ie-expo reist door Zeeland Winnares van Zeeuwse prijs ontroerde genodigden Kandidaten steden zieh voor Na watersnood geëmigreerd Mevrouw Donkersloot nu driemaal door een overstroming getroffen lycMatrisch derzoek rdachten Me moord ^ckhoJjjj- Geen run op Belgische benzinepompen Pater Verschure lichtte vastenproject toe >l sport :rsloeg [tex sport vragen 1 - 10 maart SLECHTER NEDERLANDER MIJN LAND wezigen forum- id in Hulst: 1 elvaart tast lzijn eel aan stad streek 1■HHHnna „ENERGIE, DE MOTOR VAN ONS LEVEN" weer Twee mei si es bij aanrijding gewond Hotel International Driejarige peuter nog steeds vermist 2 een onzer verslaggevers) LST Is verdere Indus, atie in het algemeen en :t gebied van Zeeuwscli- ïderen in het bijzonder in ►ekomst wel of niet «e- t. Over dit thema sprak in Den Dullaert tijdens rumavond, die door het terkelijk Deltaberaad op was gezet. aiders ds. H. Stating be- e dat de toekomst van de wel degelijk een zaak is, :t Interkerkelijk Deltaoe- aangaat omdat je als nu eenmaal ook verant- lelijkheid draagt voor het n je medemens. Strating meende dat Je christen moet verzetten ir ongewenste situaties in te ontstaan. Men was overtuigd dat er een venste situatie zou gaan an als er in Zeeuwsch- deren nog meer basisin- ie gaat bijkomen. Alle ezlgen waren het met de nleden eigenlijk wel eens oor de welvaart het wel- teveel wordt aangetast, standers van verdere m- ialisatie waren niet oo bijeenkomst aanwezig, de discussie hierover wat eenzijdig karakter verband met de indusirl- tie kwam ook de reclame de orde als middel om de .mptie en daardoor dan de produktie op te in. Ds. Strating merkte op in verband met die recla- le mens teveel als object .t beschouwd en te weinig medemens. Unaniem was van mening dat de maat- ipij een wat andere koers gaan varen. „Dat kan van vandaag op morgen irein, dat moet geleidelijk aldus de Zeeuwse PPR- nfractievoorzitter C. van inschoot. Tijdens deze bij- omst werd het klankbeeld ur bekennen in de delta" lond. Na de discussie gaf abaretgroep Kleur Beken ten voorstelling. een onzer verslaggevers) agens de carnavalsdagen er de afgelopen week in bedrijfsvolleybal te Hulst, its één speelavond. Op de- ivond werden uitsluitend rwedstrijden gespeeld, de begeerde Bevob0 be nieuw werd een gewaand -kandidaat uitgeschakeld, Clitex Sport 1 verloor Jol Sport, uitslagen: voor de beker de dames: Watneys 1 - 21, SC Morres - Cli- Sport 40, Hako Daf - waarts 2 31. GVC - Ma- 3—0. or de beker bij de heren: eys - CVC 1 31, Clitex 1- Bol Sport 0—4, SC s - KPJ 1 0—3, Hako Luctor Banden 2 21. ar de competitie werd ge- d een wedstrijd in de he- fcweede klasse tussen Ly- Verstraeten 2 en GVC. earn uit Kapellebrug won •0. i een onzer verslaggevers) NT-JANSTEEN De jongens, die zaterdaga- bij een roofoverval het paar De Cock-Steijaert in lale hebben gedood, zuilen laag bij de officier van tie in Middelburg en bij inderrechter worden voor- id. :t staat vast dat het twee- an naar een inrichting zal ien gestuurd voor obser- van hun geestelijke toe- 1 Dit deelde gisteren de ier van justitie mr. W. :ert in Middelburg mee. systeem wordt volgens altijd toegepast als het om de berechting van lerjarigen. Dan moet er 1 eerst een psychiatrisch ort komen. „Er is een zaand onderzoek nodig om /eten te komen wat er es met deze jongens aan land is", aldus mr. Kol- In verband met dit on- oek zal volgens hem de chting van de knapen niet de zomermaanden leschieden. kun- Woensdag 6 maart 1974 0 Mevrouw Van den Broeckede Man ontvangt haar prijs van commissaris Van Aartsen. (ADVERTENTIE) Voor goede draagbare DAMES- CONFECTIE tot maat 58 Elegante Damesconfectie Ginnekenstraat 153 hoek Van Coothplein Breda-Tel. 01600-34965 's Maandags de gehele dag gesloten. NKV-jubilarissen De in dustriebond NKV afdeling Sas van Gent houdt op vrijdag 3 maart in zaal „Engelenroos' te Sas van Gent haar algemene ledenvergadering. Op deze bij eenkomst zullen elf jubilaris sen wegens 25, 40 of 50 jaar trouw lidmaatschap gehuldigd worden. Na afloop is er een gezellig samenzijn met mede werking van „het Hammond Trio". Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgsteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: Vrij zonnig en droog weer. Overdag hogere temperaturen maar in de nacht plaatselijk lichte vorst. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor donderdag: aantal uren zon 2 tot 9. min. temp: om streeks 0 graden, max. temp: omstreeks 7 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 3 tot 11, min. temp: om streeks 0 graden, max. temp: omstreeks 8 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. De waterhoogten van dins dagmorgen, meegedeeld door rijkswaterstaat: Konstanz 285 -1, Rlieinfelden 206 plus 2, Straatsburg 176 plus 8, Plit- tersdorf 346 plus 4, Maxau 399 -3, Plochingen 159 plus 7, Mannheim 228 -11, Steinoach 148 onveranderd, Mainz 260 5. Bingen 13.9 -6, Kaub 177 -7, Trier 311 -6, Koblenz 207 -1, Keulen 175 plus 2, Ruhrort 332 plus 2, Lobith 958 -3, Pan- nerdense Kop 928 -1, Nijme gen 755 -3, IJsselkop 853 plus 3. Eefde IJssel 384 plus 2, Deventer 260 onveranderd. Monsin 5454 -12, Borgharen 3940 -6, Belfeld 1143 plus 1, Giave beneden de Sluis 507 onveranderd. Morgen, donderdag maart. Bergen op Zoom, 2.51 en 15.17. Hansweert 2.02 en 14.37 Terneuzen 1.26 en 13.56. Vhssinsen 0.59 en 13 26. Wemeldinge 2.41 en 15.07. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Alle aanwezigen in de Zeeuwse statenzaal hebben dinsdagmiddag ademloos geluisterd naar de winnares van de Zeeuwse prijs van kunsten en wetenschap 1974, de vijf enzeventigjarige mevrouw E. J. van den Broecke-de Man in Vlissingen. Met haar ruim een half uur durende toespraak dank te zij voor de eer die haar te beurt is gevallen. Mevrouw Van den Broecke neeft zich in haar leven ver dienstelijk gemaakt op sociaal een cultureel gebied. De lijst van verdiensten is zo enorm dat het ondoenlijk is ze alle op te noemen. Ze is ruim 25 jaar betrokken geweest bij de oprichting en uitbouw van de Zeeuwse culturele raad. Twin tig jaar lang is ze statenlid geweest. Als gemeenteraadslid van Aarden burg heeft ze sa men met burgemeester Sjef i an Dongen en vele anderen gevochten voor de wederop bouw van Aardenburg. Met haar vitale stem bracht ze ontroering teweeg toen ze hulde bracht aan haar overle den echtgenoot. „Wat had ik kunnen doen zonder zijn hulp en volledige inzet? Samen met de kinderen heeft hij het me mogelijk gemaakt een eigen le ven te leiden", zei ze. Ze liet levende en overleden mede werkers in de herinnering voorbijtrekken. (Van een onzer verslaggevers) HULST In Zeeuwsch- Vlaanderen is nog niet veel merkbaar van een vlucht van Nederlandse automobilisten naar België, omdat de benzine daar zo'n veertien cent goed koper is. Volgens de pomphouders uit de grensstreek loopt de vet koop al een hele tijd terug. Eigenlijk al van voor de dis tributie. Vorige week is er door veel automobilisten nog flink wat brandstof ingeslagen met het oog op de prijsstijging die per maart van kracht werd. Een woordvoerder van garage het Westen in Oost burg: „Het is het hele jaar al minder. Vroeger verkochten we twaalfhonderd liter per dag. In het begin van de crisis bijna niks en later zo'n acht honderd liter. Nu is het ge middeld vijfhonderd liter per dag". De reactie van pomp houder M. Peters uit Sas van Gent: „In België krijgen zej ook met genoeg. De Belgen komen zelfs nog hier naar toe" Aan de Belgische kant van de grens was gisteren he lemaal geen sprake van een run op de benzinepompen. (Van onze correspondent) GOES In de Bessestraai stak het zesjarige meisje A.J.G.L. uit Goes plotseling de j/eg over. Zij werd aangere den door een personenauto, bestuurd door mevrouw J A F. van K.-Van S. uit Wemeldin ge. Het meisje kwam met het linkerbeen onder het rechter- achterwiel. Zij diende met een beenbreuk overgebracht te worden naar het Sint-Joanna ziekenhuis te Goes. Op de Van de Spiegelstraat vond een aanrijding plaats tussen een lichte vrachtauto, die Destuurd werd door P.F.M. uit Wolphaartsdijk, en het 12- jarige meisje E H uit Oude- lande. Het kind stak het ze brapad over. Het meisje werd vijftien meter meegesleurd. Per ambulance diende ze te worden overgebracht naar het Sint-Joannaziekenhuis. Mevrouw Van den Broecke heeft in haar leven veel men sen weten te boeien door haar voordrachtskunst. Dinsdag leek het of ze even weer hel podium had betreden. Met groot gevoel droeg ze een fabel voor van de dichter Van Schagen, over een schelp die door zijn eerste ei genaar wetenschappelijk werd benaderd maar die door zijn tweede baas in liefde werd bewonderd. Het leven van dat schelpje vertoont veel over eenkomst met mij. liet ze de ademloze toehoorders weten. De commissaris van de konin gin, mr J. van Aartsen speld- le mevrouw Van den Broecke de versierselen op behorend bij de onderscheiding. Van mevrouw Van Aartsen kreeg ze de bloemen terug die ze zelf destijds bij de inhuldiging van de commissaris aan me vrouw Van Aartsen had aan geboden. Haar medestrijder m de Zeeuwse Culturele Raad, mr. J. J. van der Weel, zei: „Ze heeft door de jaren heen haar plaats in het culturele 'even weten te behouden" Na de officiële uitreiking van de onderscheiding kregen 'e vele vrienden en oud-me tewerkers nog de gelegenheid de zeer vitale winnares zelf te feliciteren. (ADVERTENTIE) HULST - Tel. 01140-3453* OFFIETAFELS v.a. 5,95 voor BRUILOFTEN MENU'S v.a. 12,50 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Men is aan de Poelendaelsingel te Middel burg niet van plan om geheimzinnig te doen met de kerncen trale in Borssele. Behalve de reeds door ons besproken luxe brochure „Kernenergie-centrale PZEM", die dezer dagen huis- aan huis in alle kernen van de gemeente Borsele wordt ver spreid, gaat de PZEM nu ook deelnemen aan een cyclus van tentoonstellingen onder de titel „Energie, de motor van ons even". Na 's-Heerenhoek gaat de tentoonstelling naar Middel burg (Vleeshal), Goes (De Korenbeurs), en Vlissinigen (Britannia). Ook in de drie laatstge noemde gemeenten zal het PZEM-forum aanwezig zijn jm informatie te verschaffen, Vlissingen krijgt de expositie pas tegen eind april in huis. Dit houdt verband met het rouleringssysteem van de ten toonstelling, die eigendom is van de z.g. „Arnhemse instel lingen". De expositie moet tussentijds nog een keer naar een onderwijstentoonstelling m Utrecht. In Middelburg zal men de expositie kunnen zien van 19 tot en met 24 maart. Goes ontvangt de energietentoon stelling van 26 tot en met 31 maart en Vlissingen volgt op 23 april (t.m. 28 april). Het gaat hierbij om een ex positie van het Nederlands atoomiorum, waarin wordt ge toond, waarom kernenergie wordt gebruikt voor de op wekking van elektriciteit en wat de veiligheids- en milieu aspecten daarbij zijn. De N.V. PZEM levert aan deze ten toonstelling, zo vertelde ons gisteren de directeur van de energiemaatschappij ir. M. D. Dalebout, een eigen en zeer concrete bijdrage. Aansluitend aan de expositie worden nl. informatiebijeenkomsten geor ganiseerd, waarin deskundigen van de N.V. PZEM, onder voorzitterschap van directeur Dalebout, inlichtingen zullen verschaffen, die op de kern centrale te Borssele betrek king hebben. In elk geval zal, ald'us de heer Dalebout, het hoofd van de kerncentrale, tr. A. Tiktak, aanwezig zijn, evenals de heer Abrahamse, chef van de afdeling stralings- controle van de kerncentrale. Een speciaal element dat aan de „moederten.toonstelling" wordt toegevoegd, is een soort drieluik, dat het z.g. .„rampen plan" dat door de burgemees ter van Borsele is geïntrodu ceerd. van begrijpelijke illus traties voorziet.. Burgemeester Van Waes, geestelijke vader van het rampenplan, zal overi gens ook zelf deel uitmaken van het forum van deskundi gen. „Wij willen ons ln (Je dis cussie wel graag beperken tot de vragen, die op de kerncen trale te Borssele betrekking hebben", aldus ir. Dalebout. „Het zou voor degenen, date met vragen over deze centrale rondlopen, teleurstelling zijn als de discussie werd be heerst door uitweidingen over alternatieve energiebronnen of over de voors en tegens van de snelle kweekreactor Kal kar. Wij gaan die vragen niet u't de weg, maar primair gaat het om voorlichting over de kerncentrale Borssele", aldus ir. Dalebout. De tentoonstelling van net atoomforum is het eerst naar de gemeente Borsele gediri geerd, omdat men daar met de realiteit van de kerncentrale net meest te maken heeft. Op dinsdag 12 maart gaat de ten toonstelling open. Hij blijft tot zondag 17 maart en is te vin den in het gebouw „De Jeugd- hoeve", vlakbij de kerk van 's-Heerenhoek. De toegang is gratis en men kan terecht van 14.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 21.30 uur. De voorlichtings- en forumavond begint, wat Borse le betreft, om 19.30 uur op de openingsdag, 12 maart. (Van een onzer ver slaggevers) VENLO Van het op 9 februari te Venlo ver dwenen Duitse driejari ge meisje Bianca Fritz ontbreekt nog steeds elk spoor. ,,De onzekerheid is het ergste", zegt graficus Bernd Fritz (25) die in Essen bij een krant werkt. „Nog steeds klampen we ons vast aan de hoop dat Bianca geen ongeluk overkomen is, dat ze nog leeft. De enige mogelijkheid, nu ze m'n dochtertje nog niet gevonden hebben, is, dat ze haar ontvoerd hebben", dat zegt de va der van de peuter die nu bijna een maand geleden verdween in het drukke winkelende Venlo. Mevrouw V eronica Fritz (24), die nu alleen Bianca's tweelingbroer tje André overheeft, ver telt dat de politie, zijzelf en vrijwilligers werke lijk alle mogelijkheden onderzocht hebben. „Vijf dagen na het verdwijnen van onze Bianca belde de politie uit Dorsten Daar was een klein on bekend meisje gevonden, haar, kleur, ogen, alles klopte. We reden er met. een heen, het was Bianca niet. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Brabant en Zeeland gaan samen een groot project aanpakken in het kader van de vastenactie 1)74. Pater Verschure van hel bis dom Breda is in fli 'clburg uiteen komen zetten hoe dat ln de praktijk aangepakt moet worden. Aan de hand van een film en achtergrondinformatie zette hij uiteen waar de vastenactie toe moet leiden. Het project van dit jaar dat overigens on dersteund wordt door vasten acties in verschillende andere landen heeft de verbetering op het oog van de levensvoor waarden van de eampesinos (de arme boeren en hoofdar beiders in zeven Latijns-Ame- rikaanse landen). De kosten van het hele pro ject zijn geraamd op f 7.113.200,-. De kosten van het deel van het project dat de Nederlandse vastenactie op zich heeft genomen zijn f 540.000,-. Het is de bedoeling om dit bedrag dat in 1974 oijeen moet worden gebracht over de drie volgende jaren te verdelen. Het project is inge diend door de Federation Compesdna Latino Americana (FCL) Caracas Venezuela. Er is een programma opge zet om de Triljoenen campesf nos aan een beter bestaansnl- veau te helpen en. Met elkaar wil men een be- wustmakingsproces op gang brengen van de situatie waar- In men daar verkeert. Men streeft er naar vanuit de boe- renorganlsaties ter plaatse ac tie te laten ontstaan die erop gericht is de algehele be- staanssituatie te verbeteren. De vastenactie wil niet alleen aan ontwikkelingshulp doen door er alleen maar geld in te pompen maar men wil de mensen ook leren zichzelf te nelpen. „Veel structuren die ln ua- ttjns-Amerika bevrijding te genhouden werken ook hier dikwijls belemmerend terwijl onze eigen manier van leven vaak veel minder menswaar dige toestanden daar in het le ven houdt. Er zijn op dit ge bied vragen die wij ons ter gelegenheid van de vastenactie mogen stellen", zo zei pater Verschure. Dagelijks 10-17 en 19-22 uur Zaterdags en zondags 10-17 uur Toegang f 5.- Kinderen tor 14 jaar f 2- f Trein-Toegang-biljettenZ bij NS-stations I Amsterdam^ Ml Naam: A. L. van Geesber- gen. Leeftijd: 50 jaar. Adres: Zierikzee, Julianastraat 62. Gezinssamenstelling: gehuwd, 4 kinderen. Opleiding: l.o., mulo, vakdiplo- ma's boekhouden en han delscorrespondentie. Huidige functie: lid Geö. Sta ten van Zeeland Commissariaten: geen. Partij: KVP. Waarom vindt u, dat de kiezers het beste op uw partij kunnen stemmen? Omdat de KVP vanuit zijn religie zich inzet voor epn zo goed mogelijk leefmilieu voor de hele Zeeuwse be volking. Wat heeit uw partij concreet gedaan aan de verbetering van het woon-, werk- en leefklimaat in Zeeuwsch Vlaanderen? Met. name het bevorderen van de totstand koming van welzijnsvoorzie ningen als sporthallen, zwembaden, oulturele centra en andere accommodaties, welke zowel het woon-, werk- als leefklimaat bevor deren. Bovendien is door de partij sterk gepleit voor de vaste oeververbinding. Hoeveel zetels verwacht u voor uw partij in Zeeland? Zes. Vie zijn de kandidaten van uw partij voor het college van Gedeputeerde Staten? Moet door de nieuw gekozen statenleden worden be paald. Wat vindt u van het kabinet- Den Uyl? Hoewel deze vraag voor het bestuur van de provincie niet van direc te betekenis is, wil ik noch tans antwoorden, dat de deelneming van de ARP en KVP aan dit kabinet een zodanig tegenwicht vormt, dat een meer gematigd be leid mogelijk is dan in Keerpunt 1972 aangege ven. Wilt u met één zin reageren op: Inkomensnivellering: Nivelle ring in de betekenis van „ieder evenveel ontvangen" komt mij als niet mogelijk voor, maar verbetering voor liaagst betaalden en afro ming van hoge inkomens: akkoord. Openbaar vervoer: Men zal zieh moeten realiseren, dat een goed openbaar vervoer in onze provincie een bij zonder kostbare zaak ts. Actieg-oener.' Geen bezwaar tegen actiegroepen, doch dan wel constructief optre dend en nieit uitmondend in kretologie. Nationaal atoompark in Bors sele: Concentratie van atoomcen'trale? noch ge wenst noch nodig. Vervuiling kanaal Gent - Ter- neuzen: Dient zo snel moge lijk, in overleg met de zui derburen, opgelost te wor den. D> werkgelegenheid in Zeeuwsch-Vlaanderen: Snel le realisering van vaste oe ververbinding en industria lisatie in het voormalige Krcekrakgebied zuilen de werkgelegenheid bevorde ren. De kleine woonkernen: Stimu leren dat leefbaarheid be houden blijft. Smeerpijp "aardt: Zo snel mogelijk zuiveren. 0 Mevrouw Donkersloot (r.) bij het keukengerei en het serviesgoed, dat na de overstroming uit haar zwaar beschadigde huis kon worden gered. Haar dochters Agnes (links) en Maria helpen haar bij de afwas. (Van een onzer verslaggeef sters) ROCKLEA (AUSTRALIË) Drie keer moest de zestig jarige mevrouw Johanna- DonkcrslootMinkenberg uit Ooltgensplaat have en goed verlaten omdat zij het slach toffer werd van een over stroming die haar dakloos maakte. De laatste keer ge beurde dat in januari j.l. in Rockta (Australië), waar heen ze na de watersramp van 1953 emigreerde. Het begon in de tweede wereldoorlog toen de heer en mevrouw Donkersloot met hun kinderen hals over kop naar Groningen werden geëvacueerd, omat de dijken rond Goeree Overflakkee werden doorgestoken. Nadien keerde de familie weer terug naar de woning aan de Ach terweg in Ooltgensplaat, maar niet voor lang. Ook zij werden getroffen door het geweid van het water dat in de nacht van 1 op 2 februari steden en dorpen overspoelde en bijna 2000 levens eiste. Om dit nooit meer mee te hoeven maken, besloten Hen drik Donkersloot en zijn vrouw om naar Australië te emigreren met hun kinderen Maria (18), Tony (13), Jacob (11), Gonda (9) Johan (3) er. baby Agnes. Inmiddels zijn alle kinderen getrouwd. Drie jaar geleden s de heer Donkersloot overleden, waar door mevrouw Donkersloot sinds enige tijd alleen in Rocksea woonde, in het huis dat zij in 1954 met haar ge zin betrok. In januari van dit jaar ruï neerde het water van de Brisbane River, door dagen lange stormen en zware re gens buiten haar oevers ge treden, ook dit huis. Zoals bij de twee andere overstromingen, kwant zij er weer met alleen materiële schade vanaf. Op het mo ment dat het water al haar meubilair wegspoelde, was zij bij haar oudste dochter, die enkele kilometers ver derop woont Daarom prijs ik me nog gelukkig", is het commentaar van de zestigja rige vrouw „Er zijn altijd mensen die het slechter heb ben getroffen". Intussen wacht zij bij haar dochter tot haar huis weer gerestaureerd is. Van het geld wat zij krijgt van een fonds dat is opge richt om de slachtoffers van deze natuurramp te helpen, heeft ze al wat nieuwe meu beltjes gekocht. Verder wordt zij van alle kanten gesteund door haar kinderen, vrienden en bekenden. Mevrouw Donkersloot heeft de moed nog niet laten zak ken Ondanks het feit dat zij eind vorig jaar haai hele huis had laten opknappen en nieuw meubilair had aange schaft, bijft ze hoopvol „Wat heb je eraan om te huilen" zegt ze. „Ik blijf blij dat ik zelf nog leef en dat ik nie- i- mand verloren heb. Boven dien komt er als je huilt alleen maar meer water bij". Vorig jaar kon mevrouw Donkersloot, 11a jarenlang sparen, naar Nederland ko men om daar haar familie te bezoeken. Een half jaar lang was zij te gast bij haar zus ter in Ooltgensplaat waarbij ze zich volgens haar nichtje: maar steeds verbaasde over de vele veranderingen die zich in het dorp wat zij twintig jaar geleden verlaten had, voltrokken hadden". Omdat ze van deze reis wat geld over had en omdat ze „eens eindelijk voor de eerste keer in mijn leven wat comfort wilde hebben, ging ze, met behulp van haar zoons over tot het opverven en opnieuw behangen van haar huis. Toen mevrouw Donkersloot een week na de storm naar haar huis terug- Keerde trof zij nog een paar kapotte en bemodderde be zittingen in haar zwaar be schadigde huis aan. Ze denkt er nu echter niet over om weer te verhuizen. „Ik geloof niet dat zoiets voor Ie vierde keer zal gebeuren, aldus mevrouw Donkersloot. Bovendien woon ik hier. Dit is mijn land en hier ben ik gelukkig".

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 3