Extra geld nodig om overheids uitgaven op geraamde peil te houden HOOGSTE ALARM IN GOLAN Syrië zet zich schrap Trieste brieven over doolhof van de sociale verzekeringen Lot van Spaanse bisschop nog onzeker Tilburgse politie ruimt bos op Kamer oriënteert zich in drugzaken Prijsstijgingen binnenland rMfflBifl Opleiding scheeps- metaal- bewerken STAATSSECRETARIS MERTENS IN TILBURG: I )eTe|yd eNA*ne Haal hen hierheen Touwtrekken Niet meer te volg en Duitsers mogen weer plank-gas m Vriendschap commentaar Raketten Nieuwe crisis situatie iu fruitteelt IN DORDRECHT Geen vrijlating zieke oorlogs misdadigers Zaterdag 9 maart 1974 (Van ome redactie buitenland) MADRID De spanning tussen kerk en staat in Spanje in verband meit het optreden van de bisschop van Bilbao, mgr. AnOveros, is gisteren niet verminderd. De Spaanse bis schoppen en de pauselijke nuntius vergaderden gisteren vrijwel de gehele dag, evenals het Spaanse kabinet. De spanning is, zoals be kend, ontstaan, doordat mgr. Anoveros in zijn bisdom een brief heef-t laten voorlezen waarin hij pleit voor meer (culturele) vrijheden voor de Basken. De Spaanse autoritei ten leigden hem daarop huisar rest op. In politieke kringen in Ma drid is gisteren vernomen dat paus Paulus gisteren Franco een persoonlijke boodschap heeft gezonden om een drei gende breuk tussen kerk en staat in Spanje te voorkomen. In Madrid gingen donderdag geruchten dat de Spaanse re gering van plan is het in 1953 tussen Spanje en het Vaticaajn gesloten concordaat eenzijdig op te zeggen. In Spaanse ker kelijke kringen geloofde men overigens niet dat de Spaanse regering het zich kan veroor loven het tot een zo openlijke confrontatie met de kerk te laten komen. Zoals reeds eerder gemeld, heeft mgr. Anoveros ontkend dat zijn brief politieke bedoe lingen had. Hij wordt hierin gesteund door het Vatieaan. De bisschop van Bilbao heeft .alleen getracht plaatselijke kwesties te belichten vanuit christelijk standpunt". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering zal op een extra vergadering van de ministerraad maandag avond de laatste hand leggen aan het te voeren financieel- economisch beleid tot stimule ring van de economische acti viteiten in ons land en tot op voering van de bestedingen. Werkgevers en werknemers hebben deze week hierover reeds inlichtingen gekregen, zei minister-president Den Uyl gisteravond na het wekelijkse kabinetsberaad. Volgens premier Den Uyl houdt het beleid in: 0 Nadere precisering van ge richte maatregelen in de bouw. 0 Wetsontwerp tot verlaging van de loon- en inkomstenbe lasting op 1 juli. Differentiatie in de Inves teringsaftrek op outillage en geDouwen. 0 Bestedingsverruimende maatregelen bij de overheid. Met het totale pakket is on geveer 2,5 miljard gulden ge moeid. Eenderde hiervan gaat naar het rijk en de gemeenten. Een deel ervan is nodig om het volume van de geraamde overheidsuitgaven op peil te houden wegens gestegen kos ten. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Tientallen politieagenten van de gemeente politie in Tilburg gaan in hun vrije tijd het achttien hectare grote bos opruimen, dat toebehoort aan het kinderrevali datiecentrum „Chariotteoord". Het bos ligt a! geruime tijd vol met afval en omgewaaide en gekapte bomen. Wijkagent Jan de Jong besloot aan de verwaarlozing van het bos een einde te maken door met collega-vrijwilligers de zaak op te ruimen. Bij de Tilburgse gemeentepolitie wil men overigens niets van publiciteit op dit gebied weten „Het was daar een troep. Dat moest opgeruimd worden. Of dat nou door de politie gebeurt of door anderen, maakt geen verschil", al dus een woordvoerder van de politie. DAMASCUS (Reuter) President Hafez Assad van Syrië heeft gisteren gezegd dat de oorlog met Israël niet is afge lopen. Hjj riep zijn landgenoten op „de strjjd onder elke gedaante voort te zetten tot wel al onze doelstellingen hebben verwezenlijkt". De 47-jarige Assad sprak op een massabijeenkomst in het sportstadion van de universiteit van Damascus ter gelegenheid van de elfde verjaardag van de machtsovername in Syrië door de socialistische Baath-partij. Assad verwees naar de laat ste oorlog met Israël in okto ber van het vorig jaar als naar een „lichtende bladzijde in de annalen van de Arabische ge schiedenis". Klaarblijkelijk verwijzende naar de voortdu rende Israëlósch-Syrische bot singen op het Golanfront, zei Assad dat in de huidige fase in het Midden-Oosten, de da gelijkse politieke gebeurtenis sen zich ven-mengen met de dagelijkse militaire ontwikke lingen. President Assad zei dat Sy rië in onderhandelingen over Israëlisch vertrek uit bezet Arabisch gebied „geen centi meter van zijn beginselen zal afwijken of koehandel bedrij ven over zijn rechten". „Door de oktoberoorlog is de wereld zich het belang van de Arabische landen als nooit te voren bewust geworden. De ,,T7r is werk te over in de scheepsbouw in Dordrecht en om- LJ geving", meldt de stichting Drechtmetaal. Dat is een goed bericht in een tijd, waarin men zich in Nederland niet ten onrechte zorgen maakt over de werkgelegenheid. Er is echter een „maar...." aan dit bericht: in de Dordtse regio be staat een groot tekort aan vakbekwame scheepsmetaalbewer- kers. Om daarin te voorzien wordt in Dordrecht begonnen met een speciale opleiding voor scheepsmetaalbewerkers. De vraag laat zich stellen of in het tekort aan arbeidskrach ten in Dordrecht en omgeving met hetzelfde probleem kampt ook een aantal bedrijfstakken in het meer zuidelijker ge legen Delta-gebied ook nog niet op andere wijze is te voor zien. In dit verband denken wij aan het Noorden des lands waar grote werkloosheid bestaat, ook al omdat de industrie er over het algemeen weinig voor voelt zich daar te vestigen. Waarom zou de regering de mobiliteit van die arbeidsreser ve niet gaan bevorderen door speciale maatregelen? Misschien is dat (op korte termijn gezien) zelfs een betere oplossing dan de overplaatsing van rijksdiensten naar Groningen en omme landen. Als Hagenaars naar het Noorden overgeplant kunnen worden is er geen reden om aan te nemen, dat Groningers en Friezen zich hier in het Deltagebied niet thuis zouden kunnen voelen. Regering, vakbonden en werkgevers zouden hierover eens rustig met elkaar moeten praten. In een ouderwets part!|t|e politiek touwtrekken om de va kante zerel van staatssecretaris van Defensie, heeft KVP- fractieleider Andriessen een duidelijke overwinning behaald: De nieuwe onderminister is een militair en niet een burger zo als de minister van defensie, ir. Vredeling, had gewild. Hier in Nederland ziet men over het algemeen liever bur gers dan beroepsmilitairen in de politieke leiding van de krijgsmacht. Die voorkeur komt voort uit een zekere vrees voor een onderonsje van militairen op dit belangrijke depar tement. Van een vaste regel op dit punt is overigens geen sprake. Nog niet zo heel lang geleden was de marine-officier De Jong de eerste man van Defensie en hij deed het daar zo goed, dat hij het zelfs tot premier heeft gebracht. De kandidaat van minister Vredeling was de Brabantse KVP- gedeputeerde Brokx, een hardwerkend, ambitieus politicus. Zelf was hij wel graag naar Den Haag gegaan maar voor zijn partij is het een voordeel dat hij in Brabant blijft. De KVP c.q. het CDA krijgt daar een hele zware dobber aan de komende statenverkiezingen. Mensen als Brokx kunnen ze eigenlijk niet missen. jl,Tet die Statenverkiezingen wordt overigens door de he- ren politici, om Appel te citeren, maar wat „aangerot- zooid". Bijna alle partijen zijn het onderling en met elkaar on eens. Politieke vrienden (PvdA D'66 en PPR) die gisteren nog broederlijk fesamen opmarcheerden, staan vandaag venijnig tegen elkaar aan te blazen. De confessionelen presteren het zelfs om op de ene plaats (het parlement) de grootst mogelijke verdeeldheid aan de dag te leggen en tegelijktijdig elders de politieke eenheid der confessionelen, als belichaamd in het Chr. Democr. Appél (CDA), als hoogst ideaal en laatste redmid del aan te prijzen. Zelfs Wiegel weet niet meer welke kant hij uit moet nu er steeds meer echte liberalen in het geweer ko men tegen het verder naar rechts afdrijven van de VVD. Het publiek begrijpt er niets meer van. Als de partijbazen op deze weg voortgaan zal. vrezen wij, de opkomst van de kiezers bij de statenverkiezingen-minimaal zijn. landen van de wereld vissen om strijd naar onze vriend schap en wij zijn getuigen van nieuwe en belangrijke stappen naar nieuwe betrekkingen met de Arabische staten", aldus Assad. Hij bracht hulde aan het „grote leger van Egypte, onze eerste partner in de strij- om eer en losbestem-ming". Ondertussen is voor het hele gebied van de Golan een staat van het hoogste alarm afge kondigd. Israël heeft Syrië er van beschuldigd anti-tank-ra ketten te hébben afgevuurd op Israëlische troepen in het ge bied van de bestandslinie in de Golan. Volgens het Israëlische op perbevel werden de raketten om 10.15 uur onze tijd afge vuurd in het gebied van Tel Mare. Er vieen geen sachtof fers. De Israëliërs beantwoord den het vuren met artillerie- geschut. In een Syrisch mili tair communiqué wordt ge sproken van een botsing tus sen Syrische en Israëlische troepen in de Hoogte van Go lan. De dorpelingen mochten de huizen in het Golan-gebied niet verlaten. Zij moesten zich gereed houden om zo nodig de scuilkelders in te gaan. Er pa trouilleerden voortdurend Is raëlische gevechtsvliegtui gen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ant woordde gisteren op de vraag of er al een datum vaststond voor overeengekomen inlei dende besprekingen tussen Syrië en Israël over troepen scheiding aan het Golanfront in Washington bij monde van George Vest: „Er is geen roos ter en we beschikken in feite over geen enkele informatie ten aanzien van de datum waairop de besprekingen be ginnen". UTRECHT (ANP) Door het te grote aanbod van appels, dat vooral sinds begin januari 1974 in de prijzen tot uitdruk king is gekomen, is de fruit teelt In de EEG en daarmee de Nederlandse fruitteelt op nieuw in een chrisissituatie beland. De voorzitter van de Neder landse fruittelers Organisatie, de heer L.J. Nijaten, zei vrij dagmiddag in Utrecht op de al gemene vergadering van de NFO, dat deze crisis de Ne derlandse fruittelers bijzonder sterk treft, omdat zij gewoon lijk ongeveer de helft van hun appeloogst na de jaarwisseling verkopen. Oorzaak van de „appelberg" zijn volgens hem vooral de zeer grote oogsten inWest-Duitsland en Frankrijk (Resp 800.000 en 200.000 ton meer dan in 1972). (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT Door het vele werk dat er m omenteel in de scheepsbouw in Dor drecht en omgeving te ver richten is, stijgt daar de vraag naar vakbekwame scheepsme- taalbewerkers. Het aanbod is echter vrijwel nihil; alle wer ven komen technisch perso neel te kort. Daarom heeft de Stichting Drechtmetaal, oorspronkelijk bedoeld om een arbeidsreserve in de metaalsector in stand te houden, een opleiding scheeps- metaalbewerker! in het leven geroepen. Hierdoor hoopt men een bijdrage -te kunnen leve ren aan de personeelsvoorzie ning op de werven. De opleiding, die vijfenzes tig werkweken omvat, kan ge volgd worden door mensen van 21-23 jaar die in het bezit zijn van een LTS- of verge lijkbare opleiding en die en kele jaren in een metaalbe drijf hebben gewerkt. Wie de opleiding van de Stichting Drechtmetaal, die voorlopig als een experiment moet worden gezien, met suc- sce gevolgd heeft, kan zich ontwikkelen tot geschoold vak man in de scheepsbouw. Van rijkswege wordt zowel op de loon- als op de opleidingskos- ten, een subsidie verleend, (zie ook commentaar) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Koos Zwart, zoon van minister Irene Vor- rink vain Volksgezondheid en Milieuhygiëne, heeft gisteren tijdens een hoorzitting van de Tweede Kamer gepleit voor gratis uitdeling van overheids wege van gekleurde drugs, ten einde op die manier de ille gale handel in verdovende middelen te laten verdwijnen en het roken, snuiven, spuiten, etc. van ondeugdelijke waar tegen te gaan. Hij bepleitte voorts een af schaffing van alle wettelijke belemmeringen voor het ge bruik van verdovende midde len. Aan dit pleidooi van de mmisterszoon was een kort in cident voorafgegaan. De voor zitster van de speciale kamer commissie, mevrouw Veder- Smit moest hem namelijk dwingen, in de vergaderzaal zijn hoed van het langharig blonde hoofd af te nemen. lie regering wil alleen hen- nepprodukten uit de sfeer van het strafrecht halen, doch ve len bleken gisteren verder te willen gaan. De heer Fijn, di recteur van het Leger des Heils in Amsterdam, bepleitte een legalisering niet alleen van sol't dru-gs maar ook van hard drugs. De samenwerken de reclasserin-gsmstellingen waren het daarmee eens. Af schaffing van de strafbaarheid maakt een effectievere hulp verlening aan de gebruikers mogelijk, zo luidde de redene ring. Ook was er een algemne opvatting, dat het beleid van de justitie zich niet moet rich ten tegen de gebruikers maar tegen de handelaren. De Algemene bond van ou ders en opvoeders was het on eens met de regeringsplannen ten aanzien van de hasjies. Het grote gevaar van hennep- produkten is juist die schijn bare onschadelijkheid, zo be toogde de Bond, die allerlei nadelen van hasjigebr-uik voor lichaam en geest aanvoerde. Ook de Bond van gescheiden vrouwen wilde geen enkele toegevendheid op dit gebied. Drugs, zo betoogden de ge scheiden dames, bevorderen verkeersmisdrijven en ge weldsdelicten. De Coornhert Liga, een De- kende juristenorganisatie, wil de daarentegen niet alleen het gebruik maar ook de hele han del in hennepprodukten buiten het bereik van de strafwet brengen, afgezien dan van een zekere kwaliteitscontrole door de overheid. Het gezelschap van ministerszoon Koos Zwart wilde nog iets meer: een over heiid'smonopolie voor de gehele hiandel in alle drugs. (Van onze correspondent) BONN De Duitsers kun nen vanaf volgende week vrij dag weer met onbeperkte snelheden over hun autowegen razen. Dit twijfelachtige ge schenk hebben zij te danken aan de Christendemocratische meerderheid in de Bondsraad, die een voorstel van de rege ring om een verplichte maxi mumsnelheid van 130 kilome ter per uur in te voeren, tor pedeerde. Een gemaskerde Perzische student tijdens een worsteling met personeel van de Perzische ambassade in Stockholm. De ac tie was een onderdeel van een campagne over geheel West- Europa van Perzische studen ten en bedoeld als protest te gen de executies in Perzië. In diverse plaatsen werden Perzi sche ambassades bezet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister president Den Uyl heeft giste ravond na afloop van het ka binetsberaad meegedeeld, dat er geen aanleiding is tot vrij lating van twee van de drie oorlogsmisdadigers in Breda, omdat twee van hen ziek zou den zijn. Ferdinand aus der Fünten Is gisteren geopereerd aan zijn longen in het Ignatiuszieken huis te Breda. In 't kort HET bestuur van de Stichting Amsterdams Fonds voor de kunst heeft de Busken-Huet- prijs 1973 groot 5000,- toegekand aan Sybren Fo'et voor de vier essays, verzameld in de bundei „literatuur als werkelijkheid, maar wel ke"? HET zoeken naar de ballon Lightheart waarmee de Ame rikaanse kolonel-b.d. Thomas Gatch de Atlantische oceaan wilde oversteken, is definitief opgegeven., zo heeft hst mi nisterie van defensie in Was hington gisteren bekendge maakt DE Argentijnse kamer heeft een wetsontwerp aangenomen dat de provincie Cordoba waar de politie de macht overnam onder centraal bestuur plaatsi De senaat had de maatregel al goedgekeurd. De gouverneur van Cordoba is gisteren afge treden. DE' kiesraad heeft besloten de namen „Middenstandspavtij'' en „Jongerenpartij Veronica' niet te registreren in het kies register. De verzoeken om de ze registratie waren ingediend door de Hagenaars J.H. Bors boom en G. Borsboom. BRITSE militairen hebben gis teren in het westelijke deel van Belfast twee vooraan' staande leiders van het Ierse Republikeinse Leger gcarres teerd. Het zijn Sean Converey en Frank Fitzsimmons. DE Franse premier, Pierre Messmer, heeft gisteren de nieuwe Parijse superluchtha ven „Charles De Gaulle" bij Roissy-en France officieel opengesteld. Tijdens de plech tigheid vielen twee bommen die geen schade aanrichtte. EEN klem strookje bruin ge schilderd schilderslinnen dat wera opgestuurd aan een Brits dagblad is hoogstwaarsuhijn lijk losgesneden uit het kost bare schilderij van Vermeer dat twee weken geleden uit een museum in Londen is ge- stblen, zo heeft Scotland Yard gisteren bekendgemaakt. (Vervolg van pag. 1) Voor de samenstelling van het prijsindexcijfer van de ge zinsconsumptie voor werkne- mersgezinnen past het CBS een speciale methodiek toe. Pathuis van het CBS: „We gaan uit van een gezinspakket, dat in 1969 werd samenge steld. Dat pakket bestaat uit voeding, kleding, woning, me dische verzorging en ontspan ning. Onder oatspannig val len bijvoorbeeld: de auto, ben zine, vakantiereizen, afspeel apparatuur, radio en televisie etc. Om een inzicht te krijgen ln de prijsontwikkeling con troleren we ongeveer 1000 ar- (Van onze redactie binnenland) TILBURG Staatssecreta ris Mertens (Sociale Zaken) ontvangt trieste brieven van mensen die in de doolhof van de sociale verzekeringen de weg zijn kwijt geraakt. „Tegen over het aantal lieden dat ten onrechte een of andere sociale uitkering in de wacht weet te slepen, staat zonder twijfel ook een aantal personen, die ten onrechte een dergelijke uitkering is misgelopen". Dit heeft de staatssecretaris vrijdag in Tilburg gezegd bij de opening van een nieuw ge bouw van het gemeenschappe lijk administratiekantoor (GAK). Redenen waarom mensen eon uitkering ontgaat: Soms een onjuiste behande ling van een uitkeringsor gaan - Vaker het ontbreken van een tijdige medische beoorde ling Het meest: onbekendheid met de mogelijkheden van de diverse sociale voorzienin gen. Mag je van een verzekerde vragen een halve verzeke- ringsdeskundige te zijn, zo vroeg de staatssecretaris zich af. „Ik weet dat iedere Neder lander geacht wordt de wet te kennen, maar ik weet ook dat dit volstrekt onmogelijk is", De heer Mertens hoopt dat tn ons land een net van sociale centra tot stand komt waar ieder voor behandeling van deze problemen terecht kan, zo veel mogelijk in combinatie met andere dienstverüening. De staatssecretaris verwacht dat het advies van de Sociaal- Economische Raad die deze zaak nu bestudeert in deze richting gaat. Hij gaf te ken nen dat de oplossing zoveel mogelijk het idee van de „so ciale supermarkt" moet bena deren. tikelen. Rond de 14e of 15e van elke maand sluiten we de controle af en begint de statis tische verwerking met als re sultante de stijging of daling ten opzichte van de vooraf gaande periode. Bij onze waarneming gaan we uit van de laagste prijs van een be paald produkt. Als de marga rine bijvoorbeeld in de ene zaak 84 cent kost en in de andere winkel 59 cent, dan wordt de laagste prijs geno teerd voor onze statistische verwerking. We nemen precies wat de consument betaalt". Op de vraag of het uit 1969 daterende gezinspakket nog wel overeenkomt met het te genwoordige, gezien de ver' schudvingen in het bestedings patroon als gevolg van de ge stegen welvaart, merkt Pat huis van het CBS op: „Op mei start een nieuw onderzoek onder de werknemersgezinnen in ons land. Dat onderzoek duurt ruim een jaar. Pas tegen het eind van 1975 hebben we enig inzicht over de samen stelling ervan". Zal als gevolg daarvan het prijsindexcijfer hoger uitvallen? Pathuis: „De ervaring leert van niet. treedt eerder een daling op' Een voorbeeld in vergelijking met het pakket van 1969: „Kleurentelevisietoes-tellen waren in dat jaar duurder, va kantiereizen echter goedkoper. Bij de samenstelling van het nieuwe pakket za-1 dat omge keerd zijn en daarom moet men er geen al te grote ver zachtingen van koesteren". 1 W Een collega heeft gistermor gen even via de radio de reac ties gevolgd op het bericht dat Wim Sonneveld was overle den. De plaatjeisdraaier van Hilversum 3 vermeldde op een gegeven moment: „Zojuist vernemen wij het verschrik kelijke nieuws over Wim Son neveld. Ook hier heerst grote verslagenheid en dat zal over al wel het geval zijn". De Hollandse stamppotplaat jes die al klaar lagen, worden schielijk terzijde geschoven en een Helga vult gevoelig de ether met: „Niemand in de wereld enz". Dan weer enkele meelevende woorden, een plaatje van Sonneveld zelf en dan: „Maar de show must go on. Dat geldt ook hier. Dus heb ik hier een plaatje waar u allen met plezier naar zult luisteren: Elisabethdie zo lekker koffie zet Sonneveld was herdacht Hilversum ging weer over tot de orde van de hoempapa et cetera. Ja, maar die eerste woorden „verschrikkelijk nieuws" en „grote verslagen heid" klinken dan toch wel wat vreemd, vindt u ook niet? ■ft- Sonneveld heeft eens dit ge zegd: „Als je jong bent droom Je natuurlijk van populariteit, want anders begin je niet aan dit vak. Nu heb ik er een hekel aan. Mensen die op je schouder slaan en „Hallo Wil lem" brullen. Vreselijk De toon van de gezellige Lim burger of Amsterdammer heb ik nooit gehad en dat stoorde de mensen. Daar kwam nog bij dat ik netjes praatte en me goed bewoog en dat zijn din gen die tn Nederland minder waardig worden gevonden en zelfs argwaan opwekken". Sonneveld is begonnen bij Louis Davids, hoopte te kun nen optreden, maar hij kreeg niet veel kans. „Alle aanvra gen voor Davids' avondjes kwamen automatisch bij mij binnen. Ik moest ze aannemen of afpoeieren. Davids vroeg zonder pardon 125 gulden per optreden, maar er waren na tuurlijk legio verenigingsbe sturen die schreven: we kun nen niet meer betalen dan 50, of 75 gulden. Dan antwoordde ik stiekum op briefpapier van Davids: de door u gewenste avond ben ik helaas bezet, maar ik kan u een reuze leuke jonge artiest aanbevelen. Hij heet Wim Sonneveld". Tja, het kostte hem wel zijn baantje toen Davids erachter kwam. Hij is desondanks goed op de pootjes terecht gekomen, en gelukkig, want hij is een groot kunstenaar geworden die ons land veel heeft gegeven. En dan ontkomen we uiter aard niet aan de wekelijkse doordravers, waartoe ik dit maal een ongebruikelijk duo wil uitverkiezen, te weten het duo Piet Steenkamp en Frans Derks. De beide heren hebben, Zo is mij gebleken, slechts een zaak gemeen, maar dat is ook genoeg: ze zijn beide weg van het CDA, oftewel het Christen Democratisch Appel Dat voormalige „roole Piet- Optimistisch is over de verkie zingskansen van het CDA (o ja, da's een combinatie van KVP, ARP en CHU), is lo gisch. Die man is altijd opti mistisch. Dat Frans Derks in de tv-zendtijd voor politieke partijen de CDA toejuicht, is vreemder. •fr Maar misschie* wil hij een balletje opgooien? Overigens prettig weekein de. MER1JN (ADVERTENTIE) sjph&T

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11