Onderwijs moet mondige keuze mogelijk maken tlLEHKE PRJR2ER KR0RER Ongevraagde sterilisatie brengt gynaecologe voor rechtbank VASTENACTIE MIKT OP ACHT MILJOEN Verzoening tussen prins Rainier en Onassis Regering Ethiopië afgetreden BOEKENBAL NADERT commentaar Solzjenitsyn terug in Zwitserland MINISTER VAN KEMENADE: AANDACHT VOOR BASIS Eresaluut CHoCo PR|NCE VARA-redactie schuldig aan misdrijf Pionier II door astroidengordel heen AD DEKKERS OVERLEDEN Kleuterschool Italië staakt Scholenbouw OUD-RECHTER VEROORDEELD Terlouw: D'66 is en blijft een linkse partij een miljoen gulden aan prijzen Donderdag 28 februari 1974 (Van een onaer verslaggevers) UTRECHT 7 tot 8 miljoen gulden is het bedrag waarop de organisators van de giste ren gestarte bisschoppelijke vastenactie 1974 mikken. Daarmee hoopt men dit jaar ruim 350 van de 768 aanvra gen voor kleine projecten in de ontwikkelingslanden te kunnen financieren. VoTig jaaT bracht de Vastenactie 6,2 mil joen gulden op. Met de na gestreefde meeropbrengst hoopt men het inflatoire ef fect te- kunnen opzetten. De projecten worden zoveel mogelijk gezocht op het vlak van de bewustwording van de mensen in de Derde Wereld van hun eigen situatie. Zo heeft bijvoorbeeld het bisdom Breda in zijn geheel de op bouw aangepakt van een land- arbeidersarganisatie in La- tijns-Amerika. Ook projecten op het gebied van gezond heidszorg, onderwijs en de emancipatie van de vrouw in de ontwikkelingslanden staan noog genoteerd. Ten dienste van de pastores is een werkschrift samengesteld in een oplage van 10.000 exemplaren. Een soortgelijk geschrift is voorhanden voor actiegroepen in de parochies in een oplage van 15.000. Zeer veel succes hebben de organi sators nu reeds met een vas- tenactieproject voor de basis scholen getiteld „Machtig hè", waarvan de gehele oplage van 30.000 exemplaren nu reeds volledig is uitverkocht. Dit project is helemaal door on derwijzers opgezet. Op een persconferentie in Utrecht waarop een en ander werd meegedeeld, noemde Au gust Vandstendael, de voorzit ter van de CIDSE het over koepelende orgaan van de ver schillende nationale vastenac ties, de samenwerking met het Vaticaanse „Cor Unum" goed. De CIDSE heeft op de oprich ting van dit Vaticaanse orgaan destijds genuanceerd gerea geerd en daarbij gesteld dat de specifieke taak van dit or gaan gezocht zou dienen te worden in het verzamelen en uitwisselen van informatie over de werkzaamheden van de verschillende nationale ka tholieke organisaties op het gebied van de ontwikkelings samenwerking. Cor Unum heeft die informatieve taak gedelegeerd aan de CIDSE. Desgevraagd deelde Vandsten dael mee dat er verscheiden heid bestaat onder de landelij ke vastenacties uit een oog punt van politiek engagement in de Derde Wereld. In dit verband deelde directeur Kreeftmeijer mee dat de Ne derlandse vastenactie projec ten zowel in Noord-Vietnam (heruitrusting van scholen en kinderziekenhuizen) als in Zuid-Vietmam (kadervorming gemeenschapsontwikkeling) op haar lijst heeft staan. De Nederlandse vastenactie steunt ook een oecumenisch comité dat rechtsbijstand organiseert voor politieke gevangenen in Chili. Ten aanzien van de be- vrijdingsgebieden in Afrika geeft de vastenactie in Neder land hulp aan ndet-kerkeUjke organisaties die in deze gebie de humanitaire hulp verlenen. 0 DEN HAAG Beeld van het inrichten van de Haagse Pul- christudio, waar zaterdag a.s. het Boekenbal gehouden zal worden. In Kort TTet is weer voorbij. Drie dagen hebben we onze zorgen l-*- San de kant kunnen zetten en ons kunnen uitleven in dat geweldige volksfeest van carnaval. Blijkens de rapportage van onze redacteuren en correspon denten is vastenavond dit jaar in onze contreien uitbundiger gevierd dan ooit. Er zijn geweldig veel mensen op de been geweest. Zeker ook gemeten aan die mensenmassa's is het aantal incidenten te verwaarlozen. Dit is een carnaval zonder wanklank geweest, een geslaagd feest van mensen, die nog weten hoe ze feest moeten vieren. Het is ook hartverwarmend te constateren hoeveel zorg en aandacht er overal is besteed om kinderen, bejaarden en zieken mee te laten genieten. En het gebeurde allemaal zo vanzelf sprekend, zo spontaan. Maar er is maanden van hard werken aan voorafgegaan. Aan al diegenen, die er aan hebben bijgedragen dit carnaval te doen slagen past een eresaluut. De dagelijkse sleur en de zorg om het bestaan zijn de grootste (geestelijke milieu) ver vuilers, die er zijn. Met de dubbelwitte waskracht van een fijn carnaval zijn ze weggezuiverd. Dank zij vooral dat legertia heerlijke mensen, dat er zoveel vrije tijd voor over heeft om anderen een paar zorgeloze dagen te bezorgen. Bedanktl (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De achterstand van arbeiderskin deren in het onderwijs begint al in de eerste jaren. Daar om zal bijzondere aandacht moeten worden gegeven aan het kleuter- en basisonderwijs. Dat grondbeginsel van het kabinet Den Uyl werd gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de onderwijsbegroting met even veel vuur als deskundigheid beleden door minister Van Kemenade. (ADVERTENTIE) GRATIS VERKRIJGBAAR BIJ AANKOOP VAN EEN NETJE MET 7 STUKS U WEET WEL VAN DE TELEVISIE Je kunt je honger nu snel sussen met koekjes, liefst met crème ertussen. En dan dat lekkers fluks gebaad In d'allerbeste chocolaad. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG —Hebben de redacteuren van VARA's actu aliteitenrubriek Achter het Nieuws zich schuldig gemaakt aan een misdrijf door de poli tie niet op de hoogte te bren gen van de verblijfplaats van T. van S. de man die enige weken geleden een Hilver- sums echtpaar gijzelde? De Tweede Kamerfractie van DS'70 heeft bij monde van mr. K. Keunig aan minis ter Van Agt (Justitie) ge vraagd of deze aanleiding ziet om dit te onderzoeken. In de Vragen wordt gesuggereerd dat de VARA-journalisten schuldig zouden ziin aan het verbergen van een van mis drijf verdachte, dan wel aan net helpen ontkomen aan ar restatie van een verdachte. Op dit misdrijf staat een gevange nisstraf van hoogstens een half jaar of een boete van maxi maal zeshonderd gulden. Zoals gemeld had de VARA-televi- sie deze week een vraagge sprek met de nog steed; voortvluchtige Van S. die ver oordeeld is wegens een aantal misdrijven en die onlangs het echtpaar in gijzeling nam toen "e politie hem wilde arreste- L WASHINGTON (ANP) Twee Amerikaanse ruimte vaartuigen, de Pioniers 10 en 11 reizen steeds verder het heelal in. De Pionier 11, die op 5 de cember Jupiter zal bereiken en daarna in de richting van Saturnus gaat, is nu door de Astroidengordel heen. De voorganger, nummer 10, is nu 60 miljoen kilometer achter Jupiter, waar dit ruimte vaartuig op 3 december vlak langs vloog en foto's en veel gegevens naar de aarde sein de. Deze Pionier is nu 913 miljoen km van de aarde ver wijderd. Zo ver is een door de mens gemaakte voorwerp nooit eerder gekomen. GORINCHEM (ANP) —De kunstenaar Ad Dekkers is gis teren in zijn woning te Gorin chem overleden tengevolge van een langdurige ernstige ziekte. Dekkers was zojuist te ruggekeerd van een behande ling in Italië, welke hem geen genezing heeft gebracht. Het onderwijsbeleid, aldus de bewindsman, moet ons hel pen om te komen tot een bete re spreiding van kennis en daardoor van macht en van inkomen. Het onderwijs moet de leerlingen in staat stellen om zelf een mondige keuze te maken in de maatschappij. Het moet bijdragen aan de keuzevrijheid en aan de han delingsbekwaamheid van de burgers. Dat is zo zei minister Van Kemenade tot zijn opponenten, iets heel anders dan politieke indoctrinatie. Het onderwijs moet de leerlingen juist hel pen om zelf oplossingen te zoe ken voor nieuwe problemen en om zelf het hoofd te kun nen bieden aan nieuwe ont wikkelingen. De overheid, to betoogde prof. Van Kemenade, kan daarbij niet afwachtend en pas sief ziijn. Dat is zij ook bij alle onderwijsvernieuwingen in het verleden noodt geweest. Bij de instelling van de HBS door Thorbecke en bij het tot stand komen v-an het beroepsonder wijs heeft de overheid met haar toenmalige maatschappij visie een medebepalende rol gespeeld. Dat moet ook nu weer gebeuren, nu we denken in de richiting van een mid denschool voor alle 12- tot 16- jarigen en aan het in elkaar overvloeien van het kleuteron derwijs en de lagere school. Ingaande op concrete vragen uit de Kamer zei de minister onder meer dat het kleuter- schoolgeld nog niet zal worden afgeschaft. Zouden de kleuters op den duur wellicht echter leerplichtig worden gemaakt, dan zo-u de ouderbijdrage aan het kleuteronderwijs opnieuw moeten worden bekeken. Wat de omvang van de klas sen betreft zei de bewindsman dat de verlaging van de leer- lingenscbaal bij het kleuter en basisonderwijs ook in de komende jaren zal worden voortgezet. Bij het lager beroepsonder wijs, zo liet de minister we ten, zullen extra voorzieningen worden gegeven ten behoeve van kinderen van buitenlandse gastarbeiders. Op die manier zullen deze kinderen een bete re aanslu'iing kunnen krijgen bij ons voortgezet onderwijs De scholen voor l.b.o. in het Rijnmondgebied en de huis houdschool in Waalwijk, die deze extra tegemoetkomingen al hebben gekregen, zullen over enkele maanden over de resultaten daarvan verslag uit brengen. ROME (RTR) Bijna acht miljoen Italiaanse arbeiders zijn gisteren van vier tot 34 uur in staking gegaan, waar door het openbaar vervoer stil ligt en fabrieken, scholen en kantoren zijn gesloten. De vakbonden willen er druk mee uitoefenen op de regering, die naar mening van de bonden te weinig doet te gen de inflatie en de werk loosheid. Zij willen dat de re gering diepgaande hervormin gen aanbrengt op het gebied van werkgelegenheid en socia le voorizeningen. In de mees te gebieden van het land duurt de staking tussen een en vier uren. De consumenten bond staat achter de staking. OP een proefbaan van 18 km bij Orléans in Frankrijk is een meuw type trein gedemon streerd die 400 km per uur kan rijden. De turbine geeft de trein in 58 seconden een snelheid van 300 km per DE N.V. Waterleidingmaat schappij voor de Provincie Groningen heeft gisteren de fluoridering van het drinkwa ter stopgezet. Deze beslissing Ls onder meer een gevolg van de maatregelen die de ge meente Groningen eergisteren trof. Toen besloot het college van B. en W. naar aanleiding van de uitspraak van de Hoge Raad geen fluor meer aan het water toe te voegen. IN Oldenzaal zijn een bar- dancing en woonhuis volledig door brand verwoest. Twee op de zolder van de woning sla pende jongens van 10 en 15 ia-ar werden wakker door de rookontwikkeling. Ze wisten via de dakgoot te ontsnap- DE Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Michel Jo- bert, zal waarschijnlijk bin nenkort in Den Haag bespre kingen voeren met minister Van. der StoeL DE delegatie van de republiek Noord-Vietnam (Hanoi) heeft gisteren ii* Genève de confe rentie inzake oorlogsrecht (conventie van Genève) ver laten. Zij deed dit uit protest tegen het niet-uitnod-igen van de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam voor deze conferentie. De scholenbouw blijft vooral een knelpunt voor het voort gezet onderwijs, zo bleek voorts uit de woorden van staatssecretaris Veerman. In 1946 volgden nog maar 400.000 kinderen voortgezet onderwijs. Nu zijn het er al driemaal zoveel. Eik jaar ko men er zo'n 50.000 bij en het volgend jaar, wanneer de ge boortegolf van I960 gaat mee spelen, zullen er zelfs 80.000 nieuwe leerlingen bijkomen. De scholenbouw van 1500 lo kalen per jaar kan dat tempo nauwelijks bijhouden, daarom wordt ook in het kader van de werkgelegenheidsprogram ma's zoveel mogelijk extra ruimte gemaakt voor de bouw van klaslokalen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM (ANP) De rechtbank in Amsterdam heeft woensdag bij verstek de 64- jarige voormalige rechter uit Haarlem mr. H. R., wegens het besturen van zijn auto on der invloed, veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk, een boete van 2000 gulden, subsidiair vijftig dagen hechtenis en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG D '66 is en blijft een linkse partij. Elke suggestie als zou onze sympa thie naar het midden uitgaan wijs ik van de hand Dat be rust op niets. Niet op ons pro gramma, niet op ons poiitiek handelen in de kamer. Wij zoeken onze partners bij ande re linkse partijen. Onze prin cipiële steun aan het kabinet.- Den Uyl is onverdacht. Nie mand in de top van D '66 denkt daar anders over". Met deze strijdbare woorden heeft gisteren de politieke leider van D '66 de verkiezingscampagne van zijn partij geopend. D '68 treedt de kiezers tegemoet met de slogan „democraten ge zocht", waarmee men „de enorme sympathie" die de par tij nog steeds heeft tot levend stemgedrag wil wekken. Niettemin erkent Terlouw dat zijn partij weinig meer te verliezen heeft. „Er is een uitslag van de komende ver kiezingen denkbaar, waaruit we zouden moeten conclude ren. dat D '66 een splinter zonder levensvatbaarheid ia geworden". MONACO Na een conflict van elf jaar heb ben prins Rainier van Monaco en de Griekse miljardair Aristoteles Onassis zich verzoend. Het herstel van de goede betrekkingen werd ge vierd met een maaltijd waarvoor prins Rainier de Derde en prinses Gracia het echtpaar Onassis op hun kasteel in Monte Carlo hadden uit genodigd. Het was bekend dat Onassis de afgelopen maanden tweemaal een gesprek met de prins had gehad en dat daarbij hun meningsverschillen uit de weg waren ge ruimd. Het conflict ont stond doordat de miljar dair weigerde deel te nemen aan een groot scheeps bouwplan voor Monaco. In 1967 verloor Onassis een proces waarmee hij gepoogd had te verhinderen dat de staat Monaco een meerderheidsbelang kreeg in de zeer winst gevende „Société des Bains de Mer" (SBM) waarin hij het voordien voor het zeggen had. De ze maatschappij beheert o.a. het Casino en ver scheidene hotels. Na het proces nam de staat de aandelen van Onassis over. Volgens hardnekkige geruchten is de grote za kenman van plan belang rijke investeringen te doen in het vorstendom dat van Frankrijk afhan kelijk is. Onassis zou ook voornemens zijn de scheepvaartmaatschap pij „Olympic Maritimes" in Monaco te maken tot zijn voornaamste domici lie. Deze onderneming werd geleid door de zoon van Onassis, Alexander, die in febru ari 1973 bij een vliegtuig- ongeluk om het leven kwam. Zo, nu we toch aan het na kaarten toe zijn, willen we Bergen op Zoom de hoofdprijs geven. Sommigen van u heb ben onderstaande foto al eer der gezien, vele anderen niet. Deze schitterende stunt, het aankleden van de Peperbus, de befaamde toren was het klapstuk van de Bergse kin dercarnaval. En bevestigde, naar ingewijden verzekerden, de unieke plaats van Bergen op Zoom in het Brabantse car- navalsgebeuren. En dat mag ook wel eens gezegd worden. (Van onze redactie buitenland) ADDIS ABEBA De Ethi opische regering is afgetreden, zo is gisteren via de Ethiopi sche televisie bekendgemaakt. Een woordvoerder van het keizerlijke paileis zei dat pre mier Aklikm Habte Wold het ontslag van zijn kabinet bij keizer Hai'le Selassie heeft in gediend. De keizer heeft vol gens berichten te middernacht, het ontslag aanvaard. Drie ge neraals zijn door de soldaten gegijzeld. Intussen heeft giste ren de Ethiopische marine zich aangesloten bij de muitende i TP ZüRICH (AP) De Russische schrijver Alexander Solzjenit syn die twee weken geleden uit zijn land werd verbannen, is na een verblijf van een week in Scandinavië, gisteren in Zürich teruggekeerd. Solzjenitsyn arriveerde per trein uit Kopenhagen. Hij werd begroet door zijn advocaat, Fritz Heeb in wiens huis in het voorstadje Oerlikon hij weer zijn intrek zai nemen. De vrouw van Solzjenitsyn heeft gisteren verklaard dat de Russische autoriteiten haar hadden meegedeeld dat het zeker een maand zal vergen om goedkeuring te hechten aan het mee nemen van de persoonlijke bibliotheek van haar man. Zij zei niet zonder de boeken te zullen vertrekken. „Solzjenitsyn heeft niet alleen zijn kinderen nodig, hij heeft ook zijn boeken nodig". ROTTERDAM „Een vol gende zwangerschap betekende: groot levensgevaar voor de pa tiënt en een geringe kans op een levend kind. Mijn cliënt meende op grond van haar vertrouwensrelatie met dit echtpaar tot sterilisatie over te kunnen gaan zonder overleg. Dat is wellicht een psychologi sche beoordelingsfout, maar dan heeft zij toch verschoon baar gefaald". Aldus woensdag voor de Rotterdamse rechtbank mr. J. Bijkerk, advocaat van de Rot terdamse gynaecologe mej E.S., die door een echtpaai was gedagvaard in een civiele schadervergoedingsprocedu- re. Aanleiding: de ongevraag de sterilisatie, die in mei 1972 was uitgevoerd onmiddellijk na de bevalling van een derde, niet levensvatbaar kind. Eis van het echtpaar: 100.090 gul den. De gynaecologe had tot sterili satie besloten omdat het echt paar rhesus-antigoon is (de bloedgroepen stemmen niet overeen). Zoals gebruikelijk had dit geen moeilijkheden opgeleverd bij een eerste, in 1964 geboren kind. Maar daar na was het drie maal fout gelopen. In 1966 en 1968 bracht de vrouw een leven loos kind ter wereld. De laat ste, in Rotterdam geboren ba by, leefde maar een half uur. De advocaat van het echtpaar, mr. W. Schuurmans - Stekho ven, bestreed voor de recht bank de noodzaak om ter plaatse en op dat moment on gevraagd tot sterilisatie over te gaan. Hij meende dat zijn gelijk al voor een belangrijk deel bewezen was geweest door de waarschuwing, die de gynaecologe naar aanleiding van een procedure voor het Medisch Tuchtcollege had ont vangen. „En", stipuleerde de advocaat, „zij is daartegen niet in beroep gegaan". Bovendien kwam hij in zijn pleidooi met een nieuw ver wijt: de gynaecologe had haar patint moeten verwijzen naar de kliniek van professor Sik kel in Leiden, waar al een jaar of zeven wordt geëxperi menteerd met bloedcorrecties bij ongéboren kinderen. „Ik heb", aldus mr. Schuurmans - Stekhoven, „dit zelf pas kort geleden ontdekt, maar een gy naecoloog behoort dit natuur lijk te weten. Ik heb ook ge merkt dat een aantal gynaeco logen dat ik belde hiervan on de hoogte was". Mr. Bijkerk, de advocaat van de niet ter zitting verschenen gynaecologe, motiveerde de in greep tot sterilisatie namens zijn cliënt met te wijzen op de situatie van het moment: ..Ze stond daar midden in de ope ratie, en zag geen mogelijk heid zich te gaan omkleden om met de man te gaan pra ten. Bovendien zou die, dacht zij, toch zeggen: doet u maar wat u goeddunkt". Volgens mr. Sehuurmans- Stekhoven had de vrouw met de verbeterde stand van de- techniek nog heel goed kans gehad op een gezonde baby. Hij dacht daarbij aan de voor de hand liggende mogelijkhe den van kunstmatige bevruch ting, maar noemde ook de kans dat de vrouw weduwe zou kunnen worden, of zou kunnen scheiden en dat zij dan best met een hematolo- gisch wel passende man zou kunnen trouwen en kinderen krijgen. De advocaat van de gynaecolo ge bestreed dit op grond van complicaties, die zich bij de eerste zwangerschap hadden voorgedaan. Hij meende dan ook dat er geen grond was voor de vordering van 100.000 gulden. ,,Te meer" aldus mr. Bijkerk, „omdat de vreugde van het moederschap niet in geld is uit te drukken. Doe je dat wel, dan kan je ook wel gaan zeggen: Het niet krijgen van kinderen spaart een hoop geld, en dat is als financiële compensatie genoeg". De rechtbank doet op 5 april uitspraak. eenheden van de tweede le gerdivisie, die dinsdag de stad Asmara hebben bezet. Muiterij zou ook zijn uitgebroken aan boord van het admiraalsschip Ethiopië. De opperbevelhebber van de marine, admiraal Alexander Desta, kleinzoon va-n keizer Halle Selassie, be vond zioh op dat ogenblik aan boord van een mijnenveger Voor zover bekend is de le- genrevolte niet gericht tegen het bewind van keizer Haile Selassie, maai- bedoeld otn sol dijverhoging af te dwingen. De Ethiopische marine is niet groot. Ze telt ongeveer 1300 manschappen. Rebellerende soldaten en marinemannen hebben de ha ven van de stad Massawa be zet. De bezetting zou zonder bloedvergieten zijn verlopen. De rebellie heeft zich nog niet verder uitgebreid. Inmiddels schijnt ook een luchtmacht- eenheid zich aangesloten te hebben bij de muiterij. De on derhandelingen tussen de de legatie van de legerleiding en de muitende militairen zijn stukgelopen en afgebroken. Als wij nou eens het koffie dik raadplegen, dan zien wij daarin een lichtelijke overwin ning van de Engelse conserva tieven, En voor de rest was het gisteren niet zo'n fitte dag. Zoals aangekondigd trouwens. Wij verlaten u. MERIJN. (ADVERTENTIE) Elke week te winnen: een Erik elektrische 2-persoons de ken, t.w.v. 192.-. Puzzel mee voor de Aktie Natuur. Een geschenk van Erik Verkoöpkantoor BV te Lisse.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13