Amateurwielrenner Strobbe l 1 WIELERJEUGD TOERNOOI IN KOEWACHT BC T er neuzen houdt sterk bezet toernooi Belangstelling handbal gering JUDOTEAM AXEL KLOPT ZWIJNDRECHT Ceulemans naar Hulst VERGADERING WIELER- COMITé NIEUW-NAMEN FRANSE C( WIL PUBL1 LATEN DEI Renners uit e set zoen lo7d\ Zege schakers Middelburg I Pierre Bouh DORP KOOK-ORDE Donderdag 7 maart ly/.. Vrijdag 8 maart 1974 18 IK WIL GRAAG PROF WORDEN (Van onze sportredactie) LAMSWAARDE „Ik wil graag prof worden. Dat is toch uiteindelijk het doel waar je naar streeft. Er wordt tegenwoordig nogal eens gemopperd door de renners dat ze te vycinig zouden verdienen als berocpsrenners, maar dat vind ik grote onzin. Ze stellen gewoon te hoge eisen. Ze willen meteen als ze overstappen van de amateurs naar de profs „binnen" zijn. Financieel boven water. Daar klopt natuurlijk niks van. Laat ze zich eerst maar eens waar ma ken. Ik vind dat je je het eerste jaar bij de beroepsrenners moet laten zien. Prestaties leveren. Dan kun je eisen stel len. Maar je moet de rollen niet omdraaien", zegt Lon Strobbe, de 20-jarige veelbelovende amateurwielrenner uit Lamswaarde. it Leon Strobbe: „Je moet de rollen niet omdraaien Strobbe, derdejaars amateur en bezeten van de wielersport lijkt het eindeloos eens als be roepsrenner te koersen. Hij weet echter dat er nog heel wat gebeuren moet. Strobbe: „Ik ben nog jong. Heb geen verkering ben nog lekker vrij gezel iets wat me uitste kend bevalt werk thuis bij mijn vader op het landbouw bedrijf cn heb dus ook wat makkelijker praten dan veel andere coureurs. Kijk, als je getrouwd bent of je staat op het punt om te gaan trouwen, dan is iedere cent hard nodig. Dan wordt je instelling waar schijnlijk ook wel wat anders. Dat speelt bij mij allemaal nog niet. Ik kan thuis het werk zo indelen dat ik iedere dag volop gelegenheid krijg om te gaan draaien. Ik gooi er elke dag zo'n honderd kilome ter tegenaan. Al vanaf januari. Dit seizoen wil ik doorbreken. Vooral in de klassiekers. Dat valt op. Daar kun je naam maken". Leon Strobbe. die in Lams waarde op de steun van een fikse supportersschare kan re kenen een dikke tachtig man weet dat zijn kracht ligt in de klassiekers. De Zeeuwsch-Vlaamse coureur, die zich in huize Strobbe aan de Grootmoodersdijk uitste kend thuis voelt „Ik zou niet graag in een stad willen wonen. Veel te veel drukte. Hier is het nog lekker rustig" is geen specifieke prijsrij- der. Geen spurter die met zijn sprintkracht voor een premie regen in eigen spaarvarken kan zorgen. Strobbe: „Ik ben niet zo'n rappe. Niet zo snel als mannen als Raas, Van de Bunder en Godde. Zit wel vaak vooraan, maar eerste worden, nee, dat is er weinig bij. In die drie jaar dat ik nu bij de amateurs actief ben heb ik nog maar één keer gewon nen. Dat was in Belgie, in Mariakerke bij Gent. Zo be langrijk is dat nu ook weer niet, want in die kermiskoer- sen maak je geen naam. Dat moet in de k'assiekers gebeu ren", zegt de Hebro-Flandria- coureur. die door ploegleider Ben van Erp bij diens sportie ve formatie werd ingelijfd., nadat Strobbe door het stop pen van Trico Noble zondei emplooy kwam te zitten. Strobbe: „Ik heb altijd voor Trico Noble gereden en heb er alleen maar prettige herinne ringen aan. Ploegleider Henny Schouten heeft me ook gehol pen bij het vinden van een nieuwe sponsor". Strobbe verwacht wel dat de koersen „rond de kerkto ren" in Zeeland er interessan ter op zullen worden nu de Trico Noble ploeg uiteen is gevallen. Strobbe: „Ik zit nu in dezelfde ploeg als Toine van de Bunder, Hebro Flandria heeft een zeei sterke formatie, met Fons van Katwijk en Frits Sluper. Vroeger beheer ste Trico Noble de koersen in Zeeland. De rest werd keurig het pak in gedaan. Nu krijg je andere vormen van samenwer king. Wel leuker voor het pu bliek dacht ik". Strobbe heeft het goed naar zijn zin bij Hebro-Flandria. Strobbe: „Daar worden de za ken goed aangepakt. We heb ben er pas een trainingskamp van drie dagen opzitten. Dat was nuttig. Je maakt wat be ter kennis met je nieuwe ploegmaats. Het is ook een behoorlijk grote ploeg, 20 ren ners. Wel gezond, want dan moet je tenminste knokken voor een plaats bij de besten. In de klassiekers wil ik me echt waarmaken dit seizoen. Op 16 maart is er de eerste. De „Hel van Mergelland" in Limburg. Die klassieker valt toevallig gelijk met het club- kampioenschap van de wieler vereniging Zeeuwsch-Vlaande- ren. Daar had ik graag aan meegedaan, maar dat kan nu niet. De klassiekers gaan voor. Dan start ik tevens in de Om loop van de Baronie <31 maart), de Ster van Bladel (7 april) en de Omloop van de Braakman (20 april). Die klassiekers gelden te vens als voorbereiding op Olympia's Toer. Als ik nu goed draai in de openingsklas- siekers hoop ik mee te mogen doen aan Olympia's Toer. Daar kun je je in de kijker rijden. Ik heb vorige seizoenen ook niet zo gpk gereden in de klassiekers. De Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen bijvoor-' beeld reed ik sterk en ook de laatste editie van de Omloop van het Volk heb ik goed gereden. Ik ben een typische klassementsrijder. Dat wil ik graag uitbuiten". Strobbe heeft in ieder geval zijn leeftijd mee. Met zijn twintig jaar heeft hij nog wei nig last van de nieuwe ama teurbepalingen van de KNWU. Strobbe heeft nog geen haast te maken met de overstap naar de profs. Al wil hij dat dan wel graag. Strobbe: „Mijn prestaties worden steeds beter. Maar ik ben wel zo nuchter, dat als ik een kans krijg bij de beroepsrenners en het lukt me niet om naam te maken en de nodige pegulanten te ver dienen. dat ik er dan mee kap Dij de profs. „Ambitie heeft hij in ieder geval. En een gezonde benadering. Bij Strob be blijft het devies: niet eerst geld en dan prestaties, maar eerst prestaties en dan geld. Strobbe: „Alleen op die ma nier kun je het maken in de wielersport. Blijf anders maar thuis...". TON KOqMEN (Van onze sportmedcwerker) KOEWACHT Het aan vankelijk in Axel geplande wielerjeugdtoernooi met Pasen zal dit jaar niet doorgaan Het is in Axel bijzonder moeilijk om op deze datum een .ge schikt parkoers te vinden wat met een minimum aan politie voldoende is af te zetten. Men is er van uitgegaan dat de veiligheid voor de rennertjes optimaal inoet zijn. Dit is ui teraard ook een standpunt wat de jeugdcommissie inneemt. De jeugdcommissie heeft daarom naar een alternatieve oplossing moeten zoeken. Om dat men dit wielerjeugdtoer nooi speciaal in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen wil hou den, heeft men in eerste in- santie contact gezocht met wielercomité Koewacht. Wie- lercomité Koewacht had reeds eerder p'annen om iets voor de jeugd te gaan doen. Aan vankelijk lag het in de bedoe ling om iets voor de jeugd te organiseren op Hemelvaarts dag. Dit had dan moeten zijn voorafgegaan aan de amateur ronde op die d'ag. Daar voor wedstrijden voot de jeugd door de KNWU niiet zijn toe gestaan was men blij met dit aanbod. Het wilerjeugdtoer- nooi is dus nu definitief vast gesteld op tweede paasdag te Koewacht. (Van onze sportmedcwerker) TERNEUZEN De Terneuzense badmintonclub B.C. Terneuz.cn die dit jaar vier jaar bestaat, houdt op za terdag en zondag 16 en 17 maart haar jaarlijks propagan da- en recreatiebadmintontoernooi in de sporthal „Het Zwaantje" in Terneuzen. Zonder enige twijfel het groot ste toernooi van Zeeland, want buiten alle Zeeuwse bad mintonverenigingen komen er ook tientallen Belgische clubs met al hun „sterren" naar Terneuzen, zodat de lief hebbers van badminton twee dagen lang zeker aan hun trekken zullen komen. Ook de recreatiespelers van de Ter neuzense vereniging en dat zijn er heel wat komen in die twee dagen aan hun trekken. men, D-categorie, voor jeugd spelers die geboren zijn na 30 april I960, E-categorle, voor jeugdspelers die geboren zijn na 30 april 1960, F-categorie, voor jeugdspelers die geboren zijn na 30 april 1962. De deel nemende verenigingen zijn o.a.: Marathon uit Vlissingen, Pluumpje uit Goes, Avanti uit Middelburg, Jong Ambon uit Vlisseingen, De Sjuttel, Wings en Astroïden. Met deze teams die met al hun top zowel bij de senioren als hun jeugd met daarbij de vele Belgische ver enigingen naar Terneuzen be looft liet ongetwijfeld twee dagen lang een boeiend spek takel te worden. Het klapstuk wordt natuurlijk de eerste plaats in de A-groep. Grote favorieten zijn hier o.a. Denny Mol en T. Lammens van Avanti, D. Visser van BC Ter neuzen en A. Proos van Avan ti. Bij de competitiespelers wordt het een duel tussen Blommaert en Vielleviel, die toch wel de grote favorieten zijn. In de A-groep bij de dames zal het weer wel ko men tot een duel tussen Riri- hena van Avanti en Elliot van de organiserende vereniging. R. Tenhaag, Bakx en H. Ten- haaf zijn de grote favorieten in de B-klasse enkelspel voor heren. In he therendubbelspel kunnen de winnaars van de laatste twee toernooien Visser- Titiheru de meesje tegenstand verwachten van de koppels Lammens-Mol en Someren- Proost. In dit onderdeel heb ben niet minder dan 21 kop pels ingeschreven. Bij het da mesenkel is de strijd helemaal open en bij het dubbelspel gaat de meeste belangstelling uit naar het tweetal Ririhena- Elliot. Ook bij het gemengd dubbel is de strijd helemaal open, 21 koppels hebben daar voor ingeschreven. In totaal zullen er zo'n 200 partijen Want ook daar heeft de BC Terneuzen nu weer reke ning mee gehouden. Voorzit ter-trainer Visser: „We hebben in onze vereniging veel recre atiespelers, maar de bond geeft geen faciliteiten om ook die spelers normaal in een toernooi te laten uitkomen". Reden genoeg voor de Terneu zense vereniging om ook nu weer het toernooi buiten de NBB om te organiseren. Vis ser: „Wij als vereniging staan daar helemaal anders tegeno ver. Kijk, een lid dat zich vandaag aanmeldt komt in de groep recreatiespelers. Als dat lid de sport goed onder de knie heeft, gebeurt het dik wijls dat hij ook in competi- 'ieverband wil gaan spelen, dan wordt hij wel lid van de Nederlandse badmintonbond. Ik dacht een voortreffelijk middel om tot een grote en sterke vereniging te komen. We kunnen dan ook niet zeg gen tegen die categorie spe lers aan het toernooi mogen en kunnen jullie niet mee doen". Een punt waar het be stuur van de BC Terneuzen nog nooit lang over heeft moe ten discussiëren. Speelt men met vijf seniorenteams in competitieverband, met daar bij nog eens vijf jeugdteams ook de recreatiespelers hebben in de Terneuzense vereniging een vaste plaats gekregen. Is er voor hen ook nu weer een plaats in het toernooi, voor de competitiespelers zijn er ver schillende categorieën gefor meerd. De indeling ziet er als mlgt uit: A-klasse: voor com- petitiespelers. Zeeuwse B-spe- 'ers, eerste klas districtscom- oetitie en vier spelers AVW. B-categorie voor oompetitie- spelers. tweede en derde klas districtscompetitie en spelers AVW, C-categorie voor re creatiespelers, alle spelers die niet aan de competitie deelne- (1 Voorzitter Visser: aan bod". „De recreaüespelers, komen bij ons ook worden afgewerkt, waarvoor ongeveer 160 spelers hebben ingeschreven. De organisatie waarmee de BC Terneuzen al vele maanden bezig is, zit bij na rond. Men wil ook dit evenement vlekkeloos laten verlopen en daarom is ook dit toernooi tot in de puntjes ge regeld. Visser: „Ook de jeugd komt hier weer goed aan zijn trekken. En dat hebben we ook met opzet gedaan. Die is immers zeer belangrijk voor een vereniging." In de Ter neuzense vereniging neemt ook de jeugd een voorname plaats in. Visser: „We doen veel voor de jeugd, dat is uiteindelijk de toekomst voor de vereniging". Komen zij tot goede resultaten, ook de senio- renteams draaien voortreffe lijk. Van de vijf spelen er twee in de eerste klasse en een werd zelfs kampioen. (Van onze sportmedewerker) TERNEUZEN „Er Is hier bijzonder weinig belangstel ling voor deze tak van sport. Het is gewoon droevig gesteld. De jeugd komt van de school, gaat elders studeren, omdat het wel moet wil men iets bereiken, en weg zijn die krachten die wij niet alleen, maar ook andere takken van sport broodnodig kunnen ge bruiken. Zo komt er vooral bij ons een ruimte tussen de seni oren en de adspiranten. De aanvulling voor het bestaande heren-, maar ook damessenio- renteam is er gewoon niet. We missen gewoon jeugd, waaruit later de spelers(sters) moeten voortkomen voor de senioren- teams. Aan het woord de 26-jarige Sjaan Kooyman, speelster van het eerste damesseniorenteam en lid van de technische com missie van de afdeling hand bal van de Terneuzense sport vereniging Schelde Sport. Een vereniging diie er nu weer bo venop is gekomen, na de moeilijkheden met hun trainer die zelf een vereniging op richtte en een veertigtal leden van de Terneuzense handbal vereniging wist af te snoepen. Kooyman: „Ach, ik kan beter geen namen noemen. Het is voorbij. Het is alleen jammer dat het gebeurd is". De hand- balafdeling van de Terneuzen se vereniging zat op dat mo. ment diep in de put, maar wist zich ondanks alle moei lijkheden staande te houden. Kooyman: „Het was een moei lijke periode, het jeugdaanbod was ook toen niet groot, en dan krijg je' dat nou. Maar nu loopt alles weer naar wens, (Van onze sportmedcwerker) ZWIJNDRECHT Deze week vond er een vriend schappelijke internationale ju do-ontmoeting plaats tussen de teams van Zwijndrecht (B.) en Axel. De Axelse teams kwa men hier met een overwinning uit de bus van 63. De grote uitblinkers waren wel de ge broeders Huis, Eddy Marthese en Willy van Acker. Reeds in de vierde partij had Axel een voorsprong opgebouwd van 40. Zwijndrecht echter liet het hier niet bij zitten en kwam terug tot een i3 stand. Axel was hierdoor iets aan geslagen. In de laatste twee partijen pakte men de zaak nu duidelijker stevig aan. Hier door wist men de laatste twee partijen te winnen waardoor de eindstand op 63 kwam. Deze wedstrijd was tot stand gekomen door het initiatief van de Axelse judoka Rinus Markusse die reeds lang met deze eliub contacten onder hield. Na afloop prees burge meester van Roeyen de judo ka's voor hun inzet en voor de sportiviteit getoond in deze wedstrijden. Ook had hij een bijzonder woord van dank voor de Axelse scheidsrechter Anton Wattel die deze wed strijden op een voortreffelijke manier leidde. Daarna werd aan de leider van de Axelse teams Rlnius Markusse, door burgemeester van Roeyeh, een prachtge herinneringspla quette aangeboden van de stad Zwijndrecht De publieke be langstelling voor deze span nende wedstrijden was uiter mate groot. EINDUITSLAGEN: Axel Eday Marthese I, Willy van Acker 1, Wim Huis 1, Wim Landsman 1, Piet de Vries 7, Piet den Ekster 0, Jan Coppic- ters 0, Henk Huis 1. Gerard van de Neste 1. Zwijndrecht: F. Beeldens 0. E de Geeter 0, F. de Wilde 9. R. van Sleken 0. T. van Roeyen 1. R. van Mol, 1, B. van de Merla 1, M. Smet 0, M. Janssens 0. (Van onze sportredactie) HULST De biljart- enthousiasten in Zeeuwsch- Vlaanderen krijgen vanavond de gelegenheid Raymond Ceu lemans, de veelvoudig Bel gisch, Europees en wereld kampioen aan het werk te zien in Hulst. Ceulemans speelt in De Bruyns restaurant in Hulst een demonstratiewed strijd tegen zijn grootste con current Dielis, zijn landgenoot die hem de laatste tijd in ei gen land al verschillende ke ren naar een nederlaag heeft gespeeld. De Belgische topspeler, die een indrukwekkende staat van dienst zowel nationaal als in ternationaal achter de rug hebben, komen naar Hulst ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de biljartvereni ging HBC. Vanaf 18.00 uur vandaag kunnen biljartliefheb ber nog plaatskaarten a raison van vijf gulden per stuk krij gen in De Bruyns restaurant. Ceulemans en Dielis zullen strijd leveren in het libre, ka der 38-2, bandstoten, drieban den en fantasie-classique. De eerste demonstratiepartij be gint om 19.30 uur. alhoewel we best nog wat jeugdleden kunnen gebruiken. Kijk. rou kun je wel een sten cil of iets dergelijks huis-aan- huis laten bezorgen, maar dat brengt ook allemaal niet zo veel op. Persoonlijk zie ik het zo dat de jeugd zelf moet komen. Een bepaald dwang middel moeit je niet hanteren om tot nieuwe leden te ko men. Dat hebbel) we al ver schillende keren ondervonden. Het aantal nieuwe leden gaat dan wel bijzonder langzaam naar boven, maar dat zijn dan ook wel echte „blijvers". Dat de laatste maanden meer be langstelling voor de handbal sport bestaat, is vooral te dan ken aan de verschillende sohooltoernooien. Ze worden er rvu al vroeg mee geconfron teerd, en dait is vooral in onze vereniging duidelijk merk baar. Maar zoals ik het al heb gezegd door elders te gaan studeren zie je er ook ver schillenden vertrekken". Mo menteel telt de Terneuzense handbalvereniging toch weer ruim 45 leden, eeh aantal dat toen alles nog samen was veel groter was. De hand balsport heeft bij Sjean Kooy man een apart plaatsje in haar dagelijks leven gekregen. Bij na al haar vrije tijd besteedt ze eraan. „Ik zou hat heel erg vinden als ik ermee zou moe ten stoppen. Ik zit een hele dag op een stoel ze werkt op een kantoor en dan ben ik blij als ik 's avonds in de zaal of over enkele maanden buiten eens een partijtje kan handballen. Het is voor mij iets belangrijks en meteen een grote brok ontspanning". Zij was het ook, die in 1964 het initiatief nam onder impuls van de Nederlandse Handbal Bond om tot een vereniging te komen. Kooymans „Samen met een vriendin van me be gonnen we eraan. Bijna in heel Terneuzen deponeerden we in elke brievenbus een stencil, maar de belangstelling was minimaal. We gaven het echter niet o.p. We waren er- aan begonnen, en wilden ook wel iets bereiken". Toch zakte ook bij dit tweetal na enkele maanden de moed letterlijk in de schoenen. Het aantal aan meldingen bleef bijzonder klein. Pas twee jaar later kwam men voor het eerst uit in competitieverband. En hoe, dat allemaal met precies tien leden. Dat er toen en ook in de jaren tot ongeveer f970 weinig belangstelling voor de handbalsport in Terneuzen be stond was duidelijk. Tot dat jaar kon de Terneuzense vere niging niet meer dan één da- mfas-seniorenteam formeren. Kooyman: „Buiten dar was het ook meer een gezelligheids clubje. Je boekt weinig resul taten, en dan gaat de gezellig heid hoogtij vieren. Dat is op zichzelf wel lauik en aardig, maar tot resultaten waar het uiteindelijk toch om te doen is kwam het niet". Het bestuur en spelers vonden dat er wat moest ver'anderen, het dames team toen nog steeds het enige team speelde nog al tijd in "de laagste klasse. In middels had de handbalvereni ging zich ook al aangesloten bij Schelde Sport, en trok men De Bruyn uit Terneuzen aan als nieuwe trainer. Hij zou ervoor moeten zorgen dat het damesteam hogerop kwam. En dat gebeurde ook, in het da mesteam schuiLde toch wel het nodige talent. Het promoveer de naar de tweedie kltsse. Het ledenaantal groeide, en enige tijd later kwam er een heren-seniorenteam bij. Dat kwam al gauw tot successen en vorig jaar promoveerde het naar de eerste klasse van de afdeling. Het tweede heren- team volgde, en men kon ook een jongens-adspirantenteani formeren. Tot slot merkt Sjaan Kooyman op: „We gaan gewoon door. Wat in het ver leden gebeurd is, is vdorbij. Daar moeten we niet meer over praten". Sjaan Kooyman: „We kunnen best nog wat jeugdleden ge bruiken". (Van onze sportmedewerker) NIEUW-NAMEN Het wielercomité van Nieuw-Nfa- men heeft de organisatie in handen om tot een volkskoers- kaiender te komen. Het houdt vanavond in café Thilleman een algemene vergadering waarvoor alle comités die dit seizoen een of meerdere volkskoersen willen organise ren zijn uitgenodigd. Buiten het samenstellen van een volkskoerskalender zal verder ook het punt prijzenschema aan de orde komen. Men wil tot een prijzensche ma komen dat dan voor alle volkskoersen geldt, en verder ook een jury die alle wedstrij den zal jiureren. In het afgelo pen seizoen fungeerden dhr. J. Mast en Th. Kerkhaert in ve le wedstrijden als jury, maar enkele organisatiecomités na men dat in hun wedstrijd zelf ter hand. Soms met de nodige problemen en moeilijkheden na afloop. Voor het komende seizoen wil men tot een vaste jury komen. Ook het punt „deelname van Belgische trim mers en volkskoersers" zal weer aan de orde komen, men wil hiervoor vaste regels op- dellen. Om tot een grotere veiligheid te komen zijn ver der verschillende comités er voor, dat de renners tijdens de wedstrijd verplicht worden een valhelm te dragen. Ook het. standpunt van de KNWU, over toetreding tot die instan tie zal nader besproken wor den. Deze vergadering waar voor bij de comités een grole belangstelling bestaat begint om 20.00 uur. (Van onze sportredactie) AXEL Voor de competitie van de Zeeuwse Schaakbond werden nog enkele afgebroken partijen uit de zevende ronde uitgespeeld. In de klasse Noord 1 won Middelburg uiteindelijk met 714I's van Zierikzee 1. Aan bord 7 kwam D. Carol voor Middelburg I tot winst tegen A. M. van de Westen. In Noord 2 deelden Middel burg 2 en Kamperland 1 de punten broederlijk. Voor Kamperland 1 leverden de twee afgebroken partijen uit de zevende ronde in „tweede termijn" gunstige resultaten op. P. Heyboer versloeg K. de Weej-t en H. Koole kwam re mise overeen met N. Mast Hierdoor kwam Kamperland fraai uit verloren positie terug tot een puntenverdeling. fn Zuid 2 won West- Zeeuwsch-Vlaanderen 1 met ruim verschil van Terneuzen 2. dat voor het uitspelen van de afgebroken partij tussen J- Jansen en J. de Zwart ai te gen een 61 achterstand aan keek. De nederlaag werd nu op 71 bepaald, want Jansen had geen medelijden met zijn tegenstander. Mejuffrouw Hovestad toegwijde vraagbaak va Provinciale Zeeuwse zond ons een Zeeuwse a gementenfolder, waarin keuzemogelijkheden vervat, ten dele alleen voor- en naseizoen en ook met uitzondering va weekeinden of de feestd Die arrangementen zijn voordelig voor leden va ANWB. De voorgestelde prog ma's zijn in hoge mate ressant, zowel wat de in, als de prijs betreft. Zo een ontdekkingstocht Vlaanderen voorzien twee nachten logies in Korenbeurs" in Sluis, eei ner en een uitgebreide me lunch voor f 62,-. ANWB-leden gaat er nog een rijksdaalder af. is ook nog mogelijk dez tocht te maken (met eige openbaar vervoer, maar zit niet in de prijs) met overnachting. Dat kos 47,50 of f 45,-. Drie en achtdaagse Ze se verkenningen worden Zoutelande uit ondernc (Van oi LONDEN Pierre Boule bij uitstek en eerste-dirigen is een krachtig voorstander waarbij het publiek actief Als een componist op podium komt om een nil werk voor te stellen en dirigeren zit het publiek meestal in eerbiedige s: bij. Wanneer de uitvoering einde is klinkt uit de zaal een soms geestdriftig, soms leefd applaus. Pierre Boulez wil met ritueel niet langer genoe nemen. De muziek moet gens hem worden uitgevc in een sfeer van actieve b ving, een sfeer waarin zo de componist en de uitvoei den als het publiek zijn oj nomen en met elkaar een cussie kunnen aangaan de verdiensten, de doelstel gen en de problemen van ten gehore gebrachte ziek. Boulez heeft in deze gees verscheidene proeven met BBC-orkest gedaan. Hij geerde in zijn nieuwe ti moderne werken in „the ro houss", een voormalige wf plaats voor stoommachines Londen, die momenteel in „DE KOEKOEKSH( ALET SCHOUTEN. (Uitg.: Holkema Warendorf f 14,90 Wie na enkele uren moeizaam lezen de overij niet zo lijvige roman Koekoekshof' van Alet Set ten dichtslaat, zal er nar lijks achter zijn wie of die oude oom Sieb, die plotseling het gemoedelijke ven van Jan en Renee B clauw binnenkomt, eiger wel is. Een vreemde spookachtige figuur, die het niets opkomt en ook v in het niets verdwijnt, in de lang vergeten familieh rie van de Bereclauwen, eens het landgoed „De I koekshof' bewoonden, v tot een nachtmerrieaci werkelijkheid wordt. Schouten schreef een vrie: lijke familieroman tegen achtergrond van de kl dorpsgemeenschap van Waaihoek met zijn vreemd menraapsel van mensen, met „De Koekoekshof' landgoed tot ruïne hebben ren leven. ZELFRIJZEND KOOKBI (Uitg. Nijgh en Van Ditm f 14). Recepten van gerechten, men bij anderen voorges teld kreeg en bladzijden recepten gescheurd uit schriften zijn dingen die n eens rondzwerven. Mensen gesteld zijn op orde pl voor dez elosse recepten eens een redelijke prijs schrift, klemband of plak aan te schaffen. Het kan ei nog anders. Uitgeverij I en Van Ditmar geeft een in luxe-uitvoering uit, w; vrijwel alleen maar lij staan. Het is de bedoelinj de verzamelaar van rece ze hierin schrijft. In het zitter verder p'akstroken foto's van alle heerlijk™ en achterin is een vak w overige losse dingen ku worden gestoken. Echt eei deautje voor mensen, die maal niets meer weten te gen.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 18