Korter dienen voor hele krijgsmacht „Zwart geld stinkt niet voor stad Rotterdam" Regeling rechtspositie Molukkers in Nederland Sparen met Stiigrente. Lot Meir in Dajans handen Bisschop Bilbao verdedigt zich fel Conflict Vredeling- Andriessen MAXIMALE EISf 5000 commentaar OVER BENOEMING STAATSSECRETARIS IRA leidt kinderen op binnenland buitenland I maakt graag vrij' llijke berekening |t u nodig hebt. binnen. Of bel. leet in elk geval om uw lening It hebben als u. Spanje Verheugend Niets opgelost Labour en Europa Stakingsrecht Philips-vliegers nog in levensgevaar VERDRAG VRIJ Evan Lanschot Woensdag 6 maart 1974 9 13 1l titortsdeJUyeKÏ ov- losten. (Dat maakt I Rente en kosten 1,32 totaal, oftewel 1 maand. Let wel: t kosten aftrekken Spanje is danig in beroering. Twee daden van het Franco regime hebben de oppositie de laatste dagen weer de straat opgejaagd: de wrede terechtstelling van de student Puig Antich door de barbaarse wurgdood en het huisarrest, respec tievelijk het bevel om te vertrekken voor de Baskische bisschop Anoveros. De manier waarop de anarchistische student, die een politieman had doodgeschoten, is terechtgesteld, tekent on dubbelzinnig het karakler van het Franco-bewind: niets ont ziend en wreed. Maar op steeds meer fronten wordt de oppo sitie tegen dit bewind sterker. Men gaat de straat op, al weet men dat de politie de betoging zal neerslaan Deze beweging is niet tegen te houden, zoals elke strijd om vrijheid en mens waardiger samenleven, hoe hard en meedogenloos de heersen de macht ook terugslaat Deze beweging moet juist vanuit het vrije westen gesteund worden. Steun begint nu ook openlijk het Vaticaan te verlenen aan deze oppositie, en wel in het conflict van de Spaanse re gering met de Baskische bisschop Anoveros. Het hoofdartikel in de Osservatore Romano, waarin het Vaticaan duidelijk de zijde kiest van bisschop Anoveros, is een teken van een ver heugende ontwikkeling in het centrum van de kerk. De meest kwalijke kant immers van het regime in Spanje en ook van dat in Portugal is juist dat het zich er steeds op kon beroepen gedekt te worden door Rome. Door het in 1953 gesloten concordaat tussen kerk en staat heef de kerk in Spanje, in ruil voor een aantal privileges, zoals bijvoorbeeld de salariëring van de clerus, de staat bevoegd heden gelaten die vrij diep ingrijpen in het kerkelijk leven. We noemen onder andere de grote zeggingsmacht bij de be noeming van bisschoppen. Te pas en te onpas heeft Franco aan dit concordaat de chris telijke zegen over zijn onderdrukkingspolitiek ontleend. Dat het Vaticaan nu juist in het geval van een bisschop weigert Franco te volgen, schetst de ernst van het conflict. Opmerkelijk is verder dat het conflict niet gaat over een louter kerkelijke kwestie, maar over de vrijheidsstrijd van een onderdrukte minderheid, de Basken. Hier blijkt het Vaticaan en volgens vele aanwijzingen zeker ook de paus zelf op het zelfde spoor te zitten als bijvoorbeeld de Nederlandse bisschop pen met hun maatschappijkritiek, o.m. in hun laatste twee vas tenbrieven. Bovendien moeten we de aandacht vestigen op hef feit dat het Vaticaan hier duidelijk blijkt af te wachten totdat acties in het land zelf, in de betrokken lokale kerk dus, op gang komen, om dan steun te geven aan zelfs een rebelse Baskenbisschop. Zou echter al niet eerder in de hele Spaanse bisschoppenconfe rentie een duidelijke stroming zichtbaar zijn geworden, die meer vrijheid voor de kerk wil en van de knellende (concor- daats-)banden bevrijd wil worden, dan zou het Vaticaan veel zwakker gereageerd hebben. Het Engelse volk heeft bij de vervroegde verkiezingen Edward Heath in de steek gelaten. In plaats hem een nieuw, ver sterkt mandaat te geven om een einde te maken aan de sociale onrust, die de economie ruïneert, hebben de Engelsen Heath en zijn Conservatieve oadij uit Downingstreet 10 gestemd. De verkiezingsuitslag heeft echter geen duidelijkheid gebracht en de vraag wie het land regeert of gaat regeren de inzet van de verkiezingen is verre van beantwoord. Labour heeft dan wel flink gewonnen, maar net niet genoeg om een meer derheidsregering te kunnen vormen. Nu Heath de liberalen niet aan zijn kant heeft kunnen krijgen en zijn ontslag heeft aangeboden, is de beurt aan Labourleider Harold Wilson. Deze gokt er nu op dat de liberalen zijn regering zullen tolereren. Wilson zal vermoedelijk terugvallen op de tactiek die hij ook in 1964 heeft gevolgd. Toen bedroeg Labours meerderheid slechts drie zetels. Na 18 maanden op hm schero van de snede te hebben geregeerd schreef Wilson nieuwe verkiezingen uit en sleepte er een com fortabele meerderheid uit Deze keer zou hij met een minder heidsregering dezelfde strategie kunnen volgen. Hij zou de Liberalen kunnen uitdagen hem ten val te brengen, waarbij de partij van Thorpe als spelbreker zou kunnen worden ge brandmerkt. Met deze speculaties lopen we wat vooruit, maar het is wel duidelijk, dat de verkiezingen in Engeland eigenlijk niets opqelost hebben. Een nieuwe gang naar de stembus wordt dan ook snel verwacht. Tnmiddels heeft het onbesliste karakter van de verkiezingen ■*- het pond sterling fors doen dalen en de EEG erg somber gestemd. Labour heeft namelijk aangekondigd, dat zij opnieuw wil onderhandelen over de voorwaarden, waarop de Tories in de gemeenschappelijke markt zijn gegaan. Waarschijnlijk wordt de soep niet zo heet gegeten als zij wordt opgediend, maar een feit is, dat de toch al in een crisis verkerende EEG met een Labourregering in Engeland een nog onzekerder toekomst tegemoet gaat. Van belang is ook welke partij de Labourregering zal kiezen In de Europese tegenstelling tussen Atlantici en Europeanen. Waar Labour niet zo in is voor Europa, zou de conclusie voor de hand liggen, dat zij automatisch voor een Atlantische opstel ling zou kiezen. Zulke logica gaat in de politiek echter niet op. Wilson heeft er namelijk geen geheim van gemaakt, dat hij minder Engelse troepen wil in het NAVO-leger en wie aan de NAVO gaat tomen, wrikt aan het Atlantische bouwsel, waarvan de NAVO nog steeds het fundament is. Zo bezien stelt de uitslag van de Engelse verkiezingen ook Europa voor problemen. Had de Franse politieke houding al een verlammende werking op de EEG en op de Europese-Ame- rikaanse verhoudingen, met Labour in Engeland aan de macht, 's het niet uitgesloten, dat we er in Europa een ongemakkelijke Partner bij krijgen. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV Het centrale comité van de Israëlische Ar beiderspartij heeft gisteravond na een debat van zeven uren premier Golda Meir toestem ming gegeven een minder heidskabinet te vormen. Mosje Dajan en zijn rechtervleugel van de partij onthielden zich van stemming, maar Dajans medestander Sjimon Peres zei dat de Rafi-groep politieke steun belooft aan premier Gol da Meir: „Wij hebben ons al len verenigd rond Golda, som migen van ons met enthousias me, anderen met minder en thousiasme". De Rafi-groep wil van een nieuwe regering geen deel uit maken. Dajan en de zijnen zijn voorstanders van een gro te coalitie met het rechtse Ll- koed-blok. Omdat ze voor Meir, maar tegen een minder heidsregering zijn is hun op stelling tegenover een eventu eel door Golda Meir te vormen minderheidskabinet nog niet duidelijk. Juist de standpunt bepaling van de Rafi-groep is van groot belang voor de be slissing die mevrouw Meir moet nemen. Inmiddels is Groniylco na een vijfdaags bezoek aan Egypte naar Damascus gegaan. Waarnemers zien in Gromy- ko's activiteiten een poging om de Sowjet-llnie meer in vloed te geven in de vredes besprekingen in het Midden Oosten. Gromyko heeft ook een onderhoud gehad met de Palestijnse guerrillaleider Yas- ser Arafat. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Vredeling (Defensie) heeft gisteren in de Eerste Kamer nog geen definitieve uitspra ken willen doen over wed- de-vcrhoging voor de dienst plichtige soldaat. Hij liet zich evenmin uit over ver laging van de dienstplichti ge leeftijd. Wel zei hij, dat diensttijdverkorting niet be perkt zal blijven tot de land macht. Deze zaken komen aan de orde in de defensie nota, die na april zal ver schijnen, indien er geen ver tragingen komen. Hij bestreed de opvatting, dat uit oogpunt van rechtvaar digheid, de wedde van een dienstplichtige gelijk moet zijn aan het minimumjeugd loon. Zoals bekend heeft PvdA-voorzitter Van der Louw op een protestdemon stratie van de VVDM daarvoor gepleit. Ook in de Eerste Ka mer werd verleden week van alle kanten daarop aangedron gen. Hij was het daarmee niet eens. Volgens minister Vrede, ling behoeft de dienstplichtige ook niet het werknemersaan deel in de ziekenfondspremie te betalen. In tegenstelling tot vele al gevaardigden, die de VVDM maar een ondermijnende actie groep vinden, toonde minister Vredeling zich verheugd over het bestaan van deze organisa tie. Wel wees hij er op dat met de erkenning van deze organisatie de VVDM ook de plicht heeft binnen de daar voor aangegeven kaders te opereren. Minister Vredeling zei met beirekking tot het stakings recht voor militairen dezen wat het principe betreft op éen lijn te willen stellen met werknemers. Daarom hebben zij dezelfde rechten. Deson danks zal minister Vredeling bij wet gaan regelen, dat mili tairen van het recht tot sta king worden uitgezonderd in verband met de nationale vei ligheid. In de defensienota zal ook uitvoerig aandacht worden ge schonken aan het korps mari niers. Veranderingen in dit korps wil de minister niet bij voorbaat uitsluiten. Toepassing van marteltechnieken noemde hij verwerpelijk. Maar hij wees er op dat een enkele gebeurtenis nog niet tot de conclusie mag leiden, dat deze technieken ais doctrine wor den gebruikt. Een staatscommissie zal worden ingesteld om een stu- lie te verrichten naar de mo gelijkheden van een vrijwilli gersleger. Voor een beroepsle ger voelt minister Vredeling weinig, gezien de negatieve aspecten daarvan. Vredeling deelde tenslotte mee, dat hij nog steeds onder handelt met West-Duitsland "oor overname van de afde- 'ing Lance-raketten, waarte gen in ons land nogal felle oppositie wordt gevoerd. „Dat betekent overigens wel dat wij een vergelijkbare tegen prestatie zullen moeten leve ren. Het gaat hierbij niet om afstoting maar om verdeling van taken". rhhhdH Het kantoor van Iberia in Amsterdam is gisteren enige tijd bezet geweest als protest tegen de executie van Puich Antiek. Achter de ramen werden verschillende leuzen opge. (Van onze redactie buitenland) MADRID Monseigneur Anoveros, bisschop van Bilbao, heelt de beschuldiging van de Spaanse regering dat hij een aanval heeft gedaan op de Spaanse nationale eenheid, van de hand gewezen. Hij heeft onthuld dat hij de auto riteiten die proberen hem het land uit te zetten, ervoor heeft gewaarschuwd, dat zij de kans lopen door de rooms-katholie- ke kerk geëxcommuniceerd te worden. Monseigneur Anoveros zei dat zijn toespraak „louter en alleen bedoeld was om Depaai- de herderlijke problemen van groot belang vanuit christelijk standpunt te belichten en vol strekt niet gericht was op bevordering van de afschei dingsbeweging onder de Bas- ken" Premier Carlos Arias van Spanje heeft verklaard dat de Spaanse regering streeft naar oplossing van de problemen die tussen kerk en staat gere zen zijn, maar geen inmenging van de kerk in regeringszaken zal dulden. De Spaanse pre mier beschouwt het optreden van monseigneur Anoveros Kennelijk als een dergelijke Inmenging. In een cotnmentaar op ae uitlatingen van de bisschop van Bilbao, schreef de grote katholieke krant „Ya" gisteren dat deze eis „inopportuun en ongelukkig" was geweest, maar dat is niet een recht vaardiging was geweest vooi de aanklacht van de Spaanse regering tegen Anoveros, Ondertussen neemt het aan- 'al ongeregeldheden in Spanje toe. Vijf belangrijke universi teiten zijn gesloten. De ge helmde oproerpolitie bezette cle universiteitsterreinen na studentenprotesten tegen de executie van de anarchisten Puig Antich en Heinz Ces. In antwoord op vragen heett lat 3, (01640) 414 5a (Van een onzer verslaggevers) DEN haag Minister Vredeling (Defensie) houdt Vooralsnog vast aan de benoe- ""ng van de KVP-er Brokx (penningmeester van de partij, gedeputeerde in Brabant en reserve-kapitein) tot staatsse cretaris personeel als opvolger Van Mommersteeg. Tegen de voorgenomen plannen is nog deeds KVP-fractieleider An- onesstn. Gisteren vond op- ieuw uitvoerig overleg tussen Partijen plaats. Dat het tot een openlijk conflict is gekomen tussen mi nister Vredeling en KVP-frac tieleider Andriessen (die een beroepsmilitair wil) bleek gis teren uit de mededeling van de bewindsman in de Eerste Kamer. Hij zei: „Tussen de heer Andriessen en mij ligt deze kwestie wat moeilijk, waarbij ik, zeker staatsrechte lijk gezien, niet de indruk heb zelf de oorzaak van die moei lijkheden te zijn". Daarvoor had de minister gezegd dat hij „met enige zorgvuldigheid naar een be kwaam persoon zoekt, die ge let op de achtergrond van de huidige politieke leiding zal passen, waarbij mijn voorkeur uitgaat naar iemand met be stuurlijke kwaliteiten". Uit het feit dat minister Vredeling de „staatsrechtelij ke" positie in het geding brengt blijkt, dat de minister voorlopig, maar niet lang meer de KVP-fractieleider nog eni ge vrijheid geeft in het zoeken naar geschikte kandidaten. Staatsrechtelijk staat de mi nister niets in de weg om tegen de zin van de KVP fractieleider toch mr. Brokx tot staatssecretaris te benoe men Uit de persoonlijke om geving van de minister verne men wij dat zijn voorkeur naar deze KVP-kandidaat uit gaat. Bovendien heeft mr Brokx in principe reeds zijn toestemming gegeven. ZTJj een woordvoerder van het Ne derlandse ministerie van bui tenlandse zaken meegedeeld „De Nederlandse regering is geschokt door het doodvonnis "oor de Spaanse anarchist Puig Antich en de wijze waar op dit vonnis is voltrokken". (Van onze correspondent) EINDHOVEN De beide Philips-piloten, die zondag avond met hun sportvliegtuig op de Oirschotse heide neer storten, verkeren nog steeds in levensgevaar. Ze zijn buiten kennis. Een van hen, de 38-jarige J. Waterman wordt i-n een zuur stoftent behandeld. Beide man nen hadden bevroren benen, waarschijnlijk omdat door de schok de bloedsomloop werd gestoord. Door middel van be straling is dit euvel opgeheven. Het zoontje van een der vlie gers, de twaalfjarige Paul van Bree, is er naar verhouding nog het best aan toe. Hij heeft alleen een hersenschudding op gelopen. De afschuwelijke wer kelijkheid zijn negenjarig broertje Hans kwam bij het ongeluk om het leven dringt echter nu pas langzaam tot hem door. De luchtvaartpolitie en hei rijksluchtvaart - laboratorium zijn twee dagen bezig geweest met het demonteren en onder zoeken van het wrak van het toestel. Bepaalde onderdelen zijn voor een nadere analyse naar het laboratorium overge bracht. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. „Hij doet zich voor als een principiële ver dediger van democratische rechten, maar in feite is liij een man die belastingontduikers in bescherming neemt en daar goede winsten mee maakt," dat was het standpunt van de Rotterdamse officier van justitie, mr. A. C. 't Hart, over de 60-jarige ver zekeringsdirecteur P. van Steensel, die als directeur van ,,De Stad Rotterdam" gisteren in het verdachtenbankje had plaats genomen. De officier eiste een boete van 5,000,- voor het feit dat de heer Van Steensel categorisch had geweigerd de FIOD inza ge te geven in zijn administra tie en met name bij de pogin gen van de FIOD om erachter te komen wie grote plezier jachten in bezit had. „Ik be treur het dat de maximum straf voor deze zaak niet ho ger is dan 5.000,- het financieel gewin voor de maatschappij zal wel aanzien lijk hoger zijn", aldus nog bit ter de officier. Op 14 november had de fisca le recherche inzage gevraagd ln de administratie van „De Stad Rotterdam", zonder daar bij namen van verdachten te noemen. De aanval was vooral gericht op bezitters van ple zierjachten als algemene cate gorie. Dit omdat, zoals de offi cier zei, er in Nederland zo'n zes miljard gulden zwart geld in de circulatie is, waarvan enkele honderden miljoenen volgens steekproeven ln de plezierscheepsbouw zijn geïn vesteerd. Hij noemde een per centage van 43 voor wat be treft de schepen van onduide lijke herkomst. „De Stad Rotterdam" weiger de echter deze inzage. Zij achtte zich alleen gebonden aan een dergelijk bevel wan neer er „bepaalde gegevens over met name genoemde ver dachten" werden gevraagd. Een bevoegdheid tot een alge mene zoekactie berust niet op de wet, zo was haar stand punt. Dit nu bestreed de offi cier met verve. Hij had daar bij het voordeel dat de stand punten van verdachte al uit vele perspublikaties bekemd waren geworden, zodat hij de verdediging het gras voor de voeten kon wegmaaien. Kernpunt tMj zijn betoog was de interpretatie van artikel 49 Algemene Wet Rijksbelastin gen. Dit artikel, dat de FIOD grote volmachten geeft, is, al dus mr. B. 't Hart, aan zes beperkingen onderhevig, juist om de door verdachte zo fel verdedigde rechten van de mens te beschermen, maar, zo betoogde hij, nergens staat ge schreven dat de verlangde in lichtingen slechts met name genoemde personen mogen be treffen. „De Stad Rotterdam" doet bij monde van haar directeur nu wel alsof de FIOD re centelijk nieuwe acties is gaan uitvoeren, en daarbij is geïn spireerd door een nieuwe re gering, maar in feite werkt de FIOD al sinds 1945 op deze wijze, zonder in botsing met de rechter te komen. De officier had vooral geen goed woord over voor de felle publiciteitscam pagne die de heer Van Steen sel voorafgaande aan het pro ces, had gevoerd. Dat diende er alleen maar toe om belastingontduikers naar ..De Stad Rotterdam" toe te lokken, aldus dé officier nogal fel. Hij had er vooral bezwaar tegen dat de heer Van Steen sel de Nederlandse overheid sinds die door een links- confessionele regering wordt geleid ervan betichtte dat ze tot een politiestaat zou zijn verworden. Een politiestaat die via de FIOD allerlei in vloed op de burgers zou wil len verwerven. „Dat zijn", aldus de officier, „demagogische suggesties die In wezen alleen maar het overmatige winstbejag van „De Stad Rotterdam" moeten maskeren". Directeur Van Steensel reageerde in een weerwoord zeer geëmotioneerd op de aantijgingen van de of ficier. „Het ministerie van Fi nanciën heeft in een communi que laten weten dat ik al vijf jaar dwarslig, het is dus niet iets van de laatste tijd', zei hij ironisch. Wat de door hem gemaakte reclame betreft, merkte hij slechts op dat elke verdachte het recht heeft zijn ideeën viia de pers bekend te maken. „En dit temeer waar de perspubli katies voor 90% op initiatief van de betrokken kranten zijn ontstaan", zoals hij eraan toe voegde. Zijn feitelijke verdediger, mr, Van Marswijk Kooy, had aan dit verweer van de heer Van Steensel juridische steunpun ten te verlenen. Hij betoogde dat uit de wet is gebleken dat artikel 49 bedoeld is voor on derzoek naar „met name ge noemde verdachten", juist om dat in 1952 de wet een stap terug deed, nadat vlak na ae oorlog een noodwet had gevi geerd om de grote belasting fraudes van de oorlogsjaren op te helderen. „Daarbij is door do minister uitdrukkelijk gezegd dat de belangen moeten worden afge wogen tussen de fiscus ener zijds en het recht op privacy van de belastingplichtige an derzijds", aldus mr. Van Mars- wijk Kooy. Hij wees er bovendien nog op dat zelfs de recente machti gingswet („typisch een nood wet") rekening hield met in grijpen van de rechter, door herhaaldelijk het woord „rede lijkerwijs" in te voegen. Het is dan ook niet redelijk dat artikel 49 AWR zomaar een blanco volmacht zou geven aan de FIOD-ambtenaren. Uitspraak over 14 dagen. Voor mij schuilt er een ad dertje onder het gras. Alsof een pol êrop nog niet erg genoeg is. i* En nu de berichten aan vrienden en magen (de mijne knort overigens, ik maak het dus kort). Neeltje, grote vriendin, alsnog veel geluk wensen. Een dubbele klap zoen, vandaag, hoor. ïr U moet weten, Neeltje is oma geworden. (Zo, nou kunt u er meteen niks meer van den. ken). En Neeltje zelf moet ik nog even melden dat Bloze- kriekske inderdaad bij de an dere Merijnhelft geboren is. Maar de vreugd is er niet minder om. In Neederland hebben we nog reeksen „melaatsenkolo nies". Deze merkwaardige zin sprak dezer dagen de psycho loog drs. H. Wolters op een symposion van de Vereniging Spierdystrofie in Utrecht. Hij zei ook wat hij met die zin bedoelde: „Ik doel hier op de benadering van chronisch zie ke en gehandicapte mensen door „gezonde mensen". En daar w.aars in. steekt bar veel Minister Lubbers wordt niet vervo'gd voor het omverrijden van het verkeerszuiltje, res pectievelijk het doorrijden daarna, zo lees ik. Ben ik het mee eens: er moeten in dit land nog veel meer „zuilen" omvergehaald worden. Aardige klus voor minister Van Doorn. Tot slot wil ik U even de belevenis vertellen van een inbreker, die gisternacht de burelen van een busonderne ming in Praag kraakte en daar een pakket wegpikte. Edoch, daarin zat geen cent (zelfs geen rooie), maar wel voor een bedrag van rond 34.000 gulden aan buskaartjes. Zeker een pendelaar. Voorts wens ik u voor de rest van de dag goede reis en behouden vaart. MERIJN DEN HAAG (ANP) In Nederland wonende Moluk kers kunnen in de toekomst rekenen op een behandeling als waren zij Nederlander. Al thans indien de beide Kamers der Staten-Generaal akkoord gaan met het dinsdag inge diende wetsontwerp waarin wordt bepaald dat de Moluk kers zich als inwoners van Nederland verzekerd kunnen weten van een sterke rechts positie die niettemin verenig baar is met de door hen ge koesterde, te respecteren ge voelens van eigen identiteit. Aan de Molukkers wordt in beginsel een behandeling ge garandeerd als waren zij Ne derlander. Aan een wettelijke regeling is het voordeel ver- oonden dat vrijwel alle aan de huidige toestand klevende on gemakken verdwijnen. Deze bestaan onder meer hierin dat de Molukkers geen vaste aan stelling in rijksdienst kunnen krijgen, dat in gevolge art. 84 van de hlgemene bijstandswet een aantal Molukkers slechts een beperkte beroepsmogelijk heid heeft en dat zij behou dens België en Luxemburg geen vreemde landen kunnen bereizen zonder visum. Wat dit laatste betreft bestaat wel iswaar geen zekerheid dat dit geheel zal verdwijnen, maar verwacht mag worden dat lan den die Nederlanders vrijstel len van visumplicht, dit ook zullen doen ten aanzien van personen die in het bezit zijn van een Nederlands paspoort waarin staat aangetekend dat zij als Nederlander worden, behandeld. Staatssecretaris van Justitie Glastra van Loon, eerste on dertekenaar van het ontwerp, schrijft, in de memorie van toelichting dat de voorgestelde regeling aansluit bij het beleid dat met betrekking tot de in passing van de Molukkers in de Nederlandse samenleving wordt gevoerd. Dit beleid is gericht op de volgende hoofd punten: een zo goed mogelijke inpassing van de Molukkers in de Nederlandse samenleving zonder dat hun eigen karakter wordt aangetast en het wegne men van die belemmeringen dfie deelneming aan de Neder landse samenleving in de weg staan. (ADVERTENTIE) -fi- TKTw f '?0 w U krijgt nu wel degelijk een hogere rente naarmate uw geld langere tijd uitstaat maar u kunt er toch vrijwel direkt over beschikken. Stijgrente stijgt mee met de tijd van 5 Vz% tot 10% in vijf jaar. Vraag onze brochure over alle spaarvormen. - L" Coupures: f500,-, f 1.000,-, £5.000,- en f io.ooo,-. Maximale looptijd per coupure 5 jaar. De rente wordt samengesteld berekend, dus rente op rente. bankiers 's-Hertogenboscli, Amsterdam, Breda, Den Haag. Eindhoven, Nijmegen, Roosendaal, Tilburg, Vught Spaaragcntscliajapcn over heel Nederland. BELFAST (UPI) De Noordierse rooms-katholieke bisschop William J. Philbin heeft dinsdag een kerkelijke actie geopend die een eind moet maken aan het recrute- ren van kinderen voor de IRA. Maandag zei hij van de kansel dat de IRA begonnen is met het opleiden van 13- en 14- jarige jongens tot sluipschut ter. „De kinderen worden ge worven en naar plaatsen ge bracht waar zij een opleiding in doden krijgen. Daarna wo nen zij bijeenkomsten vah de IRA bij waar zij geheimhou ding moeten zweren en te ho ren krijgen dat zij niets tegen hun ouders en zelfs niets te gen hun priesters mogen zeg- ïen". aldus de bisschop. Ande- e priesters J s 1

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9