BRIEF AAN GEMEENTEBESTUUR Rampenplan gevraagd voor gemeente Oostburg Show op kunstijsbaan van Boudewijnpark Niet alle honden hebben het even gemakkelijk AFSCHEID VAN BRANDWACHT IN SLIIIS ZATERDAG IN SLUIS „Op visite stad st Westerschelde Vrouwengilde te Oostburg houdt vergadering IJzendijke Hoofdplaat Aardenburg een miljoen gulden aan prijzen E Aardenburg Kynologen- club Eenzaam Veranderd Houding door NETTY VAN ZALINGE Woensdag 6 maart 1974 1 (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS/OOSTBURG „Gemeenten als Vlissingen en Goes nemen voorlopig het nucleaire rampenplan van Borsele over, of nemen hierin deel. Onze gemeente doet echter niets, terwijl de kern Hoofdplaat met een inwoner tal van ongeveer 1.000 zich op een afstand van 8 km van de kerncentrale in Borsele bevind. (Vlissingen 10 km, Goes 14 km)". Dit schrijft aspirant-raadslid Leendert Maas uit Bres- kens in een brief aan de gemeenteraad van Oostburg. In zijn brief spreekt de heer .Haas zijn verbazing uit over het zijns inziens passieve ant woord van burgemeester A Schipper op een vraag over een eventueel rampenplan, ge steld door PRR-raadslid F Baarends. „Een antwoord waarmee overigens alle raads leden volledig akkoord gin gen", aldus de heer Maas. Uit dit antwoord bleek dat men in Oostburg een nationaal ram penplan inzake kerncentrales afwacht, een plan dat er vol gens de Wet op de Kernener gie van 1970 al had moeten zijn. In zijn brief wijst de heer Maas erop dat ingevolge het rampenplan in Borssele diverse metingen worden verricht. „Men zou toch minstens ver wachten dat een meetroute zich ook aan de kust van W est-Zeeuwsch-Vlaanderen bevindt." Metingen op de Westerschelde geschieden evenmin en de heer Maas vraagt het Oostburgse ge meentebestuur Borsele hierop te wijzen omdat het een veel vuldig gebruikt vaarwater is, o.m. door pleziervaartuigen, die domicilie hebben in Bres- kens. „Evenmin is bekend langs welke weg het radioac tief afval wordt vervoerd. Dit kan geschieden over de Wes terschelde, hetgeen betekent dat de bevolking van onze ge meente zich mogelijkerwijs midden in een rampgebied be vindt als zich tijdens een der gelijk transport een ongeval voordoet", zo wordt geschre ven. De heer Maas laakt de hou ding van het Oostburgse ge meentebestuur. „Het feit dat men aan het nationale ram penplan gevolg zal geven duidt aan dat men van mening is dat een rampenplan noodza kelijk is, maar van enige ei gen activiteit of inpassing in het plan van Borssele is geen sprake; als gold het of de Westerschelde niet alleen ver- voerstechnisch Zeeuwsch- Vlaanderen van Walcheren en Zuid-Beveland scheidt, doch ook eventuele radioactieve stralingen ervan weerhoudt de Westerschelde te overbrug gen". De heer Maas wil ook graag (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het Katho lick Vrouwengilde, afdeling Oostburg, houdt 8 maart in de koffiekamer van de openbare leeszaal een algemene leden vergadering. Op de agenda, voor deze bijeenkomst, die om 19.30 uur begint staan onder meer bestuursverkiezingen. Aftredend en niet herkies baar is mevr. Ouwendijk, wel herkiesbaar is mevr. Carpen- tier, die zich bereid heeft verklaard nog een jaar een nieuwe penningmeesteresse te willen begeleiden. Men zal overigens twee nieuwe be stuursleden moeten kiezen omdat er in totaal zeven die nen te zijn. Momenteel zijn er maar zes. Kandidaat zijn ge steld door het bestuur de da mes De Rijcke, Van Moorten en Weterings. Op de vergade ring mogen ook nog kandida ten naar voren worden ge bracht. Na de pauze zal de heer W. de Milliano een diavoorstelling verzorgen. Hij studeert aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen, en is uitgekozen om een studiereis naar Amerika te maken. Onderdeel van de vergade ring is ook een bloemschik wedstrijd. Veel dames van het KVO hebben de cursus hiervoor gevolgd. Gevraagd wordt de leden naar de alge mene ledenvergadering een bloemstukje mee te brengen. De beoordeling zal geschieden door mej. A. van Morrelgem, directrice van de huishoud school in IJzendijke. Het be stuur heeft voor deze wed strijd drie prijzen beschikbaar gesteld. De avond voor de algemene vergadering zal een speciale eucharistieviering worden op gedragen voor de overleden leden van het Katholiek Vrou wengilde. weten wat het standpunt van Oostburg is inzake een tweede kerncentrale in Borssele. Hij citeert een oud rapport. Hier uit blijkt dat bij een theoreti sche reactor met een capaciteit van 100 tot 200 megawatt in dien 50 procent van de totale splijtingsproduikten vrijkomt binnen een straal van 25 kilo meter mensen gedood kunen worden. „Onze gehele gemeen te bevindt zich binnen een straat van 23 km van de kerncentrale in Borssele, die een capaciteit van 400 mega watt heeft", aldus de heer Maas. Tevens wil de heer Maas graag weten of een eva cuatieplan met betrekking tot stormvloeden in de gemeente aanwezig is en z0 ja of dit eventueel is aangepast, gezien de gebeurtenissen in december vorig jaar bij Cadzand, Groede en de onverwachte overstro ming te Bruinisse. De heer Maas spreekt aan het slot van zijn brief de hoop uit dat zijn schrijven de zijns inziens passieve houding van het gemeentebestuur inzake het door hem gemelde tot een actievere zal kunnen verande- Schieting In het Hof- zichttheater werd een schie ting op het liggend spel ge houden waaraan door 63 schutters gevormd uit 13 pelo tons werd deelgenomen. De uitslag hiervan was: hoogvogel J. Fopma café Dallinga, Sluis kil, eerste zijvogel W. Pau wels, Tramstatie, Bentille (B.). Tweede zijvogel A. Mar tens, Hofzicht, IJzendijke. Eerste extra prijs, mejuffrouw L. van Nispen, tweede extra prijs, C. Neijssen, beiden van Café Hofzicht, IJzendijke. Grootste aantal vogels M. Ael- ledrie, Kaprijkseschutters, Kap rijke (B.). C. Boerman. Hof zicht, IJzendijke. L. Utaert en E. van Vooren, beiden van Herleving te Philippine. Zelfwerkzaamheid Een zevental vrijwilligers uit Hoofdplaat, waaronder een van de kerkmeesters, heeft in de afgelopen week op het middenpad van de r.-k. be graafplaats, in twee dagen tijd, een tegelpad aangelegd. In het verleden was dit mid denpad vooral bij regenachtig weer te drassig. Pastoor F. Buijsse, van te voren hierover niet ingelicht, toonde zich ver heugd met dit persoonlijk ini tiatief. Intergemeentelijk bal De gemeenten Aardenburg, Mal- degem, Moerkerke, Sint-Mar- griete en Sint-Laurens organi seren een verbroederingsbal op 16 maart in de zaal Wiele- waal.te Aadegem. Het begint om 20.30 uur en wordt opge luisterd door de blaaskapel Edelweiss. In Aardenburg zijn kaarten verkrijgbaar in De Rode Leeuw, Kaai 31. (ADVERTENTIE) Deze lichtgewicht SINGER Starlet naaimachine kunt u elke week winnen, alsuvoor/ 1.-meepuzzeltmetdeAktieNatuurindeze krant. De kleine compacte lichtgewicht van Singer, met de slimme „één-hands-greep" is eenvoudig te bedienen, geen ingewikkelde obstakels of constructies. Hij kan zig-zaggen en blindzomen; maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razendsnel knopen aan. Winkel waarde 549.-. Doe mee! (Van onze correspondent) SLUIS In de raadzaal van het Sluise stadhuis werd tij dens een bijeenkomst van het vrijwillige barndweerkorps en het college van burgemeester en wethouders afscheid geno men van de brandwacht le klasse dhr. R.J. Scherbeijn. De heer Scherbeijn, die ook nog enkele jaren ondercomman dant van de Sluise brandweer was, nam wegens gezondheids redenen, ontslag. Burgemeester mr. H.P.L. van den Beid zei in zijn toe spraak, dat de brandweer in Sluis een instituut is, dat veel waardering geniet. Hij prees de heer Scherbeijn, in het da gelijks leven wnd. voorman bij de dienst gemeentewerken, voor het werk, dat deze via de brandweer voor dc Sluise ge meenschap heeft verricht. Na mens de Kon. Ned. Brand weervereniging spelde hij hem Je eremedaille voor bijna 26 jaren dienst bij de vrijwillige brandweer op en overhandigde hem de daarbij behorende oor konde. Namens het gemeente bestuur bood hij hem een boe- kenbon aan. Brandweercommandant P. E. de Broek betreurde het dat dhr. Scherbeijn de Sluise brandweer gaat verlaten. Hij hoopte, dat deze in zijn func tie bij gemeentewerken, zijn bijzondere zorg aan het brand weermateriaal zal blijven ge ven. Namens het brandweer personeel, dat bijna voltallig deze bijeenkomst bijwoonde, bood hij hem als afscheidsca deau een fraaie schemerlamp aan. Mevrouw Scherbeijn werd bedacht met een boeket bloemen. De heer Scherbeijn zei, dat men hem niet behoefde te be danken, omdat hij slechts zijn olicht had gedaan. Onder ge not van een drankje werden nog enige tijd oude brand weerherinneringen opge haald. Monument De parochie kerk van Aardenburg ge bouwd in eerste aanleg in 1850-1851 door architect P. Soffers, is door de minister van CRM op de Monumenten lijst geplaatst, omdat dit ge bouw van eenvoudige, doch qua harmonische architectuur van oudheidkundige waarde is. Tot monument werd verklaard het oudste deel van de kerk met de ingebouwde toren. Het gebouw werd destijds opge trokken met Aardenburgse ste nen, door de parochianen ge bakken op de hofsteen van P. van Diamme. Pastoor was J. v. Genk, later hulpbisschop van Breda en titulair bisschop van Madras in India. Stembureaus Burgemees ter en wethouders hebben de samenstelling bekendgemaakt van de stembureaus die zullen optreden bij gelegenheid van de te houden Staten- en ge- meenteraadsverkiezingen- .Voor de statenverkiezing Stembureau I (Markt) Drs. W. Lookefeer voorzitter, P. Ejjn- wachter en H. v. Iwaarden, leden Plaatsverv. W. Stan- daert en W. Diieriok. Bureau II (Ooensdike) A. v. d. Bliek voorzitter, G- van Vooren en mevrouw M. Rijakaert-B lom me leden. Plaatsverv. E, Fer- ket en mejuffrouw G. De Kry- ger. Bureau III (St. Kruis): A. Paridaen-Doolaege, voorzitter, J. Paridaen en L. de Clerck leden. Plaatsverv. W. van Hel den en W. Klooté Bureau IV (Eede); G. Bonte, voorzitter, M. Herman en C. van Belle- gem, leden. Plaatsverv. R. Buijck en P- v. d. Velde. Voor de gemeenteraadsverkiezing: Bureaiu I drs. Lockefeer-Blom- me en W. Dierick. Bureau II: A. v. d. Bliek, voorzitter, G. van Vooren en E. Ferket, le den, plaatsverv. H van Iwaar den en mejuffrouw G. de Kry- ger. Bureau III: G. Bonte, vooriztiter, J. Paridaen en A. Paridaen-Doolaege, leden. Plaatsverv. W. van Helden en W. Klooté. Bureau IV: W. Standaert, voorzitter, B. Ber men en R. Buijck, leden, Plaatsverv. C. van Bellegem en P. v. d. Velde (Van onze correspondent) BRUGGE Op de ijsbaan van het Boudewijnpark te Brugge wordt zaterdag 8 maart om 18.30 uur een Breu- geliaans ijsfeest georganiseerd. Deze ijsbaan wordt nu wegens de slappe winters van de laat ste jaren, schaatsgelegenheid in eigen omgeving ontbreekt, ook veel bezocht door schaats liefhebbers uit Zeeuwsch- Vlaanderen en zelfs Walche ren. De volksijsfeesten zullen in het teken staan van de bekende schaatstochten Brug ge - Sluis, die in vroegere jaren bij de nu nog sporadisch voorkomende strenge winters, werden gehouden. De Nederlanders togen dan op de schaats naar Brugge, terwijl onze zuiderburen naar Sluis schaatsten, waar zij bij de plaatselijke bakkers speci aal voor deze gelegenheid ge bakken „hijlikmakers" (koek bereid met honing en specerij en) kochten, die in speciaal papier met een Nederlandse vlag erop, werden ingepakt en die achter op de rug werden gebonden. Tevens werd een stenen „gouds" pijpje gekocht, dat boven op de muts werd genaaid. Als men erin slaagde op de schaats met dit pijpje ongeschonden in Brugge te ar riveren, was dit een bewijs, dat men kon schaatsen. Niet iedereen overigens slaagde daarin, want het was tevens de gewoonte om bij het be zoek aan Sluis enkele „bols- kes" te drinken, die dikwijls onderweg hun uitwerking niet misten. Het is de bedoeling, dat al deze gebeurtenissen uit de goede oude tijd zaterdag op de schaatsbaan van het Boude wijnpark zullen kunnen wor den overgedaan. Via de Sluise VVV is ervoor gezorgd, dat er voldoende origineel verpakte hijlikmakers en stenen pijpjes aanwezig zijn. Ook de beken de „koek- en zoopie"-kramen zullen niet ontbreken. De technische commissie van de afdeling Zeeland van de Kon. Ned. Schaatsbond zorgde er voor, dat enkele Zeeuwse schoonrijdersparen een demon stratie, van deze in België on bekende kunst zullen geven. Ook de leden van de Boude wijnpark Kunst- en Snel schaatsclub zullen hun presta tie op de ijspiste tonen. Zelfs de honden hebben het gemerkt, we leven in een welvaartstaat. Nog niet zo lang geleden, was het bezit ten van een rashond alleen weggelegd voor de meer draagkrachtigen. Tegenwoordig kijk je er niet eens meer vreemd van op als je bij je buurman twee rashonden te gelijk voor het raam ziet zitten. Het sprookje van het vuilnisbakkenras, dat ijzersterk met gemak twintig jaar leefde, wordt heel beslist door de rashondenkwekers naar het rijk der fabelen verwezen. Tegenwoordig blijkt alleen een rashond een zaligmakend bezit. Daar worden kapitalen in geïnvesteerd. Ze worden bij wijze van spre ken met de papfles grootgebracht en door de eigenaren van hondenkennels met grote zorgvuldigheid opge kweekt. Daarna doen die ze voor stevige prijzen van de hand. Want dat er aan het kweken van honden een aardige bo terham te verdienen valt, hebben al velen ontdekt. Per jaar worden er miljoenen guldens aan de hondenhandel verdiend. Nu is het kweken van goede rashonden ook geen kleinigheid, Heel wat van de huidige kwekers zijn vroeger eigenaar van een vuilnisbakkenrasje geweest. Maar al wandelend over 's Heren wegen ontmoet je heel wat moois op vier poten. Je loopt al te denken, en als fikkie dan toch ook geen twintig jaar blijkt te worden en op zijn elfde jaar volko men amechtig en afgedraaid de geest geeft, dan blijkt de gehechtheid aan de hond toch groter, dan je aanvanke lijk had gedacht. Moeders, die liever geen hondje meer wil: „Want ik ben altijd de klos, niemand kijkt naar de hond om", blijkt snel door de knieën te gaan als ze geconfronteerd wordt met die schattige plaatjespoedels, die doddige hush-puppies en die verte derende boxertjes. Zo begint dan meestal het leven van een kweker, liever gezegd kweekster. Vaak komt de zaak op moe d'r naam te staan en blijft pa zijn werk aanhouden. Dan wil je na tuurlijk zo vlug mogelijk jonkies van je lieverd. Ze zoeken een passende partner voor de voortplanting en als alles lukt dan is het hek van de dam. Tante Trees blijkt ook grote belangstelling te hebben voor zo'n wollig dotje, de buren hebben er al lang van tevo ren een besproken. Zo raak je de hondjes kwijt en op die manier ook aardig uit de kosten. De eerste stap is ge zet en alles verloopt volgens wens. Je wilt meer. Op een gegeven moment komt on verbiddelijk het ogenblik dat je ook van anderen wilt ho ren, dat jouw hond de mooiste is. En omdat iedere hondenbe zitter denkt dat zijn hond de mooiste en de volmaakste is, stort hij zich op het tentoon- stellingswezem. Met de mooi ste exemplaren van de kennel gaat hij op kruistocht. Hij trekt kris-kras door het land. Zelfs in België, Frankrijk en Duitsland probeert hij de schoonheid van zijn hond be vestigd te krijgen. De kynologenclubs maken daardoor momenteel een on gekende groei door. Een sterk staaltje vertelt de se cretaris van de kynologen- club Zeeland, dc heer M. Hoogvliet uit Vlissingen. „In 1957 startten we met 12 le den, vijf jaar geleden hadden we 180 leden en nu al 450". Vorige week hield de ver eniging haar jaarlijkse club match i.d. sporthal van de Zeevaartschool in Vlissingen. Er stonden 215 honden inge schreven uit heel Zeeland en van ver daarbuiten. Met de honderden bezoekers mee puilden de honden uit de sporthal. Zo te zien, waren de meeste honden zelf niet zo heel erg gecharmeerd van de hele vertoning. Overal la gen ze met nestgenoten of alleen op matjes en deken tjes verveeld te gapen, of te slapen. Hun rust werd her haaldelijk gestoord door de baas of bazin, die de laatste ongerechtigheidjes, het laat ste haarklitje met lap, kam en borstel wilde verwijde ren. In de hoek zat een eenza me bloedhond uil Breskens droevig te wezen. Hij was de enige deelnemer in zijn klas- Eindredactie: R. v. d. Helm De eigenaresse van een lief poedeltje poetst voor de laatste maal de tandjes van haar hond. Ze heeft blijkbaar nog nooit beseft dat je zo'n ding ook heel goed voor je zelf kunt gebruiken. Even verderop veegt een vrouw de tranen uit haar ogen, haar hond behaalde niet de eer, die ze voor hem bedacht had. Vlak voor me langs trekt een gebroken haas zijn levens grote waakhond achter zich aan. Het loeder ging tijdens de keuring op zijn rug liggen en niemand kon hem er toe bewegen op te staan. Het drama heeft zich weer vol trokken, hij krijgt geen prijs, maar misschien lukt het een volgende keer of misschien de keer er na?...En de hond zijgt vermoeid ter aarde en slaapt meteen als een blok. se. Duizend gulden telde zijn baas destijds voor hem neer. Even verderop houdt een man, een zo op het oog dood gewoon tekkeltje op de schoot. Bij navraag blijkt het beestje 1700 gulden te heb ben gekost. Is het dan een wonder dat de baas hem be waakt in plaats van anders om? Tegen de muur staat een kooi met vier rode poe dels. Zoals het hoort lopen ze zonder broek aan, alleen aan het staartje heeft de kapper nog een pluimpje laten zitten net als aan de poten en aan de kop. God zij dank mocht hij zijn wollen jasje rond de borst wel aanhouden. De poedels lijken het minst te lijden onder het gepruts, ge- kam en gepoets aan hun lijf. Heel rustig laten zij hun kuif en de rest van het haar toe peren. Op een tafel zitten twee grote poedels uit Halsteren, koninklijk opgedoft en te- gengekamd te wachten tot het hun beurt is in de ring te verschijnen De baas heeft voor zijn kampioenen een aparte kast moeten timmeren voor alle onderscheidingen en bekers,' die het tweetal behaald heeft. Er blijken ook veel Zeeuwsch-Vlaamse kwekers aan deze clubmatch mee te doen. Ze komen uit Koewacht, Sas van. Gent, Oostburg, Breskens. „Alles is zo veranderd de laatste jaren", vertelt mevr. Hoogvliet, die tijdens de club match in Vlissingen, de ver richtingen van de deelne mende honden vakkundig gade slaat. „Een paar jaar geleden waren het meer de amateurs, die met hun hond kwamen opdraven. Dan was je dolgelukkig om van de keurmeester te horen: prachtbeest, goedgezond, mooi gebit, prima gang. Te genwoordig komen de deel nemers bijna allemaal uit de hoek van de kwekers. Daar door is dc sfeer ook zo ver anderd. Het is nu meer een echte competitiestrijd ge worden. waarbij veel wordt gevraagd van de zenuwen van zowel hond als baas". Terwijl ze dit vertelt, wor den in ring één de poedels, in ring twee de Afghahen en in de derde ring de waak- en verdedigingshonden ge keurd. Bij de kleine hondjes zijn de dames met servetten en borstels in de weer. De Afghanen protferen deftig te blijven, ook al' trekt de baas bijna al je haren uit je kop. Bij de groteren wordt het servet verruild voor een handdoek. Een van de hon den doet van de zenuwen een plas en zit later beschul digend naar zijn baas te kij ken, zo van: „Had je niet even met me naar buiten kunnen gaan"? De belang stelling van het publiek is groot. De keurmeesters w.o. een uit België en Engeland vertellen de bezoekers voor de microfoon, waarom de ene hond wel en de andere niet in de prijzen valt. De kleine hondjes worden ter keuring op tafel gezet. De baas pakt hem bij kop en kont en tracht het beestje te bewegen de staart fier om hoog te houden, de borst vooruit en de achterpoten ge strekt naar achteren. Het lukt niet allemaal even best. De baas van een grote Deen se dog, staat tijdens de keu ring van zijn hond gekke bekken naar het beest te trekken. Zodat deze gebiolo geerd, maar wel in de juiste houding, minuten lang naar het vreemde gedrag van zijn baas staat te kijken. Maar als hij dan ook gewonnen blijkt te hebben, dan is het hek van de dam, dan storten baas en hond zich gek van blijdschap op elkaar. O De eenzame bloedhond Drie eerste prijswinnaars poseren voor de .fotograaf.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 7