Schade horeca in studie BALLET VOOR KINDEREN Essen legen de grond HULST HEEFT PRIMEUR YAN ONDERZOEK Transformator station in Cambronpoldcr Nacht der Wase vedetten in Sint- Niklaas J. BARENDREfHT LIJSTTREKKER VVD-OOSTRURG Verdachten van moord naar Amsterdam en Rotterdam stad streek - -UUHHt Clinge Sas van Gent Terhole Terneuzen Axel Lewedorp Hulst BRANDJE IN HULSTER ZIEKENHUIS Papier was weg in St. Jansteen Aarclertburg Donderdag 7 maart 1974 (Van onze correspondente!, SINT JANSTEEN „Vijf tig jaar geleden waren ballet lessen voor een kloosterzuster nog onmogelijk. Een beetje moeilijk ook, met al die lange kleren. Daarom ben ik erg blij, dat ik na mijn intrede gewoon door kon gaan met het nemen van balletlessen, zodat ik nu in staat ben aan ruim honderd kinderen hier in Zeeuwsch-Vlaanderen les te geven". Zuster Marie José zit op een van de weinige avonden dat ze wij is, gezellig thuis in het huis aan de Oude Diraaidijk nummer 20 in Sint Jansteen. Ze woont samen met drie an dere zusters en heeft het hier best naar haar zin. Ze is een jonge vrouw, die het niet erg vindt voor haar 36 jaar uit te komen. Ze is kleuterleidster aan de kleuterschool van Zuiddorpe, maai- be9teedf bij na al haar vrije tijd aan het geven van balletles en, het bijhouden van de administra tie, het naaien van de nodige kleren voor de uitvoeringen en het vakkundig in elkaar draai en van een passende choreo grafie. Die liefde voor het bariet zat er bij zuster Marie José al heel lang in. Ze moest tot haar zestiende wachten met het ne men van balletlessen, omdat daar toen in Zeeuwsch-Vlaan deren nog helemaal niets aan werd gedaan. In Oudenboseh is het allemaal begonnen: de opleiding tot kleuterleidster, de balletlessen, intrede tot de zusters Franciscanessen van het pensionaat Sint Anna en het jeugdwerk. „Ik vind het heerlijk om te dansen", vertelt zuster Marie-José, „Maar het leek me ook erg leuk om les te geven aan kinderen. Vooral omdat ik ook al in het jeugd werk zat. Daarom heb ik rond mijn twintigste n,og lessen ge volgd om zelf les te kunnen geven. Toen ik werd overge plaatst naar Breda heb ik steeds doorgelest. Op een ge geven moment kon ik oen groep kinderen van een ande re zuster overnemen in Breda. Dat ging geweldig leuk. Toen we een keer met dlie groep in Zeeuwsch-Vlaanderen kwamen om een uitvoering te geven was men enorm enthousiast. Het was toen al bekend dat ik terug zou komen naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Dus toen ik tweeëneenhalf jaar ge leden hier kwam kon ik zo beginnen met een groep van dertig kinderen. Dat was in Sint Jansteen. Nu heb ik ook groepen in Zuiddiorpe en zijn het bij elkaar al 105 kinde ren", zegt ze glimlachend. „De jongste is vier jaar en de oud ste is 19 jaar. Er zijn in totaal ook tien jongens, die mijn bal letlessen volgen. Dat vind ik erg leuk. In Axel en Hulst hebben ze me ook al gevraagd een groep op te richten, maar ik heb. er geen tijd meer voor. Hier in Sint Jansteen heb ik zelfs al een wachtlijst. In Zuiddorpe zouden nog wel een paair kinderen geplaatst kun nen worden." Hengelen De vissersvere niging De Clingese Hengelaars gaat zaterdag 16 maart in het gemeenschapscentrum Malper- tuus feest vieren. Evenals vo rige jaren zal een orkest op treden. Er zal een bliksemlnte- rij gehouden worden. De avond begint om 8 uur. Milieubeleid De heem kundige kring Sas van Gent belegt donderdag 14 maart om 19.30 uur in zaal Planetarium ln Sas van Gent een algemene ledenvergadering. Op deze vergadering zullen enkele principiële besluiten genomen worden, onder meer met be trekking tot het milieubeleid. Na de pauze presenteren Ivo van Hecke, Arnold Mervielde en André van de Voorde een klank- en diamontage over de krekenroute in het Meetjes land. Verder is er een inlei ding met dia's over milieuver vuiling, milieubescherming en milieubeheer. Kaartwedstrijd De afde ling Sas van Gent van het NKV hield in zaal de Engelen- roos in Sas van Gent een kaartwedstrijd. De voornaam ste uitslagen waren 1 J. Tim merman. 2 A. de Caluwe, 3 A. van de Putte, 4 Th. Keijzer, 5 A. van de Calseyde. Viswedstrijd De perso neelsvereniging van de CSM in Sas van Gent houdt zater dag 9 maart een viswedstrijd op de Westerschelde. De prijs uitreiking is in de bedrijfs kantine. De wedstrijd begint om 13.00 uur. KVO In het dorpshuis van Terhole verzorgt zuster Josep- ha de Ondt vanavond voor de plaatselijke afdeling van de KVO een aniusementsavond. De Belgische zuster die jaren lang werkzaam was in Afrika zal de leden van de KVO een gevarieerd programma van liedjes, mopjes en voordracht- jes voorschotelen. De aanvang van de avond is halfacht. Terliole Op negentwintig maart gaan de afdelingen Kloosterzande en Terhole van de KVO op bezoek bij de KRO-radio. De afdelingen zijn uitgenodigd tot het bijwo nen van het radioprogramma Van Twaalf tot Twee. Op de terugreis uit Hilversum wordt in Utrecht nog een bezoek ge bracht aan hel nieuwe winkel centrum Hoog Catharijne. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De twee jongens, die zaterdagavond het echtpaar De Cock-Steijaert in Absdale om het leven hebben gebracht, zijn gisteren in Mid delburg verhoord door de kin derrechter en de officier van justitie. Daarna zijin ze wegge voerd naar Amsterdam en Rotterdam, -waar ze blijven totdat men ze ergens voor ob servatie door een psychiater kan onderbrengen. Op een vraag van een van onze lezers of de twee knapen als door de justitie in staat van beschuldiging zijn gesteld, deelde mr. W. Kolkert, de of ficier van justitie in Middel burg gisteren mee, dat men in Nederland dit systeem niet kent. Het jn staat van beschul diging stellen komt wel voor in Angelsaksische landen. In Nederland kent men hiervoor het. stadium van het gerechtelijk vooronderzoek, waarin de kinderrechter vol doende informatie verzamelt om de rechtban^c voldoende te kunnen inlichten. Volgens mr. Kolkert hoort bij het vooron derzoek als het: om minderja rigen gaat altijd een psychia trisch onderzoek. Voorlichting Vanavond (donderdag) wordt in liet buurthuis „De Sluis" in Ter- neuzen, aanvang acht uur, een openbare vergadering 'gehou den. De gemeentelijke voor lichtingsambtenaar, de heer J. Robesin, zal voor de belang stellenden een uiteenzetting geven over het zo juist ver schenen structuurplan van de binnenstad. VVD De afdeling Axel van de VVD is 5 maart met de voorbereidingen begonnen voor de verkiezingen van de gemeenteraad. De propaganda- commissie is voor de eersae al bij elkaar geweest in De Halle om zich te beraden op de verkiezingscampagne. De commissie bestaat uit de heer J. Preger (voorzitter) me vrouw T.M. Basse-Botter. De heer P.Th. A.M.R. Aters, de neer H.P. Cysouw, de heer F.L. Impens, de heer J.G.W.S. Malt, do heer R. Bickei en de heer J.C. Vink. Volgende weck is de volgende samen komst van de commissie. SKV De afdeling Lewe dorp van het NKV hield deze week de jaarvergadering, wel ke slechts matig werd bezocht. Na de opening door voorzitter P. Raas en de behandeling van enkele huishoudelijke punten kwam een bestuursverkiezing aan de orde. Periodiek aftre dend waren de heren Jac. Traas en C. de Jonge, die ch r beiden werden herkozen. Aan het bestuur werd toege voegd de heer M. Boonman. In aanwezigheid van dis- 'ietsbestuurder Stroeik werd tijdens de jaarvergadering een leerzame discussie gehouden over onforwerpen als werkge legenheid, gastarbeiders, in dustrialisatie en milieu. De heer Stroek zei ernaar te stre ven een werkgroep in het le ven te roepen in Zuid-Beve land om de verschillende pro- hlei on te bestuderen. Daar door zouden de mensen de prohlemen met een eigen me ning kunnen gaan benade ren. IN Linschoten is woensdag ochtend de tweejarige Krij- nie de Boer verdronken. Het kind was in een onbewaakt ogenblik het erf achter het huis van haar ouders overge stoken en in een sloot terecht gekomen. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het produktie- centrum voor het horecabe drijf, een „dochter" van het bedrijfsschap voor de horeca, gaat binnenkort op verzoek van het bestuur van de afde ling groot Hulst, van horeca- Ncderland een onderzoek in stellen naar de schade, die de horecaondernemers in de ge meente Hulst lijden doordat ze naar hun mening concurrentie ondervinden van gelegenhe den, zoals sociaal-culturele centra, gemeenschapshuizen, kantines e.d., die door de overheid door middel van sub sidie financieel worden ge steund. In het kader van dit onder zoek zal een enquête worden gehouden onder de horecaon dernemers in de gemeente en mogelijk worden ook gegevens opgevraagd bij de instellingen, die volgens de horecaafdeling concurrerende activiteiten ont plooien. Verwacht wordt dat liet rapport over de- horecasi- tuatie in groot Hulst binnen een half jaar gereed is. Met de cijfers in 4e hand wil het horecabestuur van de afdeling Hulst dan met het gemeentebestuur gaan praten, teneinde de huidige problemen zoals men tijdens een pers conferentie gisteren uitdruk kelijk stelde vreedzaam op te lossen in een goed onder ling overleg. Het is voor het eerst in Nederland dat een dergelijk onderzoek wordt verricht. Wel zijn de horecaorganisaties al lang bezig met het verschijn sel van de zgn. para-commer ciële instellingen, die de echte horecaondernemers concurren tie aandoen in de vorm van lagere prijzen voor consump ties en zaalhuur. Wat men de gemeente Hulst straks met cijfers in de hand wil vragen, is het nemen van maatregelen om in de gemeen te Hulst de horecamensen niet de dupe te laten worden van de naar de mening van deze mensen „oneerlijke" concur rentie. „We hebben hierover meer met de gemeente gespro ken. Wat ons streven betreft, krijgen we van die kant te weinig medewerking. Men denkt dat wij gewoon maar wat zitten te vertellen. Met het rapport willen we straks aantonen dat wat wij hebben gezegd waar is. We willen er mee wat meer begrip wekker) voor onze situatie", aldus de heer M. Versprille, voorzitter van de horeca-afdeling groot Hulst. De persconferentie werd ge geven na een vergadering, waarbij naast de bestuursle den van afdeling groot Hulst, de heren M. Versprille, J. Mangnus, J. Berendse, E. R. J. Wauters, E. L. A. Wauters en C. Bruyns van het kringbe- stuur van Zeeuwsch-Vlaande ren, ook aanwezig waren de heren M. J. Nagelkerke, de hoogste autoriteit op het ge bied van de drankwetgeving in Nederland, zijn plaatsver vanger Baak, drs. J. Vergou wen, directeur van het pro- duktiecentrum voor het hore cabedrijf in Den Haag, A. Korstanje, rijksconsulent voor de handel, ambacht en dien sten in Zeeland en H. Verstra len uit Rotterdam, de adjunct- secretaris van Horeca-Neder land. Tijdens de persconferentie deelde de heer Korstanje mee dat door de para-commerciële activiteiten in de gemeente Hulst beslist enkele horeca-on- dernemers al in het nauw zijn komen te zitten. Gesteld werd dat bovendien in sommige ge subsidieerde gelegenheden niet aan de drankwetgeving wordt voldaan. In dit verband kan het zijn dat vereiste pa pieren ontbreken of dat sterke drank wordt geschonken, ter wijl dat niet' mag. Ook derge lijke zaken zullen naast de concurrentievervalsing straks in het gesprek met het ge meentebestuur aan de orde worden gesteld. Collecte In de week van II tot 17 maart wordt er door het nationaal reumafond-s een collecte in Hulst gehouden. Dit in het kader van de nationale actie om geld in te zamelen voor het werk van het .reuma fonds dat zich ten doei stelt reumapatiënten te helpen om z i goed mo-gelijk in de maat schappij of in hun gezin te Mijven functioneren. Geslaagd In Nijmegen slaagde voor het examen doc toraal 2 de heer Han van Lwaal. (Van een onzer verslaggevers) HULST In het St.-Lidui- na ziekenhuis in Huist is gis teren voor de tweede keer binnen een half jaar een begin van brand ontstaan. Op de ka mer van een tweetal Inas-leer- lingen op de Verpleegstersaf deling verbrandden een ma tras en een paar dekens. Het brandje dat rond kwart voor tien gistermorgen uit brak, veroorzaakte direct groot alarm. In Hulst zelf loeide de brandweersirene enkele ma len. Toen de brandweer ter plaatse arriveerde had de technische dienst van het zie kenhuis de brand onder con trole. De Hulster brandweer die met groot materieel was uitgerukt verrichtte dé nabius- singswerkzaamheden. Hierbij ontstond een flinke rookont wikkeling. De oorzaak van de brand is waarschijnlijk on voorzichtigheid van een van de leerlingverpleegsters. (Yan een onzer verslaggevers) ZUIDZANdV;. Langs de weg PotjesZuidzande is een aantal bomen gekapt. In een brief aan liet Oostburgs collegce van B. en W. maken de raadsleden A. Itisseuw (PvdA) en F. Baarends (PPR) het gemeentebestuur hierop attent. „Nu het aanzien van het landschap van onze streek reeds zo ernstig wordt aange tast door het noodzakelijk kappen van- veel populieren, hebben wij tot onze schrik vastgesteld, dat ook langs de weg Potjes-Zuidzande een groot aantal bomen is gekapt'', zo beginnen beide raadsleden hun brief. Zij willen nu van het colle ge weten wat voor reden is (Van een onzer verslaggevers) HULST In de Cambron poldcr even ten noorden van Hulst, gaat de PZEM een nieuw transformatorstation in richten. Op het terrein dat door de PZEM voor dit doel is aangekocht, is men al begon nen met de bouw van liet station, dat een capaciteit krijgt van 50 kv. De bouw van het nieuwe krachtstation heeft verscheide ne oorzaken, een daarvan is de toenemende vraag naar elek triciteit in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Een tweede reden is, dat er voor het oude trans formatorstation, dat in de be bouwde kom van Hulst staat, geen uitbreidingsmogelijkhe den aanwezig zijn. Dit verou derde station bezorgt boven dien veel overlast aan de om wonenden, waardoor het be kend staat als „de bromtol". Oorspronkelijk was het de bedoeling van de PZEM om het oude schakelstation al de ze winter buiten bedrijf te stellen, dat is niet gelukt. Het ziet er echter naar uit dat voor de komende winterpiek in de energiebehoefte 't nieuwe transformatorstation in de Cambronpolder in gebruik kan worden genomen. Het terrein in de Cambron- poldei is volgens de PZEM als bouwplaats gekozen vanwege de centrale ligging in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Behal ve liet eigelijke bouwterrein heeft de PZEM ook nog wat reserve aan braakliggend ter rein gekocht. In de toekomst wil men namelijk nog gaan uitbreiden tot een station met een vermogen van 150 kv. Dat zal zo rond 1980 zijn. De ge schatte kosten van het station dat op 't moment in aanbouw is, bedragen zo'n acht miljoen gulden. opgegeven voor het kappen van deze bomen en of het college een oordeel heeft over de deugdelijkheid van deze reden. Voorts vragen zij of het in het voornemen ligt de scha de althans iets te beperken door de aanplant van vervan gende bomen in de onmiddel- lijke omgeving. De gerooide bomen zijn es sen, die volgens een vorig jaar juli door Staatsbosbeheer ge dane mededeling, in een voor hen verkeerd milieu staan ge plant. „Zij kunnen niet tegen veel Wind en leggen daarom een voor een het loodje", zo werd toen gezegd. De bedoe ling was aanvankelijk afgelo pen najaar de bomen al te rooien en voor een nieuwe aanplant te zorgen. Die nieu we aanplant zou dan bestaan uit populieren of iepen, iets wat nog uitgedokterd zou moeten worden. (Van onze correspondent) SINT-JANSTEEN De le den van de Stichting Steens Carnaval en de jeugd van de voetbalvereniging Steen ston den zaterdag raar te kijken toen ze rond trokken om oud papier op te halen. Het bleek dat anderen, die hadden verteld in naam van de verenigingen oud papier op te halen, hen voor waren ge weest. Beide verenigingen willen nu de bevolking van Sint-Jansteen er uitdrukkelijk op wijzen dat alleen voor deze verenigingen op elke eerste zaterdag van de maand oud papier wordt opgehaald. Schieting Uitslag elfde puntenschieting Sint-Sebasti- aan: hoogvogel J. Cattoor; zij vogels: I. Puijenbroek én tweede niet af: Kallen J.Heij- boer en Tweede niet af; mees te kleine vogels H. de Rijcke en Rob de Rooze. Stand kampioenschap: 1 G. Biondeel en J. Heijboer 40 punten, 3 R. de Wispelaere en H. de Rijeke 38, 5 H. vari Iwaarden 35. 6 J. Jansen 34, 7 J. Cattoor 31, 8 R. de Clerck en H Lipens 28 punten. Uitslag elfde klepschieling: f H. de Rijcke en H. Lipens, ieder 3, 3 I. Puijenborke, D. van Hermon, J. Cattoor, A. Ballegeer en P. Lipens, ieder 2. Stand kampioenschap: 1 H. de Rijcke 27: 2 J. Cattoor 20; 3 H van Iwrim-den 15 :4 R. de Winpelner R. de Clerek en J. Jansen 12; 7 P. Biondeel. (Van een onzer verslaggevers) SINT NIKLAAS In Sint Niklaas wordt vrijdagavond 22 maart „De nacht der wase ve detten' gepresenteerd. Alle mensen uit Het Land van Waas, die in de afgelopen twintig jaar enige nationale of internationale bekendheid hebben gekregen, treden dan in de stadsfeestzaal van Sint Ni klaas op in één programma. Die vedetten zijn dan Mar va, Jacques Raymond, Jef Burm, Bob Benny, Gerd Frank, Jean Walter, Jetty Gi- tari, Ignace Gorrebeeck, Roby, Johnny East en Robby Thiei. Het begint 's avonds om ze ven uur en duurt minstens tot drie uur 's nachts. De op brengst van het féést, dat op touw gezet wordt door het weekblad Het Vrije Waasland in het kade van het dertigjarig bestaan, komt ten goede aan- het werk voor wezen in Sint Niklaas. Vrijdag 8 maart worden alle zangers en zangeressen, die meewerken aan „De nacht der Wase vedetten" in het stad huis van Sint Niklaas ontvan gen door het college van bur gemeester en schepenen. (Van een onzer verslaggevers) WATERLANDKERKJE Met overweldigende meerder heid is tijdens een vergade ring in het Dorpshuis van Wa terlandkerkje wethouder J. Ba- rendrecht gekozen als lijsttrek ker voor de VVD bij de ko mende gemeenteraadsverkie zingen in Oostburg. Als twee de kwam de huidige fractie voorzitter, de heer Th. Cam- bier uit de bus. In zijn terugblik op de afge lopen jaren zei voorzitter Hoekstra, dat de vier zitten de raadsleden zich z.i. had den waargemaakt. „Twee le den zijn bereid terug te keren. De heren Salomé en Haverbe- ke hebben de wens te kennen gegeven zich terug te trekken, om jongeren ook eens een kans te geven." In totaal 19 kandidaten had den zich voor de groslijst ge meld. De heer Hoekstra lichtte het schriftelijk advies van bet bestuur over de eventuele lijstsamenstelling' toe. „Alle beroepen en religies moeten vertegenwoordigd zijn en een goede geografische spreiding over onze gemeente is' wense lijk", zo zei hij. Na stemming werden de eerste acht kandidaten geko zen. De „staart" van do lijst in feite onverkiesbare plaatsen zal door het dage lijks bestuur worden samenge steld. Als nummer één dus wethou der J. Barendregt, 2 Th. Cam- bier, Breskens, 3 (na herstem ming) J. Thomaes-de Dobbe- laere, Hoofdplaat. 4 K. Malcorps, Cadzand, mevrouw M. v. d. Velde-Ver- planke, 6 C. Bron, Waterland kerkje, 7 A. Rosendaai, Zuid zande. De kandidaat voor de achtste plaats, dr. A. Lievens uit IJ- zendijke, trok zich echter n» gekozen te zijn terug, zodat het bestuur de plaatsen 8 t.nu 19 nog moet opvullen.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 2