Groei Zeeuwse jachthavens 10 procent Kandidaten stellen zich voor Er is wel een rampenplan NA DE PRET DE GIER KVP EN CVP WERKEN AAN MILIEUPROBLEMEN Commissie maakte plan voor de eeuwigheid MINDER DAN IN 1972 PLEITBEZORGER VAN DE STAAT OVER KERNCENTRALE BORSSELE Solistenconcours van KNF in Kapelle streek Droog weer V oor wedslrij den metselen in Oosterhout Oosterschelde- Klaasesz België trekt geld uit voor wal radar posten 3 Donderdag 7 maart 1974 1 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Uit een VVV-enquête onder Zeeuwse jachthavens is gebleken dat de «roei vn het aantal overnach tingen in 1973, tien percent bedroeg. Dat is vijftien a twintig percent minder groei dan in 1973. Het aantal ge schutte pleziervaartuigen in 1973 nam ten opzichte van 1972 met 16,5 percent toe. De haven met het grootste aantal ovcrnachtigen in 1973 was Zierikzee, met zevendui zend. Veere met de havens Oost watering en Stadshaven kwam op de tweede plaats met ruim zesduizend overblijvers. Een aanzienlijke teruggang verge leken bij 1972, toen de beide Veerse havens meer dan acht duizend overnachtingen boek ten. De aanlegcapaciteit van Brouwershaven steeg door de ingebruikneming van een nieuwe haven, zodat het aantal overnachtingen toenam van zestienhonderd in 1972 tot ruim 5700 in 1973. Breskens bezet de vierde plaats met 4370 overnachtin gen. Ruimtegebrek veroor zaakte hier een teruggang met vierhonderd overnachtingen. Ook in Bruinisse werd min der overnacht. In 1972 nog 3850 maal, tegen 3550 maal in 1973. Delta Marina in Kortgene bezet op de overnachtings „hitlijst" de zesde plaats met 3500 overnachtende schepen. Vlissingen, grootste onder de middelgrote Zeeuwse jachtha vens, nam in 1973 tweedui zend overnachtingen voor haar rekening. Ook Sint-Annaland boekte een zelfde aantal overnachtin gen. De groei in laatstgenoemde haven was in de afgelopen ja ren beduidend groter dan in Vlissingen. De drie jachtha vens van Wolphaartsdijk regi streerden gezamenlijk ruim 2100 overnachtingen. Yerseke kwam door een groei met tweehonderd overnachtingen op zestienhonderd. De vluchthaven van Rijks waterstaat in Zijpe constateer de een teruggang van achthon derd overnachtingen en kwam in 1973 uit op dertienhon derd. Colijnsplaat bleef dank zij de verminderde teruggang toch nog boven de duizend overnachtingen. Scharendijke en Burghsluis groeiden naar het niveau van Colijnsplaat. Het aantal aankomsten van pleziervaartuigen in 1973 be droeg voor twintig Zeeuwse havens bijna achttienduizend Het totaal aantal onvernach- tingen in deze havens kwam op 32.200. Uit de statistiek, gepubli ceerd in het blad „Zeeland Vakantieland" kan worden op gemaakt, dat juli de drukste maand in 1973 was. In bijna alle havens werd het grootste aantal overnachtingen in deze maand geboekt. De sluis in de Grevelingem dam schutte 3516 pleziersche- pen méér dan in 1972. Dat betekent een absoluut rekord onder de zeven bij de enquête betrokken sluizen. 0 Het voorjaar breekt aan. In de buurt van Kloosterzande was dat gisteren duidelijk te zien. Beheerste het carnavals feest de laatste maanden daar de samenleving, nu staat de fie re, bonte, boerencarnavalskop buiten bedrijf in de agrarische geur van gier. Het is nu de tijd om. de weilanden te bemesten, om het gras in de komende zo mer beter te laten groeien. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI óp woensdag om 18.00 uur. Droog weer met opklarin gen. in de nacht plaatselijk lichte vorst. Weersvooruit zichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 2 of meer. Min. temp.: omstreeks nul gra den. Max. temp.: omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 90 pro cent. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 of meer. Min. temp.: omstreeks nul gra den. Max. temp.: omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een ge- neel droog etmaal: 90 pro cent fslanden (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) GOES Het solistencon cours 1974, dat wordt georga niseerd door de Zeeuwse bond van de Koninklijke Neder landse Federatie (K.N.F.), wordt dit jaar gehouden in „De Vroocie" te Kapelle. Het concours is verspreid over een viertal dagen. Op 9 maart begint het con cours 's morgens om tien uur. Voor deze dag hebben 110 so listen ingeschreven. Op zater dag 16 maart begint het solis tenconcours van de Zeeuwse bond 's morgens om elf uur. Voor deze dag hebben zich 66 kandidaten aangemeld. Op za terdag 23 maart begint het so listenconcours, 's morgens om elf uur en hiervoor hebben 58 solisten ingeschreven. Tenslot te begint de laatste concours dag op zaterdag 6 april 's mor. gens om twaalf uur. Voor deze slotdag hebben 38 solisten zich ingeschreven. Het maximum aantal pun ten, dat op dit solistenconcuurs kan worden behaald, is zestig. Voor een derde prijs zijn ten minste 30 punten nodng. voor een tweede prijs tenminste 39 punten, voor een eerste prijs tenminste 48 en voor een eer ste prijs met lof tenminste 54 punten. Filmliga De filmliga Sas van Gent vertoont vanavond (donderdag) in de Roselaer twee films. De hoofdfilm is Frency van Alfred Hitchkock. Als voorfilm draait Nacht en nevel van Alain Resnais. Aan vang 20.00 uur. (Van een-onzer verslaggevers) OOSTERHOUT De lts in Oosterhout is één van de vier plaatsen, waar voorwedstrij den zullen worden gehouden voor de traditionele metsel- wedstrijden, die tijdens de Nationale Beroepenmanifesta- tie van 23 tot 26 april in de Jaarbeurshallen in Utrecht zullen worden afgewerkt. De voorwedstrijden in Oos terhout zullen op 5 april plaatshebben. Tot de deelne mers daar behoren de heren W. Dijkers uit Breda, J. Wille- kes uit Baarle-Nassau, P. Moens uit Nieuw- en St.- Joosland, W. de Hamer uit Nieuwdorp, J. Maas uit 's Heer Arendskerke, G. van de Kieboom uit Raamsdonksveer. A. van Rijen uit Oudenbosch, C. van Oers uit Roosendaal, M. van Hoecke uit Zuiddorpe, A. Abeelen uit Tilburg en F. Snoeren uit Kaatsheuvel. De drie hoogsteindigenden van el ke voorwedstrijd gaan over naar de finale. Bij de wed strijden in Oosterhout zijn be langstellenden welkom. (vervolg van pag. 4) Hun pleiter, mr. Schute, zei op het standpunt te staan dat de Nederlandse staat zich aan de Euratom-richllijnen ont trekt door in de aan de PZEM verleende vergunning welis waar op te nemen hoe er bij dreigende radioactiviteit ge handeld moet worden, inaar dat is niet meer en niet min der dan een waarschuwings plan. „Er staat eigenlijk al leen in wie wie moet opbel len", aldus mr. Schute, die zich overigens verbaasd toon de over het feit dat de staat deze regels nu ineens etaleert als „rampenplan", terwijl tot voor kort niemand wist dat er een dergelijk rampenplan, zou zijn. Ook de gemeente Borsele niet, die toen maar eigenmach tig een rampenplan heeft ge maakt en gepubliceerd. Mr. Schute zei daar veel waardering voor te hebben, maar knoopte er gelijk aan vast dat dit gemeentelijke rampenplan ook nauwelijks die naam mag dragen. De ge meente heeft nou eenmaal niet de middelen om te voldoen aan de Euratom-voorschriften. Hij stelde dat dit een zaak van re staat is (Euratom schrijft het de lidstaten voor) en dat de staat in gebreke is gebleven, juridisch gezegd: zich schuldig maakt aan een onrechtmatige daad. Mr. Droogleever Fortuljn, de pleitbezorger van de staat, be twistte dit. Er is wel degelijk een rampenplan in de zin van de Europese voorschriften, meende hij. Ook ontkende hij dat te reactor in Borsele min der veilig zou zijn dan bij voorbeeld de Amerikaanse centrales. Uit milieuoogpunt bekeken, zo stelde mr. Droog leever, is een kerncentrale zelfs beter dan een kolen-, olie- of gasgestookte. „Dat er werke lijk een ramp zou kunnen ge beuren, geloofde hij niet. Hij zei voorts dat. de staat haar „rampenplan" (de in de vergunning opgenomen waarschuwingsregels) opzette lijk niet had gepubliceerd om geen onnodige onrust te ver oorzaken. in zijn weerwoord stelde de VMZ-pïeiter dat mr. Droog leever de zaak al te veilig voorstelde. „We kunnen niet stellen dat er nooit een onge luk kan gebeuren", zei hij. „Niet voor niets worden er rampenplannen gemaakt". Wanneer de Haagse recht bank een uitspraak in dit ge ding zal doen is onzeker. Er wordt over drie weken een nieuwe pleitnota met uitvoeri ge gegevens over veiligheids normen hier en in Amerika namens de VMZ ingediend. Konstanz 286 plus 1, Rhein- felden 194 -12. Straatsburg 174 -2. Plittersdorf 346 onv., Maxua 402 plus 3, Plochingen 158 -1, Mannheim 227 -1, Steinbach 146 -2, Mainz 260 onv. Bingen 136 -3, Kaut 174 -3. Trier 289 -22, Koblenz 201 -6, Keulen 169 -6, Ruhrort 330 -2, Lobith 961 plus 3, Panner- dense kop 928 onv., Nijmegen 154 -1. IJsselkop 853 onv. Eefde IJssel 384 onv., Deven ter 262 plus 2, Monsin 5456 plus 2, Borgharen 3943 plus 3, Belfeld 1128 -15. Grave bene den de sluis 500 -7. Hoogwater* Morgen, vrijdag 8 maart Bergen op Zoom 3.38 en 16.02 Hansweert 2.49 en 15.20 Terneuzen 2.10 en 14.37 Vlissingen 1.42 en 14.06 Wemeldinge 3.28 en 15.52 (Van een onzer verslaggevers) GOES Delegaties van de KVP en van de Belgische CVP (Christelijke Volkspar tij) hebben elkaar gevonden in een gezamenlijk overleg over milieuproblemen in de grensgebieden. Belangrijkste zaak op dit moment, aldus de delegaties, is de vervuiling van het kanaal Gent-Terneu- zen, die een concrete moge lijkheid biedt om een model van aanpak in Beneluxvei- band op te zetten. Zo'n aanpak zou bovendien stimulerend kunnen werken in EEG-ver- band. De verontreiniging van het Scheidebekken in het alge meen en van het kanaal Gent- Terneuzen in het bijzonder vindt volgens beide partijen reeds grotendeels haar oor sprong in de vanuit Frankrijk aangevoerde vervuilingsvracht. Daarom zullen KVP en CVP bij hun respectieve regeringen aandringen op gezamenlijke stappen bij de Franse rege ring. Beide partijen hebben ook gesproken over de milieuwet geving. Conclusie: de regerin gen moeten niet treuzelen met het uitvoeren van de bestaan de wetgeving. Diensten en de partementen moeten zodanig worden gereorganiseerd, dat de minister van milieubeheer een ruimere bevoegdheid krijgt en betrokken wordt bij alle beslissingen die het leef milieu raken. Een belangrijke factor, aldus KVP en CVP, is een „milieuvriendelijke" ruim telijke ordening. Belangrijke zaak in het ge meenschappelijk beraad was de harmonisatie (op elkaar af stemmen) van milieunormen en wetgeving en een voortdu rende uitwisseling van infor matie en wetenschappelijke gegevens. Voorts werd vastgesteld, dat er een aan regels gebon den Beneluxoverleg moet ko men over alle zaken die voor het aangrenzende land hinder kunnen veroorzaken. Daarbij werd vooral gedacht aan rege- ringsoverleg over industrieves tigingen aan weerszijden van de grens. In ieder geval, aldus het communiqué dat is uitge geven, zijn de volgende maat regelen op korte termijn nood zakelijk: -spoedige bouw van een wa terzuivering voor de stad Gent en omgeving; -de bedrijven dienen zelf de zuivering van hun afvalwater ter hand te nemen en kunnen daarbij gebruik maken van aangepaste overheidssteun; -studie van de mogelijkheid de bestaande afvoerwaterlei- ding op Nederlands grondge bied geschikt te maken voor eventuele aansluiting door Belgische bedrijven. De bouw van een zuiveringsinstallatie aan de Schelde op Nederlands grondgebied is een der priori teiten. Het overleg heeft inmiddels geleid tot opdracht van minis ter De Saeger (CVP) voor kunstmatige herbeluchting van de binnenwateren van de stad Gent en van het kanaalwater. Dit ter bestrijding van de stankoverlast in de stad en voor herstel van het zelfreini gend vermogen van het ka naalwater. i*,t jtap Naam: J. van den Bos Leeftijd: 58 jaar. Adres: Ten Antenweg 108 Tholen. Eventuele gezinssamenstelling: gehuwd, 2 kinderen (zoon pl dochter). Opleiding: G.A. I F.G. pl. staatsinr. M.O., candidaat-ge- meente-accountant, candi- daatsexamen rechten. Huidige functie: Lid v. h. col lege van Ged. Staten van Zeeland. Commissariaten: Partij. ARP. Waarom vindt u, dat de kie zers het beste op uw partij kunnen stemmen Omdat mijn partij, als evange lische vo.icspamj, wil bou wen aan een samenleving in Zeeland, v. .,ar:n met name op de grondslag van samen werking tussen alle belang hebbende Overheidsli chamen (prov. gemeenten en waterschappen) en bevol kingsgroepen het algemeen welzijn wordt bevorderd. Wat heeft uw partij concreet gedaan aan de verbetering van het woon-, werk- cn leefklimaat in Z.-Vlaanderen, ren Bevordering realisering vaste oeververbinding. Verbete ring sociaal-culturele infra structuur (sporthallen, zwembaden) Garantieverle ning in het belang van de totstandkoming van inrich tingen voor gezondheidszorg (Ter Schorre in Terneuzen. De Sterre in Clmge, alsme de een nog te bouwen ver pleegtehuis in Oostburg). Nieuwbouw van bejaarden tehuizen. Bevordering werk gelegenheid. Kortom datge ne vanuit het standount dat niet het beleid, doch de mens voorop dient te staan. Hoeveel zetels verwacht u voor uw partij in Zee land? 6. Wie zijn de kandidaten van uw partij voor het college gedeputeerde staten? Dit wordt in nieuw fractiever- band bekeken. Wat vindt u van het kabinet Den Uyl? Hoewel deze vraag voor het bestuur van de provincie niet van directe betekenis is, wil ik nochtans antwoor den, dat de deelneming van KVP en ARP aan dit kabi net, een zodanig tegenwicht vormt dat een meer gematigd beleid mogelijk is dan in Keerpunt 1972 aangege ven. Wilt u met één zin reageren op. Inkomensnivellering: In de be tekenis van „ieder evenveel ontvangen" niet te realise ren, maar wel het beeid richten op een sociaal ver antwoord minimumloon en excessieve inflatiebevorde- rende loonstijgingen tegen gaan. Openbaar vervoer: Verbete ring zeer wenselijk en ur gent, maar voor Zeeland als dunbevolkt gebied finan cieel moeilijk te verwezen lijken. Aktiegroepcn: Hetgeen deze „democratie op krukken" beoogt had ik liever langs de bestaande, georganiseerde democratische opbouw van onze samenleving geëffectu eerd. Nationaal atoompark In Eors- sele: Wordt hiermee een concentratie van een groot aantal kerncentrales be doeld. dan niet gewenst en ook niet nodig. Vervuiling kanaal Gent-Ter- neuzen: Zo spoedig mogelijk tot een oplossing brengen met medewerking en behulp van België De werkgelegenheid in Zeeuwsch-Vlaanderen: Een spoedige verwezenlijking van de vaste oeververbin ding zal daartoe zeer bevor derlijk zijn. Met name to donken aan het voormalige Kreekrakgebied. De kleine woonkernen: Vor men een zeer waardevol ele ment in de Zeeuwse samen leving en moeten „leefbaar" gehouden worden. Smeerpijp Waarde: Ten spoe digste oplossen. De door het Rijk toegezegde zuivenngs- installatie zo snel mogelijk bouwen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het Oosterschelde-rapport van de eommissie-Klaasesz, vo rige week vrijdag aan de opdrachtgever minister Westerterp aangeboden, is voor velen niet geworden wat ervan verwacht werd. Het is in deze zin tegenge vallen, dat aan de ruim twintig jaar strijd om het behoud van de Oosterschel- de geen eind gekomen is. De discussie open of dicht („open" in de zin van: he lemaal open) zal zich de eerstkomende tien, twintig jaar in verhevigde mate voortzetten. De reden daar van is in deze omstandig heid samen te vatten: de meerderheid van de Zeeuwse bevolking, noch van het zittende parlement of de huidige regering zjjn op dit moment mentaal al rijp voor een open Ooster- schelde. De mensen die daar wel aan toe zijn, dat zijn dege nen, die met hot advies van Klaasesz tevreden zijn. Zij, die vrijwel van de eerste dag af gestreefd hebben naar een open Oosterschelde, en die nu op het laatste moment toch nog een klein compro mis moesten gedogen. Het zijn mevrouw Irene Vorrink, het zijn de Delftse studenten en hun hoogleraren, na enige aarzeling en met een zekere mate van voorbehoud de unie van waterschappen en de milieugroeperingen, en gelukkig ook ai een groeiend deel van de politici in de Tweede Kamer. Klaasesz begreep, en be greep vorig jaa al, dat een open Oosterschelde voor hem niet haalbaar was. Binnen zijn commissie niet, die al leen door zijn samenstelling al een tegenstroom inhield, bij de Zeeuwse bevolking niet, die zich voor een groot rapport deel compleet had vastgebe ten in de waanidee van een alleenzaligmakende beton nen dam, en bij het parle ment niet. dat zich alweer voor wat betreft het meer behoudende gedeelte zon der vooronderzoek keihard had opgesteld (VVD). Klaasesz, met deskundigen van uiteenlopende disciplines in zijn commissie, heelt het gepresteerd om binnen een half jaar de tegenstroom 111 zijn clubje „wijze mannen" op te heffen, en do tegenstel lingen te vervlakken. Wie zijn rapport leest, en het is meer dan van de comissie zijn rapport, die leest daarin een stuk milieubeleid van ja ren. Die leest daarin, wat de afgelopen jaren fout is ge daan. wat er nu fout gedaan wordt, en wat er de komen de jaren, eigenhik geheel volgens de richtlijnen van dr. Sicco Mansholt, gedaan moet worden. Behalve een man met in zicht in de samenhang tussen economie en ecosysteem, is Klaasesz (zelf jurist) dus ook een uiterst begaafd poli ticus. Hij heeft praktisch alle partijen met zijn voorstellen weten te vinden, heeft mi lieu- cn belangengroeperin gen een beetje tekort gedaan door verminderde tijbewe ging, heeft Rijkswaterstaat deels tegen zich ingenomen door iets te vragen (een stormvloedkering van 3 060 mtr.), wat technisch eigenlijk de grenzen van het mogelij ke overschrijdt. Hij heoft tenslotte gekozen voor een vorm van afsluiting, die niet onherroepelijk is, die over tien, twintig jaar, als het inzicht dat Klaasesz nu heeft algemeen is, teniet kan worden gedaan. Zodat, om nu dan een stelling van Mansholt te weerleggen, onze kleinkinderen ons niet zullen vervloeken. Klaasesz lieeft met zijn rapport een keerpunt in het milieubeleid ingeluid, door voor ieder die daar niet blind voor is de noodzaak aan te tonen ook in de kamer van een evenwich tige beoordeling van derge lijke projecten door econo mie én biologen. Klaasesz heelt met zijn rapport de voorheen té ongebreidelde macht van de hogeschoolin- genieur en van de planoloog ingeperkt, omdat hun evan gelische toekomstgedachten voortaan altijd aan een eco nomische en biologische be schouwing onderworpen zul len moeten worden, waarmee dan meteen de samenwer king tussen deze diverse we tenschappen een feit is. Ka merleden die hun (aak zien zullen van de verschil'ende ministeries gaan eisen, dat voortaan alle min of meer controversiële projecten een dergelijke aanpak gaan krij gen. En dat is dan eindelijk een klein stukje Mansholt- Klaasesz in de praktijk! FRANS BOOGAARD Lezers, die in deze be schouwing vergeefs gezocht hebben naar het veiligheids aspect, verwijzen wij naar een meer „technisch" verhaal in de loop van deze of de volgende week. Wij meenden dat het niet te pas kwam, deze kant van de zaak in dit stuk nog extra in te bouwen. (ADVERTENTIES) (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN Voor de installatie van walradarposten te Waarde en Saeftinge langs de Westerscheide wordt dooi de Belgische overheid een be drag van tweehonderd miljoen franken uitgetrokken. Dit gezamenlijk Nederlands- Belgische project, zal in de loop van dit jaar gereed ko men. Op het ogenblik is de bouw van de radartorens nog in volle gang. Ook de elektro nische installatie, die eind 1972 bij Philips Telecommuni catie in Hilversum werd be steld, is nog niet geplaatst. De radarposten langs de Westerscheide (voorlopig slechts drie) zijn ontworpen om het scheepvaartverkeer naar en van Antwerpen beter te laten verlopen.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 3