendien een grote samen hang moet bestaan tussen deze kunstzinnige vorming en de vorming op scholen, in het jeugdwerk en in het club- en buurthuiswerk. Pas binnen de ze totale sfeer, zo redeneert Maas, is de behoefte aan een beroepsopleiding in de kunst denkbaar. Het thema „Integratie m ae kunstzinnige vorming" zal overigens het hoofdgerecht worden op de Zeeuwse cultu rele dag, die op 3 mei in de Middelburgse schouwburg wordt gehouden. Drs. P. Beu gels, directeur van de Neder landse stichting voor kunstzin nige vorming te Amersfoort, zal op de culturele dag een inleiding houden en tevens de plenaire discussie leiden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Er wordt in Middelburg niet experimen teel gespijkerd. Een idee van jeugd en muziek Zeeland, dat in samenwerking met de Gor- kumse kunstenaar Marinus Boezem was uitgebroed is daarmee van de baan. De Zeeuwse culturele raad die over de nodige subsidies voor het Spijkerproject moest beslissen gelooft n.l. in het geheel niet in de spijkerpartij, tenzij de gemeente Middel burg er anders over denkt en de op de begroting ontbreken de f 13.470 op tafel tovert, is de laatste spijker in de dood kist geslagen voor het zover net dit idee van jeugd- en muziek betreft. Dit was de bedoeling. Dc kunstenaar uit Gorkum zou bij 50 Middelburgse families thuis een spijker in de wand komen rammen. Dat gebeuren zou worden gefotografeerd en op geluidsband worden vastge legd. Tevens zou er een foto Vcm het gehele interieur van de kamer met de spijker wor den gemaakt. Uit de 50 spij kerfoto's dienden er, aldus de organisatoren, tien te worden uitgekozen voor expositie in de Middelburgse vleeshal, ter wijl de in totaal 50 foto's in een boekje zouden worden ge bundeld. In de Vleeshal zou vervol gens de geluidsband waarop het geluid van hamerslagen te ho ren is, worden afgedraaid. Na enige weken zou de kunste naar, wederom vergezeld van een fotograal. de 50 families opnieuw moeten bezoeken om te zien wat zi j met hun artistiek geslagen spijker had den gedaan. Zou er een kunst werkje aan opgehangen zijn, zou de spijker er uitgetrok ken zijn. werd het spijkergaat je dichtgemaakt? Kortom, spannende vragen, waarvan het antwoord opnieuw fotogra fisch in een boekje zou moe ten woeden vastgelegd. Toen de ZGR zich met de subsidieaanvragen voor dit project bezighield, zei de heer Van Strien dat het misschien beter zou zijn om van het geheel een zgn. gedachtexperi- ment te maken. ZGR. voorzit ter Van der Weel zag dat wel zitten. ,,U bedoelt dan kost het niets!" zei hij. De ZGR voorzitter die bij de behandeling van dit agen dapunt opmerkelijk krachtig met zijn hamer op tafel sloeg, stelde ook de wat ironische vraag: zou met dit project werkelijk de afstand tussen kunst en burger worden ver kleind? In de hele ZGR kreeg men praktisch geen nand op de ander voor 'het project Spijker hoewel men toch al verschillende experimenten heeft durven Subsidiëren. De ZGR heeft gisteren ver der een datum vastgesteld door de Zeeuwse culturele dag. Na lang wikken en we gen werd het 3 mei. Het on derwerp van de dag, die enige randversiering krijgt, zal zijn: integratie van de kunstzinnige vorming in Zeeland. De ZGR sprak ook uitvoerig over een advies, dat een dei- secties dan moet behandelen, over de wenselijk (of onwen selijkheid) van een Zeeuwse senool voor kunstonderwijs. Gedeputeerde van Geesbergen hoopt dat dit een advies zou worden, dat kracht bijzet aan de argumenten die G S. steeds hebben aangevoerd, om een dergelijke onderwijsinstelling op het seholenplan geplaatst te krijgen. Het onderwerp komt waarschijnlijk ter sprake tij dens het bezoek van de staats secretarissen Klein en Veer man aan Zèeland in de loop van de volgende maand. De voorvechters van een kunstschool. zouden, aldus werd opgemerkt, lelijk in hun hemd komen te staan als kort na hun vurig pleidooi voor een dergelijke school de ZGR sec ties en de ZGR zelf zouden adviseren om zo'n instelling maar helemaal niet naar Zee land te halen. Met duidelijke tevredenheid constateerde de raad verder, dat de Zeeuwse gemeenten bereid zijn om 42. a 43.000 gulden bij te dTagen in de kosten van dc stichting cul tuurspreiding Zeeland, speci aal voor de evenementen die deze instelling in het volgend seizoen willen uitvoeren. Ge deputeerde van Geesbergen had de prettige boodschap dat het volgende evenementensei zoen ongeschonden kon door gaan. De provincie gaat 50.000 gulden meer dan voorheen in de kosten van dc stichting cul- tjiursprieding bijdragen. Met de handreiking van de ge meente erbij, kan men het in het volgend seizoen juist red den.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 3