ZOMA hield generale repetitie van operette Ontwerpen van Guido Metsers zeeuws De Spinse: bewegingsspel van Herman van Veen IR IN ZEELAND ZATERDAGMIDDAGCONCERT VOOR BEELD IN CADZAND Doderer in Goes Kritische Griekse film in het Filmhuis FILMLIGA DRAAIT HARDE AMERIKAANSE FILM Anne Haenen naar Middelburg KLEURRIJK SCHOUWSPEL' Oostburg heeft nog geen planologische commissie Clubhuis Groede viert OM ALVAST TE NOTEREN VAN DAG TOT DAG Sas van Gent Kapellebrug Aardenburg Hoofdplaat S.V.O. speelt „Die Czardasfürstin 9 De balletgroep aan het werk. Eén van de scènes tijdens de repetitie. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Donderdagavond heeft de Stichting ZOMA zijn generale repetitie in kostumering gehouden van de op te voeren operette „Eine Nacht in Venedig" van Johan Strauss. Er is de laatste weken door de leden van deze vereniging zeer hard gerepeteerd, maar zoals bij iedere generale repetitie bleek een helemaal vlekkeloze uitvoering niet mogelijk. Voor de eerste uitvoering, aanstaande maandag spectaal voor de bejaarden, zuilen de puntjes vermoedelijk wel op de i gezet worden. Naar onze mening heeft men met diri gent Willy van der Meirsch en het Ninivensis orkest een ge lukkige greep gedaan. De kos tumering is erg goed en het geheel maakte een zeer kleur rijke indruk. Volgende week donderdag v-ndt de gala-première van de operette plaats in hiet Oost- burgse Ledeltheater. Daarna volgt voor de bezoekers nog een operettebal. De twee vol gende uitvoeringen zijn vast gesteld op maandag 4 en don derdag 7 maart. Zonder anderen tekort te doen zal veel van de ZOMA- prestaties te danken zijn aan Cees Sbaps, te elfder ure aian- gpzocht voor een hoofdrol, doordat een der ZOMA-leden er de brui aan gaf. Op zijn aanwijzingen werd keihard gerepeteerd, wiat zijn vruchten zal afwerpen. Naast het Belgi sche orkest wordt medewer king aan de uitvoeringen ver leend door het ballet van Elüa Jimkes uit Bergen op Zoom. De decerns voor de uitvoering zijn gehuurd van de operette- vereniging uit deze Brabantse plaats. De solisten-rollen worden ge zongen door Conrie van Zine- veld, Anita Maas, Jeanne van der Zanden, Cees Staps, Peter de Lijser, Peter de Krijger, Leen Dekker, Mario de Lijser en Dik van Zonneveld. Jongerencarnaval De stichting jongerencarnaval te Sas van Gent houdt op zondag 24, maandag 25 en dinsdag 26 februari een carnavalsviering in het cultureel centrum „De Speye" te Sas van Gent. Aan vang 19.30 uur. De muziek op deze avonden zal verzorgd worden door het beroepsor kest, onderscheiden met „De gouden Beet", „Rey Jacky and his Lords", o.l.v. Dave Baker. Schieting Aan de schie tingen in zaal De Kind namen 75 schutters deel. De uitslagen op wip hoogvogel Fr. de Block uit Kemseke-Paal, eer ste en tweede zijvogel R. de Moor uit De Klinge. Uitslagen wip 2: hoogvogel G. Franc- kaert uit De Kin-ge, eerste zij- vogel A. de Bruijn uit Stekene, tweede zijvogel G. Dullaert uit Kemseke-Tromp. (Vam een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het Oost- burgse college van B. en W. zal het nog zonder een com missie van advies en bijstand voor de ruimtelijke ordening moeten stellen. Tijdens de ai- gemene beschouwingen had den diverse raadsfracties om samenstelling van een derge lijke commissie gevraagd. Toen dit tijdens de laatste raadsvergadering aan de orde kwam leek er aanvankelijk niets in de weg te liggen. De discussie barstte los toen die samenstelling vain die com missie aan de orde kwam. Voorgesteld was de zevein frartievoorziittiers hierin te be noemen. Erop gewezen werd echter dat na de verkiezingen de progressieve drie één frac tie zouden vormen en eigen lijk onder bemand in de com missie zouden ziiitten. Na over en weer geprata kwam een voorstel van de heer Dekker ter tafel om het aamital leden te laiten afhangen van het aantal raadsfracties. Bij stemming bleken er 7 leden voor en 7 leden tegen te zijn. (de heren Van Schoiick en Toessedmit zijn ziek en de heer Van Baverbeke kon om ande re redien niet komen). (Van een onzer verslaggevers) GROEDE Vrijdag 1 maart zal het clubhuis Groede zijn 1 jarig bestaan vieren. Dat ge beurt in het clubhuis, onder deel van de viering is de ver toning van de film „Er zijn nog Zeeuwen". Daaraan voorafgaan de zal met enig speels vertoon de begroting 1974 en het verslag over 1973 worden ingediend Voor de bijeenkomst is ook de Oostburgse wethouder van jeugdzaken uitgenodigd. Schieting Uitslag van de tiende puntenschieting van St.- Sebastiaan. Hoogvogel A. Bal- legeer; Zlijvogels J. Jansen en H. Lippens; kallen J. Houg en tweede niet af. Meeste kleine vogels J. Heijboer (6). Stand kampioenschap: 1. G. Blondeel 37 punten, 2. R. de Wispelaere 36, 3. J. Heijboer 35, 4. H. van Iwaarden en J. Jansen 34 pun ten. Uitslag 9e klepschieting: I. P. Blonidieel 4 kleppen. Stand kampioenschap: 1. H. de Rijcke 24 kleppen, 2. J. Catoor 18, 3. H. van Iwaarden 15, 4. R. de Wispelaere, J. Jansen en R. de Clerck, P. Blondeel 11 kleppen. Extra prijs bakkerij Wijffels; R. de Wispelaere. HOOFDPLAAT Op de ouderavond van de r.k. kleu terschool „De Krabbetjes" in Hoofdplaat zijn de ouders voor het grootste gedeelte van de avond op een kostelijke ma nier onthaald door dierenarts H. van de Vijver uit IJzendij- ke, die een lezing hield over het onderwerp Kind en dier. Na zijn causerie beantwoordde hij vele vragen van de aanwe zigen. Ht bestuur van het ou dercomité onderging enkele wijzigingen. In het bestuur werden gekozen de dames Bleijenberg-Sijnesael, Cam- maert-van de Vijver, en De Ruijsscher-de Smit. De func ties in het bestuur van het oudercomité van de r.k. kleu terschool zijn als volgt ver deeld: Voorzitter de heer P. Temmerman, secretaris mevr. Cammaert-van de Vijver en penningmeester mevr. Lange- raert-Tanghe. GOES Op 23 en 30 maart a.s. presenteert de Goese Ope rette Vereniging weer een ras echte operette en wel Die Czardasfürstin van Emmerich Kalman. Als gastsolisten wer ken mee: Henk Meijer, Marti- ne Smit-Kox en Martien van Otterdijk. In de actueelserie Middel burg (nummer vier in een reeks van vijf evenementen die inhaken op actuele thea tergebeurtenissen) wordt woensdagavond het eerste to neelspel van Herman van Veen opgevoerd. Dit toneel- M spel is niet te vatten in de normale kaders. Het is een bewegingsspel met muziek en poëzie, veel meer dan het bekende in een hokje plaats- hare „toneel" of „zang" of „ballet". Spelers zijn Marlous Fluitsma, Joost Nuissl en Els de Boer; De oorsprong vain de Spin se Egt al vrij ver in het verleden en dateert nog uit de tijd diat Herman op het conservatorium zat: „daar heb ik veel aan ritmiek ge daan, een soort bewegings leer die tussen ballet en gymnastiek in zit. Omdait ik altijd al eng in insekten geïn teresseerd was, ben ik eens naar die beestjes gaan kij ken, hoe die bewogen. Je hebt bijvoorbeeld insekten, die zeggen niiet halllo! maar komen met een bepaalde zig zag beweging op elkaar af. Wondt die beweging onder broken, aan vindien ze elkaar WILLEM VERMANDERE Deze Vlaamse zanger treedt volgende week zater dag op in Den Dullaert in Hulst RONALS SNIJDERS Deze jazz-fluitist en bouw kundige die op alle jazz-po- dia in Nederland furore maakt is door de JESS-Stich- ting Terneuzen gevraagd voor een optreden op 29 maart. niet aardig; en anders gaan ze met elkaar naar bed". Hieruit ontstond het idee om een stuk te schrijven over insekten, een soort stu die van bewegingspatro nen. Voor de Spinae koos Her man van Veen een gegeven uit de Griekse mythologie: de godin Athene vindt dat een meisje te trots is en als straf wordt ze omgetoverd in een spin. Harman van Veen: „dat meisje zat toen met het pro bleem: ze had een menselijk probleem en een „spinte" toekomst. Het gaat niet over een mens of over een spin, maiair over iets diaar tussen in. En d'an komt de vnaag van de identiteit: wie ben je? Bovendien, mensen be staan vaak bij de gratie van hun omgeving. Haia-1 die weg, wat hou je dan nog over?" ZATERDAGMIDDAG IN MIDDELBURG. Concert op de vrije za terdag, ensemble Anne Haenen in de Foyer van de Schouwburg. MAANDAGAVOND IN OOSTBURG. Voorpremière van Eine Nacht in Venedig door de Operettevereniging in het Ledeltheater. WOENSDAGAVOND IN MIDDELBURG. De Spinse, toneelspel van Herman van Veen in de Schouwburg. DONDERDAGA VOND fN GOES. De Grote Versierder in de Prins van Oranje. DONDERDAGA VOND IN OOSTBURG. Galapremière van Eine Nacht in Venedig in het Ledeltheater. DONDERDAGA VOND IN TERNEU ZEN. Filmliga Terneuzen draait „Joe" van Avildsen in het Luxortheater. FILM EN FILMHUIS Maandagavond iin het Zuiderbaken Middelburg, donderdagavond in de V este Goes, vrijdagavond m de Kruispoort Middel burg. In het jaar '36 van The odore Angelopoulos. Joop Doderer speelt in het kluchtige stuk ,fie Grote Ver sierder" de titelrol, op donderdag28 februari in de Prins van Oranje te Goes. Theodore Angelopoulos is een Griekse regisseur wiens naam in Nederland volslagen onbekend was, totdat er opeens twee films van hem op het vorig jaar gehouden Rotterdamse festival Film Internationaal vertoond wer den. „In het jaar '36" heeft teen veel verwarring opge roepen. De film werd nl. doer elke criticus verkeerd geïnterpreteerd. Gelukkig was de Griekse De regisseur John Avild sen is niet zo'n grote naam in de filmerij. De films, die hij maakte zijn kritsch op de Amerkaanse samenleving gericht. ZO OOK JOE. Joe en Bill zijn twee leden van de „zwijgende meerder heid" in Amerika, die zich kenmerkt door afkeer en on tevredenheid t.o.v. alles wat „vreemd" is, zoals hippies, communisten, homosexuelen, negers enz. Joe is de op alles kanke rende havenarbeider, die graag eens een hippie zou willen venmoorden: hij ont moet Bill, die zojuist de vriend van zijn dochter, een drughandelaar, in een vlaag van woede heeft gedood. Bill, een succesvol reclame man, en Joe sluiten vriend schap. Zij gaan samen op zoek naar Bill's dochter, die uit een ziekenhuis, waar zij een drugkuur volgde, is ont snapt. Zij kammen de hele villa- ge uit en via vele omzwer vingen komen zij op haar spoor. Ze bereiken een groot, oud huis waar hippies in een commune leven. Joe opent om „hen schrik aan te jagen" het vuur met zijn jachtgeweer; ook Bill begint in het wilde weg te schieten. Een van de hippies wordt dodelijk ge troffen: het is Bill's doch ter. regisseur zelf op het festival aanwezig om enige uitleg te geven: Voor 1936 had je in Griekenland een situatie die een beetje gelijk was aan de actuele situatie, dat wil zeg gen dat de gebeurtenissen voor het instellen van de dictatuur door generaal Me- taxas in 1936 ongeveer de zelfde waren als die voor het instellen van het kolonelsre- gime in 1967. Met dit ver schil dat je voor 1967 een rechtse en een linkse partij had die even sterk waren, terwijl voor 1936 de rechtse partij en de centrumpartij evenveel zetels in de senaat haddien terwijl links met maar 15 zetels toch een be langrijke functie vervulde omdat men op de wip zat. In 1967 zijn centrum en rechts samen gegaan en heb ben Metaxas aan de macht geholpen; na enkele maanden heeft deze generaal een dic tatuur ingesteld. Bij de in stelling van de dictatuur speelde de Engelse diploma tie toen een even belangrijke rol als de Amerikaanse di plomatie in 1967. „Wat ik nu heb willen to nen met „In het ja-ar '36" is zo'n beetje de ambiance van de tijd voor de dictatuur ge weest", aldus de filmer. Zaterdag 23 februari 1974 c.i misschien kan inspraak van de bevolking worden ingeroe pen", aldus Guido Metsers, die vlak voor de raadsvergadering begoti zijn ontwerpen had uit gestald Voor de meeste van deze ontwerpen heeft het vrouwelijk torso als inspiratie bron gediend. Na een zaterdagmiddag concert, het afgelopen najaar met Frans Bruggen, wat een groot succes was, wil de Zeeuwse Volksuniversiteit nu ook het komend seizoen doorgaan met deze formule. Zaterdagmiddag laat is net zo als de zondag een gezinsmoment. De concert stijl en het repertoire moet dan ook toegankelijk zijn voor de jeugd. Nu, vanmiddag kunnen jong en oud veel plezier be leven aan het concert van de groep Anne Haenen. Naast „Circels" van Berio worden nog enkele stukken voor harp en zang en improvisa ties voor slagwerk uitge voerd. De groep bestaat uit de vreemde bezetting: harp (Ann Morgan) dubbel slag werk (Michael de Roo en Arthur Cunen) en zangstem (Anne Haenen). Twee jaar geleden, tijdens een inclusief concert wekte deze groep het enthousiasme van het publiek op met het stuk Circels van Berio. In dit stuk heeft de componist ge probeerd om de klank van het woord in een muzikale structuur te verwerken. De betekenis van het woord is er niet meer, is opgegaan in geluid. Met op de achter grond slagwerk en harp laat hij de sopraan voordragen, zingen, spreken, fluisteren. Kortom een expressief stuk van grote klankgevoelig- heid Eindredactie: Rein van der Helm. 0 Anne Haenen. Miniatuur sculptures van G KVan een onzer verslaggevers) OOSTBURG Donderdaga vond prijkten in de burgerzaal van het Oostburgse gemeente huis een twintigtal ontwerpen van beeldhouwer Guido Met iers. Het waren ontwerpen, waarvan er uiteindelijk één ido Metsers in het raadhuis va gekozen moet worden, dat een plaats krijgt in bad. Het beeld zal geplaatst den aan het begin van die Bou levard De Wielingen. De ge meente heeft diit beeld aange boden gekregen door de P. de Lijser uiit Cadzand bij Oostburg. gelegenheid van die opening van het nieuwe kantoor van V.A.Z.V., een verhuurinstantie voor zomerverblijven. Op welke wijze uiteindelijk een keuze zal worden gemaakt is nog niet bekend „Men moet het maar eens rustig bekijken T

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9