Onrust aan Golanfront helpt Israel aan kabinet Kapers moesten passagiers sparen PETITIE VAN DUIZENDEN BASKEN Groeiende steun voor bisschop Houdbare seringen? Wilson houdt vast aan verkiezings programma STUDENTENSTOP Vaste jaarlijkse vergoeding gemeenteraadsleden Veto van Nixon over energie wetsvoorstel Politie grijpt na vier jaar man in commentaar Geen gelijke kansen VOORSTEL COMMISSIE-MERKX: binnenland buitenland Rumor kabinets formateur ONRUST Nixon bereid tot samenwerking metWatergate- commissie Olieboycot V.S. wellicht opgeheven een miljoen gulden aan prijzen iedere week te winnen voor 1.- Donderdag 7 maart 1974 (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV Mosje Dajan heeft gisteren het kabinet Gol- da Meir gered door zich be reid te verklaren zitting te nemen in deze regering. Hij zei tot de onverwachte besluit te zijn gekomen door „een wijziging in de situatie aan het Goian-front en een nieuwe opstelling van de Syrische strijdkrachten". Dajan zou ge schrokken zijn van de militai re rapporten over een ernstige militaire situatie op de hoog vlakte van Golan. Mevrouiw Meir heeft giste ren een onderlhoud gehad met president Katzir om hem de samenstelling van het nieuwe kabinet, mét de lange tijd dwarsliggende Dajan en Peres, mee te delen. Het lijkt nu zelfs mogelijk dat ook de Na tionale Religieuze Partij deel gaat uitmaken van e ennieuwe regering. Josef Burg, een der leiders van de partij, heeft zich gisteren in die richting uitgelaten. Zeker is nu in ie der geval dat Golda Meir de steun krijgt van 58 van de 120 zetels in het parlement. Aan het Golan-front is het overigens nog rustig. Wel heeft de Israëlische lucht macht haar activiteiten ver groot. De Syriërs zouden hun troepen opgesteld hebben op een manier die op aanvallen duidt. Het Israëlische dagblad „Davar" meent dat Sqrische leiders „krachtige pogingen doen om de militaire acties tegen Israëtl te doen hervat ten". Volgens Israëlische persbe richten si in de regerende Sy- r.sche Baathpartij verzet gere zen tegen de voorstellen van Kissinger, die er toe leidden dat Israël eindelijk van Syrië de lijst met Israëlische krijgs gevangenen kreeg. De bevel hebber van de Syrische lucht macht heeft volgens het in Koeweit verschijnende blad ,,E1 Qabas" verklaard dat Sy rië de Israëlische voorstellen, overgebracht door minister Kissinger, volledig heeft ver worpen. De Sovjet-Unie zet momen teel Syrië onder druk om de vredesbesprekingen in Geneve bij te wonen. De president van Syrië, Assad, waarschuw de: „Maar wij zullen alleen naar Genève gaan als er voor uitgang is gemaakt op het stuk van de terugtrekking van de Israëlische troepen en de onze op het heuvelland van Golan". Over ongeveer twee weken zullen in Washington besprekingen beginnen tussen Syrië en Israël over een troe penscheiding. Dit heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Kissinger, gisteren meegedeeld. (Van onze redactie binnenland). SCHIPHOL De beide Pa lestijnse kapers Aboe Ali en Aboe Said hebben zondag de Engelse VC 10 volgens een weloverwogen plan in de lucht laten vliegen. Daarbij heeft van meet af aan in de bedoe ling gelegen geen mensen te verwonden, tenzij dit uit noodweer nodig zou zijn. Al dus gisteren majoor E. E. Ger ritsen, commandant van de Rijkspolitie van Schiphol op een persconferentie waarop hij mededelingen deed over het verhoor. Nadat de beide ka pers zich aanvankelijk zeer zwijgzaam hadden betoond wilden zij nadat tolken en ad vocaten waren ingeschakeld wel spreken. De twee kapers hebben meegedeeld instructie te heb ben gehad van een derde man, die hen in Beiroet ook aan boord heeft gebracht. Als re den voor hun handelen gaven zij op, dat de Britten en Ame rikanen tijdens de laatste oor log toestemming hebben gege ven dat toestellen op hun vlieg velden landen, teneinde recru- ten en wapens naar Israël te vliegen. Bovendien zat ook de oorlog van 1956 (Suez-crisis) de Palestijnen nog erg hoog. Als persoonlijk motief gaf Ali Aboe op „dat een leven zonder vaderland en zonder eer zon der betekenis is en dat deze acties doorgaan zolang de Zio nisten door blijven gaan met het martelen van Palestijnse broeders". Beiden hebben ontkend al eerder met zulke kapingen te maken te hebben gehad. Wel vertelden zij enkele dagen voor de kaping getraind te zijn in het kamp Asarkr in Jordanië. Daar hebben zij on dermeer geëxperimenteerd met het brandstichten door whisky over stoelen en kle ding te gooien. Volgens majoor Gerritsen zijn de explosieven van een te gering kaliber om het beoogde effect te bereiken. Men had namelijk het toestel in zijn geheel in de lucht wil len laten vliegen. Niet zeker is waar de wa pens en explosieven aan boord zijn gebracht. Dat is gebeurd door derden: de kapers von den hun wapens onder de vliegtuigstoelen. De paspoor ten die de kapers hebben in genomen zijn vrijwel alle te ruggevonden. Als motief voor het innemen gaf Aboe Ali op, dat men had willen kijken of er Amerikanen tussen zaten om die extra in de gaten te houden. Kennelijk, aldus ma joor Gerritsen, is men be vreesd voor particulier initia tief van de kant van de Ame rikanen. Vast staat nu ook dat er tenminste een schot aan boord is gelost en wel door Ali. Hij gaf ais reden op dat er een Arabier op hem toe kwam die „een voorkeursbehandeling aan boord wilde krijgen". Maar aldus Ali, ik heb in een stapel boeken geschoten, als kogelvanger, alleen maar om die Arabier af te schrikken. Nadat deze verklaringen door beiden in aparte verhoren in het Arabisch waren afgelegd, bleek de geneigdheid om En gels te praten, weer te zijn toegenomen, aldus majoor Gerritsen. Beide mannen heb ben zich niet uitgelaten over eventuele repressaiiles wan neer zij langer zullen worden gevangengehouden. Zij zullen vrijdag voor de Haarlemse of ficier van justitie worden ge leid. (Van onze redactie buitenland) MADRID Kerkelijke kringen hebben melding gemaakt van groeiende steun van kerkelijke leiders en militante rooms-katholieken aan de bisschop van Bilbao, Antonio Anoveros. Deze heeft openlijk de Spaanse regering uitge daagd met een preek waarin hij vraagt om grotere vrijheid voor het Baskische volk van Noord-Spanje. Mgr. Anoveros (64) ging de tweede week in van 't door de regering opgelegde huisarrest in zijn residentie waar hij honderden mensen ontving die hem hun goede wensen kwa men aanbieden, onder wie me de-bisschoppen. Duizenden Basken hebben een petitie aan paus Paulus getekend waarin hem gevraagd wordt te voor komen dat de Spaanse rege ring mgr. Anoveros het land uitzet. Meer dan 8.000 mensen, on der wie tegen de 600 van de 742 priesters uit het diocees van mgr. Anoveros, hadden de petitie aan de paus al gete kend. Er circuleert ook een petitie van regeringsaanhan gers die vfagen om uitzetting (ADVERTENTIE) ROME (RTR) President Giovanni Leone van Italië heeft woensdag de 58-jarige demissionaire premier Mariano Rumor opdracht gegeven het 36-ste na-ooriogse Italiaanse kabinet te vormen. Aan de opdracht zijn twee dagen van intensief politiek overleg van de president voor afgegaan. Rumor is de chris tendemocratische leider van de aftredende vierpartijencoa- litie. Hij zal nu trachten een coa litie van centrum-links te vor men. Ja. Dankzij Mimosa-ChrysaI zijn seringen 10 tot 15 dagen houdbaar. Koop ze nu! De Aalsmeerse kwekers geven u bij elke bos een poeder Mimosa-ChrysaI kado. Koop zelf een paar poeders extra. Uw bloemist heeft ze. Mimosa-ChrysaI: ideaal voor Mimosa, Forsythia, Seringen, Katjes en andere heestertakken. BENDIEN - NAARDEN - HOLLAND van de bisschop. Hoeveel men sen deze ondertekenden, is niet bekend. Uit een artikel in het Madri- leense blad „Ya" dat nauwe betrekkingen onderhoudt met het Spaanse episcopaat en doorgaans goed is ingelicht, valt op te maken dat er een compromis in zicht zou zijn tussen de Spaanse kerk en staat in de zaak-Anoveros. „Ya" laat doorschemeren dat er zich als resultaat van de gesprekken die de Spaanse primaat, kardinaal Gonzales- Martin, met Franco en premier Carlos Arias van Spanje over deze kwestie heeft gevoerd, een compromis begint af te tekenen. Dit ook onder druk van de verklaringen van het Vaticaan, dat volledig achter de bisschop van Bilbao staat. De bisschop van Bilbao was sedert lang lid van de machti ger wordende „progressieve" vleugel van de r.-k. kerk in Spanje. Hij zou de journalis ten hebben meegedeeld dat hij telefonisch met de paus had gesproken en dat de pauselijk nuntius Luigi Dadaglio die maandag na overleg in het Va ticaan terugkeerde, hem had verzekerd dat hij, mgr. Dadag lio, zijn standpunt tot het laat ste toe zou steunen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON President Nixon heeft zijn veto uitge sproken over de aan hem ter bekrachtiging voorgelegde noodwet voor energie. Hij vindt dat de wet geen soulaas biedt voor de problemen die zijn ontstaan als g evolg van het tekort aan brandstoffen, maar dat zij wel een flink aantal nieuwe moeilijkheden schept. Vooral de bepaling dat de prijzen voor olie die in de Verenigde Staten zelf wordt geproduceerd weer moeten worden verlaagd, kon zijn goedkeuring niet wegdragen. Een dergelijke verlaging zou leiden tot vermindering van het aanbod en vergroting van de werkloosheid, terwijl de kans op rantsoenering van benzine groter wordt. Nixon vroeg het Congres een nieuw wetsvoorstel in overweging te nemen waarin hij voorstellen heeft opgeno men om de prijzen van olie en olieprodukten onder meer in de hand te houden door de heffing van een belasting op buitensporige winsten. De Spaanse regering ziet zich intussen ook gesteld voor het probleem van onrust op universiteiten en straatdemon straties uit protest tegen de executie op zaterdag van de anarchist Puig Antich. In Barcelona vuurde de poli tie waarschuwingsschoten af om betogers te verspreiden die brandbommen en stenen gooi den naar de gebouwen van twee rechtse kranten. Vier po litiemannen werden gewond door een brandbom. Een onbekend aantal men sen werd aangehouden tijdens de demonstraties in Barcelona en botsingen tussen de politie en studenten in Madrid, zo hebben politiekringen meege deeld. Mevr. Lorene Howard en haar 4-jarig dochtertje temidden van levensmiddelen, verkregen bij voedseluitdeling in een distributie centrum in West-Oakland. Het was de derde keer, dat de voed selkonvooien van Hearst, wiens ontvoerde dochter nog spoorloos is, waren uitgereden. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse pre mier Harold Wilson heeft gis teren gezegd dat de nieuwe Labour-regering vasthoudt aan hel programma waarmee de partij de verkiezingen is inge gaan. Hij waarschuwde zijn 300 fractiegenoten in het la gerhuis dat de regering elk ogenblik kan vallen en dat de partij altijd voorbereid moet zijn op nieuwe verkiezingen op korte termijn. „Maar ais er morgen nieuwe verkiezingen worden gehouden kan Labour op een grote overwinning re kenen", zo meende Wilson. Wilsons bijeenkomst met de Labourfraótie werd achter ge sloten deuren gehouden. Maar volgens zegslieden heeft Wil- WASHINGTON (AFP-DPA- RTR) President Nixon is bereid samen te werken met de commissie voor justitie uit het huis van afgevaardigden, die een onderzoek instelt naar de mogelijkheid tot afzetting van de president. Dit heeft het hoofd van de juridische dienst van het Witte Huis, James St. Clair, woensdag meegedeeld op een door rechter John Siri ca voorgezeten openbare zitting van de federale recht bank in Washington. St. Clair verklaarde namens de president dat Nixon bereid is te antwoorden op alle sohriftelijke vragen van de commissie en dat hij indien gewenst ook in persoon voor de commissie wil verschijnen. Verder zal Nixon de huiscom missie alle stukken overhandi gen die hij al heeft voorgelegd aan de „grand jury" die zich bezighoudt met de Watergate- affaire. Rechter Sirica nad de bij zondere zitting van woensdag uitgeschreven om te beslissen wat er diende te gedeuren met een vrijdag door de pers be kend geworden geheim rap port van de „grand jury" die zich met de Watergate-affaire bezighoudt. Hierin zou zijn beweerd dat de president betrokken is is weest bij het in de doofpot stoppen van het Watergate schandaal. (Van een onzer verslaggevers) CAIRO De kans dat de Arabische olieboycot van Amerika het komende week einde zal worden opgeheven is groter dan vijftig procente geworden. Dat heeft Clovis Maksoud, speciaal afgevaardigde van de Arabische liga, gisteren mee gedeeld. De Arabische minis ters zullen opheffing van de boycot bij hun besprekingen van aanstaande zondag in Li bië „ernstig overwegen". Ook de belangrijkste Arabische olieminister, Yamani, heeft zich in soortgelijke bewoor dingen uitgelaten. De secretaris van de Arabi sche'liga, Machmoed R-iaad zal binnenkort contacten gaan ma ken voor het organiseren van een vergadering van de Arabi sche ministers van financiën en economische zaken voor een conferentie met als onder werp: de samenwerking met de landen van de EEG. Dit in antwoord op EEG-voorstellen, eerder deze week gedaan. En nu moet het maar eens afgelopen zijn met de bande loosheid die deze tijd zo ken merkt. Vanaf heden geldt dus het volgende: „1. Godsvrucht, properheid en stiptheid zijn karaktertrek ken, dewelke onontbeerlijk zijn voor een goede handel. 2. Op aanwijzing van de Gouverneur heeft onze firma de werkuren verminderd en het personeel dient vanaf he den slechts op weekdagen ten burele te zijn tussen zeven ure des voormiddags en zes ure des namiddags. De Zondag dient voor kerk gang, maar mocht iemand goed van node hebben dan zullen de klerken op Zondag ten burele werken. Dagelijkse gebeden zullen iedere morgen gezegd worden in het Grote Kantoor. De kler ken dienen aanwezig te zijn. De klerken mogen het ver trek niett verlaten zonder toe stemming. Het is toegestaan de natuurlijke drang te volgen waarvoor de klerken de tuin achter de tweede poort kun nen gebruiken. Dit terrein dient in goede staat te worden gehouden. Het hunkeren naar tabak, wijn of sterke drank is een menselijke zwakheid en der halve verboden voor alle kan toorklerken". Ziedaar enkele punten uit het arbeidsreglement van een be kende gloeilampenfabriek in het zuiden des lands van om en nabij de honderd jaar gele den! Die goeie ouwe tijd toch, hè ■ÊT lk slop ermee. Mijmer zelf nog maar wat door. MERIJN. DEN HAAG (ANP) —De Haagse recherche heeft een 43-jarige manager van een Rotterdams hotel gearresteerd, die vier jaar geleden zou heb ben meegewerkt aan een abor tus bij een prostituee, waaraan de prostituee is overleden. (ADVERTENTIE) TV/"AT een aantal jaren duidelijk in aantocht was, lijkt nu een triest feit te gaan worden. Het wetenschappelijk onder wijs kan in veel studierichtingen de groei van de studenten stroom niet meer verwerken. Veel jonge mensen, die aan alle vooropleidingseisen vol doen, zullen desondanks de dupe worden van deze situatie. Vaak via een dwaze loterij. In een aantal gevallen kiezen deze jongelui in arren moede voor een studierichting waarvoor nog geen studentenstop geldt. Dat zal, op zijn minst, hun studie- lust niet bevorderen, in veel meer gevallen vallen ze af. Ze gaan „wat anders" doen. Hun hele leven kan daardoor wor den beïnvloed. Gunstig of ongunstig. Dat kan in het midden blijven. Maar niet ondenkbaar is dat bij hen heel wat wrok blijft bestaan tegen de samenleving die niet kan of wil honoreren waarop hun met succes beëindigde middelbare schoolstudie recht geeft: toelating tot de universiteit. Dat klemt temeer, om dat in de sfeer van het hoger beroepsonderwijs voor vele dezer afgewezenen ook geen plaats meer is. Bovendien moet men zich afvragen wat zo'n situatie te be tekenen heeft in een tijd dat er bibliotheken vol worden ge schreven over de democratisering van ons onderwijs en de gelijke kansen Merkwaardig is dat tot nu toe nimmer is geprobeerd na te gaan waar die afgewezenen In onze maatschappij blijven. Men zou denken dat zo'n situatie die over een langere periode moet worden verricht „Voer voor sociologen" zou moeten zijn. (Vervolg van pag. 1) De ervaring leert ook, dat zo'n 9 net. van de eindexamen kandidaten, die zich melden vnor een universitaire studie, afvalt. Een deel van de uit vallers zakt voor het eindexa men. Een ander deel wil bij nader inzien liever niet uni versitair gaan studeren. Een groot aantal studie-richtingen kan de toeloop van eerstejaars studenten niet meer verwer ken; omdat mein de ruimte niet heeft om ze op te vangen. Daarbij komt dat de krapte aan wetenschappelijk en ad ministratief personeel al enige jaren wordt daarvoor door het Rijk mondjesmaat geld beschikbaar ge steld zich gaat wreken. Een onbelemmerde toelating van eerstejaarsstudenten zou bij een aantal studierichtingen de, vaak tijdrovende, begeleiding van doctoraalstudenten in ge vaar gaan brengen. Het is voor het eerst dat er een studentenstop op zo grote schaal dreigt. Een belangrijk element in het ingewikkelde geheel van oorzaken en gevol gen is dat er een soort ketting reactie gaat optreden. Aan staande studenten die „uitlo ten" voor de studierichting van hun eerste keuze, probe ren uit te wijken naar studies, die nog niet overlopen zijn. Ook daar kan dan een té grote toeloop optreden. Het hele probleem wordt nog nijpender, omdat in heel veel gevallen het hoger be roepsonderwijs geen uitkomst biedt voor deze jonge mensen. Vele instellingen van hoger beroepsonderwijs immers wer ken al vele jaren met een studentenstop, omdat ze het aanbod niet kunnen verwer ken. son niet met zoveel woorden beloofd dat ook de meest om streden punten uit het verkie zingsprogramma uitgevoerd zullen worden. De omstreden kwesties, waar bij andere par tijen het meest verzet tegen bestaat, zijn met name het vertrekkende nationalisatie' programma en het openen van onderhandelingen om de voor waarden van het Britse EEG lidmaatschap te verbetereu. De fractie herkoos Wilson met algemene stemmen als fractieleider. Het lagerhuis heeft ook zijn, voorzitter, Sel- wyn Lloyd, herkozen. Er was geen tegenkandidaat. Intussen werd woensdag het overleg tussen de mijnwer- kersbond en de kolenraad voortgezet. Woordvoerder van beide partijen lieten zich opti mistisch uit over de vorderin gen en voorspelden een over eenkomst op korte termijn, mogelijk vandaag nog. Het loonoverleg ging over een officieel rapport van de loonraad, waartoe de regering- Heath al opdracht had gege ven. In het rapport wordt na gegaan in hoeverre de mijn werkers vanwege hun zware werk aanspraak kunnen ma ken op loonsverhogingen, die hoger zijn dan is toegestaan binnen de door de regering opgestelde anti-inflatienormen. De loonraad heeft in dit nieu we rapport aanbevolen de loonsverhoging, die door pre mier Heath was voorgesteld, te verdubbelen. Ook deze week schenkt Bauknecht weer apparaten naar keuze tot een waarde van 850.-. Bijvoorbeeld deze koel/diepvriescombi natie. Te winnen voor ƒ1.-! Bauknecht Nederland BV, Karolusstraat 14, Oosterhout (NB). t"'ia.-rri-. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een commis sie van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten heeft de vereniging geadviseerd om de minister voor te stellen ge meenteraadsleden een vaste jaarlijkse vergoeding te geven. De commissie, die onder voor zitterschap staat van burge meester ir. W. Merkx, van Breda, doet dit voorstel in een rapport dat in opdracht van de minister van Binnenlandse Za ken is samengesteld naar aan leiding van vragen in de Ka mer over dc financiële positie van het raadslid. Wanneer de voorstellen van de commissie-Merkx worden opgevolgd, zal het presentatie- geld dat de raadsleden nu ont vangen, worden afgeschaft, waarbij er een jaarlijkse ver goeding voor in de plaats komt die tenminste f 1500 (voor raadsleden in de klein ste gemeenten tot 6000 inwo ners) tot ten hoogste 14.200 gulden (voor raadsleden in de grootste gemeenten) be draagt. Daarnaast bepleit de twintig leden tellende commissie een regeling voor vaste onkosten vergoeding. Op deze wijze kan een raadslid tot een maximum van 800 gulden per maand vaste onkostenvergoeding ont vangen. Naast de nadruk die de commissie legt op de finan ciële positie van het raadslid, besteedt zij ook aandacht aan de werkomstandigheden van de gemeenteraadsleden. In 'I kor» DE Belgische luchtmacht heeft vijf C-130 toestellen ter be schikking gesteld om 100 ton melk naar Niger te vervoe ren. BP heeft geen vastomlijnde plannen voor de bouw van een fabriek voor synthetisch ei wit in het Rijnmondgebied. SLECHTS enige weken na de drie dagen durende stakings golf van overheidsdienaren in West-Duitsland hebben giste ren opnieuw duizenden in de strijd om hogere lonen rond Bremen het werk neerge legd. HET lossen van de ernstig be schadigde ertstanker EHwood Mead is zo gunstig verlopen dat het sehip vanmorgen de Europoort kan worden binnen gesleept. DE legendarische Amerikaanse impressario Sol Hurok (85) is in New York overleden. ONGEVEER 4.000 Belgische boeren hebben bij Battice een betoging gehouden uit protest tegen voortdurende onteige ning van goede landbouwgron den. DE plaatselijke verkiezingen die in Denemarken zijn ge houden, hebben verlies voor de voornaamste partijen en winst voor een reeks rechtse cn linkse splinters opgele verd. BIJ het grensconflict tussen Iran en Irak zijn volgens Te heran 56 Iraakse militairen gedood. Volgens radio-Iran hebben de Iraanse troepen de Perzische militairen terugge slagen. DE Westduitse kustvissers, die als gevolg van de grote prijs stijging voor brandstof in eco nomische moeilijkheden zijn geraakt, dreigen met protest acties als de regering hen niet te hulp komt. DE Ethlopiscne vakbonden hebben hun oproep voor een elgemene staking vandaag herhaald, nadat onderhandelin gen te elfder ure met de rege ring geen resultaat hadden op geleverd DE president van de Haagse rechtbank heeft de vordering afgewezen van zes tegenstan ders van drinkwaterfluor'de- ring die in kort geding tegen de staat intrekking van liet wetsontwerp tot fluoridering gevorderd hadden. VOLGENS het Parijse blad L'Aurore huldigen verkeers vliegers de theorie dat de vliegramp van zondag veroor zaakt kan zijn door hevig plotseling verlies van samen geperste lucht.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13