islavië „Kaspar" in Antwerpen en carnavallend Breda Juf en meester belangrijker dan leesmethode Wie heeft nog iets voor het reclamemuseum Twee doden bij rel Argentinië RECHT JEF VAN DER HEYDEN MAAKT FILM NAAR BOEK VAN HUBERT LAMPO Reserveer nu uw tours MH GEWILD REACTIES FRANS HALS Forel vissen in Brielse Maas i tours binnenland buitenland Jongen Carnaval AANPAK MANIER WAAROP GEVOEL Turkije hervat papaverteelt „Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel PHILIPS Man licht banken op voor 9.000,- Snelleagent vrijgesproken autovakantiereizen Kinderaftrek Vijfenzestig Sta-caravan ;s een ^wde naam vakantie farreizen ize 5-daagse volledig paar Parijs/Versailles |a. 256,- erigens dit seizoen nog porgde reizen op het nma staan*: fesart - Rijn - Schwarzwald - pi - Karinthië - Wenen - neer - Rome - Pyreneeën I Vierwoudstedenmeer. |S GEÏLLUSTREERDE SPECTUS I Mauritslaan47, J402-2333 a GJAAR WAREN ER MEER 300.000 NEDERLANDERS •LKOM IN JOEGOSLAVIË AR TOERISTENVERKEER IERLAND- JOEGOSLAVIË NSTHEATER NIKOLOV" DIASHOW jarig bestaan van hetjoegosla- lederland en de Vereniging orden de volgende informa- ;aniseerd door dc Vereniging 19-3-74 EINDHOVEN Stadsschouwburg 20-3-74 DEN HAAG Congresgebouw 21-3-74 MAASTRICHT Stadsschouwburg 22-3-74 VLISSINGEN Scheldekwartier 23-3-74 BREDA Het Turfschip 24-3-74 AMSTERDAM Krasnapolsky 25-3-74 UTRECHT Stadsschouwburg 26-3-74 ROTTERDAM Schouwburg Zuid(plein) tmen om 20.00 uui en bieden IASHOW IJA olgens overvloeï-princïpe, ge- i André Francois van de Club i ter (C.S.A.C.) uit Bergen 1 604. FHEATER ORCE NIKOLOV j tte rende dansshow zullen op- n, 600 costuums, 2 (folklore) e zangduo Zelcevske, bekend Televisie, met medewerking R.O", presentatie: Yvonne leiding: Ciga Despotovic. :dig verzorgde vliegreis naar klingen zijn verkrijgbaar a :ssen: Joegoslavië door middel van er kaarten op postgirorek. nr. A. J. Reinderhoff, penning» osl., Kornoeljestraat 24, Den 8), of d.m.v. toezending van er giro bankbetaalcheque(s), atum (plaats) en aantal kaar- ers over vakantieland Joego- reisbureau of gebruik maken OS DOCUMENTATIE: -«jff- v. avond (aanvang 20.00 uur) U de nieuwste kleurenfilms n onze eigen filmzaal gratis J zien. Reserveert U telefonisch sch verkeersbureau xirisme yougoslave lam Tel. 020-220483 SOOPSTE E IN JOEGOSLAVIË 5 per persoon per week. ingalows, Appartemefl- particulicren, Volledig izen. r vliegreizen lecialisten in Joegoslavië-reizen rdara. Dinsdag t/m zaterdag 11.84 na 6 uur 020 - 15.49.41. Joegoslavië 1974 eur). r: YliGOTOURS 29 Amsterdam. d.s. Zaterdag 23 februari 1974 i (Van onze kunstredactie) BREDA „Zo zie ik het niet- Ik was eigenlijk alweer bezig met een speelfilm: „Vogels zonder veren", doe in de toekomst niets anders meer dan speelfilms maken". Dat is de reactie van Jef van der Heyden op mijn vraag of zijn nieuwe grote speelfilmproduktie „Kaspar in de onderwe reld", naar het boek van Hubert Lampo: „De Goden moe ten hun getal hebben", gezien moet worden als een herrij zenis. Een opstanding uit het graf der „Ongewijde aarde"; dc film, die in 'C8 in het zuiden van het land verboden werd in de bioscopen; hetgeen hem een behoorlijke strop opleverde. „Ik ben intussen wat wijzer geworden" zegt hij, „en ben er daarom van overtuigd dat „Kasper in de onderwereld" het wel zal doen. In het najaar wordt de film tegelijk in Nederland en België uitgebracht", zegt Van der Heyden zelfverzekerd. „Ik werd vanuit België ba- naderd om deze produktie overeind te zetten", vertelt Jef. Ik heb het boek van Lam po, dat al grotere verkoopeij- lers (300.000) heeft dain Turks Fruit en Help! d,e dokter ver zuipt, één keer gelezen. Toen ben ik in samenwerking met Lampo het scenario gaan ma ken en gaan filmen. Daarna heb ik het boek nog eens echt gelezen. Ik geloof, dat je zo moet werken. Grobbenidonk, waar Lampo woont, ligt niet zo ver van Breda. „Vannacht heb ik er nog zitten praten". Lampo is enthousiast over het draai boek. Waarom? „Ik ben van nature méér dramaturg, Lam po zegt van zichzelf, dat hij méér improviserend schrijft. Nee, het is geen verhaal, dat zich in de film geleidelijk aan ontwikkelt. Een psychologisch proces is te zwaar. Het heeft jots van hebben. Ik geloof, dat je kunt zeggen dat het een -ïteressant kijkspel aan het worden is. We hebben nu drie weken (17,5 uur per dag) gedraaid en de helft is af". den om dat te accentueren. Bovendien zegt Lampo: „Het magische is realistisch. Het schouwen in de derde dimen sie is voor hem realisme. Een bepaalde scène heeft bv. een grote staking in Antwerpen ais achtergrond. We hebben die gefilmd op een autoloze zondag, hetgeen een heel ireel beeld geeft. We hebben daarvoor, via het Arbeidsbu reau de beschikking gekregen over een 100-tal echte dok werkers. Daarbij treedt ook op het Bredase bandje, dat altijd In De Vrachtwagen speelt: De Lallen. Een erg goede rol in de film heeft overigens ook Böuk Martens. Op een feestavond voor het personeel in een staalfabriek komt een nogal goedkope conferencier. Ik kan me nauwelijks op de wereld iemand beter voorstellen dan fiouu Martens voor deze rol. Formidabel gedaan: de be roepsacteurs van de Koninklij ke Nederlandse Schouwburg van Antwerpen stonden met open mond te kijken". 0 Jef van der Heyden, regisseur van „Kaspar" in de onderwe Tel d". ,Het verhaal gaat over een jongen (Kaspar) die ontsnapt aan een beschermende situatie van de unieke thuisverpleging van psychisch zieke mensen in het Vlaamse Geel. Hij heeft een vroegere vriendin ver moord en is dwang-nieurotisch geworden. Hij gaat weer op zoek naar het meisje. Een Orpheus-idee. Antwerpen is daarbij het spiegelbeeld van de dodenwereld. Demonische en normale scènes vloeien in elkaar over. Het is daarbij een vrij eroti sche film. Nee, dat is geen concessie aan het publiek, maar wel de dubbele bodem van het boek. Bovendien zal Kasper, wanneer hij in voreger dagen met het meisje gevreën heeft, wel meer gedaan heb ben dan een pintje vasthou den", aldus Jef van der Hey den. Het magiseh-realistische beeld, dat Lampo oproept wat doe je daarmee? Jef: „Ik geloof niet in omsluierde en half weggetrokken beel- „Ja, de meeste iokaties zijn in Antwerpen" en verder in Breda. Niet omdat het Breda is, maar vanwege de carnaval. Daar film ik met een twaalfman sterke ploeg tij dens de carnavalsdagen, shots, die ik kan gebruiken en ver der een aantal carnavaleske fi guren op een kerkhof, een Je- roen-Bosch-Fellini-achtige si tuatie rond een bootje in de nevel, omgeven met een mas kerade (Orpheus!) Tenslotte nog een paar dagen op Schier monnikoog, waar Kaspar een vakantie uit zijn verleden be leeft. Dat had ook Ibiza kun nen zijn, maar ik ben van huis-uit een Fries en ben bij zonder gesteld op Schiermon nikoog. „Nee, voor Nederlandse be grippen zitten er niet zoveel bekende acteurs in de cast, velen zijn echter in België een begrip. Ik geloof trouwens niet zo in het sterrensysteem. Er waren al wat voorbereidin gen getroffen in België, van daar. De gehele produktie en regie ligt nu geheel in mijn hand. Kaspar wordit gespeeld door Jos Houben van het Rei zend Volkstheater, Undike is Annelies Vaes van het Brus sels Kamertoneel, van hetzelf de gezelschap zijn Anita Ko- ri.r.cKx ais Heieen en Leo Haelterman als molenaar. De pastoor uit de tv-serie Me- rijntje, Guston van der Meulen is alchemist en Charles Jans- sens een zeer bekende to neelfiguur in het Vlaamse ia kerkhofbewaker. Dat zijn enkele rollen. Er zit nog één Nederlander 'u: Loei Ranekroot (de zoon van de bekende muziekrecen sent Leo), die bij het Reizend Volkstheater is. Voor de mu ziek staat kandidaat de Vlaamse com;onist Jef Maes. Het Belgische ministerie voor Nederlandse cultuur financiert voor drie-kwart, terwijl de rest uit (ook Nederlandse) particuliere geldbronnen komt. Jef van der Heyden meent overigens: „We moeten ons niet vergissen de Nederlandse film, het „succes" ervan. Wan neer is de Nederlandse film gaan lopen? Met Blue Movie en Wat zien ik! Als je alle bloot zou wegdoen, zou er van een Nederlandse film niet zo veel overblijven. Dat bv. een veel betere film dan de Pim- en Wim-gevallen „Angela" het minder doet is een lullige si tuatie, een angstige situatie. Als je een film wilt maken waar je zelf achter staat als filmer, zonder daar hij in te spelen op bepaalde modes, krijg je niemand mee. Ik geloof niet in concessies aan het publiek, ik geloof wel in een goed onderwerp. Ik denk dat b.v. een boek van Fenx Timmermans als film het op dit moment zal doen- „Miraeen film waarvan nie mand succes verwachtte, het tegendeel bleek waar. Het on derwerp was goed! Ik geloof, dat het boek van Lampo een goed onderwerp is, met voor niets werd het in enkele honderdduizenden exemplaren verkocht. Ja, het is het eerste boeK van Lampo dat verfilmd wordt, hoewel de BRT bezig is met het verfilmen van Joa chim Stiller, maar diat is voor een t.v.-uitzending en niet voor de bioscoop. Waneeer ik met Kaspar klaar ben, ga ik mijn andere speelfilm „Vogeis zonder ve ren" afmaken. Tja, af en toe nog wel eens een „commerci al" er tussendoor om mijn „Rebrofilms" draaiende te houden, maar lk voel mij op ae eerste plaats een maker van speelfilms". HENK EGBERS. (Van onze onderwijsredacteur) UTRECHT De juf of meester voor de klas bepaalt in hoge mate het schoolsuc ces van de meisjes en de jongetjes in de klas. De ene onderwijzer „pakt" zijn leer lingen veel beter dan de an dere. Het hangt kennelijk af van zijn onderwijsstijl. Dat is in ieder geval de voornaamste voorlopige conclusie die een groepje on derzoekers van een instituut van de Utrechtse universiteit trekt. De groep heeft de in vloed van de onderwijsstijlen van dertig leerkrachten op de leesvorderingen van 670 leerlingetjes bekeken. De pe dagoog dr. H.P.M. Creemers schreef er een proefschrift over waarop hij tot doctor in de sociale wetenschappen promo veerde. Waarom slaagt de ene onder wijzer er beter in dan de andere om de eersteklasser tjes goed te leren lezen? Ge woon omdat hij er wat meer kijk op heeft? Wie zal het zeggen? Het lijkt in ieder geval wel zeker dat de on derwijskrachten er met wat extra aandacht voor leesoefe- ningetjes alleen niet komen. Leren lezen eist blijkbaar veel meer dan die woelige jongetjes en meisjes van zes jaar veel te laten lezen. Het is waarschijnlijk een kwestie van aanpak, van onderwijs stijl. Dat ontdekte die ploeg Utrechtse onderzoekers. De juffen en meesters die ze onder het mes van hun waarnemingen namen, ge bruikten allemaal dezelfde leesmethode om hun kinde ren te leren lezen. Maar bin nen die methode verschilden de onderwijsstijlen aanzien lijk. kinderen laten zien en horen hoe de eenvoudige taal die ze moeten leren lezen in el kaar zit, blijkt eveneens zo den aan de dijk te zetten. De onderzoekers kwamen tot de ontdekking dat het ge woon de ene onderwijzer be ter lukt de kinderen te leren lezen dan de andere. Waar schijnlijk komt hier een stukje gevoelsmatige onder- wijspedagogiek aan te pas, wat meer aandacht voor het praten met de meisjes en jongens. Voor het dramatise ren van het leeslesje, voor het uitleggen van het ver haaltje, voor de goede zins bouw. Ook werd het de onderzoe kers duidelijk dat die onder wijzers succes hebben die de kinderen ook leren, hoe ze woorden kunnen maken. De Kortom, de leerkracht is en blijft zeker in dit simpele leerproces van jonge kinde ren de centrale figuur. Ster ker nog, er is aanleiding om te geloven dat de prestaties van de kinderen voor een deel afhangen van de marnier waarop de juf of meester voor de klas ze weet te boeien, hun aandacht weet vast te houden. Er is in ieder geval een op vallend verschil in prestaties naargelang de man of de vrouw voor de klas het lees onderwijs aanpakt. Anders gezegd: De stijl van lesgeven bepaalt waarschijnlijk in ho ge mate de prestaties van de leerlingen. Waarschijnlijk, want de onderzoekploeg vindt ook dat veel dieper gespit zal moeten worden ook voor andere vakken om over d'ie invloed van de onderwijsstijlen op de pres taties van de leerlingen tot hardere conclusies te kunnen komen. ANKARA (DPA) In Turkije mag men met ingang van oktober a.s. weer papaver verbouwen. Dit heeft de mi nister van landbouw, Korkut Ozal, gisteren in Ankara be kend gemaakt. I* juni 1971 hadden de Turkse autoriteiten de papaverteelt verboden. Dit gebeurde op verzoek van de Verenigde Staten, als onder deel van de striid tegen de handel in en het verbruik van verdovende middelen. De Turkse regering meent dat het verbod niets uitgehaald heeft. (ADVERTENTIE) toör dezelfde stroomkosten (Van onze verslaggever) AMSTERDAM Vier jaar geleden zag Leen van de Plas, in middels gepensioneerd adjunct-directeur van Sikkens, een blikje bij de vuilnisbak staan van de legendarische chocóladefirma Flick. Niks bijzonders eigenlijk. Gewoon een oud blikje. Maar Van de Plas dacht: „Dat kom wel eens een van de laat ste blikjes van Flick zijn". Hij legde het in zijn auto en het jeugdsentiment kwam over hem: „Ik dacht: zo gaat het nou met alles. Afgedankt, weg. De vuilnisbak in Al die oude dimgem, die ergens geen waarde meer hebben, maar toch een stukje geschiedenis vormen. De geschiedenis na- ■nelijk van de oude bedrijfjes, die inmiddels door fusies of faillissementen verdwenen zijn. Dat vcmd ik ergens zó jammer, dat toen langzaam bij mij het idee groeide voor een museum. Een reclamemuseum, wdarin allerlei reclame-uitin gen vanaf pakweg 1900 een plaatsje moeten krijgen". gedeukte, maar uit de kluiten gewassen theetrommel mag een koopje genoemd worden. Dus is het niet onmogelijk dat het Genootschap voor Reclame ietwat te laat komt met haar pogingen om het idee van Leen van de Plas te gaan ver wezenlijken. In een brief, ge richt aan een groot aantal Ne derlandse bedrijven, heeft het genootschap onlangs gevraagd om „zowel het oude cacaobus- je, hei slagersstrooibiljet, het gedenkboek, het luciferdoosje, het relatiegeschenk, als het af fiche van Cassandre, de adver tenties van Bijenkorf of C&A, of welke reclame-uiting dan ook" aan haar te sturen. Eeendert van de Plas, initiatiefnemer van het. ctiiiuseum. Nu, vier jaar later, zijn oude blikjes, affiches en al die an dere diingein die met grootma- na vain doen hebben zeer ge wild. Een busje van B lookers- caoaio vermag op het Water- looplein toch al gauw een tientje op te brengen. Vijfentwintig gulden voor een De reakties tot nu toe geven nog geen aanleiding om er en thousiasme brieven over naar huis te schrijven en vandaar, dat het Genootschap zich nu ook tot het leger der particu lieren wil richten. Wie heeft er nog iets? Ergens in een kast, op zolder, in de kelder? Drs. Klem van het Genootschap voor Reclame legt uit wat de bedoeling is: „Het is meer dan zo maar een vreemde hobby van wat recla memensen. Wanneer je de re clame-uitingen over de afgelo pen 80 jaar bekijkt, dan zie je dat ze een beeld geven van de hele maatschappelijke ontwik keling. Hoe snel de dingen soms veranderd zijn, zie je pas wanneer je een aantal van die uitingen, verspreid over al die jaren, naast elkaar legt en aan het vergelijken slaat". Zal er speciaal voor al dieze oude blikjes, affiches en fol ders een nieuw museum wor den gebouwd? Klein: „Nee, het is de bedoeling dat er telkens exposities georgani seerd worden van één bepaald reclame-facet. De ene keer kan dat „Tachtig jaar verpak king" zijn, maar een andere keer bijvoorbeeld „Tachtig jaar prijscouranten". Die ex posities zullen in eerste in stantie telkens worden inge richt in een ruimte van het Frans Halsmuseum in Haar lem". Wie iets heeft, dat voor het „reclame-museum" van belang kan zijn, kan dit matriaal op sturen naar Reclame-adviesbu reau Van Alfen, Herengracht 615 in Amsterdam. BUENOS AIRES (REUTER) In de Argentijnse stad Co- modore Rivadavia zijn donder dag zeker twee mensen ge dood en IS gewond toen de politie het vuur opende op de monstranten. DB ia uit vak bondskringen vernomen. Naar de oliestad Comodoro Rivadavia zijn gisteren troe pen gezonden na onlusten en een vuurgevecht dat donder dagavond uitbrak tussen 500 arbeiders en politie. De arbeiders, lid van de linkse „officiële" tak van de vakbond van oliearbeiders wilden het hoofdkantoor van de bond overnemen nadat dit woensdag door een groep rechtsen was bezet. De laatsten protesteerden te gen beweerde marxistische in filtratie in de vakbondsleiding. Van een ultimatum waarbin nen zij moesten vertrekken trokken zij zich niets aan. Zij werden door de politie beschermd toen het schieten begon, aldus de zegslieden. Twee mensen werden bij het gebouw doodgeschoten en minstens 15, onder wie vijf politiemannen, werden ge wond. Toen de betogers zich verspreidden gooiden zij enke le geparkeerde auto's om en staken die in brand. Daarna richtten zij barricaden op. De politie gebruikte traaii- ENSCHEDE (ANP) Een 23-jarige inwoner van Ensche de is aangehouden, omdat hij diverse banken voor in to taal f 9000 heeft opgelicht met gestolen dagafschriften. Hij viste de afschriften die het tegoed van cliënten aangeven uit brievenbusven, stapte er mee naar de banken en kreeg het „tegoed" uitbetaald. DEN HAAG (ANP) Evenals In vorige jaren mag van 1 juni af met de speciale hengel in het Brielse Maas complex worden gevist. Dit heeft de minister van Land bouw en Visserij, bekendge maakt. Hierdoor is het vanaf die datum mogelijk de in deze wateren uitgezette forel te be vissen. De wateren m het Brielse Maas-complex omvatten het Brielse Meer, het scheepvaart en voedingskanaal westelijk van de daarin gelegen sluis en het kanaal van Voorne. gas en zei dat gisterochtend de zaak onder controle was maar vroeg toch om militaire ver sterkingen van de nabijgele gen legerplaats Rawson. Co modoro Rivadavia ligt 1.400 km ten zuiden van Buenos Aires. MAASTRICHT (ANP) De rechtbank te Maastricht heeft de 23-jarige agent van de Maastrichtse gemeentepolitie P. B. in hoger beroep niet strafbaar verklaard voor het overtreden van een verkeers' verordening en hem ontslagen van rechtsvervolging. De poli tieman kreeg op 27 januari van het afgelopen jaar 's nachts om één uur melding dat een inbreker bezig was een etalage in de Stations straat leeg te roven. De afstand van het hoofdbu reau van politie tot de Stati onsstraat is slechts gering, wanneer men de kortste weg neemt door de grote straat, maar deze is voor alle verkeer afgesloten. Toch nam hij, zich beroepend op zijn dienstvoor schriften, deze weg doch liert. met opzet na de alarmsirene van zijn dienstauto in te scha kelen, zoals is voorgeschre ven. (ADVERTENTIE) Pietra Ligure hotel per pers. p. weeK vol pension voor-/ f^20va naseizoen.T hoog- seizoen Dit is één voorbeeld uit de vele mogelijkheden die u vindt in de Vrij Uit Autovakantiereizen gids. Verkrijgbaar bij alle grote Shell- stations, A.N.W.B. kantoren, assurantietussenpersonen die met Nationale-Nederlanden samen werken en de Rabobanken. Als een vrouw in de loop van het jaar trouwt, krijgt zij een aanslag-inkomstenbelasting over het inkomen dat zij in dat jaar tot aan de dag van haar huwelijk heeft genoten; na die dag worden de bestand delen van haar inkomen (op enkele uitzonderingen na) als bestanddelen van het inkomen van haar man aangemerkt. Zo verging het ook de verpleeg ster die op 11 december met een weduwnaar trouwde; de goeie man bracht behalve lief de ook twee kinderen voor be neden de 16 jaar ten huwelijk. En over die kinderen nu ont stond het geschil met de fis cus. De verpleegster wilde nl. dat hij haar aanslag over de voorhuwelijkse periode van het jaar (dat was dus van 1 januari tot II december) reke ning zou worden gehouden met deze kinderen, en wel in de vorm van kinderaftrek. De inspecteur vond het echter te gek om haar te laten profite ren van kinderen waarvoor ze in die periode geen cent had uitgegeven; vóór haar huwe lijk waren het voor haar in fiscale zin kinderen van een „vreemde". Hij weigerde des- halve de kinderaftrek. Ook het hof 's-Hertogenbosch voel de niets voor de geclaimde kinderaftrek; de inkomstenbe lasting toch is een draag kracht-belasting en de draag kracht van de verpleegster was in de periode 1 janua ri 11 december niet aange tast door de kinderen van de weduwnaar. Maar zoals verpleegsters zijn, eenmaal beet laten ze niet makkelijk los. Ze schakelde ons hoogste rechtscollege in en kreeg gelijk 1). De wet bepaalt dat 31 december de steekdatum is voor kinderaf trek; welnu op die dag was de verpleegster nog steeds belas tingplichtig in de zin van de wet en behoorden de twee be wuste kinderen tot het huls- houden van haar en haar man. Het klonk als: lex dura sed lex! oftewel: de wet Is hard, heer inspecteur, maar het is nu eenmaal de wet! 1) HR 28 maart 1973 VStN 28- 4-'73. Bij een arrest van 22 novem ber 1972 (BNB 1973-81) be sliste de Hoge Raad dat een vrouw in dienstbetrekking, die gehuwd is met een man van boven de 65, géén premie AOW en AWW verschuldigd is. Dit arrest wordt algemeen in strijd geacht met de bedoe ling van de wetgever. Maar Roma locuta, res finita; vrij vertaald; als de Hoge Raad het zegt, dan is het zo. De ge trouwde vrouwen zelf hebben toe te zien dat het arrest door hun werkgever wordt nage leefd. Immers zij zijn de eni gen die bezwaar kunnen ma ken bij de inspecteur tegen ten onrechte op haar salaris ingehouden premies. Zoals de mens naar frisse lucht snakt, snakt de overheid naar geldmiddelen. En zo komt het dan ook dat menige gemeente zich uitgerust heeft met de gehate belasting, de zogenaamde woonforensenbe- lasting. Hierdoor worden ge troffen mensen die zonder in de gemeente hoofdverblijf te hebben, er gedurende het be lastingjaar meer dan 90 dagen voor zich of hun gezin een gemeubileerde woning be schikbaar houden. Zoals men zich uit een natuurlijke af weer tegen iedere belasting verzet, zo zien we dat ook hier. De caravanbewoners beweren stereotiep dat hun caravan géén gemeubileerde woning is. Soms hebben ze succes soms niet. In een primitieve caravan van 6</2 m2 werd door de Ho ge Raad (BNB '68-83 geen gemeubileerde woning gezien, in een luxueuze van 24 m2 wél. De exacte grens is moei lijk te trekken. Om u op weg te helpen vermeld ik nog twee recente uitspraken van de rechter. In het ene geval betrof het een caravan met twee vertrek jes (groot 4 x 2.9 m), niet aangesloten op het elektrische net, noch op de waterleiding, noch op de riolering. Het hof 's-Gravenhage vond dit te pri mitief voor een woning. Geen woonforensenbelasting aan de gemeente Leimuiden was dus verschuldigd. De tweede uitspraak betrof de woonforensenbelasting van de gemeente Zuidwolde. Het be trof ditmaal een caravan lang 7.01 m. en breed 2.29 m„ ge wicht 1429 kg., voorzien van twee wielen met luchtbanden, aangesloten op licht en water leiding. Het hof Leeuwarden noemde dit wel degelijk een gemeubileerde woning en ver wierp het verweer dat hier sprake zou zijn van een toer- caravan en niet van een sta caravan. Hij stond er nl. al anderhalf jaar. Van toeren dus geen sprake. Hier werd Ais wél een gemeubileerde woning aanwezig geacht 3). 3) Hof Den Haag 23.10.73, Hof Leeuwarden 7.5.73 (Fed 25-10- 73) D'OUWE.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13