1 Wini Sonneveld: veelzijdig vakman Jramschap over rentezegels BRIEVENBUS INFORMATIE Ontslag arbeider Bergoss onjuist De feiten bewijzen het», ook voor welkende vrouwen is het NW onmisbaar! bon m Nuriname voor onafhankelijkheid binnenland buitenland ■HMHMI Louis Davids Hollandse toer Mild Verbetering Uitbreiden Ongevraagd Bezetting van subfaculteit in Utrecht wordt opgeheven Sterfte onder buizerds Arnhem wil in zee met Britse project ontwikkelaar Overval op agentschap: post buit vier mille Zaterdag 9 maart 1974 0 Wim Sonneveld als „frater Venantius". (Van onze redactie binnenland) „De mensen denken vaak dat ik alleen ben omdat ze me nooit met een ander op de foto zien. Maar daar we ten ze niks van. Ik leef he lemaal niet zo alleen. Maar ik zou het ontzettend vin den als de mensen me echt leerden kennen. Daar heb ben ze toch geen recht op. Ik interesseer me toch ook niet voor het privéleven van de mensen in de zaal?" Wim Sonneveld heeft in de 55 jaar die hij heeft mogen vullen, ook niet zo gek veel tijd gehad voor een privéleven. Hij heeft, perfectionist en „ouderwets- degelijk" opgeleid artiest als hij was, voortdurend erg hard gewerkt. Vele jarenlang, tot aan zijn dood gistermorgen toe, heeft hij gegolden als een van de drie grootste Nederlandse cabart Iers en kleinkunstenaars, naast Toon Hermans en Wim Kan. Er zijn veel typeringen van een dergelijk figuur te geven, maar een van de meest kenmerkende is toch wal dat deze drie humoristen van de bovenste plank jarenlang als een soort nationaal bezit zijn ervaren. Maar meer nog dan bij Toon Hermans en Wim Kan krijg je bij Sonneveld de indruk dat de „echte", de privé- Sonneveld altijd achter de coulissen is gebleven. Hel sterkere mate hoezeer hij een theaterman was. Zal Kan de cabaretgeschiedends ingaan als de begaafde politieke satiricus, Hermans als de clown bij uitstek, Wim Sonneveld zal in de herinnering blijven als de perfectionistische en veelzijdige vakman, die tot zijn dood toe nimmer genoegen nam met het teren- opouide-roem. De man die telkens nieuwe wegen insloeg, en het onbekende terrein tot de kleinste uithoeken in kaart bracht. Dat vakmanschap is altijd Sonnevolds trots geweest. Hij leerde het met name van Louis Davids, bij wie hij in de jaren dertig „in de leer kwam" en die hij vele janen later eerde met zijn onnavolgbare vertolking op de plaat van de liedjes van de „grote kleine man". Meer dan zijn collega's dreef Sonneveld op teksten van anderen. Maar dat is altijd meer een plus- dan een minpunt geweest, want Sonneveld viel nooit in de valkuil van de zelfoverschatting. En het feit dat hij dankbaar gebruik maakte van het weirk van anderen stelde hem ook in staat zich zo onvoorstelbaar veelzijdig te manifesteren. Het ene moment excelleerde hij in volstrekte kolderconferences en -sketches, het volgende moment zette hij trefzeker een dwaas typetje neer maar met hetzelfde gemak zong hij met zijn licht-hese en intens muzikale stem ontroerende liedjes, daarbij s.teeds zorgvuldig de grens van het sentimentele in het oog houdend. Het zal voor altijd een vraag blijven in hoeverre de mislukking van de enkele maanden geleden in de roulatie gebrachte film „Op de Hollandse toer" mede schuldig is geweest aan de dood van Sonneveld. Men mag met enig recht verband leggen. Want alweer in tegenstelling tot zijn collega's heeft Wim Sonneveld èr noodt een geheim van gemaakt dat kritiek hem raakte. Want hij, de vakman bij uitstek, was een onzeker mens, die zich voor elk avontuur weer afvroeg of hij op de goede lijn zat. Dat had hij toen hij in 1955 de vaderlandse planken verwisselde voor de Hotlywoodse filmstudio's om er naast Fred Astaire te gaan spelen in „Silk stockings", hij had het bij zijn radiowerk dat in '54 de figuur van Willem Parel beroemd maakte hij had het bij zijn overstappen van het klassieke groepsca baret naar de one-man-show in 1963, hij had het bij zijn televisiewerk, en zijn uitstapjes naar de wereld van de musical, waarvan zijn creatie ais professor Higgins in „My fair lady" (I960' klassiek blijft. Dai voortdurende aftasten, dat ontbreken van elke zelfoverschatting miaakte Wim Sonneveld tot een ook buiten zijn vak bijzonder mild en vriendelijk man, met wie het altijd prettig en zinnig praten was. Een man die ook miild was als hij niet werd begrepen zoals in 1963 toen hij met zijn creatie als de zingende frater Venanitius een storm van kritiek uit behoudend- katholieke kring opriep. Hij werd uitgemaakt voor „anti papist" door mensen die niet wisten dat hijzelf, iin een tijd diat de kerken in Nederland begonnen leeg te lopen, volstrekt uit overtuiging zelf katholiek was geworden. In zijn boekenkast namen werken als die van Teilhard de Chardin een prominente plaats in. Het leek, na de aanvankelijk alarmerende berichten ,na zijn instorting enkele weken geleden weer goed te gaan met Wim Sonneveld. Uit het ziekenhuis l'iet hiij weten dat hij tot de ontdekking gekomen was dat zijn rusteloze zoeken naar weer iets beters niet vol te houden was. Wim Sonineveld zou het kalmer aan gaan doen. In 1966 droomde hij er al van: „Als het voorbij is, als het dioek definitief vailt over mijn carrière, dan trek ik me als een gelukkig mens terug op mijn boerderij in Zuid- Frankrijk". Het heeft niet zo mogen zijn. De dood heeft een eind gemaakt aan zijn plannen. Met Wim Sonneveld is een groot kunstenaar (de dwaze onderscheiding tussen grote en kleine k ÏS gelukkig overleefd) heengegaan. En een wijs en mild man. Een van Sonnevelds duizenden gekke „typetjes". In een verpleegtehuis, er gens in het zuiden van het land, zijn doktoren en ver pleegsters bijna dag en nacht bezig om een vrouw van 36 jaar uit de put te ha len. Of dat zal lukken is de vraag. De vrouw kreeg kinder verlamming toen ze zes jaar was. Ze kwam op bed te ligi- gen. Blééf daarop liggen. Dertig jaar lang. Haar om geving vergat haar een schoolopleiding tc geven. Zij is een van de zeldzame anal fabeten, in ons land. Haar omgeving gaf haar te e(en, verschoonde haar bed, sprak met haar, glimlachte tegen haar, dacht waarschijnlijk haar lief te hebben, was er van overtuigd „alles te doen wat we maar konden". Deze vrouw werd een paar maanden geleden toe vallig ontdekt. Zjj kwam in het verpleegtehuis terecht. Over een maand kan ze lo pen. Ze kan het eigenlijk nu al, maar ze durft niet. Ter wijl ze in haar invalidenwa gentje door de gangen van het verpleegtehuis rijdt krijgt ze de ene huilbui na de andere. Ze heeft angst om te lopen. Niet om het lopen zelf maar om wat haar om geving er van zal zeggen dat ze weer zal lopen. Die omgeving, die haar ontwikkeling onbewust der tig jaar lang heeft opgehou den, verhindert nu, opnieuw onbewust, haar genezing. Beklagenswaardige vrouw. Beklagenswaardige omge ving, die dit soort onver geeflijke blunders niet voor komen kan. De altijd al veelbesproken afkoopregeling van de Ou- derdoms- en Invaliditeitswet (rentezegels en -kaarten) is wat onze lezers betreft, weer volop in het nieuws. Onze columniste Greet Buchner schreef kort geleden hoe be lachelijk zij het vond dat een 55-jarige man over een pe riode van tien jaar 5,per maand pensioen gaat krijgen in plaats van de verwachte afkoopsom ineens. Veel lezers klommen daarop in de pen, zoals dat heet en sloten zich hij Greet Buchners gramschap aan. De belangrijkste klachten komen hierop neer: 1. De pensioentedragen zijn, als gevolg van de geldont waarding, belachelijk laag (briefschrijver C. van Ilalde- ren uit Oosterhout geeft daar van ceti frappant cijfervoor beeld); 3. Degenen die niet in aan merking komen voor een af koopsom ineens en dus, vol gens de wet, hun pensioentje moeien ontvangen, klagen dat ze worden achtergesteld omdat hun pensioentjes straks niets "leer waard zijn. terwijl je van zo'n afkoopsom op dit mo ment bij wijze van spreken altijd nog een nieuwe fiets kunt kopen. 3. De ambtelijke molen wik kelt de zaak veel te traag af en doet er zo lang over om zichzelf daarmee in stand te kunnen houden. Zijn die klachten gerecht vaardigd? Om met de laatste 'e beginnen: de ambtenaren van de Raden van Arbeid (want om die gaat het in deze zaak) zijn zelf helemaal niet gelukkig met de regeling. De afwikkeling houdt overigens op elk kantoor maar enkele mensen bezig (in Breda 5 Van do circa 100) maar het wordt van mens tot mens 0 Rentezegels: Veelgeplakt symbool van een primitieve ouderdomswet. toch gevoeld als „extra werk" dat andere zaken in de weg ligt. Die andere zaken waar mee de Raden van Arbeid zich bezig ijouden (er wordt im mers gedacht dat ze zichzelf met moeite in stand houden door de afkoopregeling te rek ken) zijn: afwikkeling van de AOW- en AWW-betalingen en uitvoering van de Algemene Kinder Bijslagwet. Geen onbe langrijke taak dus! Het met rentezegels bijeen geplakte pensioen is inderdaad belachelijk laag en daarom een bewijs temeer van de pri mitiviteit van de toenmalige Ouderdomswet. Vandaar dan ook dat we er de AOW-AWW voor in de plaats hebben ge kregen. De „zuur verdiende" centjes die in de zegelplakkerij gin gen zitten en waarover Greet Buchner in haar kolom schreef, werden overigens door de werkgever betaald. Dat maakt de klachfen niet minder gerechtvaardigd, maar omwille van de eerlijkheid moet het er wel even bij ge zegd worden. Briefschrijver A. Salij uit Breda beklaagt zich over het feit dat bij voortijdig overlij den alle pensioenaanspraken voor de nabestaanden verval len. Inderdaad, dat is zo. Ook wat dit betreft is de AOW- AWW een hele verbetering die iederewn ten goede komt, ongeacht de hoogte van de premies die werden betaald tijdens het arbeidzame leven, hetgeen de AOW-AWW ander maal gunstig doet afsteken bij de zegelplakkerij uit de socia le nre-historie. De heer Salij klaagt boven dien over het feit dat „de staat de rechthebbenden niet rechtstreeks bericht" over de afkoopregeling. Dat is ten dele juistr Iedereen heeft ooit een witte afrekeningskaart ontvan gen met de woorden „Laatste afrekening. Zorgvuldig bewa ren". Daarna hebben de instanties zich bediend van voorlich tingskanalen als de werkge vers, dc pers etc. Een wat grat'mazig informatiesysteem waar heel wat mensen door heen gevallen kunnen zijn. Hoewel: wie heeft nooit een van de periodiek in de pers opduikende verhalen gelezen over de honderdduizenden guldens die bij de Raden van Arbeid lagen te wachten op rechthebbenden die niet kwa men opdagen economie op z'n kop zouden zetten. Daarnaast zit het Fonds van de voormalige Ouderdomswet met een tekort aan geld. Dat betekent dat de staat bij moet passen uit de algemene-midde- len. Ook hier dus een beper king' van de mogelijkheden. Het kamerlid Wilbers heeft in augustus de minister onder meer gevraagd of de afkoopre geling niet uitgebreid kon worden over alle rechthebben den. Staatssecretaris Mertens van Sociale Zaken heeft daarop in september gezegd dat de rege ring bereid is na te gaan hoe dit te realiseren valt. De rege- laagst betaalden. ring bleek toen in elk geval begrip te hebben voor de na delige positie waarin de pensi oengerechtigden verkeerden ten opzichte van de afgekoch- ten. Wel waarschuwde Mer tens dat de mogelijkheden om dit recht te trekken afhanke lijk zijn van de geldmiddelen waarover de regering kan be schikken. Er wordt dus wel aan ge werkt. De vraag is maar wel ke prioriteit zo'n zaak krijgt. Geen hoge, vrezen we. Toch kan Den Uyl ook hier weer een beetje waar maken wat hij steeds belooft, namelijk extra geld brengen bij de Bij het bereiken van de 6S- jarige leeftijd pas, komt dc Raad van Arbeid ongevraagd op de proppen met de eventu ele nog openstaande rechten, voortvloeiend uit de zegel plakkerij. Tenslotte de vraag waar het om draait: waarom duur» de van mens tot mens afkoopregeling zo lan„ _,n: kan do staat niet de pensioen rechten van iedereen afkopen, temeer omdat de toch al scha mele bodempensinentjes steeds minder waard worden sinds de inflatie de gulden opvreet nog voor hij in uw zak kan belanden? Met de afwikkeling (af koop) en pensioenbetaling zijn gigantische bedragen gemoeid. Die kunnen niet zo maar in te korte tijd in circulatie worden gebracht omdat ze dan de hele Zitten bepaalde zaken u erg hoog? Hebt u gevoelens of gedachten waarvan u denkt dat anderen er iets aan heb ben? Zet ze dan op papier en stuur ze naar: De Stemre dactie Van mens tot mens", Reigerstraat 16, Breda. „Gehandicapten, betaal niet teveel". Dat is de titel van een begin maart uitgegeven belastingbrochure voor gehan dicapten, die aanwijzingen geeft voor het invullen van de belastingaangifte door gehandicapten of hun verzorgers. De brochure is uitgegeven door de Vereniging Het Nederlandse Blindenwezen, de Nederlandse Vereniging voor Revalidatie en het Nationaal Orgaan Zwakzinnigenzorg. De brochure behandelt de aftrekposten voor de inkom stenbelasting 1973. punten die van belang zijn voor de loon. belasting 1974. het teruggarebiljet, de mogelijkheden om in beroep te gaan en de vrijstelling van molorrijtuigenbelas- tnig. De brochure kost f 1,50. U kunt hem bestellen via de gironummers 1982700 t.n.v. het Nationaal Orgaan Zwakzin nigenzorg te Utrecht, 382100 t.n.v. de Nederlandse Vereni ging voor Revalidatie te Den Haag of 362946 t.n.v. de Ver eniging het Nederlandse Blindenwezen te Amsterdam. OSS (ANP) Bergoss in Oss mag de werknemer Ton Souwens (21) niet ontslaan, omdat hij in het voorjaar van 1973 actief betrokken is ge weest bij een tiendaagse sta king. Dit heeft de kantonrech ter mr. J. Mannoury in Den Bosch bepaald in een overi gens niet openbare uitspraak in dit arbeidsgeschil. Het ar- beidersmachtconüté Oss, waar van Ton Bouwens lid is, heeft echter gemeend deze zaak openbaar te moeten maken. Volgens diit comité schrijft de kantom-echter in zijn uit- PARAMARIBO (ANP) De grootste religieuze groe pering in Suriuaane, de hin- dostaanse „Sanatan Dharm" is van mening dat het verkrijgen van de staatkundige onafhan kelijkheid een natuurlijke fase is in de geestelijke en maat schappelijke ontwikkeling. Dit blijkt uit een communiqué van de groepering dat is verspreid door het Surinaamse persbu reau Informa. Sanatan Dharm meent dat een dergelijke ontwikkeling moet worden geactiveerd en zonodig versneld. Dit zal vol gens de groepering evenwel via vastomlijnde plannen moeten gebeuren omdat anders dishar monische effecten zullen op treden d e onherstelbare scha de kunnen berokkenen aan de ontwikkeling van de Suri naamse mens en maatschap pij. spraak onder meer het niet passend te vinden, dat de direc tie wan Bergoss tijdens de be treffende staking in op ver zoenende toon gegeven inter views aan plaatselijke kranten de mensen weer aan het werk heeft proberen te krijgen, om daarna met wraaikacties te ko men. Direct na de staking werd Bouwens de toegang tot het fabrieksterrein ontzegd en diende Bergoss een ontslag aanvrage in bij het geweste lijk arbeidsbureau, dat hier echter niet op inging. Daarop werd de zaak op 14 februari jl. in hoger beroep behandeld door de .kantonrech ter uit Den Bosch. Dezé is van -mentofc. ^t.-..Bp.uwena_. weer. normaal aan liet werk moét en dat, als een van beide partijen daaraan behoefte mocht heb ben, de zaak rond 1 september opnieuw zal worden bestu deerd. De directie van Bergoss was niet voor commentaar te bereiken. UTRECHT (ANP) De studenten die nu al bijna een week twee panden bezetten van de subfaculteit voor peda gogische en andragogische we tenschappen van de Rijksu niversiteit in Utrecht hebben besloten de bezetting maandag- aanstaande op te heffen. De studenten gaan ook akkoord met de aanstelling van de heer A. Kormelink, secretaris van het subfaculteitsbestuur als bemiddelaar in het conflict. De stadenten zijn met name gebeten op de examencommis sie die naar hun mening be sluiten die al door het subfa- cutteitubeecuur zijn genomen door eigenmachtig optreden .jinorkru.is(L..ien xinderwijs expe rimenten op die manier zou torpederen. DEVENTER (ANP) Dei laatste maanden worden in de! oostelijke provincies opvallend veei stervende of verzwakte buizerds gevonden. Dc vogels lijden aan een ziekte, die wordt veroorzaakt door een draadworm. De buizerds kun nen dan nauwelijks meer vlie gen en verliezen veel van hun gewicht, aldus het Centraal Diergeneeskundig Instituut af deling pluimvee in Doorn, die enkele doodgevonden exem plaren heeft onderzocht. (ADVERTENTIE) (achter ieder lid staan meer dan 665.000 andere leden) Deze BON in gesloten envelop (zonder postzegel) zenden aan: NVV-Antwoordno.5570-Amsterdam Ik geef mij hierbij op als lid van de NVV-bond voor mijn beroep: Mijn naam is: Straat: Plaats: Geboortedatum: vrouw/man Nationaliteit: Mijn beroep Is: i Ik werk bij: Adres bedrijf: Aard bedrijf: ARNHEM (ANP) Op 18 maart zal de Arnhemse ge meenteraad moeten besliss en over een voorstel van Burge meester en Wethouders om verder te gaan onderhandelen met de' Britse projectontwik kelingsmaatschappij „Town and City properties" in Lon den bij de ontwikkeling, bouw en exploitatie van het stads deel centrum Kronenburg. Burgemeester J. A. F. Roe ien van Arnhem verklaarde desgevraagd dat de gemeente lijke autoriteiten zich elders in den lande terdege hebben geïnformeerd over de ervarin gen van gemeentebesturen met projectontwikkelaars. Zo is van gedachte gewisseld met deskundigen uit Utrecht over de bouw van het nogal om streden plan Hoog Catharijne in de Utrechtse binnenstad (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Een man van ongeveer twintig jaar met een gele valhelm op en een zwarte klep voor het gezicht, heeft gisteren een overval ge pleegd op een postagentschap aan het Gerardusplein te Eindhoven, waarbij hij vier duizend gulden buitmaakte. Om kwart voor twaalf kwam de man die een vuur wapen hanteerde het kantoort je binnen waar mevrouw T. de Brouwer en de 21-jarige mevrouw Kouwenberg aanwe zig waren. Hij sprong over de balie heen en deed een greep in de kas. De man verdween op een bromfiets, die later in de Leostraat in Eindhoven werd teruggevonden. 4-r 5«? DE achtjarige zoon van een rijke Cubaan van Long Island in New York, die woensdag j.l. door onbekenden was ont voerd toen hij van school naar huis terugkeerde, is terug hij zijn ouders. Zijn vader heeft het gevraagde losgeld van 50.000 dollar betaald. }i

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13