abel- in LOOA Zacht carnavalsweer JEUGD VAN TEGENWOORDIG TE DIK EN TE VAAK ZIEK? ira! kleinere wagens kies verkocht Vluchtelingen keren terug jandaw Geen benzineoorlog in ons land, conflict in België verscherpt Glasfabriek Sas van Gent wil arbeidstijd verkorting voor 40 man Drie doden bij kaap-poging Springt eruit NIPO-enquête„Vrij veel steun voor prijsmaatregelen" Dokter X benoemd bij Ter Schorre Minder NIET aanwezig. Licht herstel Lubbers voert harde gesprekken met oliemaatschappijen Prijzen bevroren Accij ijns lager Griep hield lang stand AKTIE NATUUR l.v.m. het carnaval, dat in grote delen van ons land wordt gevierd, deze week GEEN PUZZEL van de Aktie Natuu] Puzzel no. 23 verschijnt volgende week in deze krant] Italiaanse tanker op Stille Oceaan gezonken Acryl jersey hlous Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: gouwstraat 9, Terneuzen. tel. (01150)-79 20 Abonnementsprijs 23.15 per kwartaal; f 7,83 per maand. Losse nummers 40 cent, gironummer 1114111 Iji.v. Uitgeversmaatschappij De Stem BV, Reigerstraat 16, Breda VRUE ZATERDAG 23 FEBRUARI 1974 27e jaargang Nr. 8295 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. |rgeetu daarbij s.v.p. niet, dat het i een ras-auto gaat. Met voorwiel- I ving en kompleet komfort - It zelfs tot hoofdsteunen en r toe. Tip: als u naar de Datsun- r, vraag dan een exemplaar van dat Jee testrapport. Kunt u de diverse ■ken! ptsun 100A bestelwagen: beide v.n. kse. ouden Garage Adriaansen Oude Stad 20-24 Oostburg Tel. 01170-2679 nica blad 375,-. Hoektafel idem 325,-. (Vair onze weerkundige medewerker) DE BILT Er is gisteren veel bewolking overgedreven met later wat regen, veroorzaakt door een oceaanfront. Toch zijn de vooruitzichten voor vandaag, zondag en maan dag wat gunstiger, doordat een hogedrukgebied van de oceaan in de richting van België trekt. In de nu drogere lucht dié wordt aangevoerd, zijn meer opklaringen te ver wachten en de buienkans is klein. Nu de zon al wat sterker wordt, kan de middagtemperatuur tot ongeveer S graden stijgen. Des nachts is er een afkoeling tot 2 a 4 graden Voor de carnavallers is geen belangrijke verstoring van het weer te verwachten, want maandag komt wel een zwak iront naderbij, maar de regenkansen mogen klein worden genoemd. In Spanje werd weer een temperatuur van 19 11raden bereikt en alleen in Lapland vriest het meer dan 15 graden. De depressies hebben op de weerkaart weer duidelijk de overhand gekregen en trekken vooral naar noord-Scandinavië om ook daar de koude lucht verder terug te drijven. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zijn de li chamelijke conditie, de li chaamshouding en het gedrag van jongeren uitgesproken slechter dan die van de oude ren toen die jong waren? Mem zou geneigd zijn „ja" te zeg gen, als men in Economisch Statistische Berichten (ESB) deze week het artikeltje leest van professor J. Wemelsfelder, econoom aan de T.H. Eindho ven. De hooggf' erde heeft zich zelf die vraag gesteld op grond van toevallig beschikba re nevemuitkomsten uit be paalde statistische onderzoe kingen die overigens vaak een ander doel hadden dan de jeugd te onderzoeken. Hij schrijft daarom ook: „We wa gen ons niet aan enige inter pretatie .Het is weinig zin vol om a priori de maatschap pij of de jongeren de schuld te geven. Toch is er zoveel stof om te piekeren dat men er niet zo maar aan voorbij mag gaan. Prof. Wemelsfelder weet dat lilj zich op glas ijs bevindt, als hij het over „de jeugd van tegenwoordig" heeft. „Het is een oeroud gebruik om in cli chétermen over de jeugd van tegenwoordig te spreken. Dat gebeurt dan door twee groe pen mensen met tegenoverge stelde meningen: de drukkers en de prijzers". De drukkers zijn natuurlijk de ouderen die hun eigen voortreffelijke ei genschappen als criteria ge bruiken bij het oordelen over de jeugd. De prijzers zijn, al dus prof. Wemelsfelder, „poli tici op verkiezingstournee, on derwijzend personeel, leden van het koninklijk huis en an deren die beroepshalve ver trouwen in de jeugd en haar toekomst hebben". Beter, zegt Wemelsfelder, ss net om vooroordeel en indruk te vervangen door de statis tiek. Helaas is het dan behel pen geblazen omdat er geen statistieken zijn verzameld speciaal met het doel inzicht te krijgen in zaken als licha melijke toestand, lichaamshou ding en gedrag van jongeren Toch zijn er wel cijfers, zon- ..UTOMARKT DOOR IEPTEPUNT NU EN dan zon MEEST droog Maximum temperatuur: acht graden. STAD en streek Protest tegen over neming serviceflat Pagina 3 Gehandicapten krijgen verblijf in Terneuzen Pagina 5 BINNEN- EN BUITENLAND Christelijke werkgevers contra Vastenbrief Pagina 11 Cameraploeg van twaalf man trekt door carnavallend Breda Pagina 13 FINANCIëN en ECONOMIE Grotere koopkracht tegen werkloosheid Pagina 15 SPORT Freddy Maertens een nieuwe Merckx? Pagina 27 VRIJ-UIT Carnaval: een en al traditie De wedergeboorte van het vlas PEILINGEN Jeugdige hervormings drift vindt inspiratie in Oosterschelde kunst en cultuur Winkelen met kunst Iftaoa, (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De automarkt in Nederland her stelt zich, zij het langzaam. Nadat de maanden december en januari die ntepimt.cn in de verkopen van nieuwe auto's te zien hebbe l l.'vrst momenteel bij vrijwel alle importeurs een gematigd, 'öptimisihe, al erkent men algemeen dat de totale verkopen over 1971 naar alle waarschijnlijkheid niet die van 1973 zullen evenaren. vooral de kleinere modellen die momenteel weer in de lift zitten. Dat merkt men o.a. bij Datsun, Toyota, Citroen, Fiat en Renault. Bij Datsun Nederland zegt men: „Wij hebben geen reden tot klagem; er is zeker sprake van een gematigd optimisme, vooral omdat wij sneller ge leverd krijgen. Het zijn vooral de nieuwe 120 Y en de 100 A die aardig aantrekken. In ja nuari hebben we zelfs kans gezien ons marktpercentage van 3,9 (in januari 1973) te vergroten tot 4,7 procent en over de eerste helft van febru ari stegen we van 4 naar 4,9 procent". Bij Toyota constateert men rver de gehele lijn een rustige vooruitgang. „De animo om te kopen is bij het publiek terug gekeerd. Vooral de kleinere wagens ondervinden veel be langstelling". Citroén Nederland steeg wat marktpercentage betreft in ja nuari naar de derde plaats van de ranglijst. „Dat is vooral te danken aan de 2CV die goed wordt verkocht. De stijgende lijn is trouwens ook, zij het wat kalmer, merkbaar- bij de grotere modellen, al zijn we nog niet op het peil van voor de crisis". Admiral en Manta ligt het nog wat moeilijker. Daarentegen neemt „ook de belangstelling voor de Amerikaanse wagens weer wat toe". Chrysler-Simca houdt bij zijn planning voor 1974 rekening met een kleiner volume. „Maair we zijn erg tevreden over de penetratie van ons merk op de markt. Tot aan de grens van 1300 cc loopt het weer stukken beter. Wij zet ten uiteraard alles op alles om onze stevige marktpositie tie handhaven. We verwachten da't het herstel zich in maart definitief zal manifesteren". Volkswagen stelt vast dat de afleveringen de laatste tijd merkbaar verbeterd zijn. „We verkopen nu 3,5 maal zo veel als tijdens het dieptepunt in december. We zeggen niet „sjonge, sjonge", maar het gaat öt goede kant op. Vooral de kevers en de Passat lopen weer beter". Fiat tenslotte zegt: „Het gekke ls dat ook de grotere modellen weer beter worden verkocht. Het zijn vooral (de wagens voor zakelijk gebruik. De par ticuliere koper neigt momen teel sterker naar de kleinere auto's Gelukkig trekt de markt weer wat aan". Aan onze adverteerders Maandagmiddag 25 febr zijn we i.v.m. carnaval Voor het opgeven van ta- rctilieberichten welke dins dag 26 februari moeten worden geplaatst, kunt u Mis wel maandagavond tus sen 7 en 9 uur bellen. Advertentie-afdeling Renault Nederland verwacht, ondanks die merkbare opleving vain het moment, dat er dit jaar toch aanzienlijk minder wagens verkocht zullen wor den dan in 1973. „Voor Re nault ziet het er echter ndet al te somber uit. Het publiek weet dat Franse wagens be trekkelijk zuinig zijn. Wat we ook zien is dat de automobilis ten een stapje terug doen en nu tot aankoop van een klei nere wagen besluiten. De sei zoenopleving komt dit jaar wat eerder dan anders als ge volg van het feit dat veel bedrijven in het. najaar de aankoop van nieuwe auto's hebben uitgesteld, en daar nu toe overgaan". D AF-Volvo constateert even eens een opleving, al kan men nog niet juichen. Bij een marktdaling van alle merken in januari van 50,3 procent ten opzichte van januari 1972 no teerde DAF een daling van 39 procent en Volvo van 64 pro cent. Over de eerste tien da gen van februari bedroeg de landelijke daling 46,6 procent, voor DAF gold 35 procent en voor Volvo 58. „Een licht her stel". Ford is nog niet erg geestdrif tig. „De verkopen zijn wel iets beter, maar we hebben nog geen duidelijk inzicht". General Motors ziet een lang zaam herstel van de markt „Vooral de kleinere wagens zoals Kadett en Viva trekken weer aan. Met de Commodore, (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gisteren heeft het algemeen bestuur van de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland een twee de arts voor het verpleeghuis Ter Schorre in Terneuzen be noemd, zonder de identiteit van de nieuwe functionaris bekend te maken. De medicus werd door de voorzitter van de stichting, de heer A. J. Kaland, aangeduid als dokter X. De bewuste sol- liciant naar een functie in de medische staf van Ter Schorre wenste namelijkn niet dat ziin naam bekend zou worden, voor aleer zijn benoeming een feit was. Ook nadat het alge meen bestuur de benoeming had bekrachtigd, werd de werkelijke naam van dokter X echter niet genoemd. Als de hele aanstellingsprocedure rond is, zal pas de werkelijke dokter X opstaan. Het gedelegeerd bestuur van de stichting Verpleeg- en Rust huizen heeft zich er overigens wel van overtuigd dat dokter X in de plaats waar hij thans werkt, een goede reputatie heeft. Filippijnse vluchtelingen keren, met hun bezittingen in hun armen en op hun hoofd, onder mili tair escorte terug naar hun woningen, nadat de opstand van rebellerende'moslims, die op 7 fe bruari j.l. uitbrak, door regeringstroepen was onderdrukt. Op de achtergrond tijdens de opstand vernielde gebouwen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG/BRUSSEL Er komt in ons land geen oorlog tussen de oliemaatschappijen en de regering zoals nu in België aan de gang is. Wel zijn de onderhandelingen deze week tussen minister Lubbers (Economische Zaken) en deze maatschappijen over de benzineprijs hard geweest. Dit overleg wordt vol gende week voortgezet. Een en ander heeft vice- premier Van Agt gisteren meegedeeld na afloop van het kabinetsberaad. Volgens deze bewindsman probeert zijn col lega Lubbers alles eruit te ha len, wat eri nzit. Het overleg van Lubbers met de oliemaat schappijen kenmerkte hij als „gesprekken met vuisten". Verwacht wordt, dat de benzi neprijs eind volgende week omhoog gaat, maar dat de li- terprijs voor superbenzine nog net onder één gulden blijft. pomphouders en grossiers te recht is gekomen. Daarom zal de 1 cent per liter nu direct worden uitbetaald via een res titutie op de betaalde belas ting. De Belgische regering heeft vrijdag de prijzen van oliepro- dukten voor de duur van twee maanden bevroren, ondanks zware druk van de oliemaat schappijen ze op korte termijn te verhogen. Twee maatschappijen, Elf en Esso, besloten meteen de in voer van ruwe olie stop te zetten. Ingeval dit zou gebeuren had minister van economische zaken Claes verklaard dat het kabinet alle noodzakelijke maatregelen zou nemen om de bevoorrading van het land te verzekeren. Minister Claes zei dat de regering in de loop van vol gende week een vragenlijst aan de oliemaatschappijen zal voorleggen. „Aan de hand waarvan het mogelijk moet zijn een duidelijk inzicht in het prijsvraagstuk te krij gen". De oliemaatschappijen in België zeggen dat sinds de re cente prijsverhogingen van ru we olie door de producerende landen zij werken met een verlies van 150 gulden per ton. De regering hield in de af gelopen week besprekingen met de maatschappijen, de vakbonden en het verbond van Belgische ondernemingen, maar zonder resultaat. De Belgische regering heeft ook besloten om de accijns op benzine te verlagen met onge veer 1 cent per liter. Dit om de grossiers en do pomphou ders, die al twee jaar om een grotere winstmarge vragen te vreden te stellen. Minister Claes zei in verband hiermee, dat een vorige verhoging van de winstmarge niet bij de (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De griep- golf, die ook dit jaar veel slachtoffers in ons land heeft geëist, was naar de mening van het VNO-blad „De Werk gever" minder fel dan vorig jaar maar duurde langer. Spreekt men normaal over de „januari-griep", dit jaar liep hij uit tot de derde week van februari. Bij het GAK, waarbij twee derde van de werknemers zijn aangesloten, was het record- aanita' ziekmeldingen vorig jaar 70.500 iin één week. Dat kwam dit jaar zo'n 10.000 mel dingen lager uit. Door brand in het houten noodgebouw achter het ge meentehuis van Hellevoetsluis is vrijdagmorgen vroeg het ge hele bevolkingsregister van de gemeente verloren gegaan, als mede een zeer groot deel van de overige administratie. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT De glasfabriek „Sas van Gent" heeft be sloten voor veertig werknemers in de afdeling auto-serie-glas voor een periode van zes weken arbeidstijdverkorting aan te vragen. Uit produklietechnisch van de glasfabriek is 390 man oogpunt en met het oog op sterk. De veertig mensen voor energiebesparing gaat de voor- wie de aanvrage geldt maken keur uit naar driemaal een een toeleveringsprodukt (secu- cyclus van een week geheel rit-glas) voor de automobifelin- stoppan en een week op volle duslrie. Deze werktijdverkor- eapaciteit draaien. De aanvra- ting is een gevolg van de ge is voorafgegaan door over- werktijdverkortingen in die leg met de ondernemingsraad oedrijfstak, waardoor de afna- en de vakbonden. me van auglas sterk terug- Het totale personeelbestand liep. „Tot op heden", aldus de directie van Sas van Gent" in een communiqué, „is de ontstane onderbezetting opge vangen door het accepteren van leegloop. Ondertussen blijkt, doordat bij de automo bielfabrieken zeer grpte hoe veelheden auto's op de terrei nen staan, terwijl rrog steeds korter gewerkt wordt, en door het feit, dat de tussenvoorra- den glas hoog zijn opgelopen, dat herstel slechts over wat langere termijn is te verwach ten". Dat is voor de directie aanleiding geweest om tot aanvrage van arbeidstijdver korting over te gaan. De pro- duktie-afdelingen spiegelglas, geëmailleerd veiligheidsglas, zonreflecterenid glas e.d. draai en normaal door. (Van onze redactie buitenland) BALTIMORE Een mis lukte pogiug tot kaping van een Jijnvliegtuig heeft vrijdag op het vliegveld Friendship bij de Amerikaanse stad Balti more aan drie mensen het le ven gekost. Een vierde werd levensgevaarlijk gewond. De aspiran.t-kaper begon een schietpartij in de vertrekhal, waar hij een lid van de lucht- havenpolitie doodschoot. De schietpartij eindigde in de cockpit van een DC-9 van Del ta Airlines die op het punt stond naar Atlanta te vertrek ken. De gezagvoerder en de tweede piloot werden neerge- schotenf voordat de kaper werd doodgeschoten. Van de twee vliegeniers overleed de tweede piloot aan zijn ver wondingen. De gezagvoerder moest met spoed worden geo pereerd wegens schotwonden in de borst en de buik. Zijn toestand is kritiek. (Van onze redactie buitenland) SAN FRANCISCO Op de Stille Oceaan is vrijdag een Italiaanse tanker na een ont ploffing gezonken, zo heeft de Amerikaanse kustwacht be kendgemaakt. Een Noorse vrachtvaarder heeft 29 van de 40 bemanningsleden opgepikt en Viji in een reddingsboot ronddobberende opvarenden gesignaleerd. De zes resteren de bemanningsleden worden vermist. (ADVERTENTIE) Breda, Ginnekenstraat 29. Tilburg, Heuvelstraat 21a. Dordrecht. Sarisgang 5. DEN HAAG Tweeënzestig procent van de Nederlandse be volking keurt de prijsmaatregelen van de regering goed of vindt dat deze niet ver genoeg gaan, 31 procent gaan de prijs maatregelen te ver. Dit is de uitkomst van een representatieve steekproef van het NIPO. De vragen zijn op 4 en 5 februari aan een groep van 1098 Nederlanders voorgelegd. 86 procent wist van deze prijsmaatregelen. De vraag „vindt u de prijsmaatregelen van de regering goed of vindt u ze te ver gaan of niet ver genoeg" werd als volgt be antwoord 41 procent prijsmaatregelen goed: 31 proeent gaan te ver; 21 procent gaan niet ver genoeg; 7 procent geen oordeel.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 1