„Alleen over mijn lijk SOCIALISTEN SPELEN DE VERTRAPTE ONSCHULD Sacharov laat boek uitkomen „MIJ HEI WE VERZEKERINGSCONCERN IN DUEL MET FISCUS VANDAAG UNIEK PROCES U LIEF IS AIS DE BOOM Arbite MILJANIC Vaderlandsliefde Ledenwinst Net een kind Twee jaar geëist wegens poging tot doodslag Man in maag geschoten In 1973 3500 winkels minder Wery in de spits een mi binnenland buitenland Ondermijnen 10 MAART Heilstaat De Belgische verkiezingen Opdelen BOUWKOSTEN IN VIER JAAR 52 PROCENT GESTEGEN Mogelijk fraude bij verkiezingen in Guatemala Rode Kruis Doden bij betogingen in India Gevangenen Ondernemings raad „Stad Rotterdam" boos op PvdA VS en VN verwaarlozen Sahel-landen DOOR! GREET BUCHNER PEUCEI Dinsdag 5 maart 1974 10 II (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Van ochtend om 11 uur vindt een uniek proces plaats voor de meervoudige straf kamer van de rechtbank te Rotterdam. Inzet is de vraag of de overheid (lees: de fiscus) het recht heeft om in alle boeken van het verzeke ringsconcern Stad Rotter dam te neuzen, om zo te weten te komen wie een jacht heeft verzekerd. En zo ja, hoe die persoon aan de centen is gekomen. Het wordt een principieel duel, waarbij het volgens de heei P. van Steensel (60), president Raad van Bestuur van de Stad Rotterdam hele maal niet gaat om de jach ten. De privacy van de ver zekerde is in gedrang, en van Steensel - „Ik ben een klein straatvechtertje" - is bereid daarvoor te knokken. Hangende de uitspraak van de rechter komt de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings Dienst (FIOD) er bij hem riet in. ,,Wij hebben honderdduizen -den gegevens over de meest intieme dingen. En de FIOD wil gewoon een net vol vis vangen en kijken of er een belastingontduiker bij zit. En dat kan tot krankzinnigheden leiden. Meneer, stelt u zich voor, een dramatisch geval dat echt is. Een man krijgt een ongeluik. Hij is ogen schijnlijk goed, maar wil niet voor de familie weten dat hij nooit meer beter wordt. Wij hebben hem 150.000 betaald wegens toe komstig verlies van arbeids vermogen. Dit is belasting vrij. De FIOD ziet dit. Hoe komt een arbeider met ge ring inkomen aan die centen. En hij moet precies vertellen hoe het zit en zijn hele pri vacy op tafel leggen. En zo ziin er honderden ge vallen. Een kind wordt aan gerand en dat hang je na tuurlijk niet aan de grote klok. De ouders krijgen een uitkering van ons voor de zware doktersoost. Iemand van onze Belasting-CIA komt er achter en vader moet maar eens verklaren hoe hij aan dat geld komt, en zijn hele ellende aan een wild vreemde vertellen. Nou meneer, daar voelen wij geen donder voor. Dit raakt de fundamentele basis van onze rechtsstaat. Het is tegen artikel 4 van de Grondwet (Ieder heeft recht op be scherming van persoon en goed) en het is tegen artikel 8 van het Verdrag van Rome dat Nederland ook onderte kend heeft. (Ieder heeft recht op eerbiediging van zijn privéleven, zijn gezins leven zijn huis en briefwis seling)" Op 14 november vorig jaar kwam de FIOD bj de Stad Rotterdam.Van Steensel: „Ze wilden een lijst van mensen met een pleziervaartuig bo ven de 10.000 en bovendien een lijst van de ziektenkos- tenverzekering. Ik heb de FIOD gebeld wat dat te be tekenen had. Ze deden eerst een beroep op mijn vader landsliefde. Toen zeiden ze dat ze het recht hadden om alles wat ze maar wilden in te zien. Nou, we hebben de zaak besproken met de Raad van Commissarissen en met de Ondernemingsraad en we hebben geweigerd aan het verzoek van de FIOD te vol doen. De heren zijn wel bin nen geweest, maar ze zijn niet bij de boeken gekomen." Van Steensel kreeg een ver baal maar bleef nee zeggen. Zijn houding werd met be langstelling gevolgd, maar de meeste verzekeraars kozen snel eieren voor hun geld en, lieten de fiscus binnen. De Unie van Verzekeraars gaf als haar mening dat men de FIOD „moest gedogen", maar daar had Van Steensel geen P. VAN STEENSEL boodschap aan. „In het ex treem getrokken zou een op sporingsambtenaar op grond van deze nieuwe politiek bij een slager kunnen nagaan wie dure kalfsbiefstuk ge kocht heeft en dan laten na gaan of het kopen daarvan in overeenstemming is met 's mans inkomen. Maar wij weigeren daaraan mee te werken. We hebben gelukkig nog geen Junta van Joop (spreek uit: goenta van goop) om met Wim Kan te spreken, maar nog steeds een rechtsstaat."' De Stad Rotterdam kreeg van talloze klanten daad werkelijke en morele steun. Prof.dr. Christiaanse, lid van de Eerste Kamer en hoogle raar te Rotterdam, liet horen dat hij zijn twijfels had over de rechtsgeldigheid van het optreden van de FIOD. On gevraagd kwamen talloze gratis juridische adviezen binnen. Van Steensel: „Een oud staatssecretaris, wiens naam we hier niet zullen noemen, vond de zaak ook twijfelach tig. En in het Nederlands Juristen Blad schreef mr. de Graaf uit Utrecht dat hij vol ledig met ons standpunt in stemde. Bovendien hebben we letterlijk duizenden sym pathiebetuigingen gekregen." Er was zelfs een opvallende ledenwinst, maar de sugges tie van het FIOD-hoofd Van Barnevelt dat het een recla me-stunt van de Stad Rotter dam zou zijn, wordt woest weggeblaft door Van Steen sel, die 40 jaar geleden als jongste bediende bij het uit 1720 stammende verzeke ringsconcern kwam en die omhoog klom tot de hoogste sport. Een tweede opmerking die door de Belastingen werd ge maakt, als zou een groot deel van de plezierjachtbezitters, zwart geld verdiend hebben met souteneurschap, jaagt Van Steensel helemaal hoog in de bomen. „Dat is wel zo grof, om te suggeren dat die mensen pooiers zijn. Meneer, er zijn ongeveer 75.000-100.000 jach ten in Nederland en het overgrote deel is beneden de 20.000. Die heel dure jach ten zijn zo opzichtig, dat de eigenaars wel voor de belas ting zijn gedekt. Ze zijn toch niet gek. De meeste jachtbe- zitters hebben een casco ge kocht op de werf voor 4000 tot 5000 en met vrienden er. magen dat ding opge bouwd. Bij elkaar hebben ze er dan 8000 tot 9000 voor betaald en ze verzekeren hem bij ons voor 20.000. Want ze hebben er ook zo veel werkuren in zitten die niet berekend zijn. En moet deze onschuldige man gela zer krijgen! Een man met een bootje is net een kind. Hij besteedt er elke cent aan. Ze zijn zo jagerig op die jachten dat ze dat niet meer zien. Laat de FIOD maar komen. Wij behoren niet tot het ge nus angsthaas. En het gaat cns ook niet om een politie ke positie te betrekken. Wij staan voor iedereen open. Als Duisenberg zijn waanzin kan verkopen in de Kamer, da mag de volgende dag een jongen van Wigbold (Hoofdredacteur Het Vrije Volk, socialistisch dagblad in Rotterdam. Red.) bij mij ko men. Ik heb mijn klanten in alle partijen. Maar nogmaals, het gaat niet om die jachten. Het gaat om privacy. En wat die regering nu doet, kan ik niet begrijpen. Zij waren toch destijds ook tegen die zogenaamde data-banken (waarin persoonlijke gege vens van de bevolking wordt bewaard. Red.)." Privacy is een onverbidde lijk principe van Van Steen sel. „We hebben hier een stan ding order voor ons perso neel dat, wie over cliënten praat, er rücksichtlos uitgaat. Laatst hebben we iemand daarvoor ontslagen. Er was een man die ongeneeslijk niet-besmettelijk ziek was en die wilde doorwerken zolang hij nog leefde. Hij wilde niet weten wat hij mankeerde. Op een borrelavond praatte een van onze employés zijn mond voorbij en de man kreeg te horen wat hij man keerde. Toen volgde een vol ledig drama. Wie garandeert mij dat een FIOD-ambtenaar ook niet zijn mond voorbij praat. Nee meneer, niemand komt in onze bestheiden. Al leen over mijn lijk." (Van een onzer redacteuren) BRUSSEL De vorige keer hebben we aandacht besteed aan het wat on-Belgische grote aantal partijen en partijtjes, dat zich in de verkiezings strijd heeft gestort. Voor de Belgische Socialistische Partij is dat helemaal zo'n probleem niet. Aangewezen door de voormalige regeringspartners als de veroorzaker van de cri sis. heeft zij die rol handig overgenomen en presenteert zich nu aan de kiezer als de vertrapte onschuld, die het al lemaal zo goed bedoelde, maar door niemand begrepen werd. Heel simpel stelt zij tegenover de Belgische kiezers, dat het deze maal een strijd van één tegen allen is: van de BSP tegen de rest van België. En daarmee manoeuvreert de BSP zich keurig in de posi tie van de „underdog" in de hoop, dat zij op die mianier niet al te veel schade zal lij den van het verlies aan good will, dat zij de laatste maan den heeft geleden. We herinne ren in dit verband nog maar even aan de Ibramco-affaire (de poging van de socialisten om een staatspetro-leum -raffi naderij te stichten, die door de coalitie-genoten van de hand werd gewezen als een al te eng-socialistisch speeltuintje) en aan het RTT-schandaal. Nu is het de BSP wel toe vertrouwd om die rol van ver trapte onschuld met veel gran deur te spelen. Daarvoor heeft men o.m. de beschikking over pairtij -voorzitter Jos van Eyn- de. diie nog steeds over een van de opgewekte Palstaff, die hij een paar maanden geleden nog was. De taaipartijen noemde hij tussen neus en lippen door een stelletje opruiers, intriganten en konkelfoezere. wezenlij king van de „pluralis tische 9chool". Een verkie- zingsitem, waarmee de socia listen met name de CVP tegen zich dn het harnas jaagt. De pluralistische school wil al een einde maken aan elke vorm van bijzonder onderwijs en een soort eenheiidsschool creëren. vlijmscherpe pen en tong be schikt. Dat bleek wel op het partijcongres van de socialisti sche partij, waarop Van den Eymde van leer trok tegen zijn tegenstanders. „Koelbloedig", zo stelde hij, „hebben de CVP en PVV de regsring-Leburton ondermijnd. De leiders van deze partijen hebben voorop gelopen in de schandaaljaigerdj; ze lieten zich niet onbetuigd in de hetze te gen de eentaligheid van de premier. Honend Met hij zich uit over zijn tegenstander De Saeger, wiens vertrek menig eerste minister veel slapeloze nachten zal besparen, over Eyskens, die in de adel is verheven en zich nu verguld voelt, over PW'er Desoamps, die nog maar een schaduw is Alles bij elkaar kwam het er op neer, dat de Belgische socialisten zich minder dan ooit ziullen laten inkapselen door het kapitalistische sys teem. Dat klinkt natuurlijk vrese lijk flink, maar het is wel wart magertjes om er de verkiezin gen mee in te gaan en de Belgen er van te overtuigen, dat men op de BSP moeit stemmen om van België een heilstaat te maken. Vandaar, dart er op het con gres ook een programma uit de bus kwam. Centraal staat uiteraard een verregaande so cialisering van de samenle ving. De BSP wil de energie sector aan de staart hebben, controle over de kredietverle- nende instanties (de bankwe reld), arbeiderscontrole in de privé- en in de openbare sector. Even vanzelfsprekend wil de BSP een eerlijker ver deling van het inkomen. Onder de slogan „een ge wenst kind is een gelukkig kind", pleit de BSP voor het uit de strafwet halen van ab ortus. Elke vrouw moet wart abortus betreft een vrije keu ze kunnen doen in overeen stemming met haar situatie en haar geweten. Wat het onder wijs betreft willen de socialis ten zo spoedig mogelijk ver- De socialisten zijn (zuinigjes- aan) voorstander van het op delen van België in drie ge westen: Vlaanderen, Wallonië en Brussel. Bovendien willen ze de diensttijd verkorten tot zes maanden. Om tooh aan de defensieve verplichtingen te voldoen betekent dat wel een grotere recruterinig van vrij willigers maar dat mag niet leiden tot een beroepsleger. Hert klinkt allemaal niet zo geweldig spectaculair, maar welk verkiezingsprogramma is dat eigenlijk wel. Wellicht het meeat belangrijke van het congres was, dat de algemeen secretaris van de socialistische vakbond het slotwoord kreeg. Want dat onderstreepte de al eerder gesuggereerde zeer nauwe samenwerking tussen de socialistische partij en de dito vakbond. „De vakbond heeft een belangrijke rol te spelen in het tot stand komen 'ran een progressief front, dat het kapitalisme met succes kan bestrijden", zo deelde hij mee. En dat is een steuntje in de rug dat de BSP best kan gebruiken. HANS LUTZ (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De bouw kosten zijn in ons land in vier jaar met 52 procent gestegen: het indexcijfer van de bouw kosten van woningen steeg van 100 in 1969 tot 152 in 1973. De stijging In 1973 ten opzichte van 1972: 11 procent. Het Centraal Bureau voor de Statistiek baseert deze cijfers op de aannemingssommen van woningwetwoningen. Hierbij zjjn zo veel mogelijk correc ties aangebracht voor prijsver- anderingen diie niet het gevolg zijn van veranderingen in de bouwkosten. De bouwindex geldt bij benadering ook voor utiliteitsbouw, maar niet voor weg. en waterbouwkundige werken, aldus het CBS. GUATEMALA (RTR) De oppositiepartijen in Guatemala hebben de regering beschul digd van fraude bij de presi dentsverkiezingen. In sommige delen van het land waren geen stembiljetten beschikbaar en veel stembureaus gingen zon dag pas uren na het vastge stelde tijdstip open. De onre gelmatigheden doen zich voor in drie provincies waar de op positie tegen de regerende rechtse coalitie sterk is. Vol gens een zegsman van het stembureau is er sprake van „geografische problemen". MOSKOU (UPI) Er zijn in de Sovjet-Unie op het ogen blik 1,7 miljoen gevangenen, die te lijden hebben van on dervoeding, meedogenloos for malisme en onderdrukking, zo schrijft de Russische kernge leerde And re j Sacharov in een voorwoord van zijn verzamel de geschriften, die binnenkort in de Verenigde Staten zullen verschijnen. Het instandhouden van een systeem van kampen en dwang arbeid is een van de redenen waarom grote delen van het land niet toegankelijjk zijn voor buitenlanders. Het tijd perk van Stalinistische terreur is weliswaar voorbij, maar we leven nog steeds met de men taliteit die door dat tijdperk is geschapen,, aldius Sacfharov. Hij doet een beroep op In ternationale organisaties, met name het internationale Rode Kruis, om te protesteren tegen de schending van de mensen rechten in de Sovjet-Unie. Naar zijn mening moeten zij hun beleid van niet-inmenging in de binnenlandse aangele gebeden van de Sovjet-Unie laten varen. Na de uitwijzing van Solzjenitsin heeft Sacha rov met enkele geestverwan ten aangedrongen op instelling van een internationaal tribu naai om de misdaden van de geheime politie in het Stalin- tijdperk te onderzoeken. „Verwezenlijking van een succesvolle internationale sa- AMSTERDAM (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. H. E. van Renesse, heeft giste ren tegen de Pakistaanse zee lieden Mirza I. en Khalid Ja- vaid K. wegens poging tot doodslag twee jaar gevange nisstraf met aftrek geëist. De officier achtte bewezen, dat de 25-jarige I. en de 21-jarige K. op tweede kerstdag van het vorige jaar hun jeugdige land genoot S. Guiraiz, een werk student, uit het geopende raam op de tweede verdieping van een hotelletje aan de War moesstraat in Amsterdam had den gegooid. Guiraiz, die tevoren van 420 Amerikaanse dollars en 40 Duitse marken was beroofd, liep daarbij twee gebroken hielen en een bekkenfractuur op. Tegen de 19-jarige zeeman Choudhary Liaqat Ali S., die volgens de officier had deelge nomen aan het beroven, vroeg hij een jaar gevangenisstraf met aftrek. UTRECHT (ANP) —De 32 jarige stationsassistent Turan Siisiü een in Utrecht wonende Turk, is zondagavond om streeks elf uur door onbeken den met een pistool in de buik geschoten. Na behandeling in het ziekenhuis is de man bui ten levensgevaar. Volgens de politie werd er zondagavond bij de man aan gebeld. Toen hij open deed, kreeg hij van een onbekende de woorden Jij moet niet zo'n ruzie maken" toegevoegd. Vrijwel gelijktijdig viel het schot. De man heeft vermoe delijk nog kans gezien de voordeur dicht te gooien, want de kogel doorboorde eerst de ze deur voordat hij in de maagstreek terecht kwam. Er vielen nog twee schoten, de kogels kwamen via de ruit terecht in een aan de voorzij de van de woning gelegen slaapkamer. NIEUW DELHI (RTR) Bij demonstraties in de India se staten Oetar Pradesj, Goe jarat en Pendsjaab zijn in 24 uur tijd zeven mensen om het leven gekomen. Vijf mensen werden door politiekogels ge dood. De demonstratie in Oe tar Pradesj was gericht tegen prijsverhoging van de trein kaartjes. In de stad Sirathoe werd een uitgaansverbod ingesteld en 80 mensen zijn gearres teerd. In Goejarat gingen be togingen gepaard met aanval len op de politie en plunde ring van winkels. In Pends jaab, waar een man werd doodgeschoten bij een demon stratie voor een gesloten ben zinepompstation, zijn 20 poli tiemannen verwond door een stenengooiende menigte. menwerking bij het exploite ren van onze zeer rijke bo demschatten lijkt onmogelijk zonder afschaffing van het systeem van kampen en dwang arbeid", zo schrijft Sacharov. Westerse Ruslandkenners hebben eerder schattingen ge maakt van het aantal gevange nen in de Sovjet-Unie, die neerkwamen op ongeveer een miljoen mensen in 900 gevan genissen en strafkampen. Van hen zouden 10.000 mensen po litieke gevangenen zijn. Sacharovs voorwoord is deels ook autobiografisch. Hij beschrijft hoe hij van een pro minent deelnemer aan het pro gram voor de ontwikkeling van de Russische waterstof bom geleidelijk werd tot de bekendste voorvechter van de rechten van de mens in de Sovjet-Unie, en tegelijkertijd bij de autoriteiten uit de gra tie raakte. Dinsdag 5 maart 1974 DEN HAAG (ANP) Het aantal winkels in ons land is in 1973 met 3.500 verminderd. Het aantal markthandelaren met 500, aldus de gegevens van het Centraal Registratie kantoor detailhandel-ambacht. In totaal ging het aantal ver koopplaatsen in de detailhan del dus met 4.000 achteruit. Dit aantal van 4.000 is het saldo van 14.700 opheffingen en 10.700 nieuwe vestigingen. In 1972 daalde het aantal ver koopplaatsen In de detailhan del met 2.500 en in 1971 met ongeveer 6.000. Het grootst was de terug gang in de levensmiddelen handel: het aantal onderne mingen met één verkoopplaats in deze sector verminderde met ongeveer 2.200. Ook in voorgaande jaren waren het voornamelijk deze winkels, waarvan het aantal achteruit ging. In 1973 was verder de teruggang het meest opvallend in de branches brandstoffen (300), rijwielen (240), tabaks artikelen (350) en textiel (250). DEN HAAG (ANP) De ge kozen leden van de onderne mingsraad van het assurantie concern Stad Rotterdam anno 1720 hebben per brief bij de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer geprotesteerd tegen „de wijze waarop dr. D. Dolman, lid van deze fractie, in zijn opmer kingen aan de staatssecretaris van Financiën het schadever zekeringsbedrijf in zijn alge meenheid in een kwaad daglicht heeft gesteld". Op 19 februari j.l. heeft de heer Dolman er bij de staatsse cretaris van Financiën op aan gedrongen de w.a.-verzekering voor automobielen te hervor men. De O.R.-leden van het verzekeringsconcern zeggen in hun brief ernstige bezwaren te hebben tegen zijn bewering dat 60 pet. van de schadegevallen „beschamend" geregeld wordt en dat de kosten 40 pet. van de premie bedragen. Deze bewe ring is volgens hen volkomen onbewezen en tendentieus. „Bij ons bedrijf kloppen deze per centages beslist niet". Gezien de belangrijkheid van deze aangelegenheid rekenen wij op een spoedige reactie, al dus de brief van de O.R.-leden van de „Stad Rotterdam" aan de PvdA-fractie. WASHINGTON (AP) In een privé-rapport, opgesteld door een afdeling van het Car- negiefonds, is gezegd dat de Verenigde Staten en de Ver enigde Naties op tal van manie ren in gebreke zijn gebleven bij het hulpverlenen aan de Sahel- landen, die zwaar zijn getrof fen door een grote en langduri ge droogte. De Sahel-landen zijn de be zuiden de Sahara gelegen lan den Senegal, Mauretanië, Mali, Opper-Volta, Niger en Tsjaad. Amerika had onder meer voedsel gezonden dat niet ge schikt was voor menselijke consumptie, zoals sorghum. Sorghum, aldus het rapport, wordt in Amerika gebruikt als veevoer. In het rapport wordt ook kritiek geleverd op de gro te verkoop van Amerikaans graan aan de Sovjet-Unie. Het haalt de woorden aan van een Amerikaanse ambassadeur in een der Sahel-landen (zijn naam wordt niet genoemd) die gezegd had: „Het schijnt dat graan bestemd voor hulpdoel einden altijd op de tweede plaats moet komen, na gewone commerciële transacties". Momenteel gebruiken we in. Nederland 140 kilo papier per man per jaar en dat komt dan ongeveer overeen met twee volwassen bomen. Voor heel Nederland met zijn bijna 14 miljoen in woners wordt dat dan een bos van 28 miljoen bomen dat elk jaar opnieuw weer voor de bijl gaat, om in onze papierbe hoefte te voorzien. Voorwaar geen kleinigheid in een we reld die steeds duidelijker te kenen van milieuverval begint te vertonen. Gelukkig kunnen we een deel van deze bomen sparen door recycling oftewel herver werking van oud papier. Daar zijn we inmiddels al aardig mee bezig. Vorig jaar kwam bijna 45% van alle óude papier via een gecompliceerde goeddeels door vrijwilligers bemande ophaal dienst weer terug bij een aan tal papierfabrikanten die van dit oude papier dan weer nieuw papier weten te ma ken. Omgerekend in bomen heb ben we vorig jaar op deze manier alleen al het leven ge red van 12,5 miljoen volwas sen zuurstofbrengers en vuiï- vasthouders. Toch iets om over te denken en dan vooral in de zin van: „hoe kunnen we het leven van nog meer bomen dan nu be houden?" Het antwoord op deze vraag is uiterst simpel: door nog meer oud papier dan tot dan toe te bewaren en te bunde len, zodat de ijverige ophalers, die op deze manier hun ge- meenschapskassen of de kas voor een of ander goed doel wensen te spekken, nog meer werk krijgen. Ze zullen echt wel op gere gelde tijden op uw stoep staan, want de prijs van oud papier vliegt omhoog. Volgens deskundigen kun nen we in Nederland met eest beetje goede wil en wat meer zuinigheid zeker 60% van alle oude papier weer opnieuw in zamelen ten behoeve van re cycling. Voor degenen die menen dat dat wel 100% kan worden is het wellicht aardig te weten dat diezelfde deskundigen we ten dat minstens 20% van alle papier in het riool verdwijnt in de vorm van al dan niet gekleurd toiletpapier en zeker nog een 20% van alle oude papier te vet en te vies is om voor recycling in aanmerking te komen.' Maar met die 60% zouden we mooi in de buurt van het haalbare maximum zitten en het leven van nog eens een paar miljoen bomen kunnen sparen. Helaas houdt het verhaal hiermee niet op. Er zit name lijk nog meer vast aan het recycling-verhaal van oud pa pier en dat houdt dan verband met het eindprodukt: dat is bij gebruik van verwerkt oud papier altijd iet of wat grau wer dan „nieuw" papier. In reclametermen: papier waarin een deel oud papier verwerkt is, heeft last van grauwsluier. Maar die grauw sluier is voor ons dan ook me teen een houvast, daar kunnen we bewust naar vragen. Ster ker. we kunnen voortaan hel witter dan witte papier, of dat nu toiletpapier, keukenrol briefpapier of schrijfmachine papier is. laten voor wat het is en altijd en overal vragen naar papier met de milieube wuste grauwsluier. In de meeste gevallen is dit papier ook nog goedkoper, zodat het mes meteen aan twee kanten snijdt. Nog mooter zou het zijn, als onze overheid het voorbeeld van de overheid in een toene mend aantal staten in de USA zou volgen en zelf alleen nog papier met grauwsluier zou gebruiken. Maar dat zal wel weer even duren, omdat amb telijke molens nu eenmaal langzaam plegen te draaien, ook als het om de verwerking van papier gaat. Voor het zover is kunnen wij burgers, het goede voor beeld geven door niet alleen alle oude papier te bewaren, maar ook uitsluitend niet-hel- der-wit-papier te kopen. Het wereldbomenbestand is deze kleine moeite méér dan waard. DE nieuwe ambassadeur van Chili in Nederland, Eduardo Yanez Zavala, is maandagoch tend op Schiphol aangekomen. Hij volgt Guillermo Lagos Carmona op. Lagos Carmona heeft in een persverklaring, die hij enkele weken na de staatsgreep in Santiago door géneraal Pinochet publiceerde, duidelijk positie gekozen voor de militaire junta. DEN HAAG „H( teren, want zwart sc| Geurens 24 uur na werd gisteren in vryj aanstichter van alle Geurens ls gistel vroeg naar een kiosk I oim kranten te kopenl heeft ze allemaal „Ja", zegt hij, „het g^ slotte om je eigen ik. de kranten wel dioh| maar dam krijg je nauwd van nieuwsgil Ik heb in verschillend ten gelezen diat ik (Van onze sportreda ROTTERDAM Wi ver moet voor de 1 van de derde bes plaats in de voorhoed I tensen en Ressel spele der geval) een keus I tussen Henk Wery Schoenmaker. De -1 van Coerver gaat duid naar Wery, vooral S Schoenmaker de laatst I niet best draait. I De vraag is echter I die tegen MVV na r wedstrijden uit het eel tal door een gescheu l spier te zijn weg gew halve wedstrijd moe I doen, at voldoende gl om een zware EuropêM strijd aan te kunnej zelf is er van overtuig^ best een hele wedst spelen. „Ik voel me ma in vorm. De biel volkomen genezen en hiard getraind om mij tie op peiil te brenge| wacht kan dam ook dat Wery, die im d(J cupwedstrijd tegen zijn blessure opliep, nieuwe Poolse tegi Ruch Chorzow zijn ri maken. re I BELGRADO (RTR)| jan Miljanic is zater de Zuidslavische vo< benoemd als coach Zuidslavische voel Miljanic, momenteel van Rode Ster, zal werkzaamheden, dief gericht zijn op het toernooi om het were oenschap, bijgestaan door een team van exjf De Zuidslavische bond besloot eveneen competitieprogramma I te laten verlopen. Er f de zondag, ook op worden gespeeld. Dit dat Miljanic reeds va I de beschikking kar I over zijn geslectee I Iers. Zuid-Slavië open H nooi om de wereldt W bekerhouder Brazilië. I Deze PEUGEOT 104 Ving; versnellingspq vier portieren; ronc iedere week één v: de Nationale Puzzel krant.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 10