TWEE BEUNGEN BU VERKIEZINGEN SLUIS Agrarische school in Schoondijke gaat dicht '0 Grote fees twee k in Sluis zeeuws Zeeuwse jeugd in de kou Mercedes adviseert: ga voortaan eerste klas reizen ALGEMEENEN GEMEENTE Zaalvoetbal Optreden Denis Roussos in Boudewijnpark stad Mercedes-Benz Hulst Goes Actueel Nadenken Meisjes Ovezande 's-Gravenpolder Hoofdplaat Donderdag 7 maart 1974 (Van een onzer verslaggevers) SLUIS Bij de ingeschre ven lijsten voor de komende gemeenteraadsverkiezingen in Sluis zijn twee groeperingen ingeschreven die het woord „Belang" in hun naam voeren. Eerstens de thans seeds be staande groepering van wet houder J. J. du Fossé onder de naam Gemeente Belang. Tweedens de groepering die onder aanvoering van wethou der F. Cuclenaere thans zitting heeft onder de naam Vrije Katholieke Lijst. Bij de ko mende verkiezingen voeren zij het predikaat Algemeen Be lang. „Wij wilden van het pre dikaat katholiek af", aldus de heer Cuelenaere. „Wij zien het breder, en als je niet onder een duidelijke politieke signa tuur kan uitkomen wordt het een belangengroepering, waar van de naam Algemeen Be lang de lading dekt". Het is geen vliegenafvangerij ge weest, aldus de heer Cuele naere. Aoht jaar geleden na melijk begon in Sluis de groep Gemeente Belang, thans met 4 zetels de grootste fractie in de 11 man tellende raad. „Na-aperij", zo reageerde wethouder Du Fossé. „Ik zou haast willen zeggen een soort van kiezersbedrog. Hoe kan je nu het predikaat Algemeen Belang voeren als je de huidi ge werknemersvertegenwoor diger van de lijst duwt". De heer Du Fossé doelt hiermee op de heer J. Kopmels die de Vrije Katholieke lijst zal ver laten en bij de komende ver kiezingen met een eigen lijst uitkomt, namelijk de Werkne merspartij. „Dat is volksver lakkerij", zegt de heer Du Fossé stellig. De heer Cuele naere daarentegen wijst erop dat op de lijst van Alg. Be lang zeker 3 of 4 werknemers vertegenwoordigers een plaats zullen krijgen. „Ook de werk nemers worden bij ons opge vangen", zei hij. Over de definitieve samen stellingen van de lijsten zal komende week vergadert wor den. „Wij houden een enquête aan de hand waarvan onze lijst definitief wordt samenge steld", aldus de heer Cuele naere. Er zullen overigens in de volgende raad van Sluis verschillende nieuwe gezich ten te zien zijn. Naar verluidt zouden de huidige protestants- christelijke raadsleden niet meer terugkomen. Dat zijn de heren Van Hal en Van de Sluis. Vermoedelijke lijsttrek ker zal dan worden de heer Basting. De heer A. van Soo lingen zal de PvdA-lijst aan voeren. (ADVERTENTIE) Mercedes huldigt het principe dat de auto zich aan de mens moet aanpassen. Niet andersom. Dit stelt hoge eisen. Aan comfort. Ruimte. Veiligheid. Rij'-souplesse. DegelijkheidGeen auto wordt dan ook met zoveel zorg, zoveel oog voor details geconstrueerd als een Mercedes. Dat merkt u vanaf het moment dat u achter het stuur plaatsneemt. Dat merkt u aan het feit, dat uw wagen slechts om de 15.000 km voor een grote beurt bij ons hoeft te komen. En dat merkt na een paar jaar de tweede koper die er graag een uitstekend bedrag voor neertelt. Wordt het geen tijd dat ook u het eerste klas reizen met een Mercedes gaat overwegen? Te beginnen met een proefrit? De zekerheid van blijvende perfectie. GARAGE T WESTEN B.V., Oostburg, Bredestraat 23a, tel. 01170-2255. (Van een onzer verslaggevers) SCHOONDIJKE Na het 50e cursusjaar wordt de lagere agrarische school in Schoondijke gesloten. De 6 leerlingen die thans deze school, ondergebracht in een kapitaal schoolpand dat in 1966 meer dan een half miljoen kostte, nog bezoeken ronden hun studies dit jaar af, waar na het met dit soort onderwijs in Zeeuwsch-Vlaanderen gedaan is. „Wij betreuren het ten zeerste, maar we moeten de ogen niet sluiten voor de realiteit", aldus de heer G. Claeijs voorzitter van de Vereniging tot Bevordering van het Landbouwonderwijs voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Wes telijk Deel. „Drie jaar geleden is het principebesluit tot opheffing van de school reeds gevallen, toen zich voor het nieuwe cur susjaar slechts 5 leerlingen meldden. Wij hebben toen een leerlingenstop afgekondigd. Het jaar daarop hebben we het nog een keer geprobeerd, maar toen meldden er zich slechts 3 leerlingen. Het is jammer, maar het is niet an ders". Het schoolgebouw, vooral dank zij toedoen van burge meester Hoftijzer van Schoon dijke gesticht, krijgt (als de Oostburgse raad hiervoor toe stemming geeft) weer een landbouwoniderwijsku-radige bestemming. „De praktijk school zit om ruimte te sprin gen en wil er graag wat cur sussen in onderbrengen. Dat betekent voor de praktijk school een uitbreiding, er zul len ook nieuwe leerkrachten moeten wonden aangetrokken", aldus de heer Claeijs. De beide leerkrachten van de lagere agrarische school, de heren De Rijk (directeur) en Versteeg hebben reeds hun ontslag aangezegd gekregen. „Wij zullen op een passende manier van hen afscheid ne men", zo zegt de heer Claeijs, die memoreert dat de heer Rijk op 30-jarige leeftijd in 1945 tot directeur werd benoemd. Volgens oude notulen was hij de jongste van de kandidaten, maar de beste. Dat is later dan ook gebleken", zo zegt de huidige voorzitter. Het leerlingental is de laat ste jaren snel teruggelopen. Telde men in het cursusjaar 1963-1964 nog 69 leerlingen, in 1971-1972 waren dit er nog 26 (Van een onzer verslaggevers) SLUIS IVliddenstandsver- eniging, VVV en Horeca in Sluis houden van 19 t.m. 23 juni een feestweek Deze valt samen met de jaarlijkse ker mis. Reeds enkele maanden is een comitc, samengesteld uit de organiserende verenigingen, bezig met de voorbereiding van de feesiweek en heeft men a.m. al een belangrijke medewerking van een bier brouwerij gekregen. Tijdens de feestweek wordt een bra derie gehoudei». Op een gehouden algemene vergadering hebben zich reeds 40 aspirant deelnemers voor deze week opgegeven De feestweek kan doorgang vin den als 75 deelnemers gevon den worden, een aantal dat de organisators overigens geen zorgen baart, zoals werd ge meld. De feestweek omvat al lerlei activiteiten en festivitei ten. De opening zal plaatsvin den gelijktijdig met de kermis op de. markt en de te houdjn braderie, door middel van pa- rachutcspringers, die de sleu- ';els van de stad zullen ov han- digen aan Jantje van Sluis". Deze historische figuur zal de gehele week door de stad lo pen en door middel van quiz- vragen prijzen uitdelen aan be zoekers. De openingsdag, woensdag 19 juni wordt beslo ten met een rondgang door het muziekkorps met majorettes. Op donderdag 20 juni vin den naast kermis en bra "^rie biertapwedstrijden plaats in de openlucht op drie verschil lende plaatseiVrijdag 21 juni wordt een feestmarkt gehou den met standwerkerscon cours. 's Avonds zal Henk van Montfoort er de stemming trachten in 1e houden. Zaterdag 22 juni zijn de kinderen aan de beurt als m de sporthal een kindermatinee wordt gehouden. Voor de da mes vindt een modeshow plaats en stadsomroepers uit l et gehele land zullen elkaar bekampen in een speciaal stadsomroepersconcours. Dit alles gelardeerd met muziek van korpsen en optredens van majorettes. De feestweek zal zondag worden besloten met een groots vuurwerk, maar daaraan vooraf zal een mu ziekconcours plaatsvinden. en thanis zoals gemeld 6. De vereniging zelf wordt niet opgeheven. „Wij hebben ongeveer nog een halve ton in kas, en die willen wij blijven beheren. Wij willen dit geld gebruiken om op een of ande re manier het landbouwonder wijs, in welke vorm dan ook, te stimuleren", zegt de heer Claeijs. De no<* bruikbare in ven'taris van de school gaat of naar de landbouwpraktijk school of de middelbare land bouwschool in Breda. Dat het huidige schoolge bouw weer voor het landbouw onderwijs wordt gebruikt stemt de heer Claeijs tot te vredenheid. „Dit onderwijs betekent voor Schoondijke een belangrijke stimulans. Het brengt wat leven in de brou werij". Het huidige bestuui van de vereniging wordt gevormd door voorzitter G. A. Claeijs, secretaris-penningmeester A. Salomé, en de bestuursleden 1 de Bruijne, A. Cammaert, C, Quaak, S.. van der Sluijs (te vens vice-voorzitter) en Th.. Nulden. Zij zijn leden van de drie verschillende standsorga nisaties in de landbouw in Zee land, de NCB, CBTB en ZLM.. En zolang er nog geld in kas is zullen zij het landbouwon derwijs blijven stimuleren. Gemeentepersoneel De personeelsvereniging van de gemeente Hulst is onlangs in het cultureel centrum Den Dullaert bijeengeweest voor een algemene ledenvergade ring. Op deze vergadering werden de activiteiten voor 1974 doorgesproken. De voor zitter van de vereniging die periodiek aftrad, de heer R. Kommers, werd met algemene stemmen herkozen. Evenals de bestuursleden E. van de Walle en H Berkelmans. Op eigen verzoek trad af: secretaris W. Everaard. In zijn plaats werd met algemene stemmen herko' zen de heer Rudi Neefs. CHU - De statenkrmg Goes van de CHU houdt op donder dag 14 maart om 19.30 uur haai jaarvergader.ng in ge bouw ,,de Rancke" te Krab- bendijke. Naast de gebruike lijke jaarstukken zal de lijst aanvoerder van de CHU, de huidige gedeputeerde A. J. Kaland. een verkiezingstoe- spraaik houden. Na zijn toe spraak volgt een discussie. „Op onze vraag of ze in Zeeland wilden blijven, ant woordde 99% van de jon geren: Nee'!! Tot die ont dekking kwam onlangs een commissie in de gemeente Reimerswaal. Deze commissie is in op dracht van het Reimerswaal- se gemeentebestuur een nota Jeugdbeleid aan het voorbe reiden. De voorbereiding heeft de commissie degelijk aangepakt. Want voor het verkrijgen van zo volledig mogelijke gegevens, heeft deze commissie op elke kern van de gemeente Reimers waal een gespreksgroep van jongeren bijeengetrommeld. En via deze gespreksgroepen heeft de Reimerswaalse jeugd haar ideeën, gevoelens en verlangens kenbaar kun nen maken. De Reimerswaalse jeugd zegt uit Zeeland weg te wil len. Een uitspraak, die bij vele ouderen misschien toch pijnlijk overkomt. Maar ais me ziet welke beweegrede nen de Reimerswaalse jonge ren noemden voor hun em/i- gratieverlangen, dan is met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid aan te ne men dat dit emigratieverten- gen leeft bij de meeste Zeeuwse jongeren. De Zeeuwse jeugd voelt zich in de kou staan. De Reimirs- waalse jongeren zeiden uit Zeeland te willen vertrek ken, omdat ze hier geen toe komst zien. Er zijn te weinig mogelijkheden wat betreft een geschikte werkkring en wat betreft een goede oplei ding. Op zichzelf zijn deze geluiden niet nieuw. Nog on langs vielen deze geluiden te beLuisteren in liet rapport „Inventarisatie van het on derwijs in Zeeland" van de Provinciale Onderwijscom missie. Maar voordien wer den dit soort zaken over de jongeren gezegd. In Reimerswaal hebben de jongeren zelf nu laten weten aan de Zeeuwse gemeen schap: wij willen hier weg. Wij zien voor onszelf hier geen toekomst. De toekomst van de Zeeuwse jeugd in Zeeland is een actuele zaak, die regel matig aan de orde komt. Dat deze aangelegenheid in Rei merswaal aan de orde kwam in het kader van een voorbe reiding voor een nota Jeugd beleid, is niet verwonderlijk. Het moet bijna wei ter spra ke komen als het gaat om voorzieningen voor vrije tijdsbesteding. Want een an der min of meer toch ook scherp Zeeuwsch probleem grijpt daarop in op bijna na tuurlijke wijze: het probleem van de vele kleine kernen en hun leefbaarheid. „Er is voor ons weinig of niets te doen", was een uitspraak die tel kens terugkwam bij alle ge spreksgroepen in de kernen van de gemeente Reimers waal. Wat de Reimerswaalse jeugd geventileerd beeft aan gevoelens en gedachten, le vert volop stof voor discus sie. Maar zeker zet het op nieuw aan tot nadenken. En niet op delaatste plaats wordt er opnieuw geappel leerd aan de verantwoorde lijkheid en zelfwerkzaam heid van de bevolking zelf. Ter illustratie van een en ander nemen we eens de si tuatie van de kern Hans- weert. Wel moet uiteraard bij de geuite gevoelens en uitspraken van Hansweertse jongeren worden ingecalcu leerd, dat ze niet objectief zijn. In Hansweert, zo is de Reimerswaalse commissie tot de ontdekking gekomen, ont breken specifieke jeufdvere nigingen nagenoeg. Dit is daar nog het meest het geval bij de leeftijdsgroep tot on geveer 14 jaar. Voor de com missie is het dan ook vraag punt gebleven hoe en waar een belangrijk deel van de jongerengroepen in Hans- weert d? vrije tijd door brengt. Voor zover de com missie bekend was, kon de jeugd in Hansweert kiezen uit drie mogelij kb eden: volksdansen, gymnastiek en voetballen. Daar komt bij dat juist de jeugd tot ca. 14 jaar aangewezen is op de eigen woonkern. De jongeren zelf vonden daar dat er te weinig activi teiten waren op gebied van sport, toneel en creniievé vorming. Voor meisjes bleek er volgens de Hansweertse jongeren heel weinig te doen te zijn. Ze zouden in de sport ook nog achtergesteld worden. Naar een staflid van de Stichting Zeeland, die lid is van de Reimerswaalse commissie daaraan toevoeg de, wordt het echter ook niet direct als een leemte erva ren, dat er voor meisjes nau welijks iets te doen is in Hansweert. Er bestaat een jongerenkontaktgroep, name lijk de jongerenkontaktgroep Hansweert-Yerseke. Deze- groep weert echter „proble matische jeugd". Men heeft hiervoor gebrek aan passende leiding. Wil de jeugd boven 16 jaar in Hansweert blijven voor hun vertier, dan is men aangewezen op een paar aar dige cafés met disco-avon- dien. Niet in Hansweert, maar in andere kernen van de gemeente Reimerswaal wezen de jöngern zelf op het groeiende probleem van overmatig drankgebruik. In Hansweert speelt er dan ook nog een communicatiepro bleem. Er is onvoldoende communicatie tussen de di verse jeugd- en jongeren groepen waardoor er te wei nig bekendheid is over mo gelijkheden in het jeugd werk. Twee algemene zaken, welke de Reimerswaalse commissie heeft gesigna leerd, verdienen tot slot nog enige aandacht. Vele vereni gingen en organisaties wor den door een grote groep jongeren niet (meer) aan trekkelijk gevonden. De ou de patronen doen het niet meer. De commissie noemt dit een hard feit. Maar even eens signaleert men erbij, dat de diverse leeftijdsgroe pen in een dorp vaak een klein aantal jongeren omvat ten. Hierdoor ontbreekt een voldoende draagvlak voor een meer breed opgezette ac tiviteit. En dat is een pro bleem dat eigenlijk structu reel vastzit aan de kleine woonkern. Eindredactie: Rein van der Helm. KVP Op de vergadering van de KVP afdeling Ovezan de, werden als kandidaten voor de gemeenteraad de be ren Ch. van Steenbergen, W. Remijn en Jac. Boonman ge kozen. De heren M. Rijk, J. Boonman en L. de Jonge wor den voor de kandidaatsstelling voor de kiesraad gekozdn. Verschillende sprekers vonden dat in Ovezande een overdekt zwembad voor gericht zwem- onderricht noodzakelijk is. Hun woorden werden bekrach tigd door een aantal jeugdige aanwezigen met spandoeken, waarop verschillende leuzen waren geschilderd. Wethouder van sportzaken C. Verdonk was van oordeel dat zwemon- derricht een grote prioriteit verdiende, maar stelde voorop, dat ean de 9 ha grote Stelle- plas te Heinkenszand reeds de bestemming van in- structiebad was gegeven en dat de goedkeuring hiertoe te verwachten is „Het plan voor een overdekt zwembad in Ovezande heeft wel mijn goedkeuring maar hieromtrent kan ik mets beloven. Hij (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de voorbije week zijn in de Mid delburgse sporthal aan de Nassaulaan in het kader van het zaalvoetbal rayon Middel burg de volgende wedstrijden gespeeld: poule A: Amgas - Dauwendaele 1 42, Amro - Pechiney 1 3—3 en Blauw Wit - Luotor 11 Poule B: Pechiney 2 - Maar- tense Tapijt 06. Poule C: Pechiney 3 - Zee- landia 2—5, OCMA - VCK 1 10, Zeelandjia - Middelburg 1 - VCK 2 5—0. merkte op, dat voor het zwembad Stelleplas een A.C.W.-subsidie is toegekend in het kader van de werkloos heidsbestrijding. „De kosten voor een mstructiebad zijn zeer hoog en de aanleg is nog maar een hoop", zei hij. Vrouwenbond De afde ling 's-Gravenpolder van de Ned. Christen Vrouwenbond hield de maandelijkse bijeen komst in het dorpshuis. Na schriftlezing en afwerking van enkele huishoudelijke zaken stond de avond in het teken van de drinkwatervoorziening. Na vertoning van de film over de watermij. „Zeeland" met o.a. de installaties in Ossen- drecht en het drirakwateireser- voir in de Biesbos hield de hetr R. Antonisse, voorlich- tingsfunctionairis bij de maat schappij een inleiding. Hierin kwam het toenemende water verbruik per hoofd van de be volking aan de orde en wer den een aantal wenken ter be perking van de waterconsump- tie en ten gunste van een goed milieu gegeven. In de daarop volgende discussie werd aan dacht besteed aan het vóór en tegen van de waterfluoride- ring. De heer Antonisse nodig de de dames uit voor een be zoek aan het bedrijf te Ossen- drecht. Tenslotte gaf mevrouw Braam-Van Liere een humo ristische voordracht over „wa ter" ten beste. Voetbalclub De voetbal club van Hoofdplaat houdt vandaag een spoedvergadering voor leden bij Johan Martens. Aanvang acht uur. Als belang rijkste punt komt aan de or de het opvangcentrum vooi jong en iud op het gemeente- j lijk sportveld. BRUGGE Voor inwoners van West-Zeeuwsch-Vlaande- ren zal het op 28 maart moge lijk zijn een top-artiest aan het werk te zien. Het is Démif- Roussos. die tijdens een con cert dat in het Brugse Boude vijnpark wordt gegeven op londerdag 28 maart zal optre den. De baten van dit optreden zijn o.m. bestemd voor de Brugse vereniging voor gehan dicapten s.v. Sint-Jan. Démis Roussos, wiens ver schijning ook op het Neder- andse tv-scherm niet onopge- nerkt is gebleven, heeft de iaatste jaren een flink aantal top hits gemaakt. Voor dq, fans nu een buitenkansje om hem eens in levende lijve te zien.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9